OP EN OM l De mode van het tweede keizerrijk herleeft. JW I HET BHWE^HOFj J Te Vincennes. - Prachtige woorden. ,Pan-Europa". - Een vraag. De kusautomaat. We weeken het brood in de warme melk en wrijven het goed fijn, voegen de suiker bij, de geraspte citroenschil, de eierdooiers en een deel van de boter, die we gesmolten hebben, daarna het zeer stijf geklopte eiwit. Een koekepan wordt warm gemaakt en een stuk boter gesmolten, waarna de helft van de broodmassa aan beide kanten lichtbruin gebakken wordt en op een verwarmde schotel wordt ge legd, hierop komt een laagje pruimen compote en daarna wordt de andere helft lichtbruin gebakken en komt op de vruchten. De bovenkant wordt daar na met poedersuiker of fijne vruchten suiker bestrooid. Vleeschschotel met rijst en tomaten. 400 gram koude rosbeef, 150 gram rjjst, 8 tomaten, 50 gram boter, 1 ui, zout, peper, 1 theelepel kerrv, gehakte peterselie, paneermeel, 1 d.L. jus met water. De ui wordt fijn gesneden en in een deel van de boter gaar gefruit met de kerry, hierbij komt de jus met water, zout en peper en de aan plakken ge sneden rosbeef; we laten dit nog een kwartiertje doorstoven op een zeer laag pitje. De rijst koken wij op de gewone wijze gaar met 8 maal zooveel water en zout. Een vuurvaste schotel wordt nu met boter ingewreven en met paneer meel bestrooid, hierin leggen we een laag rijst, daarna een laag aan plakken gesneden tomaten, dan vleesch en gaan zoo verder tot alles is verwerkt en de laatste laag uit rijst bestaat, die we flink met paneermeel bestrooien en de de rest van de boter in klontjes boven op leggen, daarna wordt de schotel in den oven geplaatst om een bruin korst je op te laten komen. Tenslotte geven wij op verzoek nog: Komkommers in mosterdsaus. 4 a 5 groote komkommers, 2 Spaan- sche pepers, 10 gram mosterdpoeder, 1 flesch inmaakazijn, zout. Wü schillen de komkommers, snij den ze middendoor en halen met een zilveren lepeltje het zaad er uit, snijden ze daarna aan kleine blokjes, die wü net zout bestrooid tot den volgenden dag wegzetten, waarna wij de kom kommers op een vergiet uit laten lekken. De ozijn brengen we op 1 d.L. na aan de kook met de Spaansche pepers en mengen de mosterdpoeder met de rest van de azijn aan, waarna wij dit mengsel bij de azijn voegen en alles een minuut of 10 laten doorkoken, tot dat het gebonden is, daarna koud laten worden. De komkommers hebben we in een glazen flesch of pot gedaan en hierop wordt de mosterdsaus gegoten, waarna we het afsluiten met perkamentpapier. Paling in gelei. 1 K.G. paling, 8 d.L. wijnazijn, 2 d.L. water, 1 groote ui, 2 Spaansche pepers, eenige laurierbladeren, 1 kruidnagel, 10 bladen witte gelatine. De schoongemaakte paling snijden wij in vette stukken en verwijderen uit de bovenste stukken het darmkanaal, waarna ze goed gewasschen wordt. Azijn en water met de kruiden en de aan plakken gesneden ui aan de kook brengen en gedurende een minuut of 10 zachtjes laten trekken, zoodat de Kruidensmaak aan de azijn komt en daarna de paling nog pl.minus 5 minu ten medekoken, zorgen, dat de visch niet te gaar wordt, daar deze dan gauw stuk zou gaan. De stukjes paling scheppen wij nu met een schuimspaan uit en schikken deze met de kruiden in een stopflesch. De geweekte en goed uitgeknepen gelatine wordt in de warme azijn op gelost en door een zeef op de paling gegoten, waarna de stopflesch met perkamentpapier wordt afgesloten. Strookjes, veeren en bont. De Grande Semaine heeft ons een pracht doen zien, die de tegenwoordige generatie voorgoed naar het verleden verbannen dacht. Heerlijk warm zomer weer werkte mee om de doorzichtige creaties der beroemde couturiers tot hun recht te laten komen en deed de dames waardeeren, dat katoen zoo op den voorgrond wordt gebracht voor alle mogelijke gelegenheden, in alle moge lijke vormen. Doch de sensatie van de „gekleede katoenen japon" werd verre overtroffen door de sensatie, dat de mode van het Tweede Keizerrijk, zoo onafscheidelijk in onze gedachten ver bonden aan de bekoorlijke Keizerin Eugenie, was herleefd. Het was een revolutie, een ongevaarlijke revolutie, zelfs een decoratieve. De mode staat op het punt, zich volkomen te veranderen; de wintercollecties, die tot nu toe angst vallig geheim worden gehouden, zullen heel wat sensatie geven op het gebied van japonnen, maar de hoeden zien wij nu al dragen. De hoeden hebben op het oogenblik de volle belangstelling. In deze weken doet Parijs denken aan den tijd, dat men juist begonnen was, de lange rokken te lanceeren. Zou iemand dat willen dragen? Maar aan den anderen kant: als men een korte japon kocht, zou die dan niet na korten tijd hopeloos uit de mode zijn? Hoe- velen aarzelden te koopen; hoevelen j deden inkoopen, die zii later weer moes ten betreuren? Daarom is het van veel belang, wanneer men bü een groote sa menkomst van het mondaine publiek eens kan zien, welke dingen door het publiek worden geaccepteerd en welke tevergeefs door de couturiers worden gelanceerd. Er ontstaat geen mode, die niet door de couturiers is ontworpen, doch niet de helft van de ontwerpen bréngt het zoo ver, dat ze in de mode komen. De mode staat nu weer voor een verandering; men moet dus zeker van zijn zaak zijn. Anders is afwachten de boodschap en welke elegante vrouw wil er nu afwachten, wat een ander vóór haar zal dragen? Nu, hoeden kunnen wij alvast zonder eenige aarzeling koopen. Ze werden steeds meer achterover ei) opzij gezet, totdat het ndet meer verder kon. Ze moesten terug, voorover! En geen klein beetje ook; de mode houdt niet van langzame veranderingen. Maar zijwaarts bleven ze staan, soms zelfs zoo ver, dat het rechteroog er bijna door wordt be dekt. En deze hoeden, hoe vreemd ze ons lijken, worden gedragen, zullen al gemeen gedragen worden. U kunt er gerust nu reeds een koopen, u zult er geen spijt van hebben. Met het oog op de groote wintersche bontkragen had men u kleine hoedjes voorspeld? Hier zijn ze, alleen een beetje anders, dan u gedacht had. De bol bedekt weinig meer dan de helft van het hoofd; de linker helft van het haar kan vrij bewonderd worden. Alleen moet het zeer goed verzorgd worden. Soms wordt het ge deeltelijk bedekt en meteen op zijn plaats gehouden door een band of lint. Een groote, witte capeline (zelfs groote hoeden zijn mogelijk bij deze mode!) werd zoo op zijn plaats gehouden door een zwart satijnen lint, dat aan den rechterkant onder den rand uit kwam kijken met twee breede einden met stijve randen (er zat ijzerdraad in die randen). En een klein hoedje van wit vilt met een ongeslagen rand had over den geheelen bol spleten, waardoor het haar te zien kwam. Hoeveel zorg zal het kapsel gaan eischen, om van het voorzichtig opzetten van den hoed maar niet te spreken. En dan was er nog een heldergroen hoedje van velours, uit de collectie van Fernande Leon. Het be stond slechts uit den rand van een tri- corne; een bol ontbrak geheel. Inplaats daarvan rustte een groote struisveer op 1 hoofd, om vervolgens af te hangen in een sierlijke krul, die bijna den schouder der draagster raakte. Over het onbedekte gedeelte van het hoofd wordt soms een lint aangebracht of een band van hetzelfde materiaal als j de hoed. Dat is een vondst van Agnes, om de hoeden op hun plaats te houden. Anderen geven de voorkeur aan een band onder langs de kin. Wij zagen een model van lichtgroen stroo, met bloe men in twee kleuren rose, waarmee ook de kinband was bezet. Een nieuwe methode, om accessoires bij elkaar te doen passen; naarmate het seizoen vor dert, zullen wij er nog wel meer van hooren. Nogmaals, deze mode wordt gedragen, en algemeen gedragen ook. Als men een elegant gezelschap bij el kaar ziet, is het open voorhoofd van slechts enkele weken geleden even on bekend als een bloem of een veer op een hoed van een jaar terug. Bij de races droeg zelfs Madame Doumer een van de nieuwe hoeden met veeren bij haar purperen japon en de vrouw van den Franschen president behoort dank zij haar positie altijd eenigszins conser vatief te zijn wat haar kleeding betreft. Wij noemen nog even een zwart vil ten hoed van Talbot, gedrapeerd! en bijna vlak opzij op het hoofd gezet. Over het hoofd zwierde een zwarte struis veer en een miniatuur boa, bijna een halsketting, eveneens van zwarte struis veertjes, werd erbij gedragen. Ook an dere onderdeelen van het toilet herin neren aan het Tweede Keizerrijk; de hoeden zijn slechts een voorlooper ge weest, al het andere zei volgen. Het is ongelooflijk, zooveel strooken, ruches, bont, veeren, poffen, kant, plooitjes en volants er gezien worden. De minia tuur-parasolletjes uit den t«d van Kei zerin Eugenie zjjn weer in de mode, al ziin ze nog wel een ietsje grooter dan die van onze grootmoeders. Zii moeten n.1. de teint tegen de zon beschermen; bii de nieuwe mode past -een bruin verbrand gezicht en menige vrouw zal door deze plotselinge koersverandering der mode even van haar stuk gebracht worden. Geborduurde mousseline en organdi wijd uitstaande gesteven rok ken, manteltjes tot aan het middel met hooge kragen, die aan den tijd der Medicis doen denken, kortom vrouwe lijke kleeding, met alle kleine bijzon derheden, die men vijftig jaar geleden by die uitdrukking in de gedachten had. Schrikt niet, verbaast u over niets, maar bestudeert een oud modejournaal zonder om de plaatjes te lachen. Daar uit hebben de Parijsche couturiers hun laatste inspiratie gehaald, de nieuwe mode, als zij en hun getrouwe volgelin gen op de races tenminste niet geheel en al de plank hebben misgeslagen. Nog steeds lijkt het een droom Maar toch een mooie droom. Gordijnen spannen. Een eenvoudig middel om gordijnen te spannen, wanneer men geen span- raam bezit, is, een laken op het kleed te leggen en de nog vochtige gordijnen met spelden natuurlijk roestvrije daarop te spannen. Zoo noodig wan neer zy droog zijn vóór het w egnemen der spelden opstrijken. De gordijnen zien er dan keurig uit. Practisch ensemble van beige wol met blauwe ruiten met een beige zijden shawl en een blauw leeren ceintuur Ensemble van licht beige en amandel' groene stof met een beige leeren cein tuur en groene knoopen. Japon van roode crêpe de chine met gen ceintuur in dezelfde kleur; de kraag maakt mouwen overbodig. Japon van witte crêpe met zwarte stippels met een kraag van effen wit. Het lijfje wordt dichtgeknoopt en eindigt onder de wif- leeren ceintuur in een eenigszins ko kenden schoot. De ruskes zijn van \'&- lencienneskant. P WEEK- KRONIEK Den Haag, 20 Augustus. Er is wederom een „historische dag" geweest op den 18en Augustus j.L, toen daar te Vincennes werd ingewijd het uit zijn asch herrezen Nederland sche Paviljoen van de Internationale Koloniale Tentoonstelling. Onze Minister van BuitenJandsche Zaken, jhr. mr. Beelaerts van Blokland, heeft daar geredevoerd. En ook: mr. Fock, de oud-Landvoogd. Den heer Beelaerts is het Grootkruis van het Le gioen van Eer aangeboden namens de Fransche regeering, G.-G. jhr. mr. De Jonge het groot-officierskruis van deze hoogste Fransche Orde. Maar schalk Lyautey heeft op zijn beurt warm-bewonderende woorden gespro ken ter eere van de stalen energie, waarmeê het Nederlandsche Paviljoen', door brand vernield, in fantastisch- snel tempo is herbouwd. Indische prin sen woonden de plechtigheid bij. 't Is prachtig. Ik schrijf dit neer zonder de allerge- nngst-ironiische bedoeling. Onze lieve Landsmoeder en de Kroon prinses der Nederlanden hebben het hare, door kostbare giften en het beschikbaar stellen van mooie voor werpen uit de Indische collectie ten Pa- leize, bijgedragen tot het welslagen van het herboren Nederlandsche Pa viljoen te Vincennes. V Door maarschalk Lyautey is dek 18en Augustus gezinspeeld op de on afwendbare noodzakelijkheid van soli" dariteit, van aaneensluiting en samen werking, tusschen de Staten van Europa. Dat was een goed en verstandig woord. Hetwelk weerklank vindt, geluk kig, ook in ons. oude Patria. In Den Haag kwamen personen M" een, die van plan zijn: propaganda maken voor de beweging, &11 Pan-Europa. „«Jaag Wat allereerst beteekent: "kok halen van de steeds-hooger op* ken Tarief-muren. mieivde Het toenemen van de beschot" rechten. $0 Waartussclien zeker kleine, tot "-e. freetrade handhavende Staten ais derland dreigen te worden doodg®01 Het arme Europa staat nu voor heel-harde en -gewichtige keuze. ig Trekken wij de Tarief-muren hooger op, en 't lijkt er zeer op, dat we die richting uitgaan kortzichtig en egoïstisch voor oogeniblik wat geldwinst trachten halen, dan opent zich het ft® ('t heel ernstige!), dat het co nisme zich via economische sin*1™

Heldersche Courant | 1931 | | pagina 12