Koopt bij HET HELIOS OFFER N.V. STOOMWASSCHERIJ „DEN HELDER" NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Buiten.andsch overzicht 1HEEREN-BAAI EERSTE BLAD ZATERDAG 12 SEPTEMBER 1931. 59ste JAARGANG De Volkenbondsvergadering. - Grandi s voorstellen inzake opschorting der bewapeningen vrij koel ont vangen, behalve in Amerika en Hngeland. - L°rd Cecil zet den toestand uiteen, er moet snel gehandeld worden. - Het Engelsche Lagerhuis moet ruim 74 millioen pond bezuinigingen trachten te vinden. - Nochthans weer nieuwe aanbouw van slagschepen. WILHELM IN ASTRAAT 63—67 TEL. 524 De grootste en meest moderne was- scherij te Den Helder, welke steeds voor belangstellenden te bezichtigen FEUILLETON HEL. COURANT Abonnement per 3 maanden bij vooruitbet.: Heldersche Courant f 1.60; voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand, Wieringen en Texel f 1.65; binnen land f 2.Nederl. Oost- en West-Indië per zeepost f 2.10, idem per mail en overige landen f 3.20. Zondagsblad resp. f 0.50 f 0.70, f 0.70, f 1.—. Modeblad resp. f 0.95, f 1.25, f 1.25, f 1.35. Losse nos. 4 ct.fr.p.p.6ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v'h C. DE BOER Jr. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIËN: 20 ct. per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction tekst) dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) van 1 t/m. 3 regels 40 ct., elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijsno. 4 ct. Aan de Volkenbondsvergadering werd, en wordt nog steeds, zooals wij hebben medegedeeld, een spoedig einde voor speld. Ook het Handelsblad sehrytt in zijn overzicht: „Steeds duidelijker w01 het, dat inderdaad dit jaar Geneve niet veel zal opleveren en dat de bondsstad snoediaer dan andere jaren het geval Vleest te ziin, weer door de delegaties verlaten zal' >vorfen." De red. van Grandi, die een krachtig pleidooi hield voor ontwapening, is tot dusver het be langrijkste, wat de besprekingen hebben opgeleverd. Het voorstel om onmiddellijk alle verdere bewapeningsplannen op te schorten tot het einde van de a.s. ont wapeningsconferentie, werd intusschen niet zeer geestdriftig ontvangen. En Amerika denkt er niet over, zoolang men in Europa millioenen en millioenen weg werpt aan nuttelooze bewapeningen, te gaan spreken over beperking der oorlogs schulden. Zoo draaien we dus in een krin getje rond. Nochtans is natuurlijk Grandi's voor stel in Amerika en Engeland natuurlijk in goede aarde gevallen; alles wat in de richting gaat van bezuinigng past zich aan bij den crisistoestand in laatstge noemd land en stopzetting van de Fran- sche en Italiaansche maritieme bewape ning zou voor Engeland, met het oog op zijn positie in de Middellandsche Zee, van het grootste belang zijn. Naar bericht wordt, zouden de Scandi navische landen een voorstel doen om de bewapening een jaar op te schorten. Zij zullen voor het indienen van dit voorstel evenwel den steun van andere landen zien te winnen Ook Duitschland, bij monde van graaf Bernstorff, heeft er zich over uitgelaten; de ontwapening is de gronslag voor elke ontspanning, zoo zeide deze staatsman, en van politiek stand punt bekeken beteekent zij de opheffing van alle ongelijkheden. De Duitsche re geering kan evenwel het ontwapenings plan niet goedkeuren, omdat het niet het beginsel erkent van gelijkstelling van Duitschland met de andere staten. Donderdag hield lord Cecil als ver tegenwoordiger van de Engelsche regee ring een belangrijke rede in de volken bondsvergadering. Ook hij kon geen redmiddel aan de hand doen voor oogen- blikkelijke genezing van de crisis, doch de openhartige, cordate wijze waarop hij op den ernst van den toestand wees en de verschillende regeeringen hun plich ten op het hart drukte, maakte een die pen indruk op de toehoorders. Bovendien was Cecil's rede van onmid dellijke practische beteekenis, doordat zij ten eerste inhield de principieele instem ming met het denkbeeld van Grandi en ten tweede door zijn stellige verklaring, dat de Engelsche regeering zich ten sterkste tegen uitstel van de op 2 Fe bruari bijeengeroepen ontwapeningscon ferentie zal verzetten. Het is in een bestek als waarover wij j beschikken, niet doenlijk uit de uitvoe-' rige rede van lord Cecil iets te vermel den; wij kunnen slechts enkele punten, die de Engelsche staatsman behandelde, aangeven. Zoo wees hij er op, dat vóór alles noodig is het onderlinge vertrouwen der volkeren om de internationale be trekkingen van duurzamen en vreed- zamen aard te doen zijn, een bewering, die overigens nieuw noch bijster origi neel is. De economische crisis is ernstig, maar Cecil meende, dat het vooral de financieele is, welke Europa bedreigt, en tot een ramp zal leiden als er niet spoe dig uitkomst wordt geboden. De regee ringen kunnen veel doen, maar snel han delen is noodzakelijk om den omloop van kapitaal en daardoor het uitgeven van leeningen weer mogelijk te maken. Kans op oorlog is in de eerste honderd jaar uiterst gering, verklaarde Cecil, in dit opzicht is de politieke toestand in Europa gunstig. Aan den anderen kant bestaat er een atmosfeer van buitengewone inter nationale ophitsing en onruststokerij, waardoor een atmosfeer van wantrouwen is geschapen. Een succes van de ontwa peningsconferentie zou veel geld bespa ren, aldus Cecil verder, zou bijdragen tot vertrouwen, zou bewijzen, dat de wereld zich werkelijk van het geweld afkeert en meer en meer naar de heerschappij van het recht voortschrijdt. Cecil wees er voorts op, dat het oogenblikkelijke stre ven van den volkenbond moet zijn toena dering te verkrijgen tusschen Frankrijk en Duitschland: dat zou 75 percent van de onrust van de wereld wegnemen. Men beschuldigt zei Cecil Engeland er van tegen een dergelijke toenadering te zijn, omdat Engeland's machtspositie ge ringer zou worden indien Frankrijk en Duitschland het eens worden; dit is een schadelijke beschuldiging tegen mijn mijn land (opnieuw applaus). Titulescu (Roemenië), voorzitter van de Volkenbondsvergadering Na Cecil voerden nog het woord de Spaansche minister van buitenlandsche zaken, Lerroux, en de Zwitsersche minis ter Motta. Lerroux prees warm het stre ven van Briand naar een Europeesche Unie, en Motta waarschuwde tegen over dreven pessimisme (evenals minister Bee- laerts van Blokland had gedaan) en tegen onrechtvaardige verwijten aan het adres van den Volkenbond. In het Engelsche Lagerhuis heeft mi nister Snowden de suppletoire begrooting ingediend, welke noodig is om het tekort van 74 millioen te dekken. Over 1932/33 zal het deficit vermoedelijk 170 millioen zijn. Er bestaat geen twijfel over, zeide de minister, dat sedert eenigen tijd boven de middelen en van het kapitaal geleefd is. De middelen om aan dezen toestand een einde te maken kunnen zijn: lo. vermindering der uitgaven; 2o. aandraaien van de belastingschroef; 3o. een combinatie van de beide vorige. De opschorting van de betaling der oorlogsschuden, krachtens het plan- Hoover, vermindert de inkomsten met 30 millioen. Met andere geraamde verminde ringen tot een bedrag van een millioen pond, komt het totaal op 94 millioen pond, verminderd met 191/, millioen, die bspaard worden op interest en het amor tisatiefonds van de Amerikaansche schuld, waardoor het totale tekort over dit jaar 74.5 millioen pond wordt. Het tekort over het volgende jaar schatte hij op 170 mililoen pond, indien geen wijzi ging gebracht werd in de bestaande pos ten van inkomsten en uitgaven. Er waren dus groote besparingen en belastingver- hoogingen noodig. Het land moet dezen toestand onder oogen zien. Snowden legde er den nadruk op, dat negen tien den van hetgeen thans voorgesteld werd, goedgekeurd was door het vorige labour- kabinet. De ministerssalarissen van 5,000 en daarboven zullen met 20 pet. worden ver laagd, die boven 2.000 met 15 pet., ter wijl die der overige ministers met 10 pet. zullen worden verminderd. De schadeloos stellingen der Lagerhuisleden zullen eveneens met 10 pet. -worden verminderd, voorts die van rechters, hoofdofficieren en militairen enz. De grootste besparing wordt bereikt ten aanzien van de werkloosheidsverze kering met een vermindering van uitga ven van 25.800.000 en vermeerdering van inkomsten door verhooging van de bijdragen van werkgevers en werknemers met 10 millioen. Dit is hoofdzakelijk be reikt door de wekelijksche werkeloos- heidssteun, behalve voor minderjarige kinderen, met 10 pet. te verminderen, waardoor 12,800,000 pond bespaard wordt. De bijdragen van staat, werkgevers en arbeiders zijn verhoogd met tien pence voor de werkgevers en overeenkomstige verhoogingen voor de andere categorieën. Verder worden de uitkeeringen tot 26 weken beperkt. De verzwaring der inkomstenbelasting bestaat niet alleen in een verhooging met V2 shilling per doch ook in een aan zienlijke vermindering van de vrijge stelde bedragen. Het resultaat daarvan zal zijn, dat een gterouwd man met één kind, en 400 inkomen, die tot nu toe 4.18 betaalde, in het vervolg 15 per jaar te betalen zal hebben. Daaraan kan men zien, dat hier over de geheele linie een groote belangrijke belasting verhoo ging in het spel is. De beteekenis van het heele regeeringsplan is een reus achtige vermindering van de koopkracht van het Britsche volk. Het totaal van de besparing van het loopende jaar schat Snowden op 22 mil lioen, voor het aanstaande jaar op 70 mil lioen. In het komende belastingjaar zal het deficit van 170 millioen op de volgende wijze het hoofd worden geboden: le. be sparing 70 milloen; 2e. Vermindering op het schuldenfonds 20 millioen; 3e. Nieuwe belastingen 8lV2 mililoen, zoodat weer een overschot van anderhalf mil lioen wordt verkregen. Intusschen weet de medewerker voor marine-aangelegenheen van de Daily Telegraph mede te deelen, dat de aan bouw van een gevechtskruiser van 23,300 ton, welken de Kamer in Juni niet heeft willen voteeren, naar alle waarschynlyk- heid in de volgende parlementaire zit tingsperiode, welke over ongeveer twee maanden wordt geopend, zal worden goed gekeurd. Bij het op 18 Juni in de Kamer gevoer de debat is het wetsontwerp voornamelijk bestreden op grond van de overweging ZekerTriesche Hecsiznbcuumoor don ECHTE FR1ESCHE dat de Kamer over de technische kwes- lies betreffende het voorgestelde schip te zeer onkundig was gelaten. Aan dit be zwaar van de Kamer schijnt tegemoet te zijn gekomen, daar deskundigen van het ministerie van marine, naar de mede werker van de Daily Telegraph meldt, een nota zou hebben opgesteld ter inlich ting van het parlement. Het nieuwe schip moet ongeveer 66 millioen gulden kosten. Worden de kredieten voor den aanbouw goedgekeurd, dan is het uit met de „slag- schip-vacantie", die ongeveer negen jaar heeft geduurd. Sedert December i922 toch, toen er een begin is gemaakt met den bouw van de Nelson en de Rodney, is er voor geen enkele marine een schip op stapel gezet. (Ook in Wilhelmshafen (Duitschland) is wederom een nieuw slagschip voor Duitschland op stapel gezet). De arbeiderspartij heeft zich natuurlijk verzet tegen de regeeringsplannen, waar van wij hierboven slechts een zeer onvol ledig beeld konden geven. Zij zal dan ook een motie indienen, waarin zij weigert der gelijke voorstellen te aanvaarden; Hen- derson heeft op het vakvereenigingscon- gres te Bristol gezgd zoo noodig vóór protectie te zullen zijn indien hij kiezen moet tusschen verminderde uitkeeringen of een tijdelijk tarief van 20 procent. De nieuwe koers In Yoego-Slavië. Koning Alexander. FELLE CRITIEK OP SNOWDENS BEGROOTING. In ons Overzicht hebben wij een en ander meegedeeld omtrent de door minis ter Snowden ingediende ontwerp suppl. begrooting ter dekking van het tekort op de Engelsche begrooting. Het orgaan der Britsche Arb.partij de „Daily Herald", oefent felle kritiek uit op de plannen der regeering. Snowden's begrooting heeft niet het door den eerste-minister toegezegde prin cipe van gelijkheid van offers in de prac- tijk gebracht, stelt de „Daily Herald", het orgaan van de Arbeiderspartij, in het hoofdartikel van Vrijdag vast. Van een werklooze met een vrouw en twee kinde ren vraagt het nieuwe ministerie 1.65 gulden per week. Van iemand met een even groot gezin, die 6000 gulden per jaar verdient, vraagt Snowden 3 gulden per week en van een inkomen van 12.000 gulden 9.50 gulden per week. Hoe is het mogelijk te spreken van gelijkheid van offers, gezien deze cijfers? Dan de amb tenaren. Zware lasten worden op hun gelegd. Hun loonen gaan aanmerkelijk naar beneden. Zij moeten hoogere belas tingen betalen. Ook hier is van gelijkheid van offers geen sprake. Dit alles komt, gelijk Henderson reeds heeft gezegd, doordat de regeering aan het verkeerde eind is begonnen. Als zij in de plaats van den drang van buiten af te volgen en na te gaan in hoeverre de werkloosheidsuitkeeringen nog maar eenigszins konden worden verlaagd, be gonnen was met zich af te vragen, hoeveel de meest welvarenden van .de natie kon den missen, zou de begrooting er heel anders hebben uitgezien. EEN CREDIET VOOR BERLIJN GEVRAAGD. De rijkskanselier heeft dr. Sahm, opper burgemeester van Berlijn en dr. Mulert, president van den Duitschen Stedendag, in audiëntie ontvangen. Braun, de Pruisi sche minister-president, en Höpker- Aschoff, Pruisisch minister van financiën, woonden het onderhoud bij, dat gewijd was aan den nood der Pruisische steden. Een communiqué over de besprekingen is niet gepubliceerd, maar men acht het waar schijnlijk, dat dr. Sahm bjj de rijksregee- ring heeft aangedrongen op het verleenen van een crediet aan de stad Berlijn, daar riï&Êk L i particuliere credieten op het oogenblik niet te verkrijgen zijn en de kas zoo goed als leeg is. MEXICO EN DE VOLKENBOND. Uit Mexico wordt gemeld, dat de Senaat met algemeene stemmen heeft besloten de uitnoodiging van den Volkenbond, om als lid toe te treden, heeft aangenomen. DE VLAAMSCHE DIENSTWEIGERAARS. In de gevangenis te Antwerpen. De Vlaamsche dienstweigeraar Fermont, die uit Oude-God bij Antwerpen naar een in de hoofdstad garnizoen houdend regi ment was overgeplaatst, met het doel hem zoo 'iOgelijk tot andere gevoelens over te halen, is een paar dagen geleden weer, met bestemming naar Antwerpen, op transport gesteld en aldaar opgesloten. In de gevan genis aan de Begijnenstraat bevinden zich nu reeds vier Vlaamsche dienstweigeraars: Van Dijck, De Keersemaeker, Geerts en Fermont. DE WERKLOOSHEID IN DF PROVINCIE LUIK. Nieuwe subsidie van 6l/, nüJ- lioen frank. De provincieraad van Luik, in buitenge wone zitting bijeengeroepen, heeft een nieuw crediet van 6'A millioen frank uit getrokken tot bestrijding van de werkloos heid in deze provincie. Het eerste crediet van 7H millioen frank, ter beschikking van het ook van staatswege gesteunde werkloozenfonds gesteld, is geheel uit geput. DE ONDERDRUKTE MUITERIJ VAN DE CHILEENSCHE VLOOT. De Chileensohe regeering heeft beslo ten de vloot geheel te reorganiseeren. Met deze opdracht zullen de officieren belast eden, die bij den jongsten op stand de regeering trouw gebleven zijn. De 2000 muiters, die zich aan de regee ring hebben overgegeven, zullen binnen kort voor een krijgsraad terecht staan. Een der leiders van den opstand heeft aan boord van een oorlogsschip zelfmoord gepleegd. RELLETJES TE BRISTOL. Voor het vergaderlokaal van het vakvereenigingscongres. Er heeft zich te Bristol een relletje voorgedaan voor het vergaderlokaal van het vakvereenigingscongres. Een deputa tie van vier mannen en twee vrouwen uit een communistische betooging was door de politie doorgelaten om een brief te brengen aan Hayday, den voorzitter van het congres, met verzoek gelegen heid te krijgen de afgevaardigden toe te spreken. Dit verzoek werd geweigerd, waarop de deputatie trachtte bij verras sing het lokaal binnen te dringen. De deurwachters trachtten hen tegen te hou den en er ontstond een gevecht. Wal Hannington, de leider van de communis ten werd tegen den grond geslagen en viel met zijn hoofd op de steenen. Juf frouw Varley, een bestuurslid van het congres, wilde Hannington de eerste hulp Een verhaal uit een Nabij Verleden. Naar het Deensch van CARL MUUSMANN. (Nadruk verboden). „En is dus geschikt om mijn verdenking te bevestigen'", vulde de rechter aan. „Het staat vast, dat uw financieele toestand on middellijk vóór den brand uiterst precair was." „Ik was met hart en ziel aan het oude huis gehecht bracht de ritmeester in het midden: „Maai dat neemt niet weg, dat alleen de assurantie-penningen u uit de misère kon den helpen en u daarom buitengewoon ge legen kwamen!" De landheer antwoordde niet. Dr. Thing- sted had een manier om conclusies te trekken, waartegen een verdachte niet veel kon inbrengen. „Waarom hebt u straks niet gezegd", ging de rechter voort, „opdat de brief aan den agent ook een verzoek om crediet be vatte? U had toch moeten begrijpen, dat ik trachten zou inzage van dien brief te krijgen. Zie ik er uit als iemand die zich met een kluitje in het riet laat sturen?" „Neen", gaf de ritmeester volmondig toe, en er was iets in zijn toon, dat de rechter gerust als een compliment mocht opvatten. „Welnu", klonk het, iets minder stroef en onvriendelijk dan zooeven, „waarom hebt u dan niet direct verteld:, hoe de zaak precies in elkaar zit?" „Dat zal ik u zeggen, edelachtbare. De brief begint eigenlijk nü pas beteekenis te krijgen. Als ik inderdaad brand had ge sticht en dien brief niet als volmaakt onbelangrijk had beschouwd, maar inte gendeel als een docuiflent dat zeer bezwa rend voor mij zou kunnen worden, dan zou ik den inhoud heusoh wel woord voor woord in mijn geheugen hebben geprent. Pas toen ik straks eenige uren met mijn geheugen alleen was, zijn alle bijzonder heden mij weer ingevallen. Als u mij niet vóór was geweest, zou ik u uit mijzelf van cue erediet-aanvrage hebben verteld." »Zoo,. zoo! Nu, dan ziet u, dat de een zaamheid een goeden invloed op uw ge heugen heeft gehad. Een van de motieven voor voorloopige hechtenis is immers juist, dat de gearresteerde rustige gele genheid krijgt om zijn gedachten geheel op het probleem van het gepleegde mis drijf te conoentreeren. U moet volstrekt met denken, dat dit een kwestie van pla- geti.i is, of de wensch om leed te doen. a.aia de voorloopige hechtenis kan k i°«en Van ed<e verdenking zuiveren 'cmu-V dat belangrijke sporen en wijdend™"6" worden "iteewdscht of ver- "I)at wil du7s, zeggen, dat ik gearresteerd 2. vroeg Bruhn volmaakt kalm. De rechter knikte bevestigend. "n" l0t V6rder in uw handen, edelachtbare. Ik smeek u alles in het werk to stellen, om klaarheid in deze zaak te brengen. Er bestaat maar één kans op redding voor mij, en dat is, dat de werke lijke schuldige wordt gevonden." „U krijgt nu rust om u alle bijzonder heden in de herinnering terug te roepen en we zullen hopen, dat dit bijdraagt tot opheldering van het mysterie." Daarop belde Dr. Thingsted en gaf den binnentredenden bewaarder last den ver dachte naar een der cellen te brengen. „Mag ik mijn familie niet op de hoogte stellen?" vroeg de ritmeester. „Daarvoor zal ik zorgen." „Kan het op een voorzichtige manier gebeuren?" „Vertrouwt u dat gerust aan mij toe.." Begeleid door den bewaker, verliet de landheer de rechtzaal. Zijn blik was vijan dig, maar zijn houding kaarsrecht en zijn gang zeker. De oude heer, wiens gelaat glom van alcohol en welgedaaniheidL, voerde den ar restant naar de bovenste verdieping, waar de cellen lagen. Bruhn's blik werd star, toen hii den man in uniform de trappen op volgde en hii had. niet, zooals gewoon lijk, oog voor de komische eigenschappen van den dikken bewaarder. En deze van ziin ka"t beschouwde, zooals duidelijk te merken was, het transport van dezen ar restant als een hoogst pijnlijke opdracht. Hii had altijd groote sympathie voor den vriendeliiken, opgewekten oiïd-officier ge voeld en hij was in den grond van zijn goedmoedig hart overtuigd, dat deze in hechtenisneming een misgreep van den vreemden rechter was. De cel was eng en vuil. De matglazen vensters waren getralied, de wanden grauw wit gekalkt en het heele meubilair bestond uit een ruw-houten tafel en een bank van hetzelfde materiaal. Tegen een van de wanden lag een opgerolde matras. De landheer keek somber om zich heen. Toen vroeg hij: „Denk je dat het mij toegestaan zou worden een brief aan kolonel Thalberg te schrijven, om hèm te vragen mijn vrouw en dochter op de hoogte te brengen?" De joviale bewaker haalde met een ver drietig gezicht de schouders op. „Ik ken hem zoo weinig", antwoordde hii onzeker. Met „hem" bedoelde hii Dr. Thingsted, die nu eenmaal geen genade in zijn oogen kon vinden. „Zou je het hem willen vragen?" „Ik zal myn best doen". Daarop ging hii heen. Knarsend met iets van een korten gierenden gil, werd de sleutel in het roestige slot omgedraaid; het klonk den ritmeester in de ooren als het onheilspellend krijschen van een siruis- teren nachtvogel. De verschrikking van de eenzaamheid overviel hem. Met een afgrijzen, dat hem haast den adem benam, bedacht hij, dat hij misschien maanden-, ja jarenlang in deze trieste, troostelooze, gruwelijke ver latenheid zou moeten sliiten, een verla tenheid, waarvan enkele minuten hem reeds onuitsprekelijk beklemden. Het was of uit de verborgen hoeken van zijn ziel en hart vergeten beelden en gedachten opdoemden en snel uitgroeiden tot reu- zengroote spookgestalten, die hem met dreigend uitgestrekte handen kwamen be sluipen. Maar hii had een te sterke, te veerkrachtige natuur, om zich lang door dergelijke wanhopige gedachten te laten beheerschen; hii riep al zijn geestkracht te hulp om ze van zich af te werpen. Hii dwong zichzelf tot rust en kalmte en toen hij zich even later op de bank neerzette, had hij het voldane gevoel den eersten aanval der vertwijfeling te hebben afge slagen. Ondevtusschen was de bewaarder naai de rechtzaal teruggegaan, waar hii in af wachtende houding bij de deur bleef staan. „Wat is er?" vroeg de rechter barsch. „De ritmeester laat vragen, of het hem ve:-ocrl is, een naar woorden aan ko- lonel Thalberg te schrijven om den kolonel te verzoeken mevrouw' en de juffrouw cp „Seehof" van de arrestatie in kennis te stellen." „Neen", antwoordde de rechter kortaf. „Hoe krijg je het in je hoofd, je voor een dergelijke boodschap te laten gebruiken?" De bewaarder verklaarde, dat hij, als oud-onderofficier, altijd het grootste res pect voor den ritmeester had gehad. De rechter was op 't punt een norsch antwoord te geven, hii bedacht zich echter opeens en zei: „Laat hem maar schrijven. Je kunt nooit weten waarvoor het goed is. Hii gaf den gerechtsdienaar potlood, papier en een enveloppe. Een kwartiertje later kwam het facto tum terug met den brief van den rit meester. Dr. Thingsted legde het couvert naast hem neer en stuurde den ouden man weg. Daarop wendde hij zich tot den griffier. „De verdachte heeft den brief dichtge maakt. Hij schijnt warempel te denken, dat ik dien ongelezen uit handen zóu ge ven.... Wat een naïef heerschap! Wie weet of hij zich in zijn opwinding niet ver galoppeerd heeft Daarop opende hii, handig en voorzich- tig. de enveloppe met een scherpen papier snijder en las: „Waarde vriend, Ik ben door een groot en onverwacht ongeluk getroffen en misschien heb je er al van gehoord. Verdacht van brand stichting ben ik in hechtenis genomen. Zou je me een grooten dienst willen bewiizen en zoo goed ziin, zoo gauw alg je eenigszins mogelijk is, naar „See hof" te gaan en mijn arme vrouw en dochter voorzichtig op de hoogte te brengen? Ik leg de toekomst in handen van de Voorzienigheid. Maar wat er ook gebeuren mag, ik vertrouw op jou en je beproefde vriendschap en hoop, dat je voor me zult doen wat in je ver mogen is en dat geen oogenblik twijfel aan mijn schuld in je zal opkomen. Met mijn hartelijke groeten en in de vaste verwachting, dat alle misverstan den spoedig zullen worden opgehelderd, breng ik je mijn harteliiken dank voor je moeite en hulp en blijf als steeds je toegenegen vriend, Alfred Bruhn." De rechter bleef een oogenblik peinzend op den brief turen. Toen gaf hij hem aan den griffier. „Ja, ja", zei hij, toen de jonge rechts geleerde klaar was met lezen, „wat moet je daar nu van denken? Is die ritmeester een doortrapte huichelaar of een fatsoen lijk man?" „Eerlijk gezegdik geloof een fat soenlijk man!" Er kwam een beschermend, neerbuigend glimlachje op het gezicht van Dr. Thing sted en hij hernam, op familairen toon: „Beste jongen, deze meening doet je goede hart alle eer aan. Maar voor een groot menschenkenner kan ik je tot mijn spijt niet houden. Als ik jouw adviezen had gevolgd, had ik ze allemóal laten loo- zen vanwege hun fatsoen, zelfs de kerels tegen wie we overstelpend bewijsmateriaal hadden! Neen. ik geloof werkelijk niet, dat je aanleg hebt voor de strafrecht spraak. Je moet je maar op het burgerlijk recht specialiseeren Daarop plakte hii den brief weer dicht en belde. De bewaarder kreeg opdracht het schrijven zoo gauw mogelijk aan den geadresseerde te bezorgen. Toen bond de rechter het dossier dicht en merkte op: „Dat is 'n inspannend dagje geweest; het wordt tijd 0111 'n stukje te gaan eten." En met een korten groet verliet hij de rechtzaal. (Wordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1931 | | pagina 1