Gecombineerde japonnen. 'n Gezellige Zitkamer. De „overgooier". Honing en suiker. Schikking der meubels. September, October en als deze beide maanden voorbij zijn, laat het zonnetje ons steeds minder van zijn verwarmen de stralen genieten, verliest het steeds meer zijn kracht en doet ons onze toe vlucht tot een kunstmatige verwar ming zoeken en we trachten door het aanbrengen van meerdere gezelligheid in huis ons voor te bereiden op de herfstdagen en den winter, die helaas in ons land zoo lang duren. De verandering, die wij in onze ka mers aanbrengen behoeft niet zoo bui tengewoon ingrijpend te zijn. Hebben wij een zitkamer met één breed raam, dan zal ons zitje daar in den zomer worden geplaatst. We zullen nu de meubels in onze zitkamer zoo gaan ver schikken, dat wij bij den haard een zitje vormen, met één of meerdere schemerlampen, die ons, wanneer de lichten aan en de dikke venstergordij nen gesloten zijn, de koude daarbuiten doen vergeten. Zijn er plannen om een zitkamer ge heel en al te veranderen, tot zelfs de kleur van de verf en het behang toe, dan zouden wij voor een niet groote zitkamer een lichte tint verf aanraden en het behang gelijk aan de kamerdeur te nemen bij een vrij lage kamer, ter wijl dan het bovengedeelte in lichte bij passende tint behangen wordt, of zijn de muren nog niet behangen geweest, dan kan het bovendeel met waterverf in de vereischte tint gekleurd worden. Heeft men een schoorsteen in een hoek van de kamer, dan kan men aan egn der muren een bank plaatsen, naast den haard en daar met een tafeltje cn een paar lage stoeltjes een aardig lees- hoekje van maken, zonder dat men dan tot al te groote verplaatsing van de overige meubels behoeft over te gaan. Het voornaamste is, dat men het ge heel in toon houdt en geen leelijke tegenstellingen op helle kleuren in een kamer de overhand laat krijgen; een interieur behoeft absoluut niet kost baar te zijn om toch een aantrekkelijk geheel te krijgen. Breng bloemeu in huis. Bloemen en planten mogen voor al niet vergeten worden en zelfs in den tijd, dat de bloemen duur zijn, kan men leven geven aan de kamers, door hier of daar een paar takken mooie herfstbladeren in een vaas te zetten. Een schaal met siervruchten doet ook goed op een klein tafeltje en is er hee- lemaal niets meer in onzen tuin, dan zetten we een kannetje met eenige ran ken klimopbladeren neer. Dank zij de breede vensterbanken in de moderne huizen, kunnen we daarop ook gedu rende den winter allerlei planten heb ben, hoeveel soorten cacteëen en vet- planten zijn er niet, die zoo weinig eischen stellen, als ze zoo mogelijk maar wat zon hebben. Verder hebben wij de verschillende bollen, die wij in glazen en schalen ge durende eenigen tijd in een donkere kast zetten en die, door haar bloemen ons huis in de donkere dagen, die De cember en Januari ons geven, opvroo- 1 ijken. Hebt u al eens geprobeerd om de bollen van trosnarcissen in een flinke schaal met grint en water gedu rende eenigen tijd in het donker te laten staan en hebt u van de schitte rende resultaten ervan al eens genoten? Zijn de stengels pl.m. 10 c.M. dan komen zij in de kamer en van dag tot dag zien wij de stengels van die beel- goudkleurige bloemen wat grooter worden, totdat we eindelijk nog geheel in net hart een knop zien, die hooger en ooger komt en hoe groot is dan wfiHnïï V'S ,d5e kn°P zich 0nt- plooit tot een heerlpke bloem, door ons zelf opgekweekt. Een vereischte om goede resultaten te verkrijgen is dat men de bollen bij goede leveranciers koopt en evenzeer, dat men de voor schriften stipt opvolgt. Doet men dit dan zal men omstreeks Kerstmis ai zelfgekweekte bloemen in huis kun nen hebben. Zoovelen denken in de eerste plaats, dat een kussen slechts als versiering dienst doet en vooral opvallend mooi moet zijn. Wat hebben we aan een divan of stoel met mooie kussens, die zoo hard en onaangenaam zijn om te gebruiken, dat men onwillekeurig een ontevreden gevoel krijgt als men er tegen leunt of er op ligt. Soms ziet men in zitkamers ook kus sens, die zóó mooi zijn, dat ze niet ge bruikt mogen worden, want de huis vrouw is bang dat er iets aan komt. Laten wij dergelijke pronkkussens toch niet in een zitkamer neerleggen. Zachte kussens. Een kussen moet zoowel door een doelmatig en toch mooi overtrek als door een goede vulling aan de gestelde eischen voldoen, daarom is de beste vulling kapok, veeren of dons. Het is aan te bevelen, indien men veeren ge bruikt, te- zorgen voor een zeer dicht overtrek en dit daarna te bekleeden, daar men anders altijd aan den gang kan blijven met het afborstelen van kleeren na het gebruiken van een der gelijk gevuld kussen. Overtrekken van kussens. Overtrekken van kussens moeten, om aan practische eischen te voldoen, zoo als ik reeds schreef, zoo vervaardigd zijn, dat het werkelijk gebruiks-artike- len zijn. Schilder- en schabloonwerk op kus sens kan heel mooi zijn, maar door het leunen ertegen, barst de verf en be derft het kussen; hetzelfde kan gezegd worden van fluweelen kussens, die door het vele zitten gaan pletten en er on smakelijk uitzien; zijden kussens slij ten gauw en zien er dan, doordat ze rafelig worden, onfrisch uit. Wat blijft er dan wel over, hoor ik u al vragen? Voor een zitkamer zou ik u willen raden brei en haak uwe kussens van wol in diverse mooie tinten of van frot- té. Men heeft weeftoestelletjes waarvan de kleine maten juist groot genoeg zijn om kussens op te weven. Niet alleen kussens, maar ook overtrekken voor voetenbankjes, voetkussens, buffetloo- pers, te veel om op te noemen. Deze weefwol is buitengewoon sterk en heeft een onnoemelijk aantal nuan ces, waardoor het mogelijk is kussens in mooie harmonieerende kleuren te maken, die werkelijk „gebruikt" kun nen worden, omdat ze niet alleen mooi, doch sterk en practisch zijn. Allerlei weefsels kunt u op deze toe stelletjes maken, rib- en linnenweefsel en zelfs het mooie sm.yrnawerk, dat veel sterker is, dan het geknoopte of filet-gaas. Het leeren weven is bijzon der gemakkelijk en na één of twee les sen is men de weefkunst meester, de aanschaffing is niet kostbaar en het 1 weeftoestel heeft men voor zijn leven, j St. Nicolaas is nog te wachten, dus wie j tegen de kosten opziet, zet dit op haar lijstje. Bepaalde firma's die weeftoestel- len leveren gaat niet aan, maar indien belanghebbende lezeressen er prijs op stellen deze te weten, willen wij op ver- j zoek wel eenige adressen opgeven. Stoelen. Na de kussens komen we bij de be- kleede stoelen, waarbij wij in een zit kamer niet uit het oog moeten ver liezen, dat de bekleeding practisch moet zijn; moquette of geribt fluweel is in den regel zeer sterk; gobelin daarentegen, hoe mooi het ook is, wan neer het nieuw is, slijt gauw af en daardoor komt de zwarte ondergrond dan te zien, wat een vaal geheel geeft en er uUziet of de gebruikte plekken vettig zijn. Heeft men nu eenmaal go belin fauteuils, dan is het aan te be velen, een cretonne overtrek te nemen in den vorm van den stoel, dat men zoo noodig kan wasschen. In elk geval zou ik u willen raden de armleuningen en de plek, waar het hoofd rust van een of andere waschbare stof te voorzien: de meubels blijven er dan veel fris- scher uitzien en houden langer stand. Krqgt men bezoek, dan kan men de overtrekken gemakkelijk verwilderen en men heeft dan het prettige gevoel, dat alles er zoo keurig uit blijft zien. (Nadruk verboden). Japonnen met korte mouwen wor den door 'n bolero, 'n los heupstuk of zelfs door een overrok van donkere stof in een smaakvolle gekleurde wan deljapon veranderd. Een heel prac tisch japonnetje om op straat te dra gen, dat toch gekleed staat, is als volgt: We denken ons in een mouwloos licht zqden of mouseline japonnetje met kleine figuurtjes of stippen met plooigroepen op de voorbaan. We vin den het te koud om in deze koude dagen buiten te dragen en een mantel hebben we ook niet graag altijd aan. We maken nu een bolero en een losse overrok, die met een ceintuur of smal heupstuk om het midden sluit. Zooals men op de afbeelding kan zien valt de rok van voren open en komt de plooiengroep van de japon te zien en het taillelijfje komt aardig uit de bolero kijken. Dit geheel kan op vier verschillende manieren gedragen worden: le de lich te japon op zichzelf; 2e alleen met de bolero; 3e alleen met de rok en ten vierde met rok en bolero tezamen. Het geheel is niet alleen zeer origi neel, maar ook buitengewoon practisch en in tijden als deze, waarin we allen zoo zuinig mogelijk moeten zijn ook zeer economisch. Er is voor den dag geen practischer japon denkbaar, dan de overgooier; d.i. de mouwlooze, diep uitgesneden japon, waaronder blouses gedragen worden. Een groen wollen crêpe de ehine japon met een blouse van gewerkt zij den crêpe de chine of gewerkt fluweel zal heel aardig staan, terwijl we voor afwisseling een effen blouse kunnen nemen. Vyella blouses zijn heel prac tisch voor de werkende vrouwen of meisjes omdat ze voor de koude dagen niet alleen warm zijn, maar ook prac tisch, daar ze waschbaar zijn. Het lijfje kan vierkant, rond of pun tig worden uitgesneden; twee stolp plooien geven de rok de noodige ruim te, terwijl hals en armsgaten met eenige rijen stiksels worden versierd. Voor meer gekleed is een waschzij- den blouse met shawlkraag en jabot op deze rokken ook zeer gekleed. Enkele gerechten met honing inplaats van suiker. Niettegenstaande de suiker geen ge- I notmiddel is, maar wel degelijk ook I een voedingsmiddel door het groote aantal koolhydraten, dat het bevat, is honing een veel lichter verteerbaar voedingsmiddel. Voor hen die aanleg hebben om dik te worden zijn suiker en honing de eerste dingen, die op de lijst van verboden artikelen staan. Vele dames kan men hooren zeggen: „Ik begrijp niet, waar ik zoo dik van word". Hebben die dames er zich echter wel eens rekenschap van gegeven, dat zij nog steeds voortgaan met het gebrui ken van suiker, in koffie, thee, choco lade, koekjes, biscuits, toespijs enz. en hebben zq er wel eens over nagedacht hoeveel suiker zij alleen al gebruiken in koffie en thee. Wij hooren u weer zeggen: „Och, die paar schepjes". Zeker, mevrouwtje, een paar schep jes zullen het niet doen, maar die steeds terugkeerende „paar schepjes". U drinkt 's morgens, 's middags en 's avonds thee, om 11 uur koffie, laten wij aannemen, dat dit 4 X 2 kopjes zijn en in elk kopje pl.minus 2 lepeltjes sui ker gaan, dan gebruikt U alleen daar aan al 16 lepeltjes suiker per dag, daargelaten nog, wat u aan suiker in andere consumptie-artikelen naar bin nen krijgt. Met het bovenstaande willen wij niet beweren, dat men suiker uit de huis houding moet verbannen, alleen is het gebruik ervan voor iedereen niet aan te bevelen. Het reinigingsproces, dat het in de fabriek ondergaat, ontneemt het de minerale stoffen. Het streven van de industrie is, om de suiker zoo wit mo gelijk in den handel te brengen, daar deze veel aantrekkelijker is voor den kooper dan grauwe suiker. Bij de bereiding in de suikerfabrie ken wordt hét sap uit het suikerriet of uit de biet op mechanische wijze ont trokken, daarna volgt een chemische behandeling, waarbij de basische en aromatische stoffen, vitaminen, en ei wit uit de suiker worden afgescheiden. Zijn er van bovengenoemde bestand- deelen nog aanwezig, dan is de suiker bruin of geel; hoe bruiner de suiker is, des te meer mineraal stoffen bevat deze. Hoewel niet zóó zoet als de zuivere witte suiker heeft men in de lichte en donkere soorten (basterd) weer voeden de bestanddeelen (basische). Mensohen, die veel lichaamsbewe ging hebben en veel loopen, zullen niet zoo bang behoeven te zijn om sui ker te gebruiken. Koolhydraten zijn noodig om de menschelijke motor op gang te houden. Zij die een zittend leven leiden, moeten het gebruik ervan wat ontzien, vooral als zij aanleg hebben om dik te worden. Voor kinderen echter is het een bij uitstek goed voedingsmiddel en ben geve men het rijkelijk. Geeft hen lie ver een boterham met suiker (basterd) of zuivere vruchtenjam, die ook met suiker bereid is, dan worst; zij vinden het lekker en het is gezond. Het is niet aan te bevelen om kinde ren veel te laten snoepen. Zij worden erdoor verwend en het doet hen steeds naar meer verlangen. Het geheele jaar door is er fruit in verschen of gedroogden toestand t« bekomen. Vruchten bevatten suiker, vitaminen en mineraalstoffen, dus kan men hen beter fruit geven. Het houdt het bloed zuiver, voorkomt het bederf der tanden en regelt de spijsvertering Gekookte vruchten verliezen altijd weer v-an hun voedingswaarde, ge droogde vruchten behouden deze, zoo dat men in tijden, dat de vruchten schaarsch of duur zijn, gedroogde vruchten geeft. Ze worden gewasschen in lauw water, gedurende 24 uren met weinig water geweekt en daarna zijn zij voor de consumptie geschikt (abri kozen, pruimen, tutti frutti, enz.). Een handje gewasschen krenten of rozijnen zijn voor kinderen altijd een lekkernij, evenals een boterham be strooid met gepelde pinda's (olienoo- ten) en rozijntjes door elkander. De allergezondste suiker krijgen wij uit de honing, waarom wij deze dan ook altijd op de koffietafel zullen nemen. De suiker, die in honing voorkomt is druiven- en vruchtensuiker en bijzon der gemakkelijk verteerbaar. Het ge halte aan giststoffen is zeer hoog en hierdoor zijn de gerechten, die met honing bereid worden gemakkelijk verteerbaar. Koning kan men dan ook inplaats van suiker gebruiken om een of ander gerecht zoet te maken; ook kan het dienst doen hij het maken van ontbijt koek, waarvoor wij hier een recept laten volgen: Ontbijtkoek. E>00 gram zelfrijzend bakmeel, 25fl gram stroop (donkere) 2 flinke lepel» honing, 1V« theelepel kaneel, 1 thee lepel gemalen kruidnagelen, 21/2 d.I* melk. De bloem wordt eerst gezeefd en daarna vermengd met de kruiden. Melk, stroop en honing worden met el kander vermengd en door de bloem ge werkt, waarna men dit deeg zoolang kneedt totdat men een soepel geheel heeft. „Ongehoord! Die jonge man heeft mij gedurende de heele voorstelling aan zitten kijkenl" „Ik heb hem in 't geheel niet gezien. Waar zat hij dan?" „Op de rjj achter ons!" („Rire.")

Heldersche Courant | 1931 | | pagina 11