Koopt bi| r Ï'OSTER HET RHTELMS OFFER V. STOOMWASSCHERIJ DEN HELDER uaalcnüeidcccdt/ NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Buitenlandsch overzicht Aflevering steeds binnen een week. Op verzoek zelfs bin nen enkele dagen. 7011. EERSTE blad ZATERDAG 5 SEPTEMBER 1931. 59ste JAARG&NCa De liquidatie van het Duitsch-Oostenrijksche tolver bond. - Bezuinigingen in Pruisen. - Servië krijgt weer een parlement. - Ontwapening- Amerika zal op legei en vloot bezuinigen. - „Er is geen noodzaak voor een groote vloot noch voor een groot leger BINNENLAND. 99 99 WILHELMINASTRAAT 63-67 TEL. 524 i Rugpijn Nieren Pillen feuilleton in1t-ViV1teru>*' 'Aeg leunde hij achterover COURANT Abonnement per 3 maanden bij vooruitbet.: Heldersche Courant f 1.50; voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand, Wieringenen Texel f 1.65; binnen land f 2.—, Nederl. Oost- en West-Indië per zeepost f 2.10, idem per mail en overige landen f 3.20. Zondagsblad resp. f 0.50 f 0.70, f 0.70, 11.—. Modeblad resp. f 0.95, f 1.25, f 1.25, f 1.35. Losse nos. 4 ct.; fr.p.p.6ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v/h C. DE BOER Jr. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIËN: 20 ct. per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction tekst) dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) van 1 t/m. 3 regels 40 ct., elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijsno. 4 ct. het passieve kiesrecht. Alle burgers heb ben vanaf hun 21ste jaar het actieve kies recht. De liquidatie van het Duitsch-Oosten rijksche Tolverbond staat -op het oogen blik in het middelpunt der journalistieke en politieke belangstelling. Tegen de macht van zijn credietgevers kon Oosten rijk niet op en evenmin was Duitschland nog in staat zich de weelde te veroor loven van dit avontuur, dat meer politiek dan economisch was. Aldus drukt zich, dichterlijk, de N. Rott. Crt. uit. Om het wat minder dichterlijk, maar voor onze lezers misschien duidelijker uiteen te zet ten: men weet wellicht, dat vóór den oor log het machtige Duitschland een verbond gesloten had met de toenmalige Oosten- rijksch-Hongaarsche monarchie onder het motto, dat de Duitsche landen bijeenhoor den. Dat verbond is dan ook wel een van de redenen van den wereldoorlog gewor den, want toen Oostenrijk het bekende ultimatum aan Servië zond, dat de directe aanleiding ertoe werd, geschiedde dat in de zekerheid, dat Duitschland naast dit land zou staan. Dat spelletje wilde men nu weer spelen, door een economisch tol verbond, dus een optrekken van hooge tariefmuren, maar de omstandigheden zijn eenigszins veranderd, zoodat terecht de N. R. Ct. thans spreekt van een „luxe", die Duitschland zich niet meer veroorloven kan. Zoo is het inderdaad, en Duitschland voelt zeer goed, dat het uitgespeeld heeft voorloopig in het Euro- peesche orkest. Aan den Oostenrijkschen minister Schober was de taak opgedragen zich uit deze impasse op de eervolste wijze terug te trekken en het is alweer hetzelfde blad, dat Schober's handelwijze als volgt karakteriseert: „Schober heeft met grandezza geopereerd, tot het laatste oogenblik heeft hij de rol van den man, die niet van zijn stuk was te krijgen, ge speeld, geen greintje van zijn waardig heid prijsgegeven en hij heeft zich op ge lijken voet, met gelijk gebaar als Duitsch land, uit de zaak teruggetrokken". Ziet Oostenrijk van de tol-unic af? De Oostenrijksche minister van buiten- landsche zaken Schober. Ja, de politiek is een schoone zaak! Duitschland en Oostenrijk hebben het plan opgeborgen tot betere tijden en zij zullen nu „uit eigen beweging" (niet lachen, a.u.b.) stil staan om de rest van Europa gelegenheid te geven hen op dien weg in te halen. Het heeft van de zijde der overige mogendheden veel redeneeren gekost eer men het eens was over den vorm van het „spontane" besluit der Duit- schers en Oostenrijkers. Voor ons land wij citeeren nogmaals de N.R.C., is het verdwijnen van dit tol- plan verheugend; het zou een uitbreiding zijn geweest van den hoogen muur van tarieven, die rondom Duitschland staat. Van Duitsche zijde wordt omtrent het thans opgegeven plan gezegd, dat de kerngedachte ervan, door wantrouwen verwrongen en verpolitiekt, niet is ver woest en deze het begin van de oecono- mische bevrijding van Europa zal betee- kenen. Die kerngedachte wordt uitge drukt in deze definitie: „Het doel, dat be reikt moet worden, is de meest mogelijke samenwerking tusschen de Europeesche naties om uit dit continent één algemeene markt voor de producten der Europeesche landen te vormen". Het is haast te mooi om te kunnen worden verwezenlijkt en dit geschiedt dan inderdaad ook niet, zooals we zagen. Intusschen is dit plan niet los gelaten. Zonder illusies kan de mensch nu eenmaal niet leven Men heeft in Pruisen de grootste staat in het Duitsche statenverband energieke bezuinigingsmaatregelen op de begrooting doorgevoerd. Men hoopt er een bedrag van 350 millioen op de staats- begrooting en 520 millioen op die der Pruisische steden door te kunnen dekken. Maar om ze te kunnen doorvoeren, moet het rijk zelf verschillende maatregelen nemen, die ze mogelijk kunnen maken. Servië heeft zijn parlementairen regee- ringsvorm hersteld. Servië als zoodanig bestaat niet meer, naar men weet; dit is met den vrede van Versailles in 1918 van het tooneel verdwenen. We hebben nu Joego-Slavië in de plaats gekregen, waarin Servië, Montenegro en nog zoo een en ander zijn opgenomen. In Januari 1929 werd de parlementaire regeerings- vorm door den koning buiten werking ge steld; thans is een nieuwe grondwet ont worpen, waarin voor Zuid-Slavië een parlement en senaat wordt ingesteld. Ko ning Alexander heeft daardoor zijn toen gegeven woord gestand gedaan, dat na melijk het dictatoriaal bewind slechts tijdelijk zou zijn. De constitutie, die thans is afgekondigd herstelt den constitutioneelen regeerings- vorm. Zij doet dit nog op dictatoriale j wijze, door afkondiging van bovenaf en niet door vorming van een constituante. De daad, waarmee Servië zich dus, om het woord van een Servisch blad te ge bruiken, herplaatst in de rij van de demo cratische staten, is verre van democra tisch. Voor den senaat wordt vastgesteld, dat de koning de helft der leden benoemt en dat de andere helft door het volk wordt gekozen. Alle burgers boven 40 jaar heb ben het passieve kiesrecht. Voor het par lement, dat door middel van een gelijk en direct kiesrecht wordt gekozen hebben alle burgers, die de dertig gepasseerd zijn, jjrandtniet opdetoiuy- De voorzitter van de thans geopende Volkenbondsvergaderiij»'. De Spaansche minister van buitenlandsche zaken Lerroux. Ziezoo, dat weet de lezer alweer. We gaan nu over tot de ontwapeningsconferentie. De Parijsche avondbladen melden, dat de regeering der Vereenigde Staten toe bereidselen maakt voor de ontwapenings conferentie, die tegengesteld zijn aan den geest van het Fransche memorandum. Zoo meldt een Havas-telegram uit Washington o.m., dat men zich in Ame- rikaansche kringen verzet tegen ieder uit stel van de ontwapeningsconferentie. In welingelichte kringen aldaar wordt er de nadruk op gelegd, dat de regeering der Ver. Staten nog geen definitief plan heeft uitgewerkt, en zich er voorloopig toe be perkt den toestand der afzonderlijke Europeesche landen nauwkeurig te bestu- deeren. Washington zal vermoedelijk eerst op het laatste oogenblik met een helder omlijnd voorstel te voorschijn ko men. Op het oogenblik schijnt echter vast te staan, dat president Hoover de ont wapeningsconferentie tot uitgangspunt wil maken van zoowel de schuldenregeling als ook de organisatie van de algemeene veiligheid. Men heeft den indruk, dat Hoover zich verzet tegen het in het Fran sche memorandum verwerkte voorstel be treffende de veiligheidsvoorzorgen in ge val van een aanval. De president is van meening, dat dit voorstel neerkomt op een voorstel tot een aanbod wat volkomen onvereenigbaar is met dc Amerikaansche opvattingen. Ook wijst Amerika eer. samenkoppeling van ontwapening en Volkenbond af. Het geen moet worden opgevat als antwoord op de voorstellen van Paul Boncour. In ieder geval is het 2eker, dat Amerika de ontwapeningskwestie op een wijze te berde zal brengen, die afwijkt van het Fransche standpunt. Frankrijk zelf spreekt de geruchten, die thans in Genève worden vernomen, als zou de Fransche regeering een voorstel willen indienen o;n de a.s. ontwapenings conferentie uit te stellen, energiek tegen. Wel acht Frankrijk een bijeenkomst der conferentie, om allerlei redenen, in Februari, niet onwaarschijnlijk. Dan krijgen we, waarde lezer, de kwes tie der schulden. Ach, die schulden! Wie ze betaalt, verarmt niet, zegt het spreek woord. Amerika heeft een dreigend tekort op zijn begrooting van twee milliard dollar (men doet daar alles in het groot), en president Hoover overweegt nu be langrijke bezuinigingen opleger en vloot, zonder voorloopig over te gaan tot belastingverhooging „Wij zijn niet in oorlog en wij worden op geen enkele wijze door een oorlog be dreigd" zeide de heer Wood na een conferentie met president Hoover. „Er is geen noodzaak voor een groote vloot en er is geen noodzaak voor een groot leger. Wij kunnen de uitgaven voor deze beide diensten evengoed verminderen als die voor den landbouw en op deze wijze den langen weg inslaan om de begrooting in evenwicht te brengen." President Adatsji (Japan). De beslissing der commissie van arbitarage. MUITERIJ OP DE CHILEENSCHE VLOOT. Op de Chileensche vloot is muiterij uitgebroken. Hoewel de regeering had verklaard, dat zij de muiters meester was, schijnt het, dat deze geenszins aanstalten maken om toe te geven aan de hun gestelde eischen. De muiters zijn meester van een slagschip, een kruiser en 7 torpedo jagers. Zij denken er ook niet over de ge vangen genomen officieren in vrijheid te stellen. Marine-autoriteiten te Coquimbo probeeren met de opstandelingen te on derhandelen. De regeering zou, indien noodig, drastische maatregelen willen nemen. Zij overweegt de vloot met duik- booten aan te vallen, welker bemannin gen haar trouw zijn gebleven. De autori teiten van de luchtmacht overwegen, er 30 bombardementsvliegtuigen op af te sturen. De muitende vloot heeft proviand voor 3 maanden en is geheel van brand stof voorzien. In Engelsche kringen gold de Chileensche vloot tot nu toe als een toonbeeld van orde en gehoorzaamheid. Volgens telegrafische berichten heerscht te Coquimbo groote opwinding en staan de zaken stil. Latere berichten (van Donderdag) ver melden: De heele Chileensche marine is nu in opstand. Een aantal oorlogsschepen zijn heden vertrokken om zich bij. de opstan dige beweging te Coquimbo aan te slui ten, terwijl een aantal andere schepen de marinebasis te Talcahuano verlaten heeft. (Reuterbericht). De matrozenopstand is overgeslagen op de grootste marinehaven van het land, Talcahuano. De toestand is ernstig. Te Santiago zijn alle zaken gesloten. (Vaz Dias-bericht). ALGEMEENE STAKING TE BARCELONA. Een volkomen van het verkeer. ontwrichting - Een algemeene staking te Barcelona, die is uitgeroepen naar aanleiding van de be handeling van politieke gevangenen door den burgerlijken gouverneur, en die te vens een uiting van sympathie was voor de stakers te Saragossa, heeft tot bijna volkomen ontwrichting van het verkeer en stilstand in de meeste fabrieken en be drijven geleid. Groote troepen stakers de monstreerden in de straten en eischten vrijlating der gevangenen en het aftreden van den gouverneur. Ook de telegraaf- telefoondienst met het buitenland is zeer ontredderd. Bij een poging om een politie-patrouille van haar wapenen te berooven, zijn Don derdagsmiddags eenige gewonden geval len, maar in den avond was het in de stad weer rustiger. Slechts hier en daar hadden onbeteekenende opstootjes plaats. BESTRIJDING VAN DEN HONGERSNOOD IN CHINA. Aankoop van graan in Amerika. Een telegram uit Sjanghai meldt, dat de regeex-ing te Nanking telegrafisch 450.000 ton Amerikaansche tarwe en graan heeft gekocht voor onmiddellijke verscheping naar de door hongersnood en overstroo ming geteisterde provincies Hoepeh en Kwantoeng. GEDEELTELIJKE STRAFKWIJT- SCHELDING VOOR GEVONNISTE P. N. I.-LEIDERS. Aneta meldt uit Bandoeng: De gewezen leiders van de P. N. I. ir. Soekarno en Gatot hebben ter gelegen heid van den Koninginnedag drie maan den remissie van straf gekregen. De straftijden- der beide andere gestrafte leiders der P. N. I., Maskoen en Soepria- dinata, zijn reeds geëxpireerd. Ir. Soekarno en Gatot waren resp. tot 4 en 2 jaar gevangenisstraf veroordeeld. HET AFSCHEID VAN DR. WIBAUT. In intiemen kring te zijnen huize heeft di*. F. M. Wibaut Woensdagavond, naar „Het Volk" meldt, afscheid genomen van de sociaal-democratische raadsfractie. Namens de fractie hield de heer Boek man een hartelijke toespraak, waarna hij, ais aandenken aan de kameraadschappe lijke samenwerking, een door Jan Eisen- j löffel vervaardigd ontwerp voor een zil veren plaquette aanbood. De plaquette, die nog niet gereed is, is geïnspireerd op de woorden „Wie den bouw leiden, weten", door Wibaut gesproken in de rede, welke hij bij de viering van het 650-jarig bestaan der stad in het paleis aan den Dam heeft gehouden. Het middenvak stelt het kogge schip vooi*, omringd door zinnebeeldige voorstellingen, betrekking hebbend op Wibaut's werk. Het geheel wordt be kroond door de zooeven aangehaalde woorden, en aan den voet van de plaquette staat „1907—F. M. Wibaut—1931" ge graveerd. INVALIDITEITSWET EN OUDERDOMSWET 1919. Op 1 Aug. j.1. werden 18.615 weduwen- renten en 12.689 weezenrenten krachtens de Invaliditeitswet genoten, terwijl op ge noemden datum krachtens art. 373 dier wet 90.725 pei*sonen in het genot waren van en als vrucht hunner vei'zekering verkregen ouderdomsrente van drie gul den per week. Voorts "-enoten 31.968 personen invali- diteitsrente als bedoeld in art, 71 der wet. Krachtens art. 24 der Ouderdomswet 1919 varen op vorengenoemden datum 131.716 personen in het genot van een als vrucht hunner verzekering verkregen oudei-domsrente van di*ie gulden per week. Het aantal renten, voortvloeiende uit krachtens art. 10 van genoemde wet ge sloten verzekeringen (selfsupporting ver zekeringen) met rentebedragen van 23 per week bedroeg 1586. DE KOLONIALE RESERVE BIJ DE OPENING VAN DE STATEN-GENERAAL. Naar Aneta verneemt zal dit jaar voor het eerst bij de opening van de Staten- Generaal de eerewacht bij de Ridderzaal Een nieraandoening kan uw gezond heid bedreigen zonder dat gij u ervan bewust zijt. En juist die langzame ont wikkeling zonder veel uiterlijke en vaak verkeerd begrepen kenteekenen is zoo te duchten. Maak niet de ernstige fout van waar schuwingen te verwaarloozen als urine- kwalen, rugpijn, rheumatische pijnen, spit, ischias, duizeligheid en hoofdpijn, waterzuchtige zwellingen enz. Wees verstandig en neem het middel, dat door duizenden wordt aanbevolen voor het verbeteren hunner gezondheid in dergelijke gevallen. Gebruik Foster's Rugpijn Nieren Pillen, die de kwaal in haar oorsprong aantasten en de nieren versterken en opwekken tot ge zonde werkzaamheid. Bij alle drogisten enz. 1.75 p. flacon. Een verhaal uit een Nabij Verleden. Naar het Deensch van 8) CARL MUUSMANN. (Nadruk verboden). geld ir..!' }p J11^ cien rechter had gewis- Thafho jnu' achteraf beschouwd, dat hadden'j" ari('ere gasten hun best v( ,1 hem en Dr. Thingsted zoo- boudei)0 Van e"{aai' verwijderd te Hij kon niet nalaten dit feit in verband te brengen met de vreemde manier van doen van zijn vrouw, toen hjj de uitnoodi- Rjig van den kolonel had ontvangen. Zou er werkelijk verdenking op hem rusten? De gruwelijke gedachte, die hem opeens door het hoofd flitste, bracht hem buiten zichzelf. In zijn opwinding trok hü het portierraampje met zooveel kracht omlaag, at het aan scherven vloog. Hii bekom- w-is' n o il 'In' °m, de koele nachtlucht koortsachtig hoifm verkwikking voor zijn De dagen, die op het diner volgden was hij stil en afgetrokken en er lag over het heele landgoed een stemming van lood- zwaren druk, somber en onheilspellend. Inmiddels liet de commissie verschil lende nieuwe ai*restaties verrichten en tel kens als weer een inhechtenisneming he kend werd, had Bruhn het gevoel dat zijn arbeiders hem met achterdochtige oogen aankeken en op omzichtiger toon spraken dan anders, om toch vooral hun verborgen gedachten niet te verraden. Op eexx zonnigen, warmen middag in het begin van September kwam de ritmeester doodmoe uit de velden terug, waar de knechts aan het ploegen en zaaien waren. Hü was den heelen dag van 's morgens vroeg af. in touw geweest en verlangde naar zijn middagmaal. Voor den eten had hü nog tiid om 'n uurtje te gaan rusten Toen hij zijn studeerkamer inkwam, zag hij op zijn schrijftafel de courant liggen. Maar hii was te moe om te lezen en strekte zich behaagliik op den divan uit. Na een paar minuten kwam Astrid bin nen. Haar vader knikte haar vriende- ljik toe. „Zie eens of er nog wat bijzonders in de krant staat, kindje", vei*zocht hii. Astrid keek h~t blad door. Op een ge geven moment hield ze het omhoog en verborg haar gezicht er achter. Ze wilde niet, dat haar vader zag, dat ze opeens een kleur als vuur kreeg. „Neen papa", zei ze. „Ik kan niets bij zonders ontdekken. Ik heb trouwens niet veel tiid. Ik had mama beloofd haar nog even in de keuken te helpen." Toen het meisje de kamer veiiaten had, greep de ritmeester naar de courant, waar hij van zijn plaats op de sofa juist bij kon. Hij wilde zelf nog even zien of er iets in stond, dat hem interesseerde. Astrid had het blad wel erg vluchtig doorgekeken, vond hii. Neen, ze scheen toch gelijk te hebben, dacht hii na een oogenblik. Op de eerste en tweede pagina stond, niets dat de moeite waard was. Maar toen hii aan de derde bladzijde kwam, was zijn belangstelling plotseling gewekt. Hii Ring overeind zit ten en met gefronste wenkbrauwen en een ontstemden, bijna-minachtenden trek om den mond, las hii de i*egels, die zijn aan dacht zoozeer hadden getrokken. Het was een ingezonden stuk, gericht tegen de werkzaamlxeid van de commissie van onderzoek. Het was in voorzichtige termen gesteld, maar de schrijver gaf toch duidelijk genoeg te kennen, dat het alge meen de aandaclit trok, dat Dr. Thingsted zich uitsluitend tegen den kleinen man keerde en lieden uit hoogere standen on gemoeid liet. Aan het slot eischte de in zender: „Gelijk recht voor allen!" Ofschoon Bruhn zich niet kon ontvein zen, dat er een kern van waarheid in de beschuldiging stak, voelde hii toch heel goed, dat het stuk direct tegen hem ge richt was. Hü werd purper van woede en tijdens het middagmaal was hii in een al- lergrimmigst humeur. Het diner was nog niet geheel afge- loopen, toen een van de dienstmeisjes kwam zeggen, dat de dorpsveldwachter er was om meneer te spreken. De ritmees ter ging naar buiten en de ouderwetscbe, gemoedelijke diender overhandigde hem een groote, officieel-uitziende gele en veloppe. Bruhn opende ze. Het couvert bevatte een oproeping 0111 den volgenden middag voor den pi*esident van de commissie van onderzoek te verschijnen. Bruhn verloor geen seconde zijn zelfbeheersching. Hii was allang hierop voorbereid geweest, En de veldwachter mocht niet aan Jan en allemaal kunnen vei'tellen, dat een ond- soldaat als hii angst had getoond. Maar hjj voelde zich niet in staat naar de eetkamer te gaan. Zijn moeheid was als bü tooverslag verdwenen; hii had be hoefte aan frissche lucht en beweging. Hy greep zijn hoed en wandelstok en liep met snellen pas de velden in. Op het landgoed wist iedereen wat de veldwachter bii meneer was komen doen. Oude her inneringen werden opgehaald, bijna ver geten vermoedens en verdenkingen op nieuw uitgesproken. Uit de schuren en stallen woeien de lasterpraatjes en ver dachtmakingen over naar de dienstmeis jes in de keuken en in de eetkamer zaten mevrouw Bruhn en Astrid bij de koffie, zich angstig afvragend waar de ritmeester toeh bleef. Pas laat in den avond keerde Bruhn terug. Zijn gezicht had een kalme, be- heerschte uitdrukking, zijn houding en bewegingen waren zonder een zweem van onzekerheid, ziin stem klonk rustig. Hij lag nog geen vijf minuten in bed, of ziin vrouw hoorde, dat hü vast sliep, terwijl zij zelf geen oog kon dichtdoen. Ze lag onbeweeglijk en staarde in de duistei*- nis, die haar ondoordringbaar scheen. HOOFDSTUK VI. Den volgenden middag om twee uur reed ritmeester Bruhn in ziin kleinen manden wagen naar de stad en spande uit bii den stalhouder op de markt. Daarop ging hii naar het gerechtsge bouw, dat eveneens aan het marktplein lag, een grauw en somber bouwsel, met op de bovenste verdieping een rij kleine, vierkante, getraliede vensters: de cellen voor preventieve hechtenis. Een breede stoep met ijzeren leuningen vormde de toegang en er was iets looms, iets vermoeids, in Bruhn's manier van loopen, toen hij de steenen treden opging. In de groote voorhal, een kille ruimte met een gemetseld gewelf, werd hii eer biedig-welwillend door den ouden bewaar der begx-oet. Deze oude getrouwe, een van 'n stevigen borrel niet afkeerige beziens waardigheid van het stadje, voelde een sooi*t van nauwelijks verholen sympathie en solidariteit met de ongelukkige streek- genooten, die voor Dr. Thingsted, die vreemde eend in de bi.it, moesten verschij nen. Door de verschijning van de com missie uit de hoofdstad voelde hij zichzelf baast even achteruit gezet als ziin rech terlijk superieuren in het stadje. De ritmeester werd direct in een ruim licht vertrek gevoerd, waarvan de hooge ïamen uitzicht hadden op het marktplein. De rechter liep achter het houten hek werk, dat de zaal in tweeën deelde, heen en weer en keek nu eens het eene, dan weer het andere document in. In 't voor bijgaan beduidde hii Bruhn te gaan zitten. De ritmeester zette zich schrijlings op een naast de deur staande bank. Dr. Thingsted ging voort met het raadple gen van allerlei bescheiden en scheen de aanwezigheid van den eigenaar van „See* hof" geheel te vergeten. Meer dan een half uur ging zoo voorbij; eindelijk liet de groote klok in de vesti bule drie luide slagen hooren. De rechter keek op en zün blik ontmoette dien van den landheer. Onwillekeurig stond Bruhn op en liep naar de afschei ding. Het optreden van den gevreesden ma- gistraat had niets stijfs, niets van den strengen rechter. Integendeel, hy was na tuurlijk en ongedwongen en dat wekte vanzelf vertrouwen. „We kennen elkaar al", begon hy, op een toon, die overigens duidelijk te ken nen gaf, dat hij vanzelfsprekend achtte, dat de ander hierop niet verder inging. Maar vandaag heb ik in miin kwaliteit met u te spreken", vervolgde hy. Hy trok een dossier naar zich toe, bla- dei*de er in en zei toen: „Ik zie uit de stukken, dat de gebouwen van uw landgoed op 23 Mei 1866 zijn af gebrand, Komt dat uit?" „Zeker". Het antwoord klonk opgewekt en vrij moedig. Uit de manier van doen van den rechter meende Bruhn te kunnen aflei den. dat deze slechts inlichtingen over alle bijzonderheden verlangde en hij had zich voorgenomen klaren wyn te schenken. „Ja, ja", ging de rechter voort, gemoe- delyk pratend nu, „uw leven is niet altyd even gemakkelijk geweest." „Och neen." „Het is my bekend, dat u uw ongehuwde zusters met tameliik groote bedragen on dersteund hebt." „Dat is juist. Ik heb mijn zusters een jaarlijksehe toelage gegeven, maar het ver baast me, dat u dat weet". (Wordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1931 | | pagina 1