Xori verbaal. GEMENGD NIEUWS. WETENSCHAPPELIJE BERICHTEN. een herinnering aan de dagen van de italia. De zeer sterke aardbeving van Maandagavond. Nachtelijke trouwpartij. De watersnood in China. Aanslagen op treinen in Roemenië. Ernstige ongeregeldheden. De smokkelaar. Hit onderzoek naar den aanslag op den D-trein. Een drama in de bergen. Een hevige aardbeving op Nieuw Guinea. Vier jongelieden vermoord. Opnieuw een aanslag op een trein. Een expeditie, dagblad Stockholm» I Foyn de tent opmetingen op he ora en Van Dong gevonden, waarin S op zoek waren verbleven ®"ui<uliiigen van de Itaha. naar de sclnp h,rj,«neren, dat de Itali- Men zal zicbtpfnen zijn Nederlandsche aansche kap» z„n door vliegtuigen, die makker ®etr„kje open water tusschen het juist e£ygS vonden om neer te dalen. Gele- Z'g'hPeid °m hun eigendommen mede te gcmen hadden zij niet meer. Nu hebben de Zweden echter 3 jaar later de tent gevonden en daarmede een beurs met Italiaansch en Noorsch geld en een gouden horloge van kapitein Sora en een kiek- toestel. Ook troffen zij in de tent nog een schedel aan van een der honden van Sjef van Dongen, die, zooals men zich herinneren zal, afgemaaktmoesten worden DE „MALYGIN" VINDT EEN DOCUMENT. Een brief van Baldwin in een verlaten kamp vertelt van de expeditie-Ziegler- Blijkens een Wolfï-telegram uit Mos kou is de Russische ijsbreker „Malygin" op weg naar het eiland Aldger door een storm overvallen, die een snelheid had van 30 meter per seconde. Het schip trachtte een schuilplaats te vinden, maar sterke windstooten verhinderden het de kust te bereiken. Het keerde derhalve terug en liep om de noordelijke punt van het eiland Brice naar de kust van Aldger, waar de boot voor anker ging. Bij een onderzoek aan land vond men een gesloopte sloep en een uit kisten op getrokken en zeer bouwvallig huisje. Opvarende toeristen, vonden hier een flesch, waarin een brief zat, onderteekend „Baldwin" en gedateerd 2 Juli 1902. Hierin werd gezegd, dat het schip hulpe loos was en gebrek had aan kolen. Aan het einde werd de ligging van het kamp van Ziegler aangeduid. De „Malygin" heeft naderhand koers gezet naar Nova Zembla. Het Kon. Ned. Meteor. Instituut in de Bilt meldt d.d. Dinsdag: Maandagavond om 21 uur 28 minuten, tijd van Greenwich, werd aan het Meteo rologisch Instituut in de Bilt een buiten gewoon sterke aardbeving opgeteekend, afstand 6000 K.M., oorsprong in N. W. China. Ook te Belgrado is de zeer sterke aard beving Maandagnacht opgeteekend- De beving duurde ongeveer 8 minuten. Men neemt aan, dat de haard in Klein-Azië ligt. De aardschokken waren zoo sterk, dat alle registreernaalden uit het veld zijn ge sprongen. De leider van de bevmgswacht verklaarde, dat sedert vele jaren zulk een hevige beving niet is geregistreerd. Uit Freiburg wordt gemeld, dat de in strumenten van de bevingswacht op den kleinen Feldberg Maandagavond een bui tengewoon sterke aardbeving hebben ge registreerd. De opteekening begon om 22 uur 27 min. 52 sec. M.E-T. Het epicentrum was 6300 K.M. verwij derd- Het hevigst was de storing '22 mi nuten later. Op den Taunus bedroeg de bodembeweging 0.5 mM. Een juist over zicht is niet mogelijk, daar de registreer naalden buiten de registreerstrook wer den gestooten. Sedert de hevige aardbeving in Japan ln September 1923 is dit de zwaarste be ving, welke men aan de wacht in den Taunus heeft waargenomen. De toestellen zijn eerst Dinsdagmorgen om 6 uur tot rust gekomen. Ook uit Engeland wordt van het re- gistreeren van de beving melding ge maakt- Aan het observatorium te West- Bromwich werd op het genoemde uur een beving opgeteekend met een haard op 4060 mijlen afstand. Mede uit Australië komen zulke berich ten. Daar echter wordt als vermoedelijk punt van den haard een gebied opgegeven ten Noorden van Japan naar den kant van Alaska. Alle berichten stemmen hierin overeen dat de beving uiterst hevig is geweest. Binnenland. De standvastige ambtenaar en een zonderlinge afspraak. Toen Maandagmiddag een paartje te Ooster-Nykerk, dat ondertrouwd was, zich volgens afspraak met den ambtenaar van den burgen-lijken stand naar het gemeente huis te Metslawier zou begeven, en gereed stond om in de auto's te stappen, kwam ®en bode van het gemeentehuis ïf dat het huwelijk niet door de wü voltrokken, daar het paar den ondertrouw termijn nog niet in ondertrouw had gestaan. Pas den volgen den oag was deze termijn verstreken en met eerder dan dien dag kor, nfï i®? worden voltrokken. k°n het Wel«k De bruigom was hiermee niet tevreden Familie was van heinde en ver saamgeko' men om de blijde gebeurtenis mee te vie ren en den volgenden dag riepen de dage- lil'ksche werkzaamheden weer. De fcrouw- etoet trok naar het gemeentehuis. Wat de bruidegom echter ook beproef de, de ambtenaar van den burgerlijken stand was niet te bewegen de wet te over treden en weigerde pertinent het huwelijk te volrekken. Men wist echter een onderlinge schik king te treffen. Zoo werd met den ver stoorden bruidegom afgesproken, dat hij eerst met zjjn familie maar bruiloft zou vieren en dan des nachts om twaalf uur weer terugkomen, waarna het huwelijk zou worden voltrokken. Aldus geschiedde, ie middernacht werd het feest onder- men zich naar Metsla- broken en b®gsecretaris der gemeente wier, waar om (.„ijj, middernacht Oost-Donge wettelijk aan elkaar ver- het ionge paan.io b°Kadat dit was geschied, werd weer naar Ooster-Niikerk teruggereden, echter niet naar de bruiloftszaal, maar naar de gere formeerde kerk. waar ds. A. H. Piersma van Anjum dit op een eigenaardige wijze voltrokken huwelijk op niet minder ori- gineele wiize kerkelijk bevestigde. Een trouwdag, of liever trouwnacht, was Let >m niet spoedig te vergeten. DOOR DE TRAM GEGREPEN. Gisterenmorgen fietsten 4 landarbei ders uit Zetten over den Dordtschen- i straatweg te Rotterdam, op weg naar hun i werk te Bleiswyk. Zij reden achter elkaar tusschen de trambaan van de R.T.M. en het opstaande steen en randje, dat de rails scheidt van den rijweg, in de meening, i dat dit eer; rijwielpad was. Achter hen (naderde een stoomtram, van welke de machinist reeds op 200 meter afstand signalen begon te geven. De achterste drie mannen zijn daarop zijwaarts uit geweken; de voorste, de 30-jarige A. Broos, bleef door rijden en werd door de tram opzij geworpen. Met een schedel breuk is hij naar het ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd, waar hij bij aan komst reeds bleek te zijn overleden. VROUWENHANDEL? De zedenpolitie te Amsterdam heeft, naar het „Hbld." meldt, twee vrouwen en een man aangehouden, die ervan ver dacht worden, zich te hebben schuldig ge maakt aan het misdrijf van art. 250ter van het Wetboek van Strafrecht (vrouwenhan del). Zij zouden twee meisjes uit Noord- Brabant te Amsterdam in een verdacht huis een betrekking hebben bezorgd. POGING TOT MOORD TE EMMERCOMPASCUUM. H. Scheve, die Zondagavond te Emmer- compascuum ernstig is mishandeld, is gistermiddag in het academisch zieken- I huis te Groningen aan de gevolgen over- leden. NOG EEN MIJN. Een visscher heeft te Vlissingen nog een oorlogsmijn aangebracht, die door de marine zal worden gedemonteerd. KIND VERBRAND. Dinsdagavond, waren te Deventer eeni ge jongens aan het vuurtjestoken, waarbij het zesjarige dochtertje van de familie S. in de vlammen is gevallen. De op het hulpgeroep toegesnelde personen en de vader konden met groote moeite de vlam- men blusschen, doch de brandwonden j waren van dien aard, dat de kleine spoe dig daarna is overleden. DRIE HUIZEN AFGEBRAND. Te Weert. Dinsdagmiddag is brand ontstaan in de boerderij van den landbouwer P. Timmer- mans te Weert. In weinige oogenblikken j waren de vlammen overgeslagen naar de belendende woning en schuur van de j wed. Heekers en de woning van den ar- beider W. Frencken. Aangezien er geen water in de buurt was, viel aan blusschen niet te denken. Er kon slechts weinig wor den gered. De in de schuur onderge brachte roggeoogst, een vooraad hooi en een aantal landbouwgereedschappen gin- gen verloren. De boerderij van Timmer- I mans was geheel verzekerd. Bij de wed. Heekers was slechts de inboedel verze- I kerd, van dgn arbeider Frencken was niets verzekerd. De oorzaak van den brand is onbekend. KLEINE OORZAKEN.... Bij het leggen van eternietplaten op het rieten dak van de villa De Mearle aan (den Oud-Bussummerweg onder Huizen, sloeg de 24-jarige loodgieter G. van Riel, uit Bussum, zich met een hamer op een vinger; door de pijn sloeg de man achter over en viel op straat. Met verbrijzeld hoofd werd hij opgenomen. De dood was onmiddellijk ingetreden. ONDER EEN AUTO. Het 9-jarige zoontje van den heer D„ wonende in de Jacob van Heemskerk straat te IJmuiden, is gistermorgen on der een met zand geladen auto geraakt. Het jongetje werd naar het R. K. zieken huis overgebracht en is daar, zonder tot bewustzijn te zijn gekomen, overleden. Buitenland. 8000 mensehen verdronken. 23 millioen menschen dakloos. De Engelsche bladen hebben uitvoerige telegrammen over de overstroomingen. Wij ontleenen aan een bericht in de „Daily Telegraph" nog nadere bizonder- heden. Het water van de Jangtse is bjj Hankou gestegen tot boven het hoogst genoteerde peil (in 1870). In de provincie Hoepei staat een gebied onder water ter grootte van Schotland. De schade aan den oogst in de provincies Hoepei, Hoenan, Keangsi, An-wei en Kiang-soe wordt op over het milliard gulden geraamd. Er zjjn 23.000.000 menschen dakloos geworden en 12 pet. van het akkerland staat blank. De najaars- °^Kst is totaal verloren; men zal maanden een w bel>ben om het water weg te krij- corr'j^ T" zoo waarschuwt de „Times"- voor te Sjanghai men staat In f r n ^^ofd van zeker een jaar. 8000 menschen tn~?aar, in de »'uurt W water liet v<.frnen; bet stilstaande en men iV&n mensch en dier c ^et hoe men die moet hpr gen. Uit de begraafplaatsen zijn tel van doodkisten blootgespoeld. Deze kisten van hun inhoud ontdaan, worden in vele ge vallen gebruikt als booten. In Hankou is het rioleeringsstelsel totaal ln de war, het geen gpleid heeft tot het zich verspreiden van besmette-iike ziekten. Te Hankou is een onderdak verleend aan 150.000 menschen, die geen woning meer hadden, doch 300.000 konden nog niet worden geholpen In Sjantoeng staat de Hoango (de Gele Rivier) tot aan de kruin der dijken. De gebieden achter de dijken hebben al veel last van kwel. Wast het water van «ie Hoango nog iets, dan zal het leed niet zijn te overzien. De regeering heeft besloten een leening van 20.000.000 uit te geven om de slacht offers der overstrooming te helpen. De toestand nog verergerd. Nieuwe stortregens, vergezeld van ster ke windvlagen, hebben den toestand in het overstroomingsgebied nog verergerd. De Gele Rivier wast overal. De pas ge legde dfiken zijn bezweken, waarbij vijf honderd woningen ingestort zijn. Vele be woners liggen onder het puin. De spoor- weglijnen LoenghaiTientsin naar Sin- poekou staan onder water. De provincie Sjantoeng wordt door den was van de Gele Rivier ernstig bedreiegd. Op de markt van Sjanghai is de prijs van de rijst al met 40 pet. gestegen. De misdidage aanslagen op de Roe- meensche spoorwegen zijn nog steeds niet ten einde. In de buurt van de stad Jablanitza in het Banaat hebben Woens dag vier gewapende individuen een over val gepleegd op den sneltrein Temesvar— Boekarest. Het is hun gelukt tot het postrijtuig door te dringen en eenige paketten te rooven. Aangezien het personeel van den trein ongewapend was, is het den roovers ge lukt in het donker te verdwijnen. Een der postpakketten hebben zij op hun vlucht verloren. In Zuid-Bessarabië is op een passa- gierstrein een aanslaggepleegd. De daders hadden eenige dwarsliggers verwijderd. De trein kon evenwel nog bijtijds tot stilstand worden gebracht. Op het traject BoekarestSinata zijn een baanwachter en een soldaat van de gendarmerie verrast toén zij onder de rails een kuil wilden graven. Ze zijn beiden gearresteerd. Te Maagdenburg en Lüneburg. Na afloop van het grondwetsfeest is het vannacht te Maagdenburg tot ernstige on lusten gekomen. Toen de rijksbanier naar huis terugkeerde, werd een afdeeling uit het nationaal-socialistische lokaal Inslebe- ner Schloss in de Neuen Neustadt bescho ten. Hier is het verzamelpunt van de S.A.- lieden. Op de schoten kwam de politie af, die het plein afzette. Intusschen werden uit het café nog eenige schoten gelost. De politie beantwoordde het vuur en rekende verscheidene belhamels in. Daar echter telkens nog menschen werden gemoles teerd, ging de politie er toe over het ge bouw te onderzoeken. Zij arresteerde onge veer 60 menschen. Een groot aantal wa pens. dolken, boksbeugels enz. en ook eenige revolvers zijn in beslag genomen. Ook te Lüneburg is het tot een bloe dige botsing gekomen, n.1. tusschen jonge Stahlhelmers en jonge socialisten en leden van de rijksbanier. Drie personen zijn ge kwetst, één hunner ernstig. De politie heeft eenige arrestaties verricht. Een uur tevoren waren drie rijksweer- soldaten door communisten overvallen, die zij echter op de vlucht hebben gedreven. Te Itzehoe is vannacht een hevige vechtpartij tusschen leden van den rijks banier en nazi's ontstaan. Een lid van de rijksbanier en twee nazi's zijn ernstig ge kwetst, een nazi heeft lichte kwetsuren opgeloopen. WREEDHEID. Een vrouw te Trokmorton, in Worces- tershire, is Dinsdag tot drie maanden De nacht hing als een zwarte mantel over de rivier. Met ijzige scherpte striem de de wind over het water. Jack Brown stond met duistere blikken en samengeknepen lippen aan den oever. Onbewegelijk staarde hij naar de geüni formeerde gestalten, die in het op en neer dansende lichtschijnsel van een zoeklicht als vreemde, geluidloos bewegende scha duwen schenen. Gedempte woorden, die hij niet verstond, fladderden als klap wiekende vogels door den nachtwind. Uniformen, politie! Brown voelde bij deze gedachte een plotselingen, vreemden druk in zijn hals. Dan kwam de commandant van de ri vierpolitie uit het donker op hem toe. Ernstig en scherp keek hij hem in het gezicht. „Dus daar blijft het bij, Brown. Ik' waarborg je volledige straffeloosheid. Bovendien krijg je de uitgeloofde beloo ning, wanneer het je gelukt de bende te pakken. Maar ik waarschuw je nadruk kelijk, geen domme dingen!" „Het is goed," antwoordde Brown zon der veel enthousiasme. „Kom dan". Brown volgde den com mandant en begaf zicb aan boord van bet politie vaartuig. „Welke richting moeten wi,j heen?" vroeg de commandant. „Stroomafwaarts". Een zacht commando, een lichte ruk. De boot gleed van den oever naar het midden van de rivier. Daarna ging het in langzame, voorzichtige vaart door het donker. Men voer met afgedekte lichten om zich tegenover de smokkelaarsbende niet te verraden. De duisternis was bijna ondoor dringbaar. Brown en de politiecommandant ston den dicht naast elkaar en staarden met borende blikken in bet duister. Snijdend scherp floot de wind in hun gezicht. Brown's lippen lagen vast op elkaar ge klemd. Wat hij nu ging doen, was ver raad. Dat was al iets verschrikkelijks op zichzelf. Maar verraad aan zijn eigen ka meraden. dat was iets heisch gemeens. Maar het ging om de zwarte Olga. Knarsend beet Brown de tanden op el kaar. Stephen Fox, de aanvoerder van de smokkelaarsbende, waartoe hij ook had behoord, had hem Olga voor den neus weggekaapt. Sindsdien was er geen vrede meer tusschen hen geweest. Steeds vaker was het tot ruzies tusschen hen gekomen, ofschoon men met het oog op het gemeen schappelijk bedreven smokkelaarsbedryf, openlfike vijandschap had vermeden. Steeds grooter, immer sterker was Brown'.. haat geworden, tot hfi het niet langer meer geloofde te kunnen dragen. Toen was hij naar de politie geloopen en had zichzelf aangeboden de schuil plaats van de smokkelaars te verraden en bij hun gevangenneming behulpzaam te zijn. In dezen nacht zou het geschieden. Tegen middernacht was weer een smok- keltocht georganiseerd, waarvan Brown zich onder het een of ander voorwendsel had vrijgemaakt. Verrader, stampten de motoren, ver rader, klonk het Brown in de ooren. Opnieuw balde hfi zijn handen tezamen. Het was hem werkelijk niet om de be looning te doen. Om wat dan echter wel? Won hij er iets bij als hij Stephen Fox en de andere ka meraden verried? Zou hij Olga daarvoor terugwinnen? Neen, die was in elk geval voor hem verloren. Zelfs ook wanneer Stephen Fox van zijn vaart dezen nacht niet zou terug- keeren. Waarom verried hij hem? Geschiedde het niet enkel uit laffe, lage wraakzucht? „Schaam je Brown, schaam je", scheen het nu uit het stampen der motoren te klinken. Hij adem<Ie moeilijk, terwijl hij met af wezige blikken in het diepe duister staar de. En ineens kwam opnieuw en met vol bewustzijn de gedachte: „Zelfs wanneer Fox niet van zijn vaart zou terugkeeren". Het was inderdaad te verwachten dat >-toptien niet meer zou terugkeeren. Hij was een voor niets terugdeinzende kerel, die bii ernstige gebeurtenissen voor niets terugschrok. „Levend krijgen ze me nooit in de handen", had hij vele malen gezegd. En het was aan hem toevertrouwd, dat hij het op een verbitterden strijd zou laten aankomen, waarvan men een afloop van te voren kon berekenen. Verdraaid nog toe. Daaraan had hij niet gedacht. Hoog in het Noorden van de stad woon de een oude moeder. Stephen Fox's moe der. Zü wist niets af van het verboden handwerk van haar zoon, die altijd een goede zoon voor haar was geweest en haar uit zijn verdienste onderhield. Deze oude moeder zou tevergeefs op den terugkeer van haar zoon en kostwinner wachten. Brown voelde zijn keel als door een on zichtbare hand dichtgeknepen. Neen, daar had hij niet aan gedacht. Dat wilde hij niet, neen, dat nooit. Had hij niet zelf een moeder te onder houden? Welk een onnoemelijk leed zou over haar komen als men haar zoon dood geschoten zou thuisbrengen? Een schok voer door Brown's lichaam. Hii trad plotseling een schrede ter zijde. De politie-commandant bemerkte het ondanks de duisternis en wendde zich naar hem toe. Toen stond hy weer stil en keek strak voor zich uit. Dan echter, weer een stap naar links. Een greep, een sprong over boord in het water. Hoog sloegen de golven over hem te zamen. Een onderdrukte vloek kwam over de lippen van den commandant. Een kort commando. De boot stopte, stoomde een eind achteruit. Koortsachtig zocht men naar Brown, kruiste heen en weer. Tever geefs, donker was het water rondom, van den vluchteling geen spoor. Brown was voor een oogenblik in het kielwater van de boot gekomen. Vervelend tolde het hem in het rond. Maar spoedig was hij met krachtigen zwemslag uit het zog gekomen en zwom stroomafwaarts. Achter zich hoorde hij van de politie- boot gedempte kreten. Hij wendde zich naar links om niet te ver van den oever af te drijven. De strooming was buitengewoon sterk. Nergens een lichtschijnsel. Nergens ook eenig geluid. Slechts enkele wilde, gan zen trokken met heesch gekriit door de lucht boven hem. Het water was ijzig koud. De koude drong door merg en been. Hij beet de tanden op elkaar. Moedig streed hy tegen de heftige zystrooming. Nu verder naar links. Volgens zijn schatting kon de schuilplaats der smokke laars niet ver meer zyn. Plotseling voekte hij een heftigen, ver- doovenden klap tegen zyn hoofd. Hy was tegen een stuk drijfhout aangeslagen. Hy zonk. Een oogenblik slechts dan wist hy zich met byna bovenmenschelyke inspan ning weer naar boven te werken. In zyn hoofd was een doffe pijn. Koude rillingen doorhuiveren hem. Zyn krachten dreigden hem te begeven. Toen schoof uit het donker langzaam iets od hem toe. Het bootje der smokke laars. Een geweldige laatste inspanning. „Stephen!" schreeuwde hy heesch en byna onverstaanbaar. Stephen Fox zat spiedend op den voor plecht van het bootje. Hy hoorde den gor gelenden kreet. „Wat, iemand, die verdrinkt?" Dat paste verdraaid slecht bij zyn za ken. Maar het was een mensch, die hulp noodig had Hij boog zich over den raisl van het bootje. En nu zag hy het lichaam van Brown in het donkere water. Hy greep toe. De anderen kwamen hem ter hulp en spoedig lag Brown op den bodem van de boot. „Terug Stephen, de politie komt Toen viel hij in onmacht. Een scherpe wending van het vaartuig. Een haast geluidloos bevel van Fox. Forsche gespierde gestalten bewogen in een wild tempo de riemen. Door krachtige riemslagen ge<ireven gleed de boot door de duisternis, terug naar de beschuttende schuilplaats. Bernard SheffieJd. dwangarbeid veroordeeld omdat zij haar kind een meisje van 14 jaar zoo had geslagen dat het twee of drie weken niet zal kunnen loopen of staan. De moeder was getrouwd, doch haar man had haar een jaar of 13 geleden verlaten en was verdwenen. Het excuus was, dat het meisje erg ongehoorzaam was en de moeder zelf driftig. Een hondenkoopman met een groote zaak kreeg acht weken gevangenisstraf, in de tweede afdeeling, en moest nog 10 guineas betalen, omdat hij windhonden had laten verzenden in kisten die kleiner wa ren dan het dier zelf. In het geval waar het om ging zouden de honden van Lon den naar Brussel worden gestuurd. De arme beesten werden er in geperst in ge bukte houding en konden zich niet keeren, niet uitstrekken. Zij hadden geen water, en in één der kisten zat aan den binnenkant een spijkerpunt, waaraan het gevangen dier zich verwond had. Toen deze hond er uitgehaald werd kon hij noch loopen. noch staan. VERVOLGING VAN SMOKKELAARS TE AKEN. Een onschuldige gedood. De politie te Aken ontdekte Dinsdag ochtend in het centrum van de stad een auto, waarin driehonderd kilogram ge smokkelde koffie was verborgen. Toen de smokkelaars bemerkten, dat men hen op het spoor was, gingen zij er in een razen de snelheid met de auto vandoor, achter volgd door agenten, die ongeveer vijftig schoten afvuurden, met het doel een der banden van de auto lek te schieten. Een jongeman, die volgens de politie uit de achtervolgde auto was gesprongen en poogde nog te ontkomen, werd door een kogel getroffen en op slag gedood. Getui gen verzekeren echter, dat het slachtoffer een voorbijganger was, die met de heele affaire niet het minst te maken had. De commissie van onderzoek naar den aanslag op den D-trein BazelBerlijn is, naar de Lokal Anzeiger verneemt, in zoo verre gevorderd, dat haar thans de krin gen van personen, waarin de daders zich plegen op te houden, bekend zijn. Volgens deze gegevens moeten zij worden gezocht in BerlijnNoord. Van twee verschillende onderling vol komen onafhankelijke kanten is men attent gemaakt op een Russich onderdaad, die zich sedert kort te Berlijn zou ophouden. In Potsdam is de politie Dinsdagmiddag overgegaan tot een arrestatie, doch het is nog twijfelachtig, of de verdachte, die voorloopig nog in hechtenis wordt gehou den, werkelijk iets met den aanslag te doen heeft gehad. Hij ontkent hardnekkig en zijn alibi wordt onderzocht. Van eenige beteekenis acht de com missie een verklaring, die haar is over gebracht. In den installatiewinkel in de Friedrich- strasse te Berlijn, waar een man, die er als een buitenlander uitzag, draad en twee ijzeren buizen heeft gekocht, is Zaterdag ongeveer U/2 uur na den eersten kooper een tweede man gekomen, die twee batte rijen voor zakloopen te koop vroeg. Ook hij maakte op de menschen, die in den winkel waren den indruk van geen Duit- scher te zijn. Of er tusschen beide mannen verband bestaat moet nog uitgemaakt worden. Nieuwe sporen. Het onderzoek is naar Wolff gister middag seinde weer een heel stuk ver der gekomen. De Berlijnsche commissaris van politie Lissigkeit is er n.1. Dinsdag nacht in geslaagd een gewezen Iersch officier te Berlijn te ontdekken, die onge veer een kwart jaar geleden inderdaad „achter Potsdam", n.1. te Caputh, heeft gewoond. Naar men weet heeft de onbekende, die einde vorige week in een Berlijnsche in stallatiewinkel het materiaal voor den aan slag op den D-trein heeft gekocht, den eigenaar van den winkel verteld, dat hij een gewezen officier is en achter Potsdam woonde in een huisje met drie kamers. Het is een verrassend feit, dat de Ier, dien men op het spoor is gekomen, inderdaad tot 15 Maart j.1. te Caputh in de Ring- j strasse heeft gewoond in een tuinhuisje met drie kamers. De Iet heet Carnell en woonde daar tezamen met een Deensche, Olga F. geheeten. Beiden leefden zeer teruggetrokken. Met de inwoners van de plaats bemoeiden zij zich haast niet; zij golden als menschenschuwe lieden. Wie Is de Iersehe officier? Wolff meldt uit Berlijn: De gewezen Iersehe officier Carnell, die Dinsdagnacht in verband met den aanslag op den D-trein Bazel—Berlyn is gearresteerd, heeft tot nu toe ontkend iets met den aanslag uitstaande te heb ber. Om verschillende redenen wordt hij echter voorloopig vastgehouden, daar in zijn gedragingen veel onduidelijk is. Reeds tijdens zyn verblijf te Caputh had het gemeentebestuur opgemerkt, dat hij, niettegenstaande men hem her- liraldelyk had verzocht zijn pas te komen halen, dit steeds had nagelaten. De aan wijzingen van de autoriteiten volgde hij sl» (h s schoorvoetend op. ba zyn vertrek uit Caputh werd voor s hekend, dat door de firma waarbij hij eenigen tyd werkzaam was geweest, na sporingen te Caputh naar hem werden gedaan. Het trok voorts de aandacht, dat Carnell en de Deensche Olga F., met wie hij samenwoonde, ofschoon zij te Caputh slechts in een zeer bescheiden woning hadden gehuisd, te Berlijn plot seling een meer luxuense woning met vijf kamers betrokken. Waar Carnell het geld \o>r deze aanzienlijke verbetering van zijn woning vandaan haalde is tot nu toe niet opgehelderd. Zyn vrouw woont met twee kinderen te Vohwinkel bij Elberfeld. Op het oogenblik wordt nagegaan of hij wel Iersch officier is geweest. Volgens zijn pas is hij op 8 Februari 1898 te Worting in Engeland geboren. Bij het kaarten bevroren. Dezer dagen hebben wij gemeld, dat een afdeeling troepen bjj Alpinistsche oefeningen op den Schwarzenstein de lijken gevouden zijn van prof.Koban en den bankbediende Anlauf, die in September op een bergtocht spoorloos verdwenen waren. Uit nadere berichten in de Oos- tenrijksche bladen blijkt, dat de lijken van de twee ongelukkigen zoo in het ijs vastgevroren zaten, dat zij vrijwel gaaf gebleven zijn, Een broer van prof. Koban kon hem dan ook gemakkelijk herkennen. De gerechtelijke lijkschouwer te Mayrho- fen stelde vast, dat op geen van beide lijken eenige verwonding viel waar te waar te nemen. Uit den toestand waarin de lijken gevonden zijn, valt op te maken, dat de toeristen van uitputting niet ver der konden en daarop op het ijs z'jn gaan kaarten om niet te bevriezen en wakker te blijven. Zij moeten echter van moeheid overmand de kaarten uit de hadden heb ben laten vallen, neergezegen en inge slapen zyn, waarop zij slapende zyn doodgevroren. Behalve de kaarten heeft men ook de half opgebrande resten van een kaars gevonden. De lyken zijn naar het dal gebracht en in het dorp Grinzling begraven. Eerst thans is bericht ontvangen van den "Istrictscommissaris van Eitape op Nieuw-Guinea, dat daar op 7 Augustus j.1. 1 een hevige aardbeving heeft plaats gehad, j De aardbeving duurde veertio seconden en «Ie nabevingen ervan waren den vol- i genden morgen nog merkbaar. Hoewel I groote materieele schade werd veroor- I zaakt, zijn geen menschendevens te be treuren. Vermoedelijk het werk van bam dieten. Op een stillen weg bij het dorpje Willis nabij Detroit in den staat Michigan vond een farmer in een auto de verbrande lijken [van twee meisjes en twee jongens tus- 1 schen vijftien en zeventien jaar oud. In een greppel langs den weg vond men de I sporen van een hevige worsteling. De politie heeft een onderzoek inge steld en is tot de conclusie gekomen, dat de vier jongelui, die een pleiziertochtje maakten door bandieten moeten zijn over vallen. Vermoedelijk hebben zij een spreakeasyx, een der geheime drinkgele- genheden, bezocht en zijn zij daarna ge volgd door personen, die het op de beide meisjes voorzien hadden, waarna een wor steling met de jongens is ontstaan. In den nacht van Dinsdag op Woens dag is op het traject ZüllichauLöbau, tusschen Kontopp en Boyadel, een mis dadige aanslag gepleegd op een trein. Door tot nu toe onbekend gebleven da ders is een groot stuk rotssteen op de rails gebracht. De zware machine van den trein schoof den steen opzyde, zoodat een ongeluk werd voorkomen. Er hadden geen persoonlijke ongevallen plaats. Het vermoeden, dat de aanslag' uit politieke overwegingen zou zyn gepleegd, is nog niet bevestigd. DE BRAND TE BOLOGNANO. Bij den brand te Bolognano bij Riva, waar, gelijk wij Dinsdag meldden, 60 hui- |zen in de asch zijn gelegd, blijkt voor twee millioen lire schade te zijn aange richt. Een vrouw is bjj den brand omge komen en zes andere vrouwen liepen brandwonden op. Er zijn 450 menschen dakloos. AUTO DOOR EEN TREIN GEGREPEN Vier dooden. Dinsdag is te Yperen een auto, waarin vijf menschen zaten, op een overweg in botsing gekomen met een trein. Vier men schen zijn op slag gedood, de vijfde is ernstig gekwetst. JACK DIAMOND KRIJGT VIER JAAR Het Amerikaansche bondsgerechtshof heeft den bekenden bendeleider Jack Diamond, tot vier jaar gevangenisstraf en 11.000 dollar boete veroordeeld wegens overtreding van de drankwet. FRAUDULEUZE INVOER? B- T. A. meldt uit Saint Malo: Douanebeambten te Dinard hebben Maandagnacht aan den voet van een lan dingssteiger, die naar een villa leidde, een roeiboot verrast, op het oogenblik, dat er frauduleus een koffieservies van 12000 francs uit aan land gebracht werd. De roeiboot kwam van liet op de reede liggende jacht Vigilander, toebehoorend aan den Nederlan«ler van B., die de villa voor het seizoen gehuurd had. Het ser vies en de roeiboot zijn in beslag geno men. De heer B. moest bovendien 18,000 fr. boete en 17,000 fr. rechten betalen- Bij een doorzoeking van het jacht werden nog vijf schilderijen gevonden, tot een «vaarde van 250,000 fr.. die klaarblijkelijk ook bestemd waren om frauduleus aan land gebracht te worden. PETROLEUM WEGGEVLOEID. Uit een bron van de maatschappij Mo- turoa te New Plymouth zijn meer dan 4000 gallons petroleum weggevloeid. De stroom was op een bepaald oogenblik 40 gallons per minuut groot. De bron is op het oogenblik verstopt door puin, maar doorde ontwikkeling van gas is de toe stand gevaarlijk.

Heldersche Courant | 1931 | | pagina 7