Zelfgemaakte bonbons. Marsepein. tuttige wenken. Oorkwalen niet verwaarloozen. Zelf gemaakte bonbons, mits verpakt in een aardig doosje, behoeven niet onder te doen voor die uit een fabriek en worden gewoonlijk meer geappre cieerd om de tijd en moeite, die men eraan besteed heeft. Bij een drogist koopt men papieren huisjes voor medi- cijnflesschen, die bakjes worden voor de bonbons. Met een smal lintje wordt de doos tenslotte afgemaakt. Marsepein is een van de meest ge schikte dingen, omdat men er zoo ge makkelijk verschillende vormen aan kan geven, terwijl men er verschillende kleuren aan geven kan, Mrn kan er ook dadels, pruimen of kersen mee opvul len, of amandelen met een laagje mar sepein bedekken. Hierbij het recept van Ingrediënten: 1 pond gemalen amandelen, Yz pond basterdsuiker, Vz pond kristalsuiker, 1 ei, 1 theelepeltje water, 1 theelepeltje vanille essence, het sap van een halve citroen en desgewenscht een paar drup peltjes brandewijn. De amandelen en de suiker worden eerst gelijkmatig vermengd; dan wordt het ei geklutst, waarna men alle ingre diënten dooreenkneedt, totdat het mengsel gelijkmatig van samenstelling is. Zoo noodig wordt kleurstof bijge voegd. Marsepein moet kort voor het gebruik gemaakt worden en als men het een naar dagen bewaren wil, wordt het in boterhampapier bewaard. Voordat men er bonbons van maakt moet bet opnieuw gekneed worden. NUTTIGE HUWELIJKSCADEAUX. Wat wij het jonge paar kun nen geven. Elke keer, dat er een vriend of vriendin van u gaat trouwen, vraagt u zich af: „Wat voor een cadeau kan ik geven?" In een wanhopige poging om iets oorspronkelijks te bedenken, raad pleegt u een catalogus van een juwe lier, om eindelijk besluiteloos de straat op te gaan. In een étalage ziet u zes mooie zilveren theelepeltjes in een doosje van lila fluweel. „Ja, dat is mooi", besluit u, niet omdat die lepel tjes in werkelijkheid zoo mooi zijn, maar omdat u al moe is van het voort durend zoeken. En zoo krijgt de bruid haar zesde doosje theelepeltjes. Maar mijn voorbeeld is slecht geko rt rniV^mllleelepelt'ies komen °P den" koperen vruchtenschaal had gekocht. Bijuw eerste bezoek aan het pasgetrouwde paar ziet u echter, dat die vruchten schaal geen plaatsje heeft gekregen En u kunt dat het jonge vrouwtje niet eens kwalyk nemen, want haar heele buffet is raet aardewerk versierd en Indien ingelegde augurken, doordat ze te lang in de inmaakflecsh ge weest zijn, te zacht zijn geworden, voege men een mespunt dubbelkool- zure soda bij den pekel. Eïcrvlekkcn aan z'lveren lepels. De zwarte vlekken die ontstaan, wan neer het zilver in aanraking komt met eieren, kan men het best verwijderen door het te wasschen in water, waarin aardappelen gekookt zijn. Kleine stukjes toletzeep kan men nog gebruiken, wanneer men ze bijeen spaart en in een flesch doet, waarin men dan heet water schenkt en de zeep laat oplossen; men kan het dan als vloeibare zeep gebruiken. daarbij zou iets van ko per uit de lijn vallen. Maar in stilte verwijt u zichzelf, dat u daaraan niet gedacht heeft Bo vendien ziet u nu, dat dat mooie fluweelen kussen van tante Mar- tha ook nergens te vin den is. Het kleurt niet by de rest van de in- ting. Een gebruiksvoorwerp komt altijd veel beter te pas. En electrische toe stellen zijn in deze groep wel het meest geschikt. Ze behoeven heusch niet al tijd duur uit te komen. Ik denk b.v. aan het electrische strijkijzer, dat nog niet zoo heel lang geleden als een luxe voorwerp werd beschouwd, maar nu een noodzakelijk voorwerp is in elk modern ingericht huishouden. De beste hebben een wijzertje, waardoor ze naar keuze op drie verschillende temperatu ren gebracht en gehouden kunnen worden. Voor fijne stoffen neemt men de laagste temperatuur om schroeien te voorkomen. De regeling van de tem peratuur is dus een groot voordeel, dat de nieuwe strijkijzers op de oude heb ben. Aardig zijn ook de kleine strijk- ijzertjes voor de reis, die maar weinig stroom verbruiken en soms nog op een bepaalde plaats krulijzers warm kun nen maken. De andere electrische toestellen zijn niet zoo bekend, maar daarom even practisch. De nieuwe electrische ketels regelen de temperatuur op dezelfde wijze. Bij de oude ketels kan men niet den stroom inschakelen, als er geen water in is, want dan droogt het ele ment uit en de ketel is verder waarde loos. Doch de nieuwe ketels zijn voor zien van een wijzertje, dat zoo gesteld kan worden, dat de temperatuur niet boven een bepaalde grens kan stijgen, zoodat de ketel niet beschadigd behoeft te worden. Veel goedkooper dan de electrische ketel is de z.g. altron, die men eenvoudig in het water steekt. Na een paar minuten kookt het reeds. Ook voor een man is zoo'n altron handig voor het maken van scheerwater. De electrische kookplaat is van meer algemeen nut. Men kan er water, melk, enz. op koken, wat ook met de altron kan gebeuren, doch men kan er ook eieren, vleesch, spek op braden, of met behulp van een rooster er brood op roosteren. Er zijn ook afzonderlijke electrische roosters, die het brood uit zichzelf omkeeren. De bruid, die zulke nuttige cadeaux krijgt, zal veel meer in haar schik zijn, dan wanneer zij een groot aantal deco ratieve geschenken krijgt, die zij toch niet kan gebruiken. ZELFGEMAAKTE MEUBELS. Heel vaak zien we tegen de kosten op om een logeerkamer in te richten, de aanschaffing der meubels is vrij kostbaar en dan, een logeerkamer wordt in den regel weinig gebruikt. Toch is het heel prettig om, wanneer wij een kamer over hebben, deze zóó in te richten, dat hij gezellig en prettig van toon is. Komen er onverwachts eens gasten en willen zij om een of an dere reden gaarne den nacht bij u doorbrengen, welnu, geen nood, de kamer is gereed. Ook is het in geval van ziekte altijd zeer aangenaam, een kamer te hebben, die dan dienst kan doen. De meubels behoeven niet veel te kosten, want eigengemaakte meubels kan men van eenvoudig hout maken, indien de heer des huizes of de groote zoons daar liefhebberij in hebben en anders laat men het den timmerman doen. Lakverf is in alle tinten te krij gen en verven doen we zelf, daar de speciale verfsoorten, die in den handel zijn, geen moeite opleveren. Aangezien nu die meubels zoo heel eenvoudig zullen zijn van vorm, moe ten we zorgen, dat de kleuren der kamer harmonieeren. Nemen we aan, dat deze kamer geheel opnieuw wordt ingericht, dan nemen we een stemmig behang, dus geen bloemenpatroon, maar of effen of een heel rustig licht bruin of beigeachtig behang, de verf der kamer crème of heel zacht beige en de vloer zullen we beitsen en als vloerbedekking een flinken mat kie zen, liefst ook in de tinten, waarin we ons de kamer denken, b.v. beige fond met zacht-paarse en zacht-groene tin ten. Heeft men veel tijd, dan kan men aardige beddekleedjes zelf maken van smyrnawerk en ook kan men deze haken van grove wol op een daarvoor geschikt fond van grof gaas; de ma terialen zjjn in handwerkwinkels te verkrijgen, het is een werkje, dat vlug opschiet en bijzonder .aardige combina ties geeft en geschikt is voor winter avonden. De kleuren kunnen gekozen worden in overeenstemming met de meubels of met de cretonne raamgor dijnen. We veronderstellen, dat bed en waschtafel aanwezig zijn en dat de ver dere meubels dan gemaakt worden. De meubels worden gemaakt van grenenhout en beige geverfd. We be ginnen met een onontbeerlijk stuk, de. toilettafel. Hiervoor wordt een lang werpige tafel gemaakt, liefst met een kleine opzet en daarboven komt een langwerpige spiegel te hangen, b.v. 75 c.M. breed en 50 c.M. hoog; de tafel en de lijst om den spiegel verven we heel licht beige en over het tafelblad leggen we desgewenscht een even groot stuk spiegelglas of anders een aardig kan ten kleed; de voorkant en de beide zij kanten worden bekleed met hetzelfde cretonne als de gordijnen. We doen dit heel gemakkelijk, wanneer we de maat van voor- en zijkanten nemen en de breedte van het cretonne voor de hoog te, indien dit tenminste met het pa troon uitkomt, anders zullen we eenige baantjes aan elkander moeten zetten. Twee en een half maal de genomen maat hebben we ongeveer noodig om met platte plooien de bekleeding om de tafel te maken, die we dan met koperen spijkertjes kunnen bevestigen, één op iederen plooi. BEDDEKAST JE. Een klein kastje naast het bed is a»en nuttig meubelstuk, dat heel gemakke lijk gemaakt wordt van een kistje. We hebben twee kistjes noodig, waarvan de eene heel hoog en smal moet zijn, de andere kist gebruiken we voor het maken van twee deurtjes, die met scharnieren aan de eene zijde der kist worden bevestigd en in het midden worden aan de zijkanten twee latjes ge spijkerd, waarop een plankje komt te liggen, het bovenblad wordt in het vierkant b.v. 4 c.M. grooter dan de bovenkant der kist en daarop bij wijze van tafelblad bevestigd, zoodat we op deze manier een practisch tweedeelig beddekastje hebben en we in een van de kastjes nog gelegenheid hebben schoenen en dergelijke te bergen, ver ven in de tint van de toilettafel. Een houten kleerenkast is niet noo dig; we kunnen volstaan met een plank, waaraan een schuivend cretonne gor dijn wordt bevestigd, zóó, dat het ook om de zijkanten heengaat; aan den muur een plank bevestigen met de noodige kapstokhaken; voor het ber gen van kleinere dingen zal allicht een muurkast aanwezig zijn, heeft men deze niet, dan nemen we een.klein kistje en maken er latjes in, zoodat we er ïwee plankjes in kunnen plaatsen voor ber ging van allerlei kleinigheden. We kunnen dit kastje op tweeërlei wijze af werken, wat den buitenkant betreft. De binnenkant wordt geverfd en de bui tenkant kan eveneens geverfd worden, maar ook staat het heel aardig, wan neer deze met cretonne wordt over trokken en een gordijntje het geheel afsluit. Een paar stoelen zullen ook beige ge verfd moeten worden en indien we dat willen, kunnen we nog een kist over trekken als bank. Een los overtrek is zeer practisch, dit kunnen we geregeld uitslaan en zoo noodig wasschen. We nemen daartoe een stuk cretonne zoo lang en zoo breed als de bovenkant van de kist (open kant komt dus op den' grond) plus aan alle zijden ongeveer l1/, c.M. voor het aanzetten van de strook. De strook wordt ingerimpeld, of met platte plooien aan den verkeer den kant van het cretonne aaegezef; daarna uitstrijken, omkeeren en ge hebt een aardige bank, waarop ge desge wenscht eenige kussens van hetzelfde cretonne op kunt maken. We meenen u op deze. wijze een denkbeeld aan de hand gedaan t,j heb ben, hoe ge met weinig kosten een aardige kamer kunt inrichten, waarin uw gasten met genoegen zullen logee- ren, het zeer zeker waardeeren^e, dat zoo'n gezellige kamer door u zelf werd gemaakt. Misvormingen of storingen in de ontwikkeling van het gehoororgaan hebben 'n verminderde gehoorscherp- te ten gevolge. Hetzelfde kan het ge volg zijn, wanneer bepaalde deelen van het centrale zenuwstelsel, die met het oor in verband staan, zijn aangedaan. Tenslotte kan het gehoor minder scherp worden als gevolg van oorziek ten, die zoowel voor als na de geboor te kunnen optreden. Overgeërfde zwakte van het gehoor kan zoowel in de vroegste jeugd als bij oudere per sonen aan het licht komen. Zij ontstaat gewoonlijk door storingen in de func ties van het zenuwstelsel of door een erfelijke gevoeligheid voor neus-, keel- en middenoorziekten of ziekten der ademhalingswegen. De door leeken meest gevreesde oor kwaal is de middenoorontsteking, die zich gewoonlijk uit in den vorm van plotseling optredende, hevige pijnen, die vooral 's nachts ondragelijk kun nen worden. Zij kunnen zich uitbrei den naar den schedel, dan wel naar do oogen en tanden.-Behalve hardhoorig- heid treden soms ook onpasselijkheid en storingen in het bewustzijn op, zoo mede duizelingen. De chronische verettering van het oor treedt daarentegen soms op zonder de minste pijn, waardoor dikwijls de ernst van zijn toestand door den patiënt niet wordt ingezien. Bij deze kwaal wordt er een overmatige hoe veelheid etter gevormd in de trommel holte, waardoor 't trommelvlies scheurt; nu heeft de etter een vrijen uitweg naar buiten. Gaandeweg wordt de etteraf scheiding minder; na ongeveer vier weken is de patiënt meestal genezen en groeit ook het trommelvlies vanzelf weer dicht. Het grootste gevaar ligt niet daarin, doch in het nauwe verband van de trommelholte, met de schedelbeenderen. Als de etter geen afvoerweg vindt, is het gevaar bijzonder groot. Er kun nen zich dan zeer hardnekkige koorts aanvallen voordoen. Hoe meer de etter zich over de beenderen en bloedvaten uitbreidt, hoe gevaarlijker de toestand wordt. Toch kan het ook tot ernstige complicaties komen, wanneer de etter zich niet verder dan tot de beenderen uitbreidt. Zelfs de dood is niet uitge sloten. Behalve deze chronische verettering bestaat er ook een acute verettering van het middenoor, waarbij zware hoofdpijnen optreden, deels als gevolg van de ontsteking zelf, deels als ge volg van den druk der opeengehoopte ettermassa en van de koorts. De hoofd pijn is echter niet zoo duidelijk waar neembaar, want zij wordt door de eigenlijke oorpijn op den achtergrond gedrongen. Hoofdpijnen kunnen tenslotte ook ontstaan, wanneer de buitenste gehoor gang is afgesloten door een oorsmeer- prop of door een catarrh is aange daan. Uit het bovenstaande blijkt wel duidelijk genoeg, dat bij elke oorkwaal dadelijk een dokter geraadpleegd moet worden, omdat alle uitstel en verwaar- loozing de ernstigste gevolgen kan hebben. Ook schijnbaar onschuldige oorkwalen kunnen zeer gevaarlijk wor den, waarvoor de chronische verette ring van het middenoor een bewijs vormt. Wanneer daarbij eindelijk pijn begint op te treden, heeft de ettering reeds een kwaadaardig karakter aan genomen. In dit stadium heeft de ette ring zich dikwijls reeds uitgebreid tot de aangrenzende beenderen, de bloed vaten of de hersenen. Wanneer nog tijdig de hulp van een dokter wordt in geroepen, kan deze het trommelvlies doorsteken, waardoor de etter naar bui ten kan afvloeien en uitbreiding naar de inwendige organen wordt voor komen. Dit doorsteken van het trom melvlies is voor een oorspecialist een zeer eenvoudige operatie, waarvan men geen noemenswaardige achteruitgang van het gehoor behoeft te ,-reezen. Tenslotte moeten tal van oorkwalen in verband gebracht worden met in- inwendige ziekten, o.a. tuberculose, acute infectieziekten, nier- en hart kwalen. Wij leggen er nogmaals den nadruk op, dat de leek nooit een juist inzicht kan vormen over een oor kwaal, hoe onbeduidend die op het eer ste gezicht ook schijnt. Er moet daar om ernstig voor gewaarschuwd wor den, zelf oorkwalen te willen behande len.

Heldersche Courant | 1931 | | pagina 11