Radiografisch Weerbericht Mieuwe uitgaven. TIJDSCHRIFTEN en WEEKBLADEN athlftiek. POSTDUIVENSPORT. Stoomvaartberichten. Marktberichten. Burgerlijke Stand van Den Helder Haven van Nieuwediep. Verwachting: PROPAGANDA VOOR DE LUCHTVAART. Het comité, dat zich op de internationale koloniale tentoonstelling te Parijs, met de at'deeling luchtvaart bemoeit, heeft, om de luchtvaart in de Fransche koloniën popu lair te maken den „luchtdoop" ingesteld. Alle inboorlingen uit koloniën, die op de tentoonstelling werkzaam zijn, kunnen den luchtdoop ondergaan. Maandag was het de beurt van de tam-tam-dansers uit Fransch Oost-Afrika, van de spelers in den Annamitischen schouwburg en de poppige danseresjes uit Cambodzja om een vliegtochtje te doen. Zij hadden er hun prachtigste kleeren voor aangetrokken en keerden voldaan tot de aarde terug. EEN ERNSTIG VLIEGONGELUK. Vier dooden. Uit Toronto wordt gemeld, dat in Ca nada een handelsvliegtuig in de Kaïny (üntario) is gevallen. Vier menschen zyn daarbij om het leven gekomen. DE VLIEGTOCHT VAN MARGA VON ETZDORF. De Duitsche vliegster Marga von Etz- dorf is vanmorgen om 7 u. 15 te Moskou voor den tocht naar Kasan aan de Wolga vertrokken. Naar men weet is zij op weg nQar Tokio. „De Vliegende Hollander", door A. H. G. Fokker en Bruce Gould, met een voorwoord van Generaal buiten dienst C. J. Snijders. Ge- illustreerd met 58 platen. Van Hol-j kema Warendorfs Uitg. Mij. N.V. Prijs 4-75, geb. 5-90. In een lijvig, royaal uitgevoerd boekwerk, verlucht met een aantal reproducties van foto s, vertelt Fokker zijn levensloop. Wij willen hier al dadelijk constateeren, dat het verhaal van zijn leven een bij uitstek boeiende geschiede- is geworden, die men, eenmaal ter hand 1113 13 ö»-»' genomen, niet dan ongaarne weglegt zonder haar te hebben uitgelezen. En waarlijk, niet uit overgroote bescheidenheid van den auteur! Maar ofschoon hij zijn verhaal in den eersten persoon heeft ingekleed, doet deze ik-vorm niet hinderlijk aan. Het is de geschiedenis van iemand, die van den aanvang af wist wat hij wilde, en die consequent en met groote vol harding dat doel heeft nagestreefd. Fokker is wel de geboren vlieger; niets op school inte resseerde den jeugdigen leerling dan de samenstelling van motoren en auto's, en, het vliegen. Op vernuftige wijze weet hij zijn leer aren om den tuin te leiden, zoodat hij per saldo toch nog met vrij goede cijfers de H.B.S. ver laat; hij zou toen naar een technische hooge- school in Bingen (Duitschl.) gaan, maar gaf er de voorkeur aan onderweg te drossen en in plaats van naar Bingen naar het iets verder gelegen Mainz te gaan om daar op een vlieg- school te leeren vliegen. Hij plaatst zijn vader voor de feiten en deze, een vermogend man, financiert de plannen van zijn zoon, die al spoedig als vlieger bekend wordt. Maar voorloopig is van verdienen voor hem geen sprake; telkens en telkens weer komt hij om geld bij zijn vader, en zelfs als hij reeds eer twintigtal personen in zijn dienst heeft, is het bedrijf nog steeds een scheepje van bijleg. Ten slotte wil of kan de oude heer Fokker niet langer bijpassen, en „Tony" wendt zich tot een oom. Om het kort te maken: niet minder dan een kapitaal van ibo.ooo hebben de beide heeren in de onderneming moeten steken, vóór er sprake was van het rendabel worden. Maar toen was intusschen de oorlog uitgebroken en ging het met reuzenschreden omhoog. Fokker zelf zegt er van: „Eiken dag nam ik meer werkvolk aan, en „mijn helpers gaven zich met hart en ziel aan „hun taak.... Nu zag ik mijn kans schoon om „mijn vader en de andere aandeelhouders hun „geld terug te betalen. Hun bedoeling was niet „zoozeer geweest om hun geld in een winst gevende zaak te beleggen, als wel om mij te „helpen, en dat was mij heel goed bekend". Voor 300.000 Mark, vermeerderd met de rente, kocht de jonge Fokker hen uit. „Zij „namen mijn voorstel gretig aan. Zij konden „evenmin als ik zelf voorzien, dat hun 300.000 „Mark, als ze die 111 de zaak gelaten hadden, „een winst van 30.000.000 Mark zou hebben „gemaakt. Zij vonden integendeel, dat ik hen „zeer fair behandelde. Het waren allen welge stelde lieden, en het geld beteekende werke- „lijk voor hen niet zooveel. En ik vond het „heerlij kom het terdg te betalen. Ik had zoo- „veel stroppen goed te praten gehad. Al wat „ik begeerde was onafhankelijkheid. Gen hun- „ner heeft zich later ooit beklaagd, dat ik „unfair gehandeld zou hebben". Over de vraag of hij, als onderdaan van een neutraal land, mocht werken voor Duitsch- land, zegt F"okker: „Een vrij man voor het eerst van mijn „leven, kon ik al mijn energie inzetten en con- „centreeren op het ontwerpen van de beste „vliegmachine, die zich denken liet, en de „vraag hoe dat vliegtuig het best in grooten „getale geproduceerd kon worden. De vraag ot „ik dat nu voor de Duitschers, voor wie ik, „als ras, geen bijzondere voorkeur had, deed, „kwam geen oogenblik bij mij op. Ik voelde „dat ik nu eindelijk eens op eigen beenen stond „en voor mijzelf werkte, en dat met betere „vooruitzichten op succes dan waarvan ik ooit „had gedroomd; en ik wilde er graag uithalen „wat er in zat". Ter toelichting moeten wij hier nog mede- deelen, dat Fokker reeds in onderhandeling was geweest met de Engelschè regeering, die evenwel sceptisch tegenover zijn ontwerpen stond, terwijl hij in het corrupte Rusland, o 11 iets te kunnen bereiken, doorloopend klaar had moeten staan met roebelbiljetten, al naar ge lang van den rang der ambtenaren, welke moesten worden gepasseerd, hooger in waarde, iets wat hij onmogelijk financieren kon. Zoo bleef vooralsnog Duitschland over en mis schien te eeniger tijd ook Nederland. Het gaat niet aan Fokker's verderen levens loop te vertellen; hij vindt nu allereerst het gesynchroniseerde machinegeweer uit, waar mede de Duitsche vliegers zulke successen be haalden. Hoe hij, na de ineenstorting in Duitschland er in slaagde zijn heele fabrieks- inventaris naar Holland over te smokkelen alles moest aan de Geallieerde worden uitge leverd, hetgeen dus den totalen ondergang van het bedrijf beteekende vormt niet het minst interessante hoofdstuk van het boek. Niet min der dan zes treinen, elk van zestig goederen wagens, werden over de Hollandsche grens ge smokkeld. Zijn contanten de kleinigheid van een millioen Hollandsche guldenwaarde vervoerde hij in een oud, kaduuk handkoffer tje, met een touw bijeen gehouden, naar Den Haag. Het kwam ongeopend over! V ij willen het hierbij laten. Velen zullen dit boek willen bezitten, het is boeiend en onder houdend als een roman en, zooals wij aan het i?" 1 zeden, zonder ophef is dit alles ver teld. Fokker besluit met te zoggen, dat hij, terugziende op zijn leven, veel heeft bereikt. toekomst blikkend, wil het hem !?r.fn h"Cn' df we n°K maar aan het allcr- heden Hifi V?n de 'geweldige mogelijk- heden, die de aviatiek aanbiedt. En dat is ook Toeristenkaart van Zwitserland. Wij ontvingen de nieuw uitgekomen toe ristenkaart van Zwitserland. Deze nieuwe kaart op een schaal van 1: 600.000 verschilt in zooverre van de vor s uitgave, dat op de rugzijde een aantal 1^cleine kaarten voorkomt. Inplaats van debeschnj vende tekst hebben de kaartjes be"ekkl^d °P de sport, het verkeer, de vervoergelegenhed m de sanatoria, de kuurplaatsen, het ,uchtJa"' verkeer, de golfplaatsen, de Jel,B ndiien wintersportplaatsen en skihutten postautodsen- sten in het gebergte, strand- en zwembaden, wateren voor watertoerisme, uitgangspunten voor bergtochten en clubhutten van de Zw.t- sersche Alpenclub. Deze kaart is bij de Zwitsersche Verkeers- centrale te Amsterdam op aanvraag gratis ver krijgbaar. Verschenen bij Gebr. Kluitman te Alkmaar de volgende meisjesboeken: I. „Jimmy en Ik" door Helen Randers. De „Ik" is een meisje, dat vertelt van haar leven tusschen 4 en 14 jaar. Jimmy is haar hond, op wie ze dol is en die zelf ook heel trouw en verknocht is aan Jacky en haar vader. Jimmy zwerft overal met zijn baas en vrouwtje mee door Indië, Nederland cv Frank rijk. waar de baas reist om indrukken op te doen voor zijn auteurswerk. Jacky krijgt tot haar twaalfde jaar alleen les van haar vader, daarna gaat ze naar een gymnasium, waar ze zich na haar zwerversleventje verwonderlij - gauw aanpast. Het heele boek is trouwens nogal verwonderlijk. Vader, dochter, non tante, kennissen, enz., allen zijn werkelijk ideaal wezens en zoo krijgt het verhaal een weinig te zoet tintje zonder erg te boeien door verwikkelingen. Overigens heeft het wel 1 lezenswaardige dialogen, vooral op het gebied van kunst en inspiratie. I De illustraties van Anni v. d. Kuit zijn niet zoo verdienstelijk waar ze dieren teekent. Prijs ing. i.50, geb. 2.50. II. „Netteke Dollemans" door Nanda. Een verhaal van een wildebras met het be kende „gouden hartje" van Nanda. De streken, die ze uithaalt zijn wel vlot en geestig be- schreven, maar waar het gaat over Jeanne, het schatrijke blasé meisje, dat door Netteke: tot nieuw leven gewekt wordt, dan wordt Nanda ook een beetje zoet. Ik denk, dat de meeste jonge lezeresjes die „preeken" over zullen slaan. Pieck zorgde voor vlotte illustraties. Prijs ing. 2.,geb. 2.90. III. „Op den achtergrond" door Ems van Soest. Een verhaal voor grootere meisjes over twee zusjes, waarvan er een een schitterend, vroo- lijk persoontje is, terwijl de ander meer op den achtergrond leeft. Eerst heeft de laatste daar nogal eens verdriet van, vooral wanneer het blijkt, dat het jongmensch, dat zij lief heeft, zelf haar zusje verkiest en zelfs haar hulp inroept in zijn liefdesaffaire. Het zusje op den achtergrond klaagt eerst wanhopig haar nood aan een oudere vriendin en leermeesteres, die haar echter weet te troosten en haar wijst op het mooie van haar plaats. En langzamer hand krijgt het meisje plezier in haar plaats, in haar taak. Ze gaat haar zusje met heel an dere oogen bezien, voedt haar op tot een wat ernstiger wereldbeschouwing en bewerkt haar verlooving met het bewuste jongmensch, die eenige maanden uit haar sfeer verdwenen was. Een sympathiek verhaal, hier en daar iets overdreven, maar dat is een echte bakvisch- eigenschap. Anni v. d. Ruit zorgde voor arti stieke illustraties. Prijs ing. 2.geb. 2.90. Ontvangen: Tooneelgids, no. 12. Inhoud: Iets over gordijndécor. Sight seeing. Wijs heden- van Oom Sjcng Van 't vcr,oren hock)e. Het dilettantentooneel en zijn taak. Ut let tan tent, leert spreken! Ons dameshoekje. Ge sprekken met ons Provinciaaltje. Een mislukt experiment. Wat onze dilettanten doen. Het Tooneel in Vlaanderen. Mijn afscheid. Varia. Sport in Beeld van 18 Augustus heeft op de omslagpagina het bruidspaar KuchliniHarclenberg vereeuwigd. Ieder voetballer weet natuurlijk, dat de bruide gom oud-internationaal en H.B.S.-speler is. Van de foto's in het blad noemen wy die van de cricket-wedstrijd Flamingo Free Foresters, gespeeld te 's-Gravenhage. De Engelsc-he spelers, die ook 111 Ha8''1"11 hun krachten toonden zijn d88!',b" maals gekiekt. De „srhern.ende Nedei landsche damesploeg, die s"öf r j, ten te Bad-Pynuont, mochten natuurlnk niet ontbreken. - Dan zijn er zwem-, athletiek- en zeil wee! strijden die ons her inneren aan het feit, dat wy zomer hebben- Behalve de vele fraaie fotos heeft het blad verschillende lezenswaardige arti kelen. inderdaad zoo. Verschenen bij W. de Haan, Utrecht: de nummers 30 en 31 van „Kie-ke-boe", waarin Kiekeboe weer rare avonturen beleeft, waarin we een plak- en kleurwedstrijd vinden, andere knutselwerkjes en nog leuke versjes en ver haaltjes. Bij denzelfden verscheen het Augustus nummer van „Zonneschijn", een kampeer- nummer. Huib van 't Zand opent met een woonwagen- verhaal geestig verteld en geestig geïllustreerd docr Dick de Wilde. S. Franke geeft een be rijmde kampeervertelling. De briefwisseling tusschen de zwarte taks en de witte poes gaat door. Elise Knuttel Fabius vertelt verder van de tuinmuur achter 110. 15. Dan vinden we een brief met kiekjes van een Hollandsch meisje uit Barrangvilla in Zuid-Amerika. Marcel J. A. Artz geeft een uitgebreid verhaal over „Kampeeren" en alle voorbereidende maatregelen. „De gloed van het Kampvuur" vindt in dit nummer zijn slot. „Fortunatus" wordt voortgezet evenals „De wonderlijke Dokter van het wonderlijke Eiland", terwijl de familie Nemo weer aardige raadsels, enz. verzint. Verschenen bij N.V. Auto-revue: het Juli- nummer van „Auto-revue" en „De dame aan het Stuur". Het spannende verhaal: „Het Mannen-eiland vindt hierin het slot. Een aardig artikel is dat van „Politie als Gentlemen". Dan vinden we nog (of liever een jonge dominee vond haar) „De schoone slaapster in de Sedan". Verder een fijn schetsje: „Wending" door J. Kay, en een spannend verhaal door Philip Wylie: „Wie moet er sterven?" Bij C. J. van Houten en Zoon te Weesp ver scheen: het Augustus-nummer van „Ons Eigen Tijdschrift", een nummer dat grooten- dtels in het teeken van de prachtige zeilsport staat A. den Doolaard opent met: „De Ge neugten van het Zeilen" bij foto's van F. Hel lebrekers. Cor Zeiler schrijft: „Iets over Zei len". Dr. M. M. de Grauw over schepen ge zien: „Door het oog van Kunstenaar en Came raman", terwijl de omslag een foto vertoont 1 van het dek van een zeilboot. J. E. van Tijen vertelt van „Een Nachte lijke Tocht met de „Graf Zeppelin"; Patrick Bakker zendt een schets: „De begrafenis" met een griezelig teekeningetje; Allan Penning geeft „Parijsche facetten". De Revue der Sporten, van 17 Augustus, uitgave Streng.holt, Heerengracht, Amsterdam, geeft weer tal van artikelen, die voor den sportsman van interesse zijn. Aanbevolen wordt het lezen van het artikel over „De Euro- peesche roeikampioenschappen", Voetbal in 1 °St,enTj' T?°°r Te^a' "De splijtzwam tiert R-K. aanschrijving en „Wat de dood i^n F" Lintz ons leert". Verschillen de artikelen zijn geïllustreerd, hoewel dit tijd schrift daarin niet sterk is. Het Tooneel, orgaan van het Ned. Tooreel- verbond uitgave AUert de Lange, Dimrak Amsterdam, heeft in het Augustus-nummer een artikel van Lector over Mauncc Macter- hnclc enGeorgette Leblanc. Uit „Den Gulden VVhnckel is een interview overgenomen v.-.n L. H. s Gravenzande met Hendrik v d Wal oud-kunstredacteur van het V iderland over I „de positie van den Nederlandschen tocmetl- schrijvcr". G. T. Scheltema vervolgt ziin schets over: „Tegenwoordig Parijsch Tooneel" Verder zijn er verschillende besprekingen van „oorspronkelijke tooneelstukken". Als altijd ziet het tijdschrift er typografisch uitstekend verzorgd uit. De „Autokampioen" van 15 Augustus geeft, 1 behalve tal van nuttige wenken aan autobe stuurders, verschillende lezenswaardige artikc- I len voor automobilisten en eenige beschrijvin gen van interessante tochten. Kap.-luit. ter zee J. J. Dikkers, die aange wezen is voor den dienst in Oost-Indië, zal 26 dezer met de Insulinde uit Rotterdam zijn be stemming volgen. Luit. ter zee 2e kl. L. J. Goslings, M. G. Smalt en N. W. Sluijter, wien vergund is uit Oost-Indië te repatrieeren, zal 12 dezer aan boord van het m.s. Sibajak van Tandjong- Priok vertrokken. Off. van den M.S.D. ie kl. H. van der Brugge wordt 1 Sept. geplaatst bij het Kon. Instituut voor de Marine te Willemsoord en belast met de functie van leeraar in werktuig kundig teekenen en werktuigbouwkunde. Off. van den M.S.D. 2e kl. M. Kraal, on langs uit Oost-Ipdië teruggekeerd, wordt 24 dezer geplaatst bij de Marinekazerne te Wil lemsoord. Bij Kon. besluit van 6 Augustus zijn 21 Augustus bevorderd: a. tot luit. ter zee der ie kl. de luits. ter zee der 2e kl. C. Mooleuburgh, J. F. W. Nuboez, M. Schoo, A. de Booy, F. W. van Overeem en J. E. A. Post Uiterweer; b. tot luit. ter zee der ie kl. bij de Kon. marine-reserve de luits. ter zee der 2e kl. bij die reserve A. Boosman, J. C. van den Tol en J D. Jibben; c. tot luit. ter zee der 2e kl. de luits. ter zee der 3e kl. A. H. J. van der Schatte Olivier, A. van Karnebeek, C. H. E. Brainich von Brai- nich Felth, H. P. Muller, G. Kruys, J. van Haga, R. Stuffken, J. C. Jurrjens, C. C. J. Schalkwijk, P. G. J. Snippe, A. C. M. de Neeve, F. W. van Duim, C. W. F. baron van Boetzelaer, C. W. Krabbe, J. H. J. Nepveu, P. Schotel, D. B. van Heuven, A. P. Smitt, J. A. F .H. Douw van der Krap, P. G. de Back, H. W. R. Krauss en C. L. J. F. Douw van der Krap; d. tot luit. ter zee der 2e kl. bij de Kon. marine-reserve de luits. ter zee der 3e kl. bij die reserve P. van Willigen, H. C. J. Coumou en D. Korver; e. tot ie luit. der mariniers de 2e luit. der mariniers H. Lieftinck. f. tot off. van den M.S.D. der 2e kl. de off. van den M.S.D. der 3e kl. J. G. C. van Hilten, A. de Vaal, A. Ohr en E. C. Leertouwer; g. tot off. van adm. der 2e kl. de off. van adm. der 3e kl. M. Krauss. OOST-INDIE. Overgeplaatst: van den dienst der conser vatie torpedobootj'agers naar het station voor onderzeebooten de kapitein luitenant ter zee T. L. Kruys; van het station voor onderzee booten naar het departement der marine de kapitein luitenant ter zee W. K. Maurits; vnn het station voor onderzeebooten naar het depar tement van marine de luit. ter zee der 2e kl. H. M. Bemmele'n; van Hr. Ms. Tydeman naar de marinekazerne Oedjoeng de officier v. d. M.S.D. 2e kl. J. H. v. d. Laar; van de kweek- schoal voor Inlandsche schepelingen naar Hr. Ms. Pelikaan de luit. ter zee 3e kl. J. H Nepveu. De levering van de gedurende de eerste helft van de maand September a.s. benoodigde margarineboter voor het garnizoen Den Helder is opgedragen aan den heer J. M. Zwerver te Schiedam. De dienstpl. korporaals B. Brouwers, J. Keus, M. B. Smit, J. Walter, P. Catenmiller, P. J. van Daele, H. Kerkvliet, J. Kriek, H. Vos, P. J. de Vuijst, S. J. Prins, A. v. d. Rest en L. Schmelzer van het reg. kust-art. zijn met ingang van 19 Aug. 1931 bevorderd tot dienstpl. sergeant-tit. Met groot verlof. De res.-kap. M. Schmit, G. C. Haeck, res. ie luit. G. A. J. Bleeker, P. Keiler, W Bijlsma, res. 2e luit. P. C. van Loon, A. C. J. Schip pers en J. H. W. Schlamilch van het reg. kust-art., onder de wapenen tot het houden van een gecomprimeerden cursus, zullen op 22 Augustus a.s. in het genot van groot verlof gesteld worden. Opkomst onder de wapenen. Op 24 dezer komen onder de wapenen bij het reg. kust-art. tot het volgen van een ge- comprimeerden cursus de kapitein H. F. Grondijs, res. ie luit. Mr. A. Stolk, Dr. G. C. Dibbetz, Jhr. D. Bicker, W. F. Bijl, F. Ver- hage, E. L. van Musscher, J. J. Deegenaar, C. N. R. de Jong, res. 2e luit. Mr. J. v. d. Scheer en P. W. Majoor. Op Zaterdag 22 Augustus a.s. zullen de nieuw benoemde 2e luitenants ingedeeld bij het reg. kust-artillerie worden beëedigd. Deze beëediging zal geschieden door den comman dant van het R.K.A. voor het front van de in het garnizoen aanwezige troepen, binnen het fort Erfprins. De dienstplichtigen van de lichting 1925 van het 4e reg. veldartillerie voor herhalingsoefe ningen onder de wapenen zullen op 2 Septem ber a.s. in het genot van groot verlof gesteld worden. Inlijving. De dienstplichtigen 1931, aangewezen voor officiersopleiding, bestemd voor het reg. ge- zuHeneoe"a g0?3 '>ontonniers en torpedisten, zullen op 3 September a.s. in werkelijkcn dienst komen voor eerste oefening. De bij het reg kustartillerie benoemde 2e w.m k- Ll?mJstra wordt 22 dezer in Den Helder beeed.gd en is bestemd voor de 2de schoolcompagnie van het korps te Vlissingen DE FINSCHE KAMPIOENSCHAPPEN Bij de Zondag te Hclsingfors gehouden athletiekkampioenschappen van Finland, is een groot aantal uitstekende prestaties ver- j richt. Bijzonder spannend was de 5 K.M.-loop, waarin 4 loojnirs binnen de 15 minuten bleven.1 De voornaamste uitslagen zijn: S K.M. 1. Lehtincn 14 min. 36.6 sec.; 2, 3 eri 4: 14 min. 39-5sec., 14 min. 40 8 sec., 14 I min. 53.3 sec. 10 K.M. 1. Mattilainen 31 min. 51.3 sec. Speerwerpen. 1. Jarvinen 68.35 M.; 2. De Pentilla 67.76 M. Polsstokhoog. I. Lindroth 4.03 M. Discus. Vaalamo 45-47 M. Hoogspringen. Reinikka 1.90 M. Verspringen. Aho 7.03 M. Kogelstooten. Wahlstadt 15.28 M.; 2. Jarvi nen 14.72 M. Kogelslingeren. Pörshöla 53-77 M. 110 M. horden. Sjöstedt 14.8 sec. 400 M. horden. Wilen 54-3 sec. 100 M. Sjöstedt ii.ï sec. 200 M. Jarvinen 22.2 sec. Vijfkamp. Sippola. NED. RECORD KOGELSTOOTEN VERBETERD. Door Eijsker. Tijdens de te Schiedam gehouden wedstrij den, uitgaande van den Z.-H. A. B., verbeterde Eijsker het ten zijnen name staande Ned. record kogelstooten door een worp van 13-53 M. (oud record 13.42 M.). Na afloop der wedstrijden wierp hij den ko gel zelfs 13.61 M.! NEDERLANDSCHE SUCCESSEN IN BELGIE. De Zaterdag te Capellen gehouden atletiek wedstrijden hebben voor de Athletiek Touring .Club „De Snelvoeters" tot een mooi succes ge leid. De 100 M. werd door M. van den Berge gewonnen in 11.2 sec., 2 werd H. de Boer. j Hofman werd eerste in het hoogspringen met een sprong van 1.83 M. Polshoog was voor Oorschot met 3-73 M. De Zweedsche estafette werd eveneens door „De Snelvoeters" gewon nen (Dop, Beintema, Hummel, Van Welsemes). NIEUW WERELDRECORD KOGEL STOOTEN (DAMES). Bij de te Bielefeld gehouden atletiekwed strijden voor dames verbeterde Frl. Grete Heu- blein (Barmen) haar eigen wereldrecord ko gelstooten (13.16 M.) niet minder dan vier maal. Zij wierp den kogel achtereenvolgens 13.19, 13.27, 13.2J en 13.70 M.! ATHLETIEK IN OOST-INDIE. Op Zondag 12 Juli j.1. werden te Soerabaia door de N.I.A.U. athletiekwedstrijden georga niseerd, waaraan ook weer verschillende Zee machtleden deelnamen. Een uitblinker was hier het lid v. d. Lans, die alle drie werpnum- mers wist te winnen, v. d. Lans gaf blijken een all round sportman te zijn,' vooral zijn speerwerpen was prima in orde. jQe navolgende prijzen werden door Zee- mac.htleden behaald: |Cogelstooten: ie pr. J. J. v. d. Lans, 11.49 M. Discuswerpen: ie pr. J. J. v. d. Lans, 31.87 M. Speerwerpen: ie pr. J. J. v. d. Lans, 47.10 M.; 2e pr. L. J. Larman, 40.88 M., dus ook de heer Jarman heeft zijn beste beentje vobrgezet. Den leden van Zeemacht van-harte geluk ge- weüscht met het behaalde resultaat en het H.A.-bestuur in Oost-Indië dank voor haar onvermoeid aanmoedigend werken. Naar wij vernemen is de sergt.-konst. D. J. Matze aangewezen om naar Nederland terug te keeren. In verband hiermede en met het vele goede werk dat door Matze in Indië in het belang van de sport in het algemeen en voor de Marine sportvereeniging in het bijzon der is gedaan, gevoelen wij ons gedrongen j Matze hartelijk dan kte brengen voor hetgeen door hem werd verricht in den tijd dat hij in j Indië verblijf hield. Wij hopen dat Matze bij terugkeer in Nederland zijn gezin in den besten welstand moge aantreffen en dat hi) zichi ook in Nederland zal blijven geven aan de sportbeoefening. Wij brengen nog even in herinnering dat de kampioenswedstrijden der Marine in Athletiek en zwemmen, dit jaar zullen worden gc''o:- -n op 18 en 19 September a.s. De inschrijvingsbil jetten zullen in het begin van de volgende maand worden verzonden. Wij verzoeken de correspondenten van Zeemacht wel hunne aandacht aan het invullen van -eze te willen besteden. Het voorloopig chronologisch overzicht van deze wedstrijden is als volgt: Op den eersten dag: 8 u. 30 v.m.: aanmel den der deelnemers en uitreiken van wedstrijd nummers en -programma's. 9 uur: kogelstoo ten en 400 M. snelloop. 9 u. 30: hindernisbaan en speerwerpen. 10 uur: hoogspringen zonder aanloop en 100 M. snelloop. 10 u. 30: ver springen zonder aanloop en 1500 M. snelloop. u uur: discuswerpen en verspringen met aan loop. 1 u. 30 n.m.: Zwemmen, 40 M. rugslag; 80 M. borstschoolslag; 100 M. vrije slag en 4 maal 40 M. estafette, vrije slag. 3 uur, althans hirect na het zwemmen: polsstokverspringen hookspringen met aanloop. 3 u. 30: hink-stap- sprong en halve beslissing 400 M. snelloop. Op den tweeden dag. 9 uur: halve beslissing 100 M. snelloop en beslissing verspringen zon der aanloop, 9 u. 20: beslissing kogelstooten en beslissing hoogspringen zonder aanloop. 9 u. 45: estafette 4 maal 100 M. 10 u. 10: 110 M. hordenloop. 10. u. 30: snelloop rond de werf (ongeveer 3000 M.). 1 uur n.m.: beslissing verspringen met aanloop en beslissing 400 M. snelloop. 1 u. 20: beslissing polsstokversprin gen en beslissing discuswerpen. 1 u. 45 beslis sing hoogspringen met aanloop en beslissing 100 M. snelloop. 2 uur: beslissing speerwer pen en polsstokhoogspringen. 2 u. 45: estafette „rond de werf", de te loopen afstanden zijn: 400, 400, 800, 800, 400, 400 M. Er wordt ge- loopen op het fietspad rond de werf en over bestrate wegen. Weg- of gymnastiekschoenen zijn noodzakelijk. Geloopen wordt om den „wisselprijs" voor het schip or inrichting (buiten de gewone prijzen). 3 u. 15: uitreiken der prijzen. ROEIEN. DE EUROPEESCHÈ ROEI-KAMPIOEN- SCHAPPEN. De Triton (twee zonder stuurman) kampioen van Europa. De wedstrijden om het roeikampioenschap van Europa zijn Vrijdag en Zaterdag te Parijs gehouden. j Een van de vier nummers, waarvoor Neder land had ingeschreven, is gewonnen, namelijk de'twee zonder stuurman. Deze fraaie overwin ning is voor een groot deel te danken aan het schitterende sturen van den slag van „Triton". Pe Ned. ploeg roeide in den eindstrijd tegen Italië en Frankrijk. Alle ploegen startten zeer goed en het verschil bleef steeds miniem Ón der dc brug echter en even daarna kreeg' Hol land de kans om, terwijl de twee anderen te ver naar buiten stuurden, de bocht af te snijden 1 en voor te komen. J Even was men nog bang, dat zij in dood water zouden geraken, doch de wind was ster ker dan de stroom en op 1600 M. leidden de onzen met ruim I lengte. Daarop volgde ech ter een inzinking, die een oogenblik ons het ergste deed vreezen, doch de Nederlandsche ploeg herstelde zich schitterend om ten slotte de eindspurt met 1/2 lengte te winnen. De Triton roeide in haar serie (2e heat) met Italië en Polen en plaatste zich tweede (7 min. 18.6 sec.). Italië werd winnaar (7 mm- 15.2 sec.). De eerste heat werd door Frankrijk gewonnen in 7 min. 23 sec., met Denemarken als tweede (7 min. 33-6 sec.). Deze 4 ploegen kwamen dus uit in de finale, maar Denemarken trok zich terug, zoodat Nederland, Italië en Frankrijk overbleven. De uitslag was: 1. Nederland, 7 min. 1.6 sec 2. Italië, 7 min. 3-6 sec.; 3- Frankrijk, 7 min. 8 sec. In de Vier met Stuurman wist Nederland zich niet voor de finale te kwalificeeren, daar men op de 3e plaats eindigde, na Denemarken en Zwitserland. (Tijd van Nederland 6 min. 57.4 sec.) In Vier zonder Stuurman werd de Neder landsche ploeg ook 3e in 6 tuin. 33-2 sec. na een zeer onregelmatige race. In de demi-finale der Achten was wederom de derde plaats het lot van onze vertegenwoor digers, na Italië en Hongarije. VOETBAL. MARINE SPORTVEREEN. „ZEEMACHT". De nederlaagwedstrijden gespeeld door het elftal van de Marine Sportvereeniging Zee macht bchooren weer tot het verleden. Behalve de nederlaagwedstrijden werden nog een twee tal vriendschappelijke wedstrijden gespeeld ten bate van hetzelfde doel, tenslotte een revan chematch tegen HRC III, de eenige vereeni- ging, die tegen Zeemacht gelijk speelde in het nederlaagverband. Zooals bekend mag worden geacht werden al deze wedstrijden gespeeld voor het M.S.F. enz. Wij hebben niets dan woorden van lof en hulde voor de spelers, die zich gaven voor deze wedstrijden. Geheel belangloos en onbaat zuchtig werd door hen een groote reeks van wedstrijden gespeeld, waardoor zij zich in dienst stelden van de lijdende menschheid, bravo. Ook voor de vrouwen en meisjes van de deelnemers, die hun man of verloofde ge durende vele mooie zomeravonden moesten missen en afstonden voor dit mooie werk, een woord van appreciatie en dank voor de medewerking in deze verleend. Eveneens een woord van dank aan den scheidsrechter Dol. In tegenstelling met vorige jaren, kwam Zeemacht dit jaar sterk uit en mocht het ge noegen smaken ongeslagen uit den strijd te voorschijn te treden. De spelers, die gedurende de geheele reeks van wedstrijden op het groene tapijt versche nen of gedeeltelijk mededongen, waren de navolgende: Doel: Onderstal, alle wedstrijden op 2 na; Danckaerts 2 wedstrijden. Achterspelers: v. d. Wal en Klootwijk. Midden: Dieleman, Schalier; nadat Schalier naar Amsterdam werd overgeplaatst viel hier Mulder in; Maar- sen. Voorhoede: Henning, Suylekom, Bloem- vliet, Kunst en Schapenkötter. De navolgende wedstrijden met het hierbij vermelde resultaat werden gespeeld: ZeemachtMLD II 83, ZeemachtMLD I 72, ZeemachtHRC III 43, na verlen ging en loting, ZeemachtSucces I 21, ZeemachtHRC IV 63, ZeemachtJVC I 65, ZeemachtWieringerwaard I 83, Zee machtHelder IV 53, ZeemachtHelder III 7—3. De uitslag van de vriendschappelijke wed strijden en de revanchematch was: ZeemachtHRC II o4, ZeemachtHel der II 45, revanchematch ZeemachtHRC III 1o. Voor de laatste drie wedstrijden was door het bestuur van de Marine Sportvereeniging Zeemacht voor eiken wedstrij-d een plaquette beschikbaar gesteld. Uiteraard werden de prijzen, beschikbaar ge steld voor de nederlaagwedstrijden, niet uitge reikt en zullen dus bewaard blijven voor het volgende jaar. Door de Firma Luyckx werd voor de zeer mooie prestatie van het elftal van Zeemacht een fraaie beker beschikbaar gesteld. Voor de spelers zijn herinneringsmedailles beschikbaar gesteld. Anna Paulowna. De postduivenvereniging „Altijd Verder" hield Zondag j.1. een wedvlucht vanaf Noyon (afstand 390 K.M.). Van de duiven, die om 7 uur waren losgelaten, werd de eerste om 10 u. 52 m. 51 sec. geconstateerd en de laatste om II u. 9 m. 45 sec. Over een afstand van bijna 400 K.M. werd dus ongeveer 4 uur gevlogen zoodat de snelheid 100 K.M. per uur bedroeg' De prijzen vielen als volgt: W. Blaauboer 1, 3, 6, 8; Gebr. van Steyn 2, 4, 5, 7. AUTOMOBILISME. EEN MORRIS-PRESTATIE. Men schrijft ons: Ten einde de absolute betrouwbaarheid en de uitnemendheid van de daarin verwerkte mate rialen te bewijzen, werd op den ioen Augustus j.1. een Morris S.V. met Supercharger op de Brooklandsbaan gebracht. Deze wagen was voorzien van een standaard motor met stan daard zuigers, enz., terwijl de snelheid, waar- mede werd gereden, door de Royal Automobile Club officieel werd vastgesteld. Deze snelheid over twee baanvakken in tegenovergestelde richting, bedroeg 160 K.M. per uur. Voor een kleine wagen, zooals de Morris S.V. is, mag dit ongetwijfeld een zeer bijzon dere prestatie heeten. Stoomvaart Mij. Nederland Christiaan Huygens, 19 Aug. v. A'dant. p C Hooft, 19 Aug. v. Batavia. Poelau Laut, t., 18 Aug. v. Colombo. Poelau Roebiah, u.. 19 Aub- v. Suez. Prins der Nederlanden, u., 19 Aug. v. Sucz. joh in v Oldenbarnevelt, 19 Aug. te A'dam. Soemba, u., 19 Aug. te Antwerpen. Mamix van St. Aldegonde, u., 17 Aug. Belawan. Tarakan, t., pass. 17 Aug. Perun. Kon Holl. Lloyd. Ecmland, 17 Aug. te Hamburg. Drechterland, u.. 17 Aug. te Klo JaneiroL Flandria, u., 18 Aug. v. Santos. Zeelandia, 19 Aug. v. A'dam. Maasland, u., 17 Aug. te Buenos Ayrcs. Tenerife, 18 Aug. te A'dam. Eisenach, u., 19 Aug. te Antwerpen. Kon. Ned. Stoomboot Maatschappij Boskoop, 18 Aug. v. A'dam. Perseus 18 Aug. te A'dam. Haarlem, 19 Aug. v. R'dam. Hebe, 19 Aug. v. A'dam. Iris, 19 Aug. v. A'dam. Proteus, 19 Aug. v. A'dam. Helder, u„ 15 Aug. v. Guyaquil. Titus, 17 Aug. te Aux Cayes. Ajax, 17 Aug. v. Oran. Aurora, 17 Aug. te Hamburg. Ceres, 17 Aug. v. Algiers. Colombia, t., pass. 17 Aug v. Flores. Barneveld, u., 16 Aug. te Colon. Hermes, pass. 19 Aug. Gibraltar. Ulysses, 19 Aug. te Hambtjrg. Crijnssen, 17 Aug. te Hamburg. Deucalion, 17 Aug. te Smyrna Minerva, 17 Aug. v. Constantinopel. Ncreus, 16 Aug. te Danzig. Orpheus, 17 Aug. te Kopenhagen. Pluto, 18 Aug. te A'dam. Stella, 17 Aug. v. Cephalonia. Stuyvesant, 18 Aug. te A'dam. Trajanus, 17 Aug. v. Malaga. Amazone, 18 Aug. v. Fiume. Clio, 18 Aug. v. Constauza. Fauna, pass. 18 Aug. Gibraltar. Irene, 19 Aug. te A'dam. Minerva, 18 Aug. te Bourgas. Nickerie, u., 18 Aug. v. Madeira. Pollux, 18 Aug. v. Valencia. Zeus, 18 Aug. te Barcelona. Kon. Paketvaartmaatschappy. Both, pass. 19 Aug. Perim. 1 Nw. Holland, 15 Aug. v. Melbourne. Nieuw Zeeland, 18 Aug. v. Singapore. Sigli, 17 Aug. v. Rangoon. Tasman, 15 Aug. v. Batavia. Van Spilbergen, 17 Aug. v. Bangkok. Holland—Afrika Lijn. Grijpskerk, t., 18 Aug. te Antwerpen. Meliskerk, 19 Aug. v. Hamburg. Springfontein, u., 18 Aug. v. Lorenzo Marquei Randfontein,_u., 18 Aug. v. Tanga. Heemskerk, 't., pass. 17 Aug. Perim. Waalkcrk, t., 19 Aug. v. Mombassn. HollandAmerika Lijn. Delftdijk, 18 Aug. te Liverpool. Dinteldijk, 14 Aug. v. San José de Guatamalaa Damsterdijk, 18 Aug. Deal gepass. Edam, 19 Aug. v. Santander. Grootendijk, 17 Aug. te New Orleans. Lochgoil, 17 Aug. te San Francisco. Veendam, 17 Aug. te New-York. HollandAustralië Lijn Arendskerk, pass. 19 Aug. Vlissingen. Tawali, u., 16 Aug. te Adelaide. Torval, u„ 19 Aug. te Melbourne. HollandO.-Azië Lijn. Meerkerk, u., 18 Aug. te Colombo. Nias, u., 17 Aug. v. Manilla. HollandWest-Afrika Lijn. Maaskerk, u., 18 Aug. v. Lagos. Reggestroom, 18 Aug. v. Hamburg. Scheldestroom, u., 18 Aug. v. Lagos. JavaNew-York Lijn. Atreus, 17 Aug. v. Sabang. Saleier, 17 Aug. v. Padang. JavaChinaJapan Lijn. Tjikampek, 18 Aug. v. Manilla. Rotterdamsche I.loyd. Kedoe, t., 18 Aug. v. Port Said. Dempo, t„ 19 Aug. v. Marseille. Kota Pinang, t., pass. 19 Aug. Dover. Djember, u., pass. 18 Aug. Malta. Kota Nopan, u., 18 Aug. te Sabarig. Kota Radja, 19 Aug. te Batavia. Patria, u., 18 Aug. v. Gibraltar. RotterdamZuid-Amerika Lijn. Alphacca, t., 18 Aug. v. Buenos Ayres. SilverJava Pacific-lijn. Kota Baroe, 17 Aug. v. San Francisco. Siantar, 17 Aug. v. Singapore. Silverbelle, 16 Aug. v. Rangoon. Silverhazel, 17 Aug. v. Singapore. Stoomvaartmaatschappij Oceaan. Automedon, pass. 19 Aug. Wight. Autolycus, 16 Aug. v. Yokohama. Achilles, 16 Aug. te Hamburg. Melampus, 18 Aug. te P. Said. Diomed, 18 Aug. v. Port Said. Helenus, 18 Aug. v. Singapore. Philocletes, 18 Aug. v. Hongkong. Polyphemus, 18 Aug. te Liverpool. Palembang, t., pass. 18 Aug. Perim. van 18 tot en met 19 Augustus. ONDERTROUWD: P. J. A M War- 'lar L- M- Oompagne; J. Kraiiier en N. Molenaar; C. G. Gomes en E. M. Govers; J. Kramer en M. J. Bonte; H. J. M. v. Emmerik en A. G. M. Poelman. GETROUWD: W. A. Visser en A. M. Sterk. M. v. d. Driesschen Rysdyk, z.; J. O. v. d. Water—Siewers d OVERLEDEN; D. Gerritsen 2 1 A P. J. v. d Akker, 38 j.; A. Jongketvs- Slootman, 27 j.; H. v. d. Lee, 82 ,j. BROEK OP LANGENDIJK, 19 Aug. 55,ooo kg. roode kool ie soort 0.601.70; 11,000 kg. gele kool ie soort 0.801.70; 48,000 kg. witte kool (vroege) 0.600.90; 8400 kg. gele uien 6.106.50; gele drielingen 4.70—5.70; gele nep 8.50—9.70; 1400 kg. slaboonen 9.40—16.90; 130 kg. snijbooncn f 10.20—13; 20,000 kg. aardappelen: Schot- schc muizen 6.50—ë.60; Duc of York 3— elgenhei"lers 4.80-5.30; drielingen j 6.607.10, alles per 100 kg. NOORDSCHARWOUDE, 19 Aug. Groote Schot 3.50-3.60; Schotsche mui zen 6.206.80, drielingen 6.80—7, duken P,20~3-38- eigenheimers 3.80—4.10, sper- cieboonen 10.7014.30, zilvernep i2.6o^i9" drielingen 5.806, zilveruien 2.903.3®ï uien: gele nep 9.10—10.10, drielingen 5-*> •>•70, uien 5.706.10, kroten 2.20, roode kool 0.601.50, gew. witte kool 0.60I. gele kool 0.701.40, alles per 100 kg. bos wortelen 2.70 per 100 bos. Schagermarkt van Donderdag 20 Aug. 14 paarden 175400; 15 stieren 100150; 22 geldekoeien (magere) 160270; 68 idem (vette) 250—340; 25 kalfkoeien 250—360; 23 nuchtere kalveren 14—28; 286 schapen (vette) 3237» 262 lammeren 20—27; 40 varkens (magere) 18—26; iI2 idem (vette) per kg. 0.450.47; 305 biggen 1014; 48 konijnen 0.501.40; haantjes 0.20—0.75. Eierenveiling. 90,000 kipeieren; kleine 3.003.50, witte 4.00—.5.20, bruine 5.005.60; 1392 eend- eieren 3.503.60 14 kalkoeneieren 7.90. 18 Aug. Aangekomen uit Zweden het voor Rouen H 111 bestemde Duitsche motorschip „Nora als bijlegger wegens ongunstig weer. Aangekomen van Harlingen en vertrokken naar Londen Eng. s.s. „Groningen". 1 Naar waarnemingen verricht in den i morgen van 20 Augustus. Medegedeeld door het Kon. Nederlandsch' Meteorologisch Instituut te de Bilt. Hoogste stand 736.6 te Akureyri. Laagste stand 740.5 te Holyhead. Matige, tijdelijk wellicht krachtige tot Z.W. wind, zwaar bewolkt met tijde lijke opklaringen, waarschijnlijk regen buien met kans op onweer, iets koeler.

Heldersche Courant | 1931 | | pagina 8