Koopt bij HET ÏRIICHTELOIS OFFER NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Buiteniandsch overzicht Nr. 7012. EERSTE BLAD DINSDAG 3 SEPTEMBER 1931. De conclusie van het Permanente Hof inzahe de Duitsch-Oostenrijksche tolunie. - Het proces Moulin te Rome. - Bezuinigingen van Engeland. - De toestand in Spanje. - Revolute in Chili. breit alles best, BINNENLAND. FEUILLETON Ivf AA GW GEMENGD NIEUWS. COURANT Abonnement per 3 maanden bij vooruitbet.: Heldersche Courant f 1.50; voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand, Wieringenen Texel f 1.65; binnen land f 2.—, Nederl. Oost- en West-Indië per zeepost f 2.10, Jdem per mail en overige landen f 3.20. Zondagsblad resp. f 0.50 f 0. .0, f 0.0, f 1.—. Modeblad resp. f 0.95, f 1.25,11.25, f 1.35. Losse nos. 4 ct.fr.p.p.6ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v/h O. DE BOER Ja. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 16066. AD VERTENTIEN 20 ct. per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction tekst) dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) van 1 t/m. 3 regels 40 ct., elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijsno. 4 ct. De tol-unie und kein Ende! In de pers •wordt thans de tekst bekendgemaakt van de beslissing van het Permanente Hof van Internationale Justitie inzake de Duitsch-Oostenrijksche tol-unie. De con clusie van het Hof luidt als volgt: „Met acht tegen zeven stemmen is nei Hof van meening, dat een régime tus- schen Duitschland en Oostenryk op een grondslag en binnen de grenzen van dc beginselen, neergelegd in het protocol van 19 Maart 1931 het tol-unie-protocol, niet zou strook en met het protocol no. 1, geteekend te Genève op 4 October 1922 (het leeningsprotocol)." De voorlezing van het protocol, dat niet minder dan vierentwintig getypte folio vellen in beslag nam (gelukkig dat we het niet als feuilleton behoeven op te nemen!) had plaats in tegenwoordigheid van een zeer talrijk publiek, waaronder vele ge zanten en de oud-minister van buiten- landsohe zaken, minister van staat, jhr. mr. dr. H. A. van Karnebeek, commissaris van de Koningin in Zuid-Holland. De partijen in deze zaak waren ter zit ting vertegenwoordigd: Duitschland door den agent prof. Bruns, Oostenrijk door den agent prof. Kaufmann, Frankrijk door den gezant den heer Kammerer, Italië door den gezant graaf Sermi en Tsjecho- slowakije door den agent den gezant Plesinger Bozinov. De voorzitter van het Hof van int. Ju stitie, de Japanner Adatsji. Het proces Moulin te Rome. Het was aan de verslaggevers van de Belgische bladen niet vergund uit Italië hun mee- ning over het nroces tegen dr. Moulin vrij uit te seinen. Vandaar dat eerst thans bijzonderheden openbaar worden, die wel een schel licht werpen op de fascistische rechtspraak. De Belg dr. Moulin heeft te recht gestaan voor het „Tribunale speciale per la difesa dello stato (de bijzondere rechtbank ter bescherming van den staat). Deze rechtbank, zegt de verslaggever van de Dernière Heure, het veelgelezen Brus- selsche blad, komt geheel overeen met de Duitsche krijgsraden in België tijdens den oorlog, die alle zaken behandelden, betreffende feiten, welke geacht konden worden de materieele of geestelijke veilig heid van 't leger of bezetter aan te tasten: inlichtingdienst, corrspondentie met bet buitenland, clandestiene publicaties, enz. JAAP SNOR Vraagt onre Schoolkousen met dubbel gebreide knieën ZUIDSTRAAT 19. Let op den gelen winkel. Voor Texel: Wed. SCHUMAKER. De fascistische partij, zoo schrijft de redacteur der Dernière Heure verder, heeft een bijzondere politie gelijk de Duit- schers te Brussel gedurende de bezetting en evenals bü de Duitscbers 't geval was, zijn van de speciale fascistische politie enkele leiders bekend, terwijl de leden ge heim zijn. De fascistische politie maakt, evenals de Duitsche deed, gebruik van alle middelen en valstrikken om samen zweerders tegen het regiem te ontdekken. Zii handelt als de militaire veiligheids diensten in tijd van oorlog en toont aldus, dat Italië nog steeds in toestand van bur geroorlog verkeert. De behandeding van de zaak Moulin heeft ten duidelijkste aangetoond, dat men hier uitsluitend had te doen met een ma noeuvre van de plitie tegen den beklaag de Albasine, die ten rechte of ten onrechte ervan werd verdacht een belangrijke func tie te vervullen in een geheime oppositie partij, Rechtvaardigheid en Vrijheid ge- heeten, of een andere partij. Mr. Gregoraci, de vernuftige advocaat van dr. Moulin, heeft dit duidelijk aan de rechtbank te verstaan gegeven en de rechtbank was er trouwens evenzeer van overtuigd als wie ook en het is zeer wel mogelijk, zegt de berichtgever van de Der nière Heure, dat haar onverwachte cle mentie hoewel deze in onze oogen door de feiten werd gerechtvaardigd tevens een blaam is geweest aan het adres der geheime politie, die ou zoo jammerlijke wijze in haar taak was tekort gesohoten. In Engeland komt het Lagerhuis reeds heden bijeen, vroeger dan in Juli was vastgesteld, in verband met de finantieele crisis. MacDonald zal mededeelen door welke bezuinigingsmaatregelen de natio nale regeering de financieele stabiliteit van het land hoopt te herstellen, en Don derdag zal het Lagerhuis uit Snowden's mond hooren, welke verzwaringen in den belastingdruk het Engelsohe volk zich zal moeten getroosten, om het herstel ten volle mogelijk te maken. In groote lijnen zijn de belastings- en bezuinigingsplannen reeds bekend, doch algemeen wordt nu aangenomen, dat het te verwaohten tekort op de begrooting aanmerkelijk grooter zal blijken dan het totaal van 120 millioen pond sterling, waarop de commissie-May gerekend heeft. De toestand in Spanje blijft onrustig. Terwijl in de Cortes Constituyentes ein- delooze debatten worden gevoerd zonder dat men tot daden komt, wordt de actie der uiterst lihksche beweging, der syn dicalisten en anarchisten, om Langs niet- parlementairen weg de gewenschte ver beteringen in te voeren, steeds ernstiger. Overal in het land komen telkens stakin gen op grooter of kleiner schaal voor, waarbij het niet zelden tot hevige botsin gen komt met de guardia civil en politie, waarbij dan dooden en gewonden vallen. Teekenend voor dezen toestand van toe nemende onrust is o.a. wel een dringend beroep, gedaan door de socialistische af gevaardigden voor Sevilla op de socialis tische minderheid in de Cortes in ver hand met de groote bezorgdheid, dat bij voortduren van de werkloosheidscrisis de arbeiders tot daden van geweld zullen overgaan. Ook in den Zuid-Amerikaanschen staat Chili woelt en gist het nog altijd. Berich ten komen van regimenten, die zioh bü De Volkenbondsvergadering in Genève. De minister van Oorlog heeft medege deeld, dat de gevangenen van Coquimbo en Talcahuano gratie zullen krijgen, mits liet vluchtende eskader zich onvoorwaar delijk overgeeft. Indien dit niet geschiedt, zal, naar verluidt, van elke vijf gevange nen er één worden doodgeschoten, Volgens berichten uit New-York is heel Chili in mobilisatie-stemming. Vele vrij willigers melden zioh aan de kazernes aan. De Engelsche gedelegeerde Cecii. de opstandige beweging van de vloot heb ben aangesloten, en dat deze laatste het verzoenend aanbod van de regeering heeft afgewezen. Omtrent de oorzaken dezer on lusten wordt het volgende vermeld: De economische crisis heeft Chili van alle Zuid-Amerikaanscbe staten het laat ste met volle kracht bereikt, maar zij heeft dit land, naar het schijnt, zwaarder ge troffen dan de andere landen. Aanvanke lijk heeft men, zooals vrijwel overal, de rem*.Me gezocht in persoonswisselingen. In Juli jj. beleefde men er vier regee- ringswisselingen, die, als men dat zoo zeg gen mag, bekroond werden door den val van dictator Ibanez. Groote geestdrift te Santiago en opschorting van den rente- dienst op de buitenlandsche leeningen. Het bleek geenszins het einde van de on rust te beteekenen. Juli was nog niet om, of de voorloopige president Opazo was al weer vervangen door een voorloopigen president, Montero, en deze maakte half Augustus ziin beurt plaats voor den heer Trucco. Bii het zoeken naar bezuiningen meen de men ook te vinden: een korting van 30 op de soldij der matrozen. Deze kor ting is de aanleiding geworden tot de on regelmatigheden, en eenmaal aan den gang, worden thans natuurlijk andere, scherper eischen aan de regeering ge- 1 steld, zooals een flinke verhooging van de j belastingen op de groote inkomens, be perking van het groot-grondbezit en werkverschaffing op groote schaal. De ar- Ibeiders in de groote steden sloten zich hierbij aan. De aan de regeering trouw gebleven strijdkrachten hebben Zondag een aanval gedaan op eenige schepen in de haven l van Coquimbo en slaagden erin een schip (depötschip) te heroveren. Een pantser kruiser werd buiten gevecht gesteld, een torpedobootjager in den grond geboord, j Het aantal dooden en gewonden moet zeer groot zijn. De overige oorlogsschepen, welke zich in handen bevinden der mui ters, ziin daarop weggevaren, achtervolgd door bombardementsvliegtuigen. De strijd duurt voort, en verloopt, naar officieel wordt gemeld, gunstig voor de regeeringsstrijdkrachten. Chili's belangrijkste oorlogshaven Tal cahuano, die zich bliikbaar in handen van muiters bevond, is na hevige gevechten door regeeringstroepen bestormd. Vijfhon derd revolutionriairen moeten hierbij zijn gedood. Verder werden er vele gevangen genomen. GANDHI OP WEG NAAR EUROPA. Zijn levenswijze aan boord. j De Telegraaf bevat een verhaal van Gandhi's levenswijze aan boord van het s.s. „Rajputana", waarmede bignet eenige volgelingen thans op weg is naar Enge land. Wij ontleenen er het volgende aan: Aan boord van het stoomschip „Rajpu- tana", dat zich, op weg van Indië naar En geland, thans in de Roode Zee bevindt, is de kleine, in het wit gehulde gestalte van Gandhi het centrum van aller belangstel ling. Meestal zit hij ineengehurkt op een houten bank op het achterschip en met zijn witte gewaad, fladderend in den stq- yen bries, maakt hij een bovenaardschen indruk op de passagiers, die verbaasd naar de vreemde gedaante staren en vra gen „Wie is dat?" waarop zy dan vaak ten antwoord krijgen: „o, dat is mr. Gandhi, maar het is vandaag zijn dag van stilzwijgen en daarom slaapt hü." Want gedurende de geheele reis neemt Gandhi zijn religieuze en andere plichten nauwgezet in acht. In tegenstelling met de overige gedele geerden naar de Ronde-Tafelconferentie, die het zich in luxe-hutten gemakkelyk i maken, slaapt Gandhi op zijn ruw-hou- ten bank, hoewel door de regeering een state-room te zijner beschikking was ge- j steld. Als de duisternis invalt, is het weer het tooneel van eiken dag: de mahatma staat op van zy'n bank en roept zyn kleine schare volgelingen byeen voor het gebed. In hun witte, golvende gewaden hurken zij neer op het dek, met gebogen hoofden en in meditatie gesloten oogen. Naast I Gandhi zit de pundit Malaviya, aan de andere zijde van den mahatma miss Slade. Zwijgend slaan de Britsche ambtenaren I en zakenlieden het schouwspel gade. En evenals de „Rajputana" rijst en daalt met de door den wind voortgezweepte golven, zoo stijgt ook nu en dan de stem van den ..mahatma boven die van zijn volgelingen. „Nederig smeeken wij den schenker van alle giften, Indië de vrijheid te geven". Zyn het dus niet-alledaagsche passa giers, die de „Rajputana" thans aan boord j heeft, de bagage is daarmede in overeen- stemming. Nadat men Malaviya niet had I toegestaan zijn eigen koe aan boord mee te brengen, zyn er voor hem 120 blikken ritueel gepasteuriseerde melk ingeladen, daar zijn godsdienst hem het nuttigen van het andere voedsel aan boord niet toe staat. Voorts heeft Malaviya 90 liter wa ter van den heiligen Ganges aan boord doen brengen voor zijn afwasschingen, alsmede een hoeveelheid klei uit den Ganges, waarvan de pundit godenbeeldjes maakt. Gandhi zal een radio-rede houden. Uit Londen wordt gemeld: Gandhi is voornemens, onmiddellijk na zyn aan komst te Londen een rede te houden, welke door alle Engelsohe en Ameri- kaansche zenders zal worden uitgezonden. COÖPERATIE EN VAKBEWEGING. Dinsdag 1 September vergaderden te Amsterdam de vertegenwoordigers van den Central en Bond van Nederlandsche Verbruikscoöperaties en van de Neder landsche Vakcentrale, tezamen vormende de Coöperatie-commissie. Verschillende middelen werden bespro ken, beoogende een sterkere toetreding van de leden der N.V.C. tot de plaatselijke coöperaties te bevorderen. Als standpunt van de Coöperatie-com missie werd vastgesteld, dat toevallige s& menstellingen van de plaatselijke bestu- ren geen reden mag zijn, toetreding na te j laten. Juist door massale deelneming moet de algemeenheid van de coöperatie tot uit drukking worden gebracht. De inwendige propaganda werd nader geregeld. Een schriftelijke cursus zal wor den georganiseerd, ten einde de leden der Vakcentrale met werk en doelstelling der coöperatieve beweging meer op de hoogte te brengen, terwijl gestreefd zal worden naar een vaste rubriek in de diverse vak tijdschriften, ten einde de coöperatie-ge dachte te bevorderen. Met voldoening werd kennis genomen van het oprichten van een nieuwe coöpe ratieve vereeniging voor het financieren en beboeren van verbruikscoöperaties in plaatsen waar deze nog niet gevestigd zijn, ten einde mede op deze wijze de strijd tegen de particuliere winkelmaatschap pijen, die vooral haar succes danken aan de slechte arbeidsvoorwaarden, waarmede zii werken, te kunnen voeren, HULDIGING MR. P. RINK. Ter gelegenheid van zijn 80sten verjaar dag is Zaterdagavond het Eerste Kamer lid mr. P. Rink op hartelijke wijze gehul digd in hotel „De Twee Steden" te 's-Gra- venhage. AEROLOGISCH STATION OP IJSLAND Hr. Ms. „Nautilus" naar Reykjavik. op weg Men meldt uit Den Haag aan het „Alg. Handelsblad": In verband met het internationale Pool- jaar 1932/33 wordt overwogen een Neder- landsch aerologisch station op IJsland te vestigen, waartoe de IJslandsche regee ring haar toestemming heeft gegeven. Het Nederlandsche marinevaartuig Hr. Ms. „Nautilus" is thans op weg om een onderzoek naar de mogelijkheid daartoe in Reikjavik in te stellen, waarvoor twee offi cieren-vlieger zich thans aan boord be vinden. De Fransohe afgevaardigde Frangois- Poncet. Ken verhani Hlt een Nabij Verleden. Naar het Deensch van CARL MUUSMANN. (Nadruk verboden). 9) „Dergelijke dingen interp«^ eeiunaai", antwoordde d&?®nu lachend en ik moet bekennen, Tt heel nobel van u geweest is. want i k wït ook, dat er tyden zyn geweest, dat het absoluut niet schikte. Het levenspad van een mensch gaat niet altijd over rozen en het lot van den eigenaar van een ridder goed is dikwyls verre van benijdens waardig." „Dat is het inderdaad niet", stemde Bruhn in. De manier waarop de rechter de aangelegenheden behandelde, was toch wel bijzonder aangenaam en joviaal, vond hy. En hij vervolgde openhartig: „Een paar jaar is het mü zelfs onmogelijk ge weest, de ondersteuning uit te betalen." „Was dat in den laatsten tijd?" „Neen, een jaar of vijf geleden." De griffier, een jong justitie-ambtenaar uit Kopenhagen, keek onwillekeurig op, om den blik van den spreker op te van gen. Bruhn scheen echter geheel verge ten, dat hij zich in de rechtzaal bevond. Hy leunde met de ellebogen op de afschei ding en het leek haast of hy het verhoor beschouwde als een vertrouwelijke con versatie tusschen twee menschen, die el kaar al eenigen tijd kennen en gemeen- schappely'ke relaties hebben. De rechter was, met de boenen over el kaar geslagen, aan den anderen kant van het hek, tegenover den ritmeester gaan zitten. Hij speelde voortdurend met een korte liniaal. „Ik kan me voorstellen, dat u toentertijd groote zorgen had. U had zware verplich tingen op u genomen. Had u zich niet borg gesteld voor een van uw vrienden?" Bruhn richtte zich een weinig op. Er kwam een argwanende uitdrukking op ziin opgewekt gezicht. Hy kon het gevoel niet van zioh afzetten, dat hy te ver was Regaan, dat de man daar tegenover hem, looi™, niet zoo goed gezind was, had JL. 3 voorkomeri en dat liy beter toonen. a" Wat meer terughouding te sooriijj'om^!,'diiof"f1 'S V,an zijn per" mededeelzaam en goS^van 'vertrouwe? hadden gemaakt, omdat hy oordildTTa^ dehulpaanzyn zusters slechtst zUn voordeel kon spreken, maakte hem nu on gerust en wekte het vermoeden bij hem dat er inlichtingen waren gewonnen om trent zyn doen en laten, dat hy bespion- neerd was. „Ja verklaarde de ritmeester 'n weinig aarzelend, „ik had me garant gesteld voor een ouden academie-kameraad. Voor een bedrag van 5000 kronen. Als ik niet een helpende hand had uitgestoken, had de man. zich niet staande kunnen houden." „Ik ben van de zaak op de hoogte. Oluf Grove heet de betrokken persoon. Hy is overste van de artillerie, in garnizoen in Aarhuus, en hy was in schulden geraakt". Bruhn sprong op, hy was plotseling bleek geworden. „Hoe weet u dat allemaal?" „Daarvan behoef ik u geen verklaring te geven". De ritmeester kreeg nu een gevoel alsof hy in den onontkoombaren greep van lugubere vangarmen was geraakt. „Toen van 1865 de Decembertermynen verschenen", ging de rechter onverbidde lijk verder, „deelde u aan verschillende crediteuren mede, niet in staat te zijn te betalen en u verzocht uitstel tot den vol genden Junii-termiin. U voegde daarbij, dat u zeker wist dan aan uw verplichtin gen te kunnen voldoen". Ditmaal antwoordde de landheer niet Het feit, dat Dr. Thingsted zoo goed op de hoogte was van zyn financieele aangele genheden en bijzonderheden ophaalde, die hijzelf bijna vergeten was, vervulde hem met ontsteltenis. Hy bepaalde zich tot een bevestigende hoofdknik en nam zich voor alleen nog maar het allernoodigste te ant woorden. „Waarop was uw overtuiging, dat u in Juni 1866 zoudt kunnen betalen, ge grond? zette Thingsted ondervragend voort. „Had u goede redenen om aan te nemen, dat uw toestand tusschen Decem ber en Juni nanmerkelyk zou verbeteren?" „In moeilijke omstandigheden is de Een beslagen tong is een vrij zeker bewijs van slechte spijsvertering en verstopping. Ook voor kinderen zijn Foster's Maagpillen. het bekende laxeermiddel uitstekend. f 0.65 per flacon. mensch altijd van nature geneigd tot opti misme en hoopt hy, dat er een of andere wending ten goede zal intreden." „Natuurlijk moet men den moed niet verliezen, en het is goed dat iemand die moeilijkheden heeft zijn hoop op de toe komst gevestigd houdt", meende Thing sted. „Maar die hoop moet toch tenslotte op concrete feiten berusten. Anders be reikt men immers niets anders, dan dat men zyn schuldeischers aan het lijntje houdt. En wanneer die op den datum dat het uitstel vervalt, geen geld zien, worden ze wantrouwend. Door lichtvaardig opti misme kan men "zijn toestand slechts erger maken." „Ik kan daar tegenover stellen, dat ik tevoren moeilijkheden overwonnen had, die er heel wat hopeloozer uitzagen dan deze. Dat gaf me vertrouwen, dat ik ook in dit geval een uitweg zou vinden." „Ik hoop, dat u het my niet kwalijk neemt, wanneer ik uw geredeneer als kletspraatjes kwalificeerl" Dr. Thingsted's stern, die tot nu toe vriendelijk geklonken had, werd scherp en doordringend. „En voor den rechter gelden geen kletspraat jes, maar alleen feiten. U had in Juni even weinig uitzicht te kunnen betalen, als in December! Toch hebt u na een half jaar uw schulden voldaan." „En precies op den vervaldatum!" „Inderdaad. Dat is juist het punt waar om het gaat. Ofschoon u niet het minste vooruitzicht had in den zomer een penning rijker te zijn dan u in December was, hebt u op u genomen in Juni prompt te be talen en u hield uw belofte. Waarmee be- taalde u?" Binnenland. BEHOUD VAN NATUUR MONUMENTEN. Aankoopplannen voor den vogel- polder Waalenburg op Texel. De Vereeniging tot behoud van natuur monumenten in Nederland doet een beroep op alle natuurliefhebbers, wien het behoud van het Nederlandsche landschap met zijn rijkdom van planten en dieren ter harte roemden vogel polder Waalenburg op Texel. Dit terrein is van ongemeene beteekenis voor bloemen en voor vogels; het is een lage brakwaterpolder, zooals die in ons land hoe langer hoe schaarscher worden, en waar men groote aantallen kemphanen, kluten, grutto's, tureluurs, scholeksters, kieviten, strandpluviertjes, vischdiefjes, zwarte sterns en nog veel andere vogels aantreft. Deze polder zal worden bemalen, nog in den loop van dit jaar; met de benoodigde werkzaamheden is reeds een aanvang ge maakt. De tot nu toe'drassige hooilanden komen dan droog te liggen en de bestaans mogelijkheid voor de planten en de vo gels gaat verloren. Dat behoeft niet zoo te zijn, indien het Nederlandsche volk er op nieuw blijk van wil geven zyn natuurryk- dommen voldoende op prijs te stellen en voor hun behoud een offer te willen bren gen. De vereeniging heeft n.1. pogingen aangewend om althans het belangrijkste gedeelte van den polder aan te koopen, het laagste en merkwaardigste terrein, zoo gelegen, dat het ook by bemaling in den tegenwoordigen staat behouden kan blij ven, een oppervlakte van ongeveer 40 ha, en dit gebied is aan de vereeniging in handen gegeven tot 1 October a.s. Zal het mogelyk zyn, dit deel van Waalenburg te behouden, dan moet de vereeniging de be schikking krijgen over een bedrag van meer dan 30.000. Zulk een som gaat de draagkracht van de vereeniging, die reeds zoo vele en zoo groote geldelijke verplich tingen op zich heeft genomen, thans te boven, en zii doet derhalve weer een beroep om steun op al diegenen, die ook de ver eeniging willen helpen reddend op te treden. Men bedenke, dat het over enkele maan den reeds te iaat zal zyn, dat dan de kans voorgoed voorbij is, om zulk een uniek en rijk landschap te behouden. De postrekening der vereeniging is 32391, de gem. giro Amsterdam V 764. DE KLEINE RAADSZAAL. De gemeenteraad van Heerlen heeft wel een ruimere vergaderzaal noodig, meldt „Het Vad." Men oordeele. De heer J. v. d. Ven moest over een tafel zijn plaats bereiken. De heer Fis- scher moest onder een tafel doorkruipen om ziin plaats te verlaten. De heer Mig horst moest over banken loopend de raad zaal verlaten en wethouder De Vries ging ook al onder tafel door zijn plaats achter de bestuurstafel opzoeken. Zooiets komt by ons niet voor. Hier kan men, zoo noodig, per vliegmachine rustig landen. Stel u voor, wethouder De Zwart over den heer Schoeffelenlberger heen en wethouder De Boer kruip-door-sluip-door langs de rechterzyde! GASAANVAL OP VOORST. Een angstig halfuurtje van twee boerenvrouwen. Toen de bekende sehrijver-in-de-lucht, dien we voor eeniigen tijd ook hier bezig zagen, zijn kunstig werk boven Zutphen verrichtte, gebeurde het, dat in een der buurtschappen onder Voorat een op het land werkzaam zijnde vrouw de evoluties volgde, aldus schrijft men aan het „Dev. Dbl.". Het reuzenwoord stond nog niet volledig aan het firmament te lezen, toen het vrouwtje plotseling te binnen schoot, dat ze wel eens in de krant wat had gele zen van gassen uit de lucht en massaver gassing, vlucht in kelders en totale ver nietiging van alles wat op dit ondermaan- sche leeft, óók vrouwen en kinderen. Plotseling rende ze over het veld huis- gaat om haar te helpen by het plan tot j waarts, haar aardappels en greep in den aankoop van een gedeelte van den be- steek latend. Zij vloog haar huis binnen, „Het het geld dat ondertusschen was binnengekomen „Dat ondertusschen was binnengeko men", herhaalde de rechter. „Daar hebben we het! W 1 k geld was er ondertusschen binnengekomen? De verzekeringssom, die u voor uw afgebrande gebouwen was uit betaald! Dëdrvan betaalde u den borgtocht van Overste Grove, en diverse kleinere posten, daórvan ondersteunde u uw zus ters, dédrvan financierde u de verbete ring van uw landbouwbedrijf, zoodat de opbrengst met sprongen vooruitging en u thans een welgesteld man bent, terwijl u in den tijd van den brand voor een fail lissement stond". De ritmeester richtte zich hoog op; er was een schittering in zijn oogen, toen hy met vaste stem vroeg: „Wilt u daarmee zeggen, dat ik myn bezitting in brand gestoken heb?" „Zoover zijn we nog niet", klonk het droog. Daarop liep Thingsted naar het venster en tuurde naar buiten. Zyn vingers trom melden tegen het glas. De eerste aanval was afgeslagen; hy moest een andere tactiek volgen, ont dekte hij. Ook de ritmeester bereidde zich tot nieu wen stryd voor. Het bewustzijn dat de rechter zich thans openliik als ziin vyand bad getoond, gaf hem kracht en zelf bewustzijn. Het duurde eenige minuten eer de rech ter zich omkeerde en weer op de afschei ding toeliep. „U ontving gisteren de oproeping om hier te verschijnen". „Inderdaad". „Die oproeping sohijnt u nerveus te hebben gemaakt U verliet onmiddellijk uw woning, zonder dat daarvoor een be paalde reden bestond. U zwierf door de omgeving, rusteloos en zonder doel, als iemand, die door een slecht geweten wordt gekweld". „Of door een bang voorgevoel!" „Zooals u wilt! Maar waaróm had u een bang voorgevoel?" „Dat is een vraac. die misschien iemand beantwoorden kan, die meer psychologi sche scholing bezit dan ik, edelachtbare! Ik ben maar een eenvoudig soldaat, die een paar veldtochten heeft meegemaakt en ridder is van de Danebrog-orde". Het laatste werd met een mengeling van trots en grimmige ironie gezegd en er vloog een uitdrukking van geprikkeldheid en ongeduld over het gezicht van den rechter „Kijkt u eens", ging de ritmeester met vuur voort, „voor een openlijken, eerlijken strijd ben ik nog nooit in miin leven terug geschrikt, maar een arglistige verdenking is in staat mü van mün stuk te brengen. Als officier bezit ik geen hooger goed dan mijn eer en ik duld niet, dat daarop door wien dan ook, een smet wordt geworpen". (Wordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1931 | | pagina 1