verkoopt uit DE SCHAT N.V. STOOMWASSCHERIJ „DEN HELDER" De grootste en meest moderne wasscherij te Den Helder. NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Buitenlandsch overzicht i» EERSTE BLAD ZATERDAG 15 AUGUSTUS 1931. 59ste JAARGANG De nood der Duitsche gemeenten. - Hnancieële zor gen in Engeland. - Een Amerikaansch senator tegen Frankrijk. - Een communistische Middel-Europeesche centrale ontdekt. Onlusten op Cuba. FEUILLETON De ronde tafel conferentie. WILHELMINASTRAAT 63—67 TEL. 524 I De toestand in Spanje. Hanussen over de wereldcrisis. COURANT Abonnement per 3 maanden bij vooruitbet.: Heldersche Courant f l.BO; voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand, Wieringenen Texel f 1.65; binnen land f 2.—, Nederl. Oost- en West-Indië per zeepost f 2.10, idem per mail en overige landen f 3.20. Zondagsblad resp. f 0.50 f 0.70, 1 0.70, f 1.—. Modeblad resp. f 0.95, f 1.25, f 1.25, f 1.: 5. Lossenos. 4 et.; fr.p.p.6ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v/h C. DE BOER Jr. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 411 Post-Girorekening No. 16066. AD VERTENTIÊN 20 ct. per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction tekst) dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) van 1 t/m. 3 regels 40 ct., elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijsno. 4 ct. De nood der Duitsche gemeenten is zeer groot, zooals men weet. Verschil lende steden in Duitschland waren niet meer in staat de loonen van de bij haar in dienst zijnde ambtenaren uit te betalen. O'm een uitweg uit de moeilijkheden te vinden zal nog heel wat hoofdbrekens Posten, toch doet Duitschland wat het kan om zelf uit de impasse te komen, waarin het door allerlei omstandigheden is ge- r'De president van den Duitschen Ste- dendag dr. Mulert, heeft aan de pers een overzicht gegeven van het programma tot herstel der gemeenten, dat door den Duit schen Stedendag is ontworpen. Wij ontleenen er het volgende aan: Een eerste voorwaarde voor herstel is eeh gemeenschappelijke actie volgens één lijn van rijk, landen en gemeenten. Ten aanzien van de openbare scholen wordt een tijdelijke verhooging van de schoolgelden overwogen. Wat den woningbouw betreft, zal men genoc' _.akt zijn, sterk te bezuinigen bij het beschikbaar stellen van middelen, Ten aanzien van het maatschappelijk hulpbe toon i. een afzonderlijke positie van de verschillende afdeelingen niet langer mo gelijk. Alle inkomsten moeten bij het ver- Ieenien van hulp in aanmerking genomen worden. Ook bij den gezondheidsdienst zullen zeer krachtige bezuinigingen niet verme den kunnen worden. Natuurlijk moeten ook de algemeene be- stuurskosten der gemeenten sterk ver laagd worden. Maar dit moet samengaan met een bestuurshervorming en deze kan slechts in samenwerking met rijk en lan den tot stand komen. Het financieele resultaat van deze be zuinigingen heeft het bestuur van den Stedendag voor het laatste deel van het begrootingsjaar 1931'32 voor alle ge meenten op 250 a 300 millioen mark be rekend. Daar dit echter niet voldoende is voor dekking van het tekort is verdere steun, I in de eerste plaats van het rijk, nood zakelijk. Ten aanzien van verdere verlaging van de salarissen, werd opgemerkt, dat van de ambtenaren geen nieuw afzonderlijk offer mag gevraagd worden. Allen, die salaris af loon ontvangen, moeten door bijdragen de mogelijkheid verschaffen om aan de werkloozen steun te kunnen uitkeeren. Tegelijkertijd is een groote daling van de kosten van levensonderhoud noodzakelijk. Het rijk en de landen moeten aan de kosten der werkloosheid blijven deel nemen. Het bestuur is er zich van bewust, dat de voorgestelde maatregelen een gewel dige belasting voor de bevolking betee- kenen. Het wordt echter geleid door den vasten wil alle krachten in te spannen ter overwinning van de moeilijkheden. De gemeenten zouden echter alle voorschrif ten afwijzen, die door dwang hun moei lijkheden nog zouden vergrooten. Financieele zorgen in Engeland. Niet alleen Duitschland gaat gebukt onder fi nancieele zorgen, ook Engeland weet niet hoe het zijn begrooting sluitend moet maken. Algemeen woi*dt erkend, dat de oecono- mische maatregelen van alle klassen van de gemeenschap opofferingen zullen moe ten vragen. De plannen, die nu overwo gen worden, zijn er, naar verluidt, op be rekend om den last zoo gelijk mogelijk te verdoelen. Groot Brittannië's enorme hulpbronnen in aanmerking genomen is er niets, dat de tegenwoordige zenuwachtigheid kan rechtvaardigen, maar de eisch van bezui niging staat buiten twijfel. De verschillende groepen van uitgaven zijn opnieuw onderzocht door de commis sie uit het kabinet en men heeft, naar ver luidt, in groote lijnen bepaalde voorstellen gedaan, die nu door de schatkist in details onderzocht zullen worden. Men verwacht niet, dat deze voorstellen geheel of zelfs voornamelijk gebaseerd zullen zijn op het jongste oeconomische rapport, want de aanbevelingen daaruit zouden in het ge heel een wetgeving vereischen, welke twee zittingsperioden van het parlement in be slag zou nemen. Maandag zullen de voorstellen, die nu zijn gedaan, nader onderzocht worden. Dinsdag heeft opnieuw een bijeenkomst plaats en Woensdag komt het kabinet vol tallig bijeen. Voor de uitvoering van sommige be sluiten zullen vrijwel onmiddellijk wetge vende maatregelen noodig zijn. In herin nering wordt gebracht, dat de motie tot verdaging van het Lagerhuis het voorbe houd inhield, dat als de speaker van mee ning was, dat het openbaar belang een bijeenkomst voor October eischte, hij een datum voor die eerdere bijeenkomst zou kunnen bepalen. Naar het Fransch van PAUL BOURGET. (Nadruk verboden). Een afgebrokkelde stoep leidde omhoog naar een terras. Behoedzaam ging de jonge man naar boven en probeerde den knop van de deur. Gesloten! Bij een vol gende deur had hij niet meer succes. Daarop ging hij naar een van de hoek torens. Hü merkte aan den onderkant een luik op, waarvan het ijzerwerk geheel verroest was. Na wat rukken en trekken slaagde hij erin het luik open te krij sen en hij staarde in een holle ruimte! 11 wn hü erin keek, meende hij een ,"jn v'ner te onderscheiden- Hij liet den sprong® HrWf W3aK<le lukken m i ;i belandde zonder onge- deïeweKen *ï0nd e" bevond zich in Hit hir van het kasteel. terecht gekomen' zooals op den plattegrond van zijn voor-' vader stond aangegeven, den vorm van een vierkant. En een kleine Opening in het muurwerk gaf toegang tot een twee den kelder van dezelfde afmetingen. Dat klopte boven verwachting! Michel voelde al zijn spieren trillen van spanning. Maar het was onmogelijk zijn onder zoek voort te zetten bij het licht van luci fers. Hij vond den weg naar boven en slaagde erin een paar gedeeltelijk-opge brande kaarsen meester te worden. En bij deze minder-spaarzame verlichting ontdekte hij in den tweeden kelder boven zijn hoofd een boog, uitgehouwen in de rots waarop het kasteel was gebouwd. Als de teekening juist was, moest- hij zich nu ongeveer onder de geheime bergplaats bevinden. Een Amerikaansch Senator tegen Frankrijk. Het behoort niet tot de dage- lijksche gebeurtenissen dat een Ameri kaan, en dan nog wel een man als Senator Borah, de voorzitter van de commissie voor buitenlandsche zaken van den Se naat, zich on scherpe wijze uitlaat over een Europeesche mogendheid. Naar een Reuter-bericht, dat wij in de Nw. Rott. Crt. aantreffen, meldt, heeft Borah ineen rede o.a. gezegd: De eisch van Frankrijk om veiligheid, als zij buiten de tegenwoor dige grens wordt gezien, beteekent niets anders dan de vernietiging van Duitsch land, Oostenrijk en Hongarije en daarin zal de wereld niet toestemmen. Frankrijk, vervolgde Borah, is op het oogenblik in een toestand van veiligheid zooals geen ander land ooit in de laatste eeuwen beleefd heeft, Frankrijk is een groot land, maar wij zijn nu op een punt gekomen, waarop het menschel ijk lijden en de dreigende ontwrichting van de wereld een politiek van verdraagzaam heid, rechtvaardigheid en redelijkheid vragen. De wereldoorlog moet eens ein digen. Het communistisch gevaar blijft drei gen voor Europa. Langen tijd hoort men soms niets van het wroeten van de man nen van Rusland en dan duiken plotseling weer berichten op, die er op wijzen, dat men in Moskou niet stilzit en dat de lan den buiten Rusland wel degelijk op hun hoede mogen zijn voor het dreigend com munistisch gevaar. Zoo lezen wij in de Nw. Rott. Crt., in een bericht uit Weenen: Een onderzoek van de politie in het z.g. Vyftorenslot, in Stiermarken, heeft tot sensutioneele resultaten geleid, die waar schijnlijk wijzen op het bestaan van een Middel-Europeesche communistische cen trale daar ter plaatse. Reeds is veel com- promitteerend materiaal in beslag ge nomen. De bezitter van het slot heeft dit ongeveer anderhalf jaar geleden van een aristocratische familie gekocht. Hii zegt de Braber te heeten en eigenaar te zijn van een Duitsche filmonderneming. Hü zelf is gevlucht, Zijn beide zoons, officieel lid van de communistische partij, zijn aangehouden. Er heerscht onrust op Cuba. Dit is op zichzelf geen bijzonderheid, omdat er bij na geen week voorbijgaat dat er berichten komen over onlusten in Zuid-Amerikaan- sche staten. In de Nw. Rott. Crt. vinden we echter in een hoofdartikel eenige aar dige, laat ons zeggen komische, bijzonder heden over de aanleiding van ueze on lusten, waaruit wy hieronder een en ander laten volgen. Het schijnt dan in Cuba in hoofdzaak te gaan tegen den president, generaal Machado. In Mei 1929 is zijn tweede, zes jarige regeeringsperiode begonnen. Hij regeerde volmaakt als dictator. Men zou daarmede ook wel goed- of kwaadschiks genoegen hebben genomen als de malaise, de vijand van al het goede op deze wereld, niet gekomen was. Zij, die er door getrof fen werden, hadden toen blijkbaar lang genoeg de zon in het presidentieele water zien schijnen. Zoo kwamen dan beschuldigingen los. De president zou een vermogen voor zich zelf hebben gehaald uit de staatsloterij. Hjj zou de leden van het Congres, die zoo trouw aan zijn zijde stonden, hebben om gekocht door de verdeeling van 2000 col- lecteurskantoren, waar men de loten ver boven den wettelijken prijs verkocht, enz. Men begon nu ook ernstig bezwaar te maken tegen de onderdrukking van het vrije woord, en het willekeurig gevangen zetten van politieke tegenstanders. Met het dalen van den suikerprijs steeg de politieke ontevredenheid. In Septem ber 1930 maakten de studenten te Havana relletjes. Dit kwam den president echter zeer gelegen, want nu konden de verkie zingen voor het Congres, die in Novem ber gehouden werden, onder den staat van beleg plaats vinden. Het gevolg waren natuurlijk weer nieuwe grieven. Lieden, die nooit tevre den zijn, waagden het tq beweren, dat de verkiezingen niet „vrij" waren geweest. Verder beschuldigde men nu den presi dent nog, de prjjzen van brood en melk te Havana ten eigen bate te hebben om hoog gedreven. Nieuwe relletjes braken uit, en dezen keer niet alleen in de hoofdstad. Zeven tien leiders van de oppositie gingen de gevangenis in; professoren arresteerde men bij bosjes. Er vielen dooden en ge wonden, en zelfs een aanslag op den pre sident hoorde tot de verschijnselen van onrust. Nu is men dan tot zekere hoogte aan een burgeroorlog toe. Het Al-Indische congres heeft besloten niet aan de conferentie deel te nemen. Donderdag is te Londen het bericht ontvangen, dat het uitvoerende comité van het Al-Indische Congres, dat te Bombay vergadert, besloten heeft, niet aan de Ronde Tafel-conferentie te Londen mee te werken. Tot dit besluit is men gekomen, 1 nadat Gandhi het als onbevredigend be schouwde antwoord van den Onderkoning ontvangen had, tot wien hij zich gewend had met klachten over de toepassing van geweld bij de inning van de grondbelas ting in Goejerat. De regeering te Bombay had na onderzoek bevonden, dat slechts de gewone wettelijke weg gevolgd was en dat er geen inbreuk gemaakt was op den wapenstilstand van Delhi. Van bevoegde zijde is te Londen nog Boven zich zag hij eerst niets dan de sporen van het ruwe houwerswerk in den rotssteen. En hoe moest hij deze hoog te bereiken? Hij keek rond en ontdekte in den eersten kelder een houten krat, dat deze of gene daar had laten staan. Dat trok hij naar dat gedeelte van den muur, dat naar hij meende moest cor- respondeeren met de gemerkte plaats op de teekening. Zonder eraan te denken dat hij groote kans liep om armen en beenen te breken, stapte hij op zijn wrak voet stuk en bekeek aandachtig de uitsteeksels die hij thans in de rots zag. Hij meende op te merken dat een van deze verhoogingen van binnen uitgehold was, zóó, dat iemand er aan den achterkant den arm zou kun nen insteken. Michel had van den aanvang af getwij feld aan de beteekenis van de aanduiding „3. p. a. g." „A. g." was natuurlijk: gauche", (naar links), maar „p." kon zoowel „pleds" (voeten), als „plerres" (steenen) beteekenen. Maar thans besliste hij ten gunste van deze laatste opvatting, nu hij drie van deze uitsteeksels waarnam, die werkelijk iets hadden van afzonderlijke steenen. Hjj stapte van zijn krat, trok het onder de derde verhooging in den rotssteen en klom er opnieuw op. Hij strekte den arm uit en voelde inderdaad een uitholling, Zijn vingers raakten iets dat aanvoelde als metaal. Hij trachtte het voorwerp te grijpen, maar het was zoo zwaar, dat ten gevolge van zijn krachtsinspanning het wrakke krat het aflegde. Hij viel op den grond, zijn kleeren waren gehavend en besmeurd, zijn arm deed pijn, maar dat aeerde hem in de spanning van hetoogen- rende naar boven om een nipf ®teunsel te zoeken. Hij kwam te lano" beneden> maar dat bleek te laag. Hy haalde opgemerkt, dat het besluit van het Al-In dische Congres slechts de deelneming van een enkelen afgevaardigde raakt, n.1. van Gandhi. De werkzaamheden van de conferentie worden volgens de genomen beschikkingen voortgezet. Burgeroorlog? De „Voz" bevat een mededeeling van het Nationale Verbond van den arbeid, w aarin wordt gezegd, dat de huidige toe stand niet kan voortduren en dat de socialisten, indien er geen maatregelen worden genomen, de communisten zullen antwoorden met behulp van de wapens, welke zij zelf gebruiken. makkPliitK-lT -een stoel< kon 1111 «e- beueerdl uitsteeksel en trok het egeerde voorwerp naar buiten. Het was koperen sluitingen. Hij gooide het op de tafel en liet zichzelf in uiterste agitatie op den stoel neervallen. Van inspanning en emotie kon hij niet meer op zijn beenen staan! Maar spoedig was hij zichzelf weer meester. Hy mocht hier niet te lang blij ven. De koetsier zou ongerust kunnen worden en navraag gaan doen op de boer derij, vlak bij het kasteel. Maar de koffer met den schat? Zou hij dezen weer in zijn geheime bergplaats weg zetten? Dan kon hij het kasteel van den eigenaar huren en de kostbaarheden op zy'n gemak weg halen. Maar gesteld dat een ander den schat ontdekte! Het was wel niet waar schijnlijk, maar de gedachte vervulde Michel met zulk een nameloozen angst, dat hij den koffer greep en mompelde: Wat er ook van komt; ik moet hem nu hebben! Maar hoe kon hy zonder ladder uit de kelderopening komen, waar hij zich be trekkelijk gemakkelijk in naar beneden had laten glijden? Hij ging weer naar boven, opende een venster van de gelijk - vloersche verdieping, slaagde erin het blind los te maken, gooide eerst zijn last naar buiten en wipte toen zelf over da vensterbank. Toen haastte hij zich langs de oprijlaan naar de groote poort, waar de koetsier geduldig zat te wachten in zijn karretje. III. Om negen uur was Michel weer terug in zy'n kamer in de Rue Vanneau en vóór hem, op de tafel, lag de leeren juweelen- kist, Met het lemmet van een groot mes forceerde hij de sluiting en toen. Diamanten waren er by en paarlenen robijnen, smaragden en verscheiden zil veren en gouden beursjes gevuld met goudstukken. Hier, binnen het bereik van zijn handen, lag het kleine vermog.n, waarvan hy altijd gedroomd had, dat hem onafhankelijk zou maken om zich geheel aan zijn wetenschappeliiken arbeid te wij den, zonder dat hij schoolmeester hoefde te spelen in een afgelegen nest in de pro vincie! Het is een bekend feit, dat vaak na een hevige geestelijke spanning, nadat het geen iemand met al zijn kracht begeerd heeft, eindelijk in zijn bezit is gekomen, er een merkw aardige reactie van het hee'.e wezen van dien persoon volgt. De koffer was epen; de schatten lagen verspreid op de tafel, maar Michel Coudrec scheen er zich niet meer om te bekommeren. Hy wierp zich uitgeput, geheel gekleed, op zijn bed en sliep een loodzwaren slaap, tot hij den volgenden morgen om vijf uur met een schok ont waakte. Hij sprong op en liep weer op de juwee- len toe. Heb ik er eenig recht op? mompelde hy Maar wie kan mij ter verantwoor ding roepen? Wie anders zal er aanspraak op maken? Wat zijn ze toch prachtig! Plotseling voer de gedachte door zijn geest hoeveel smaad zijn familie had ge leden door deze blinkende heerlijkheden en hij huiverde. En de stem van zijn ge weten sprak. Gesteld dat deze kostbaarheden door Mademoiselle de Cherchemont zélf wa ren gevonden, zou dan iemand anders het in zy'n hoofd krijgen er aanspraken op te laten gelden? „Verjaring" is een schoone term, maar niets anders dan een rechtsbegrip. Moreel-gesproken bestaat er geen verjaring. Als je voorvader Fran- quet eens uit zijn graf kon opstaan, hoe zou h ij je noemen? Een dief! Maar een andere stem, de stem van de zelfzucht, stelde haar drogredenen er tegenover: Je hoeft geen slecht-betaald baantje te zoeken in de provincie! Je kunt een prettig leven leiden in Parijs en je heele- maal aan je studie wijden! Als jij dien koffer toevallig niet ontdekt had, zou nooit iemand het bestaan ervan hebben vermoed en Mlle. de Cherchemont zou nooit een stuiver van haar vermogen in handen hebben gekregen. Je berooft haar dus van niets! Volgens de wet hebben ze het recht op den schat verloren. En mo reel niet minder, door de manier, waarop ze de weduwe van den man, die zijn leven voor hen offerde, hebben behan deld. Neem het geld. Hpt is jouw eigen dom! Toen het volop dag was. hadden zijn twijfelingen plaats gemaakt voor een vast besluit. Hij verliet zijn kamer, liep een café binnen en vroeg om een adres Wij lezen in het Vad.: Volgens uittreksels uit Duitsche bladen in een prospectus over Hanussen heeft de occulte profeet allerlei gebeurtenissen van den laatsten tijd met verrassende nauwkeurigheid voorspeld, o.a. de Hoo- ver-hausse, den Farben-koers, enz. Dit bracht ons op de gedachte een in terview aan hem te vragen over de we reldcrisis, Hanussen verklaarde zich be reid. Natuurlijk geven wij het gesprokene zonder eenig commentaar. Het schijnt dan, dat Hanussen het al lerergste achter den rug acht, al zullen er volgens hem nog kritieke oogenblik- ken komen. Vooral over Duitschland was hij opti mistisch. Hij geeft het sowjetcommunis- me in Europa geen kans meer, het minst in Duitschland. Hij verwacht in nabije toekomst een democratische liberale dic tatuur, steunend op een toenadering van BrüningHugenberg, beiden zeer sterke mannen. De dictator zal niet iemand uit het keizerlijk huis zijn. Duitschland zal verder met alle volken naar goede verstandhouding zoeken. Duitschers en Franschen worden dikke vrienden. Bijzonder sterk zal de toenade ring DuitschlandNederland zijn, ver oorzaakt door een voor beide partijen voordeelig handelsverdrag, dat de Duit sche tarief muur te onzen opzichte een stuk verlagen zal Duitschland en ons land zullen dezen winter een lager werkloozencijfer zien. Hanussen verwacht in Duitschland ook een financieel vrij gunstige ontwikke ling. De financieele toestand is beter dan velen denken. Het land zal zich des noods zonder nieuw crediet kunnen hel pen. De Duitsche beurs gaat deze maand nog niet open. Bij de opening zullen Far- ben 125 a 130 noteeren; kassa nog iets goedkooper. Het verloop der Amsterdamsche beurs schetste hij aldus: Deze maand niet veel verandering of lichte verbetering; 10 14 September zullen zeer kritiek zijn in verband met crisis van het pond ster ling, October en November worden goed, maar December brengt weer een gevoe lige reactie. boek. Hij wist dat Mlle. de Cherchemont gouvernante was bij een zekere Madame Perrin. Er stonden tien families van dien naam in het adresboek. Michel no teerde de adressen en de telefoonnum mers en ging naar het postkantoor. Bij het vierde telefoongesprek, dat hij aanvroeg, was hij aan het juiste adres. Michel vroeg hoe laat Mlle. de Cherche mont bezoek kon ontvangen en vernam dat het 't best convenieerde wanneer hij „Mademoiselle" tegen half een kwam be zoeken, omdat ze dan geen lessen had te geven! En om de schepen der verleiding achter zich te laten verbranden, meldde hij de jonge damer per telegram (lat hij haar om half een zou komen spreken over een familie-geheim. En hij onderteeken- de bet telegram met zijn naam, die naar ut de overleveringen van haav geslacht bekend moest zijn! IV. Het huis van Madame Perrin lag >n de Rue Boissière. Michel werd in een kale leerkamer op een derde verdieping ge laten en na enkele minuten ging de deur open en verscheen een aristocratisch, maar verarmd-uitziende jonge dame, in wier handen hy een vermogen kwam leggen. Claudine de Cherchemont moest thans ongeveer vijf en twintig jaar zijn, maar ze zag er uit als dertig. De droevige uit drukking in haar oogen, de bleeke, inge vallen wangen, haar nerveuze bewegin gen, vertelden van een vreugdelooze jeugd, van dagelyksche vernederingen, harden arbeid en een omgeving waarin ze niet thuis behoorde. Toch droeg ze haar hoofd trotsch rechtop. Met haar snydig- blond haar, haar fijne trekken en de no bele ernst van haar gelaatsuitdrukking deed ze denken aan een middeleeuwsch beeld. Michel kon zich niet onttrekken aan de ondefinieerbare charme die van, haar uitging. Haar eenvoudige, donkere kleeding gaf iets biina-strengs aan haar schoonheid, maar het was niet moeilijk te zien. dat een weinig geluk een blos op deze bleeke wangen zou tooveren en een glimlach in de omfloerste oogen. Nederl-Indië. zal zich dezen herfst en winter geleidelijk uit de malaise ophef fen, maar van een uitgesproken hausse zal daar en trouwens nergens in de wereld in de eer9te tijden sprake zijn. De grondstofprys zal zich verbeteren. Zeker in afwijking van veler meening ziet Hanussen de toekomst van rubber vrjj gunstig in, daar in geen tien jaar synthetische rubber gemaakt zal wor den. Een behoorlijke (geen hooge), sta biele prijs is te wachten. Als Hanussen van verbetering van grondstofprijs spreekt, bedoelt hy vooral metalen, want tarwe, koffie, olie, blijven goedkoop. Hanussen vindt den toestand van En geland nog moeilijk en hij verwacht voor het pond sterling nog ernstige crisis- dagen, benevens toeneming van werk loosheid. De arbeidersregeering blijft voorloopig, om na zekeren tijd, in ver band met de uitvoering van de bezuini gingen, door een ationale regeering ver vangen te worden. Engeland zal steeds meer toenadering tot Duitschland na streven. Hoewel Duitschland op zeer goe den voet met Frankrijk zal komen, zal een vaste band worden gelegd met Italië, Engeland en Amerika. Men ziet dus, dat Hanussen een zeer langzaam geleidelijk herstel van Europa verwacht, en dat het in de naaste toe komst vrij blijft van oorlog en elke sow- jetoverheersching. Volgens hem zal Duitschland de kern en het centrum van dat herstel zijn. Wat men er ook van denke. de lezer heeft nu een lijstje, dat hij telkens kan raadplegen op de vraag, of het uitkomt! Het lot van een nierlijder is vaak ellendig; dikwijls is hij niet in staat om zijn werk te doen. Bij elke bewe ging schieten scherpe, stekende pijnen door zijn lendenen, Nare urinekwalen, waterzuchtige zwellingen, hoofdpijn ,en duizeligheid kunnen zijn leven nog onaangenamer maken. En den volgen den dag is het weder juist hetzelfde nieraandoeningen worden niet van zelf beter. Gebruik onmiddellijk Foster's Rug pijn Nieren Pillen. Uitstel kan leiden tot rheumatiek, spit, ischias, blaas ontsteking, nierwaterzucht, nierzand en -gruis enz. Foster's Pillen geven aan de nieren juist de hulp, die zij noodig hebben, en wekken ze op tot her nieuwde werkzaamheid. Zij werken uitsluitend op de meren en blaas, en kunnen vol vertrouwen en veilig gebruikt worden. Bij alle drogisten enz. 1.75 p. flacon. U hebt me te spreken gevraagd, b gon ze met een klankvolle, aanrekke- lyke stem, toen de jonge man bleef zwij gen, en ik heb u ontvangen om den naam dien ge draagt, een naam die de herinnering aan heldenmoed bij me wekt, een heldenmoed, dien we nooit mogen vergeten, wat er ook sedert dien gebeurd mag zijn. Pardon Mademoiselle, antwoordde Michel, er is sedert dien n i e t e ge beurd, dat een vlek op dezen naam werpt en de reden dat ik u te esrpeken heb ge vraagd is juist, om u da t te bewijzen. Mijn voorvader Franquet is ervan be schuldigd zich de juweelen en het goud te hebben toegeëigend, dat Graaf de Cherchemont met zijn hulp verborgen had. Ik heb dien schat teruggevonden. U? Ja Mademoiselle; ik. Opgewonden deed hij Claudine het ver haal tot in de kleinste bijzonderheden. Ik wensch mij niet beter voor te doen dan ik ben, eindigde hy, en hy biechtte eerlijk hoe hii de verleiding om den schat te behouden, slechts met moeite weerstaan had. Ik verdien geen dank; wat ik deed, deed ik voor de eer van mijn voorouders. En ik, zei Claudine met een trilling in haar stem, ik moet u in naam van mijn voorouders vergiffenis vragen. En na een lange pauze vroeg ze: En waar is die schat nu? Op mijn kamer. Ik zal u den xo fet brengen zoodra u wilt. Ik zou er de voorkeur aan „<v<n, antwoordde ze "a een nieuwe pauze, - ai« c'ie direct werd gebracht naar den persoon van wien hy hoort. Zyn er dan nog andere lenhe- monts behalve u?, vroeg Michel verwon derd. Ik had gehoord dat u de laatste van het geslacht is. Ik ben inderdaad de laatste. Michel keek haar met een vragenden blik aan. fë>lo>t veigt}.

Heldersche Courant | 1931 | | pagina 1