Als man en vrouw verdienen. Geschenken geven en ontvangen. Hoe zeven Ziegfield-girls den dood vonden. Goed houden van melk. Het menu van de week. Is zoo'n dubbel Inkomen rechtvaardig? In moeilijke tijden, als wij nu bede- ven, moeten vele zaken en overheids bedrijven personeel ontslaan en daar voor komen dan in de eerste plaats gehuwde vrouwen in aanmerking. Niet omdat zij getrouwd zijn, doch omdat in vrijwel alle gevallen ook haar man een inkomen heeft, zoodat men te doen krijgt met een geval van dubbele in komsten. Niet het huwelijk der vrouw, doch het dubbele inkomen moet de maatstaf zijn bij het verleenen van ont slag. Dan moet echter eerst nauwkeurig worden vastgesteld, wat als een dubbel inkomen moet worden aangemerkt. Verschillende gevallen. Een dubbel inkomen gaat uit van den grondslag: twee verdienen meer dan één. Op zichzelf behoeft zoo'n handel wijze nog niet onsociaal of egoïstisch te zijn; dikwijls is er bittere noodzaak voor. Een dubbel inkomen kan ook door één persoon verdiend worden; dit is evenmin in alle gevallen afkeurens waardig. Soms leidt de aard van het beroep er toe; soms zoeken de men- schen ook bijverdienste, omdat ze een groot gezin of verarmde familieleden moeten onderhouden, omdat er in hun gezin ziekte is geweest, enz. Het stre ven, om geld te sparen en een kapitaal tje te verzamelen, zal slechts zelden tot het zoeken van een dubbel inkomen leiden. Parasiteeren. Het dubbele inkomen wordt eerst af keurenswaardig, vooral in tijden als wij nu beleven, wanneer het doel niet is harde noodzaak, doch een opvoeren van den levensstandaard van het gezin. Dat is een oneerlijke concurrentie tegen an deren, soms zelfs een parasiteeren op de maatschappij. Toch zijn er gevallen, waarin het dubbele inkomen moet wor den toegelaten, omdat zucht naar weelde niet als doel kan worden aangemerkt. Wij denken aan de moeder van een groot gezin, die twee maal per week uit werken gaat, hoewel haar man een vast inkomen heeft; aan de weduwe met een volwassen zoon, die kranten verkoopt of een kamer verhuurt om de opvoe ding van haar jonge kinderen te be talen. Wisselvallige inkomsten behoe ven ook niet verboden te worden; iemand met een vast inkomen mag wel eens een lezing houden tegen betaling, mits hij van het lezingen-houden geen tweede beroep maakt. Doch geregelde inkomsten van één persoon uit meer dere ambten of beroepen, i f van meer dere personen uit één gezin, dat is iets, wat in dezen tijd niet voor mag komen, al zou het in tijden van overvloed mis schien zijin goede zijde hebben, de men- schen hierin vrij te laten. Het is een eigenaardig verschijnsel, dat men in den regel met het koopen van een of ander geschenk voor een verjaardag tot het laatste oogenblik wacht Het is zoo gemakkelijk om dan maar te denken: „Och, ik stuur maar bloemen of een doos bonbons" en daar mede denkt men dan zijn plicht ge daan te hebben. Vaak gebeurt het zelfs «at men den verjaardag van een goede ™din oi familielid totaal vergeten oüvintTVrc ?eiï bewusten dag een in geving krijgt, dat zij iarin is Ganw den banketbakker "opgebeld' Och stuurt u een doos bonbTs van zoveel' en zooveel naar mevrouw of meiuf frouw X en doet u er een kaartje bij waarop u ze: „Hartelijk geiukee wenscht en veel liefs, je Anna" Zorgt u vooral dat het gauw bezorgd wordt? Het bedrag der doos schrijf ik u weer per giro over!" Zie, dergelijke geschenken hebben nooit die waarde, die een zelfs goedkooper geschenk geeft of wel een of ander handwerk, waar gij uw kost baren tijd aan gegeven hebt. Gij hebt uw plicht tegen over de jarige vervuld, maar toch is dit niet de juiste manier om een attentie te bewijzen. De jarige zal dadelijk ge voelen, dat het niet met lieve gedachten gegeven is en hoe ouder- wetsch het moge klinken, de grootste waarde heeft de manier waarop iets wordt gegeven. Weet men niet precies wat de be wuste persoon kan gebruiken, dan zal men zich de moeite moeten getroosten zich in te denken wat bij haar past. Kunstvoorwerpen kan men altijd ge ven en vinden allicht een plaats. De meeste menschen stellen zooiets op prijs en zullen het ontvangen ervan waardeeren, omdat dit tevens een be wijs is, dat gij hen ook min of meer kunstgevoel toeschrijft. Indien ik u over kunstvoorwerpen schrijf, behoeft gij niet te denken dat dit altijd een kostbaar iets behoeft te zijn, o neen, vaasjes, presenteerblaadjes, kettingen, armbandjes, kan men in de winkels geëtaleerd zien voor bescheiden prijzen Geeft gij om een of andere reden toch bloemen, vergewist u dan welke bloemen of planten de jarige gaarne heeft en mogelijk heeft zij een lieve lingsbloem. Zend nooit cadeautjes met een kaartje aan goede hekenden, maar geeft u dan even de moeite een klein briefje er bij te laten gaan, indien gij niet zelf een bezoek kunt brengen. Wij hebben nu gesproken over het geven van geschenken, maar willen gaarne ook iets over het ontvangen daarvan te berde brengen. Heel vaak komt het voor, dat de jarige een geschenk ontvangt en mis schien wel uit verlegenheid het pakje niet opent, maar weg zet en later, wanneer de gasten vertrokken zijn. nas ziet, wat het bevat. Veel vriendelijker tegenover de geefster is het echter, om het in haar tegenwoordigheid te ope nen en met een vriendelijk opgewekt cezicht te bedanken, zelfs wanneer het iets is. wat u een weinte tegenvalt. Krijgt men bloemen, laat men dan de moeite nemen, ze dadeliik in een vaas met water te zetten of laten zetten. Gij zult nu wellicht bij u zelf denken: -Och, maar dat weten wij toch alle maal wel". Ja. lieve lezeres, weten doen wij het, maar brengen wij de kleine dingen des levens wel alle in practijk? Gevaarlijke grillen en kuren. De Ziegfield girls zijn niet alleen in Amerika, doch over de geheele wereld beroemd om hun schoonheid en gratie; meestal maken zij ook carrière en wordt rükdom en geluk hun deel. Van deze betooverende mooie meisjes zijn be roemde danseressen geworden, revue sterren met ongehoorde inkomens, of zij zijn getrouwd met millionairs en vorsten. Anderen hebben zich echter niet op den top weten te handhaven en zün na een paar jaar weer op den ach tergrond gekomen; zij wenden onbe kende danseresjes, kelinerinnen, typis tes of en dan waren ze misschien gelukkiger dan een der anderen de vrouw van een eenvoudig man. Al deze meisjes droomen nog slechts in stille nachten van schittering, succes en car rière, waar de anderen dagelijks door worden omringd. Noodlot. Wij willen u thans echter niet ver tellen van de beroemde en vergeten Ziegfield girls, doch van 7 harer, die door hun schoonheid en door alle be koorlijkheden der vrouw voorbestemd waren tot een schitterende carrière en die door een tragisch noodlot onverbid delijk uit dat alles werden weggerukt. De zevende stierf eerst kort geleden een gewelddadigen dood. Het was He len Walsh, zelfs ondier de Ziegfield girls een opvallende schoonheid, die door ceheel New-York bewonderd en verwend werd als slechts zelden het geval is geweest. Thans ligt zij'in haar graf, het prachtige lichaam verminkt o oor brandwonden. Brandwonden Harry Richman, revuespeler en eige naar van een nachtclub, een der meest vooraanstaande personen van Broad- way, had haar uitgenoodigd voor een pleziertochtje op zijn prachtig jacht, „Chevalier II". Bii Long Island werd benzine ingenomen en om onverklaar bare redenen ontstond er een hevige ontploffing. Helen Walsh stond in de buurt en werd door de vlammen gegre pen, terwijl vlak daarop brandende ge deelten van het schip op haar vielen. Richman was slechts licht gewond en slaagde erin, zijn schoone gast onder het brandende hout weg te halen, doch ook toen kon hij haar brandend© klee- ren niet blussohen. Hü wierp haar in het water, zoodat de vlammen uitdoof den, sprong haar dadeliik na en wist haar nog levend op het droge te bren gen. Zü was echter te zwaar gewond; na een dag in het ziekenhuis onduld bare pijnen te hebben geleden, be zweek zij. Schoonheid en dood. Even mooi en begaafd waren ook de zes andere Ziegfield girls, die op tragi sche wijze om het leven kwamen. Ma- rion Day Berrien vond den dood bij een brand in haar woning. Peggy Davies, die met den Australischen millionair Townsend getrouwd was, reed. in Nice met haar elegante auto en stuurde deze plotseling in een vlaag van zwaarmoe digheid naar een steilen afgrond; eerst eenige uren later stierf zü aan haar verwondingen. De pittige Flo Een was verloofd met een Braziliaansch diplo maat, doch er ontstond een familie twist, die het verwende meisje te veel werd; zij sprong uit het raam van een wolkenkrabber en werd verpletterd. Allyn King, die herhaaldelijk prijzen heeft behaald in schoonheidswedistrij- den, maakte eveneens een eind aan haar leven door uit het raam te sprin gen. Zü had opgemerkt, dat zii minder slank was, en begon daarom zonder me disch toezicht een overdreven honger- kuur. Hierdoor kreeg zij een ernstige organische kwaal; zij verloor haar schoonheid en haar gezondheid en gaf aan zelfmoord de voorkeur boven een langdurig ziekbed. Cynthia Cambridge was met vacantie in Europa en deed een ritje in het Hyde-park te Londen, toen haar paard schrikte en op hol sloeg. Zij werd voor de wielen van een auto geworpen, die niet snel genoeg kon remmen; toen men haar er onderuit haalde, was zij reeds dood. En Myrna Darby, een schit terende ster in opkomst, vond door haar eigen onvoorzichtigheid den dood. On danks de waarschuwingen van haar vrienden nam zij eindeloos lange zonne baden, totdat zij op zekeren dag ernstig ziek werd en overleed. i llNOH „Over mevrouw Muller heb ik een verschrikkelüke geschiedenis ge hoord!" „Dat kan ik me indenken, juffrouw- Meier. U ziet er vandaag zoo verge noegd uit!" Indien men niet over een frissche kelder beschikt is het moeilük om melk gedurende de zomermaanden goed te houden. Men kan het zuur-worden voorkomen, door de melk, zoodra men die in huis heeft te koken. Heeft men den volgenden dag melk over, dan kookt men deze weer op; op deze wijze kan men melk zelfs in den zomer meer dere dagen goed houden. Zondag: Meloen. Pouletsoep. Kalfsgehakt met snijboonen. Aardappelen. Ananas met slagroom. Maandag: Vleeschschelp en. Tomaten ommelet. Princesseboonen met aardappelen. Griesmeel met ananas-saus. Dinsdag: Biefstuk. Bloemkool met aardappelpuree. Flensjes. Woensdag: Bloemkoolsoep. Runderlapjes. Andijvie, aardappelen. Beschuitje met kaas. Donderdag: Varkens biefstuk. Gestoofde tomaten en rijst. Broodschotel. Vrijdag I: Tomatensoep. Gestoofde mooten kabeljauw, botersaus. Worteltjes. Vrijdag II: Gebakken brood met tomaten. Stoofsla met roereieren. Aardappelen. Gebruinde boter. Pruimen compote. Zaterdag: Spaghetti met ham. Sla met gebakken aardappelen. Fruit. Zondag nemen wü in de plaats van soep eens meloen vooraf als afwisse ling. Indien wij üs kunnen krijgen wordt de meloen eerst eenige uren op ijs gezet en vóór het opdienen wordt een flinke hap afgesneden, opdat de meloen gemakkelijk uitgesehept kan worden, nadat eerst het vocht en de pitten verwijderd zijn, terwijl we een schaaltje met suiker rond laten gaan, voor hen, die liever meloen met suiker eten. Voor de ananas met slagroom ne men we een blikje goede ananas; er zijn tegenwoordig wel vele goedkoope soorten in dien handel (men krijgt ze reeds voor 35 cent een groot blik), maar de duurdere soorten zijn veel geuriger en smakelijker. Nadat wij het blik ge opend hebben, doen wij den inhoud op een paardeharen zeef om het overtollige water weg te laten loopen, doh vangen het in een kom op om er voor Maandag met wat citroensap, suiker en maizena een sausj voor de griesmeelpudding van te maken. Indien de ananas dus uitgelekt is, snijden wij ze in klein© stukjes en klop pen dL. room met 1 eiwit, 1 flinke eetlenel suiker en 1 ©Vi© vanillesuiker en een tikje zout stijf. (De eierdooier be waren we voor de griesmeelpudding van Maandag). De room en de ananas (op enkele stukjes voor de "srneeriri" na) worden nu door> t "«mengd en in een kristal len schaal opgediend met een wafeltje. Nu wil ik u iets geven voor de mid dagthee wat een aardige afwisseling is van de gebruikelijke koekjes of bon bons. Gezouten Pinda's. Hiervoor pellen we een grootere of kleinere hoeveelheid pinda's en ontdoen ze van de bruine velletjes. In een steelpannetje maken we wat boter warm en bakken d© pinda's onder voortdurend heen en weer schudden, daarna bestrooien wij ze met fijn tafel zout en zetten de nootjes een poosje weg, waarna het overtollige zout wordt verwijderd en de pinda's in een goed gesloten glazen jampot bewaard wor den. Sandwich© met Komkommer. Zeer dunne sneedjes bruin brood worden van de korstjes ontdaan, met boter besmeerd, daarna in tweeën ge sneden, de een© helft belegd met plak jes komkommer en met zout bestrooid,

Heldersche Courant | 1931 | | pagina 11