GhMENGD NIEUWS. DE HELD VAN HALMAHEIRA Rijwielplaatjes voor werkloozen. De overstroomingen in China. De aanslag op den D-trein Bazel-Berlijn. SX'IS TSThM Niettegenstaande de zeer hoog© kosten, welke het rijk aan de vliegopleiding inoet besteden, is het jaarlijks door de candi- daten te betalen bedrag slechts weinig hooger dan dat voor de enkel tot stuur man opgeleide leerlingen, t.w. 1000 's jaara. Met deze vergoeding wordt niet alleen gratis opleiding, doch ook vrije huisvesting, voeding, kleeding en verple ging verkregen. Bovendien wordt aan hen, die een militair dienstverband wen- schen aan te gaan, eeri tegemoetkom mg van 500 verleend, hetgeen er op neer komt. dat die leerlingen slechts 500 's jaars behoeven te vergoeden. De aanmelding van candidaten kan ge schieden van 25 dezer bij den heer E. Th. de Veer, directeur van den Luchtvaart dienst van het ministerie van waterstaat, Heerengracht 2, 's-Gravenhage. Op aan vraag by hem ontvangt men een vragen lijst, die ingevuld moet worden terugge zonden. De financieel© vooruitzichten zijn bij aanstelling bij de K.L.M.: een beginsalaris van 2500—3000 met geleidelijke op klimming in 12 jaar tiids tot 12.000. Behalve de drie leerlingen zullen er nog drie reserve-candidaten worden aangeno men, voor het geval er van de andere drie een uitvalt. Dezen krijgen de opleiding tot stuurman (welke voor jongelui met einddiploma 5-j. c. één jaar duurt) en de zelfde vlieg-opleiding als de andere drie leerlingen in hun eerste studiejaar. Be hoeven zij niet in te vallen, dan betalen zij inplaats van 1000 slechts 600. Op grond van de tot dusver verkregen ervaring wordt aangenomen, dat een be stuurder van een vliegtuig tot zijn vijftig ste jaar als zoodanig dienst kan doen. De heer Plesman vestigde er onze aan dacht op, dat de betrekking van vlieger bij de luchtvaart voor flinke, ontwikkelde jongelui, die de eigenschappen in zich hebben van zelfstandig optreden, met menschen omgaan en gezag uitoefenen, een aantrekkelijke loophaan is en met het oog op de ontwikkeling van de luchtvaart waarschijnlijk heel wat perspectief heeft. De minister van binnenlandsche zaken en landbouw heeft aan de gemeentebestu- j ren, waar met rijkssteun werk wordt ver-! schaft, o.m. het volgende geschreven: Aan alle werkloozen, die op 1 Augustus 1-1. gesteund werden ingevolge een door mij goedgekeurde steunregeling, dan wel op dien datum geplaatst waren bij een vanwege mijn departement gesubsidieer de werkverschaffing, en thans nog ge steund worden of bij de werkverschaffing geplaatst zijn, kan door u, wanneer na een door of vanwege u ingesteld onder-1 zoek blijkt, dat de betrokkene zijn rijwiel regelmatig gebruikt om werk te zoeken, dan wel om ermee naar de werkverschaf- j fing tè gaan, een rijwielbelastingmerk worden uitgereikt. Van de uitgaven, wel- j ke u voor dit doel heeft gedaan, t.w. 2-50 per belastingmerk, kunt u mijn departe- j ment hetzelfde subsidie in rekening bren gen als ten behoeve van de steunregeling en/of werkverschaffing berekend mag worden. Zij het ten overvloede, moge ik er uwe aandacht op vestigen, dat geval voor ge val moet worden nagegaan, of beschik baarstelling van een merk wenschelijk en toelaatbaar is. Onder geen beding dient een bedrag in geld te worden uitgereikt aan hen, die nè 1 dezer in de steunrege ling worden opgenomen, dan wel bij de werkverschaffing worden geplaatst. Het bestuur van het N. V. V. heeft gis- j te-en, naar Het Volk meldt, den minister van arbeid een telegram gestuurd, waarin het verzoekt, de regeling ook van toepas sing te doen zijn op werkloozen, die hun uitkeering uit werkloozenkassen ont- vangen. NEDERLAND TE V TNO EN NES. Een gift van Prinses Juliana. Prinses Juliana heetft 1000 geschon ken aan het comité ten bate van den her bouw van het Nederlandsche paviljoen op de internationale koloniale tentoonstelling te Parijs. INVOER VAN VISCH IN FRANKRIJK. Daar het de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Hollands Noorderkwartier ter oore was gekomen, dat op het 12e Na tionaal Visscherij-Congres, hetwelk de vorige maand te Parijs is gehouden, de wensch kenbaar was gemaakt, de „loi de cadenas" ook tot het artikel versohe visch uit te breiden, waardoor de Fransche Re geering gerechtigd zou zijn om den invoer van visch op elk willekeurig moment te v eigeren, hetgeen ongetwijfeld voor on zen handel, indien hiervan t.z.t. gebruik mocht worden gemaakt, zeer nadeelige ge volgen met zich mede zou brengen, richtte zü aan den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid het verzoek, te bevoegder plaatse op de daaruit voortvloeiende na deelige gevolgen voor onzen handel wijzen en te trachten de afkondiging van het besluit alsnog te voorkomen. HANDEL OP DUITSCHLAND. De Kamer van Koophandel en Fabrie ken te Alkmaar brengt hiermede ter ken nis van belanghebbenden, dat de groote tegenstand in Duitschland zelf er toe ge leid heeft, dat de regeering haar plannen betreffende de regeling voor het verkrij gen van deviezen voor importeurs van Nederlandsche goederen, hetgeen moei lijkheden voor onze exporteurs met zich mede zou brengen, heeft laten vallen. Binnenland. DOOR EEN VALLENDE MAST GETROFFEN EN GEDOOD. Dinsdagmiddag is de 33-jarige schipper A. Oostinga uit Rotterdam, die met zijn schip voor een scheepswerf in de Hij- manswetering bij Alfen a. d- Rijn lag, ge dood door het omvallen van den mast van zijn vaartuig als gevolg van het breken van een staaldraad. De man laat een vrouw met vier jeugdige kinderen achter. BIJ HET BADEN VERDRONKEN. Bij het baden in de Lek is Dinsdag middag de 17-jarige boerenknecht J. H. v. Montfoort uit Jaarsfeld verdronken- HONDENTROUW. Dezer dagen verkocht een bewoner van Randwijck een Ierschen setter aan een inwoner van Alkmaar. Het dier werd per auto naar zijn nieuwen baas vervoerd en bleef daar ruim een week. Dinsdagmor gen in de vroegte was het dier bij zijn ouden eigenaar teruggekeerd; hij werd in uitgeputten toestand in een schuurtje achter het huis gevonden. DOODELIJKE VAL. Dinsdagmiddag half vijf is de 31-jarige timmerman W. Lubbers uit Vreeswijk, die te Hilversum werkzaam was bij den bouw van een school aan de Snelliuslaan, bij het leggen van een ijzeren balk van een 6 M. hooge steling gevallen en met het hoofd op een stalen balk terechtgekomen, j Hij werd met een zware hersenschudding naar de r.k. ziekenverpleging overge-1 bracht, waar hij na korten tijd overleed- De man was gehuwd en vader van drie kinderen. EEN SENSATIONEELE REDDING. Na een gevecht In het water met zijn eigen hond. Maandagmiddag geraakte een achtjarig logétje van uit Utrecht van den heer Jon-1 kers te Meppel in de Smildervaart. De heer A- J. Njjland zag het ongeval en begaf zich te water. Zijn Duitsche herder, i die meende dat de baas in gevaar ver keerde, sprong hem na en trachtte hem i met zijn tanden vast te houden en terug te trekken. Er ontstond in het water een verwoede worsteling tusschen den heerj Nijland zijn reddingspogingen vervolgen, slotte losliet. Eerst daarna kon de heer Nijland zijn redngspogingen vervolgen. Na driemaal duiken bracht hij het ventje, dat reeds bewusteloos was, boven. Nadat kunstmatige ademhaling was toegepast, keerden de levensgeesten terug- EEN AUTO TEGEN EEN HUIS GEREDEN. Bed met twee kinderen in een bleek. De heer Boukes te Lutjebroek is Maan dagnacht door een hevigen slag wakker geschrokken. Het bleek, dat een groote auto, waarin drie personen uit Enkhuizen zaten, die van de Hoornsche kermis kwa men, tegen zijn woning was gereden en een groot stuk van den voor- en zijgevel had weggeslagen. Zijn twee kinderen, die in een bedstede lagen, waren met bed en al in de bleek terechtgekomen. De inzit tenden hadden zoo goed als geen letsel gekregen en de auto was slechts weinig beschadigd. ZEILBOOT OMGESLAGEN. Twee personen verdronken. Zevenhuizen, 11 Aug. Gisterenavond heeft op de Rottemeere, op een half uur afstand van Zevenhuizen, een ernstig ongeval plaats gehad. Twee jongemannen uit Zevenhuizen, de 25-jarige M. Knoop en zijn 17-jarige broer, Gerrit, waren op de Rottemeere aan het zeilen. Zij werden door het slechte weer overvallen en, naar het schijnt, zijn zij niet in staat geweest de boot te houden. Het vaartuig is in den loop van den avond omgeslagen en de beide jongelieden zijn verdronken. Gedu rende een gedeelte van den nacht weid naar hen gezocht. Hedenmorgen tegen acht uur hebben de jachtopziener E. Ver hoef en de vissöher Jan Schenk op een half uur afstand van Zevenhuizen de lijken van de beide slachtoffers opge haald. Gisterenavond omstreeks half elf werden de beide jongemannen door do familie vermist. Zü waren naar Rotterdam geweest om daar de pas gekochte zeilboot te halen. Op hun eersten tocht naar huis zijn zii verongelukt. De verslagenheid in het dorp is groot. AUTO MET BEDEVAARTGANGERS VERONGELUKT. Steenwük, 11 Aug. Een gezelschap bedevaartgangers uit Delden, dat naar Dokkum was geweest is Maandagavond een auto-ongeluk over komen. Op den terugweg overviel den chauffeur van een der wagens, naby Steenwyk een flauwte en dientengevolge reed de wagen met flinken gang tegen een boom. De groote autobus werd zwaar beschadigd, terwijl de chauffeur R. W. Luken uit Weerseloo vry ernstig werd verwond. De toevallig passeerende dok ter Tholen uit Staphorst, verleende eerste hulp. Spoedig was ook een dokter uit Steenwijk ter plaatse en konden verschei dene inzittenden die wonden hadden op- geloopen verbonden worden. De chauf feur is na verbonden te zyn naar het zie kenhuis te Zwolle overgebracht. Mej. G. J. Dissel uit Oud-Delden, werd naar Steen- wijk gebracht. Zij kon na verbonden te zyn met het gezelschap vertrekken. Auto bussen uit Meppel waren spoedig gere- quireerd, waarmede de inzittenden van de verongelukte bus de reis konden voort zetten. Buitenland. 24 miliiocn menschen in de diepste ellende. Hetgeen China van de voortdurende burgeroorlogen te lijden heeft, verdwijnt in het niet, in vergelijking met de ver woestingen, die sedert een maand de overstroomingen in het heele land aan richten. De toestand in de vallei van de Jangtse is tragisch. In eenige dagen heeft het water 18.000 vierkante my'1 van deze vruchtbare vallei onder water gezet, heeft 4 miljoen woningen vernield en 24 mil joen menschen tot de diepste ellende gebracht. In honderd jaren heeft de overstroo ming zijns gelijken niet- Het is nog niet mogelijk het aantal slachtoffers te be- grooten. Te Hankou zyn vele vluchtelingen door een tot dusver onbekende oorzaak gestor ven. Men vreest voor een ernstige epide mie en heeft anti-pestmaatregelen geno men. Uit Peking wordt gemeld, dat de over stroomingen in de provincie Sjili meer dan 4 miljoen menschen tot ellende ge bracht hebben en dat het verlies van den oogst op meer dan twee miljoen pond sterling geschat wordt. De toestand in het heele land schijnt er op te wijzen dat een hongersnood van groote uitgestrektheid onvermijdelijk is. Nog geen spoor van de daders. Het onderzoek van de politie is den ge- heelen nacht op de. plaats van den aanslag voortgezet, echter zonder eenig tastbaar resultaat. Men heeft vastgesteld, dat by den aan slag geen gebruik van een granaat is ge maakt, waarvan in de eerste berichten sprake was. Op het hoofdbureau van politie te Ber lijn is een speciaal bureau ingericht, het welk hoofdzakelijk dient om alle mede- deelingen van het publiek te ziften en na te gaan. Een groot aantal mededeelingen is reeds binnengekomen. Er is echter nog geen bepaald spoor uit af te leiden. DE CHOLERA IN IRAK. Volgens de laatste berichten uit Ba§i. in Irak zyn weer 18 menschen aan dc cholera bezweken, zoodat het aantal sterf gevallen thans 34 bedraagt. DE AANVALLEN OP DUITSCHE POLITIE-MANNEN. Te Dortmund zyn Maandagmiddag twee politiebeambten op den Steinpiatz aange vallen door een man. Terwyl hy nep „Dit ia de wraak voor onzen „kameraad bracht hii een der beambten met een groot zakmes een diepen steek in den rug toe. De tweede beambte wilde den aanvaller tegenhouden, doch werd hierbij aan de hand gewond. Niettemin slaagde men er in, den man het mes te ontrukken. De politiemannen, die inmiddels welura versterking kregen, konden in weerwil van de dreigende houding, die de inmid dels te hoop getloopen menigte aannam, den aanvaller arresteeren. HET WRAK VAN DE ST PHILIBERT. Een-en-dertig lijken. Uit St. Nazaire wordt gemeld, dat in de afgeloopen dagen uit de hutten van de in de Loire-monding gezonken en inmid dels gelichte stoomboot „St. Philibert" wederom zes lijken zyn geborgen, zoodat het aantal slachtoffers, dat men reeds uit het wrak heeft kunnen halen, tot eenen dertig gestegen is. De sliblaag, die zich op het wrak heeft afgezet, is zoo dik, dat de werkzaamheden slechts langzaam vor deren. WEER AVERIJ AAN DE NAUTILUS. De „Nautilus" heeft Maandag kort na gekregen. De bemanning heeft Maandag- zijn vertrek uit Tromsö opnieuw avery nacht getracht het euvel te verhelpen. Daar de duikboot geen gewoon anker heeft, drijft zy eenige mijlen van Tromsö verwijderd op de open zee. WONDERLIJKE GESCHIEDENIS. HU zag zijn nicht op de markt wier begrafenis hü had bijge woond- Ruim drie jaar geleden verdween te Pary's een achttienjarig meisje, winkel juffrouw in een melk-inrichting. Het meisje had aangekondigd zelfmoord te zullen plegen en vertrok niet zonder dui zend frank uit de kas van haar patroon mee te nemen. Een klein jaar na haar ver dwijning werd er uit de Seine het lyk van een meisje opgehaald, waarin de moeder van het verdwenen meisje haar dochter meende te herkennen. Het stoffelijk over schot werd te Pantin begraven en de moe der ping eiken Zondag bloemen brengen op het graf. Enkele weken geleden echter meende een neef van de doodgewaande op de markt te Herbla.y (Seine-en-Ooise) in een stevige koopvrouw het nichtje te herken nen, welker begrafenis hy had byge- woond. De jongen lichtte zyn vader in en inder daad bleken de koopvrouw en de nicht de zelfde persoon te zijn. De moeder werd voorzichtig op de hoogte gebracht. Zij krijgt niet één kind terug, maar twee, want haar wonderlijke dochter had zich inmiddels verloofd en stond op het punt te trouwen. Zij moet nu ook voor den bur gerlijken stand weer levend worden ge maakt en de politie mag uitmaken wie er dan eigenlijk wel op het kerkhof te Pantin is begraven. EEN PIJNLIJK INCIDENT. Onder dit opschrift deelt de Frankf. Ztg. mee, dat drie Fransche studenten, die de Dom te Keulen hadden bezichtigd, op het Domplein door nationaal-socialisten zijn afgeranseld. De nazi's trokken voor bij onder het geroep „Heil Hitier!", waar op een der Franschen „Vive la France!" riep. Dadelyk vielen de nazi's op het drie tal aan en sloegen er op los. Toen de po litie de studenten ontzette, was een hun ner „halfdood" geslagen. Van de aanvallers zyn er enkelen inge rekend. EEN HONGAARSCH SMOKKEL- SCHIP OPGEBRACHT Ruim 72000 liter sterke drank in beslag genomen. Zondagmorgen heeft het Zweedsche douanevaartuig Triton het, onder Hon- gaarsche vlag varende, vrachtschip Ilona, dat ruim 72000 liter sterke drank aan boord had, opgebracht. De drank is in beslag genomen, het „record" was sedert jaren 60.000 liter. De Triton kruiste Zondagmorgen in de Hands-zee, toen men de, met gedooide ichten varende Ilona in het oog kreeg. )e Ilona probeerde weg te komen, maar ia een jacht van meer dan een uur en ïadat de Triton verschillende waarschu wingsschoten had gelost, konden enkele louanebeambten aan boord van de Ilona gaan. Een kort onderzoek toonde aan, dat het schip uitsluitend sterke drank en tabak vervoerde. De opvarenden werden ontwapend en daarna werd de Ilona naar Stockholm opgebracht. De Uona hort thuis te Boedapest en de kapitein is een Hongaar. De werkelijke gezagvoerder, de eerste stuurman, is een Duitscher, evenals de tweede stuurman. De dranksmokkelaars hebben een groote voorliefde voor onder Hongaaiscli© vlag varende schepen, omdat Hongarije de twaalf miils-overeenkomst met heeft on derteekend en een Hongaarsch schip met sterke drank aan boord dus niet buiten de drie myls-zone opgebracht mag wor den. De Uona werd echter in de Zweed sche territoriale wateren gepraaid, al be vond het sdhip zich buiten de drie myls- zone toen de achtervolging begon. Het schip had 70.000 liter, te Gdynia ingenomen, alcohol, 2400 liter whisky en cognac aan boord. Het is nog niet bekend of het schip in beslag genomen zal wor den. De bemanning heeft verklaard, dat de Triton het schip beschoten heeft. In derdaad zitten in de brug en in de kom buis kogelgaten. De kapitein van de Tri ton vermoedt, dat deze van een vroegere ontmoeting met de douane afkomstig zyn. LUGUBERE COMMUNISTISCHE GRAPPEN. Maandagnacht hebben de communisten in Weissensee, op huismuren en straten opschriften geplakt en gekalkt, waarin zy openlyk aansporen tot moord op den commandant van het politie-posthuis, Becker. Op een school aan de Friedrichs- strasse was met groote roode letters op het trottoir geschiderd: „Luitenant Becker, maak je testament!! R. F. B. (Rood-Frontstrijders-Bond) is je op het sppor. Voor iederen doodgescho ten arbeider twee Schupo-officierenU! R. F. B- neemt wraak!!!" Een nachtwaker verklaart twee met re volvers gewapende communisten te heb ben gezien, die het opschrift hadden ge schilderd. Hy heeft direct aangifte op het posthuis gedaan, waar men het opschrift liet verwijderen. In de Streustrasse in Weissensee en op nog een andere plaats was op de huizen geschilderd: „Luitenant Becker wordt door de RFB doodgeschoten". In Charlottenburg, in de Nehringstras- se was op een boom een plakaat met poli- tieken inhoud aangeplakt, dat door de po litie werd afgérukt. Even later hing er een papiertje waar op stond: „Wanneer je nog eens de bru taliteit hebt om papieren af te rukken, kwajongen, zul je het lot deelen van je mede-gespuis Lenk en Anlauf'. w.g. Partijgenoot Grezesinski i.o. Zoergiebel. Nadat dit papier was verwijderd hing er opnieuw een plakaat waarop de foto's van de beide vermoorde politie-kolonels Lenk en Anlauf waren aangebracht, en waarop geschreven stond: „Lenk-husaren-ede en Anlauf- Schweinsbacke" „Provokateurs van de Buelow-platz, die zich door eigen schuld den dood op den hals hebben gehaald". „Dit is de laatste waarschuwing." Opnieuw afrukken wordt met(hier stonden drie kruisen). (w.g.) Severing- TOENEMENDE MISDADIGHEID TE LONDEN. Meer diefstallen en chantage- igevallen- Het dezer dagen gepubliceerde ver slag over 1930 van den hoofdcommissaris van politie te Londen, lord Byng, toont, dat de misdaad in de Engelsche hoofdstad toeneemt. Het aantal strafbare feiten be droeg verleden jaar n.1. 20.553 tegen 17.664 in 1929. Er was een toeneming in het aantal inbraken en dergelijke mis drijven en ook het aantal door de politie onderzochte gevallen van chantage was aanzienlijk grooter, n.1. 48 tegen 20- In verband met de toenemende misda digheid in Londen, zal het corps der Me tropolitan Police (de City heeft een af zonderlijk politiecorps) met 400 man wor den uitgebreid. Dit wordt broodnoodig geacht, daar de grootte van het politie corps stationair is gebleven terwijl de stad zich voortdurend uitbreidde- Eigen lijk zouden er wel 1000 man meer noodig zijn maar de zuinigheidseisch spreekt ook hier een woordje mede. Nlcf officieel. 457e STAATSLOTERIJ. Trekking van Dinsdag 11 Augustus HU, 2e Klasse. 2o Lllst. Hooge Prllzcn. No 6291 ƒ20.000 No. 9450 2000 No. 1122 100° No. 9620. 12849 400 No 1151 4159" 4976. 10289. 10594. 16804 PrUzen^van 139 158 326 529 577 607 877 8°8 923 1388 1436 1462 1789 1807 1827 2170 2200 2223 2457 2515 2548 2686 2712 2719 2982 3033 3057 3299 3361 3378 3770 3771 3870 4080 4122 4126 4474 4480 4536 4826 4855 4875 5037 5046 5181 5445 5459 5484 5798 5820 5860 5940 5945 5946 6142 6143 6171 6407 6649 6669 6775 6790 6799 6924 7027 7171 7381 7495 7567 7709 7800 7814 8070 8080 8100 8392 8403 8524 8720 8730 8775 9059 9185 9209 9517 9534 956! 9870 9954 10027 644 984 1528 1858 2257 2549 2740 3098 3484 3893 4179 4542 4890 5199 5495 5868 6002 6178 6681 6833 7186 7579 7822 8155 8551 8801 9246 9607 773 965 1564 1937 2271 2=70 2763 3105 3507 3943 4221 4562 4906 5238 5500 5893 6044 6290 6698 6834 7208 7581 7921 8186 8583 8849 9327 9608 827 1153 1635 1945 2379 2590 2792 3173 3599 3996 4340 4650 4961 5252 5533 5894 6062 6306 6710 6841 7276 7652 7927 8215 8611 8855 9341 9777 460 834 1317 1660 2002 2384 2651 2866 3178 3629 4058 4345 4660 4993 5388 5613 5916 6068 6343 6717 6912 7291 7659 7983 8297 8658 8908 9426 9838 47J 846, 1323 1758 2143| 2415i 2674 2961 3188 3739 4065 4349 4757 5017 540J 5769 5924 6096 6353 6721 6913 7315 7666 8045 8370 8704 8927 9453 9856 10625 10801 10803 10808 10812 10813 10860 10864 10867 10979 11083 11171 11196 11226 11252 11318 11437 11450 11454 11466 11482 11613 11651 11706 11713 11752 11774 11775 11795 11808 11810 11816 11818 12145 12216 12297 12313 12321 12331 12342 12349 12383 12385 12414 12601 12634 12635 12701 12736 12746 12876 12922 12967 13007 13052 13071 13095 13146 13293 13359 13481 13566 13649 13657 13687 13767 13770 13797 13842 13882 13896 14076 14163 14165 14199 14235 14326 14339 14391 14424 14441 14486 14516 14535 14540 14542 14548 14553 14581 14696 14697 14749 14811 14954 14983 15006 15029 15051 15105 15199 15220 15231 15250 15272 15285 15334 15358 15365 15400 15447 15477 15482 15485 15538 15593 15601 15607 15619 15632 15707 15784 15790 15903 15975 16032 16144 16188 16302 16323 16351 16518 16584 16634 16659 16699 16700 16823 16921 16953 16967 17004 17036 17076 17088 17172 17173 17219 17244 17274 17280 17287 17288 17306 17375 17443 17510 17523 17556 17635 17703 17742 17766 17777 17802 17868 17901 17957 18008 18024 18033 18080 18109 18262 18417 18467 184» 18508 18616 18624 18636 18644 18675 18700 18735 18747 18802 18S48 18858 18861 18881 18953 1902L 19050 19061 19092 19171 19195 19216 19295 19302 19343 19344 19403 19406 19490 19522 19649 19693 19703 19706 19853 19873 19921 19929 19968 19998 20013 20020 20105 20107 20156 20167 20218 20279 20313 20390 20397 20489 20496 20649 20681 20686 20723 20746 20749 20817 20820 20852 j Niet OfflclecL 4S7e STAATSLOTERIJ. Trekking van Woensdag 12 Augustus 1931. 2e Klasse. 3e Lllst. Hooge Prijzen. No. 645 5000 No. 17051 ƒ1500 No. 6241, 6870 1000 No. 2077 ƒ400 No. 17114 ƒ200 No. 9356, 10592 f 100 Prijzen van 30. 7 175 223 256 299 341 382 397 464 493 541 566 609 624 721 747 826 847 886 916 942 951 999 1065 1066 1254 1300 1378 1394 1490 1501 15S4 1618 1689 1722 1785 1841 1856 1863 1942 2028 2043 2052 2064 2171 2226 2239 2241 2276 2288 2312 2354 2360 2362 2370 2483 2568 2685 2724 2850 2872 2977 3003 3019 3120 3223 3265 3340 3387 3399 3410 3450 3452 3474 3546 3580 3583 3595 3643 3679 3686 3764 3766 3783 3813 3822 3963 3973 3993 4011 4024 4027 4046 4066 4069 4121 4128 4169 4253 4276 4355 4357 4381 4530 4585 4613 4621 4671 4673 4753 4802 4S47 4913 5035 5042 5055 5111 5112 5235 5274 5397 5401 5443 5492 5535 5541 5552 56(V7 5622 5705 5714 5739 5740 5797 5883 5901 5933 5952 5972 5988 6021 6031 6043 6050 6120 6175 6199 6202 6206 6220 6270 6409 6531 6586 6617 6631 6674 6693 6758 6768 6835 6893 6931 6937 7022 7065 7113 7114 7130 7181 7211 7280 7415 7520 7524 7550 7568 7574 7578 7642 7644 7819 7825 786J 7876 8014 8019 8094 8206 8217 8385 8391 8455 8471 8480 8615 8693 8793 8853 8886. 8997 9054 9144 9201 9225 9305 9379 9396 9406 9409 9614 9630 9635 9650 9701 9765 9772 9819 9830 9836 9844 9906 9926 9978 9980 10061 10101 10160 10175 10259 10261 107/4 10322 10379 10427 10431 10496 10538 10629 10689 10705 10720 10777 10839 10952 10957 10990 10993 11003 11044 11052 11125 11132 11156 11175 11210 11277 11462 11509 11515 11604 11633 11639 11663 H712 11757 11765 11884 11963 11977 11995 12073 12164 12273 12289 12322 12355 12379 12409 12441 12455 12461 12468 12576 12611 12631 12688 12788 12801 12854 12897 12919 12934 13004 13057 13153 13180 13196 13202 13213 13225 13373 13391 13429 13430 135*8 13600 13613 13617 13654 13670 13698 13812 13834 13846 13953 13967 14027 14045 14U91 14131 14143 14178 14204 14377 14397 14563 146U 14642 14643 14689 14740 14751 14768 14893 14985 15002 15015 1.5022 15152 15196 15241 15287 15325 15340 15360 15395 15409 15416 15516 15524 15542 15592 15610 15612 15647 15719 15769 15780 15787 15872 1590i 15930 15942 15944 16135 16175 16200 16245 16250 16428 16509 16514 16521 16530 16541 16564 16606 16610 16624 16677 16742 16758 16765 17092 16885 16890 16964 16972 17003 17024 17<>87 17740 lïlü 17135 17136 17170 17175 f7"5 J7«5 JZ255 17370 17407 17414 17430 17445 17503 !I? 17585 17605 17715 17730 17761 11112 1T8TT 18226 18266 ImÜÏ 18018 18131 18174 18180 1 ö-,26 18266 18302 18341 18390 1R4RO 18533 18618 18629 18660 18708 18723 1x743 1x099 19069 9083 19111 19147 19257 19303 »ag 19443 19510 19575 19591 19607 19661 19699 197,16 19726 19761 19769 19790 19855 19879 19881 19901 19907 19916 19933 20042 20048 20057 20118 20203 20249 20305 20341 20352 20395 20440 20506 20567 20569 20586 20603 20618 20632 20635 20641 20725 20750 20772 20980 20991 J^tenn^e K'asse. 2e Lijst: 5252 mjz. JB» 17280 m./z. 19280, 18971 ontbreekt. MARINE-SCHIJNEPOS IN VELE ZANGEN door JEEPEE. 16) Van uit de hoogte ging Heer Alb toen Sneuk Heungreunjeusch Verweet aan dien panglima in heurgreunje-taal zijn streken^1^"' Nooit heeft een setan zóó gepraat! Hij sprak van beul en deugen Van breuk en deuk. van heug en meug. van peunis en van zeugen'- Van reuzeneus en glorieus, van kreunen en van kleumen Ja, Toewan Setan was de baas van Soeltans en Imeumen! „Met Sabineuze freules sneuksch te leuteren en fleurten Den beust te speulen overal, te samen of bij beurten, Dat was, veurdeurie! nou vieux jeu!" Alb's stem begon te dreunen, En van de effrayeuze peur begon 't gehoor te kreunen! Die klanken: deun, zetin, deur en leut deed hen van schrik haast jeuzelen, Het leek den Imeum heusch facheus om langer nog te treuze'er.' Hij stootte dus den Soeltan aan: „Heer! wil van vrede leuteren, Want straks begint die Setan om ons uit elkaar te peuteren! Biedt gauw Uw onderwerping aan, het zaakje is verloren, Als Gij dat maar heel sjakies doet zal Setan U verhooren: AI kan ik in zijn oogopslag geen goeiigheid bespeuren, Toch wacht hij moogMijk een moment met ons ter heil' te sleuren!" De Sultan maakte acht sembah's 1) en sprak: „Toewankoe Setan: Hoe vreesebjk peureus ik ben, - daar hebt Gij, Heer, geen weet van! En hoe Gij onze taal zoo spreekt daar staan ik van bevroren, Ik eeefVmiim,',n r™ m<£ht 2°° PerfeCt Heur«reunjesch hooren. Ik geef mij aan U over. Heer, laat Uw bevelen weten Wij onderwerpen ons aan 't lot,, door Setan toegemetenP „Verdraaid!" dacht Alb toen bij zichzelf, „dat lap ik hem, wat blief je? Als 'k weer aan boord ben schrijf ik Sneuck voor d' aardigheid een briefje! Maar nu dien ik wel, als een haas! wat printah's te verzinnen, Laat hen voor mijn part maar subiet aan brug en weg berinnen! Maar wat ik nou beginnen moet met die Sabijnsche wijven? Ja, die perkara moet ik eerst maar rusten laten blijven." Hoogst indrukwekkend sprak de Held de diepgeboog*nen aan, Terwijl hij, op zijn bootsmansstoel, recht overeind ging staan, „Wij, Maharadja Toewan Setan, aller and'ren setans Chef, Wij, die dagelijks bevelen setans Jeepee en Effef, Wij, die met een dertig duivels in dit land gekomen zijn, Wij bevelen aan de djahats, al te samen, groot of klein: „Vooreerst. In den kembarieboom wordt d' oproervaan gestreken, En voor Mijn kakies 2) uitgespreid als overwinningsteeken. Dan, tweedens, zijn de hoofden van het oproer Mij vervallen Tot nader order gaan die in Ternate's „boei" krakallen 3). k, Setan, zal, in hun belang, de Keump'nie wel bepraten Om hen daarna, te zijner tijd, voorwaard'lijk los te laten). Ten derde: Twintigduizend man gaan niet dan bruggen bouwen En krijgen t met weer in hun kop daarbij te „boot afhou-en" H-er l. V,r°e8er is wbeurd' 'k Wil bruggen bij dozijnen Het werknh TJ- Zie", 'lan*e,C*d bil s,ok™* 4) en ravijnen! et werk begint bij poekoel boem 5) en duurt tot 's avonds zeven Dan sapa tida kreedja kras 6), - die laat Tc geen makan 7) g^en! Ten vierde, 't Restje van de lui bestem ik voor de wegen Die zware rimboe in dit land maakte Satan zelf verlegen'' et zal voortaan onnoodig zijn, dat zweer 'k bij alle goden' Laat adlen"— daad'lilk' "oden! En - Satan t tSUST* En dan, ten vijfde, wil Ik hier met heel Mijn troep wat eten Omdat van morgen inderhaast 't ontbijten werd vergeten' De oproervaan zij „tapellaak" 8) Iaat, vorst, uw djongos dekken Bedenk dat Setan ook behoort tot d' ergste lekkerbekken' Dat men hem goed te eten geeft, dat is de soesah waardig Want met een goedgevulde buik is Satan min kwaadaardig!" Met forsch en snerpend stemgeluid had Alb de Held gesproken, Voorwaar! Ternate's nederlaag werd zwaar door hem gewroken! Niet een dier snoode djahats dorst ook maar een vin verroeren, Men zag de overgroote angst dat volk de keel toesnoeren! Toen met een achterwaartschen sprong als een salto mortale Liet hij zich van zijn bootsmansstoel heel plots ter aarde dalen! Een twalefvoudig oppkepass, en twaalf sextanten heffen Hun kijkers dreigend zonnewaarts, om dood'lijk die te treffen! Vol schrik kijkt d' Imeum op de Setan is verdwenen!! Maar ook lijkt Setan tegelijk in dat carré verschenen: „Als gij Mijn eisch verwerpt," zegt hij, „zwaar zal het je berouwen, Dan zul je in der eeuwigheid geen zonlicht meer aanschouwen! Met twalef setans sta Ik klaar por passang matahari! 9) Wees snel met je beslui»! Vergeet die p'on kembarie En ook je pseudo troon! Wilt troes nu resolveeren Om steeds de Keumpeni als meester t' obedieeren, Of anders is bet mis, dan gaat de zon er aan, En laat ik jullie allemaal voor goed in 't donker staan! Zoo gij mij, Satan, niet gelooft, ga dan maar even kijken Naar mijn verlaten kampement, dan zal het je wel blijken Dat Setan sterreschieten kan.' Daar liggen nog de stukken Die ik aan Rigel, Betelgcuz' en Alphard liet ontrukken! Je kunt ze in die legerplaats des duivels daad'lijk vinden. Die bintangs zijn zoo schit'rend wit, dat ze je oog verblinden!" De Held wist wat hij deed! Geen stcrv'ling zou zich wagen Nabij de plek waar duivels 's nachts op sterretjes gaan jagen! En ook de Imeum had des nachts van dat gedoe vernomen Toen die patrouilles zoo beangst waren teruggekomen Datzelfde oppkepass en sstop dat toen de krijgers hoorden Dat dreigde hier nu, overdag, het zonlicht te vermoorden! Weer fluisterde de Imeum zacht: „Vorst Beef TT dl u.i« bim<ns. ,chi„ Gij kent toch ome djahats O0|fi irj" a 7r b'm' n> Maak mn„ me, Satana,, ?ilS™L°i.r'"° T kïet k",U" - Hen sembah's, n M u c SteunTden hem me* langgerekte Wah's! „O Maharadja Setan, Heer, ik wil mij onderwerpen MiinedHhït. C^nd,t'es aan' aI ziJn dat banjak 14) scherpe! 7e maken nnnitpran!3 a' moe> en K«an weer bruggen bouwen: Ze maken nooit geen amok meer - daarop kunt U vertrouwen! ^'irlUi!!en a! uw eiscb«n met de grootste haast vervullen, - Wil !?,ii r^" Taa,t,id aan met niets dan lckk're bullen! 1 en op Uw hoog bevel de vaan des oproers 9trijken, wij maar harihari 15) jn het zonlicht mogen kijken! Mijn troon bij den kembariboom wordt da'lijk omgesmeten, enzij at Gij, Heer, die behoeft als krossie 16) bij het eten! Ik en mijn hoeloebalangs zullen meegaan naar Temate, m als dat kan met Toewan Horst ons ampon te bepraten. En weliswaar hebt Gij gedreigd met vele maanden krakal Maar voor t weer oop'nen van de deur weet Setan we! een akal; 17) wel zal daar veel gejammer zijn bij mijn Sabijnsche vrouwen. Maar drie, vier maanden „enfin seul!" daar zal 'k niet erg om rouwen f tt De Soeltan zweeg met zes sembah's en liet zich stil weer zakken; Zijn °"derwerp,ng was compleet - dat valt niet uit te vlakken! Heer Alb had dus getriomfeerd, toch bleef hij duivelsch kijken n 9 is voor een duivel zaak nooit satisfait te lijken! ij sprak dus slechts een enkel woord, heesch als een's satans kraai: na 1 weer zwijgen van den Vorst zei Alb slechts kortweg: „baai'" 18) (Wordt vervolgd.) 1) buigingen. 2) voeten. 3) in de gevangenis zitten. 4) slooten. 5) t ochtendschot te 5 ure. 6) En wie niet hard werkt. 6) eten 8) scheepsmal: tafellaken. 9) om de zon dood te schieten. 10) sterren. 11) zon. 12) hier donker. 13) vrouwen. 14) erg. 15) dag in, dag uit. 16) stoel. 17) kunstgreep, handigheid. 18) baik: goed, 't is wel.

Heldersche Courant | 1931 | | pagina 2