Uitverkoop aangevangen Herman Nypels INSULINDE DEHELDVAN HALMAHEIRA Heeren- en Kinder- Kleedingmagazijn Onweer boven Zuid-Engeland. Als het te Londen onweert en regent. D3 ramd van St. Philibert. Iets over belastingen. 33 TIJDSCHRIFTEN en WEEKBLADEN. Vandaag is onze Zi. d» büiond.r voordo.lig. prii«" in om. étalage. Sommige arllk.l.n SO»/o KOPling Omtrent het ongeluk bericht het „Han delsblad": Woensdag is te Noordwykerhout een droevig ongeluk gebeurd, dat het leven heeft gekost aan den bekenden voorzitter van Amstels Gymnastiekvereeyiging, den heer W. J. F. F. Lintz, en aan Liesje Neuhaus, een 12-jarig adspirante van deze vereeniging. Bij Noordwijkerhout, in de jeugdher berg „De Duinark", kampeerden een kleine dertig meisjes, meest leden van Amstels, onder leiding van vier dames en vier heeren. Uiteraard werd er nogal eens gebaad. Woensdagavond baadden zij ge zamenlijk de heer Lintz, wiens ega een der leidsters was, was juist per auto uit Amsterdam gekomen toen de zee sterk begon te trekken. Een algemeen geroep en gegil volgde: zelfs de goede zwemsters konden den stroom niet baas. Gelukkig was men niet ver van den kant, zoodat vrij spoedig allen op het droge waren. Allen op één na, een meisje van vijftien jaar, die zeewaarts uit gedreven was. De heer Lintz trachtte het kind te red den: de in spanning wachtenden op het strand zagen hem kampen met den golf slag en het kind bereiken. Wat daarna gebeurde? Beiden verdwe nen in de golven. En eerst een half uur later spoelde het lichaam van den heer Lintz aan. Met inderhaast telefonisch op geroepen hulp er waren acht leden van de Reddingbrigade en twee doktoren ge komen werd getracht den heer Lintz tot het leven terug te roepen. Het mocht, ondanks langdurige pogingen, echter niet gelukken. De doktoren moesten den dood constateeren. Het lichaam van Liesje Neuhaus werd een uur na Lintz door de Reddingbrigade gevonden. De heer Lintz was zeer bekend in onze gymnastiekwereld. Sinds 1909 als be stuurslid van Amstels werkzaam, ver vulde hij sinds een tiental jaren de functie van voorzitter van deze vereeniging. Hij was 42 jaar oud. Een man verdronken. Ter hoogte van St. Pieter te Maas tricht, aan de Heugemerzijde van de Maas, is Woensdagavond in het zooge naamde gemengde bad 'een man ver dronken- Twee zwemsters verdronken Ter hoogte van Bergharen is in het Julianakanaal een zwemster verdronken. Te Berghuizen (Dr.) is de 15-jarige G. Broersma, uit Leeuwarden, die met an deren aan het kampeeren was, bij het zwemmen in een meertje verdronken. Op het nippertje gered. Te Oldeborn is Donderdagochtend half- vijf de bliksem geslagen in de woning van den arbeider J. Vries. De vader en de oudste dochter konden met moeite de overige vijf kinderen redden. Alles werd een prooi van de vlammen. Een paar hooi schelven bleven behouden- Verzekering dekt de schade. Donderdagavond is een zoon van. den heer D. te Wijk bij Duurstede, in de rivier de Lek bij het zwemmen verdronken- VERDRONKEN. In het Slochterdiep te Harkstede (Gron.) is de 24-jarige schipper A- Wol- linga, die op een zijn vrouw wou over zetten. te water geraakt en verdronken. Te Haastrecht bij Gouda is het 3-jarig zpontje van den arbeider Tilma in een sloot naast het huis van de ouders ver dronken. Te Reeuwijk is het 3-jarig zoontje van den landbouwer G. van Spengen, in de Breevaart verdronken. AUTO-ONGELUK BIJ EVREUX. Bij een autobotsing op een viersprong te Evreux zijn twee personen op slag ge dood, terwijl vier anderen ernstig gewond zijn- Een van hen is later aan de verwon dingen bezweken. VLOEDGOLF. Te Taragona en te Barcelona is Woens dag een vloedgolf waargenomen. In de eerste plaats verhief zich het niveau der een meter boven het normale peil. Te Bar celona zijn schepen van hun trossen los geslagen en twee drijvende dokken rnet schepen er in zijn gezonken. Veel vaar tuigen zijn beschadigd. OVERWEGONGELUK IN AUSTRALIË. Tachtig kilometer van Perth in West- Australië is op een overweg een omnibus, die geregeld kinderen naar school brengt, aangereden door een trein- Vijf .kinderen zijn daarbij gedood, 12 gewond. AUTOBUSKARAVAAN DOOR ROOVERS OVERVALLEN. Woensdag zijn op den straatweg van Jalowa naar Brussa, niet ver van Jalowa, 9 autobussen, waarin ongeveer 90 men- schen waren gezeten, door roovers over vallen. De passagiers, o-w. zich een chef der gendarmerie bevond, zijn van een totaal bedrag van ongeveer 2000 Turksche ponden en eenige voorwerpen van waarde beroofd. De roovers zagen kans in de duis ternis te ontkomen- Militairen hebben op dracht gekregen hen te achtervolgen. HET ONWEER BOVEN HET GEBIED VAN DEN MIDDEN-RIJN. Het noodweer, dat Woensdag boven het midden-Rijngebied heeft gewoed, heeft zoo groote schade aangericht, dat de om vang nog niet te overzien is. In het bizonder is het gebied van de Drachenfels geteisterd. Straatwegen en bruggen werden vernield, tuinen verwoest, huizen onder water gezet. Groot is ook de verwoesting, die is aan gericht in het dorp Hehlen bij Godesberg. Het water drong hier tot in de huizen door. Het huisraad werd door het water meegespoeld. De molen te Huellem stond tot de eerste verdieping in het water. Slechts met groote moeite zijn de bewo ners er in geslaagd zich te redden. ONAANGENAAM AVONTUUR VAN EEN PETROLEUMKONING. Naar de „Nemzetu Ujsag" verneemt, had de Canadeesche petroleumkoning Tho mas Walker dezer dagen een zeer onaan genaam avontuur. De gendarmerie in de Hongaarsche stad Cegléd verzocht n.1. te lefonisch aan het commissariaat van poli tie in Szolnok om de Rolls Royce-wagen P.G. 5900 onderweg van Boedapest naar Szolnok aan te houden, aangezien deze bij Ceglédbercel een kind had overreden en daarna verder was gereden. Des namid dags om vijf uur werd daarop de auto aan gehouden en vergezeld van een detective naar Ceglédbercel gebracht, waar echter niemand Engelseh verstond en niemand dientengevolge met den petroleumkoning kon spreken, terwijl de getuigen van de overrijding op verafgelegen boerderijen J aan het werk waren. Dientengevolge was Walker, die met zijn zoon en zijn neef reisd<\ genoodzaakt den nacht door te brengen op de harde banken van den gen- darmeriepost van het dorp. Toen den vol genden morgen de getuigen de auto za gen, verklaarden zij, dat het niet deze auto eeweest was, die het kind overreden had, waarna men de Amerikaansche heeren liet vertrekken. Woensdagavond heeft boven het Zuiden van Engeland en speciaal boven Londen een hevig noodweer gewoed, dat gepaard ging met hevige regens. Te Londen was het vooral de ondergrondsche, die op de laaggelegen trajecten van het water te lijden had, en het verkeer gedurende eenige uren moest stilzetten. Vele tram wagens werden door den bliksem getrof fen en werden door kortsluiting strpom- lo°s- Een aantal telefoonlijnen raakten on klaar, en menige schoorsteen hee'the tegen den wervelstorm moeten afleggen. Voor zoover bekend zijn echtei-geenwn- schenlevens te betreuren. Ook. de omge- vincr van Londen had van het noodweer te jijden. Te Southampton werden vier tramwagens door den bliksem getroffen en vlogen in brand. Te Christchurch bij Bournemouth werd een boerderij door den bliksem getroffen en vloog in brand, waar bij veel vee omkwam. Te Wimburn bij Derby raakten eveneens boerderijen in brand. J> Kelderwoningen volgeloopen. Honderden ratten. Niet alleen in ons lieve vaderland heb ben velen de eerste nachtelijke uren van Woensdag op Donderdag m-t al of niet verborgen angst in het hart wakend door gebracht, omringd door bliksemflitsen, dondergeratel en stroomenden regen. Wij lezen in de Engelsche bladen, dat bet spe ciaal te Londen in denzelfden tijd ook noodweer is geweest. En daar zijn er eenige duizenden geweest, die met met alleen den schrik in hun oogen door de uren van losgebroken natuurgeweld zijn heengekomen. by dit gebeuren die honderden ratten wa ren, die over de straten renden. Dan zullen vele Nederlandsche, in ge noemden nacht klappertandend rechtop in bed gezeten hebbende lezeressen en wie weet, ook lezers, die de dekens over hun oogen en ooren trokken, toch moeten toe geven, dat zij er nog niet het ergste aan toe ziin geweest. Het schip gelicht. Dank zij de onverpoosde inspanning van de Duitsche ploeg met haar geweldige werktuigen, om te lichten, is het wrak van de „St. Philibert" dezer dagen aan het strand bü den mond van de Loire door zocht kunnen worden. De hoop verwron gen binten in een laag modder en schel pen, overschot van wat eenmaal een schip was, maakt een jammerlijken indruk. Op het dek is alles weggeslagen ook de schoorsteen. De drijvende banken waarop de passagiers zich hadden kunnen redden, ontbreken eveneens. In den romp van het schip is een groot gat, dat men hoopt te kunnen dichten om het wrak weer drij vend te krijgen. Gebleken is, dat het laat ste bevel van den kapitein van de „St. Philibert" was: met volle stoom vooruit. Er zijn vijf lijken gevonden, waarvan er één geborgen is. Deze resten zijn natuur lijk in deerniswekkenden toestand. BLANK TEGEN ZWART. De communistische propaganda. Te Ohicago heeft de politie de laatste dagen heel wat te stellen gehad met de negers. Bij een gevecht tusschen politie en negers de eigenlijke aanleiding was bet met den sterken arm verwijderen van een negergezin uit ziin woning, waar het giste en smeulde al lang werden drie negers gedood en 38 gewond. De nieuwe burgemeester van Chicago, Cermak, die in deze moeilijkheden de hand meende te zien van de communisten, heeft de staats- InTiet district van Kings Cross te ,Lon- militie verzocht zich voor alle gebeurlijk- bedrijf van verraders als Persetsj en Pa- velitsj zijn het resultaat van de achteloos heid van de leidende Oostenrijksohe auto riteiten. UITBARSTING VAN EEN VULKAAN. Zes menschen bedolven. Bij een plotselinge en hevige uitbarsting van den berg Lanapa, Coscomatepec, in den staat V era Cruz (Mexico), waarvan men dacht, dat hij niet vulkanisch was, zijn zes menschen onder aardmassa's be dolven. Twee lijken zijn reeds gevonden- Talrijke huizen zijn door een modder stroom omspoeld. wegens verkeerde toepassing of schep. den werden 2000 bewoners van kelderwo ningen door overstroomingen uit hun ne derige behuizingen gejaagd. Het noodweer brak te Londen onver wacht los tn binnen eenige minuten stroomde het water uit de riolen de kelder woningen binnen. Vrouwen met kinderen op den arm snelden in paniek hun kelders uit. De brandweerwagens stormden overal heen om kelders leeg te pompen. Ook de ziekenauto's hadden volop werk. In meer dan 100 kelderwoningen stond het water twee voet hoog en uren lang was men bezig om ze leeg te scheppen. In één woning was de verrassing van het snel opkomende water zoo groot, dat- een paar kinderen, die lagen te slapen, niet op tijd weggehaald kodden worden en door het water werden ingesloten. Eer. buurman hoorde de kinderen huilen en met den vader waadde hij door het water om ze te redden. Minutenlang moesten de heide mannen tegen de voordeur duwen, eer zij er in slaagden deze te openen. De druk van het water was zoo groot, dat de deur als gegrendeld zat. Maar gelukkig slaagden ze er nog net bijtijds in, de hui lende kleintjes in veiligheid te brengen. Een juffrouw, waarschijnlijk één van de velen, die een verhaal tien maal breed^ voeriger en smeuiger opdisschen, dan een dagblad ooit kan vertellen, zeide, dat zij een oogenblik gedacht had, dat ze als een rat in een val verzou. Zij zat in de huiskamer van haar kelderwoning stil te luisteren naar het onweer, toen opeens door de beide deuren van haar woning liet water binnen kwam stormen. Zij dacht, dat ze verdronk, maar had toch ge lukkig nog de tegenwoordigheid van geest om naar de trap te waden en naar buiten te klimmen. Het ergste was, dat de stroom niet be stond uit regenwater, maar uit vuil riool water en dit ging samen met de verschij ning van dozijnen ratten, die in alle rich tingen door de kamer vlogen. Het was trouwens de algemeene indruk, dat het meest verbazende en griezeligste DE WET OP DE RADEN VAN BEROEP VOOR DE DIRECTE BELASTINGEN. heden gereed te houden. Hij heeft 3000 man in volle bewapening noodig, die dan onder zijn, 's burgemeesters bevelen moe ten staan. Sextor, een hoofdambtenaar van de ge meente Chicago, had een onderhoud met de leiders der negers, bracht aan het licht, dat deze laatste het aantal negers in Chi cago, gewonnen voor het communisme, schatte op 30.000. In de New-Yorksche voorstad Harlem zouden het er nog meer zijn. De door Russen onder die negers verspreide literatuur wekt onder de kleur lingen den indruk, dat in Rusland ieder een vrij is, dat de gekleurde rassen er de zelfde behandeling genieten als d-e blan ken en dat niemand er voor broodsgebrek behoeft te vreezen. ZUID-SLAVISCHE TREINEN. DE ONTPLOFFINGEN IN Verwijten aan Oostenrijksch adres. Steeds scherper wordt de toon der Zuid- slavische bladen in verband met de ont ploffingen in spoorwegwagons. De „Poli tica" schryft: het gerechtelijk onderzoek heeft positief bewezen, waar de zetel is van degenen, die ons vijandig gezind zijn teneinde de belanghebbenden in staat te II. In het eerste artikel over bovenstaand onderwerp gaven wij aan. welke ingrij pende wijzigingen ingaande 1 Mei 1929 in de behandeling der bij den Raad aan- hangig gemaakte belastingzaken gebracht i zijn. Thans zullen wij nog een en ander J meedeelen omtrent de wijze, waarop men zich tegen de uitspraak nog kan verzetten. De wet bepaalt dan, dat de Uitspraak van den Raad met redenen omkleed moet zijn. Afschrift van de uitspraak wordt aan den belanghebbende en den inspecteur by aangeteekenden brief toegezonden- De Raad kan den aanslag niet hooger vaststellen dan de inspecteur na zijn uit spraak op het bezwaarschrift deed. Taak van deze Raad is immers slechts om de geopperde bezwaren tegen den aanslag, zooals deze laatstelijk werd vastgesteld, te onderzoeken; een verdere bevoegdheid werd niet gegeven. In dit verband zij nog opgemerkt, dat men alle mogelijke grie ven tegen een aanslag, hy den Raad te berde kan brengen deze kunnen van ge- heel anderen aard zijn dan die, welke men destijds bij de behandeling van het be zwaarschrift naar voren bracht. Eveneens is ook de inspecteur niet beperkt in het aanvoeren van zijn gronden, welke hij tot staving van zijn aanslag dienstig mocht achten. Een uitgebreide jurisprudentie bestaat er over de vraag, of men na de indiening van het beroepschrift doch vóór de mondelinge behandeling nog met nieu we grieven kan komen, die geheel nieuwe beweringen bevatten van feitelijken aard, die zoodanig zijn, dat niet van den inspec teur kan worden gevergd, dat hij daar over zonder voorbereiding met den appel lant in debat kan treden. Een groot aantal arresten van den Hoo- gen Raad behandelt de vraag, of bepaal de uitspraken van den Raad van Beroep aan dpn wettelyken eisch voldoen, dat zij met redenen omkleed moeten zijn. Hoe wel elk dezer arresten uiteraard telkens op een bepaald geval slaat, valt toch wel deze algemeene gedachte te beluisteren, dat de belanghebbende in de uitspraak de gronden moet kunnen vinden, die den Raad tot zijn beslissing hebben geleid- De plicht-toch, om de uitspraak met redenen te omkleeden, werd in de wet opgenomen, ding der wet. Heeft de Raad een besi; sing gegeven welke van zuiver feiteliikit aard is en welke geen verkeerde toep&T sing of schending der wet inhoudt, dan in een cassatieberoep uitgesloten- Het cassatieberoep wordt ingesteld door binnen een maand, nadat bet afschrift van 's Raads uitspraak ter post is bezorgd, een beroepschrift in cassatie aan den Raad van Beroep in te zenden. De secretaris van den Raad van Beroep zendt het inge komen beroepschrift daarna met de tot de bestreden uitspraak betrekking hebbende stukken, welke onder hem berusten, ter griffie van den Hoogen Raad in. De grif. fier van den Hoogen Raad zendt vervol gens een afschrift van liet l>eroepschrift aan de tegenpartij, die binnen een maand een vertoogschrift daartegen kan indio- nen. Van dit vertoogschrift krijgt da wederparty weer een afschrift. Een mon delinge l>ehandeling als by den Raad van Beroep is thans evenwel niet verplich. tend voorgeschreven. Alleen wanneer een der beide partijen dit schriftelijk heeft verzocht, wordt de gelegenheid gegeven om zijn standpunt nader niondelintr i„ bepleiten - s 10 De Hooge Raad beslist vervolgens bil arrest, hetwelk bij afschrift aan partiien wordt meegedeeld. Hangt de beslissiiii? van de hoofdzaak af van feiten die by de vroegere behandeling onopgelost zijn rw bleven, dan verwijst de H. R. de zaak naar den Raad van Beroep terug ter verdere behandeling eri beslissing niet inacht neming van 's Hoogen Raads arrest. Het geval kan zich voordoen, (lat men tengevolge van een bijzondere omstandig heid niet in staat is geweest om binnen den daartoe gestelden termijn een be zwaar- of beroepschrift e.d in te dienen. De wet van 28 Juni 1926. St.bl. 110. 227, biedt in dit geval een gelukkige uitkomst! Men kan dan een met redenen omkleed verzoekschrift richten tot den voorzitter van den Raad van Beroep, teneinde machtiging te ontvangen om binnen een daartoe te stellen termijn alsnog zoodanig geschrift in te dienen- Het verzoekschrift wordt ingediend bij den ontvanger, te wiens kantore de belasting verschuldigd is. Deze zendt het door tusschenkomst van den inspecteur, die daarbij zijn advies voegt, door aan den voorzitter van den Raad van Beroep. Deze voorzitter beslist hierop in hoogste instantie. Wordt de ge vraagde machtiging verleend, dan behoort men deze over te leggen bij zijn bezwaar- beroep- of verzoekschrift- Wy wijzen er tenslotte op. dat deze mogelijkheid alleen bestaat, wanneer et» bijzondere omstandigheid verhinderde om den wettelijk gestelden termijn in acht te nemen. Dit zal bijv. het geval kunnen zyn als men door verblijf buitenslands zijn aanslagbiljet later dan twee maanden na de dagteekening, dus na verloop van den reclame termijn, in handen kreeg. en hun centrum is Weenen en Boedapest De betrokken staten verleenen den moor denaars niet alleen gastvrijheid, maar eveens is bewezen, dat de organen van deze staten hen de hand lichten. Het is ons bekend, dat Persetsj, Pavelitsj en con sorten zich te Weenen bevinden en daal de plannen voor de aanslagen in ons land smeden. Laat Weenen ons thans bewijzen, dat het bereid is de plicht van een loyalen en goeden buur te vervullen. Anders be hoort het niet tot degenen, die den vrede wenschen, maar daar zet men dan de po litiek van het Weenen van voor den oor- loc voort. De „Vreme" schrijft: de moord op Pa- nizza, de aanslag op koning Zogoe, de wraakneming van sowjetspionnen en ge zanten van de tsjeka en het ongehinderd Het zoo opvallend stijgend debiet van onze Wasch- cliënten danken wij aan onze PRIMA AFWERKING. Wat U zich kiest doet er niet toe, doch neem steeds het BESTE. Zendt Uw wasch naar 93 RIJKSWEG 11 TELF. 456 MARINE-SCHIJNEPOS IN VELE ZANGEN door 13) JEEPEE. Terwijl wij Alb in zijn bivak in vrede slapen laten, Biedt zich hier de gelegenheid te luistTen naar het praten Van Panglima en Imeum onder den kembarieboom En ditmaal lang niet fluisterend, neen, luid en zonder schroom! De „Soeltan was vol machtsbesef daar op zijn troon gezeten En werd door al z'n djahats Vorst en Groote Heer geheeten! Toen is, op 't midden van den dag, de ïmcum hem genaderd En ook de Teungkoe's hebben zich rondom hun heer vergaderd- De Sultan zag hen vragend aan, en vroeg naar hun begeeren Beloofde hen bij voorraad hunnen wensch niet te negeeren -1 Zijn troon stond, naar zijn meening, vast en stevig op de beenen loch leek het hem wat onsekuur, dat allen daar verschenen! Toen trad de Imeum voor, en boog zich diep ter aarde: „Heil!", sprak hij, „onzen Vorst! Heil Hem, die ons bewaarde Voor 't werk aan brug en weg, en B. W. dwinglandij Wiens moed ons heeft verlost uit koelie-slavernij! Die ons dit schoone land heeft ten geschenk gegeven!" En ook de Teungkoe's stemden in met een „Lang zaldie leven!" „In alles, Vorst, wat U betreft, daar stel ik groot belang in: De wind liep hedenmorgen West en bracht een khabar angin i), Dat 'n groot en onverwinlijk Held hier weldra zou verschijnen En al Uw Sultansheerlijkheid in 't Niet zou doen verdwijnen! Met dertig man is hij geland, die mensch noch setan vreezen, En heel Ij w rijk dat zei die wind zou ras por tjoemah 2) wezen! Bij Allah, Vorst, troes bekin k'laar3)! roep heel Uw macht te wapen! Jl at men dien krijgsheld tegenhoud' en ook zijn dertig knapen! Zend voorts een sluippatrouille uit, dien vijand te verkennen, W "10°KlljkJn°K nlet zcker, dat wij voor de haaien bennen! Sint Mahomed bescherme ons, a!s wij ons moedig weeren - Laat t nnves -cM mef zeggen dat Gij, Soeltan, 'm ging smeren!" stellen, bijaldien de beslissing mede ot ge heel berust op overwegingen, ontleend aan door hen onjuist geachte wetsinter pretatie, zich daartegen incassatie te kun nen voorzien. Laten de vaststaande feiten de door den Raad daaraan verbonden fei telijke gevolgtrekking toe, dan is de uit spraak met redenen omkleed. (Besl'ssirig 4274). Voorts noemen wy uit de groote ver scheidenheid op dit gebied nog het vol gende: de Raad is niet verplicht om by de berekening van het inkomen van ieder door hem vastgestelden post de juistheid te motiveeren; zulk een motiveering is echter wel vereischt ten aanzien van een post, waaromtrent tusschen partijen ver schil van gevoelen bestaat. Omtrent alle opgeworpen grieven moet de Raad uit spraak doen; hij is echter volkomen vrij om aan de hem overgelegde stukken al dan niet bewijskracht toe te kennen. Een op tegenstrijdige gronden steunende uit spraak is natuurlijk niet met redenen om kleed. Is de belanghebbende niet ter zit ting verschenen, dan mag het bewijs van de juistheid van mededeelingen van den inspecteur in het vertoogschrift niet wor den aangenomen enkel op grond, dat be langhebbende dit niet heeft weersproken. Na de uitspraak van den Raad is in de meeste gevallen de procedure geëindigd. Men kan n.1. niet voor alle mogelijke ge vallen beroep in cassatie aanteekenen. Be roep in cassatie kan bij den Hoogen Raad alleen worden ingesteld (zoowel door be lastingplichtige als door den Minister van Financiën op voorstel van den inspecteur) Sport in Beeld, 4 Aug. Tekst: Een nabe schouwing over den Grooten Prijs van Duitsch- land, door Bert Prinsen Geerligs. Een nabe trachting over de Vierdaagsche Afstands- mar^phen van den N. B. v. I.. O. en nieuwe plannen, door H. A. Meerum Terwogt. Eenige opmerkingen over Stijl en Training en Bob Pearce, door Joris van den Bergh, en de ge wone rubrieken. Opnamen van tenniswedstrij den, wielerwedstrijden, zwemmen natuurlijk, concours-hippique, motorrace?, e.a. Revue der Sporten, 3 Aug. Inhoud: Roeien. „Uitgeroeid" zijn of schijnen? door N. J. Be- versen. Feiten en commentaren, door C. J. Groothoff. De generale repetitie van Martha Snel. Voetbal. De A.V.B. op zijn praatstoel, door Max Izaaks. Watersport. Zwemmend de Schelde over, door C. F. Kellenbach. „Haarlem" wint wederom den Prins Hendrik- heker. De Zwemkampioenschappen. Korf balrevue. Enz. „Ons Nederland" is ditmaal (no. 7 van den derden jaargang) gewijd aan Alkmaar en om geving. Behalve Alkmaar zijn er natuurlijk ook Egmond, met zijn strand, Heiloo met zijn boschrijke omgeving, Schoorl, de pare! van Kennemerland, Groet en zijn duinen en Cam perduin, alsmede Bergen en Bergen aan Zee, in een aantal artikelen vermeld. Verschenen is het September-nummer van „Nova", 't Doet wel een beetje raar aan in deze schitterende zomersche Augustusdagen een September-no. te moeten aankondigen, maar 't is nu eenmaal niet anders. We vinden er wqderom een reeks korte verhalen, van welke wij noemen een van den Engelschen humorist Wodehouse, „Liefde en Astrologie" van 1 ielmann, „Jacob Cats en de oude juffr°iov door H. Visser van Wouw, een interview Jack London's zuster, door Doris de Jong. et° novelle van Jeanne Reynekc van Stuwe, een dito van Johan Koning, terwijl het film-supple ment een en ander mededeelt betreffende een nieuwe film van Jackie Cooper (geen Coogan, zetter!). Onder de illustraties de gewone, fraai uitgevoerde filmheldinnen, maar ook een mooi portret van Job. de Meester. Panglima-Soeltan hief zich hoog men zag zijn aanschijn stralen „De Oppersetan zal, voorwaar, die dertig kerels halen! Gij, hoeloebalangs, maakt u op, laat honderd sluippatroelies Gaan kijken waar die vijand zit, en laat mijn djoeroe toelis 4) Zich wapenen met pen en inkt, om soerats S) te gaan schrijven, Dat alleman zich waap'nen moet, dien daad'lijk te verdrijven! Mijn lijfwacht moet zich, voor Mijn troon, in dubb'le rijen scharen Om mijn geheiligde persoon voor ong'luk t,e bewaren. Laat hen ter schietbaan, vijfmaal daags, zich oefenen in „pangen", Opdat ook deze vijand ras door vrees worde bevangen! En zijn zij, door den tijd van vree, het barissen 6) vergeten, Dan, hoeloebalangs, exerceert, tot zij de printah's 7) weten!" Toen kwam de nacht. Toch is de Vorst niet in zijn kooi gekropen. De schildwacht zag hem, klokke elf, nog op en neder loopen. Hij wachtte ijv'rig op bericht, tot de patrouilles kwamen; Om hem te rapporteeren wat zij op hun tocht vernamen! „Een onverwinlijk fort, o Heer, is in het woud verrezen! Daarbinnen klonk een woest getier - dat moét de Setan 8) wezen! Met* W3S ee" V!1Tnd VUUr' r°ndom die setans sprongen,- Van nnt WaPE"S de VU,St' terwiJl 2e schrik'lijk zongen Terwhl wf'a!)S 'j.ri SS't0PP C" aad're duivêlswoorden, Daar 11^1 °P Wal weer and're huilen boorden! En vrees'lbk anaml toedjoeh paam! dimoeka tanah rimboe! 9) vreeslijk wrongen z,j het lijf! dat deed voor ons de deur toe! Verbod,VTe '0)i !'rOC'tC Hcer' 0m naderh<j te treden! Wij hebben' 1 dan eeils een uitval deden! Opdaf wil aan date^dTam SCdikit dja°eh gouden, Wij lagen "1 dul^'-svuur ons vel niet branden zouden! F„ 1.0? f grooten knng maar stilletjes te kiiken <- en onz presentie aan dat setansvolk niet blijken! Het hoofd dier setans is er een cedneht Hij lijkent, Heer, een Rompia.an, de and'ren dat"z fn'bl Wij durfden niet naar hem te zien: O Heer, het is een reuT- Zijn oogen lijken bal en vuur, daar kwam róók uit zijn neus' Ook schreeuwt hij telkens naar een boom, met harde, raiwe stem En-allen hebben wij t gehoord!-die boom die antwóórdt hem!" „Bij alle goden," dacht de Vorst, „dat is een mis'lijk teeken! De moed van mijn patrouilles is, dat zie ik, al bezweken. Ik heb mijn heele leven lang de Keumpeni bevochten, Maar in een prang met setans ben ik zekerlijk gesjochten! Eeh! djongos! 12) roep den Imeum hier! die moet het nu maar weten. Of Toewan Allah in den nood ons morgen zal vergeten!" De Imeum kwam in geur en kleur kreeg hij de zaak te hooren, En 't bleek hem gauw dat ook zijn Heer den moed al had verloren. „Wil, Soeltan," sprak hij echter luid, „niet zoo verdrietig kijken: Wat dat het met die setans is, zal morgen vroeg wel blijken! Wij, Imeums, zijn door ons emplooi, met setans famil' jaarder: Zie, elke djaloer 13) is, o Heer, nog geen oostinjevaarder! Als 't leger al geschrokken is, zend dan een sectie koeien Om vast die setans op hun tocht door weerstand te vermoeien! Een sappie 14) vreest den duivel niet, dat doen alleen de menschen, Vandaar dat zij hun besten vriend vaak naar den Satan wenschen! Heer, komen dan die sappies weer, bedekt met vele wonden, Dan ziet Gij daad'lijk wat voor lui zij in de rimboe vonden! Een blanda schiet met een geweer,een djahat zwaait een klewang, Een Ternataan is piekenier, een koeli draagt een parang; Een Setan is een geest lijk heer, gebruikt geen aardsche wapens. Maar lokt met geestelijk geweer de lui in een guet apens! Keert dus die sappietroep terug, beangst, maar zonder wonden, l'.erst dan hebt Gij de zekerheid, dat zij daar Setan vonden! /end dus, o Vorst, een sappietroep om d' eersten schok te breken! ik zal dan, in de missegit, Uw garde moed inspreken, Zoodat zij om Uw troon gaan staan als ware djahathelden Klaar, om in Soeltansdienst te gaan naar d'Elyseesche velden. Maar, mocht het waarlijk Satan zijn, die ons thans komt genaken Dan, Toewan Soeltan, wordt het tijd om habis 15) prang te maken! >Pnan ae.ndtafG'j..aan dien Resident een „minta ampon 16) over, En zegt dat Gij verslagen z.jt door satanieken toover' •SanSwordVtCnGTiJ Vo d<*>r in alle kranten. Dan vTaagt GH honn gelnt€rv,ewd <»oor journalisten-kwanten, rnn vraagt Gij honorarium, om gadjie por bitjara 17) En slepen w,j veel ontong ,8) uit die Djilolo-perkara 119) I» - Thans, lezer is het tijd om weer terug te keeren Naar waar wij Alb den grooten Held, straks lieten bivakkeeren. Hij heeft, na al dat pikeren, toch als een roos geslapen, En droomde van Heer Jeepee en de and're Bali-knapen! Maar voor het eerste haangekraai stond hij weer op z'n beenen, Ofschoon daar in het firmament de sterretjes nog schenen. De djoeroemoedi Rassio kreeg „operall" te fluiten, Opdat de krijgsmacht van den Held tot opstaan zou besluiten; De wapens werden opgevat, de benting afgebroken, De Held heeft daarop Hakkiedood weer door zijn riem gestoken De uitkijk Sleman kreeg bevel om naar omlaag te komen En heeft straks in de voorste lans zijn plaats weer ingenomen. De troep stond klaar, gepakt, gezakt, gereed om te marcheeren Toen zag men Alb, den grooten Held, naar 't kampvuur wederkeeren. Hij strooide uit zijn linkerzak, toen niemand op hem lette, Zoo hier en daar een stuk of wat van z'n kinien-tabletten! Een lachjen om den heldenmond maar dat was ras verzwonden: Een krijgsman heeft, op 't oorlogspad, in ernst steeds baat gevonden! De troep stond in bataille klaar om verder te marcheeren, Vol ongeduld stond rij na rij den pas maar te markeeren, Toen klonk het „voorwaarts, marschl, dimoeka! 20) - boewang lood!" Zoodat weer al het rimboetuig gelijk de bl....oesem vlood. Nauw was de matahari aan de Oosterkim verschenen, was met zijn heldenschaar in het terrein verdwenen! Klein Sleman, op zijn bootsmansstoel, heeft ijv'rig uitgekeken, er en e den kembarieboom aan stuurboord op drie streken; anan emoedil2i), praaide hij, de troep zwonk stuurboord uit, n nacht het eindpunt van den tocht daarmede recht vooruit! crwijl het „anam! rimboe kras!" dat men dimoeka hoorde e ïcldenmoed van alleman niet zoo'n klein beetje schoorde. (Wordt vervolgd). 1) tijding, door den wind gebracht, gerucht. 2) fig. voor niets. 3) maak u dadelijk gereed. 4) schrijver. 5) brieven. 6) exerceeren. 7) kommando s. 8) Satan. 9) zes, zeven vaam! vooruit wildernis- grond. 10) bang. 11) een beetje op een afstand. 12) bediende. 13) smal visschersprauwtje. 14) runderen. 15) einde. 16) ik vraag vergiffenis. 17) gage wegens vertellen. 18) winst. 19) zaak, kwestie. 20) aan den voorkant. 21) stuurboord je roer!

Heldersche Courant | 1931 | | pagina 2