HET BINNENHOF OP £N Oi¥i Het Parlement herleeft. - Van de her benoemde en herkozen Voorzitters. - In de Rijks-brouwerij. - Minister De Geer's plannen. - Mr. Marchant en Ge neraal Van Twist. Een gelukkig huwelijk. Tot slot dan maar weer met een flin- ken sprong midden in dezen modernen tijd met de vermelding van het feit, het heugelijk feit inderdaad, dat einde lijk onze taxi-tarieven naar beneden zijn gebracht (met een 25 Dat was noodig, we waren wel een heel stuk achter geraakt, dit wil hier zeggen: op hoogere tarieven blijven hangen, bij andere groote steden en ook zelfs bü onze naaste buur Den Haag En wie dezen sprong dan wat al te plotseling en al te bruusk vindt, kan nog even denken, in gedachten luiste ren, naar het gerestaureerde, en dus nieuw-oude carillon dat dezen Donder dagavond door Jef Denijn, de beroemde beiaardier van Mechelen, in onzen Oude Kerkstoren bespeeld werd.... Hü, Denijn, heeft er, in schoone klan ken, doen hooren hoe, soms, het goede uit den ouden tiid (hier: de onover troffen klokken-giet-kunst onzer vade ren) en het goede uit den modernen tüd (de vervolmaking der techniek) tot een gelukkig huwelijk kunnen ge raken. HEEK- KRONIEK Den Haag, 10 Sept. De Koninklijke Besluiten zijn in de „Staatscourant" verschenen, waarbij mr. dr. De Vos van Steenwük is her benoemd tot Voorzitter van de Eerste Kamer voor het seizoen 1931'32, en voorts: de machtiging aan Minister Ruys de Beerenbrouck om a.s. Zater dag 12 September de zitting der Staten- Generaal 1930'31 namens H. M. de Koningin te gaan sluiten. Voorts is de gewone bijeenroeping der beide Ka mers geschied tegen a.s. Dinsdag, in den vrij laten namiddag. De Senaat heeft gedurende de volgende week ver schillende formaliteiten te vervullen. En ook: het Adres van Antwoord op de Troonrede vast te stellen. Men weet, dit Staatsstuk is in de Eerste Kamer geworden: een ei-neutrale „weerslag" op de Troonrede, en niets anders. Duseen „hoffelijk gebaar" tegen over de Kroon. Waar met volledige in stemming van het Hoofd van den Staat de Tweede Kamer het Adres al jaren geleden afschafte, kon de Senaat, hoe dikwijls is daar niet op gewezen!, dat voorbeeld niet volgen. Allerlei nuttelooze omslag en tijdverlies zou den daardoor immers worden ont weken. Eerst krijgen we de voorbereiding van het Adres, dan: de behandeling in de senatoriale afdeelingen. Eindelijk, de behandeling in de openbare zitting. Tenslotte: het plechtstatig ten Paleize brengen door de Oommissie van Re dactie met nog een paar senatoren, aan wier hoofd zich de Senaats-praeses stelt. Met groot-ceremonieel wordt die tocht volbracht. Met enkele woorden betuigt H. M. dank. En dan is de zaak eindelijk achter den rug. De Tweede Kamer, die indertijd brak met de ge woonte van een Adres van Antwoord op de Troonrede te doen volgen, deed dat wü'1 men aldus tweemaal groot-po litiek debat kreeg. De eerste maal in September, na Prinsjesdag, ver volgens in November, bij de Algemeene Beschouwingen over de Rüks-begroo- ting. Maar voor absoluut-overbodig ce remonieel vertoon, gelijk de Eerste Kamer nog uitlokt in deze, zijn de tijden toch, dunkt me, te ernstig. A.s. Dinsdag-middag 15 September staat de Tweede Kamer voor de taak om de nominatie op te maken voor het presidium. Dit zal wel vlot van-kant gaan. Mr. Van Schaik staat bü alle par- tiien, het communistisch tweetal dan daargelaten, in groot aanzien. Met overweldigende meerderheid zal hij numero-één op de lijst worden ge plaatst. Zoowel op president De Vos van Steenwük, reeds in de rede, waarmee hü a.s. Dinsdag zijn hooge taak zal aan vaarden, als od zijn collega-„spea- ker", leider, van het Lagerhuis rust natuurlijk de plicht om te herdenken de verdiensten van wülen mgr. Nolens. Beweerd wordt, dat misschien de sluitingsrede van Zaterdag, maar toch zeker de Troonrede melding zal maken van het verlies voor den lande, berokkend door dr. Nolens' overlijden, t Is natuurlijk zeer wel mogeliik, dat deze voorspellingen zullen worden be waarheid. Heel waarschijnlijk acht ik t niet. En Dinsdagmiddag zal men wederom zien, dat de Kamerbewaarder van ons Lagerhuis op zeker oogenblik een dik ken, zwaren stapel papieren zal hebben te torsen van de Regeeringstafel naar het presidiaal Bureau. Die bundel pape rassen beteekent: de ontwerpen der Rijks-begrooting voor 1932. Énkele uren later zal worden ver krijgbaar gesteld: Minister De Geer's Millioenen-Nota. Waarvan de inhoud in de ochtend-bladen van Woensdag 16 dezer zal zijn te vinden. Dan zal dus ook voor ieder bekend zijn gtworden wat aan waarheid schuilt in de geruchten betreffende plannen der Regeering tot nieuwe verlaging van de Rijks-salarissen. Het bestuur van den Federatieven Bond v. personeel in openbaren dienst zond telegrafisch een vraag tot minis ter De Geer, in hoever men zich heeft voor te bereiden op het nogmaals willen hanteeren, door de Regeering, van het snoeimes op de Rijks-sala rissen. De spanning, waarmeê in deze ge wacht wordt op 's ministers antwoord, is gansoh begrijpelijk. Maar toch: over vijf dagen worden alle „zegelen" ontsloten. Zal Exc. mr. De Geer 't noodig, gewenscht, oi.rbaar achten om vooruit te loopen op dien datum, wat de plannen betreffende de Rijkssalarissen betreft? 't Kan wezen. Toen mij het bericht over die telegrafische vraag pas onder de oogen kwam, was mijn indruk: mr. De Geer zal het bestuur nog een oogen blikje geduld-en-afwachten verzoeken. Over do maatregelen, welke de Re geering zich voorstelt te treffen ter bezuiniging om het tekort van c.c. vijftig millioen gulden te kunnen dek ken zal in de eerstvolgende maanden nog genoeg in 's lands Raadszaal wor den veboomd". Het leven in de Staats-cuisine is thans weer in vollen gang. De ontwerpen gaan stroomen. O. a. zijn ingekomen wetsvoordrach- ten, strekkend tot wijziging der Staats regeling van Suriname en van Curatjao. Heel veel büzondens hebben die niet om 't lijf. 't Zou teeken ik even aan, een schoone gelegenheid zijn ge weest om gevolg te geven aan den goq- den raad, al vrij lang geleden verstrekt door ™rof. Van Vollenhoven, name lijk: om v->ortp.")-n een Minister van In dische Zaken te hebben instee van: Minister van Koloniën. Shakespeare weet ook ik, heeft geschreven: „What is in a name?", wat beteekent nu toch eigenlijk een naam? Heelemaal juist vind ik desze vraag niet. Waar er volgens de jongste regeling niet meer Oost- en West-Indische Ko loniën, maar slechts gebiedsdeelen be staan, daar kan door „sommigen" dat vasthouden aan de oude benaming worden uitgebuit om te „verduidelij ken", dat die kwasi-vooruitstrevingen in de praktijk neerkomen op „verlak kerij", en anders niet. Misschien zal mijn lezerskring, ais die er mocht wezen? begrijpen, dat mijn gedach ten hier in bolsjewieksche richting gaan?. Inderdaad, met spanning wordt te- gemoetgezien wat de Troonrede van a.s. Dinsdag en Exc. De Geer's Millioenen- Nota zullen brengen. Wat is waar in de niededeeling van „De Standaard" over Staats-aankoop van 1400 H.A. woesten grond in de Drentsche streek voor de Rijks-werk- erschaffing?. Tal van vragen duiken op inlichting aan het „Centrale Rijks bureau" in Den Haag. Tot nu toe was het gebruik maken van dezen stellig allerkortsten weg nu juist niet in overeenstemming met Hol- landsche „usances van deftigheid" De Haagsche wethouderscrisis, in den lande zoo druk besproken, houdt nu juist niet verband, ten nauw ste, met de Binnenhofsche politiekerij. Maar zij mag toch inzoover even wor den aangeroerd in mijn week-rubriek, waar een der beste, kundigste, meest- geachte Tweede Kamerleden daarbü betrokken is. Ik bedoel den katholiek Van Vuuren. Alle partijen eeren dezen ook als mensch eminenten man om zijn onaan- tastbaar-hoog karakter en zijn alge- meen erkende kunde. De heer Van Vuuren legde zijn taak als Haagsch Raadslid en leider van zqne fractie in den Haagschen Gemeenteraad neer, om zich met volle kracht aan Kamerlidmaatschap te geven. Hij heeft indertpd als Haagsch wet houder bedankt, wyl de heer Van Vuu ren tot het besluit was geraakt, dat iemand, die zijn taak met waarachtigen ijver wil vervullen, niet naar eisch te gelijk Tweede Kamerlid en wethouder van een groote gemeente kan zün. Zoo is 't ook!. Edoch, mr. Marchant heeft enkele dagen terug zün verkiezing tot wethou der in de Hofstad aangenomen! En deze vrüzinnig-demoeraat is niet slechts lid van de Tweede Kamer, maar tevens: voorzitter, leider, van zijne fractie m ons Lagerhuis. De heer Marchant is iemand, voor wien ik in den loop der vele jaren waarachtige bewondering ging gloe ien. Ondanks al zün eigenaardigheden. Waarover ik nu niet lang zal bespiege len. Zeker, hü behoort tot de men- schen, van wie de Romeinen zeiden dat zü „cum dentibus nati sunt met tandjes ter wereld gekomen Vaak ruw-bitsige lieden. Toch vestigt mr. Marchant telkens den indruk van te zijn: „home de coeur", gevoels-mensch zelfs, - noe zonderling deze term ook schpne, op hem toegepast. Deze zelfde vrüz.-dem. staatsman, die zoo dikwijls allerlei misbruiken, uit machtswellust, ijdelheid,^ gelddorst ontsproten, op de felste wijze brand merkte, deze zelfde man durft t in dezen tijd aan om zich te laten vinden voor een dusdanig ontoelaatbare cu mulatie, samenvoeging, van „baantjes als: het Tweede Kamerlidmaatschap, het fractie-presidium en: het Haagsen wethouderschap?! Voorshands neem ik nog aan dat cie heer Marchant althans de leiding van zijn fractie zal overdragen op mr. Oud, den even kundigen als strijdvaardig en lustigen sub-leider van de vrüz.- dem. in de Tweede Kamer. Dén 18en a.s. zal het dertig jaar ge leden zijn, dat de heer Duymaer van Twist, generaal-majoor-titulair buiten dienst, 't eerst in de Tweede Kamer der Staten-Generaal, als Volksvertegen woordiger verscheen. Deze anti-revolutionnair, een oer trouwste paladijnen, volgelingen en bewonderaars van wijlen Kuyper kwam in ons Lagerhuis tegelijk met de glorie-periode van dr. Abraham, den grooten Gnlvinistischen leider. Over „Duympie" is heel dikwijls ge lachen. En vooral mr. Duys heeft hem onte - bare malen geplaagd. In en buiten de Parlementszitting. Ik zal niet betwisten, dat de heer Van Twist daartoe wel aanleiding gaf. Hü heeft nu eenmaal in z'n manier van doen nu en dan iets lachwekkends van geweldig-verontwaardigd zijn. van met zijn hevigliik-brommerig stemge luid impressie makend van een wesp ol bromvlieg, die 't al-rondgonzend de menschen lastig maakt, Maar, ook de heer Duys zal (hen ik zeker) willen toegeven: diezelfde ge neraal „Duympie" is „nog zoo kwaad niet" En ook niet: zoo dom. Dat heeft de heer Duymaer van Twist dikwijls genoeg getoond. Hü zal op zün jubileum van 18 dezer, stellig blijken van sympathie ontvangen. Ook van menschen, wier huldiging hem, den goedhartigen en eerlijken man, zullen verrassen. En nu: „tot den aanvang! zooals 't in Plankenland luidt. t in i ANT0NI0_ MOEILIJKHEDEN. Wat zün „moeilijkheden Wij moeten een moeilijkheid van alle kan ten bekijken vóór we kunnen weten, hoe wii er tegenover moeten staan. Het woordenboek noemt een moeilijkheid: „een belangrijke hinderpaal", maar dat is onjuist uitgedrukt. Èen moei lijkheid is een heuvel op den weg naar ons doel. Daarom moeten wii er" ons niet in verdiepen, hoe ernstig zü is, maar hoe wü er ons voordeel mee kun nen doen. Laten we zoo gauw mogelijk beslui ten, of wii over den „heuvel" heen zul- zqn len klimmen, er omheen wandelen of wel ons er onderdoor graven. Iedereen ontmoet wel eens moeilijkheden op zün levensweg, alleen menschen, die nooit probeeren om iets te bereiken, kunnen ze vermijden. Hoe meer moei lijkheden, des te grootere voldoening over uw welverdiend succes, wanneer ze allen overwonnen zijn. Van alle beroemde bankiers, schrijvers, staats lieden, musici, enz. is het bekend, dat ze met velerlei moeilijkheden te kampen hebben gehad. Zulke menschen spre ken nooit over hun tegenslagen, maar denken na over wat hun te doen staat, en strijden hun strijd alleen. Waaruit bestaan moeilijkheden,? Dikwiils voor 80 uit het feit, dat wü ze zoo noemen, uit ons gezeur en gemopper erover, terwül wü niets doen om haar te over komen. Slechts onze eigen verkeerde houding tegenover onze levensomstan digheden kan ons schaden. Een tegen slag, die wü kalm en weloverwogen on der de oogen zien, kan zelfs leerzaam voor ons zijn, doordat in zoo'n geval onze energie geprikkeld wordt. Waar om willen wü meestal den goeden kant van onze tegenspoeden niet zien? Wü zouden er onszelf veel onaange naams door kunnen hesparen. Laat on® eens nagaan, wat moeilijkheden in het algemeen voor ons doen, of voor ons gouden doen, als we er maar op de juiste manier op reageerden: Zü dwingen ons tot handelen. Zij verscherpen onze waakzaamheid en ver sterken onze energie. Zü brengen ons ertoe, onzen geestelijken toestand eens na te gaan. Zij tooncn ons, wat een domheden wij begaan moeten hebben om ons er zoo in te werken en maken ons in de toekomst voorzichtiger. Zij maken het ons mogeliik te ontdekken, wie onze ware vrienden zijn en leeren ons, deze j meer te apprecieeren. i En zü geven ons meer medegevoel voor wat anderen moeten doormaken, en stellen ons in staat, hen beter en tactvoller dan tevoren te helpen. Maar om na al dit gephilosofeer op den prac- tischen kant terug te komen: wat moe ten wij doen, wanneer er een moeilijk heid opduikt? Ten eerste: haar ana lyseeren en dan zien, hoe wü haar aan moeten pakken en trachten, er hot beste van te maken. Moeilijkheden hebben drieërlei uit werking: Zü straffen ons voor begane fouten, verhinderen dat 'wii dezelfde fout nog eens maken, en schudden ons wakker uit onze oude gedachten-sfeer. En een voornaam punt is ook, te trach ten, zooveel mogeliik objectief tegen over eigen aangelegenheden te staan.. Vraag uzelf wanneer een moeilijkheid zich voordoet af: hoe zü ontstaan is, hoe gii haar te boven kunt komen en hoe gii voortaan dergelijke tegenslagen zoudt kunnen vermijden. Iemand, die logisch denkt en overeenkomstig han delt, kan alles overwinnen. Gebruikt daarom nooit struisvogelpolitiek, maar zie het leven recht in do oogen, houdt energiek vol en wees niet bang voor wat tegenspoed. Een evenwichtige stemming en een vast-in-het-oog ge houden doel helpen u op den duur over alles heen. Dr. JOS. DE COCK. Tom: „Kan 'n mens gestraft word vir iets wat hy niet gedoen het nie. jufffrou?" Juffrou: „Natuurlijk nie. Hoe kom Waarop het antwoord zeker met meer j vra jij?" dan bekwamen spoed kan worden uit gelokt door telegrafische vragen om Tom: „Omdat ek nie my huiswerk gedoen het niet. juffrou". Ik kan zien, dat je pas getrouwd bent; er mankeert geen knoop aan i jas! Nee, dat is het eerste geweest wat m'n vrouw me geleerd heeft: miin k ren zelf te repareeren! Hoe bevalt ge het diëet van de eieren en de Dort? Nou.het zou beter zijn als de eieren zoo jong waren als de port, en do port zoo oud als de eieren 1

Heldersche Courant | 1931 | | pagina 13