Kannewasser verkoopt uit JtóL DE ONZICHTBARE HAND. NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Buitenfiandsch overzicht BINNENLAND. Een kalmeerende redevoering van den Duilschen Rijks kanselier voor de radio. - Mussolini en de vrede. Een Bulgaarsch-Grieksch conflict. - De Amerikaansche marine. - De burgeroorlog in China. FEUILLETON OOST-INDIÈ. De volksraad verwerpt de salariskorting. Tjonge, daar zit spirit in! Deze tabah.Tfs werhel^k waar. Rook ih liever nog dan n sigaar DRAGON" De Zuiderzeewerken. LUCHTVAART. Vliegongeluk te Seestorberg. Een verkeerstoestel van de K. L. M. gevallen. Abonnement per 3 maanden bij vooruitbet.: Heldersche Courant f 1.50; voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand, Wieringenen Texel f 1.65; binnen land I 2.—, Nederl. Oost- en West-Indië per zeepost f 2.10, idem per mail en overige landen 1 3.20. Zondagsblad resp. f 0.50 f 0.70, f 0.70, f 1.—. Modeblad resp. f 0.95, f 1.25, f 1.25, f 1.35. Lossenos. 4 ct.Ir.p.p.6ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v/h C. DE BOER Jr. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 16066. ADVERTENT1EN: 20 ct. per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction tekst) dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) van 1 t/m. 3 regels 40 ct., elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijsno. 4 ct. Een groote politieke toespraak van den Duitschen rijkskanselier is Dinsdagavond voor de radio gehouden, voor het Duit sche volk. De bedoeling van deze rede was „herstel van vertrouwen" en de rijkskanselier schijnt dit, voor zoover op het oogenblik te beoordeelen, wel be reikt te hebben. Aan de redevoering ontleenen het ^Tomflk mij vorige maal te dezer nlaatse tot u richtte, zoo begon hq, was hiist het voorstel van president Hoover bekend geworden en ik moest toen waar schuwen tegen de illusie, alsof door dit moratorium, als het zou worden verwe zenlijkt, Duitschland met één slag al zijn moeilijkheden te boven, zou kunnen komen. Helaas is deze waarschuwing maar al te gegrond gebleken, al hebben dan ook het uithoudingsvermogen en de bewonderenswaardige zin voor orde van het Duitsche volk aan de zware beproe vingen met succes het hoofd geboden. Spr. herinnert er aan, dat hij in zijn vorige rede ook reeds zijn bereidwillig heid te kennen heeft gegeven met alle staten, ook met Frankrijk, te onderhan delen over maatregelen, welke tot strek king hebben de gemeenschappelijke noo- den te boven te komen. Inderdaad is de boodschap van president Hoover de in leiding geweest van een periode, waarin alle mogendheden zijn doordrongen van het besef, dat niet één van hen te gron de kan gaan, zonder dan ook de anderen te gronde gaan. Om alle misverstanden en ongegronde illusies te verstrooien moet nog eens dui delijk worden gezegd, dat een groote buitenlandsche leening, met langen loop tijd niet alleen op dit oogenblik, maar ook voor zeer geruimen tijd een ding der onmogelijkheden is. Dit heeft verschil lende gronden en een van die gronden is, dat daarvoor staatsgaranties noodig zün gebleken, welke op dit oogenblik niet te vestigen zijn. Uit de onmogelijkheid een leening te verkrijgen, vloeit vanzelf de noodzakelijkheid voor Duitschland voort, zich zelf zoo goed als het gaat door de tegenwoordige ongehoorde moeilijk heden heen te helpen. De regeering heeft dan ook onmiddellijk alle noodige maat regelen getroffen. De rijkskanselier geeft van deze maat regelen een uitvoerig overzicht. Er moest snel en doortastend gehan deld worden en in zulke omstandigheden is er geen tijd om lang te zoeken naar de theoretisch ideale oplossing. De regeering houdt evenzeer rekening met de belangen van de dorpen, van de kleine steden als met die van Berlijn en men meene op het land toch niet, zoo zeide de rijkskanselier, dat de overgangs moeilijkheden, die daar worden onder vonden, te Berlijn niet zouden worden ge- voeld. In zijn peroratie maande de rijkskan selier nogmaals tot kalmte, geduld en be zinning; alles wat opwinding en verdeeld heid kan zaaien, moet worden vermeden. Mussolini en de vrede. Bij gelegen heid van de inwijding van een nieuwe waterleiding te Ravenna, heeft Mussolini een redevoering gehouden, waarin hij opnieuw getuigenis aflegde van den op rechten vredeswil van Italië. Zijn woorden bier te Ravenna gesproken, zijn in vol- Ïomen overeenstemming met een betoog, at de Italiaansche minister-president in een artikel, dat in het „Handelsblad" werd Een avontuur van den Parijschen Mees ter-Detective Mare Michel. Naar het Fransch van SYLVAIN RENARD. (Nadruk verboden.) 5) kittig kamermeisje verschafte me '1- P sterke koffie en een paar knap- rvn ^6, b7i(Kl-'es en ik knapte daarvan zoo rui- ondanks mijn pijnlijke borst-, ditm U nokspieren in staat was een expe- 1)1 lr7alerice te ondernemen, „„i..-'' lk dezen tocht voorloopig wensclite Booala kouden, vroeg ik niet om mij, ie hroT,??8 ren» met de auto naar de stad meter maar wandelde een paar kilo- hi.st«. ?.>,ar de stopplaats van een voor- lukkio fkiomtrammetje, waarop ik ge- dat me lan£r behoefde te wachten en bracht m 6611 balf uurtje naar de stad Jn^VnaS °nist-reeks half negen, toen ik den 'dogra-fe" en ik gi?* direct mar weest D« ;l wien ik gisteren was ge belde iiAi Wlnkel «-as nog dicht, maar ik heinrtsmn zo°lang, tot het heerschap, in schiiÏT Wen e" zonder boord, te voor vroeg ani- Toen ik merkte, dat het ïn'nkf6 bem niet bijster aanstond, t0 'k den man op een vrij autoritai- i >on duidelijk, dat ik zijn donkere "nie- wenschte te gebruiken en zonder opgenomen, heeft gehouden en waarin hq met veel nadruk in het licht stelde, dat van de oplossing van het bewapenings vraagstuk, dat in Febr. a.s. ter ontwape ningsconferentie aan de orde zal komen, niet alleen het bestaan van den Volken bond, maar ook het lot van de mensch- heid grootendeels zal afhangen. De fascistische regeering, het fascisti sche regime, de fascisten, aldus Mussolini in zijn jongste redevoering, willen den vrede. Niet uit vrees, maar omdat ze met een groot werk, de schepping van een nieuw Italië bezig zijn en voor dit werk vrede noodzakelijk is. Juist hierom is dan ook aan den vredeswil van het fascistisch Italië niet te twijfelen, en men kan er zich slechts over verheugen, dat de leider der Italiaansche staatkunde, die vooral het vorige jaar nog in zijn redevoeringen een zoo krjjgshaftigen toon aansloeg, thans ook zijn toon meer in overeenstemming heeft gebracht met de richting, waarin de Italiaansche politiek zich beweegt. Er is sedert die krijgshaftige redevoe ring van den vorigen zomer in de wereld nog al wat veranderd, schrijft het „Han delsblad", en de groote economische de pressie heeft ook den duce tot grooter voorzichtigheid in zijn uitlatingen ge noopt. Het blad vervolgt dan: In de zoo gewijzigde omstandigheden tengevolge van deze crisis zal men dan ook wel de verklaring moeten vinden voor de ontspanning, die in de Fransch- Italiaansche verhouding is ingetreden, zoodat zelfs de mogelijkheid van een ont moeting tusschen den Franschen minis ter-president en den Duce wordt over wogen. Wanneer deze ontmoeting plaats zal hebben staat nog niet vast, maar dat er plannen hiertoe zijn ontworpen, is na dat nog het vorige jaar de toestand zoo tot het uiterste gespannen scheen, een zeer belangrijke vooruitgang. Een Bulgaarsch-Grieksch conflict. Malinof, de Bulgaarsche premier, heeft meegedeeld, dat de Bulgaarsche regee ring zich tot den Volkenbond zal wenden, omdat Griekenland Zaterdag verzuimd heeft de gelden te storten, waartoe het volgens de overeenkomst Molof-Kaphan- daris inzake de vergoedingen voor de liquidatie van de eigendommen van de uitgewisselde bevolking verplicht was. Griekenland weigert deze betaling, daar deze precies zou opwegen tegen wat het uit anderen hoofde van Bulgarije eischt Hieromtrent bestaat sinds lang een ge schil, waarover beide regeeringen in het begin des jaars den Engelschen minis ter Henderson als arbiter hebben aange wezen. De vrees, dat het bij de uitvoering van het plan Hoover schade zou leiden, schijnt overigens ook aan Griekenlands houding niet vreemd te zijn. De Amerikaansche marine. In een nieuw document, dat door het departe ment van marine te Washington gepubli ceerd is, wordt gewezen op de noodzake lijkheid om de Amerikaansche marine in een dusdanigen staat te houden, dat zij in geval van oorlog voor snelle uitbreiding vatbaar is. De Ver. Staten moeten een eerste rangs vloot scheppen, handhaven en gebruiken in overeenstemming met de verdragen. Het document is zoodanig ge steld dat het overeenstemt met de vloot- verdragen van Londen en Washington. Voorts wordt ook de industrieele mobi lisatie in oorlogstijd uiteengezet. De burgeroorlog in China. De snelle nederlaag van Sju Ju sjan is zeer leer zaam als verschijnsel, zegt de „Nw, Rott. Crt.". Een week geleden kon zijn blijk baar overrompelde opmarsch nog een ge vaar lijken voor Tientsin en thans reeds bevindt hij zich op de vlucht, en is zijn „leger" uiteengejaagd. Deze prompte actie van de troepen van Moekden gevoegd bij de prompte actie van Nanking tegen de communisten in Midden-China, bewijst, dat in China dui delijker dan te voren het verschil aan den dag begint te treden tusschen ge drilde, staande legers van een gevestigd gezag en de bont samengestelde benden die de strijdkrachten van de in het laat ste dozijn jaren tot een type geworden vechtgeneraals vormen. Met ieder jaar langer bestaan van het bewind van Tsjiang Kai sjek zal dit verschil zich dui delijker doen gevoelen, mits de regeering slechts de middelen bezit om een behoor lijke kern van staande troepen en hun, in hoofdzaak Duitsche, militaire instruc teurs te betalen. Gelijktijdig worden behandeld het amendement-Soeroso (Nat.) om de salaris-1 korting geheel teniet te doen, en het amerudement-mr. Fruin (Vad. Club) om de korting terug te brengen tot 5 pet. Na uitvoerige debatten, waarbij de regee-1 riagsfemachtigde voor financiën, de heer j C. van den Bussche, meedeelt, dat beide amendementen onaanvaardbaar zijn, wordt het amendement-Speroso aangenomen met 29 tegen 26 stemmen, waardoor het amen- dement-Fruin is vervallen. HET VASTLOOPEN VAN DEN KRUISER SUMATRA. De kosten van reparatie 240 duizend gulden. In de M- v. A. nopens de begrooting 1932 deelt de regeering mede, dat het on derzoek omtrent het vastloopen van den kruiser Sumatra is verricht door den com mandant der zeemacht aan de hand van de rapporten. De instelling van een spe ciale commissie voor het onderzoek wordt onnoodig geacht. De ondiepte stond niet op de kaart aangegeven, terwijl deze even min door een normale verkleuring ken baar was. De totaalkosten van de herstel ling bedragen 240.000, waarvan 220.000 ten laste van de Rijksbegrooting. Ge raamd wordt, dat de reparatie half Sep tember gereed is. Een amendement-Soeroso om de salaris-kortinig geheel te niet te doen met 29 tegen 26 stemmen aangenomen. De Volksraad heeft met 39 tegen 12 stemmen verworpen een amendement- mr. Fruin (Vad. Club), beoogende de sa- Ie riskorting ook toe te passen op salaris sen tusschen de 20 en 50 's maands. De motie mr. Van Helsdingen (C.S.P.) om hij de eventueele korting een aftrek voor groote gezinnen toe te passen, evenredig aan het aantal kinderen, is met 37 tegen 16 stemmen aangenomen. veel verdere pourparlers, bracht hij me erheen. Ik had het chassis bij me met de blik semlichtopname erin en ik begon direct te ontwikkelen. Maar de eerste plaat die ik in het bad deed, was toch niet die ik in dien nacht had opgenomen, maar de tweede, die in het chassis had gezeten en die den heelen tijd dat ik in de kapel had zitten wachten, blootgesteld was geweest aan de inwerking van al wat vóór de lens, waar ik den dop niet weer had opgedaan, was gebeurd. Het heele koor was, om zoo te zeggen, onder observatie geweest tot het toestel omgevallen was. Jullie zijn allemaal zoo'n beetje op de hoogte van mijn experimenten met „licht- looze fotografie", dat wil zeggen, lichtloos in den zin van „licht dat het menschel pk oog niet in sitaat is om waar te nemen". Het zijn de Röntgenstralen geweest, die me op dat idee hebben gebracht, zooals je weet. Ik moet erbij zeggen, dat ik geen flauw idee had van de resultaten, toen ik deze „onopgenomen plaat" begon te ont wikkelen ik had hoogstens een vage hoop, dat die me op een ander spoor zou kunnen brengen. Met het oog op deze mogelijkheid keek ik in de grootste spanning toe, hoe de plaat op de inwerking van den ontwik kelaar zou reageeren. Langzamerhand zag ik een flauw donker vlekje opkomen op het bovendeel van de plaat en daarna meerdere van die vlekken met onduide lijke, zwevende omtrekken. Ik hield de plaat tegen liet licht; die zwarte plekjes waren tamelijk klein en beperkten zioh tot één deel van de plaat. Ze waren heel vaag en onduidelijk zooals ik zei, maar dat nam niet weg, dat zich een groote PURE VlRGINIA SHAG Goedkoop door haar langzamer) brand. Pittig en toch niet zwaar Voor pijp 0/ cigaret iSnuno GROMiMGa* opwinding van mij meester maakte, om dat ze in elk geval er op wezen, dat zich iets, wèt wist ik niet, in het donker voor de lens bewogen moest hebben. Ik dom pelde het ding weer haastig in het had. Een paar minuten bleef ik er aandachtig naar staan kijken. Ik haalde de plaat er een paar maal uit voor een nauwkeurig onderzoek, maar kon niet vaststellen wat die vlekken te beteekenen hadden, tot ik opeens het idee kreeg, dat de vorm van enkele ervan eigenlijk deed denken aan een dolk met een kruisgevest. Maar die donkere plekjes op de plaat waren ten slotte zóó vaag, besliste ik, dat ik me niet van de wijs moest laten brengen door sug gestie van den emotievollen nacht, die ik achter den rug had, ofschoon ik moet erkennen, dat aan den anderen kant de gedachte alleen, dat deze vlekjes den vorm van een dolk hadden, voldoende was om me een eigenaardig tintelend gevoel van spanning en huivering te bezorgen. Ik liet de plaat nog even in het bad, legde haar toen in hypo en begon toen met het andere negatief. Dat kwam al heel spoedig en duidelijk op en bleek volkomen gelijk aan de foto, die ik overdag van het koor had genomen, (behalve dan het ver schil van belichting). Ik fixeerde <Ie plaat, spoelde haar èn de andere, de „niet-opge- nomene" zal ik maar zeggen onder de kraan, liet ze allebei een kwartier in me- thyl-spiritus liggen, en ging er toen mee naar de keuken van den fotograaf en liet ze drogen in den oven. Onderwijl maakten de fotograaf en ik samen een vergrooting van de daglicht- opname van het koor, die ik hem gisteren gegeven had. Daarop vergrootten we ook de beide platen, die inmiddels gedroogd Een adres tegen voortzetting. Een aantal ingezetenen van Enkhuizen, Bovenkarspel, Grootebroek en Andqk, hetzij door hun beroep van practisch land bouwer, hetzij door hun ambt of betrek king ten nauwste betrokken bij den land en tuinibouw, heeft aan den minister van waterstaat een adres gezonden, waarin wordt aangedrongen op een hernieuwde bestudeering van de gevolgen van de drooglegging van de Zuiderzee, alvorens de werkzaamheden worden voortgezet. Adressanten meenen, dat de droogleg ging voor West-Friesland een groot na deel zal blijken te zijn. Het is een alge meen bekend feit, zoo schrijven zij onder meer, dat de land- en tuinbouw in onze omgeving op een zeer hoog peil staat. De gebruikers van den grond weten door in tensieve bebouwing en groote vakkennis de opbrengst van den bodem zeer hoog op te voeren. Dientengevolge zijn de grond prijzen in West-Friesland zeer hoog, veel hooger dan in andere streken van ons land. Het ligt voor de hand, dat op die prijzen dan bijzondere factoren van in vloed moeten zijn. De voornaamste daar van is te vinden in de bijzondere ligging van WTest-Friesland, omringd door de Zuiderzee. Deze oefent een zeer sterk nivelleerenden invloed uit op de tempera tuur in onze landstreek. De lage tempera turen in het voorjaar worden daardoor verhoogd, en de hooge temperaturen in den zomer verlaagd. Voorts komen in West-Friesland zelden of nooit zware on weersbuien voor, zoodat uit dien hoofde zware hagelbuien of slagregens niet zijn te vreezen. Als verklaring daarvan wordt ook weer gegeven de onmiddellijke nabij heid van de Zuiderzee, die op de onweers buien een sterke aantrekkingskracht uit oefent. Als bewijs, dat de temperatuur in West-Friesland een groote rol speelt, kan word n rroT.-p.-7pn op de teelt van vroege aardappelen. Juist door de geringe kans op nachtvorsten ten onzent in het voor jaar kunnen de landbouwers hier de poot- aardappelen veel vroeger aan den grond toevertrouwen dan elders. De daardoor mogelijk geworden vroege oogst van nieu we aardappelen is op de prijzen natuurlijk van den meesten invloed. West-Friesland blijkt verder buitenge woon gunstig te zijn gelegen voor de ver bouwing van bloembollen en fijne tuin zaden. De practijk leert, dat de hier ge teelde bloembollen bij uitstek geschikt zijn voor het z.g. „tulpentrekken" ter ver krijging van tulpenbloemen in den winter en het vroege voorjaar. De aanwezigheid van de groote zaad firma's in West-Friesland, die zich spe ciaal in onze omgeving toeleggen op het verbouwen van fijne zaden, toont ook aan, dat de Land- en tuinibouw hier een zeer bijzonder karakter draagt. Afsluiting van de Zuiderzee zal nu ten gevolge hebben, dat het water in het IJselme.r niet meer onderhevig zal zijn aan de gunstige werking van eb en vloed, terwijl bovendien het zout water zal ver anderen in zoet water. De droogmaking van de polders zal verder de oppervlakte van het overblijvende water geweldig ver kleinen. Dit een en ander zal de nivellee- rende kracht der Zuiderzee met het oog op de temperatuur ten zeerste verminde ren. Het klimaat van West-Friesland zal daardoor aanmerkelijk veranderen, het geen voor den land- en tuinbouw van groot nadeel zal blijken te zijn. Adressanten maken verder een opmer king nopens een, wat zij noemen vermeend voordeel, hetwelk droogmaking van de Zuiderzee zou meebrengen. Men heeft ge wezen op het ontstaan van een zoetwater- reservoir, hetwelk in tijden van groote droogte voor den landbouw en tuinbouw van veel waarde zou zijn. Uit eigen ondervinding is aan velen der adressanten evenwel bekend, dat practisch in de polders van West-Friesland zoo goed als nimmer de behoefte aan toevoer van buitenwater heeft bestaan. Voorts achten zij het nog steeds eon open vraag, of de aanleg van den afsluit dijk een betere beveiliging tegen waters nood zal beteekenen voor de bestaande polders. waren en ik liep er mee naar het venster om ze aandachtig te bestudeeren. Ik begon met de „onopgenomen" plaat, met de schaduwige plekjes, in sommige waarvan ik dolkjes had meenen te onder scheiden. Ofschoon het negiatief nu ver groot was, voelde ik me nog steeds niet overtujgd dat dit vermoeden meer dan suggestie was en daarom legde ik de ver grooting terzijde, met het besluit mij niet door mijn opgezweepte verbeelding op een dwaalspoor te laten brengen. Ik nam daarop de twee andere vergroo-, tingen, beide van het koor de daglicht opname en die bij het kunstlicht en begon ze te vergeleken. Aanvankelijk kon ik geen enkel verschilpunt opmerken, maar toen plotseling, als met een schok, zag ik waarin ze van elkaar afweken In de vergrooting van de bliksemlicht- opname zat de dolk niet meer in de scheede! En toch was ik er zeker van ge weest, dat hij er wel in zat; maar dat was een paar minuten vóór ik de foto maakte. Na deze ontdekking begon ik de twee, oogenschijnlijk zoo geheel overeenkom stige, opnamen met andere oogen te be kijken. Ik vroeg den fotograaf een passer en met dit instrument gewapend kon ik een uiterst nauwkeurige en systematische vergelijking van de beide vergrootingen maken. Eensklaps stuitte ik op iets, dat me van opwinding de vlammen deed uitslaan. Ik legde haastig den passer neer, betaalde den fotograaf en ging naar buiten, met de drie vergrootingen ingepakt en opgerold onder den arm. Ik vond gelukkig spoedig een huurauto, zoodat ik geen tijd behoefde te verliezen met boemelen in een af- tandsch vehikel en een eind loopen en liet Een militair vliegtuig in brand gevlogen; de bestuurder dood. Dinsdagmorgen cm 10 u- 15 was de reserve-serg.-leeriing-vlieger Van Poe teren met een militair vliegtuig, type F 4 nummer 105, opgestegen voor een terrein- vlucht boven het vliegkamp Soesterberg. Toen de vlieger, die op zeer geringe hoogte vloog, zich ter rechterzijde van den straatweg Soesterberg—Soest bevond, in de buurt van den spoorweg Soestdui- nenAmersfoort, botste het vliegtuig tegen boomen, waardoor een deel van den linker-vleugel afknapte, en de machine zioh op de hei in den grond boorde. Even daarna vloog het toestel in brand. Spoedig was assistentie van het vlieg kamp ter plaatse. Men vond sergeant Van P geheel verkoold. Dokters hebben uit gemaakt, dat hij reeds dood was, voordat de machine in brand vloog. Van het toe stel is niets dan een wrak overgebleven. Bij het vliegveld Waalhaven is een Fokker met 15 personen ge vallen. Slechts een paar ernstig gewonden en enkele lichtgewon den. Het toestel vernield, maar de cabine Intact. Dinsdag omstreeks kwart over twaalf is bij het vliegveld Waalhaven te Rotterdam een ongeluk gebeurd met een verkeers toestel van de K.L-M., dat met 15 personen op reis was naar Amsterdam. Een van de motoren werkte niet goed, om welke reden de piloot kort na den start besloot terug te keeren. Hij is daarbij tegen een paal gebotst, waardoor het toestel is neerge stort. Tengevolge van den schok zijn en kele inzittenden gewond geraakt; het ernstigst? was er de boordmecanicien aan toe, die een kaakfractuur heeft. Het toe stel is terecht gekomen op een jongetje, dat bij het vliegveld stond te kijken. Ook dit jongetje is ernstig gewond. Het toe stel is grondig vernield, alleen de cabine is geheel in tact gebleven. Het toestel, de P.H A.F.K. een Fokker F. IX, is een van de nieuwste machines van de K. L. M. Het is de machine, die het vorige jaar op de luchtvaarttentoonstel ling te Parijs den Prix d' Elegance heeft behaald. me tot bii de oprijlaan van Chateau Mar- tignac brengen. Ik liep vlug naar mijn kamer om de foto's weg te bergen; toen ging ik weer naar beneden om te zien of ik Monsieur de Martignac te spreken kon krijgen, maar zijn zoon Paul vertelde, dat zijn vader zich erg zwak en slap voelde en niet in staat was om op te staan. De oude heer wilde intusschen niet dat iemand in de kapel zou komen voor h ij weer op de been was. Paul scheen het noodig te vinden zijn vader min of meer te excuseeren met de opmerking, dat deze misschien wel een beetje overdreven voorzichtig was, hoewel hij anderzijds niet wilde ontkennen, dat, na hetgeen den ouden André was over- I komen, er wej gegronde reden bestond tot voorzichtigheid. Maar hij vertelde dat ook vóór den aanval op den kamerdienaar, zijn vader zich altijd erg bezorgd had ge toond ten opzichte van de kapel. Hij had altijd zelf den eenigen sleutel onder zijn berusting gehouden en nooit toegestaan, dat de deur openbleef, behalve natuurlijk wanneer er dienst gehouden werd of wan neer de schoonmaaksters er aan het werk waren Ik knikte begrijpend, en zoodra Paul was heengegaan, ging ik weer op weg naar de kapel. Ik sloot de deur achter mij en voerde in de verlaten ruimte eenige buitengewoon interessante experimenten uit. welke iemandl die mij aan het werk had gezien, waarschijnlijk de vraag zou hebben doen stellen, of ik wel heelemaal wel bij het hoofd was! De experimenten hadden zoodanig succes, dat ik in een koortsachtige opwinding, naar het kasteel terugliep en naar meneer Paul de Martig nac vroeg. Een van de bedienden zei mij, Dinsdagmorgen is piloot Pellens met de machine uit Londen naar Nederland vertrokken. Behalve de boordmecanicien Vrijburg de Koning uit Amsterdam, zat nog één passagier, een Engelschman in het toe stel. Tegen twaalven landde men op Waal haven. Om kwart over twaalf startte de machine weer, om naar Amsterdam te gaan. Nader wordt nog gemeld: Van de personen, die in de machine zaten, waren de piloot en de boordmeca nicien er het ergst aan toe, omdat hun plaats eenigszins in elkaar vas gehukt. De heer Pellens heeft een diepe hoofd wonde opgeloopen. Hij is in den hulppost aan de Maashaven verbonden. Daarna is hij naar het ziekenhuis aan den Coolsin- gel vervoerd, waar hij voorloopig ter ob servatie is opgenomen. De boordmecani cien, de heer Vrijburg de Koning, had een kaakfractuur en een hoofdwond. Van de passagiers was de Engelschman er nog het ergst aan toe. Ook hij had een hoofd wond; hij en de boordmecanicien zijn naar het ziekenhuis aan den Coolsingel ver voerd; de andere passagiers hadden bui len en schrammen, maar gelukkig had niemand ernstig letsel. Vier van hen zijn dadelijk met een ander toestel naar Am sterdam doorgevlogen. Een van de passagiers vertelt. De „Nw. Rott. Crt." heeft even een on derhoud, gehad met een van de passagiers. Hij vertelde, dat er van een paniek in de cabine geen sprake is geweest. Toen de machine opeens terugkeerde, begreep men, dat er iets niet in orde was, maar men maakte zich nog niet ongerust. Plot seling klonk 'n slag en onze zegsman zag opeens den grond snel op hen toekomen. Tegelijkertijd zag hij een paar jongens vlak onder hem staan en dacht: Daar komt een ongeluk van. Op hetzelfde oogenblik dat de machine op den grond lag. Tenge- voelde hij een hevigen- schok en hij zag, wond O"~eloopen, maar dat merkte hij volge van den smak had hij een hoofd- eerst, toen hij lang en breed uit de ma chine was en bloeddruppels op zijn schoe nen zag. De cemeentel^ke geneeskundige dienst heeft weer eens een mooie prestatie gele verd. Nog geen 10 minuten na het ge beurde waren twee auto's van dezen dienst ter rlaatse met het noodige verbandma- teri al. Bii dif ongeluk is gebleken, hoe voor treffelijk de constructie van een Fokker toestel is, immers de cabine, waarin de passagiers zaten, is geheel intact geble ven. Dit is te danken aan de zoogenaamde Vogelconstructie. De romp bestaat uit metalen buizen, die bii een botsing met den grond wel verbuigen,maar niet ver splinteren. Ook het systeem om de ben zine te vervoeren in een tank tusschen de hoofdspanten van den vleugel blijkt heel veilig te zijn. Het ongeluk heeft op het vliegveld na tuurlijk veel consternatie verwekt. Merk waardig is, dat een paar piloten er al eens met elkaar over hadden gesproken, dat de ijzeren mast daar betrekkelijk gevaarlijk stond en dat het hen niet zou verwonderen als er vandaag of morgen eens een tegen aan zou botsen. De PHAFK is onherstelbaar verwoest. DE GRAF ZEPPELIN 18 AUGUSTUS NAAR ENGELAND. Naar kapitein von Schiller heeft mede gedeeld, zal de oorspronkelijk op 14 Juli vastgestelde tocht van de „Graf Zeppelin" naar Engeland, thans den 18en Augustus aanvangen. Den 18den Augustus zal op dat Monsieur Paul in de groote studeer kamer zat te lezen- „Ga mee," zei ik haastig. „U moet me een handje helpen, dan kan ik u iets bui tengewoon verrassends laten zien." Hq was zichtbaar verbaasd, maar stond snel op en volgde me. Terwijl we voort liepen, stelde hij de eene vraag na de an dere. Maar ik beantwoordde al die vragen met een ontkennend hoofdschudden en verzocht hem even geduld te hebben. Ik nam hem mee naar de wapenkamer en beduidde hem, dat hij een van de vele, met oude wapenrustingen bekleede lede poppen, die daar opgesteld waren, aan den eenen kant moest opnemen, terwijl ik de andere zijde beetpakte. Hij knikte gehoor zaam, ofschoon hij van de heel vreemde situatie niets begreep en samen transpor teerden wij de geharnaste pop naar de deur van de kapel. Toen hij mij een sleutel te voorschijn zag halen en de deur openen alsof dat de gewoonste zaak ter wereld was, nam zijn verbazing natuurlijk nog toe, maar hij zei niets, nu blijkbaar gedul dig het oogenblik afwachtend, dat ik een explicatie zou geven. We traden de kapel binnen; ik deed de deur weer achter ons op slot en we voerden de ledepop door het j schip tot bij de opening in het koorhek, j waar we het ding op zq'n rond houten voetstuk neerzetten. „Achteruit!" schreeuwde ik, toen ik zag I dat Paul de Martignac aanstalten maakte om het hek te openen. „Goeie hemel, man, wees toch voorzichtig. „Waarom. wat is er?" vroeg hij, half geschrokken en half boos over de manier waarop ik tegen hem was opgetreden- (Wordt vervolgd), j

Heldersche Courant | 1931 | | pagina 1