IEL.. STADSNIEUWS. Prima WALES ANTHRACIET ZOMERPRIJZEN Wle-t M\ek op slap. VAN DONDERDAG 20 AUGUSTUSU31 TWEEDE EN LAATSTE BLAD. Den Helder. hebben en daarbij aan het verkeer van Gemeenteraad van Den Helder. In lossing 2 Scheepsladingen f 2.80 en ff 3.-. Fa. H. BOOIJ ZOON. TELEFOON 235 EN 479. PROFITEERT van onze LAGE Anthraciet vanaf f 1 50 Fa. H. BOOIJ ZOON, voor Donderdag 20 Aug ZJL Lich» OP glle voertuigen: Zomertijd. 20.45 uur Vrijdag 20.43 - Onze vroegere stadgenoote, mej. E. ^ademan'wks. |t nn W 11 Anrlnnuni^nTino tn l loorAwlnvir 7elf eewerkt, maar ook voor anderen en wie niet hem in aanraking kwam gaf hij Jii,, liefde. Maai- bovenal is het gelukkig dat hi.i heeft gegrepen de kansen door God hem gegeven en dat hij daar heen is, waar zijn Verlosser hem wenkt. De vice-voorzitter van „Helpt Elkan der". de heer K. C. Valkenburg, herdacht den doode als oud-president van het zie kenfonds, waarvan een deputatie de plechtigheid bijwoonde. Met weemoed en dankbaarheid vervuld zoo zeide spr. staan wij aan deze groeve. Dankbaarheid voor al datgene wat gij in een groot deel van uw leven voor „Helpt Elkander" hebt gedaan. De Zaterdagavonden was uw huis de zoete inval voor de bodes, die bij het slechtste weer altijd hartelijk welkom waren. De delegatie hier tegenwoordig en het bestuur van „Helpt Elkander" wenscht u een zoete rust, na al uwen arbeid. De heer K. Goudswaardt herdacht zijn vader als een voorbeeld van opgewekt heid, die voor zijn kinderen altijd een rechts geen voorrang had verleend. Het Een onzer abonné's was zoo vriende P°litie-onderzoek heeft nu évenwei uitge- lijk ons „De Rotterdammer" \R dag- niaakt dat de verpleegster geen schuld blad, van Dinsdag 18 Aug toe te zenden -eft ~n de aanrÜding te wijten is aan den F. de Wit, onderwijzeres te Oosterland, Wieringen, leerlinge van den heer Alb. Lever, alhier, slaagde gisteren te Den Haag voor de akte Duitsch L. O. Onze vroegere stadgenoot, de heer C. de Wit, hoofd eener school te Haar lem, slaagde te Wageningen voor de akte landbouwkunde L. O. HET PRIESTERJUBILEUM VAN PASTOOR A. KOOPMAN. In ons verslag over het zilveren pries ter-jubileum van pastoor A. Koopman, opgenomen in ons nummer van Dinsdag, is tot onzen spijt tweemaal abusievelijk de naam van pastoor De Jong genoemd. De lezer zal begrepen hebben dat dit een slip 0f the pen" was en dat bedoeld werd pastoor Koopman. JUBILEUM. Maandag herdacht de voorman-blok maker, de heer C. Muller, den dag waarop hij voor veertig jaar tn 's-rijksdienst trad. Zijn collega's hebben dit jubileum niet ongemerkt willen laten voorbijgaan. Toen de jubilaris dien morgen de werkplaats binnentrad, waarvan een gedeelte onder leiding van den heer G. Trap, smaakvol versierd was, werd hem door den blok maker, den heer G. Janzen, namens alle blokmakers eenige cadeaux overhandigd en hartelijke gelukwenschen aangeboden. De jubilaris, hierdoor blij verrast, sprak een hartelijk woord van dank. H. VAN DER LEE. t. In den ouderdom van 82 jaar is Maan dag te zijnen huize, Polderweg 2, over leden de heer Hendrik van der Lee. Voor onze stadgenooten was de heer v. d. Lee bekend als boekhouder van de „Nuts- spaarbank", welke betrekking door hem meer dan 25 jaar vervuld werd. 31 Mei 1926, dus op 76-jarigen leeftijd werd de heer v. d. Lee als zoodanig gepension- neerd. De ter-aarde-bestelling van het stoffe lijk overschot heeft plaats morgen (Vrij dagmiddag) 1 uur, op de Alg. Begraaf plaats te Huisduinen. TERAARDEBESTELLING P. GOUDSWAARDT. Dinsdag is het stoffelijk overschot van den heer P. Goudswaardt, oud-president van het ziekenfonds „Helpt Elkander", op de alg. begraafplaats te Huisduinen, ter- aardebesteld. Er waren verscheidene vrienden en kennissen van den heer Goudswaardt, die hem de laatste eer be wezen. Eenige kransen dekten de baar. Als eerste spreker voerde het woord 4e predikant der Luth. Gemeente, alhier, Ds. Borgers, die na de zegenbede op het woord van den Heiland wees, uit Joh. 14 2: „In het huis mijns Vaders zijn vele woningen". Spr. wees op de troost voor de familie, die de wetenschap mocht heb ben dat hun vader naar het Vaderhuis was, dat hij in Christus was ontslapen. Gok schetste Ds. Borgers den overledene als een ijverig en onvermoeid werker, die met liefde deed wat hem te doen stond. In dankbare herinnering zal de figuur van den heer Goudswaardt in de Luth. gemeente voortleven. Tenslotte sprak Ds. Borgers troostwoorden tot de familie. Een zoon van den overledene, de heer J. Goudswaardt, wees op de groote liefde, <jje zijn vader steeds gehad heeft voor zijn werk. Hij heeft niet alleen voor zich- Na een dankwoord van den heer J. Goudswaardt aan Ds. Borgers, de depu tatie van „Helpt Elkander" en alle aan wezigen, werd de plechtigheid door Ds. Borgers gesloten. NEDERLANDSCHE ROODE KRUIS. De speldjesdag van het Nederlandsche Roode Kruis, welke a.s. Zaterdag plaats vindt, bevelen wij voor het laatst nog gaarne bij onze lezers aan. Oproep aan de dames. Nogmaals doet het „Roode Kruis" een beroep op de jongedames die zich a.s. Zaterdag beschikbaar willen stellen voor het verkoopen van de speldjes. Reeds hebben eenige jongedames zich aangemeld, doch nog niet voldoende. Daar een speldjesdag zonder damesverkoop sters nu eenmaal geen speldjesdag kan worden, verzoekt het bestuur allen die hieraan willen medewerken zich nog te willen opgeven. Aanmeldingen kunnen geschieden bij den heer Winter, Molengracht 10, heden avond van 7 tot 9 uur, of aan de Arbeids beurs, morgenavond na 8 uur. HARINGKOMMEN. D.E.T.V. op Wieringen houdt, zooals de Held. Crt. meldde a.s. Zondag verga dering, waarin o.a. ter tafel zal komen het vraagstuk van de Komzetterij langs den noordkant van den afsluitdijk Wie ringenPiaam. Het is een berichtje, dat je gemakke lijk ontglipt, maar dat inderdaad toch wel de aandacht waard is. Eertijds schreven we, dat, toen een vlet van een motor was voorzien, deze wel, de voorlooper zijn zou van de reeks mo- torvletten, die in de toekomst het roeien overbodig zou maken en welke vletten dienstbaar gemaakt zouden kunnen wor den om het kombedrijf aan den afsluit dijk mogelijk te maken. Het aantal vletten met motor breidt zich gestadig uit en zullen ook de Hel- dersche visschere straks hun deel mach tig willen worden van hetgeen het kom bedrijf aan den afsluitdijk zal opleveren, dan is het onmiskenbaar noodzakelijk, dat de vletten van krachtige motoren zullen moeten worden voorzien wil dat bedrijf uitvoerbaar zijn. Bekend is dat er een steeds uitgebrei der begeeren is naar een plek, waar een haringkom kan worden gevestigd. Dat begeeren spruit voort door de, in het algemeen genomen, belangrijke resultaten, die men met deze vischwijze behaalt en welk bedrijf met minder personeel kan worden beoefend, waardoor het deelcijfer van de opbrengst dus lager wordt. Er is dus een zeker gedrang ontstaan om deze komplekken in zee, maar daar het terrein zeer beperkt is, kan aan ieders verlangen door visscherij-inspectie, en resp. waterstaat, niet worden voldaan. Nu de afsluitdijk zijn voltooiing nadert, ontstaat er dientengevolge een uitgebreid terrein, dat op vele plaatsen gelegenheid zal bieden vischkommen op te richten. Het aantal gegadigden voor die vesti- gingsplekken zal groot zijn, zoodat het dus zaak zal zijn, dat gegadigden reeds nu zich dezen veranderden toestand be wust worden. D.E.T.V. geeft wederom blijk zeer» actief te zijn en het kan voor de vissehèf$ hier zijn nut hebben van het gesprokene op die aanstaande vergadering goede; nota te nemen. waarin het volgende aardige vers van Leo Lens, over „Den Helder" voorkomt. Toen de eerste Helderlingen Naar Noord-Hollands poolpunt gingen Keken ze het Marsdiep aan. Waar het zoo tekeer kan gaan, En ze zagen naar de kruinen Van de hoog-Huisduinsche duinen, Waar de grauwe zee zich zat Aan de zandbankranden vrat, En ze zeiden (in het Jutt^sch): Slagers, kruidenieis en grutters Vinden hier een best bestaan Als wij hier de tent opslaan. Zoo is Helder dan geboren Uit een zee van zonnegloren, Uit veel keien en veel zand Op de punt van 't vaderland. W eldra viel de val der reepen Van de vredesoorlogsschepen, En vloog Jan de vliegenier In de lucht voor z'n plezier. Komt, laat ons Den Helder prijzen Voor den dienst die 't wil bewijzen Aan het eindpunt van de lijn Van de vaderlandsche trein. Waar matrozen, schout-bij-nachten Vreedzaam hun pensioentje wachten, Geeft de Jutterlandsche geest Puntigheid aan 't zomerfeest Van de zon- en zee-badgasten Die zelfs zwarte wolkenlasten, Opgejaagd door „windkracht-io" In Den Helder helder zien. Wieringen ligt locaal voor het bedrijf langs den afsluitdijk gunstiger, maar de mechanische voortstuwing heft ten deele het bezwaar van wat grooter af- afstand op, zoodat het aanbeveling ver dient, dat men ook van hieruit poogt te trachten een gedeelte van het wordende terrein ter beschikking te krijgen. Dat is niet om iemand in de wielen te zitten, maar eisch van gelijkgerechtigd heid, dat van nieuw verworven gebied tot bestaanmogelijkheid de verschillende belangengroepen daarvan het profijt trekken. D.E.T.V. begrijpt, dat collectief op treden daartoe eerste vereischte is. De tijd van het individueele optreden verliest al meer van zijn kracht. Men kan dat betreuren of niet, er is rekening mee te houden. Wij, Hollanders, behept met een uit gesproken individueelen aanleg, zullen de geest van het collectivisme steeds moeilijk verstaan te verwerken. Maar ontkomen aan die colleetivistische stuwing kunnen we niet en dan is het practisch gezien om ook weer met Hollandsche nuchterheid, te aanvaarden wat onont koombaar is, om daardoor staande te blijven. Waarmee we willen zeggen, dat de be langhebbenden zich hier collectief hebben te beraden om ook een bepaald gedeelte tot het plaatsen van haringkommen te verwerven. Waar dat zal moeten zijn, is onmogelijk te zeggen. Niemand nog weet, welke plekken de geschikste zullen zijn. Veel ervaring zal noodig zijn om dat precies; te constateeren. Nochtans, wanneer over; chauffeur die links gereden heeft. WELK MERK? Gisterenavond om ongeveer 8 uur reden een tweetal jongens, op één rijwiel, door de Spoorstraat. Zij waren in overtreding, daar onze „hoofdstraat" na 7 uur voor alle „rijwielverkeer" is gesloten. Als straf(?) op deze overtreding zakten zij door hun vehikel dat in drie stukken bleef liggen. Van welk merk het rijwiel was ver meldt de historie niet. Op Dinsdag 25 Augustus des nam. 8 u., zal ten Raadhuize een vergadering van den Raad plaats hebben. De agenda vermeldt: Notulen. Vaststelling der notulen van de verga dering van 28 Juli 1931. Ingekomen stukken. A. Goedkeuring van Ged. Staten op de raadsbesluiten van 23 Juni tot: 1. Wijziging der gemeentebegrooting, dienst 1930; 2. het in eigendom overdragen aan de Heldersche Schoolvereeniging van een lokaal van school 11 en school 14; 3. vaststelling van een verordening tot regeling van de pensionneering der wet houders. B. Schrijven van J. R. Noorman, hou dende bericht van aanneming zijner be noeming tot onderwijzer aan school 4. C. Dankbetuiging van het bestuur van de R.-K. Meisjesschool voor het raadsbe sluit van 28 Juli j.1. tot het verleenen van medewerking voor het aanschaffen van atlassen. (Voorgesteld wordt deze stukken voor kennisgeving aan te nemen). D. Goedkeuring van Ged. Staten op de raadsbesluiten van 28 Juli 1931 tot: 1. uitgifte van grond in erfpacht aan H. G. Heres en aan de Wed. W. J. Puin- broek; 2. Idem aan W. A. Ran en N. Schutte; 3. Idem aan J. Riemers; 4. Idem aan C. Bot; 5. Idem aan J. en C. Roomeijer; 6. Verkoop van grond aan de Wed. A. M. AntonisseSchriel; 7. een bepaald gedeelte van den dijkomtrek zevende leerkracht aan de U.L.O.-school kan worden beschikt, kan later onderling worden geregeld, welke plaats ieder van de belangengroep zal kunnen innemen. Men geve zich daar rekenschap van DE AANRIJDING JANZENSTR. HOEK SLUISDIJKSTR. In ons nummer van de vorige week Donderdag namen wij een bericht op over een aanrijding van een verpleegster, die op een rijwiel van de Sluisdijkstraat de Spoorgracht opreed en op den hoek van de Janzenstraat door een auto werd aan gereden. Wij deden het, op grond van ons verstrekte inlichtingen, voorkomen alsof de schuld van de aanrijding bij de verpleegster lag, die te hard gereden zou ge- Idem aan J. P. van Os. Belastingen. Voorstel inzake classificatie der meente voor de personeele belasting. Wijziging politieverordening. Voorstel tot wijziging van de Alge- meene Politieverordening. Subsidie. Voorstel tot het verleenen van subsidie aan de Vereeniging voor Vreemdelingen verkeer „Helder's Belang". Onteigening. Voorstel tot onteigening van een eigen dom ten behoeve van plantsoenenaanleg. Onderwijs. Voorstel inzake de aanstelling van een Idem inzake overleg in onderwijsaan- Jgelegenheden. Straatnamen. Voorstel tot het geven van straatnamen. Onderwijs. Voorstel om 2 lokalen van de met 1 September a.s. buiten gebruik te stellen o. 1. school aan de le Vroonstraat in ge bruik te nemen voor de school voor B. L. O. Grondbedrijf. Voorstel tot uitgifte van grond in erf pacht aan J. en C. Roomeijer. Idem tot verkoop van grond aan G. Menljn. Onderwijs. Verzoek om ontslag van mevr. E. J. HoogcarspelSennekes als onderwijzeres aan school 4. (Voorgesteld wordt het gevraagde ont slag eervol te verleenen met ingang van een door Burgemeester en Wethouders te bepalen datum). Intrekking beroepschrift. Voorstel om het tegen de schatting van de nieuwe Zeevaartschool voor den aanslag, te heffen door het Hoogheem raadschap Noordhollands Noorderkwar tier, ingestelde beroep by Ged. Staten van Noordholland in te trekken. Benoeming. Voorstel tot het benoemen van een lid van het Burgerlijk Armbestuur in de vacature J. Gottmer. Aanbevolen worden: 1. R. Boogaard; 2. G. Reus. Voorstel tot aanwijzing van leden en plaatsvervangende leden van de Scheids gerechten voor ambtenaren en werklie den. Aanbevolen worden: 1. Ir. A L. Bijl, als lid van beide scheidsgerechten 2. Mr. A. J. Veldman, als lid van het scheidsgerecht voor de ambtenaren; 3. Ir. B. W. A. Bijvoet, als plaatsver vangend lid van beide scheidsgerechten; 4. H. A. W. Meijer, idem; 5. Dr. C. H. Ketner, als lid van het scheidsgerecht voor werklieden. Wegenbelasting. Behandeling van reclames tegen aan slagen in de Wegenbelasting. Ter Inzage. Ter inzage zijn gelegd: Antwoord van Burgemeester en Wet houders op de vraag van mevr. A. W. DekkerKlik, omtrent de orde bij be grafenissen; Schrijven van de N.V. Eigen Stoom- bootonderneming NieuwediepAlkmaar Amsterdam (E.S.O.N.A.); Schrijven van den Directeur van Ge meentewerken naar aanleiding der vraag van den heer Ir. C. van .Dam omtrent de afsluiting van een brandsteeg achter de Palmstraat. Voorstel tot wijziging der algemeene politieverordening. Met het oog op een veilig en regelmatig verkeer achten B. en W. het gewenscht, dat in de algemeene politieverordening dezer gemeente een bepaling wordt opge nomen, waarbij aan bestuurders van auto bussen, die in vaste diensten rijden, wordt verboden op andere dan door B. en W. aan te wijzen plaatsen op den openbaren weg te stoppen voor het opnemen en uit laten van passagiers. Deze stopplaatsen zullen worden aangeduid door middel van eenvoudige borden, waarvan de kosten pl. m. 8 per stuk zullen bedragen. Voorts achten B. en W. het gewenscht, dat in de ovengenoemde verordening een bepaling wordt oogenomen, waarbij wordt verboden, dat op den openbaren weg goe deren worden geladen of gelost on een wijze, welke naar 't oordeel van de oplitie, schade aan de bestrating kan veroorzaken. Opneming van deze bepaling achten B. en W. daarom gewenscht, omdat tot dus verre zeer dikwijls op een minder voor zichtige wijze biervaten en dergelijke zware voorwerpen op de trottoirs en voet straten worden gelost, tengevolge waar van die trottoirs en voetstraten aanmer kelijk zijn beschadigd. Een bepaling als de voorgestelde zal aan dat euvel paal en perk stellen, omdat alsdan de politie in gevallen, waarin dat noodig mocht zijn, voorwaarden kan stellen, bij het lossen van biervaten op den openbaren weg b.v. door het gebruiken van kussens voor te schrijven die bij het laden en lossen van de hierbedoelde voorwerpen in acht moeten worden genomen. En ten slotte komt het B. en W. nood zakelijk voor, dat het eerste lid van art. 145 der algemeene politieverordening wordt gewijzigd in dien zin, dat voortaan elk vervoer van een lijk, anders dan ter begraving naar de begraafolaatsen, wordt verboden, tenzij dat vervoer, conform het bepaalde in het tweede lid van dat artikel, geschiedt met verdunning van het college of op last der justitie of politie. Om dit te bereiken waren de woorden „naar eene woning" uit het eerste lid van art. 145 te schrappen. De reden, welke B. en W. tot het doen van dit voorstel heeft geleid, is gelegen in het feit, dat zeer onlangs een lijk van deze. gemeente uit is vervoerd naar een naburige gemeente op een voertuig, dat daarvoor te eenen male ongeschikt was, zonder dat tegen den vervoerder van dat lijk prooes-verbaal kon worden opgemaakt. Bü aanvaarding van het voorstel zal een dergelijk vervoer niet meer plaats kunnen vinden., omdat b" het verleen n van ter zake betrekkelijke vergunningen er voor zorg zal worden gedragen, dat lijken op gepaste wijze zullen worden overgebracht. De commissaris van politie kan zich met deze wijzigingen der algemeene politie verordening vereenigen. (steen- en gruis vrij). Tel. 235 en 479. Op grond van het bovenstaande stellen B. en W. voor aldus te besluiten. Zevende leerkracht U.L.O.-school. j B. en W. schrijven aan den raad: Bij schrijven van 27 Juni j.1. deelt het Hoofd der openbare U.L.O.-school ons mede, dat met den aanvang van den nieu wen cursus het aantal leerlingen zijner school vermoedelijk 141 zal bedragen, welk aantal intusschen volgens een nader verkregen opgave is gestegen tot 147. Deze leerlingen moeten over de verschil lende klassen worden verdeeld als volgt: Klasse 4b: 16, 3a: 16, 3b: 15, 2a: 16, 2b: 24, la: 30, lb: 30. De klassen la, 2a en 3a vormen de drie jarige en de klassen lb, 2b, 3b en 4b de vierjarige opleiding voor het U.L.O.- diploma. Evenals thans, zal het aantal klassen 1 September a.s. dus weder 7 bedragen. Echter zal zich dan een moeilijkheid voor doen, welke thans kan worden ondervan gen. Aan de U.L.O.-school toch zijn, met inbegrip van het hoofd der school, 6 vol ledige leerkrachten verbonden. Doordat behalve deze 6 leerkrachten een viertal vakonderwijzers in dienst is, is tot nu toe, met combinatie van een tweetal klas sen gedurende enkele uren, een geregel de gang van het onderwijs mogelijk. Be doelde combinatie kon plaats hebben om dat het gezamenlijk aantal leerlingen van de twee klassen 25 bedroeg. Bij den aan vang van den nieuwen cursus zal, waar de lokalen der school aan de Molenstraat slechts ruimte bieden voor 30 leerlingen, combinatie niet meer mogelijk zijn, ter wijl ook overigens het aantal leerlingen in een gecombineerde examenklasse te groot wordt. Op grond van het vorenstaande geeft het Hoofd der School in overweging het personeel zijner school met één leerkracht uit te breiden. Deze leerkracht zal, in verband met het aantal leerlingen der school, geheel voor rekening der gemeente komen. Nadat wij over deze aangelegenheid het advies van den Inspecteur van het L.O. en van de Commissie van Bijstand voor het Onderwijs hebben ingewonnen, zijn ook wij van oordeel dat uitbreiding van het personeel noodzakelijk is, en wij geven u daarom in overweging ons te machtigen de noodige voorbereidende maatregelen voor de benoeming van een 7e leerkracht aan de U.L.O.-school te treffen. Personeele belasting. Voorstel tot vaststelling van een nieuwe classificatie-ver ordening. In de raadsvergadering van 12 Augus tus 1930 werden, overeenkomstig het voor stel van B. en W. aan den Raad, onder treffende classificatie van deze gemeente anderen vastgesteld de verordening be- voor de heffing der personeele belasting en die op de heffing van opcenten op evengenoemde belasting. Zooals bekend is, werd bii die gelegenheid geen veran dering gebracht in de classificatie, welke tot dusverre voor deze gemeente had ge golden, terwijl het aantal opcenten, dat de gemeente op de hoofdsom van de onder- werpelijke belasting heft, eveneens onge wijzigd bleef. B. en W. achtten destijds wijziging in eenigerlei vorm van deze be lastingheffing niet gewenscht, omdat de resultaten, welke de nieuwe wet op de financieel© verhouding tusschen het Rijk en de gemeenten voor deze gemeente zoude opleveren, niet met zekerheid kon den worden vastgesteld. Hoewel ook thans die resultaten nog riet volledig bekend zijn, hebben B. en W. toch gemeend een onderzoek te moe ten instellen naar de mogelijkheid, om in de heffing der personeele belasting ver andering te brengen. Zij zijn daarbij evenwel tot de conclusie gekomen, dat, wil men de huidige belas- tingpolitiek der gemeente niet in gevaar brengen, voorshands te dezer zake geen ingrijpende wijzigingen moeten worden aangebracht. (®h*de en slot van Dinsdag). H. Wij varen... We varen. Het is mogelijk dat U daar niets bijzonders in ziet, dat het U het zelfde is: fietsen of wandelen, sleeën of varen. Ik ben anders. Ik kan U dat moei lijk uiteenzetten, maar er gaat voor mij een onvergelijkelijke bekoring van uit: dit zachte, wiegelende glijden over een helder en rimpelloos water. Het kabbelt zoo rustig tegen de boorden, het laat zich weg-duwen zonder verzet, wéérloos.... vandaag tenminste. En Miek snijdt er oorheen met d'r roestige romp als een w de botar- héóle, lieveke" h6t Sns gemakkelijk. De en het is zaak "S? g »gt nog ™,or ons a<a*v om 7.nn "ulnrr mz-vrr^Hilr rvnnn wijkt en met het win, 6" De wal land - het lijkt waal-ach/8" ^et VaSte" Oceaanreis onderneemt! of ik 11 tot mijn lotgenooten, tot de I?,"!?, ik mij één enkelen dag. gezellen van Ik weet niet of U dat kunt mp0„^ de zonderlinge wetenschap niet een aa^ tal menschen den ganschen dag te moe ten verblijven op 'n klein bestek èn men schen die je niet kent, die je vandaag voor het eerst ziet. En die je morgen niet meer terug zult zien. Ik weet dat ik thans iets moet schrijven van „voorbijgaande schepen enz., ik laat het liever. Het zal door anderen nog dagelijks genoeg ge daan worden rJwf'u ^'e, eere toekomt: daar is de roi e£' T°o anS Scheveningen zulke ke- TVio boeR het niet te wanhopen. at jnet beide beenen héél stevig op ivppi^1°. i.en k^kt roet 'n paar heldere, •n r verstandige oogen rond. Lach speelt om z'n mond, hij heeft er zelf plezier in en z'n gasten mag het even min daaraan ontbreken. Hij kijkt spie dend rond of alles in orde is; zitten ze goed En dan is ertja, ik kan zijn naam moeilijk noemen, maar het is onder ons een vlotte jongen. Hij is rond en gemoe- dëlijk en verheugt zich in het bezit van een pracht van 'n dorst. Hoe hij het lapt weet ik niet, maar we varen nog geen vijf minuten of hij heeft de plaats ontdekt waar Bacchus 'n voorraadje voor ons achter-liet. En dan is er.... och, wat doet het er ook toe, wie er allemaal zijn. Hoofdzaak is: wij zijn er en we varen en straks als de kust al lang uit zicht is, als ik den vuurtoren niet meer zie noch de radio- masten, dan gaan we visschertje spelen. Net echt.... zoo zijn we! Als kinderen waren het speelgoedsoldaatjes en spoor treinen, blokkendoozen en ander onder houdend goedje en waarachtig in al die jaren zijn we nog geen steek veran derd en verheugen wij ons op de komende uren. Ik schuif naau Job, den stuurman en den zanger toe, hij hangt gemakkelijk in z'n stuurstoel en begint een gemoedelijk praatje. Dat is 'n wonder. Ze zijn tegen over vreemden niet zoo gul met woorden. Ze gelooven het wel. Onder elkaar heb ben ze dikwijls het hoogste woord, maar als <lroog-kanter moet je d'r soms iedere e tergreep uittrekken. Job maakt daarop n uitzondering. ik krmfo llet bee't z'n voordeelen kleine viLnll\del^k achter wat puf Is. De die gebracht roiezerig voor den afslag. 3fEavtn8Taaer tje wordt. De netten worden wel uitsrezet niaar het zou n wonder zijn als we iets behoorlijks vingen. Dan zouden we ver der weg moeten, de visch zit hier niet meer.... Het doet er niet zooveel toe, vind ik. De zon schijnt en het water is er en wat mij betreft kan de visch vandaag een rustigen dag hebben. W(j varen recht zee in. De kust wordt al waziger en de bleeke meneer met den grooten baard al bleeker. Want, vreemd, wat zoo van den kant af een rimpelloos zeetje lijkt, blijkt bij nader onderzoek toch niet geheel en al deiningloos. Miek rijst en daalt.... Enkelen onzer worden stiller. De ge moedelijke vindt er 'n geheele aanleiding in om zelf nog wat hartigs te nemen. Je kan immers nooit weten! Ik sta nog altijd bij Job, iemand, met zoo'n naam verlaat je maar niet dadelijk. Daar gaat een bepaalde suggestie van uit. En daarbij: hij vertelt zoo aardig. Van andere reizen, van stormen.... och, U kent dat soort verhalen natuurlijk alle maal, het is geen nieuwe kost, maar mij boeien ze altijd weer opnieuw. Het mevrouwtje is heelemaal niet meer te ontdekken en ik ben te bescheiden om haar te zoeken, teneinde te zien wat er aan de hand is. Dat laat ik aan onze film operateur over. Die hebben we ook aan boord. O, U moet niet over ons denken. Als wij zooiets interessants gaan doen, dan nemen we 'n film-man mee in dezen tijd, dan moet het vereeuwigd worden, der vergetelheid ontrukt en nu begrijp ik ook waarom „Mengelberg" zoo dwaas rondstapt met een bol-hoedje, n rietje, ouwe schoenen en 'n onnoozel zwart snor retje. Die wil minstens 'n één-acter spelen en ziet zichzelf op het witte doek. We vin den het erg leuk, maar voorloopig hou ik het nog maar bij den echten Charley, evengoed als bii echte visschers. De gemoedelijke krijgt honger. Aan het einde van den dag wist ik dat zulks niets bijzonders was. De man deed niets andere dan eten. Hij was gezegend met n eeuwige ongestilde honger enhij ont dekte een mandje visch. Z'n oogen glans den en het duurde geen twee seconden ot hij had het jongste maatje in den arm ge nomen, die een paar vette vischjes voor hem schoonmaakte en bakte.... Gedu rende dit ceremonieel was de gemoede lijke niet van den ingang van het kombuis weg te slaan. Hij zat er als 'n wat Wester- sche Boedha en week niet. Er hadden rampen kunnen gebeurd zijn, hij zou ge wacht hebben op het godenmaal dat be reid werd. Hebt U wel 's iemand met smaak zien eten? Ja? Maar, ik geef U de verzekering, zooiets hebt U toch nóóit ge zien. Dat was geen eten meer, dat was proeven en genieten, bij hem moet Lucul- lus 'n baby zijn geweest. En dat goede voorbeeld wekte ook de rest uit 'n soort lethergischen slaap, 'n geestestoestand die 'n mensch onvermij delijk bevangt in deze sfeer van zon en water. We stonden allen bij den ingang en wachten en we kregen onze visch, bros- gebakken, knappend en vet.... In luttel tijds hadden wij alle bescha ving over boord gezet. Borden? Messen? Vorken?We wisten niet eens meer wat dat voor instrumenten zijn. Tien vin gers hebben we en zij deden minstens even goed dienst en 'n zakdoek voor glan zende kinnen en vettige handen. Zóó gaat het.... Beschaving is dikwijls maar 'n vernisje. Ik gelooof niet dat visch ergens beter smaakt dan op het water. En daarbij: 'n goed glas! Ze kunnen mij er welk diner ook voor gestolen krijgen. We waren eenigermate verzadigd en wilden juist weer terugvallen in onze rust, toen het groote moment aanbrak. Het net werd uitgegooid;; Beroerde vangst. Denk niet dat het uitzetten van 'n net 'n werkje is dat U en ik gemakkelijk zou den kunnen doen. Ja, ik geef toe óogen- schijnlijk is er niet veel aan. Je pakt de heele zaak op en smijt het in *t water. De rest gaat vanzelfDan hebt U het mis! Het moet integendeel met de groot ste zorg geschieden. Stukje voor stukje. Eerst de zware houten, met ijzer-beslagen planken, welke over den bodem sleepen. Er is overigens aan dit netten-uitzetten risico genoeg verbonden. Stel u maar eens voor, dat er ergens een wrak ligt, dat kan je van boven af óók niet ruiken, maar merken doe je het als het net wordt opge haald!! Ik geloof dat de gezamelijke reeders op deze wijze een aardig duitje verspelen Het net ligt en langzaam stoomen wij verder. De rust is weergekeerd. Maar het is toch een andere rust, spannender. Laten we elkaar maar niets wijs maken, we zouden zóó dat net wel weer willen op halen. Om te zien wat er in zit. Of we een gelukkige vangst hebben. Fantastische verhalen gaan rond over een vorig plei- ziertochtje, toen er nog voor heel wat be- somd werd. En eigenlijk moeten we dat record toch slaan, dat kunnen we niet op ons laten zitten. Daarom beheerschen we nu onze zenuwen. Drie uur lang sleepen we het net voort. Ik wist niet dat drie uur zóó lang kon zijn! We vervallen weer in onze rust, praten wat en laten ons bruin bakken in het zon netje. De zee-zieken zijn nog steeds zee ziek; de reeder lacht, de gemoedelijke eet en drinkt en „Mengelberg" laat het schip varen naar zijn machtigen wil. De jongste, een aardig Scheveningsch jog, met een paar brutale, donkere oogen, loopt met een behuild gezicht rond. Ze hebben 'm geplaagd en opgestookt dat-ie gek was om den heelen dag visch te bak ken voor al die pleizier-reizigers en dus er scheen in z'n jonge hart een gevoel voor solidariteit te sluimeren en dus vertikte hij het en daar had-ie natuurlijk een standje voor gekregen. Maar even later is het al weer goed, de reeder zelf houdt een gemoedelijk praatje met 'm, die wéét hoe hij met z'n mannen moet om gaan en er wordt tot geruststelling van den onverzadelijken gemoedelijke wee.r visch gekookt en gebakken Het is hier aan boord een drijvend para dijs. De dag kon niet mooier en waar heb ben wij anders aan te denken dan aan deze weelde van zon, water en lucht Na drie uur wordt het net opgehaald. We komen allen in het geweer. Job zet een lied in en het refrein bulderen wo mee: „Nieuwe 'aèriéng, Nieuwe 'aèriéng!" Het duurt lang voordat onder de water spiegel „de kuil" zichtbaar wordt. En éénmaal zoo ver zie ik dadelijk aan het deskundig gezicht van den schipper dat het niet veel zaak is. Hij had gelijk. Het hoopje visch dat op het dek wordt uitge stort is armzalig klein. Het glinstert en spartelt in de zon. I'uf, zegt Job, de stuurman, lachend. Puf, zegt het jongste maatje minach tend. Puf, zeggen ook wij minachtend, alsof we ons heele leven niets anders ge daan hebben. De visch wordt gesorteerd. De pietermannen met d'r venijnige stekels en de bot, de tong en hoe ze nog meer mogen heeten, en de arme puf gaat in een groote ton. Eén zoo'n ton levert een hééle daalder opde visch wordt duur be taald. En weer wordt het net uitgezet... nog tweemaal. De vangst blijft beroerd en we schamen ons diep Als het net voor de laatste maal wordt opgehaald, is het avond geworden en tijd om terug te kccrGii Snel schiet „Miek" door het water, even koersen wij rondom het vuurschip „Maas'! voor den Nieuwen Waterweg. We schreeuwen de bemanning een groet toe en zij onsdan komt de kust in zicht's-Gravenzande, Kijkduin, Sche-r veningen De dag is voorbij (Nadruk verboden).

Heldersche Courant | 1931 | | pagina 5