AM SI rERDAMSCHE 1. 1 1 BRIEVEN MODEPRAATJE AMERIKAANSCHE MODE. modenieuwtjes. Het menu van de week. i Zomer-vacantle-garderobe. „Waar ga je heen met je vacantie?" Dat is dezer dagen de stereotype vraag in het tot smeltens toe heete New-York, waar we ons uren achtereen aan tocht blootstellen en aan miniatuur-orkanen, gecreëerd door electrische fans. lus- schen haakjes, u weet toch, lezeres, u weet toch, dat Amerika in een minia tuur tijdperk is? Miniatuur golfvelden, miniatuur tennis, miniatuur bonbons, keukens, meubels, enz. En als we dan ten lange leste einde lijk weten, waarheen te gaan, en onze kamer gereserveerd is, dan blijft ons nog de taak de zeer gewichtige taak om een leuke en practische garderobe bij elkaar te krijgen, 't Moet niet te veel zijn; dat gesjouw met kof fers, ook al worden ze voor je gezeuld door zwarte jongens met roode jasjes, is een corvée. In je vaoantie leg je je ten eerste toe op rust, dus een paar leuke japon netjes om je morgenuren op de wa randa door te brengen, zijn niet onge- wenscht. Piqué is erg aardig; ik heb me een paar knock-outs aangeschaft, één van een eenvoudig, recht model, op witten ondergrond gele en zwarte figuren. Het andere heeft een beige ondergrond, met groote donkerblauwe stippen. Rokje wijd geklokt, coquet kraagje, aardig effect. Voor de lange wandelingen een losgebreide sweater van fijne wol, in bruin, afgezet met geel Décolleté laag U-vormig, geen mou wen. Daarbij een flinke wijde rok, bruin liefst, een baret bij de sweater en sokjes, in dezelfde kleurencombi natie. Als de zon erg heet is en de onflat- teuse spleetjes de plaats van je extra vacantie-oogen innemen, draag dan één van die amusante zomerhoeden, in geel, bruin en beige gestreept linnen. Hierbij behoort ook nog een strand- tasch, voor strand-uitstapjes. Voor het strand zijn er allerleukste geel en wit, of blauw en wit geblokte sandaaltjes, die natuurlijk gedragen worden bij de onmetelijk-wijd gepijpte pyama's. De gemakkelijkste pyama-modellen zijn wel die, vervaardigd uit één stuk. Ze staan iedereen goed en ze zijn niet duur. Fleurig cretonne of katoen, be drukt met allerlei patronen, groote bloemen, strepen, stippels. De meeste hebben een bijpassende zonnehoed. Het badpak zoo eenvoudig mogelijk, het z.g.n. two-piece model. Ik voor mij houd 't meest van de Jantzen suits, om auto-taal te gebruiken, dat zijn echte stroomlijn-modellen. Natuurlijk, als je veel in je badpak op 't strand verkeert en den jongenman erg wilt imponee- ren, is een meer décoratief model niet ongewenscht. Er zijn zulke practische creaties om buiten te dragen. Vooral de japonne tjes met korte jasjes. Eenvoudige mo dellen in vroolijk gekleurd jersey, flanel of linnen, piqué en sinellic. Dit laatste is le dernier cri, zeer chic. De aparte jurkjes geven je gelegenheid om allerlei metamorphoses te onder gaan. Je draagt b.v. een heldergroen man teltje den eenen dag met een wit japon netje, den volgenden dag met een oker geel toilet. Een wit sinellic manteltje doet dienst voor een jurk van blauwe shantung en voor een rose. Een rood jasje kan gedragen worden bij wit of donkerblauw. Leuk voor zeilcostuum, in het kort voor elke watersport, ik zou wat graag even de Kaag rondgaan in zoo'n toilet en 'n petje gestolen van een van de matrozen.) Verder kan je je heele ensemble in één kleur uitvoeren, en wat variatie aanbrengen met- een leuke ceintuur in een harmonieerende tint. Met twee japonnetjes, twee manteltjes, twee blouses en een rok kun je je wel op tien verschillende manieren kleeden. En nu nog een woord over kleuren voor verschillende types. Blond wordt geaccentueerd door geel, ook wit, ge garneerd met 'n niet al te helle kleur. Kastanjebruine en roodharige meisjes daarentegen dragen groen met succes, ook koperkleur en diep geelbeige. En in tegenstelling met de traditie, heeft tegenwoordig elke roodharige dame een rose japon in haar garderobe. Ik kan me niet goed indenken, dat dat zoo flatteus is, maar, c'est la mode. And wtoat Gan you do? De arme leguanen, die als zooveel andere reptielen hun huid hebben moe ten geven voor schoenen, étuis, siga rettenkokers en tabakszakken, moeten nu ook hun pooten aan de mode ten offer brengen. Op overigens zeer een voudige taschjes wordt n.1. een poot als sluiting aangebracht. Of het aan de soort, het verdwijnen van het corset of de betere voeding ligt, valt moeilijk te zeggen, doch het staat vast, dat onze jonge meisjes 8 of 5 c.M. grooter zijn dan die van 30 jaar geleden en 2 a 3. K.M. meer wegen. Een zeer verblijdende vooruitgang. Avondjapon van rose crêpe de Chine met een in plooien vallenden rok, die aan een geschulpte pas is gezet. De halsuitsnijding wordt afgezet met een geplisseerde reep zware tulle, die op den rug in een strik eindigt. Rechts ziet men dezelfde japon met een lang manteltje van rood fluweel, eveneens met geschulpte randen en voorzien van een korte bolero. Maandag: Ossenhaas. Postelein, aardappelen. Chocolade pudding. Dinsdag: Versche worst. Bloemkool, aardappelen. Gemalen rijstpudding met bessensap. Woensdag: Bloemkoolschotel. Lamscoteletteru Princessebooncnaardappelen. Pruimen. Donderdag: Biefstuk. Worteltjes, aardappelen. Brood omelet. Vrijdag I: Tomatensoep. Gekookte tarbot. Eiersaus. Kropsla, aardappelen. Vrijdag II: Tomatensoep. Roereieren, botersaus. Sndjboonen, aardappelen. Banaan. Zaterdag: Slakropjes met gehakt. Aardappelen. Watergruwel. Zondag: Gevulde tomaten. Ossenhaas, andjivie, aardappelen. Vruchtentaart. Zondag hebben wij gevulde tomaten met rijst en nemen b.v.: 8 flinke tomaten. 200 gram gekookte rijst. 75 gram boter. 1 ui peper, zout, 1 theelepel kerry. 1 eetlepel zeer fijn gehakte peter selie. Wü wasschen de tomaten, snijden het bovenste dekseltje er af en hollen ze met een lepeltje uit. De helft van de boter wordt gefruit met het uitje, dat zeer fijn gehakt is, daarbij komt het tomaten moes met de kerry, de rijst, peper en zout en tenslotte de peterselie; alles laten we met elkander nog even goed warm worden. De tomaten worden nu met dit mengsel gevuld, zóódat de rijst er boven uit komt en het komt er boven op. De rest van de boter doen we in e», vuurvasten schotel en plaatsen daarin de gevulde tomaten, die we ongeveer 20 minuten in den oven zetten. 7 De vruchtentaart 140 gram boter. 140 gram fijne witte suiker. 140 gram beschuitkruimels. 5 eieren. 1 pakje vanille suiker. Sap en rasp van 1 citroen. Voor het vulsel: Pruimen, 100 gram suiker, 50 g boter, 1 theelepel kaneel. De boter roeren wij met de suiker tot room en voegen hier één voor één de eierdooiers bij, de citroensap, rasp en vanille suiker en zorgen, dat we min. stens 10 minuten geklopt hebben, vóór wij de beschuitkruimels er bij voegen Het laatst wordt het zeer stijf geklopte eiwit er aan toegevoegd, net deeg heb ben wij nu gereed. Nu worden de vruch- ten, waarmede wij de taart willen vul- len klaar; we kunnen verschillende soorten vruchten gebruiken, laten wij ditmaal nruimen kiezen, die wü was schen, in tweeën snijden en waaruit wij de pit verwijderen. Een springvorm bestrijken wij met boter en bestrooien hem met paneer, meel; wij voeren den opstaanden rand en een rand ie van den bodem daar® met een reep beboterd boterham me, papier, om te voorkomen, dat de bot» uit den vorm loopt en vullen deze nu met de helft van het deeg, daarna leg gen wü er een laag gehalveerde prui men op, bestrooid met 1 ons suiker ver mengd met 1 theelepel kaneel en 50 gr. gesmolten boter en bedekken dit met de andere helft van 't deeg, waarna wjj de taart ongeveer 1 uur bakken in een matig warmen oven. Voor de choco lade pudding, die wij Maandag toema ken hebben wü noodig: 1 liter melk, 150 gram suiker, 25 gram poederchoco lade, 80 gram maizena, 1 ei. De melk brengen wü op een kleine hoeveelheid na aan den kook en voegen daarna de suiker bü; de maizena en de chocoladepoeder mengen wü door el kander, voegen het eierdooier bij en tenslotte de achtergehouden melk vu roeren dit papje bij de kokende melk, laten het nog even doorkoken (ongev. 2 min.), doch steeds flink roeren en voegen dan het stijfgeklopte eiwit bjj de pudding. Een vorm wordt met koud water om gespoeld en hierin laten wü de pudding koud worden. We presenteeren er een biscuitje bij (croquette of halve maan tje) of een vanille sausje. Japon van licht groene crêpe satin met hooge taille en rozenguirlandes aan de halsuitsnüding. Rechts ziet men daarbij een kort jasje met een schoot dragen van dezelfde stof. Het is ver sierd met een zwarte vos en er worden lange zwarte handschoenen bü ge dragen. Winter-voorbode. De Ita- liaansche Opera. We zitten nog midden in het zomer en vacantie-seizoen, we mogen nog op wat zon en warmte hopen en we houden ons ook nog zooveel mogelijk gedachten aan de komende wintersche stadscampagpe van het lijfMaar toch: er zijn al teekenen, afgeschei den dan zelfs van de vele herfstige dagen die ons.... vermaledijd klimaat ons reeds op het dak zond, dat die campagne weer in het zicht komt. Zoo zorgen b.v. buitenshuis de kolenhande laren voor zulk een teeken door middel van, hier en daar, in de grachten demonstratief geposteerde kolenschui- ten, die er ons aan bedoelen te herin neren, dat het werkwoord „stoken" en het zelfstandig naamwoord „kachel" binnenkort weer een groote rol in het leven zullen gaan spelen; en zoo zorgen de Italiaansche Opera, met haar solisten-concerten in het Concertge bouw en het Nederlandsch Tooneel met zijn openingsvoorstelling op dezen Zaterdag in den Stadsschouwburg er binnenshuis voor. Het is, in dit verband, wel vermel denswaard, dat zoodra niet die Italiaan sche Opera, door middel van deze con certen aankondigt, dat zii op het punt staat haar Hollandsch winterkwartier weer te betrekken, of aanstonds heeft zij haar Amsterdamsch publiek weer gevonden, dat met een, voor ons land schier ongekend enthousiasme, de zingende trekvogels van over de Alpen, die er zoo hartstochtelijk hun bel canto kunnen uitgooien, toejuicht, zóó toerjuicht, dat ieder nummer ge- biseerd moet worden en er, zooals dat ook weer dezer dagen geschiedde, een.... dubbel programma te hooren valt! Natuurlijk vindt dit steeds weer doorslaande succes dat die Itali anen hier boeken, voor een groot neet op rekening te schrijven van het feit dat het Oude Volk, in de altijd nog zoo ruim vertegenwoordig"* hier een aan het zijne gelijk#®8 temperament ontmoet, 0611 TmL rament, dat onder de zonen en docme- ren onzer „lauwe Westerstranden' nog al eerts ontbreekt! In alle geval kan men hier, in Am sterdam, niet zeggen, dat men er on dankbaarheid aan Italië betoont door zich, naar Maurits Wagenvoort eens verontwaardigd schreef, „nauwelijks meer te herinneren welk een heerlijke ziele-erfenis alle menschen, die zingen kunnen, zii 't slechts voor zichzelf in stilte, aan dit lieve land danken". Het publiek, dat hier in Amsterdam deze Opera-Concerten bezoekt, ke^ overigens merkwaardig overeen^ het 18e eeuwsche Italiaansche Pu uit den z.g. „bak", dat, naar de:iel schrijver ons mededeelt, „elke $7^ van buiten kent en er komt 't Al 0 zijn geestdrift of om zijn afkeur™ uitbundig te kennnen te geven: juicht en fluit met alles overgiet lawaai!Zulk een meeleven spontaan reageeren kunnen onze etë; zangers en zangeressen nooit bereik ook al zün zü in het buitenland "7 sterren gekroond, zooals b.v. BepP de Vries, die in Engelsch spreke" landen opgang maakte en Willy \:,r nis, die in Duitschland, ook via lei processen, tot groote l>ekei.--_ kwam, en die beiden den tijd in het Carré-gebouw aan den A stel in een' operette optraden.

Heldersche Courant | 1931 | | pagina 12