Koopt bij IET VRBCHTELOOS1FFER NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Buitenlandsch overzicht Nr. 7013. EERSTE BLAD DONDERDAG 10 SEPTEMBER 1931. 59ste JAARGANG Engeland's zorgen. - De toestand in Duitschland. De Volkenbond in vergadering bijeen. BINNENLAND. IDRAISWAvANVALKEnBURQ'S-- ••(LEVER TT- LEEUWARDEN- Het wegenvraagstuk en de ontwikkeling van het Nederlandsche wegennet. FEUILLETON URANT Abonnement per 3 maanden bij vooruitbet.: Heléersche Courant f 1.50; voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand, Wieringenen Texel! 1.65; binnen land 1 2.—, Nederl. Oost- en West-Indië per zeepost f 2.10, idem per mail en overige landen f 3.20. Zondagsblad resp. f 0.50 f 0.70, f 0.70, f 1.—. Modeblad resp. f 0.95, f 1.25, f 1.25, f 1.35. Losse nos. 4 ct.; fr.p.p.6ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v/h C. DE BOER Ja. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIEN: 20 ct. per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction tekst) dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) van 1 t/m. 3 regels 40 ct., elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijsno. 4 ct. De conferentie tussehen Britten en In diërs, bekend onder den naam van Ron- de-Tafel-conferentie, is deze week ge opend. In een heel wat minder geani meerde sfeeren dan op den 12den Nov. -vin het vorige jaar, zooals de Chroni queur van „De lel." schrijft. Zij is in be perkter kader, maar vormt toch een ver volg op de conferentie van verleden jaar. Engeland heeft thans evenwel nijpender zorgen, die haar volle aandacht vragen. Destijds, op die eerste conferentie werd de Labour-regeering het eens met de Indiërs over een regeling, waarby ln- dië een federatie zou worden, die haai eigen aangelegenheden voor een gi'oot deel zou mogen ordenen. Nu is Gandhi persoonlijk naar Engeland gekomen, en, daar hij zich in een waas van geheimzin zal bestrijden. De tegenwoordige regee ring, aldus Henderson, is geen natio- nale'regeering, want de arbeiüers hebben er geen vertegenwoordigers in. De arbei derspartij nu zal deze regeering bestrij den op den zakelijken grond, dat zij het finantieele probleem bij het verkeerde eind aanpakt. Niet het volk en nog min der de breede massa der werkeloozen moe ten offers brengen, maar zij, die van de gunstige conjunctuur na den oorlog heb ben geprofiteerd, n.1. de rijken. Winston Churchill, die na Henderson sprak, pleitte voor een spoedige algemeene verkiezing, en voor protectionistische maatregelen; Maxton, van de uiterste linkerzijde, voor spelde de „panne" (ineenstorting) van het huidige economische stelsel binnen enke le weken en verklaarde, dat MacDonald niet te wanhopen. Er is nog een heele ontwikkeling der wereld een levensvoor reeks van middelen om zelfs aanzienlijke j waarde voor het menschelijke geslacht is vorderingen het hoofd te bieden. geworden". Steun in natura, zooals is voorgesteld, j Een voorstel van Lord Cecil tot onder- wenseht de minister niet; men moet trach- .steuning van de door de overstroomings- ten met een elastisch stelsel den winter ramp in China getroffenen werd door den door te komen, waaronder de minister Volkenbond aangenomen. De gedelegeer- ook rekent het plan om een deel der wer- de van China, dr. Sze, dankte voor dezen keloozen door kolonisatie nabij de grootesteun, steden voorloopig werk te verschaffen. Dit plan is thans uitgewerkt en door de Pruisische regeering bereids gunstig ont vangen. Men wil er onmiddellijk mee be ginnen. De voorbereidingen nemen even wel geruimen tijd in beslag, maar in de lente van 1932 hoopt men 100.000 werke loozen met hun gezinnen een plaats op het platteland te kunnen geven. DE TOESTAND IN SPANJE. van nigheid heeft gehuld of liever men de leider was van de internationale reac- heeft hem daar in gehuld verdiept tie. Baldwin, de conservatief, prees Mac men zich in gissingen over de houding,1 Donald, die den moed had den toestand die hij zal aannemen. Men verwacht, datonder de oogen te zien zooals die in wer- hij een mandaat van de Indische Congres- j kelijkheid was en voor de geheele wereld Party heeft meegekregen, dat heel wat een uiteenzetting te geven zonder iets te verdergaande eischen inhoudt dan waar mede de andere Indiërs destijds genoe gen namen. Dan is er nog deze moeilijk heid, dat een overeenkomst tussehen Hindoe's en Mohammedanen, die het werk der conferentie zou vergemakkely verhullen of te verbloemen. De taak der regeering zou misschien moeilijker wor den door de juist aangekondigde opposi tie der arbeidersparty, maar de conser vatieven zouden hun plicht op dit oogen- blik beter verstaan en de regeering met ken, is uitgebleven. En ook zijn de Indi- volle overgave in haar heldhaftige taak sche vorsten het nogal oneens onder el-steunen. kander omtrent het al of niet accoord gaan met een federatie. Tenslotte de veranderde regeering in Engeland zelf. Die zorgen van Engeland, waarvan in het bovenstaande sprake is, betreffen, men weet het, de handhaving van het pond sterling, m.a.w. te zorgen, dat het pond dezelfde waarde blijft behouden. Het Engelsche Lagerhuis is er in een speciale zitting voor byeengekomen, Een door de regeering ingediende motie om een commissie in te stellen voor de financiën, welke motie tevens bedoeld was ais motie van vertrouwen in de nieu we nationale regeering, werd met 309 tegen 250 stemmen aangenomen. Ook het Hoogerhuis is tezelfdertijd by eengekomen. Lord Reading drukte er zyn leedwezen over uit, dat de arbeiders- regeering niet den moed heeft gehad den toestand onder de oogen te zien; hij ge loofde, dat het land de moeilijkheden zou overwinnen en zich rond de regeering zal M:icDonald zette daarin den toestand van sckaren. Nog tal van andere sprekers het oogenbhk uiteen; tal van oorzaken voerden het woord zyn er voor te vinden, die grondig dienen te worden onderzocht. Engeland heeft zichzelf zware lasten opgelegd door zyn eerlijkheid en edelmoedigheid in het be talen van zijn schulden en het helpen van andere landen. Partijpolitiek kan thanswerd iater nog vergroot met een groot met meer baten, en slechts een nationaal QQ„+„i vrix Terwijl het debat in het Lagerhuis gaan de was, verzamelde zich een groote menig te voor het parlementsgebouw, dat nog steeds (vanwege de lichtweek) door schijnwerpers verlicht was. De menigte kabinet kan de taak volbrengen, die de omstandigheden eischen en die zeer een voudig is, n.1. de financiën opnieuw op een gezonde basis brengen, zoodat ook het buitenland weer overtuigd zal zyn, dat de positie van het pond sterling on aantastbaar was gebleven. De premier vroeg hierbij den steun van het Huis. De voorstellen en bezuinigingen, die de kanselier van de Schatkist Donderdag nader zal uiteenzetten, waren ernstig en diep ingrijpend, maar het volk moest we ten en begrijpen, dat de offers die ge vraagd werden, niet te vergelijken zou den zyn met de offers, die het zou moeten brengen als een periode van deflatie zou aanbreken, die alles zou verwoesten wat geslachten hadden opgebouwd. De premier ontkende voorts met na druk, dat de crisis teweeg was gebracht door de groote financiers, die de politiek van het land zouden wenschen te leiden in een door hen voorgestane richting. De regeering doet een beroep op alle kringen van de bevolking om welgemoed met de regeering den harden en doorni- gen weg te gaan, waarop 's lands^veilig heid, eer en welzijn te vinden zyn. De last, dien zij van elk vraagt voor het nationale offer zal niet ongelijk zijn. Reeds is de koning zijn volk met zijn koninklijk voorbeeld voorgegaan. De aantal betoogende werkloozen, die de Roode Vlag zongen. De politie zag zich genoopt de betoogers uiteen te jagen en ontruimde ten slotte het heele paleis voor het parlementsgebouw. In Bristol, waar thans de vakvereeni- gingen bijeenkomen, heeft men een re solutie aangenomen, waarin ter bestry- ding der werkeloosheid aangeraden wordt gedurende den crisistijd de werkweek van van 5 Optimistische verklaring den Spaanschen gezant. De Spaansche gezant te Washington, Salvador de Mandariaga, heeft aan een Dat klinkt nu wel bemoedigend, maa correspondent van de Excelsior een opti- voor den komenden winter althans heb- mistisehe verklaring gegeven over den ben de werkeloozen bitter weinig aan dit toestand in Spanje plan. Ook in Duitschland is het leger der De gezant zeide '0 m>> dat hij; ondanks werkeloozen toegenomen, in het tyc v de onlusten te Barcelona en Madrid, de van 16 tot 31 Aug met 91.000 In de eerste toekomat met vertrouwen tegemoet ziet. nrwyan Au?us wa.? ^ie toename jje onjusten zyn voornamelijk het gevolg 114.000, er is dus een vry sterke achter-j yan het feit) dat by de amnestie onge_ uitgang waar te nemen. Maar het tota e veer vierhonderd anarchisten en syndica- aantal werkeloozen bedroeg eind Augui-1 ijsten }n vrijheid zyn gesteld, die thans tus 4.195.000, dus tweemaal zooveel als meen haard yan onrust vormen> De agita_ Engeland. Arm Duitschland! Dat de "tie beperkt zich evenwel tot de steden en standen daar onrustig zyn, is waarlyk heeft aanhang in de provincie, geen wonder! - De Volkenbondsvergadering te Genève is geopend en onze minister Beelaerts van Blokland heeft daar een rede gehou den, waarnaar met belangstelling is ge luisterd. Maar ook hy wist geen redmid del aan de hand te doen, dat onmiddellijke De gezant verklaarde verder, dat de agrarische hervormingen van groote be- teekenis zullen zyn en de republiek in de I provincies Estramadua, Toledo, Andalu- sië en Giuad-Real 300 millioen peseta meer inkomsten zullen verschaffen. De zelfstandigheidsbeweging achtte de gezant voornamelyk het gevolg van het uitkomst uit den nood moest brengen en j dat dg verbindingen tussehen de pro- hy moest er zich in zyn rede dan ook toe j vincie en de hoofdstad tot' dusver zoo bepalen tegen verlammend pessimisme tes]ecbt waren waarschuwen en aan te sporen tot een versterkten geest van wederzydsch ver trouwen. De crisis, aldus de minister, is hoofdzakelijk van psychologischen aard. Ook vorige eeuwen hebben zulke crisis sen gekend en ze overwonnen. Ten slotte besprak minister Beelaerts van Blokland de aanstaande ontwape ningsconferentie als een factor, die veel tot de oplossing der tegenwoordige oeco- nomische en financieele moeilijkheden kan bijdragen, niet slechts door mogelijk belangrijke bezuinigingen op de uitgaven, doch vooral ook als middel tot ontwikke ling van het wederzydsche vertrouwen. De volkeren, teleurgesteld door den lang- zamen vooruitgang, richten meer dan ooit hun blik op deze eerste ontwapenings conferentie. Zij vragen ons eindelijk tot genomen om gedurende vyf op elkander handelen over te gaan en wel zonder nieu- j volgende jaren, de bewapening elk jaar we vertraging. Onze minister wees hierjmet 5 pck' te verminderen, waardoor na op het groote succes van de petitie van de afloop dezer vyf jaar de bewapening van Nederlandsche Dagbladpers. De petitie Amerika met 25 pet. zou zijn verminderd. Voor de stabilisatie van de peseta be staan de beste vooruitzichten, daar thans geen staat betere gouddekking heeft dan Spanje. DE AMERIKAANSCHE ONTWAPENINGSVOORSTELLEN. In regeeringskringen houdt men zich druk bezig met de algemeene ontwape ningsconferentie, welke in het aanstaan de voorjaar bijeenkomt. Iri officieele kringen verklaart men, dat de Amerikaansche voorstellen tot1 vermindering der bewapening tamelijk vérstrekkend zullen zijn. Er wordt o.a. een plan in overweging vreest. De regeering heeft voorbereidin gen getroffen om het grootste deel der werkloozen in concentratiekampen onder te brengen om hen voor de communisti sche propaganda te beschermen. Alle door de muiters gevangen genomen officieren zyn in vrijheid gesteld. Uit Santiago de Chili wordt gemeld, dat er een conferentie tussehen de regeering en de leiders van den opstand zal wor den gehouden. Het is waarschijnlijk dat in deze canferentle het lot der rebellen zal worden bepaald. Het verluidt dat de regeering alle lei ders van den opstand voor den krijgsraad zal brengen. HONGARIJE VRAAGT STEUN AAN DEN VOLKENBOND. In verband met den ernstigen economi- schen toestand heeft de Hongaarsche mi nister van buitenlandsche zaken dr. Wal- ko besloten zich om hulp tot den Volken bond te wenden, evenwel niet in den vorm van een leening. Het voorstel van Hongarije is, dat de Volkenbond den eco- nomischen toestand in Hongarije zal laten onderzoeken en daarna een beslissing nemen over de wijze, waarop Hongarye het best kan worden geholpen. Het verluidt te Boedapest, dat het voor stel van dr. Walko in Volkenbondskrin gen zeer gunstig wordt ontvangen. voor de internationale ontwapening, die ten doel had de ontwapeningsconferentie er van te overtuigen, dat de wereld resul taten van deze conferentie verwacht, is door bijna 21/2 millioen Nederlanders boven de achttien jaar onderteekend. Dit is meer dan de helft van de volwassen be- DE REVOLUTIE IN CHILI. Het einde van den opstand. Volgens een Havas-beriehtouit Santiago di Chili heeft ook de bemanning van het 40 uur in te voeren of een week van 0 volking van het koninkrijk in Europa. Ditlinie-schip „Almirante Latorre", dat het 'u JTf^a H?" resultaat is opmerkelijk, doch minister vlagegschip der opstandelingen was, zich overgegeven, zoodat de opstand als ge- weduwe'heeft haar penningske geofferd. den zomer houvast biedt, moet men tot de De werkloozen zelf hebben geschreven, opvatting komen, dat het Duitsche be- dat zij mee de lasten willen dragen. drijfsleven een verrassende weerstands- Een vol uur heeft MacDonald gespro-1 kracht heeft getoond. Maar zelfs als het tegen de verlaging der uitkeeringen enz. Beelaerts verklaarde er van verzekerd te Het aantal werkeloozen m Engeland is z„ da^ men jn andere landen soortge- j11 a/Se'00Pen wee^ "ie^ iyke resultaten zou verkrijgen, dan ..8.437 toegenomen. Het bedraagt Minister Beelaerts van Blokland be thans 2.762.219, dat is 701.<75 meer dan gj00^ zjjn rede met de volgende woorden: een jaar geleden. sf;em) dje zick jn alle landen doet hooren, is een stem, die meer dan alleen Tot zoover wat Engeland betreft. Ook vrede eischt; die stem verheft zich voor in Duitschland zucht en steunt men on- het behoud van onze beschaving, voor het der den druk der omstandigheden, wij behoud van de hoogste, materieele en hebben dat reeds meegedeeld. De Ryks- geestelijke goederen der menschheid. Die minister van arbeid, Stegerwald, heeft stem zal niet verstikt worden en geen thans aan een verslaggever der Vössischeonzer zal zich aan de samenwerking kun- Zeitung mededeelingen gedaan omtrent nen onttrekken, die bij de tegenwoordige de bestrijding der werkeloosheid. Hy waarschuwde tegen overdreven pessimis me. De getallen, die af en toe worden ge noemd omtrent het aantal werkeloozen, zijn volkomen willekeurig. Voor zoover de gang van zaken van ken en na hem kwam de leider van de oppositie, Henderson, die uiteenzette aantal werkloozen in den komenden win ter aanzienlijk grooter zou worden dan waarom de arbeidersparty de regeering den vorigen winter, behoefde men nog eindigd kan worden beschouwd. De „Times" publiceert aanvullende be richten over den opstand der matrozen in Chili. Volgens deze berichten wilde de meerderheid der matrozen zich niet bij den opstand aansluiten, doch zij werden door de radicale agitators aan boord' van de „Almirante Latorre" daartoe gedwon gen. Aan het luchtbombardement op de mui tende vloot hebben tachtig vliegtuigen deelgenomen. Een duikboot werd tot zin ken gebracht en twee torpedojagers wer den buiten gevecht gesteld. Verscheidene kruisers kregen eveneens treffers. De strijd had zoo dicht nabij de kust plaats, dat de inwoners van Coquimbo het ver loop van den strijd van den oever af kon den volgen. Het grootste gedeelte der vloot, dat zich weer in handen der regee ring bevindt, is reeds te Valparaiso bin nengekomen. Het bestuur der spoorwegen is door de regeering overgenomen. De stations wor den door militairen bewaakt, daar men het uitbreken van een algemeene staking Uiteenzetting van den minister van waterstaat. In een van de vertrekken van zijn de partement heeft mr. P. J. Reymer, de Minister van Waterstaat, voor een aantal vertegenwoordigers van binnen- en bui tenlandsche bladen een uiteenzetting ge geven omtrent den stand van het wegen- vraagstuk in Nederland en de maatrege len, welke tot verbetering van het wegen net reeds genomen zyn of nog op het pro gramma staan, alsmede omtrent een aantal punten, die met een en ander verband houden. Minister Reymer begon met er aan te herineeren, dat minister Lely reeds tij- j dens den oorlog een eerste systematisch verbeteringsplan heeft ontworpen, dat j echter tengevolge van de buitengewone omstandigheden is blijven liggen. De wegenbelastingwet. dien een aantal verbindingen, waaraan reeds toen de behoefte werd gevoeld. Bo vendien werden er de bruggen over de groote rivieren op vermeld. In ronde getallen kan men zeggen, dat er 1900 km bestaande rijksweg op voor kwam en 1000 km weg, die öf bij anderen in onderhoud was öf nieuw aangelegd moest worden. Reeds bii de eerste besprekingen over de uitvoering van het rijkswegenplan was men er zich van bewust, dat de uitvoering ervan een werk van tenminste 25 jaren zou zijn, indien men althans niet te groote sommen ten behoeve van de wegenverbe tering zou willen leenen. De zeer globale begrooting immers, die van het plan was opgemaakt, deed zien, dat met de uitvoering van dit wegenplan omstreeks 300 millioen gulden gemoeid zou zün. De voorganger van dezen minister heeft, teneinde de systematische uitvoering te bevorderen, een 5-jarig werkplan doen samenstellen, dat weliswaar geen afgeslo ten geheel zou vormen, maar de meest urgente werken in zich zou vereenigen. Het nieuwe plan. Zoo is t.hans een nieuw rijkswegenplan gemaakt, dat zich in verschillende opzich ten van het plan van 1927 onderscheidt. In de eerste plaats zyn een aantal ver bindingen op het rijkswegenplan opgeno men, waardoor de lengte met 400 km is uitgebreid. Hiervan noemen we, in het Noorden beginnend: o. a. den hoofdweg door den Wieringermeerpolder; den weg over den afsluitdijk van de Zuiderzee en verder van de Friesche kust af over Sneek naar Heerenveen. De kosten van het wegenplan, zooals het thans is vastgesteld, zyn geraamd op 435 millioen gulden. Het is wenschelyk dit plan in een termijn van ongeveer vijfen twintig jaren uit te voeren. Dat is wel on geveer mogelijk, indien wegenbelasting en rijwielbelasting blijven toenemen in de mate als thans verwacht wordt. Het finan cieele werkplan voor die vijfentwintig ja ren moet dan eventueel zoodanig worden opgezet, dat telkenjare niet meer wordt besteed dan uit de inkomsten van het we genfonds kan worden bestreden, zoodat geen voorschotten aan het fonds behoeven te worden verstrekt, waarvan de rentelast de uitgaven ten slotte te veel zou gaan bezwaren. De weg over den afsluitdijk van de Zui derzee zal, naar het plan is, zoo spoedig die diifc gereed is, voltooid worden. Voor de uitvoering van deze werken is de Rijkswaterstaat voldoende geoutilleerd. De verbetering der bestaande wegen als mede de aanleg van verschillende nieuwe wegen is aan de gewone waterstaatsdirec ties opgedragen. Eerst toen na den oorlog de toestand weer normaal was geworden en in het bij zonder toen in het laatst van 1926 de We genbelastingwet was aangenomen, is de verbetering van de wegen met kracht ter hand genomen. De Wegenbelastingwet verschafte de middelen daarvoor. Boven dien werd de opbrengst van de rywielbe lasting, die als een crisis-belasting was ingevoerd, ten bate van de verbetering der wegen beschikbaar gesteld. Het eerste rijkswegenplan werd in Juni 1927 vastgesteld, de provinciale wegen- plamnen werden in den loop van 1927 of het begin van 1928 goedgekeurd. Het eerste Rijkswegenplan. In bet eerste rijkswegenplan, dat van betrekkelijk eenvoudipen aard was, waren opgenomen de meeste wegen, die reeds by het Rijk in onderhoud waren en boven- De aanleg zooveel mogelijk Nederlandsch werk. De wegen worden, zoowel de fundeering als de verharding, door Nederlandsche aannemers uitgevoerd; dit is ook het geval bij bruggenbouw; niet slechts de onder bouw wordt door Nederlandsche aanne mers gelegd, maar ook de bovenbouw kan in afwijking met de verwachting, die en kele jaren geleden wellicht nog by velen bestond, door Nederlandsche fabrieken worden geconstrueerd. De arbeid, dien de bruggenbouw vordert, zal wellicht voor een aantal fabrieken de mogelijkheid openen hun geoefend personeel in dienst te houden en daardoor na de crisisjaren aan de mededinging op internationaal ter rein te blijven deelnemen. Naar aanleiding van deze uiteenzettin gen werden verschillende vragen gesteld en door den minister beantwoord. E«n verhaal uit een Nabij Verleden. Naar het Deensch van CARL MUUSMANN. (Nadruk verboden). 10) ln'ds^htzali1 <WöS e- 6011 tastbare stilte voort: *lng Bruhn' rustiger, „Wat ik vanmiddag uit uw mond ge hoord heb, is met geschikt my gerust t stellen. In uw begrypelyken ijver, klaar heid te versohaffen over de oorzaak van een aantal branden, waarbii voor een deel misschien werkelijk misdrijf in het spel is, is het u volmaakt onverschillig of u een onschuldige aan laster en opspraak prijsgeeft. En al kan het slachtoffer zich ook van iedere verdenking schoonwas- schen, kost de opwinding hem toch een stuk van zyn leven. Omdat ik zóó over de zaak denk. Edelachtbare, kreeg ik dat bang voorgevoel, toen de oproeping my werd overhandigd." De rechter keek Bruhn een paar secon den strak aan. De ritmeester sloeg de ©ogen niet neer, maar doorstond Thing- sted's blik kalm met opgeheven hoofd. Het duurde even eer de rechter de ge dachten, die Bruhn's verweer deden op komen, onder woorden bracht. „U spreekt werkelijk niet slecht, rit meester", verklaarde 'hij met lichten spot, „ik zou byna gelooven, dat u die mooie redevoering op uw lange wandeling van gisterenavond uit het hoofd hebt geleerd of in ieder geval voorbereid!" „En als dat zoo is: ieder mensch is van nature zijn eigen verdediger!" „Maar uw welsprekendheid is zóó ver bijsterend, dat ze onvoorwaardelijk wan trouwen moet wekken en is daarom meer in uw nadeel dan in uw voordeel!" „Ik ben geen rechter en kan dat niet beoordeelen. Ik weet alleen dat de onbe vlekte naam van mijn familie op het spel staat en dat ik ieder geoorloofd middel zal aangrijpen om dien naam te beschermen en te verdedigen." Dr. Thingsted keek den spreker eenigs- zins onzeker aan. Een diep rood had zich over Bruhn's gezicht verspreid en in zijn oogen fonkelde een felle, ontembare wils- Ondanks zijn lange ervaring met u-Vtif-' verdachten, wist de rechter niet e!" van denken moest. Speelde deze f, ".i"^!1 komedie of was het werkelijk 'ring?' V3n Cen nobele verontwaardi- Maar dat hii aan deze laatste mogelijk heid ze.fs maar dacht, wilde hii onder geen voorwaarde laten blijken en hii ging voort, op den ironiscben toon van zoo even: „U wordt bepaald poëtisch!" Hij achtte het oogenblik gekomen om aan dit vruchtelooze debat een einde te maken om zakelijk op de verschillende détails van den brand op „Seehof" en wat daarmee samenhing in te gaan. Tot nu toe had hij Bruhn nog niet op een leugen kunnen betrappen en dat sprak in zyn voordeel. Maar de rechter had toch goede hoon, dat de ritmeester in de val zou loo- pen, die hii voor hem ging opzetten. Hy gaf Bruhn met een handgebaar te kennen, dat hy weer moest gaan zitten. Daarop bladerde hij opnieuw in het dos sier, waarmee een paar minuten gemoeid waren. „Ik zie uit de stukken", zei Thingsted eindelijk, „dat u toen de brand uitbrak, niet thuis was". „Ik was ruim drie uur tevoren naar de stad gereden". „Om een brief op de post te brengen? „Ja. Er was haast hii en bovendien maakt men als buitenman gaarne gebruik van een gelegenheid om een flink eind paard te rijden. Ik voelde me in dien tijd niet heelemaal goed in orde, en omdat de brief in ieder geval nog vóór den volgen den morgen naar de stad moest, ried mijn vrouw my, hem zelf te brengen. Ze dacht, dat de lichaamsbeweging en de frissche avondlucht mii goed zouden doen en dat deed het ook. Ik hen met een omweg naar dei stad gereden, vandaar dat ik zoolang van huis was." „Aan wien was die brief gericht?" „Aan den Kopenhaagschen agent van de Machinefabriek Wood en Co." „Waarover handelde de brief?" „Over den koop van een maaimachine!" „Over niets anders?" „Neen." „Goed", zei de rechter, „neemt u mij niet kwalijk, maar tot mijn spijt moet ik u een paar uur hier houden^ ritmeester. Ik zal u een wachtkamer laten aanwyzen. Als u een of anderen wenseh hebt, zegt u het maar." By de deur bleef Bruhn een oogenblik staan, alsof hij iets wilde zeggen. „Hm!" klonk het norsch uit Thingsted's mond. Maar de ritmeester had zich alweer om gekeerd en volgde den bewaarder, die op het bellen van den rechter verschenen was, naar buiten. Dr. Thingsted scheurde een telegram formulier van een bloc af en vulde het in. Toen belde hii weer. „Breng den heereboer Hansen binnen", richtte hij zich tot den ouden gerechts- düenaar, die weer terugkwam. „We zullen eens kijken of ons mannetje al murw ge worden is!" HOOFDSTUK VII. De twee uur dat hii i© het gerechtsge bouw moest wachten, vielen ritmeester Bruhn onnoemelijk lang. - Nu eens dacht hij aan zijn vrouw en zyn dochter, aan zyn vrienden en kennis sen en personeel, die nu zouden weten, dat hii officieel onder verdenking van brand stichting ston<i, dan weer ontwaakte de hoop in hem, dat hij volkomen gerehabili teerd uit het gehoor te voorschijn zou komen. Eindelijk, eindelijk, kwam de oude ge rechtsdienaar hem weer roepen. Hy had het gevoel alsof hy den heelen dag in het justitlegebouw had doorgebracht en toch was het pas vijf uur, terwijl hii om half drie was gekomen. Toen hy de zaal betrad en naar het ge zicht van den rechter keek, vond de rit meester dat dat nog somberder en stren ger dan straks stond. Het verhoor werd onmiddellijk hervat. „U was dus niet thuis, toen de brand uithrak?" „Neen." „U weet natuurlijk dat dit in zekeren zin een alibi is. Maar u begrijpt waar schijnlijk ook, dat er 'n soort van alibi be staat, dat de verdenking eerder sterker dan zwakker maakt". De landheer antwoordde niet. Hij meen de in de woorden van den rechter méér dan een theoretische opmerking te hoo ren „Drie uur voor den brand g'ng u van huis. U bent wel lang uitgebleven voor een rit naar de stad heen en weer. Er was haast bii den brief, nietwaar?" „In zooverre, dat hy vóór het vertrek van den eersten ochtendtrein in de stad moest zijn. Zooals ik al eerder heb gtzegd. edelachtbare, grijpt men op 't land gaarne een gelegenheid aan om een flinken rit te kunnen maken en als oud-huzaar ben ik natuurlijk een hartstochtelijk ruiter en dien avond had ik bovendien bijzondere behoefte aan lichaamsbeweging." „Dus de brief had haast?" vroeg de rechter nogmaals. Zeker". hebt straks verklaard, dat hii over den koop van een maaimachine handelde." .Ja." „Maar hy handelde nog over iets an ders; de brief bevatte óók een verzoek om crediet!" Het was alsof de rechter een schot af vuurde, zoo scherp werd het gezegd. Toen de landheer niet direct antwoord gaf, alleen maar vaag knikte, vervolgde Dr. Thingsted. „Ik heb den rechter van instructie in Kopenhagen getelegrafeerd by den agent van de machinefabriek inzage te laten ne men van den brief, die, zooals ik ver wachtte, nog in diens archief aanwezig is. Het telegrafische antwoord uit de hoofd stad is zooeven binnengekomen en ik moet tot myn spijt zeggen, dat het ten zeerste in uw nadeel is. Het is heel jam mer, dat u niet de waarheid, tenminste niet de volle waarheid, hebt gesproken, meneer Bruhn. In den brief aan den agent schreef u inderdaad over den koop van een maaimachine, maar tegelijkertijd ver zocht u uitstel van betaling tot Augustus, met de verzekering dat u dan prompt de vordering zoudt kunnen voldoen. Een der gelijk belangrijk feit hebt u kalmweg ver zwegen-! En met welk geld was u van plan die -naehin« te betalen?" „Ik kan daarop alleen maar antwoorden, wat ik straks heb verklaard. In de eerste plaats dacht ik dat het geld wel uit der. oogst zou komen en ik had nu eenmaal het vaste geloof, dat mijn financieele toe stand zou verbeteren." „Voor die hoop bestond echter geen enkele redelijke grond! Maar het is een feit, dat u de machine op den vervaldatum betaald hebt. Dat deed u óók met het geld van de assurantie, nietwaar?" „Dat is juist." (Wordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1931 | | pagina 1