AM STER DAM SC HE k. III. BRIEVEN |l waarna de andere helft er op komt en beide helften flink op elkander worden gedrukt. Op deze wijze kan men ook sandwiches met tomaten maken. VIcesch Balletjes. Deze zullen zeer zeker wel in den smaak van de heeren vallen, zoowel by een kopje thee als by een apperatief en ik geloof, dat ik u verzekeren kan, dat een schaaltje met deze balletjes, wan neer het onbeheerd in hum nabijheid staat, in minder dan geen tijd verdwe nen zal zijn. We hebben noodig: 250 gram magere vleeschresten, b.v. soepvleesch, 1 flinke ui, 3 theelepels kerry, zout, peper, 1 eetlepel fijngehakte peterselie, 1 ei, pa neermeel en frituurvet, 1 eetlepel sla olie. We malen of hakken het vleesch zeer fijn evenals de ui en vermengen vleesch, ui, zout, peper, kerry, peter selie en eierdooier met elkander tot een goed samenhangend geheel, waarna we er kleine balletjes van maken. Het ei wit kloppen we los met de slaolie en 1 eetlepel water. We rollen nu de halletjes eerst door bet eiwit, daarna door het paneermeel en daarna nogmaals door eiwit en paneermeel, zoodat ze dubbel gepaneerd zijn. We zetten zé nu een poosje weg om weer wat op te stijven en bakken ze even vóór wy ze uitlek ken op grauw papier en dienen ze op een glazen schoteltje met een papieren servetje op. Voor frituurvet zou ik u raden een goede soort slaolie te nemen, daar men hierdoor geen omaangenamen bijsmaak krijgt en deze zeer voordeelig is in het gebruik. Gaarne zal ik een® van mijn lezeres sen vernemen of deze tractatie in den smaak der heeren is gevallen. Vriendelijk dank ik de verschillende dames, die mij zoo waardeerend schre ven naar aanleiding der "egeven re- 1 cepten en ben gaarne bereid de vragen te beantwoorden betreffende deze ru briek. Redactrice „Onze Keuken", Tberesiiastraat 424, Den Haag. MODEPLAATJE Hoeden. Uit de mozaik van ditjes en datjes, die mevrouw Mode ons altijd opnieuw weer schept, vormt zich een interessant beeld, waarnaar men in het begin van ieder seizoen met verlangen uitziet en die onwillekeurig steeds weer onze belangstelling wekt. We vragen ons dan af: „Wat zullen we nu weer krij gen?" En altijd weer is er iets niuews! Heel vaak natuurlijk iets, wat nu juist niet iedereen kan dragen, maar jonge, aardige gezichtjes staat veel goed. Denken wy eens aan de zoo bijzonder in den smaak vallende kaphoedjes, die men eigenylk geen hod meer kan noe men en die men op een bijzondere ma nier moet dragen. Er behoort zelfs een zekere virtuositeit toe om deze bijzon dere kleine dopjes, die men nog met den naam van hoed bestempelt, zoo op te zetten, dat men zich niet verwon derd afvraagt: Waarom zoo'n heel klein stukje hoed, waaromheen een krans van haar prijkt? Is het wel mooi en flatteert het iedereen wel? Heel veel jonge meisjes staat het coquet en aardig omdat er mooi ge- onduleerd of ook wei van natura gol vend haar uit komt kijken, maar toch moet men zich afvragen voor men zich een dergelijk „achterhoofddekseltjew aanschaft: „Past het by mijn gezicht, figuur en. haar? Is dit niet het ge val lieve lezeres, zoekt U dan maar een aardig hoedie; er zijn buitengewoon veel verschillende flatteerende hoeden, groote zoowel als kleine te kust en te keur te vinden en van allerlei mate riaal vervaardigd. We kunnen dus op ons gemak de collecties bekijken en niet het eerste het beste model nemen, waarvan de verkoopster u zegt: ..O. dame, deze hoed flatteert u bepaald!" Zoo ooit, dan is bij het koopen van een hoed noodig om eigen smaak te volgen; men voelt als het ware zelf, welk soort van hoed men moet hebben. Kousen. Bij de veelzijdigheid der kleuren van de heerschende mode spreekt als het ware van zelf, dat ook de modekleur der kousen zich veranderd heeft en er stemmige kleuren gedragen worden; de vleeschkleurige kousen ziet men evenmin meer als wit of heel licht grijze en beige kousen; grijze en brui ne kousen ziet men in allerlei nuances evenals zwarte kousen van zijde of fil d'écosse. Blouses. Blouses in zachte tinten op een don keren rok, geplooid of als klok, wor den nog gaarne gedragen, terwijl men een bijzondere voorkeur ziet voor En- gelsch borduursel in batist of crêpe georgette. Men draagt zoowel het over hemd-model als de meer gekleede blou ses en eveneens ziet men de blouse met een ceintuur op taille-hoogte, waaraan een z.g. schootje of klokkende strook, die vooral voor slanke figuurtjes zeer elegant en gekleed staat. Heel vaak wordt de blouse gewoon onder den rok gedragen en is de volant aan een cein tuur gezet, zoodat men naar verkiezing de blouse met of zonder volant kan dragen, hetgeen zeer practisch is, wan neer de blouse onder een mantel ge dragen wordt en men het kreukelen wil voorkomen. Jumpers zullen ook nog veel gedragen worden, meest in pasteltinten, evenals de mouwlooze jak jes, van fluweel, stof of breiwerk. In ieder geval spelen blouses in allerlei soort op dit oogenblik een groote rol. Korte en lange mouwen, in den 'rok gedragen met een breeden lakriem er overheen en eenigszins overblousend of afgewerkt met een ceintuur en vo lant, overhemd blouses, hoog gesloten en met een heerendas. Parasols. Parasols worden meer en meer ge bruikt, niet alleen op het strand, maar ook by gekleede japonnen. Men ziet parasols in allerlei soorten, bij de een voudige cretonne japonnen ziet men ze dragen van hetzelfde cretonne als de japon en bij de gekleede japonnen worden in bijpassende tinten zijden of kanten gedragen. Onlangs zag ik een beeldige zijden japon in de tint van het costuum met voiants versierd. Halskctt'ngen. Halskettingen zullen nog een zeer geliefd iets blijven; in Parijs ziet men men weer veel paarlenmoeren dragen, wat zeer practisch is, daar zij bij ver schillende japonnen passen, wat niet altijd het geval is bij de gekleurde kra len kettingen. Zullen de parelen ten slotte zegevieren in den bonten wed ren? Parfum In vasten vorm. Sedert-eenigen tyd zyn er z.g. droge parfums in den handel, in den vorm van zeer kleine doosjes met een soort j geurende was, die de dames in haar handtasch kunnen bewaren. Men strijkt met een vinertop over de was strijkt hiermede b.v. achter het oor of over het haar. Men gaat hiermede zelfs zoo ver, dat in Parijs als laatste snufje een geparfumerde ketting wordt ge dragen. Deze barnsteenen, ivoren of paarlen kettingen hebben dan een hanger, die van binnen hol is en die gevuld is met de geparfumeerde was; zelfs heeft men kettingen met enkele holle parels, gevuld met parfum, die dan absoluut niet in het oog vallen. spelden, oorknoppen enz. verwerkt. We kunnen dus nu de oude sieraden van onze moeders en grootmoeders eens nazien en zeer zeker zyn daar bloedkoralen en granaten onder te vin- den, die gij nu als het nieuwste n gebied van kettingen, armbanden kunt dragen. Zijn er broches kf6??1 gij wat ouderwetsch van vorm dan zal de goudsmid deze wel moderniseeren. 00r u Japon van groene wollen jersey met een geplisseerden rok, korte mouwen en open zoomen als garneering. Ensemble bestaande uit een plooirok en een recht, met kralen bestikt jasje van witte wollen jersey en een groene jersey sweater met witte strepen. Ook de ceintuur is groen met witte randen en gesp. Japon van witte flamenga met zwarte stippels en een lijfje van effen witte j flamenga, terwy'1 kraagje en manchet ten van wit piqué zijn. De bolero vormt met de japon één geheel; over de bo lero kan nog een mouwloos jasje wor den gedragen. De laatste Begrooting wethouder Wibaut. van VERMOEIDHEID BIJ FIETSEN OF WANDELEN. Misschien is het nog niet algemeen bekend, dat het eten van een paar klontjes suiker vaak zoo verkwikkend werkt, indien men een eind gefietst of gewandeld heeft. Het is daarom aan te i raden, wanneer men op marsch raat een klein trommeltje klontjes suiker mede te nemen. BLOEDKORALEN EN GRANAAT, j Twee oude sieraden, die men de laatste jaren bijna niet meer zag dra gen, komen nu meer en meer in de mode, n.1. bloedkoraal en granaat. Men ziet voornamelijk bloedkoralen kettingen, die uit meerdere snoeren bestaan met groote donker- en licht- rose gekleurde kralen en die buiten gewoon aardig staan bij lichte zomer japonnetjes. De rose kralen zyn aan- I merkelijk duurder dan de kleine don kere 'bloedkoralen, die gemaakt wor den van splinters, die ontstaan zyn by het afslijpen der groote rose kralen en veel door kinderen gedragen werden. Men ziet deze moo'^ liehtroode bloed koraal ook veel in r i' anden en rin- gen dragen en vaak worden ze dan om- reeven door een rand van briljantjes. Een eenvoudige smal gouden armband, ingezet met enkele rose bloedkoralen is bijzonder mooi. Granaten zyn door hun lichtend rood altijd bijzonder mooie sieraden, die niet alleen voor halskettingen, maar ook voor broches, armbanden en das- Voor de laatste maal heeft dr. Wibaut Amsterdam nog eens getoond, welk een benijdenswaardig talent hij bezit om de 'gemeentelijke millioenen zoo te groepeeren, zoodanig in begrootings- slagorde te stellen, ja, dat men er een zeker optimisme uit putten kan. Het reserve-fonds voor bijzondere doel einden, oftewel het roemruchtige reservepotje, is nu dan wel, ten lange leste, volledig uitgeput en 's Heeren Wibaut's opvolger zal er niet meer het handige en welkome gebruik van kun nen maken als de Machtige door jaren heen gewoon was te doen, maar déze keer heeft het dap toch nog dienst kunnen doen met, en benevens den „meevaller" van de rekening 1930, om te bereiken dat onze goêgemeent niet te lijden zou krijgen van het nog verder aandraaien der belasting-schroef. Oók is dat bereikt mede met. behulp van een leening op korte termijn, ter dek king der z.g. crisis-uitgaven. Door deze, door de meerderheid van B. en W. voorgestelde wijze van financieren kan tevens de afschaffing van de zakelijke belasting op het bedrijf afgeschaft blij ven. Tenslotte zal worden voorgesteld een speciaal crisisfonds in te stellen. Een minderheid van het College, die in een bijgevoegde nota haar inzichten doet kennen, komt tegen deze begroo- tings-politiek op. Dekking der crisis- uitgaven mag volgens haar, niet uit buitengewone middelen, zooals dan een speciale leening op korten termijn, plaats hebben. „Van het (tot nu toe) gevolgde leeningsbeleid", schrijft zy, „mag slechts dan worden afgeweken, door het dekken van crisisuitgaven uit geldleeningen, mits op korten termijn, indien de dekking uit gewone inkom sten in een bepaald jaar de te heffen belastingen tot een buitensporig peil zou doen stijgen. Dit geval doet zich hier geenszins voor. „We hadden bést," vindt zij, „voor 1932 een 80 opcenten de gemeentefonds-belasting kunnen verdragen. De heffing van 80 opcenten blijft, redeneert zij, tóch nog beneden de tot en met 1930/'31 geldende heffing van gemeente-inkomstenbelasting hij een vermenigvuldigingsfactor van 0.6. Het gunstige verschil beweegt zich voor de groepen van 6000 en daar beneden tusschen 9.9 en 30 Zii acht derhalve, dat met de 68 op centen die de meerdenheid voorstelt, ons een onverantwoordelijk douceurtje in den schoot wordt geworpen. Wij zul len het intusschen voorloopig maar ii dank aanvaarden en ons niet al te drul maken over hoe-het-'t-volgend-jaar-dan- moet.... In een wereld als de tegen woordige, d'ie van den eenen dag op den anderen zoo snel verandert en ieder oogenblik zulke andere toestanden te weeg brengt, doet men nu eenmaal maar 't beste uitsluitend met de aller naaste toekomst rekening te honden. En die naaste tcekomst is dan voorden Amsterdamschen belasting-betaler niet al te zwart. Hoewel eigonlyk reeds vele malen in de laatste weken, op man of ",eer officieuee wijze van dr. Wibaut als i et- houder afscheid is genomen men vele zijden dank heeft gebracht vo°r hem, óók op officieuse wijze, reeds van het vele wat door hem in den. loop der jaren voor de hoofdstad gedaan is, ~~j een officieel afscheids- en dankwoorfl uitgesproken door het hoofd der g<* meente, had tot nu toe nog ontbroken. Dit werd dan nu, dezen Vrijdag, door burgemeester De Vlugt gedaan tijde"® een avord-receptie in de burgervader- lijke ambtswoning, waar den modernen Wiba"l populairen Regent, die de heer was, de gouden medaille der stad Anp sterdam werd aangeboden, een onder scheiding, die uiterst zelden wordt gereiikt. En dezen Zaterdag heeft me® ook nog, op het Prinsenhof, gdefE"' heid gehad van deze figuur-van-fltava.., persoonlijk afscheid te nemen, trr^ ]f)ni!TS dRn Achterzijde'0™; burgwal en op de binnenplaats van 1 -r-n verecnirdngen eva poraties meer collectief met optocht vaandels hun afscheidsgroet bracht® Het sociaal economisch fontf®4 Dat dr. Wibaut overigens, 1®^ 'Hi dan het wethouderschap neer, geenszins van plan is de publieke za*J in 't geheel niet meer te dienen er ft voorgoed in heit particuliere leven gaan terugtrekken, bleek o. m. wel M hef, aandeel, dat hij nam in het In*® nationaal Sociaal Economisch Gong"®6'

Heldersche Courant | 1931 | | pagina 12