E Bij Pijnen De aanhouder wint I I Heldersche Courant STADSNIEUWS De tocht in den sneeuwstorm. VAN DONDERDAG 13 AUGUSTUS 1931 TWEEDE EK LAATSTE BLAD. Mijnnardt's Poeders. Vïsscherij. Licht op voor alle voertuigen: Zomertijd. Donderdag 13 Aug 21.00 uur Vrijdag 14 20.58 Voor het 10 en 11 Aug. te Haarlem gehouden examen Handenarbeid takte r) slaagde onze stadgenoote, Mej. G. C. de Klerk, cursiste van den heer Joh. W. Stevenson. Onze vroegere stadgenoot, de heer L. F. van Loo, thans werkzaam aan de Gemeente-Secretarie te Haarlem, slaagde dezer dagen voor het diploma Gemeente- financiën vqp de Vereeniging van Neder- landsche Gemeenten. HELDER'S FANFARECORPS. Het 3e zomerconcert, te geven door Held. Fanfarekorps, zal plaats hebben op Vrijdag 14 Aug. a.s., des avonds half negen, in de Sted- muziektent in het Julianapark. Het programma vermeldt: i. Rucphensche feestmarsch J. R. v. d. Glas 2 Artémis. (Marche Cortège) Albert Vaulet 3. Tervaete. (Ouverture Héroique) Louis Gasia 4. Gavotte des Baisers Francis Popy 5 Néron (Ouverture Dramatique) Francis Popy 6. Secret de Sphinx (Ouverture Symphonique) G. Gadenne 7- K.L.M.-Marsch (The Flying Dutchman) Willy Schootemeyer De nummers 1, 2 en 3 zullen uitge voerd worden op het concours op 16 Aug. te Amsterdam. UITSLAG AANBESTEDING. Dinsdagmiddag werd ten bureele van den Intendant der zeemacht aanbesteed de levering van 95.000 kg klei- of geei- vleezige zandaardappelen ten behoeve van Hr. Ms. Zeemacht, het Marine-Hospitaal, het Kon. Instituut voor de Marine en de Landmacht, gedurende de maanden Sep tember en October 1931. J. van Amersfoort, Den Helder, klei- aardappelen 4.43, geelvl. zandaardapp. 4.43: C. van Os Cornz., id., resp. 4.15 en 4.90; J. van Os, id., resp. 4.87 en 4.87; G. van Os, id., resp. 4.84 en 5; A. Blom, id., resp. 4.71 en 4.71; P. Zoete, Anna Paulowna, resp. 4.19 en 4.19; H. op 't Veld, id., resp. 4.90 en 4.90; F. Koster, id., resp. 5.50 en f 5.50; Th. van Gunst, Dedemsvaart, geelvl. zand aardapp. 5.75. Alles per 100 kg. HET CONCOURS VAN DE „AMSTERDAMSCHE POSTHARMONIE". Drie Heldersche corpsen onder de deelnemers. „Helder's Fan farecorps" in de eere-afdeeilng. Het Harmoniecorps van Post-, Tele graaf- en Telefoonpersoneel, de „Amster- damsche Postharmonie", aldaar, directeur D. Speets, viert dit jaar zijn 25-jarig be staan en heeft naar aanleiding daarvan een Groot Nationaal Muziekconcours uit geschreven, wat drie Zondagen in beslag zal nemen. Onder de 24 deelnemende vereenigingen zijn er niet minder dan 3 van hier, en wel: „Helder's Fanfare Corps", „Harmonie kapel „Winnubst" en „Stedelijk Muziek corps". De eerste vereeniging zal Zondag reeds moeten optreden, Een hoogst gewichtige dag voor directeur Lugtenburg en zijn mannen, want alsdan debuteert men in de Èere-Afdeeling! Een promotie, wèlver- diend na het mooie succes van verleden jaar in Haarlem. Maar als gevolg daarvan worden thans de eischen ook zwaarder, welke de heeren juryleden stellen, om met succes uit den strijd te voorschijn te ko men; zijn ook de uit te voeren werken daarnaar in verhouding. Dat het corps, dit alles wetende, toch Zondag in deze hooge afdeeling zal debu- teeren, is voor ons wel een bewijs, dat men zich terdege op alles voorbereid heeft. Dat men de uit te voeren stukken goed in zich heeft opgenomen en dat ieder lid zijn partij in zün macht heeft. We zijn er van overtuigd, als alles een normaal verloop heeft vergissingen en ongelukjes achterwege blijven het Ar beiderscorps niet zal teleurstellen; zeer zeker niet met leege handen zal huiswaarts keeren. We wenschen directeur en leden va£ harte een mooi succes toe. Thans nog enkele bijzonderheden over dat Concours. De jury bestaat uit de heeren: E. Else- naar, Redacteur van „Musica"; D. Speets, lid van het Concertgebouw-orkest en di recteur van de „Amst. Postharmonie"; M..rt. Wolters, toonkunstenaar te Am sterdam. Ze 'ïeeft de volgende rubrieken te be- oordeelen: Opvatting (tempo), nuancee ring, stemming (zuiverheid), klankgehalte, samenspel, rythmiek en techniek; totaal dus 7. Het verplichte nummer voor de Eere- afdeeling Fanfare is: „Artemis", Marche Cortège, A. Vaulet. Als vrij no. speelt het Fanfarecorps de heroïsche ouverture „Tervaete" van Louis Gasia. Behalve „H.F.O." spelen op denzelfden dag in dezelfde afdeeling: „Ons Genoe gen", Wijdenes, dir. Barend Roemer, en „Crescendo", Middelie, d,ir. A. Vink, beide prima corpsen. Vooral eerstgenoemde, welke op het Concours van den W.-Fr. Bond, te Schoorl, in dezelfde afdeeling reeds op een len prijs beslag legde. Natuurlijk neemt „H.F.C." ook deel aan den Marschwedstrijd met nog 2 corpsen. De Concertwedstrijden worden gehou den in den tuin van Café „Schinkelhaven" aan den Amstelveenschen weg en de Marschwedstrijd in het Vondelpark. De aanvang is: Marschwedstrijd 12 uur en Concertwedstrijd 2 uur. Na afloop van den Eerewedstrijd geeft het Heldersche corps bovendien nog een concert. Het gezelschap vertrekt met den snel trein van 7.28 en arriveert weer met den laatsten trein. Later nog iets over de deelname van onze 2 andere corpsen. SCHILDERIJENTENTOONSTELLING TE HUISDUINEN. Met een enkel woord is in het Adver tentieblad reeds gewezen op een tentoon stelling, door een oud-stadgenoot, den heer Jan H. Oostendorp, ingericht in de zaal van „Dennenheuvel" te Huisduinen. Wij sohreven ook reeds, dat de tentoon stelling bestaat uit grootendeels Indische lanoschanoen, waarbij ook het in de laat ste maanden hier ter stede vervaardigde werk, landschappen uit Den Helder en omgeving, gevoegd zijn, en dat zijn werk in Indië veel aftrek vindt. Van dit laatste kregen wij tal van bewijzen uit Indische krantenknipsels, die de heer Oostendorp zorgvuldi- i.ad ingeplakt. Uit die Indische recensies bleek, dat het succes van zijn werk voornamelijk was te danken aan het feit, dat de schilder zoo goed de Indische sfeer weet -r te o-even. Het is voor ons, uit den aard der zaak, zeer moeilijk de waarheid dezer bewering te toetsen, maar wii nemen ,/p gezag van de Indische bla den gaarne aan, dat dit inderdaad het ge val is. Wij voor ons vonden zeer veel moois onder deze 13 olieverfschilderijen, 10 pasteltekeningen en een tweetal aqua rellen. Al dadeliik trof ons bijvoorbeeld de pastelteekening, voorstellend Chineesche woningen te Pekaloncan, om de rustige, beschaafde wijze van weergeven. In een oliev. rf-sehilderiitje, weg bil Blitar", valt ee op de zonnige sfeer, de frissche kleur van Let groen en liet zonniere pad. Een kampongwoning (pastelteekening) treft door den fraaien vorm van het huisje en het dak daarvan. Deze teekening is wel een bewijs van des artisten origi- neele visie; op den voorgrond links van het huisje plaatst hij een machtigen wa- ringinboom met zijn afhangende wortels, en rechts daarvan geeft hij ons de eigen aardig gevormde kruin van een anderen dergelijken boom. Hier komt vooral het rustige en tegelijk grootsche van de In dische natuur sterk uit. Ook ten opzichte van in Den Helder vervaardigde schilderijen konden wij dat constateeren; men zie bijvoorbeeld eens dat groote strandgezicht van Huisduinen. Het wijkt geheel van de traditioneeie op namen, die wij daarvan gewend zijn, af. Het is allereerst de vuurtoren, die den schilder heeft geïnspireerd en die ter rechterzijde de voorstelling domineert. Hoe de schilder een oplossing heeft weten te vinden om, met dezen vuurtoren als overheerschend element, een structuur te vinden, die den toeschouwer aesthetisch voldoet, moet men zelf maar eens gaan zien. Er is ook nog een stadsgezichtje op den Dükweg, een eigenaardig landschap in de nabijheid van de Donkere Duinen, waarbij een aantal hooischelven op den voorgrond den hoofdtoon vormen, en Doos 4.5 ct. Bij Uw Drogist. Om een stad van ondergang te redden. Doodsverachting en heldenmoed. (Bijzondere correspondentie). Door de vlucht van de Graf Zeppelin over de poolgebieden van het Hooge Noorden heeft men van wetenschappelijke nederzettingen gehoord, welker bezettin gen onder de meest ongelooflijke ontberin gen als uiterste voorpost van de mensche- lijke beschaving in het barre Poolgebied zijn uitgezet. Niet minder heldhaftig en vol gevaar is het leven van de bewoners der Siberische dorpen in het uiterste Noorden van het Aziatische vasteland. Reeds in den zomer wordt van deze men- schen, die aan de kusten van de IJszee vindt zich in het uiterste Noorden van Si berië. aan gene zijde van den Poolcirkel. Gedurende den acht maanden langen win ter heerscht hier overdag een volkomen rust. Des nachts gelijkt deze stad op een kerkhof. Zelfs hondengeblaf is nergens te vernemen, omdat er immers geen vreem den zijn. De honden blaffen. In een Januarinacht tegen tien uur 's avonds, begonnen alle honden van de plaats te blaffen. Iets ongewoons scheen gebeurd te zijn. Twee politieke bannelin gen en ik zaten bij den dokter, de eenige in een streek, die een oppervlakte van meerdere vierkante kilometers besloeg. Het gesprek verstomde. Allen luisterden. Enkele minuten later werd er aan onze deur geklopt. Toen wij deze openden tra- meerder Heldersch werk, dat opvalt door zijn frischeid. Zeer mooi vonden wij b.v. zijn strandgezicht bij paal 1. Dat de heer Oostendorp ook een maan- lichts temming goed weet te benaderen, toont o. a. no. 17 van den catalogus: maan nacht aan de Wijnkoopersbaai, een donker stemmingsstukje. De tentoonstelling is tot en met Zon dagavond geopend,; het hier geëxposeerde is te koop en de prijzen ervan zijn, zooals de catalogus uitwijst, zeer matig te noe men, zoodat ook minder draagkrachtigen zich een stukje kunnen aanschaffen. De firma Coltof, Kanaalweg, verzorgde de aankleedinw van de zaal en deed dit op een zeer smaakvolle wijze, terwijl de firma Deijman in de Spoorstraat alle doeken van eenvoudige, smaakvolle en zich aan de sfeer en de kleur goed aanpassende lijsten voorzag. Wij raden iedereen aan op „Dennen heuvel" eens een kijkje te gRan nemer. NAAR DE ZUIDERZEEWERKEN. Eenigszins teleurgesteld door de heer lijke verwachting betreffende het weer. opgewekt door den prachtigen avond van gisteren, doken we dieper weg in onze jassen, 't Is je me ook wat, als je hier in ons goede oude Den Helder als Amster dammer een kouden dag treft. Je kunt niet meer tegen een heerlijk frisch zeewindje. Verwijtend keken we naar de wolken, die langs den hemel dreven, zwart als roet en namen de pas op. Langs de keurig opgeknapte Prins Hen driklaan en Kanaalweg stevenden we de Hoofdgracht op om naar de Zuiderzee werken te gaan. Mijn vriend, een akelig |brok pessimist, die met het plan maar half op had, grijnsde opeens verdacht en riep: ,,Ho maar, we zijn er al! En warempel, daar stonden we voor de Zuiderzeewerken. Een hoop, steenen, betonnen balken, wat zand en verder een marine-monument-in- den-put. „Wat mot je nou nog verder," 1 sprak dat stuk sarcasme naast me. „Daar heb je al een zandspuiter ook", en warempel, daar stond een één P.K. motortje wanhopig te puffen om het aan gereden zand vast te spuiten. „Dat hek hier, dient zeker ook om het .water tegen te houden," beet Norks naast me weer. „Ik dacht, dat we varen moesten", bromde hij verder. „Stellig amice, ga maar mee!" We stapten verder en stonden weldra aan het j Havenhoofd voor de „Amsterdam" van 1 de Esona. Precies acht uur begon de bootte toeteren. Een vooreb trok de haven uit. Nog een prachtige stoot. Een juffrouw sprong op alsof ze gebeten werd door een..., enfin, de trossen gingen los, een paar oude beenen rekten zich als nooit te voren, om nog mee te komen, en met de eb mee stoomden we de haven uit. 't Was jammer genoeg even te dampig en een frissche wind veroorzaakte hier en daar een witte kop. Stevig zette de „Am sterdam" echter door en trok zich van de bewogen wateren even weinig aan, als deze groote stad het doet van al de mop perende randboeren tezamen. Met een negen mijls gangetje zetten we koers naar 't N.-O., vervolgens gingen we O.t.N. en het Mal-Zwin en de Wierbalg over om de gas-boei heen. 't Weer klaarde op. Onder Texel za gen we veel materiaal van de M.U.Z. bezig om het „bijwerkje" aldaar op te knappen. We klommen even naar boven, waar we de emeritus loods-schipper Rij kers en nog een loods aantroffen. Het weer knapte op en we stevenden O. tot Z.-O. op Den Oever aan. Vlak langs den dijk voeren we en zagen goed de Uitwateringssluizen. We werden getroffen door het gewel dige werk, dat reeds klaar is en bereikten weldra het ex-Veergat, waar voor eeni- gen tijd zoo'n droevig ongeluk plaats vond. Het gat is thans geheel dicht, doch het bedrijf is hier nog steeds in volle actie, om den dijk op hoogte te brengen. We bereikten weldra de Vlieter, die van den winter nog open blijft. Het volgende jaar moeten de uitwateringssluizen klaar wezen en kunnen deze in bedrijf gesteld worden, dan kan de stroom gedeeltelijk daarheen afgeleid worden, waardoor het dichten van de Vlieter beter kan plaats vinden. Met kaarten en toelichtingen werd een en ander verduidelijkt. We stoomden het IJselmeer binnen en voeren „binnenlangs", langs het Breezand en zagen verderop de geweldige arbeid van het Kornwerderzand. Nu ging het binnendoor terug langs de Oude Zeug en dan naar Den Oever. Hier stapten allen aan land en bezichtig den hier onder leiding van den officieelen gids de sluiswerken. Hierna zochten we de boot. die inmiddels door de nieuwe j sluizen geschut was weer op en voldaan lieten we ons weer huis-toe brengen. Niet door één advertentie zal Uw omzet vergroot worden. Slechts een regelmatige advertentiecampagne zal haar nut afwerpen. Onze regelprijs is zeer billijk. Vraagt condities. De dat van een of anderen collega) en ging naar binnen. Toen de man naar buiten kwam greep hij het eerste het beste kar retje. dat hij zag staan en peddelde ver der. Het was weer een andere fiets die hij bereed. In een nuchter oogenblik kwam hij tot de ontdekking, dat hij niet op zijn eigen rijwiel zat en dus stevende hij naar het Hoofdbureau van politie en deed aan gifte dat zijn rijwiel vermoedelijk gestolen I was en hij nu een ander vehikel had mee- genomen. Toen hij uit het hoofdbureau kwam stond er tegen den muur nog een leven, een ontbering verlangd, welke de den twee soldaten binnen, die een vreem- West-Europeaan zich niet kan voor- de meebrachten. Zijn kleeding was vast stellen. Het leven in den winter is er, kortgevroren en toen het ijs in de warme ka- en bondig gezegd, ondragelijk. Welke op offeringen in den winter van deze in woners worden verlangd en door hen worden gedragen, daarvan getuigt de vol- gende geschiedenis op een hartroerende, aangrijpende wijze. mer begon te smelten, ontstond er op den grond een groote plas. De vreemde wisselde enkele woorden met ons en haalde daarop uit het binnen ste van zijn pelsjas een zorgvuldig in lap pen verpakt pakket en overhandigde het Er is een stad, die gedurende drie tot aan den dokter, vier maanden volkomen van de wereld is Het was een brief uit Srednje-Kolymsk afgesneden. Niemand verlaat de stad, nie- van den daar wonenenden dokter. De mand bezoekt ze. Verschijnt er toevallig bode had twaalf dagen over de reis ge- toch een vreemdeling, dan maakt zich een daan en had in elke plaats, die hij was opwinding van de bevolking meester. tegengekomen, van hondenspan gewis- Deze stad heet Wjerchojansk en be-'seld. Deze tocht kan men als een record beschouwen, want de afstand tusschen de beide steden bedraagt meer dan duizend kilometer, waarover men gewoonlijk drie tot vier weken doet. Een kreet om hulp. De boodschap was een kreet om hulp. In Brednje-Kolymsk was een buiktyphus- epidemie uitgebroken en de voorraden te- trovaccinen, welke ter voorkoming van de infectie moesten dienen, waren uitgeput. „Als ik het medicament niet direct ont vang, gaat het grootste gedeelte der be volking ten gronde," schreef de dokter. Het was hem onmogelijk ergens anders om hulp aan te kloppen, dan in Wjercho jansk: dat was de dichtst bij gelegen j groote stad. Dat klonk als een ironie, onze uithoek jeen groote stad! Maar toen dachten we I er alleen slechts aan hoe wij Srednje- Kolymsk kon redden. Gelukkig bevond zich in onze apotheek een groote voorraad van het gevraagde geneesmiddel. Nu moest voor een spoe-1 dige verzending worden zorg gedragen. Dadelijk werd er krijgsraad gehouden, waaraan buiten eenigen van de aldaar wo nende Jakoetenstam, de burgemeester, de commissaris van politie en de Jakoeten-| bode deelnamen. D® dokter beheerschte de taal der Jakoeten en fungeerde als tolk. In den sneeuwstorm. Hoe brengt men het geneesmiddel het J. H. v. T. Zag men vroegere jaren in den zomer ook op Texelstroom nog wel eenige schui ten bezig met het uitoefenen van de garnalenvisscherij, dan bepaalde zich dat toch wel uitsluitend tot de enkele zeil- vaartuigeu van Oudeschild en van Den Helder die, meest voor eigen rekening, de garnalen naar het buitenland zonden, dan wel voor pellerijen in het binnenland bezig waren. Nu echter is een veel grootere vloot bezig dat bedrijf uit te oefenen en doen daar ook enkel.; motorbotters en zelfs een kotter aan mee. Is dat misschien eensdeels toe te schrij ven aan de weinige vangstgelegenheid op de Noordzee, die wordt verhinderd door het ongestadige en stroomachtige weer, anderdeels wordt dat veroorzaakt door de behoefte aan garnalen voor de garnalendrogerij. Door den volbloed visscher wordt dat met lede oogen aangezien, want hij vraagt zich af waarheen dat moet leiden. Aan den anderen kant schept deze visscherij bestaansmogelijkheden voor enkele visschers en voor de garnalen- drogerij zelf. Dat alles weg te cijferen is ondoenlijk. Maar steeds dringender wordt de eisch van regelend optreden ook in dit opzicht. Er zal zeo iets moeten komen van be scherming van bepaalde gebieden in zee. Men bedenke dat de productiemogelijk heid der zee begrensd is en dat het kwestie is van eigen belang, dat die grens niet wordt overschreden. Uit belanghebbende kringen zelf moest dus het geluid krachtiger worden om maatregelen, die er op zijn gericht de vangstmogelijkheid in zee op peil te houden. VLIEGONGEVAL. Bizonder goed afgeloopen. Gisterenmiddag is de Fokkerverken- ner „F 1"- van het vliegkamp „de Kooy" in de onmiddellijke nabijheid van liet vliegkamp verongelukt. De korporaal-vliegenier, Reumerman, 13tartte, volgens onze inlichtingen, met den wind mee, zoodat hij geen voldoende hoogte kon krijgen. Het toestel vioog over het Noord-Hol- landsch kanaal, doch botste aan den over kant tegen den schoorsteen van het vaar tuig „Chemica" op, dat daar gemeerd ligt en als krabbenmeelfabriek is ingericht. Wü vernamen, dat de piloot nog wel heeft getracht het vliegtuig over het schip heen te trekken, doch dat hem dit niet is gelukt. Na de botsing met de pijp sloeg het vliegtuig over den kop en kwam terecht aan den anderen kant van den dijk, die langs het kanaal loopt. Daar sloeg het toestel in de modder van de schorren, zoodat het vrijwel geheel werd vernield. De piloot werd aan zijn knie verwond en werd naar het Hospitaal vervoerd. Hoogstwaarschijnlijk heeft hij alleen zijn knieschijf gebroken, zoodat dit ongeval nog zeer goed is afgeloopen. VREEMDELINGENVERKEER. Onder dezen titel vermeldden wij, dat in den laatsten tijd een groote toerauto met pensiongasten van Schoorl geregeld onze stad komt bezoeken. Nader bericht men ons hieromtrent het volgende: De bedoelde rondritten gaan niet uit van één enkelen ondernemer, zooals wij abusief schreven, maar zijn georganiseerd door de Pensionhoudersvereeniging te Schoorl, welke dit reeds twee jaar doet en vu -HnvV wniiirt ven groote touring cars van de firma Kok, Tuinman en Wil- en Alkmaar. De auto's vertrekken te half 9 van Alkmaar, gaan dan via SchoorlPettenCallantsoog Huisduinen naar Den Helder, waar, zoo als wij reeds zeiden, gelegenheid bestaat zich even te vertreden. Na bezichtiging van het marine-monument, haven, enz., gaan zij via „de Kooij" naar Den Oever, waar met de boot van Gebr. Kaan een wordt in Den Helder en om streken huis aan huis gelezen. andere fiets dan het rijwiel waarop hij wordt naar waarheid weergegeven) en vanwege de „olie" nam hij dit vehikel en peddelde daarmee naar het Alg. Militair 1Tehuis in de Spoorstraat, waar hij, na een 1 hartversterking, zijn tocht naar het 1 Wachtschip voortzette, niet op de fiets, rondvaart wordt gemaakt en een bezoek die hij het laatst bereden had, doch op een wordt gebracht aan de schutsluizen. Dit ander karretje, dat ook voor het Militair laatste geschiedt onder geleide van den Tehuis stond. non! a r{Y-'>aarüa a33' .'eru8 Op het Hoofdbureau kwamen 's avonds naar de Haukes, waar den Wieringer- meerpolder wordt ingereden, en over An- de dlverse ei9enaars' van de dlvfers<; "J- na Paulowrta en Oudesluis is men te on- w>Hen. aangifte doen van „diefstal van geveer half zes weder te Schoorl gearri-1hun karretje". Aanvankelijk dacht men veerd. In iedere auto bevindt zich een met een massa-fietsendief te doen te heb- pensionhouder, lid der vereeniging, die ben, doch spoedig wist men de puzzle op de leiding heeft, alles uitlegt, enz. De het Hoofdbureau op te lossen en de eige- voorzitter der vereeniging, de heer V an naars in het bezit te stellen van hun recht- de Garde, heeft de algemeene leiding en mati eigendom gaat eveneeens telkens mede. 11 j j i Het devies van deze rondreizen is, dat °P welke wijze werd deze puzzle nu iedere niet Noord-Hollander ook den kop den dienstdoenden brigadier opge- van deze provincie moet leeren kennen. 'ost' Ziehier een vraagstuk voor een Reeds nu wordt overwogen om zoo noodig regenachtigen vacantiedag. de tochten uit te strekken tot Texel. Van, 18 Juni af werden reeds 860 gasten ver- WIELRIJBSTER DOOR AUTO GEGREPEN. Dinsdagavond ongeveer 8 uur is op den voerd. lederen Donderdag te half elf j komen zij in Den Helder aan. Wij hebben de vorige maal ons reeds j uitgelaten, dat wij deze tochten zeer op prijs stellen. Nu het blijkt, dat zij niet uit- hoek JanzenstraatSluisdijkstraat een gaan van één enkelen pensionhouder, verpleegster op een rijwiel, door een auto maar van de gezamenlijke pensionhou- gegrepen en eenige meters meegesleurd ders van Schoorl, verhoogt dit naar onze £)e auto reed van de Janzenstraat, in de meening de beteekenis dezer uitstapjes. rjcbting van de Westgracht, terwijl de zooveefmogeliik^en nie^W-HollaT verpleegster uit de Sluisdijkstraat kwam der ook kennis te doen maken met het en naar de Spoorgracht fietste. De wiel- voor velen onbekende deel boven Alk- rijdster had het verkeer van rechts voor maar, is alleszins juist te noemen. W;j moeten laten gaan. doch schijnt met tame- wenschen den heeren dan ook verder veel lijk groote vaart te hebben gereden en succes. niet tijdig genoeg aandacht te hebben be- TUINDORPSCHE GROENTENHAL. steed aan de auto. Een aanrijding was niet meer te voorkomen. Wonder boven won- der kwam zij er zonder lichamelijk letsel De advertentie van den heer Laan, van af Slechts haar rijwiel was totaal ver- Tuindorp, voorkomende op pagina vier nje|d en haar kleeren tamelijk ernstig qe- van het eerste blad is niet meer vanhavend. kracht, daar de prijzen v erat11 lerd zij m j chauffeur nam de verpleegster oogen- Door teohtnsiKe omstandiKh^en kon de P 9 haaf9wo. annonce niet meer uit de courant «oruui j r» 11 1 ning aan den Parallelweg. Ooggetuigen beweren, dat de chauffeur den lantaarn paal links had gepasseerd, terwijl de chauf feur zelf zegt rechts daarvan gereden te gelicht. EEN PUZZLE VOOR DE POLITIE. Ter oplossing aan onze lezers hebben. De politie zal hebben uit te ma- voorgelegd voor een regenachti- ken wie de schuldige bij deze aanrijding is. In ieder geval is de oorzaak ervan gen vacantiedag. a s overtreding van de regelen van het ver- De politie kan voor heel rare dingen keer door de verpleegster en misschien komen te staan: puzzles, die niet zonder 0Qk door den chauffeur, speurderszin kunnen opgelost worden, j Wanneer zal men eens leeren om Wie wel eens achter de politioneele scher- rechts van den weg te rijden, om het ver men mag blikken, oordeelt niet meer zoo keer van rechts te laten passeeren en om lichtvaardig over deze dienaren van den 2jjn beide oogen te gebruiken als men een H. Hermandad. Het opsporen van de da- auto of rijwiel bestuurt? ders van inbraken en diefstallen eischt RIJKSPOSTSPAARBANK. Opgave betreffende het postkantoor Den vaak dagen en weken van inspannenden arbeid en dan nog is het dikwijls onmoge lijk het „wettig" en „overtuigend" bewijs te leveren. En zonder deze twee begint Helder en zijn bijkantoor over de maand men niets bij de justitie. Medewerking Juli 1931. van het publiek heeft men in den regel Dp spaarbankboekjes, uitgegeven aan ook niet. Is het b.v. niet dikwijls gebeurd bovengemelde kantoren werd In den loop dat bij een inbraak de buren het gerucht 611 t6rUg' ij 111 1 abetaald 1 ö5.04d,07, derhalve meer inge- hadden gehoord, doch verzuimden de po- ,egd (l£m terUgbetaald f 71,21. Het aan- Ütie daarvan oogenblikkehjk in kennis te tal nieuw uitgegeven spaarbankboekjes stellen met gevolg dat de dader nooit ge- bedroeg 50. Door tusschenkomst dezer vonden kon worden? De arbeid van de kantoren werd ter Directie op Staats politie kon in veel opzichten zoo worden schuldboekjes ingeschreven een nominaal 'vergemakkelijkt als het publiek in deze bedrag van f 350,en afgeschreven ook zijn taak begreep en oogenblikkelijk Derhalve meer in- dan afgeschre- waarschuwde bij eenig verdacht leven. De veJ1 f 5000.—. qelukkio weinige inbraken in onze stad "e.t..aa"taI ™uw "^gegeven Staats- Izoulen dan zeker nog minder worden. schuldboekjes bedroeg 0. j Doch daarover wilden wij het nu eigen- I lijk niet hebben, misschien komen we op dit onderwerp later nog wel eens uitvoe riger terug, doch nu terzake. NUTSSPAARBANK. Opgave uitsluitend betreffende de Nuts- spaarbank te Den Helder, Polderweg 1, snelst naar Srednje-Kolymsk? De twaalf dagen, die de bode voor de reis hierheen had noodig gehad, scheen ons een veel te lange periode, want intusschen konden heel wat menschen sterven. Maar het ergste was wel dat juist een Boeran begon op te steken, de sneeuwstorm, die de grimmigste vijand is van alle trekkers door de Siberische sneeuwwoestijn. Nie mand durft dan de grenzen van de stad te verlaten. De Boeran waait den toch al smallen, nauwelijks waarneembaren weg, geheel onder sneeuw, hoopt geheele sneeuwbergen op en verblindt de oogen. Terwijl wij bezig waren aan het beraad slagen werd de storm steeds sterker en men hoorde maar al te goed met welk een woede hij de erbarmelijke hutten van ons armzalige stadje aangreep. De bode deelde ons mede. dat alle tus- schenstations tusschen de twee plaatsen gewaarschuwd waren Men wachtte over al met verschillende hondenspannen om de kostbare lading naar de plaats van be stemming te brengen. Men mocht geen minuut verliezen. Wij lieten de krachtigsten en moedigsten Jakoet van onze stad komen en vertelden hem hoe de zaken stonden. Zonder aar zelen verk!aardc hij zich bereid het pakket naar het eerstvolgende station te brengen. De afstand bedroeg 150 kilometer. De ge vaarlijke tocht in den woedenden boeran zou misschien met den dood kunnen ein digen. Maar in Srednje-Kolymsk ging het om vele menschenlevens, niet om een. Badjar, aldus was de naam van den Een korporaal, eenigszins „in de olie over de maand Juli 1931. Op spaarbank- zooals de geijkte term luidt, moest van het j boekjes werd in den loop der maand Wachtschip naar het Postkantoor. Hij ingelegdf 218.053.88 en terugbetaald nam zijn rijwiel, althans hij dacht dat het J 2°4-651.25 Derhalve me e r ingelegd f*'»- Sr Januarl-31 voor het Wachtschip en peddelde naar Ju]i V£m du jaar werd jn het heel den Kanaalweg. Hij zette het vehikel voor ingeiegd f 1.505.787.37 en terugbetaald het Postkantoor (U zult reeds begrepen f 1.289.531.67, zoodat in dit tijdperk m e e r hebben, dat het niet zijn rijwiel was, doch werdingelegddanterugbetaaldf216.255.70 moedige, ging dadelijk zijn honden in spannen. Een half uur later was hij klaar. Wij sloegen het vertrek gade. De maan scheen en het was zoo licht als overdag. De storm joeg geweldige sneeuwvlokken omhoog. De thermometer wees 38 graden onder nul aan. een voor Wjerchojansk tamelijk hooge tempera tuur. Op de straat een lange sliert. Twaalf honden achter elkaar voor een kleine smalle slede gespannen. Het waren de beste honden der stad. met groot uithou- j dingsvermogen, krachtig, goed gevoed en zonder uitzondering met een langharig wit vacht. De leidende hond, die de eigen lijke verantwoording droeg voor het ge heele span, was grooter dan de andere. Hij keek of niet een van de honden de orde verstoorde en blafte toornig naar den misdadiger. Toen een hond in de sneeuw begon te wentelen, beet hij hem zoo ge ducht. dat de vredestoorder pijnlijke gelui- den liet hooren. De bevelvoerende hond leidde een streng regiem. Eigenlijk zouden zes tot acht honden voor den tocht voldoende zijn geweest. De overigen echter dienden als reserve, want de weg was te riskant. Enkele hon den zouden kunnen bevriezen of verhon geren. De dokter gaf Badjar een zorg%uldig verpakt pakket met de medicijnen. Badjar was als een mummie verpakt. Toen hij een vreemd keelgeluid liet hooren zette het hondenspan zich in beweging en ver dween voor onze blikken. Het eerste station. Het transport van het geneesmiddel van Wjerchojansk naar Srednje-Kolymsk door de ontzettende sneeuwwoestijn van het hooge Noorden en door duizend hin- dernissen en verschrikkingen heen heeft zulk een groot opzien gebaard, dat men later in Rusland daarover allerlei ver halen heeft verteld. De eenvoudige, op- J offeringsgezinde en moedige mannen, die het geneesmiddel van het eene station naar het andere brachten zijn tot volks helden verheven. De reis over de eerste 150 kilometer verliep naar verhouding tamelijk vlot. Badjar verloor slechts drie honden, die uitgeput waren en achter moesten blijven. De raven en de Siberische jakhalzen ont fermden zich over hun lijken. De tocht duurde van twaalf uur 's nachts tot drie j uur 's middags van den volgenden dag, zoodat Badjar met een snelheid van on- i geveer tien kilometer voorwaarts ging, wat met betrekking tot den Boeran een heele prestatie beteekent. In Karabja wachtte de aflossing op hem. De geheele bevolking liep hem tege moet. Terwijl hij zelf en zijn honden na een moeilijken tocht verwarmden om weer op krachten te komen, ijlde reeds een andere Jakoet met een versch honden-^ span naar het volgende station. (Wordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1931 | | pagina 5