TTwikL fi. mj&cy „Vacantie thuis" Het gebruik van eieren. Zijn we veilig in huis. Waarom vielen de dames vroeger zoo dikwijls flauw Eet mser honing. Wat te doen als „de crisis" ons noopt het uacantiereisje af te schrijven? Voor alles: breken met de sleur. Zeer velen zullen, gedwongen door de economische omstandigheden, dit jaar hun vacantie thuis moeten door brengen in plaats van zich de weelde van een ontspanningsreisje te kunnen veroorloven. Men zal dan echter zooveel mogelijk moeten zorgen, dat zoo'n tijd in eigen omgeving doorgebracht, toch afwijkt van het gewone leven, dat we toch uit „ons gewone doen" zijn. We moeten ons niet alles ontzeggen, want door het niet uitgeven van een vrij groot bedrag aan reisgeld sparen wij reeds zeer veel uit, maar dat betee- kent niet, dat wij ons dan niet een kleine extra genoegens mogen gunnen. Men kan dit b.v. doen door eens bui tenshuis te gaan eten en bij" de maaltij den in huis iets te nemen, waar men anders niet toe komt. Verder kan men o. a. dagelijks wat gaan wandelen in de vrije natuur; in kleine steden of dorpen is men in den regel gauwer geheel buiten, dan in groote steden, maar ook vandaar uit kan men op een of andere manier van het buiten zijn genieten, wanneer men de juiste plaatsen maar weet te vinden. Bijzonder rustig en prettig is het uit gaan in den regel, als men de morgen uren ervoor besteedt, zoodat men dan bü het terugkomen nog zoo'n heerlij ken langen middag voor zich heeft. Wij zouden zelfs den rebellistischen raad willen geven het in de vacantie met de huishouding niet zoo nauw te nemen. Wat geeft het of we eens om 7 iijplaats van 6 uur eten? Het breekt de doodelijke sleur, zoo'n kleine ongere geldheid en de vacantie heeft juist zoo'n groote waarde, omdat we daarin in staat zijn afwisseling te zoeken en de regelmaat te onderbreken! Treft men vele regendagen, zooals ook dit jaar dikwijls het geval is, dan mag men eigenlijk wel bljj zijn thuis te zijn; op reis zou men alleen maar spijt hebben van het, bü dit slechte alles be dervende weer, weggegooid geld en thuis daarentegen zijn we omringd van de prettige huiselijke gemakken. Er zijn nog talrijke manieren om een vacantie thuis aangenaam door te bren gen. Regent het? De bibliotheken zit ten vol met goede boeken, die u nog niet gelezen hebt, daar u in gewone doen geen tijd hebt om een boek te lezen. Maar wat u ook doet in uw vacantie- dagen: Breek voor alles met de sleur! Het drukst is de vacantie, die thuis wordt doorgebracht in den regel voor de huisvrouw zelf, maar dan moeten de extra beurten maar eens overgeslagen worden. Dat wordt na de vacantie wel weer ingehaald, want natuurlijk: moe der moet mee uit en mee genieten van de mooie natuur, anders is de vreugde toch maar half. Met een beetje goeden wil kunnen alle huisgenooten mede werken om later met genoegen terug te kunnen denken aan de prettige „Va cantie thuis!" doet men er een tikje zout en een klein scheutje water bij. Vermengd met wat ro zenwater is het een goed middel om de huid mee in te wrüven, opdat deze zacht blijft; na eenige uren wascht men het gelaat dan met warm water af. Geklopt eiwit is uitstekend om er loeren stoelen mee schoon te makenmen drenkt een lapje in het eiwit en wrijft het leder er mee schoon, dat er na de behandeling als nieuw uitziet. Glazen karaffen, bowls, enz., worden van binnen geheel en al schoon, als men ze goed'heen en weer schudt met gestampte eierschalen en wat warm water. Om eieren te koken, die een barstje hebben, voege men een scheut azijn of zout bij het kookwater. Men voor komt daardoor dat het dooier wegloopt. Eeieren kunnen voor velerlei <jpei- einden gebruikt worden; niet alleen ™en er in de keuken een dank- nni™ »lk van bet bereiden van m ij,,?8 Pl'ddingen, enz., maar ook Heeft m! doe.le^nden leenen zij zich. brandolie on z*ch gebrand en geen He nHn Brandbinde In buis, dan zal de pijn zeer veel verminderen in dien men de plek met eiwit besMikt Eiwit geklopt met suiker goed middel tegen bronchitis en toevoeging van citroensap helpt ons van heesch heid af. Wil men eiwit vhtg stijf hebben, dan 1 Eenige practische wenken. (Door een huisvrouw). Branden. Terwijl wij in ons vorig artikel be sproken hebben hoe vaak oudere men- schen ongelukken krijgen in huis, is een groot gevaar voor kinderen het spelen met vuur. Kinderen voelen zich altijd bijzonder aangetrokken tot lucifers en vuur en herhaaldelijk lezen wij in de dagbladen van kinderen, die verbrand zijn, of leelijke brandwonden hebben opgeloo- pen door te vallen in een pot met kokend water of door het spelen met lucifers. Wat die gevallen zoo treurig maakt is, dat deze en de meeste geval len aan nalatigheid te wijten ziin. Om ongevallen zooveel mogelijk te voorkomen, moeten le. lucifers buiten het bereik van kinderen gezet worden; 2e. potten of ketels met warme vloei stof moeten niet op den grond neerge zet worden, zoo licht loopt een kind er spelende tegenaan; 3e. petroleum en benzine buiten het bereik van kinderen staan, en moet eventueel het schoonmaken van klee- dingstukken met benzine altijd buitens huis geschieden; 4e. kinderen er al zeer vroeg op ge wezen worden hoe gevaarlijk het spelen met lucifers en vuur is en ook, dat zij niet dicht met de kleertjes bij bran dende kachels mogen komen. Gas. „Gas is een goede dienstknecht, maar een slechte baas". Inderdaad is het een goede en zindelijke hulp bij het bereiden van ons middagmaal en is het eveneens buitengewoon geschikt voor verwarming. Toch is het noodig om de grootste voorzichtigheid te betrachten en te zorgen, dat er geen kraantjes open blijven staan. Hoe menig geval van gas vergiftiging is niet te betreuren ge weest dat toch voorkomen had kunnen worden?! Het gaat met het gebruiken van gas, zooals met vele andere din gen; men geraakt er aan gewend en denkt zelfs niet aan gevgar. Toch is het absoluut noodig om, indien men een onaangename gaslucht ruikt, onmid dellijk een onderzoek door een cieskun- kundige laten instellen. Heeft men een gasstel of fornuis met meerdere bran ders, dan sluite men niet alleen de kleine kranen af, ipdien men niet kookt maar ook de hoofdkraan. Tegenwoordig heeft men gasfornuizen, waarvan de kranen niet open gaan, vóórdat men een veertje omhoog duwt. Vooral moet er op gelet worden dat de gasslangen goed bevestigd zijn aan het gastoestel, het fornuis of de kachel. Komt men na korte of lange afwezig heid in huis en ruikt men gas, dan moet men vooral geen lucifers aan steken, voor ramen en deuren te heb ben opengezet. Electriciteit. Ook hiermede moeten wij zeer voor zichtig omgaan en zorgen, dat we alle gebruiksvoorwerpen van prima kwali teit nemen. Zijn snoeren of draden van toestellen versleten, dan late men deze onmiddellijk herstellen of vernieuwen. Bijzonder gevaarlijk is het om een snoer, dat stuk is en waar nog stroom op staat met natte of vochtige handen aan te raken of staande op een natte vloer. Vergeet nooit om vóór ge heel en al klaar zijt met strijken, het snoer uit het contact te halen, daar menig geval of begin van brand daarin zijn oorzaak vond. Behandel electriciteit dus met de noodige voorzichtigheid en le. gebruik bij uw installatie het beste materiaal en laat alles alleen door deskundigen aanleggen; 2e. let op versleten snoeren en laat deze onmiddellijk repareeren; 3e. raak nooit met natte handen aan draden en installaties; 4e. haal de snoeren uit de stopcon tacten na strijken en koken; 5e. laat waterdichte leidingen in badkamers, garage en kelders maken; 6e. gebruik nooit een straalkachel of anderszins in een badkamer, in aan sluiting op een gewoon stopcontact. De crinoline veroorzaakte die narigheid. Marjorie Mars zegt: „de mode van 1840 mag niet terugkeeren!" In dit artikel beschrijft de be kende Engelsche actrice Marjo rie Mars haar gevoelens bij het dragen van een crinoline. Wij vrouwen moeten ons niet al te zeer laten meeslepen door de neiging der mode, om naar den tijd van Vic toria terug te keeren. Daarmee zouden wij de kans loopen om zeer zwakke schepseltjes te worden. Dat heb ik zelf ondervonden toen ik ongeveer een jaar geleden vier verschillende japonnen met crinolines moest dragen. Het was vreeselijk! Elke keer had ik het gevoel of ik in een gevangenis kroop. Die angst kan me nu nog wel eens over vallen. En toch, toen ik eenmaal gewend was aan de kwelling, die het aantrek ken van deze japonnen voor mij was, begon ik er van te houden. Het was ook wel aangenaam te hooren, dat ze mij zoo goed stonden. Doch op een avond voelde ik mij opeens vreemd; het vol gend oogenblik viel ik flauw, iets wat mp nog nooit tevoren gebeurd was. De menschen om mij heen schrokken erg en haalden een fleschje vlugzout De japon is de schuldige. Dat bracht mij aan het nadenken. Toen pas besefte ik, waarom tachtig jaar geleden de vrouwen zoo dikwijls flauw vielen, waarom zij plotseling zoo doodsbleek konden worden en waar om men zich zoo ongerust over hen maakte. Hun japonnen veroorzaakten al die narigheid. En ejen moderne vrouw is daar heusch niet beter tegen bestand. Draag maar eens drie uur per dag een te nauw corset en kijk eens, wat er dan overblijft van uw energie en uw levenskracht. Als wij corsetten en tournures gaan dragen, zullen wij evengoed weer flauw vallen en niet meer naar een schouwburg of balzaal gaan zonder epn fleschje vlugzout in ons taschje. Wat een vooruitzicht! We moeten onze vrijheid niet prijsgeven. Daarom heb ik ook besloten, zoo min mogelijk de belangstelling voor de mode van 1840 verder op te wek ken. Laten wij tevreden zjjn met de mode, zooals zij is. Laten wij niet onze „Wil je nu zwemmen? Je hebt toch juist middageten gehad." „Dat is niet zoo erg. Er was vandaag visch." vrijheid prijsgeven terwille van een sensatie op een bal of receptie. Laten wij ons niet gedachteloos overgeven aan de mode, wrant het meisje van 1840 kon van haar ritje te paard niet wer kelijk genieten door haar ongemakke lijke kleeding. De elegante jonge vrou wen in de Victoriaansche costumes konden geen andere sport beoefenen dan cricket. De rest werd onmogelijk gemaakt door de mode. Die verlangde, dat een vrouw kwijnend was en daar om kwijnde zij ook. Wij zijn nog hetzelfde ge bleven. Maar daarom is er geen verschil tusschen ons en hen. Met al onze mo derne levensgewoonten, onze sport, onze vliegtochten en onze Kanaal zwemsters zijn wij in den grond de zelfde vrouwen als die vreemde, verle gen schepseltjes van 1840. Wat mij zelf betreft, ik lijk daar niets op, wan neer ik mijn auto bestuur of golf speel als een moderne vrouw, vol kracht en gezondheid, trotsch op mijn vrijheid en allerminst preutsch. Maar de mode van 1840 maakt mij tot een vrouw van dien tijd; zeker zou zij dat doen, wan neer ik geregeld die kleeren droeg. Ik heb nooit geweten, dat het letterlijk waar is: de kleeren maken de vrouw. Al kan ik niet ontkennen dat de crino line zeer bekoorlijk is. Suiker ln een van haar ge zondste vormen. Nu langzamerhand de tijd weer na dert, dat het kleine, gonzende, nim mer rustende bijenvolkje ons weer zijn fijne honing geeft, is het misschien wel goed nog eens op 't nut van den honing te wijzen, daar het een_ van de meest gezonde vormen van suiker is. Het gebruik ervan dateert reeds van eeuwen en eeuwen terug, zelfs in den bijbel wordt al gesproken over „Ka- naiin, het land overvloeiende van melk en honing". En in oude geschriften noemen de wijsgeeren de honing reeds en wordt melding gemaakt van „die zoete en gouden stof". Ook heden ten dage is de honing nog steeds zeer gewild en in overvloed te verkrijgen en gelukkig maar, want ze bevat vele onontbeerlijke voedings stoffen. De kleur en de geur van de honing hangt af van de bloemen, waaraan de bijen haar onttrokken hebben; men heeft bloemen en boekweithoning, maar de zuiverheid heeft met de kleur niets te maken; vaak worden verschil lende soorten honing gemengd. Vroeger gebeurde het nog wel eens, dat men geen zuivere bijenhoning kreeg; denken we maar eens aan de honing, die we in de distributiejaren kregen, de z.g. kunsthoning. Men kocht dan ook wel een mengsel van honing en stroop en om den indruk te ver wekken, dat het inderdaad „honing" was, vond men dan in een pak soms een vleugel of gedeelte van een bij! Dank zij de keuringswetten is het ver- valschen van levensmiddelen tegen woordig vri,jwel onmogelijk! In oude Grieksche mythen wordt verhaald, dat de Goden leefden van nectar en bijen brood. Wat is nectar nu anders dan de natuurlijke bijenhoning? Voedsel dat goed genoeg was voor de goden, mag toch zeker ook niet op onze tafel ont breken? Ook bij de bereiding van verschil lende gerechten o.a. bij vruchten sala des kan men honing gebruiken voor het zoeten inplaats van suiker. Niet alleen als voedingsmiddel, maar ook bij voorkomende verkoudheden ls het een uitstekend middel tegen hoes ten, indien men het sap van een citroen klopt met een eierdooier en een eet lepel honing en dit'over éón dag ver deeld, gebruikt. Advocaat: Het is dus zeker, dat ge uw rekening persoonlijk hebt aange boden? Cliënt: Dat is vast en zeker. Advocaat: En wat zei hij tegen u? Cliënt: Hij zei dat ik er mee naar den duivel kon loopen. Advocaat: En wat hebt ge daarop gedaan? Cliënt: Toen ben ik naar u gegaan.

Heldersche Courant | 1931 | | pagina 11