Deakf aan de geschenken »an Mr.GIBBS! Knipt zijn wskelijksche annonce uit KONIJN's Vleeschwaren die S'bofd ÏS GEMENGD NIEUWS. DE HELD VAN HALMAHEIRA BMttENLAttD. De o$eflifig van bet nieuwe ^«sderiandsche paviljoen. Aanrijding bij Soesterberg. Het Noodweer in West Noord-Brabant. SPOORSTRAAT 122 Diamantenzwendel door Nederlanders te Montreux. Wild-West te Berlijn. MEDANSCH ABTS VERVOLGD WEGENS TE LAGE BELASTING AANGIFTE. Voor den Raad van Justitie is tegen den arts A. L. H., die voor de inkomsten belasting zijn inkomsten 40.000 te laag had opgegeven, 2 maanden gevangenis straf geëischt. DE BATAVIASCHE POLITIEZAAK. De nasleep. Batavia. De commissaris van politie 1ste kl P. W. Müller, de onder-commissaris Van Hemert, de hoofdpolitie-opziener D. A. Rhemrev en de politic-opziener y an den Bnde zijn geschorst in verband met de Karim-zaak en vermoedelijk andere zaken. Karim werd eenigen tijd geleden vrij gesproken van den hem ten laste gelegden moordaanslag op mej. Poppie Bekkering. Hassan, kroongetuige in deze zaak, had aan de justitie medegedeeld, dat hij door de politie gedwongen was, zich tot mede plichtige op te werpen. Naar aanleiding van de vrijspraak schreef het Bat. Nbl. o.a.: Br valt in ver band met de onverkwikkelijke politiezaak nog veel te doen. Men zal hebben na te êaan, in hoeverre de leidende figuren der ataviasche recherche in haar vorige ge daante bij deze troebele zaak betrokken zijn, men zal moeten nagaan in hoeverre naar aanleiding'van de zaak-Karim eene vervolging noodig en mogelijk zal zijn tegen de ondergeschikte recherche-amb tenaren, die Karim en Hassan verhoord hebben en de „bekentenissen" zwart op wit hebben vastgelegd. DE KONINGIN NAAR LUXEMBURG? Men SGhrjjft uit Luxemburg aan De Tijd: Sinds eenigen tijd vermelden de bladen alhier, dat binnenkort een vorstelijk be zoek te verwachten is aan de hoofdstad van het groothertogdom. Thans twijfelt er niemand meer aan, of de hooge gast, die hier door groothertogin Charlotte en haar gemaal, prins van Bourbon, ver wacht wordt, is niemand minder dan de Koningin der Nederlanden. Het Luxem- burgsche hof, dat na den grooten oorlog in allen eenvoud leeft, schafte o.a. alle paarden af. Nu zijn dezer dagen echter de stallingen weer opnieuw gevuld, daar het hofceremonieel van Koningin Wil helmina een intocht met galakoetsen in houdt. De Luxemburgsche soldaten oefe nen reeds een paradepas, en het pro gramma voor een uitvoering van Neder- landsche muziek (Wagenaar, Röntgen, ftuigrok, Schëfer, Dopper en Max Guil- laume) is al opgesteld. Het koninklijk bezoek zal, als de me- dedeelingen der bladen juist zijn, in den loop van de maand September plaats hebben. Op de Internationale koloniale tentoonstelling te Parijs. Dinsdagmiddag heeft mr. Fock, de oud gouverneur-generaal van Nederlandsch- Indië, het nieuwe Nederlandsche pavil joen ter Internationale koloniale ten toonstelling te Parijs met een toespraak ingewijd. Mr. Fock herinnerde eraan, dat qe datum van 28 Juni, welke de vernie tiging van het eerste paviljoen met zijn Kostbaren inhoud, heeft gezien, een datum van ongeluk is geweest. Spreker dankte allen, in de eerste plaats koningin Wilhelmina, die, in velerlei vorm, tot den herbouw van het paviljoen hebben bij gedragen. Mr. Fock dankte ook de Fran- SChe regeering voor haar edelmoedig aanbod op ruime wijze bij te dragen in ae kosten van den bouw van het nieuwe paviljoen. De Nederlandsche regeering heeft dit aanbod, evenals dat van België, akt aan Nederland een deel van het Bel gische paviljoen heeft willen afstaan, tiiet aanvaard omdat zij wist met uitslui- d ei£en middelen te kunnen slagen. Mr. Fock riep allen genoodigden een hartelijk welkom toe, in het bijzonder en Franschen minister van koloniën, en Nederlandschen minister van buiten- indsche zaken, den Nederlandschen ge- Jjftnt te Parijs, den nieuwen Nederland schen gouverneur-generaal en eindigde met zijn herhaalden dank uit te spreken tot koningin Wilhelmina en prinses Juliana. Een opmerkelijke beschouwing. De „Action Fran<jaise" ptfjst landers, die een nieuw bewas hebben g geven van de hoedanigheden van energ e en koele vastbeslotenheid, die altijd het Nederlandsche volk hebben sekenme k Maar vervolgt de schrijver, E. Deie- becque, die blijkbaar ons Indie uit eigen aanschouwing goed kent da omstan digheden van den brand, die het vorige paviljoen heeft vernietigd en welke, in weerwil van de officieele verklaringen, geheimzinnig blijven, hebben een vrij verontrustend probleem gesteld en ons in herinnering gebracht, dat misschien niet alles er even geruststellend voorstaat in het mooiste der koloniale rijken. Daaromtrent vervolgt het artikel met te zinspelen eerst op den naijver, dien de voorspoed van Ned.-Indië bij andere volken had geweekt, en daarna op het ge vaar van de communistische propaganda, die in het bijzonder op Sumatra en Java een gunstigen bodem gevonden schijnt te hebben. Wel zijn de gewelddadige uitin gen van de nieuwe gezindheid met kracht onderdrukt, maar het is te vreezen, dat de kalmte meer uiterlijk is dan werke lijk. De belangen der koloniale mogend heden, Frankrijk, Engeland en Neder- lad, gaan zoozeer samen, dat het nationale egoïsme van Frankrijk evenzeer als de daar bestaande sympathie voor Nederland doet wenschen, dat alles op Java rustig blijven zal. UITVOERING VAN DE TARWEWET. Voorstel tot verhooging van het maalpercentage van 26 op 25. Het Handelsbl. meldt, dat aan de com missie van advies inzake de uitvoering van de Tarwewet is voorgelegd een voor stel van de centrale tarwe-organisatie, om met 15 September het maalprocent te verhoogen van 20 tot 25. is en op geen enkelen redelijken grond Derhalve verzoekt men den Raad met aandrang althans deze differentiatie, waar die mocht bestaan, te willen opheffen. Het adres is ook gezonden aan den gemeenteraad van Den Helder. Binnenland. VLEESCHKEURINGSDIENSTEN. Namens de commissies van toezicht op de vleeschkeuringsdiensten te Midwoud en te Barsingerhorn en namens de com missie van voorbereiding tot stichting en exploitatie van een destructor te Pur- merend is aan den minister van arbeid, handel en- nijverheid verzocht, de lasten aan kapitaalverstrekking, verbonden voor de destructoren te Midwoud, Scha- gen en Purmerend en de uitbreidingen daarvan, aan de overheids- of daarmede gelijk te stellen organen, op dezelfde wijze uit 's rijks kas te vergoeden, indien Drie personen zwaar gewond. In den nacht van Maandag op Dinsdag te één uur zag op den Rijksweg van Soes terberg naar Huis ter Heide, nabij laatst genoemde plaats een motorrijder, die op de duo een dame had, plotseling 2 dames voor zich uit fietsen, meldt de „Tel.". Hij heeft toen een der beide fietsende meis jes aangereden en sloeg daarna^ met zijn motorrijwiel, die zware verwondingen be- assistentie verscheen, vond men drie der slachtoffers bewusteloos op den weg liggen. Het waren de bestuurder van het moorrijwiel, die zware verwondingen be komen bleek te hebben, de dame die op de duo gezeten had en een ongeveer 22-jarig meisje, allen wonende te Zeist. Hei, drietal is naar het ziekenhuis te Zeist overgebracht. Het bleek dat de motor rijder een zware hersenschudding had be komen, de beide gewonde dames hebben inwendige verwondingen opgeloopen. Vast staat, dat de meisjes in strijd met de verordening op den rijweg reden inplaats van op het rijwielpad ter zijde van den weg. Het noodweer met orkaanvlagen, hevige donderbuien en buitengewoon zwaren hagelslag, waardoor de tuin bouw, bloemisterij en boomgaarden van 's-Gravenmoer Zaterdagmiddag in een half uur tijds voor een groot gedeelte werden verwoest en anderdeels zwaar geteisterd, heeft Zondag nog in gematig den vorm nagewerkt. Bijna den geheelen dag barstten met tusschenpoozen donder buien met hevige slagregens over 's-Gra venmoer en omliggende gemeenten los. De regenval was zoo groot, dat door den hoogen waterstand in de polders het vee uit de weiden moest worden gehaald en naar hooger gelegen perceelen overge bracht. Zondagavond lag nog op vele plaatsen het overschot van den hagel, die Zaterdagmiddag zoo dik was gevallen, en voor zoover tot verstrekking daarvan dat het landschap meer jaan den winter aan particuliere naamlooze vennootschap pen of daarmede gelijk te stellen winst- beoogende ondernemingen medewerking wordt verleend. DE VERMAKELIJKHEIDSBELASTING Een adres van den Kon. Ned. Middenstandsbond. Het Algemeen Bestuur van den Kon. Nederl. Middenstandsbond heeft zich de zer dagen met een adres gewend tot 81 raden van gemeenten, welke vermakelijk heidsbelasting heffen. Daarin wordt mede gedeeld, dat de Bond in zijn algemeene vergadering, begin Juli j.1. te Zandvoort gehouden, behandeld heeft een prae- advies over de vermakelijkheidsbelasting, waarvan een exemplaar bij het adres wordt overgelegd. Naar aanleiding van het terzake ge nomen besluit, wordt ter kennis gebracht, dat de Bond de wijze, waarop sommige gemeentebesturen de vermakelijkheidsbe lasting opvoeren, een gevaar acht voor de kunst en het amusementsbedrijf, dat toch velen ingezetenen direct of indirect een broodwinning verschaft. Naar de meening van adressant, is het de taak der over heid, deze belasting, waartegen trouwens ook uit anderen hoofde ernstige beden kingen kunnen rijzen, zoo laag mogelijk te stellen, om daardoor vooral in deze benarde tijdsomstandigheden deze tak van bedrijf althans eenige noodzakelijke verlichting van lasten te geven. Voorts is de Bond van oordeel, dat de differentiatie van de te heffen vermake lijkheidsbelasting, waarbij bioscoopvoor stellingen zwaarder worden belast dan tooneelvoorstellingen e.d., afkeurenswaar- NAAR KWALITEIT GOEDKOOPER TELEFOON 339 dan aan den zomer deed denken. Met zulk een kracht sloegen de hagel- steenen neer, dat de boerendochters, die in de polders bezig waren het vee te mel ken, met blauwe plekken op armen en beenen thuis kwamen. De koeien ver toonden bulten en zelfs wondjes op de huid en waren zoo angstig, dat zij van de eene weide in de andere vlogen, en en kele zelfs door het riviertje de Donge zwommen en zich over andere polders verspreidden. Wanneer men met den auto door dé straten van het vriendelijke dorp rijdt, valt de schade niet zoo erg op; hier en daar boomen afgebroken of ontworteld, doch anders geen treffende teekenen van groote verwoesting. Men moet de tuin derijen, bloemisterijen en boomgaarden intrekken om de werkelijke verwoesting te zien. Tuinderijen van een hectare, waarop vóór den storm groenten van allerlei aard, thans alsof afgeknaagd door een sprinkhanenplaag en totaal vernield en waardeloos. Velden met boonenstaken zonder blad; spruitkool, waarvan alleen de stronken zijn overgebleven. Aardbei- enplanten totaal verwoest; niets dat voor de rest van het jaar nog verkoopbaar is, en zelfs de jonge planten en het zaadgoed voor het volgende jaar verwoest, 't Is een harde slag voor de kleine tuinders, die het geheele jaar hebben gezwoegd om voldoende producten bij elkaar te krijgen om met de opbrengst, welke met het oog op de toestanden in Duitschland toch al niet te gunstig is, den langen winter door te komen, wanneer weinig of niets wordt verdiend. Met de boomgaarden is het al even erg gesteld. Boomen omgewaaid en de grond bezaaid met fruit, dat zoo gekneusd is, dat het zoo goed als waardeloos is. Wat nog aan de boomen is gebleven, is eveneens gekneusd en pokdalig door den hagel, zoo dat de opbreagst niet veel zal beteekenen. Van vele jonge boomen is het hout be schadigd, wat blijvende schade tengevol ge heeft. Bessenstruiken zonder blad als in den winter en de vruchtzetting voor het volgende jaar vernietigd. De bloemisterijen zijn er treurig aan toe. Duizenden bloemen van allerlei soort totaal vernietigd; een groot veld van kale stronken is alles, wat er over is van do velden chrysanten, hortensia's, enz. die door den arbeid van een heel jaar zoover werden gebracht. Duizenden guldens schade werd hier alleen geleden Voor een van de jonge bloemisten gold het zyn geheele werk van het eerste jaar, dat hij voor zichzelf begonnen was. Hoeveel de totale schade bedraagt, is nog niet met juistheid te zeggen. Het ge meentebestuur is thans bezig, gegevens te verzamelen en spant zich ook in om te trachten hulp van het Rijk of anderen te verkrijgen. Het is te hopen, dat dit ge- lukken zal, want anders ziet het er voor de vele getroffenen al zeer treurig uit, en dat zal met den winter niet beter worden. Zonder hulp beteekent het voor de kleine tuinders hun ondergang, daar zij het kapitaal missen om opnieuw te beginnen. Men overweegt thans, onder leiding van den burgemeester een steuncomité op te richten. Belangrijke aanhouding door de Amsterdamsehe politie De politie te Montreux had telegrafisch aan die te Amsterdam aanhouding ver zocht van drie Nederlanders, twee vrou wen en een man, die zich te Montreux zou den hebben bezig gehouden met een zeer belangrijke diamantenzwendel. Er werd een zeer duidelijk signalement van de personen aan de Amsterdamsehe politie verstrekt. Dinsdagmiddag 4 uur zagen twee rechercheurs van de afdeeling ze denpolitie op het Froderiksplein twee vrouwen, wier uiterlijk geheel overeen kwam met het verstrekte signalement. De rechercheurs gingen het tweetal na en gingen vervolgens tot arrestatie over. De aanhouding bleek juist te zijn. Eén uur nadien kon de man even buiten Amster dam worden aangehouden. Bij fouillee ring bleek het drietal voor ruim frs. 10,000 aan diamanten bij zich te hebben. De drie personen zijn aan het hoofd bureau van politie opgesloten, waarna de Amsterdamsehe politie zich dadelijk in verbinding heeft gesteld met die te Mon treux. AUTODIEFSTAL. In den nacht van 9 op 10 December 1930 werden uit een garage te Hillegom een Ford- en een Chevroletauto gestolen. Drie losse arbeiders werden ter zake van dezen diefstal gearresteerd en op 16 Maart j.1. door de rechtbank te Haarlem ver oordeeld tot gevangenisstraf resp. van acht, acht en zes maanden ter zake van diefstal van twee auto's, althans van de daarin aanwezige benzine. Tegen dit vonnis hadden èn de officier van justitie èn de verdachten appèl aan- geteêkend. Aan de verdachten was ten laste gelegd, dat ze een raam van de garage hadden ingedrukt en vervolgens de deur van de garage hadden geopend. Verdachten ontkenden echter iets met den diefstal uitstaande te hebben gehad. De wagens zelve waren te Wassenaar door de politie ledig aangetroffen, in één ervan vond men eindjes Turmac-sigaret- ten, terwijl de eigenaar zelve niet rookt en de wagen juist was schoongemaakt. Omstreeks kwart voor één 's nachts heeft een bloemist gezien, dat verdachten bij de garage bezig waren. Deze beweren echter op dat oogenblik bij een hunner thuis te hebben zitten kaarten. In weerwil van hun pertinente ontken ning achtte de advocaat-generaal mr. A. baron Harinxma thoe Slooten het ten laste gelegde bewezen. Hü vroeg beves tiging van het Haarlemsche vonnis be halve ten aanzien van de straf, welke hij voor ieder der verdachten met één jaar gevangenisstraf verhoogd wenschte te zien. DOOR DEN BLIKSEM GETROFFEN. Een meisje bij het opdraaien van het electrisch licht gedood. Boven Dinxperlo woedde Maandag een zwaar onweer, gepaard met hagelslag, waarbij hagelkorrels vielen zoo groot als een ei, meldt de „Tel.". In de buurtschap Liederu is de 15-jarige dochter van den landbouwer Tuente bij het opdraaien van het electrisch licht door den bliksem getroffen en was onmiddel lijk dood. ZEVEN HONDERD GULDEN GESTOLEN. Door het uitsnijden van een ruit aan de achterzijde van het gebouw hebben onbevoegden zich toegang verschaft tot een fabriek van betimmeringen aan den Distelweg te Amtserdam, en uit een bureau, staande in een lokaal op de bo venverdieping, een bedrag aan bankbil jetten, groot pl.m. 700, onvreemd. Van de daders ontbreekt tot nu toe elk spoor. DE ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Weer een doodelijk ongeluk. Dinsdagavond omstreeks negen uur is op den onbewaakten overweg nabij Noot dorp de 28-jarige smid J. Jongerius, toen hij met zijn motorfiets passeerde, door een trein gegrepen en op slag gedood. Hü zou binnenkort in het huwelijk treden. ROEIBOOT MET VIJF MEISJES OMGESLAGEN. Een der opvarenden verdronken. Op de Poel te Rijpwetering is een on- geluk gebeurd, meldt de „Tijd", waarbij het zestienjarige meisje J. Zwarteló uit Roelofarendsveen om het leven is geko- '"zij was met vier vriendinnen gezeten in een roeiboot, welke werd voortgetrok ken door een motorboot. Toen de meisjes zich een oogenblik ongeveer gelyktijdig naar één zijde van het bootje begaven, liep het vol water en zonk, terwijl ae meisjes door de zuiging werden meege trokken. Vier der inzittenden konden worden gered, de ander verdronk. Buitenland. Het filiaal van de rijksbank te Schöne- berg is Dinsdagmorgen door roovers overvallen. Drie mannen kwamen met re volvers in de hand het bankgebouw bin nen en sloegen een ambtenaar neer, die gekwetst werd. Daarna zijn zij met een grooten buit gevlucht. Bij de achtervol ging hebben de daders schoten gelost; een kind en een man zijn geraakt. Hoe do overval plaats had. Hier volgen nog eenige bijzonderheden over de berooving van het Rijksbank filiaal in de Innsbrückerstrasse. Het filiaal ligt op den hoek van de Innsbrü- cker- en Vossbergstrasse in een modern huurhuis. Het was 's middags in die buurt tamelijk druk, omdat er geen hon derd schreden verder markt werd gehou den. In het filiaal waren op het moment, dat de overval plaats had, acht kantoor bedienden en slechts één klant aanwezig. Plotseling werd de voordeur met geweld geopend door tweb mannen, van wie er één een masker droeg. Zij riepen: handen hoog anders schieten wij. De man met het masker wachtte het resultaat van deze bedreiging niet af, maar begon on middellijk uit twee groote pistolen, waar mede hij gewapend was, een soort sper vuur te openen ten behoeve van zijn me deplichtige, die met een sprong over de toonbank heen op de openstaande lessenaar van den kassier toesnelde en zich daar van het bankpapier ter waarde van ongeveer 20.000 mark meester maakte. De kassier echter, berekenend dat de gemaskerde man, die in ieder hand een pistool had, dientengevolge in een handgemeen gehandicapt zou zijn, greep dezen naar de keel. Er ontstond een wor steling. Een andere kantoorbediende dit ziende haalde snel zijn pistool voor den dag en wilde den kassier te hulp snellen, hij kreeg echter zelf een schot in den buik en zakte ineen. In de verwarring wisten de twee bandieten met hun buit den uitgang te bereiken. De kassier haal de nu ook zijn pistool voor den dag en liep vergezeld door een paar andere leden van het personeel de straat op om de dieven na te zetten. Deze bleken op fietsen de vlucht te hebben genomen in de richting van de Martin Lutherstrasse. De kassier riep een taxi aan en gelastte den chauffeur de fietsers achterna te rij den. De chauffeur, in zijn ijver om den voorsprong van de fietsers te verkorten, nam een bocht zoo kort, dat de kassier van de zitbank af naar voren werd ge slingerd. Bij zijn val ging zijn pistool af en de chauffeur werd dientengevolge zoo ongelukkig in zijn arm getroffen, dat van verdere vervolging moest worden afge zien. Toen de politie verscheen, was er van de bandieten geen spoor meer te ontdekken. Een groote menigte men schen stond nog geruimen tijd naar het filiaal te kijken, maar dat hielp natuur lijk niets meer. Tijdens hun vlucht hebben de roovers een pakje bankbiljetten van 3000 mark verloren, dat weer ter 'veschikking van het Rijksbank-filiaal is gesteld. anno® J^ie Van de Rosbank heeft 3000 M. belooning uitgeloofd voor de op sporing van de daders van den overval. De toestand van den gewonden kassier Kreye, die in het ziekenhuis onmiddel lijk moest worden geopereerd, is zeer ernstig. Door een der bankbedienden werd een bruine vilthoed gevonden waaraan een masker van zwarte stof was vastgemaakt. Voorts werd een door een der daders achtergelaten pistool gevon den. De leeftijd der beide daders werd op 23 jaren geschat Zij hebben In de kas- siersafdeeling 12 schoten gelost. De kas. sier loste bü de achtervolging 2 schoten. GEFANTASEERDE AANSLAG OP EEN SPOORLIJN. Baanwachter ln arrest gestold. De aanslagen, die den laatsten tijd op de spoorwegen zijn gepleegd, hebben een baanwachter te Fulda aanleiding gegeven tot een kwajongensstreek. De baanwach ter meldde, dat hij tusschen de rails een boni had gevonden. Het onderzoek wees evenwel uit, dat het voorwerp door den baanwachter zelf was gedeponeerd, waar schijnlijk in de hoop, op deze wijze voor deden te trekken. Hü is in arrest gesteld, VERMIST FABRIKANT NA EEN MAAND TERUGGEKEERD. Over de oorzaken zijner ven. dwijning nog geen opheldering. Wederom heeft zich een verdwijning^ geschiedenis, ditmaal nabij St. Nazairq in de buurt van Croisie, voorgedaan, eg ondanks de gelukkige terugkeer van hej slachtoffer is de zaak nog geenszini duielijk. Op 15 Juli j.1. werd op drie km afstand van St. Nazaire op de rotsen van Villes Martin, een leege auto aangetroffen, toe- behoorende aan den jongen fabrikant uit Tours, Christiaan Na var re. Deze had enkele vrienden naar St. Nazaire gebracht en op den terugweg verdween hij. Men verdiepte zich in verschillende mogelijkheden over zijn lot De toestand van de auto deed niet aan een ongeluk denken. Was de man van de rotsen ge stort met zijn auto, dan zou de wagen toch zwaar beschadigd moeten zijn ge weest Men dacht aan zelfmoord, doch een onderzoek in zee had geen resultaat Ondanks alle pogingen door zijn familie en zijn verloofde gedaan om hem terug te vinden, bleef de jongeman zoek. Tot in den nacht van Donderdag op Vrijdag de conciërge van het huis waar zijn meisje met haar ouders woonde, door hevig kloppen op de deur gewekt werd. Zijn aanstaande schoonouders en ver loofde ontvingen hem met ontsteltenis. Vermagerd, slecht gekleed, met een ge zicht vol builen en blauwe plekken stond hij voor hen. Hij ;droeg andere kleeren dan bij zijn vertrek en zijn gepoetste schoenen wekten niet den indruk, dat hij ver geloopen had. Dit zou er op wijzen, dat hij niet ver van de woning zijner verloofde zou zijn vastgehouden. In de auto van zijn telegrafisch gewaarschuw- den broer en vergezeld door zijn meisje, werd hij naar Tours vervoerd. Doch met de grootste moeite kreeg men hem ertoe van de auto gebruik te makem En steeds, ook onderweg, herhaalde hij dezelfde woorden: „De professor! Het masker. Waarop deze uitlating betrekking heeft, kon men nog niet vaststellen. Een medicus constateerde bij Navarre een zenuwschok. Men hoopt dat hij na zijn herstel inlichtingen kan geven over de gebeurtenissen, die hem zijn over komen. RISICO VAN HET VERKEER. Maandagavond kreeg een bejaard taxi chauffeur in de drukke Regentstreet te Londen een hartverlamming. De man viel voorover over zijn stuur en de auto schoot met een vaart het trottoir op. De voorbijgangers stoven uiteen, maar twee personen werden door den wagen ge grepen en tegen den muur gedrukt. Een hunner werd ernstig gewond, de andere was op slag dood. DE OVERSTROOMING DER JANGTSE Dertig millloen menschen dakloos. Volgens berichten uit Hankau zijn op het oogenblik tengevolge van de over strooming in het Jangtsegebied op zijn minst 30 millioen menschen dakloos. Tien millioen zijn van alles beroofd. POLITIE CONTRA BANDIETEN. Te Brooklyn. In een woonkazerne te Brooklyn (Groot-New-York) heeft Maandag een vuurgevecht plaats gevonden tusschen politie en bandieten, die in het huis ver schanst waren. De bandieten zes in ge tal onder leiding van den 18-jarigen Frank Russo hadden meer dan 100 in braken gepleegd. Zij werden verraden door een vriendin. Toen de jongens de oudste was 21 zich moesten overgeven omdat de politie dreigde, traangas te zullen gebruiken vond men in het ver trek der bandieten ook twee meisjes, die onder een bed waren gekropen. Een der twee beweerde dat zij door de leden der bende op straat was opgelicht, meege voerd en gevangen gehouden. MA®iNfi-8G*HhJN®POS I*ï VELE ZANGEN door JfiEPBE. ISt öm van linialen, passers, verrefdoozen, enzoovoort, Gauw aen aerepoort te bouwen aan de valreep van stuurboord Qm van officieren sabels snel te vormen een W Anti den voorkant der kampanje, (t)a's een denkbeeld van Jeepee I), Om den honderddertigtikk-er i) ln de chronometerkast Voortaan slechts Heer Alb te noemen als een hormat, zeer gepast t slagersmes des bottelieren heete voortaan Hakkiedood Want voor groote heldendaden zij ook onzen eerbied groot I „En tenslotte sprak de Slooi nog, „sein de basis maar aanboord Ajs het morregen mooi weer is, zetten ze dat werk wel voort Want om helden te ontvangen heb ik noodig ailehens; En dat Alb's receptie klinke, da's mijn positieve wensch!" Terwijl zoo aanboord der Bali alles wordt gereed gemaakt, En een ieder van vereering voor zoo grooten krijgsheld blaakt, ts Heer Alb met al z'n mannen in de sloepen g'embarkeerd Èn heeft hij 't tooneel des oorlogs reeds de rugge toegekeerd. D' oproervaan wordt meegenomen. Als een sloepskleed uitgespreid Draagt zij Alb den triumphator op zijn troon vol majesteit. En de djoeroemoedi Siman achter in het hennegat, Keurt haar goed voor bakeniinnen: misti kottor, tapi koeat. Teungkoe's, Imeum en Panglima zitten samen in de jol; gun escorte textantieren lijkt van thuisvaarvreugde dol: öunne wapens, hooggeheven, zwaaiend in de krijgsmansvuist, 'üigen zij het lied der helden, als de sloep door 't water brulsti Malam di koewala Pa Boewaja bernang, Tigapoeloe orang bekin habis main p'rang, Oleh oleh! oleh oleholeh! S'karang habis berkelahi, dapat hormat, dapat wang! 3) Toenggoeh banjak orang mana skoitjie sabrang, Tigapoeloe orang hati banjak senang, Oleh oleh! oleh oleholeh! Kapan bisok pigi psisir, nona manis sebab wang! 4) Looders en lansieren vullen samen verder jol en vlet, Waar natuurlijk weer klein Sleman op den uitkijk wordt gezet; Luide klinkt de zang der krijgslui in het stille middaguur, Want de beide toekang api's stoken krachtig 't vreugdevuur! „Zoo is 't leven," fluistert d' Imeum, „heden berg en morgen dal, Heden op een troon gezeten, zit je morgen in 't krakal! Mocht gij Heer, dien Quorst vraagt subiet'lijk om ampón En vertel hem voor de kranten hoe de Setan overwon!" Zoo heeft dit is tusschen haakjes de Panglima ook gedaan, En de Imeum vulde handig daarbij de hiaten aan. Zwijgend heeft Heer Quorst geluisterd, en daarna gerapporteerd Dat die „Sultan" niet goed snik is, werk'lijk of gesimuleerdl ^"n alweder tusschen haakjes! hier is tevens mee verklaard, at de lezing van Alb's daden steeds aan „lezers" is bespaard: orretje 5) noch Javabode hadden nooit geapprecieerd, at men voor een gekken djahat zooveel soesah entameert! Vant t is maar een enkel pasjen van subliem naar ridicuul En sublime heldendaden krimpen tot een minuscuul Achleraf^zo^K^•ipPO^t,^Lnue, aU ee" Vijand' dien men chteraf zou blijken slechts halfgaar te zijn geweest! Laat een Held dus dankbaar wezen dat de Bogor-sec'tarie Zwijgt daden die doen vreezen voor Dón Quichotterle B,j den heldentetbedrijver! Beter onbekend van naam Dan dat daar een lach zou wezen bij het klinken van Uw faam! Dat Heer Quorst niet wou gelooven dat een Luit'nant tweede klas Toewan Doewa op de Bali, au besoln ook Satan was Ja, dat kan Jeepee niet helpen! Maar men leest in dit verhaal Hoe Alb veertigduizend djahats heeft verwonnen, al te maall Eind'lijk ziet men op de Bali, dat de heldenstoet genaak'.. Daarop heeft men op dien bodem daad'lijk ailehens gemaakt; Slo'oi en Psijn, Effef en Jeepee, met „de -staf" zijn bij de hand, d' Eerewacht staat aangetreden: „twee dik! presenteert.. sextant!" Heer van Heek is ook verschenen, Heer de Boer en Heer van Melt, Hebben zich met alle stokers ook subiet aan dek gemeld. Jonker, Zomer, Bok en Beekman treden bij de valreep aan, Om als eere-valreepgasten voor den Held gereed te staan. Buy de stuurman, Nicolai, Rens, van Zuyen en Braggaar Staan aan stuurboord op het halfdek met een eerezetel klaar; Yanso, Brico, Liersen, Tigges staan gereed met eerewijn Wijl de Held na zooveel oorlogs, zeker uitgedroogd zal zijn. Voor zijn dertig trouwe volgers staat vooruit een balie klaar, Overvol met sopi manies, tjendol, arak, door elkaar: i Want, heeft Mohamed verboden zijn getrouwen sterken drank, Daarvoor zegt een varend moslim den Profeet volstrekt geen dank! Eindlijk roept de schildwacht Tilan op z'n fraaist „opsir anboorr!" Op zijn troon komt Alb de Krijgsheld dan aan stuurboords valreep Bootsman Steen begint te fluiten, 't eere-viertal salueert De gevang'nen zien voor oogen hoe de Keump'nie Satan 'eert! Fier stapt dra de Krijgsheld over, meldt zich als „terug aanboord'" Vijftien salvo's met sextanten brengt de eerewacht dan voort' Plechtig treedt de Slooi naar voren, drukt Heer Alb lang de hand Heet hem welkom na terugkeer uit dat Halmaheiraland. Psijn en Jeepee leiden zwijgend Al'.eb n iar den stoel van -er Minzaam dankt hij beide heeren, laat zich in dien zetel neer Aan de rechter Anamkali, en ter linker Hakkiedood Beide zijn getrouwe helpers, voor wie elke vijand vlood. Yanse treedt daarop naar voren biedt den Voor zijn dertig medewerkers, looders, schutters en lansiers Zorgen Brico. Liersen, Tigges middels stroomen tokobier,! Voor die dertig man gezeten heeft Alb kort gerelateerd Wat er in die oorlogsdagen voor bizonders gepasseerd, Wat hij daar op Halmaheira met zijn troep heeft uitgevoerd: En hoe hij de troon des oproers doodeenvoudig heeft gemoerd! Zwijgend en in diepen eerbied hoorde iedereen het aan, Hoe hi) rimboe, geiten, sappies successiev'lijk moest verslaan, u°e °proervaan zag waaien boven dien kembarieboom, Hoe klein Sleman 't troepje stuurde, ja, als langs een loxodrooml 6), m°j I"j b,'Vak gelegerd- sterren heeft gesextanteerd, Tra( ,lt.. 00.J de tonkin api's 't wachtvuur was geallumeerd, Hoe hij, bij dien boom gekomen als een luitenant tweede klas, van een Imeum had vernomen dat hij Toewan Setan was! Hoe hij, door het ijv'rig spelen van een satanieke rol, Vent vidi vici speelde, zelf half stikkend van de lol; En naar huis had meegenomen vijf stuks raadjes plus een troon, - Dat was wat Alb rapporteerde op een waren heldentoonl .Van mijn dertig volgelingen heb ik zeer veel dienst gehad; Commandant hun zonneschieten, - dat was werkelijk je datl ïun ooden in de rimboe, dat was waarlijk zeer bekwaam, Menigmaal is daar geworpen zeven, acht, j'a, negen vaam! vc'dsmet de sappies toonde Sleman zich een held: uitkijk zijnde in een lans top, werd hij met die lans geveld, 00 moest hij de spits afbijten, ja, dat heeft hij ook gedaan, an een der gevluchte sappies was de staartpluim naar de maan! (Slot volgt.) 1 extra nauwkeurige chronometer. 2 wel vuil, maar sterk. 3) Vader Kaaiman zwemt 's avonds in den riviermond Dertig mannen heb ben een eind aan het oorlogsspelletje gemaakt Oleh, enz. Nu is het vechten uit, en krijgen we eerbewijs en geld. 4) Vele menschen wachten bij de pont. Dertig mannen zijn blij van hart Oleh, enz Als wij morgen passagieren zijn de meisjes lief omdat er geld isv 5) Bataviaansch Nieuwsblad. 6) zeiltrek, koerslijn.

Heldersche Courant | 1931 | | pagina 2