iukloop ?ti wmmi Bontmantels Bontkragen 'JCorJ verjjaal Crème JULÏAM&DORP. VEREENIGLNG TOT BEVORDERING DER BIJENTEELT. BREEZAND. PREDIKBEURTEN. ANNA PAULOWNA. PREDIKBEURTEN. M. A. G. Vorstman Ned. Herv. Gem. Gerei. Kerk. WIERINGEN. Den Oever. DE BETONWEG WIERINGEN— FRIESLAND. PROPAGANDA-FEESTAVOND. TEXEL. IN PUBLIEKE VERKOOPING. WEER EEN ANDERE POLITIEDIENAAR. KERKCONCERT. BEVOLKING TEXEL. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Gem. (Hippolytushoef). Ger. Kerk (Beltstraat). Hippolytushoef 's Morgens 10 en 's middags 3 uur Ds. Goedhuis, van Haarlem. (H.A.) Geref. Kerk. (Den Oever). SCHAGEN. MARKTO VERZICHT. Ingezonden Mededeellng. (828) van Huid en Voeten Burgerlijke Stand van Texel PREDIKBEURTEN. NOODLANDING. Ned. Herv. Gem. FEN ONGELUK KOMT NOOIT ALLEEN. EEN JUBILARIS. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Gem. 's Morgens 10 uur en 's avonds 8 uur, de hoer Akse, van Beverwijk. Van Ewijcksluis. VERDRONKEN. Donderdagmiddag speelden eenige kin deren op den duiker liggende in het Balg kanaal nabij Van Ewijcksluis, waarover de spoorweg Anna PaulownaWieringen zal worden gelegd. Het zoontje- van den heer W. W. aldaar viel daarbij van een der vleugelmuren in het water. Het schijnt, dat de kameraadjes niet direct alarm hebben gemaakt. Nadat dit gebeurde was de brugwachter spoedig met een dreg ter plaatse en wist het knaapje vrij vlug op het droge te brengen. Helaas bleken echter de levensgeesten reeds ge weken. Voor de ouders, die op een tochtje in \V ïenngermeer waren en daar wer- Burgerlijke Stand van Schagen Doopsgez. Gem. Geref. Kerk. Geref. Kerk (H.V.). Bloembollencultuur. PELTERIJENMAGAZIJN WESTSTRAAT 14 tnibe,n?ew°on goed kort ver-[hout een oogenblik aan en barstte toen thriiw m n' .m m -1? noemt een origineele in een schaterlach los. Ga'na^r^nic 11 nog één kans geven. Dat is eerst een origineel idee, kerel, ,l™,.hus' sim] -ie een paar uur op en hahaha. iinr v 2ag om kloksIaK twaalf klok- F» JT verhaak dat klinkt als een klok. Faal je, dan kan ik Aldus geschiedde het, dat voor Karei van Doornhout de variatie op een ongeluk tTfeA0? Je- 4®. ta d« Sik°°" a"ee° gln8' het bewijs dat je een bruikbare kerel bent. Een drastische maatregel, zul je zeg- Marktberichten. SCHILDERIJENTENTOONSTELLING. Van Maandag 10 Aug. tot Zondag 1^ Augustus zal in „Dennenheuvel", Huis duinen, een schilderijententoonstelling plaats hebben van werken van onzen oua- stadgenoot J. H. Oostendorp. Geëxposeerd zal worden Indisch werk en enkele onder werpen uit onze omgeving. De tentoonstelling zal, hopen wil. noodige belangstelling trekken, vooral dezen tijd, nu tal van badgasten te Hal duinen zijn en het weer wel eens zooruw» iq, dat r - niet naar st^nd of duin 99 werkt zacht en weldadig als een Mei-regen. Uw huid ontwaakt tot nieuwe schoonheid onder haar aanraking. Donderdagavond hield de afdeeling Den Helder van de Vereeniging tot Bevorde ring der Bijenteelt in Nederland, een ledenvergadering in een der lokalen van de Chr. School te Koegras. De presentie lijst bevatte slechts de namen van 13 leden, terwijl efsop het oogenblik 29 leden zijn. De voorzitter, de heer T. Speur, opende met een woord van welkom de vergade ring en verzocht daarna den secretaris, den heer J. Kiljan, de notulen te willen lezen, welke met dank aan den samen steller, onveranderd worden vastgesteld. Daarna de mededeelingen en ingeko men stukken, waaronder le een schrijven van de afdeeling Handel vermeldende de prijzen en de voorwaarden waarop de ac cijnsvrije suiker voor de imkers zal zijn te bekomen. Verdere een schrijven van den Rjjksbijenteelt-consulent, den heer L. van Giersbergen, waarin deze heer vraagt of het juist is, dat in den afgeloopen winter veel bijen van de leden van de afdeeling Den Helder zijn doodgegaan. Bij geruchte van derden had hij zulks vernomen. De secretaris heeft hier toen op geantwoord, dat dit medegedeelde inderdaad juist was. Jammer vond de heer van Giersbergen het dat dit niet onmiddellijk aan hem is medegedeeld, om naar de oorzaak van deze groote sterfte een onderzoek in te stellen. Nu is dat te laat. Het Reclamebureau van het Honing- controlestation stelt eenige prijzen be schikbaar voor diegenen die bij dat station aangesloten zijn. Inlichtingen daar omtrent zijn eveneens aldaar te verkrij gen. Uit de discussies die hierover ge voerd worden blijk e men er wel voor te gevoelen om de honing onder controle te verkoopen. De secretaris zal correspon- deeren over een en ander en de bedoe ling is dan verder dat binnen een paar weken weer vergaderd zal worden en dan zal de aansluiting bfj het Honingcontrole- station als punt van bespreking op de agenda worden geplaatst. Uit de afdeeling Zijpe is bericht ontvan gen dat men daar geen medewerking wenscht te verleenen tot het houden van een excursie in die afdeeling. Men vindt deze mislukking jammer, bij die excursies valt veel van elkander te leeren. Men moet dit nu echter maar tot een volgend jaar uitstellen. Na eenige besprekingen worden tot leden van de suikercommissie benoemd de heeren Kiljan en Abbenes, die deze be noeming aannemen. De suikerbestelling en -levering worden besproken. Voor de bestelling zullen eveneens als vorige jaar formulieren gemaakt worden, terwijl bij de inzending van de bestelling gelijktijdig de betaling moet geschieden daar anders de bestelling niet wordt uitgevoerd. De secrearis zal een giro-rekening nemen, waarop de betalingen kunnen geschieden. Per opzetter mag 71/2 K.G. suiker besteld worden. De honingverkoop zal vrij gela ten worden en wordt ieder lid aanbevolen, dit naar eigen goeddunken te regelen. Voor de suikercommissie zal een bascu le aangekocht worden. Het voorstel om den suikerprijs met 1 cent per K.G. te verhoogen tot stijging van de kas, wordt j na heftige discussie, met 7 stemmen voor,1 Evangelisatie (Ned. Herv. Gem.) 's Morgens 10 uur, de heer Niesink, van Huisduinen. v.m. 10 uur, Ds 's Morgens 10 en 's middags 2.30 u., Ds. S. U. Zuidema. De werkzaamheden aan den betonweg en rijwielpaden op den afsluitdijk Wierin- genFriesland maken flinke vorderin gen. Dagelijks wordt plm. 170 m2 weg ge legd, zoodat het eerste gedeelte van 1800 meter reeds spoedig klaar kan zijn. Naar wij vernemen, zal Zondagavond 9 Aug- a.s. in het ontspanningslokaal te Den Oever een propaganda-feestavond voor de Zuiderzeewerkers, afdeeling baggerbedrijf plaats vinden. Als sprekers treden op de heeren R. De eigendommen van den heer Meijer (die, zooals men weet, voor eenigen tijd bij 'het robbenjagen is verongelukt), zijn hier dezer dagen publiek verkocht. Het meubilair, achtergebleven in het woonhuis bü De Cocksdorp, ging vrij duur van de hand. De bekende blauwe auto, die in de garage van den heer Boekei aan den Nieu wen Weg werd geveild, bracht 1210 op. De politiedienaar W. Brouwer zal ver moedelijk weer spoedig deze gemeente er- laten, daar hij hoogstwaarschijnlijk zal de Rijkspolitie te ;ing was correct, de krachten van het oude :erkorgel schoten echter voor deze bege- eiding wel wat al te veel te kort. Na deze Nocturne trad het pas opge richte dameskoortje op, onder leiding van Mevr. Visser werd uitgevoerd „Nu laat ons Gode loven" (15e eeuw). De wijze van uitvoering van dit zangnummertje was voor ons een verrassing, het bleek, dat de leiding in uitstekende handen is. W u ver onderstellen, dat zich in deze vereeniging wel verscheidene geschoolde krachten me dewerken; het is althans bijna niet aan te nemen, dat een dergelijke uitvoering met ongeschoolden in zoo korten tijd is te be reiken. Mej. E. Dijt speelde vervolgens op de violoncel „Sarabanda" van J. S. Bach, een nummer dat de liefhebbers van de zware Bach-composities zeer zeker voldaan zal hebben, de uitvoering was uitstekend. Als No. 7 volgde een sopraan en viool, worden aangesteld bij de Rijkspolitie te bekende Largo" van Handel, (solis- I)en Helder. Door den Burgemeester dezer £et goJfraan en viool paarden gemeente wordt in dit blad ^eeds^een^op- j V00rtreffelijk in dit nummer. roep gedaan voor sollicitanten betrekking alhier. naar deze A Het concert, dat Vrijdagavond in de Ned. Herv. Kerk te Den Burg werd gege ven ten bate van een centrale verwarming in het kerkgebouw, trok zeer veel belang stelling; wij schatten het aantal aanwezi gen op ruim 300. Een kort openingswoord werd gespro ken door Ds. Visser. Spr. riep den aan wezigen een hartelijk welkom toe en gaf zfjn vreugde te kennen over de groote opkomst. Verder sprak Z. Eerw. een drie tal wenschen uit: le. dat deze av zou bijdragen voor het beoogde doel, een centrale verwarming der kerk. Spr.' ver zocht daarom ruime bijdragen voor de col lecte, die na afloop zou worden gehouden: Tot slot zong Mevr. G. M. Kaat—j-Ver- beek nog „Wo du Hingehst" en „Aria uit de Messias" van Handel. Na het zingen van Gez. 44 1 gingen daarna de aanwezigen, hoogst voldaan over dit schitterend concert, huiswaarts. Ingekomen gedurende de maanden April en Mei 1931. Joh. Maas, arbeider, Oudeschild 247, van Alphen aan den Rijn; J. M. Faber, kellner, Den Burg, van Usquert; E. M. de Klerk, een unc- dagmeisje, Oosterend Boschweg 10, van /ond veel Laan van Sliedrecht, Jan van Zadelhoff, 2g de aanwezigen een mooien avond lid der Tweede Kamer te Rotterdam en de mocbten hebben. Luther beschouwde reeds heer Moolenaar, declamator. 's Morgens 10.30 uurcDs. v. Beek Ned. Herv. Gem. (Den Oever). 's Middags 2.30 uur, Ds. van Beek Herv. Kerkel. Vereen., (Den Oever) Geen opgaaf ontvangen Evangelisatie (Ned. Herv. Gem., H.Hoef) 's Morgens 10 uur, de heer H. Heeresma, van Amsterdam 's Morgens 10 en 's middags 3 uur Leesdienst. De handel in vette koeien van Don derdag j.1. zeer trekkend, alle koeien zullen dan ook wel niet verkocht zijn. De warmte speelde hierbij ook wel een groote rol iner was niet veel noodig, De prijzen, die besteed werden, liepen veel uiteen. Er is besteed f 0.38, f 0.40 en f 0.41, doch voor een extra beest is ook f 0.46 besteed, volgens een bekende slager. Het gaat lang niet naar wensch. Voor de gelde- en kalfkoeien was ook niet veel kooplustvoor handel zeer matig. In pinken was hoegenaamd geen vraag De handel in pinkstieren was heel muziek ais zoo iets schoons, zulk een heer' lijke gave Gods, dat hij zeide: „Muziek is bijna Theologie". Hij wilde daarmede zeg gen, dat hij muziek zoo mooi en gaaf ge voelde, dat ze alleen van God kon komen; de 3e wensch sluit zich bii twee aan: moge n.1. deze muziekavond strekken tot ver heerlijking van God. Hierna werd door den heer J. Visser op het kerkorgel een openingsmarscji ge speeld van E. Perlow. Daarna werd ten gehoore gebracht het prachtige „Panis Angelicus" van César Frank door sopraan (Mevr. G. M. KaatVerbeek) en violoncel (Mej. E. Dijt), begeleid op het orgel door den heer J. Visser. Amsterdam; R. Hoogerwerf, arbeider, Eierland, van Aardenburg; J. de Pen ning, landarbeider, Eierland E 100, met gezin van Haarlemmermeer; K. A. Beijert, timmerman, Eierland E 4, van Smilde; K. van der Horst, marinier, De Mok, van Den Helder; W. A. van Zeijlen, pension houder, Den Burg, Binnenburg 11, van 's-Gravenhage, met gezin; G. Asjes, land bouwer, Eierland C 18, met gezin, van Zijpe; A. de Vries, arbeider, Schilderweg B 40, met gezin, van Opsterland; H. Th. van der Hoort, smidsknecht, Oudeschild j }T.e v 80, van Zevenhoven (Z.-H.); Jac. lier- g dink, korp.-marinier, De Mok, van Vlis- singen; Alb. Blom, waker bij Z.Z.W., Ou deschild 148, van Amsterdam; D. Bruin, dienstbode, De Waal 43, van Heer Hugo- waard; J. C. Mol, marinier, De Mok, van Den Helder; W. Lier, luit. ter zee, De Mok, van Den Helder; K. Tiemes, buiten- gew. opzichter Rijkswaterstaat, 't Horntje, van Hoorn; H. de Ridder, arbeider, Eier tfan De Werken, met gezin; H. L. J. Swaab, off.-vlieger, De Mok, van Den Helder; A. Dost, machinist, 't Horntje, van Vlagtwedde; A. W. M. Broekhoven, aan nemer, Gerritsland B 149, van Barradeel, met gezin; L. J. Fritz, off.-vlieger, De Mok, van Den Helder; L. Plaatsman, tim merman, Oosterend, van Den Helder; A. J. Swaerts, veehouder, Bargen W 48, van Den Helder, met gezin; J. W. Herter, sergt.-vliegtuigmaker, De Mok, van Den Helder; P. Broekman, tuinarbeider, De Waal, van Naaldwijk; Joh. Pannekoek, molenaar, De Cocksdorp, van Apeldoorn; J. Schade, landarbeider, Eierland E 123, van Dwingeloo, met gezin; Jac. Kok, schippersknecht, Zuid-Haffel B 68, met gezin van Purmerend; K. Kalf, kaasmaker, Eierland C 49, met gezin, van Beets; R. M Soemarsono, z.b., Den Burg, Binnen burg 11, van 's-Gravenhage; G. van der Veen, timmerman, De Cocksdorp, met go- zin, van Barradeel; C. L. Baan, stoker, De Mok, B. J. Koeman, stoker, E. Bakker, off.-vlieger, allen van Den Helder; 1Hot, uitvoerder, Oudeschild, met gezin, van Den Helder; P. J. Noordenne, arbeider, 't Horntje, met gezin, van Sliedrecht; I. Molema, arbeider, Schilderweg B 41, van Muntendam; C. Th. Wester, timmerman, De Waal 43, van Heer-Hugowaard; H. de Groot, arbeider, Den Burg, Weverstraat 29, met gezin, van Castricum; Wed. J. Vos, z.b., Eierland C 9, met gezin, van Staphorst; H. Hessels, arbeider, Eierland C 9, van Staphorst; B. Gersonius^ arbei der, Den Burg, Warmoesstraat 71, met gezin, van Onstwedde; G. M. Burgers, smid, Eierland, met gezin, van Wonsera- deel; Th. Engel, arbeider, Oost O 72, van Wieringen; M. C. Berghuijs, C. M. Blok, W. Elzinga, stokers, De Mok, van Den Helder; L. van Schaik, 1'. P. Lenaerts, J. P. Krijgsman, matrozen, De Mok, van Den Helder; J. Notebaart, arbeider, Oude schild, van Breskens. Doorzitten bij Wielrijden. Zonnebrand Smetten, verzacht en geneest men met In doozen van 30-60 en 90 ct. Tube 80 ct Bij Apoth. en Drogisten van 4 tot en met 7 Augustus. GEBOREN: Souwtje Cornelia, d. Buis en H. C. Dekker- Gevonden: 1 autoslinger, en 1 rijwielplaatje. H 1 hals- scussie, mei memmen um, gtug deze prjjS(ien niet hooger dan f 0 25, 5 tegen en 1 blanco aangenomen. y jage prjjzen# yan de nuchtere kalveren rondvraag wordt medegedeeld dat de koninginneteelt van de Oostenrijker niet veel succes heeft. Daarna volgde sluiting door den voorzitter. Vrijdagnamiddag omstreeks 4 u. moest het vliegtuig gemerkt „F 8" en thuisbe- was iets af en was een stille handel Veulens verder duur verkocht; hier scheen aardig vraag naar. Een goed paard werd ook gced verkocht. De handel in oude slachtschapen was slecht; dat mag een leelijk woord zijn, maar het was zoo, van f 24.— tot f 29.—. De vette schapenhandel was redelijk, tot f 35.magere schapen stug en in lam- Dit eerste nummer slaagde uitnemend. i8nd, met gezin, van De Rijp; G. J. Lak, waker bij Z.Z.W., Oudeschild 238, van Den Helder; K. Krijnen, grondwerker, Oude schild, van Wonseradeel; L. Stroband, luit. ter zee, De Mok, van Den Helder; J. M. Taillie, opzichter Rijkswaterstaat, Den Burg, Steenenplaats, van Den Helder; P. Sterrenburg, machinist, Oudeschild, van Hardinxveld, met gezin; P. J. Bugel, tim merman, Koogerweg K 88, van Beilen; J. Ramaker, betonwerker, Oudeschild, van Harlingen; K. Suierveld, zuivelarbeider, Schilderweg S 28, van Koudum; J. van Meekeren, timmerman, Den Burg, We verstraat 65, met gezin, van Tietjerkster- adeel; F. D. Wierenga, electricien, Den Burg, Weverstraat, van Hoorn; M. J. van Amstel, onderwijzeres, Oosterend, van Alkmaar; J. Broersma, schilder, Oos terend, van Barradeel; A. Monshomver, uitvoerder, Den Burg, Koogerstraat 62, Mevr. KaatVerbeek bleek over een glas heldere, zeer geschoolde sopraanstem te beschikken, die heerlijk klonk in het rui me kerkgebouw; de cello-partij werd door Mej. E. Dijt weder uitnemend gespeeld. Daarna volgde solo-zang van Mevr. KaatVerbeek, n.1. „Heer Jezus heeft een hof ken" en „Bij 't kruis is plaats voor u". Vooral het tweede nummer viel nu bij dezen solo-zang bizonder in den smaak, prachtig gevoelvol klonk daarin het her haald: „Bij Zijn kruis is plaats voor U". Als No.'4 werd gegeven „Nocturne" van J. Field, voor viool (Mevr. H. Visser—De- wald), violoncel en orgel (alsvoren). Het werd een schitterend ensemble; Mfevr. Visser, die wij heden voor het eerst boor den, speelde haar vioolpartij uitnemend, terwijl de cello in dit nummer everi^ens voortreffelijk werd gespeeld; de bej|êlei" Den Burg, v.m Oosterend, Kijk eens aan jongeman, zeide de hoofdredacteur van „De Avondster", je werk is niet bepaald slecht, maar ook niet goed, het is middelmatig, wel eens iets hoorende op het vliegkamp „De Kooy" en meren matig, voor de slacht totf 26.; voor meer en wel eens iets minder, maar nooit alleen met den bestuurder bemand, wegens jg een defect aan de olie- of benzineleiding, een noodlanding maken, op het land bij den heer G. van Kooten aan de Lange- vliet, alhier. De bestuurder die aanvanke lijk de bedoeling had op een stuk gras land neer te strijken, moest door het uit- loopen van het vliegtuig hier van afzien, en kwam met zijn machine terecht in een stuk gefraisd land, dat voor de bollenteelt is bestemd. De landing geschiedde echter goed en er gebeurde verder niets. Daar ter plaatse van opstijgen geen sprake meer was, werd een en ander door inmid dels van „De Kooy" gearriveerde hulp, gedemonteerd en daarheen vervoerd. Naar ons werd medegedeeld is Donder dag 6 Augustus aan de heeren Gebr. Keijzer, wonende Boschweg te 't Zand, namens de directie van „Hollandia" door den heer Albanda, uitgereikt het diploma, daar genoemde heeren 25 jaar onafgebro ken leverancier., aan genoemde fabriek van de door hen op hun bedrijf geprodu ceerde melk zijn geweest. 's Middags 2.30 uur,Ds.E.R. Damsté Zendingsgebouw „Ster der Hope". weide tot f 20. De handel in vette varkens was vlug; prijzen tot f0.25£ per pond. Dat gaat heel goed. Zouters tot f 0.22; verder graag gekocht. De biggen en schrammen goed, iets minder in vergelijking met de vorige wekendeze handel was matig. De kippen, konijnen en hanen werden vlug verkocht. van 30 Juli tot 6 Augustus 1931. GEHUWD: P. C. de Jong, oud 23 jaar, spoorwegarbeider, wonende te Zijpe en A. Kuiper; zonder beroep, wonende te Schagen. H. Raak, oud 29 jaar, chauffeur, wonende te Schagen en H. J. Jasmer, oud 25 jaar, wonende te Bloemendaal. N. W. Spierdijk, oud 28 jaar, kapper te Schagen en A. T. A. Goosen, oud 26 jaar, zonder beroep, wonende te Schagen. GEBORENMaria Therisia, d. v. Chr. J. Schouten en E. Rentenaar. van dat gehalte waarnaar het publiek snakt. De nieuwbakken „Short-story teller", zooals hij zichzelf vol trots noemde, keek zwaar gedesillusioneerd naar het zwaar lijvige manneke vóó zich, dat druk met zijn beweeglijke handen gesticuleerend, een soortement doodvonnis uitsprak. De eerste taak van een korte ver- halen-auteur is, om de smaak van het' pu- gen? Inderdaad, maar ik ben een ouwe rot, die niet alleen de klok heeft hooren luiden, maar ook weet, waar de klepel hangt. Knoop je dit profetisch gezegde meeste bollen zijn gerooid en liggen in de goed in je ooren, jongeman! 'schuren geborgen. Het leverbaar wordt Het hoeft niet bepaald omschreven te thans uit de verschillende partijen ge worden, dat Kaïel van Doornhout zwaar raapt geteld en apart gelegd. Van de gedeprimeerd de bureelen van „De Avondster" achter zich liet liggen. Voor verkooP bestemde Partl>en worden Een origineel, frisch, pakkend, span- b)sten aangelegd, nend kort verhaal, mompelde hy bitter, terwijl hij in gedachten den drukken verkeersweg overstak en ternauwernood aan de wielen van een aanstormende taxi ontkwam. Loeder, schold hij den taxi chauffeur na, die er natuurlijk niets meer van hoorde en alleen enkele onderge schikten van Van Gend en Loos maakten zich over het geval vroolijk door Karei zullen worden aangeboden en hebben het erop gewaagd tegen lage prijzen in het buitenland te verkoopen. Wat verkocht is, moet geleverd worden en dus ook gekocht bij de kweekers tegen prijzen, die een be hoorlijke winstmarge laten. Niettegenstaande de geweldige uitbrei ding van de bloembollencultuur zal de aanvoer van 'leverbare bollen van behoor lijke afmetingen niet meevallen. De oor zaken daarvan zijn van klimatologischen aard. De herfst van 1930 was zeer regen rijk. De bollen hebben geen flinke bewor- teling gekregen, omdat het grondwater te hoog zat. Gelukkig hebben we gedurende den winter geen strenge vorstperiode ge had, omdat des kweekers leed dan heele- maal niet te overzien was geweest, even zeer gelukkig, dat we geen heet voorjaar hebben gehad, omdat het 'bovenaardsche deel der bolgewassen anders nog eerder was afgestorven, maar trots die gelukkige omstandigheden laat het gewas zeer te wenschen over, omdat de bollen het te vroeg hebben laten zitten. De hoofdoor zaak hebben we reeds genoemd, maar één factor hebben we nog niet naar voren ge bracht. Deze is gelegen in de schuur- behandeling gedurende het voorgaande jaar. De schuurbehandeling is van grooten invloed op den oogst van het volgende jaar, niet zoozeer op het totale gewicht als wel op de verhouding tusschen de onderlinge grootte der bollen. Wanneer we de bollenschuren gedurende de gan- sche schuurperiode flink warm houden, wordt het veaetatiepunt in de bollen ge- v.m. 10 uur, w j .„l., Ds. Groenenberg dwongen tot splitsing, d.w.z. tot het vor men van meerdere groeipunten, die elk tot kleine bolletjes uitgroeien. Om al die kleine bolletjes evenwel tot leverbaar te doen uitgroeien is een rijke bemesting van den bodem dringend noodzakelijk, maar moet ook een krachtig wortelstelsel het opnemen van het bodemvoedsel mogelijk maken. Naast dit bodemvoedsel is echter het zetmeel, dat onder invloed van het zonlicht in de groene plantendeelen ge vormd wordt, van groote beteekenis. Ge durende het afgeloopen seizoen heeft aan een juiste verhouding het een en ander ontbroken. De schuurbehandeling van vorig jaar is er als altijd op gericht ge weest veel jongen te doen ontwikkelen, waarvan de verdere uitgroeiing evenwel afhankelijk was van een rijk wortelstelsel en flink zonlicht gedurende de voorjaars maanden. De wortelontwikkeling heeft echter dit jaar in het minimum verkeerd en aangezien de groei van een plant be- heerscht wordt door den factor, die in de minderheid is, heeft het slechte wortel stelsel als gevolg van een te hoogen grondwaterstand gedurende de planten- periode in 1930 het minder goede gewas op z'n geweten. De hooger gelegen akkers hebben over het geheel betere oogsten opgeleverd, vooral wanneer de partijen niet te sterk gestookt waren. De bollenkweekers hebben weer eens een lesje ontvangen; dat zij er hun voor deel mee doen. 10 u., Ds. Visser Waal, v.m. 10 uur, Ds. van 't Hooft Den Hoorn, v.m. 10.30 uur, Ds. Oskamp 'sav. 8 u. H. Avondmaal De Cocksdorp, v.m. 10.30 u., Ds. Plug Oudeschild, n.m. 3 uur, Ds. Visser Koog, v.m. 10 u., Ds. Joh. Kijne, van Wageningen Oosterend, v.m- 10 u. Ds. Vis Den Hoorn, v.m. 10.30 uur, Ds. Smidts, van Den Helder Oosterend, v.m. 10 en n.m. 3 u. Ds. A. v.d. Leer Den Burg, gebouw Tex. Fanfare. 's av. 7.30 u., Ds. v.d. Leer Oosterend, v.m. 10 u. en n.m. 3 uur, Ds. J. J. Buskes (Nadruk verboden.) Het handelsseizoen is aangebroken; de bliek grondig te leeren kennen. Je. be-1 eenige verkeersraadgevingen in pakken weegt je onder 't volk, je vraagt dezen of den origineelen tekst na te schreeuwen, genen zijn meening, enfin, in het kort ge-1 Thuisgekomen viel Karei van Doorn- zegd, je tracht op jouw manier een enquête hout als een blok in zijn bureaustoel en die 's Maandags ter beurze meegenomen worden in de hoop er tegen een behoorlijken prijs aan de exporteurs van te verkoopen. Evenwel, het verkoopen aan de beurs te Haarlem brengt bezwaren met zich mede. In de eerste plaats gaat de reis er heen met kosten gepaard; in de tweede plaats is niet iedere kweeker voldoende bekend met de meer of mindere soluditeit van de verschillende exporteurs. Daarbij komt nog, dat verscheidene handelaren heel moeilijk zijn te bevredigen, omdat zij te houden en bepaal naar den uitslag de sloot zich op, zooals hy dat noemde, in dete hooge eischen aan het geleverde stellen. i "r; richting van je werk. Entre-nous gezegd,1 binnenkamer van zijn gedachten. Een kun je je die enquête wel besparen, ik kort verhaal, een kort verhaal.... geen kan je den uitslag onmiddellijk meedee- kort verhaal.... op straat. Wat dan? len. De eerste eisch van onze massalezers Bedelen, veters verkoopen, commis- is: sensatie, spanning van begin tot' eind voyageur? Zijn kans, zijn laatste kans om met een climax, die klinkt als een klok het zwaard van Damocles te ontwijken, en frisch en origineel is. Die sensatie kun En die beer van 200 gulden, die over een je in verschillende gedaanten opdienen, detectievegenre, amoureuze perykelen, kortom er bestaan duizend-en-een varia ties, maar voor alles sensatie, klemmende sensatie met een ruggegraat van staal. En het spyt me wel, dat ik het je moet ver- I tellen, beste kerel, maar jouw verhalen zijnzyn, ja, hoe zal ik het noemen, I zijn te slap. Ja, ja, dat is het goede woord Ring!! hoera! de den. opgebeld, was het wel een zeer droeve thuiskomst. Alléén gedurende de maand AUGUSTUS bieden we aan gemankt en naar maat van prima gegarandeerde kwaliteit in ver schillende bontsoorten voor f ISO.—. Ook voor het o p z e 11 e n van op wintermantels is het nu de geschiktste tijd We hebben groote keuze in alle bontsoorten, terwijl we deze maand GOEDKOOPE PRIJZEN BEREKENEN. week voldaan moest worden. Hallo, van Doornhout! Wa.wat zeg je Frits? Vijfhonderddertig op de.., hoera! Karei wierp van vreugde het telefoon toestel op den grond, wierp zijn stoel om ver en maakten een formidabelen lucht sprong. Haha, was dat een buitenkansje? Er zitten vaak heel aardige dingen in en Nu, nu. het kort verhaal? de constructie belooft soms iets goeds, j Een impressie. Een spannend, kort ver maar de uitwerking is te futloos. Wan-'haal! Glimlachend zette van Doornhout neer de lezer een kort verhaal gelezen zich aan zijn schrijftafel, heeft, moet hij op de een of andere manier I reflexeeren, hetzij dat hij griezelt, hetzij dat hij zoo sentimenteel wordt als een verliefden jongeman, die feen liefdesbrief aan een bakvisch heeft geschreven, never mind, maar bij een kort verhaal van jou zullen zich hoogstens de ouwe jongejuf frouwen of de generatie van 1870 amusee ren, het publiek dat ons blad leest, re- flexeert alleen op een manier, die iets met het opensperren van een mond gemeen heeft. Ja, je moet het me niet kwalijk nemen, maar ik speel open kaart. Een week lang heb ik nu dagelijks een verhaal van je gepubliceerd en ik ben er van over tuigd, dat de menschen er zich een indi gestie aan hebben gegeten. Om de fout eenigszins te herstellen, moet ik nu van- En? vroeg de hoofdredacteur den ver heugden jongen auteur verbaasd aan ziend. Een goed idee? Alstublieft. De hoofdredacteur zette zyn bril op en las: Het kortste korte verhaal. De auteur om den broode zon op een idee voor een kort verhaal. Telefoon rin kelt. Stem door de telefoon: Op uw num mer is de honderd duizend gevallen. De auteur legde zijn pen neer en schreef geen kort verhaal. Karei wachtte in spanning op den uit slag. De hoofdredacteur liet langzaam het velletje papier zakken, keek van Doorn (Nadruk verboden). B. DUBOIS. bekend met de meer of mindere soliditeit koopers zijn factoren, die een andere ver- koopwijze in het leven hebben geroepen, n.1. het verkoopen door middel van de veiling. Voor de groote kweekers mag het veilen minder noodig zijn, voor de kleinere is het een uitkomst, omdat ze de zeker heid hebben, dat ze hun artikelen kwijt kunnen, terwijl bovendien het veiling- bestuur zorgt voor de informaties en bij eventueele stroppen de gezamenlijke aan voerders de schade lijden, wat altijd zach ter aankomt dan wanneer een enkele het gelag moet betalen. Voor de meeste kweekers beteekent dus het rapen van leverbaar tevens het klaar maken voor de veiling. Alhoewel de vei lingen reeds zijn begonnen en op een ta- melijken aanvoer kunnen bogen, is het met de prijzen nog maar zoo zoo. Daarvoor zijn verschillende redenen aan te wijzen. Exporteurs probeeren natuurlijk steeds voor weinig geld veel beste bollen te koo- pen. Daarvoor zijn ze handelaars. Daar tegenover probeert een kweeker zelfs voor zijn kleinste maten nog een behoorlijken j prijs te krijgen. Daarvoor is hij verkooper. De bollenhandel is evenwel een zeer vreemde handel. Gedurende den winter wordt het buitenland, met name Amerika, Engeland, Duitschland en Scandinavië af gereisd om orders geplaatst te krijgen. De aangeboden bollen zitten evenwel nog in den grond en geen mensch kan voor spellen, of de oogst rijk of schraal za! worden. De exporteurs, die natuurlijk ook niet slapen, zijn bekend met de geweldige uit breiding van de bloembollencultuur zoo wel in Groningen en Friesland als in Nd.- Brabant en Zeeland Ze hebben er op gerekend, dat er leverbare bollen genoeg DEN HELDER, 6 Aug. 1931. Aangevoerd 22139 kipeieren, bruin 45-30, wit 3.804.70, kleine eieren 33.20, alles per 100 stuks. Aangevoerd 21 eendeieren, 3.40 per io° s'" ALKMAAR, 7 Aug. 1931. Op de heden gehouden graanmarkt wM® totaal 147 hl's aangevoerd, als: 7 hl tarwe Si 40 hl gerst 7.35; 36 hl haver 77.25; 16 tó boorten, w.o. bruine boonen 816; duiveti- boonen 1217; witte boonen 22; 2 hl kar- wijzaad 19.25 nieuwe; 46 hl erwten: groene erwten (kleine) 7—7.25; vale erwten f 30 nieuwe, alles per 100 kg. Handel goed. ALKMAAR, 7 Aug. 1931. Op de heden gehouden kaasmarkt waren aan gevoerd 77 stapels, wegende 139000 kg kaas, waarvan de prijzen als volgt: fabriekskaas: 48 stapels kleine 39; 6 stapels commissie 38. Boerenkaas: 3 stapels kleine 36.50 en 20 sta pels commissie 42. Alles met -üksmerk. Handel goed. AMSTERDAM, 7 Aug. 1931. Op de heden gehouden aardappeleninarkt waren de prijzen onveranderd. Aanvoer I la" ding, zijnde 368 hl. BROEK OP LANGENDIJK, 7 Aug. I9M- Langendijker groentenveiling. 185 stuks Hl- kool ie srt. 2.703 per 100 stuks; 2125 kg peen 2.70—3.50; 15000 kg roode kool 0.5»— 0.70; 8000 kg gele kool 60 cent; 4500 kg witte kool 5080 cent; 6200 kg grove uien 4.80—7! drielingen 4.505; nep 6.207.20; 9»° K8 zilvernep 4.90—7.30; 800 kg slaboonen 4 6; 300 kg snijboonen 511; 4000 kg aard appelen: Schotsche muizen 5.10—6.30; Duc of York 3.70—4 20; eigenheimers 4—410' drielingen 6.10A60, alles per 100 kg. LAATSTE BERICHTEN.

Heldersche Courant | 1931 | | pagina 10