ra. d( o - progJr m m& het vergaan van de trait schepen in den storm vergaan. ^»"tVr»9w«g De Duitsche Oceaanvliegers. e werden bewaard. De dieven hebben verwezen naar een vergadering te Porsea, ukZJ\are' met 1J^er beslagen deuren open- waar deze stemming naar gezegd v GEMENGD NIEUWS. Mexico door stormen geteisterd. De spoorwegaanslag bij Bia Torbagy. Uit de pers. tweehonderd schapen door den bliksem doodgeslagen. edison achteruitgaande. de bevolking van berlijn. de terugtocht van de nautilus diefstal van ontplofbare stoffen. meisje voor Gandhi. D'UNION. De oorzaak van het ongeluk. wordt, jg jj 0t Naar uit Oefa |emel^p Xgtuig Trait ongeluk van het Fr^scbe^ ontploffing Het Volk In de benzinebelasting zien wy geen bezwaar. Minister De Geer had gelijk, toen hij in zijn niededeeliugen aan een persbureau betoogde, dat, als de benzine ongciuB. ---- een d'bnion veroorzaakt aoo In den motor. vertegenwoordi- Doret verklaarde aansm.nj dje het toe gers van de pers, poging gewaagd stel bestuurde, re<jden door met heeft, zich e)Uuparachute naar beneden ruim genoeg voorzien om de invaliditeits- behulp van zijn valscherm ontvouwde uitkeeringen allerminst in ppvnnr t,« hren- Uit Tugucigalpa (Honduras) wordt vroeger 18 cent en nu 8 cent kost, de 9emeld, dat in den orkaan van de vorige schatkist er best 3 cent van hebben kan, |week zes schoeners en twee vaartuigen zonder dat dit een voelbaren druk betee-|van de kustwacht vergaan zijn, met een aan menschenlevens van inbegrip van dertig Engel negers, wien toegang tot Honduras kent. Ook de tijdelijke vermindering vantotaal verlies de bijdrage aan het Invaliditeitsfonds'honderd, met lijkt ons aanvaardbaar. Dezelfde methode sche z.a.1" j. uitkeeringen allerminst in gevaar te bren- te springc en Mftsmin, die er m ver- gen. Wij gelooven zelfs, dat de korting z. ^geraakte, bleef aan boord van het nog best grooter had kunnen zijn. De vio^tuig- i vermindering van de vloot-uitgaven heeft jjmrix heeft den tijd niet gehad de uiteraard onze instemming. Onze grief is riemen .waarmede hy bevestigd was, los juist, dat de vermindering veel te gering jijakcn. Doret zelve is volkomen onge- is, een millioen of drie, als wij het wel deerd en mankeert niets. Waar het vliegtuig is neergestort, is het gras in een omtrek van ongeveer 100 Meter bij 30 Meter verbrand. WATERVLIEGTUIG OP HOTEL GEVALLEN. Te Nieuw Phaleron is een Grieksch watervliegtuig op het hotel Miramare ge vallen. De drie inzittenden werden zwaar gewond. Het vliegtuig was volkomen ver nield. Omgekomen of op een eenzame plaats geland. Uit zien, en dat de bedoeling is, de verlaging later weer in te halen. Volstrekt onaannemelijk acht het blad de voorgestelde bezuinigingen op het volksonderwijs en op de ambtenaarssala rissen en de voorgestelde verhooging van het tarief van invoerrechten. De Telegraaf (neutr.): Wat de verhooging van het invoerrecht aangaat: De eerste stap op een hellend vlak wordt zoo licht door een tweeden gevolgd en er zijn momenteel politieke drijfkrach ten te over, die op dien tweeden stap met graagte zullen aansturen. De a.r. Standaard geeft eigen oordeel. Zij schrijft: „Wie overwegende bezwaren tegen de reeds genomen en in uitzicht gestelde maatregelen, of een deel daarvan, heeft, New-York wordt gemeld, dat we- kan n.iet volstaan met het uitbrengen van gens den sterken tegenwind de aankomst der Duitsche Oceaanvliegers Rody en Jo- hansen eerst Maandagnacht tusschen 2 en 3 uur (Oostelijke normale tijd) werd ver wacht. Op het vliegveld Roosevelt Field heeft een groote menigte tot na midder nacht op de vliegers gewacht. Tot Maan dagnacht 3 uur is echter nog geenerlei be richt van de vliegers ontvangen. Nader wordt gemeld, dat de vliegers slechts voor 48 uur brandstof aan boord hadden, welke Dinsdagmorgen om half vijf dus uitgeput zou moeten zijn. Daar niets meer van de vliegers is gehoord, neemt men aan, dat zij misschien op een afgelegen plaats zijn geland, zoodat zij nog geen mededeeling van hun landing kon den doen. EEN JA CHTAVONTUUR VAN GENERAAL BALBO. Boven Rome raakte Dinsdag een vlieg tuig op een hoqgte van ongeveer twee duizend meter, in een hevigen storm. Een groote menigte menschen zag, hoe het toe stel door den storm gegrepen werd en negatieve critiek. Hij moet opbouwend tewerk gaan, en in het licht stellen, dat op andere, minder bezwarende, wijze kan worden te werk gegaan om het sympa thieke, in deze omstandigheden noodza kelijke, resultaat der financieele politiek te bereiken. Natuurlijk is thans het tijdstip nog niet gekomen om de gedragslijn der Regee ring in alle onderdeelen nauwkeurig te beoordeelen, en eigen standpunt te dezer zake nauwkeurig vast te stellen. Daar voor behoort eerst ook geluisterd te wor den naar de ernstige stemmen, welke in de eerstvolgende dagen ongetwijfeld uit het volksleven zullen opklinken." DE WERVELSTORM IN BELIZE. In totaal 850 lijken geborgen. Dinsdagmiddag zijn uit de puinhoopen van de door den wervelstorm verwoeste gebouwen nog 150 lijken te voorschijn ge haald. Thans zijn in totaal reeds 850 lijken geborgen. ALCOHOLVERGIFTIGING BIJ BEGRAFENISMAAL. 13 personen ln levensgevaar. In het dorp Mozejki (in den omtrek van Wilna) is een rijke boer overleden. Na afloop der begrafenis richtte de weduwe een maaltijd aan, waar de flesch met sterken drank rijkelijk rondging. De weinig sterke drank was gefabriceerd in een ge heime distilleerdrijDe gevolgen waren dan ook zeer ernstig. Dertien boeren moesten nog voor de beëindiging van den maaltijd wegens ernstige alcoholvergifti ging in het ziekenhuis worden opgenomen. Voor hun leven wordt gevreesd. De politie heeft drie „distillateurs" aangehouden. poor nU 106 ontbreekt van de daders elk er een sterke op de adat steunende bewe- Gris onder Luynes Zondagochtend een ging is, tegen huwelijken tusschen lepro- koffer en een valies gevonden, die daar r?Vfiitdh\dkfStth V'an ontpl°fbare sto*"Er zijn op bovengenoemde vergadering waars^t^^eiTdorpsveldwachter die uit het kruithuis van de cement- heel wat sprekers aan het woord geweest, dadelijk hulp ging halen van de gendar- 1 Tl W f «C t"f I Tl nnVtlnn nl lnn 1 n Vi nt^olT/I a AA. 4 iT i en fabriek wordt nog gemeld, dat in dit kruithuis de ontplofbare stoffen voor de cementfabri Fortuna te Geveke in W estfalen dje echter allen in hoofdzaak hetzelfde verklaarden, n.1. dat deze huwelijken niet mogen worden toegelaten. Ook werd nog lu hininnT Cvl et,kruithuis geheel leeg- nog krachtiger tot uiting is gekomen, gehaald. In het geheel hebben zij 72 kilo 66 ontplofbare stof gestolen. Deze hoeveel heid zou, volgens deskundigen, voldoende zijn geweest om een gansche gemeente als Geveke in de lucht te laten vliegen. Binnenland. FRAUDE DOOR TEWERKGESTELDEN. Van de bij de Schipbeekverbreeding te- j AANSLAG OP EEN GOEDERENTREIN IN TS JECHOSLOW AKI JE. In den nacht van Zondag op Maandag is in de buurt van Saatz een aanslag ge pleegd op den goederentrein. Op de rails waren zware steenen gelegd. De machi nist bemerkte weliswaar deze hindernis, doch kon niet tijdig genoeg meer remmen. Gelukkig werden de steenen van de rails afgeschoven, zoodat een ongeluk voor komen werd. De spoorwegarbeiders bemerkten twee vluchtende jongelui, die werden achter haald en gearresteerd. Een hunner had bij een boer een revolver met 20 patronen gestolen. Beiden verklaarden de bedoeling te hebben gehad na het déraillement goe deren uit den trein te rooven. In Neder-Californië 50 dooden. DREIGEMENTEN TEGEN EEN NIEUWE FILM. Eenigcn tijd geleden verkreeg de Amerikaansche film-regisseur Howard Hughes de rechten voor de verfilming van het boek „Queer People", een boek, dat in Hollywood groote sensatie verwekte, door. dat het, naar men zeide, berustte op de werkelijke feiten omtrent de politiek, die in en buiten de studio's in de filmwereld werd gevoerd en onthulling deed omtrent corruptieve gebeurtenissen, zoowel in de filmwereld als in de politiek en de misda- digerswereld. Tot nog toe is Hughes er echter niet in geslaagd acteurs te vinden, die in zijn film willen optreden. Enkelen, die reeds toezeggingen voor hun contract hadden gedaan, trokken zich terug, nadat ZÜ op geheimzinnige wijze dreigbrieven hadden ontvangen om zich niet voor deze film beschikbaar te stellen. Ook Howard Hughes zelf ontving, kort, nadat hij de rechten tot verfilming van „Queer People" had verkregen, dreigbrieven, met de me dedeeling, dat de film nooit gedraaid zou worden. merie te Aix. Deze opende den koffer, die het lijk van een man bleek te bevatten, een Aziaat, wien den schedel was inge slagen. Het valies bevatte een servet ge waar deze stemming naar gezegd werd merkt R. F., twee servetjes, die waar schijnlijk van een of ander restaurant af- komstig waren, een grijze deken met roode De ramp in Britsch-Wonduras. finkers m de hoeken, ongetwijfeld afkom stig van de marine, de rest van een tros druiven en een moker, gelijk steenhou wers gebruiken, waarschijnlijk het wapen Uit Belize, de geteisterde stad, wordt waarmee de misdaad gepleegd is. Men Het bergen van de lijken. gemeld: Het begraven en verbranden van de lij ken van hen, die de vorige week zijn om- vraagt zich af hoe het mogelijk is, dat die twee koffers ongemerkt op dat stuk land zijn nergezet, daar er op den weg hier gekomen bij den orkaan, die de stad en de een zeer druk verkeer heerscht. De dorps- omgeving heeft verwoest, gaat voort. On- j veldwachter herinnert zich den vorigen danks de inspanning van de soldaten en dag op de markt te Aix een Aziaat gezjen de politie bedreigt het vuur de totaal ver woeste stad. Er zijn meer dan zeven hon derd lijken door uit de gevangenis ont boden arbeiders op het kerkhof begraven. Er drijven nog steeds lijken uit het bin nenland de rivier af, zoodat een nauwkeu rige opgave van het aantal dooden onmo gelijk is. Uit vrees voor ziekten is men tot te hebben, die snuisterijen verkocht, welke geborgen waren in een koffer; hij kon den man niet in het slachtoffer herkennen, maar meende vrij stellig te kunnen zeg gen, dat het dezelfde koffer was. Voorts heeft een taxichauffeur te Marseille mee gedeeld, dat hij Zondagochtend drie An- namieten naar de Frères Gris gebracht plotseling met den neus omlaag dook. Het werkgestelden zijn vandaag 22 ontslagen, toestel viel zeker wel duizend meter, tot wegens fraude in het werk, en wel 17 uit Gisterenochtend is Vera Cruz geteis- de vlieger op een hoogte van ongeveer Wamel en 5 uit Utrecht. De ontslagenen terd door een orkaan, die tengevolge duizend meter blijkbaar kans zag de ma- j hadden zand, dat weggekruid moest wor- heeft gehad, dat er een aantal kleine chine weer op te vangen en in normale den, in de beek geworpen om zich zoo-vaartuigen in de haven gezonken is en positie te brengen. Behouden daalde het doende voor meer verwerkten grond te dat er schade in de stad werd aangericht, toestel op het vliegveld Grossito. Tot aller laten betalen verwondering bleek de vlieger generaal Balbo, de minister van luchtvaart. DE MII.LIOEN EN REDE. Het Handelsblad (lib.) zegt: De toon en de pogingen tot wegwerking van het tekort geven blijk van een geest, waarvan wij verwachten, dat hij ons land duur te staan zal komen en in stede van ons een schrede verder te brengen uit het economisch moeras, ons eerder nog verder in de verkeerde richting zal laten gaan. Gebrek aan doortastendheid en ver keerd economisch inzicht, dit zijn de ka rakteristieken van dit staatsstuk, van deze begrooting a la Churchill of a la Snowden. Verder: Vertraging van den vlootbouw en op schorting van verdere Zuiderzeewerken achten wij in principe verstandige maat regelen, Alleen begrijpen wij niet, dat het door die opschorting mogelijk wordt, dat de afschrijving van het verlies op de tot dusver tot stand gekomen werken in een langzamer tempo geschiedt dan aanvan kelijk in de bedoeling lag. Wy zouden eerder het omgekeerde meenen. Immers, door die opschorting zal veel materiaal van de M. U. Z. in waarde achteruitgaan. Men zou dus zeggen: er moet meer, niet minder worden afgeschreven. De voorgestelde maatregel van korting op de salarissen heeft volgens het blad een halfslachtig karakter, omdat de ver laging niet geliikelijk is van alle sala rissen. De benzinebelasting acht het blad niet onbillijk. Maar de verhooging van het tarief van invoerrechten noemt het blad eenvoudig verbijsterend. Deze misgreep kan men slechts ver klaren uit politiek oogmerk: om bii de rechtsche protectionisten in 't gevlij te komen. De Maasbode (r.-k.) schrijft o.m.: Financieel-technisch bezien, en alléén van dit standpunt uit sprekend, noemen wij de nota een knap stuk regeeringswerk, beheerscht door den ernst van den tijd. En op dit gebied geldt het „beter voor komen dan genezen" wel in hooge mate. i gesproken op het terrein van de finan- ciee e techniek liggen maatregelen als b.v. vm^+ f6 T?n £e b'.i<lrage voor het In- vahditeitsfonds. Z;in er voldoende reser ves, om dezen maatregel te rechtvaar- digen. Kunnen de Zuiderzeewerken zoo in één ruk worden opgeschort? Is de ver traagde verliesafschrijving te rechtvaar digen Er rijzen bergen van vragen. Algemeen-staatkundig gezien, de doel matigheid der maatregelen beoordeelend, z«n wij er van overtuigd, dat critiek, felle critiek zal loskomen. Op het verhoogde fiscale invoerrecht, op de tijdelijke ben- zme-belasting, op de ambtenaarssalaris sen-korting allermeest. De Nederlander (c.h.): -i^eI^'n£ van de benzine met 4 per 100 K.G. is niet prettig. Maar, ge zien den bestaanden zeer lagen prijs, zal hiertegen wel niet veel bezwaar rijzen. Ernstiger is het met de verhooging van het tarief van invoerrechten van 8 vraagt men ons, of van deze belasting- verhooging de verbruikers veel zullen be merken, dan zeggen wij ronduit neenl ZWENDELAAR GEARRESTEERD. „Het Volk" meldt, dat te Londen zekere .Max Morris gearresteerd is, die het vorig jaar o.a. een Nederlandsche papierfirma voor 14 mille heeft opgelicht. Nog andere firma's zijn eveneens zijn slachtoffers ge worden en 2 van zijn medeplichtigen, de gebrs. Nahas, hadden zich reeds voor de Amsterdamsche rechtbank te verant woorden. Morris' uitlevering zal gevraagd worden; een derde broer Nalias is nog voortvluchtig. Onder andere is de electrische stroom ver brok en. Volgens berichten, die te Mexico ont vangen zijn, heeft Zaterdag en Zondag een wervelwind de streek van Santa Rosalia in Neder-Californië schoon geveegd, waarbij ongeveer 50 menschen zijn omge komen. DE OVERSTROOMING IN CHINA. AANRIJDING TE OVERSCHIE. De omgeving een zee gelijk. Naar uit Sjanghai gemeld wordt, vertel len reizigers, die naar het overstroomde gebied tusschen Hankou en Nanking zijn geweest, dat de geheele omgeving een zee gelijk is. De heuvels steken als eilanden boven het water uit en overal ziet men Twee ernstig gewonden. nog rjeten daken, waaraan zich nog men- Gistermiddag omstreeks kwart voor schen vastklampen. Jonken varen, waar vijf wilde de autobestuurder G. S. S. uit voorheen steden en dorpen stonden. Het Rotterdam op den Rotterdamschen Rij- grootste deel van Hankou staat onder weg met een vrachtauto een bus van de water. De rivier de Jangtse valt niet R.E.T. passeeren. Te laat bemerkte hij dat meer te onderscheiden. Ongeveer 300 K.M. van de richting Rotterdam eenige wiel- boven Hankou stroomt zij uit in een groot rijders naderden. Hij remde zóó hevig, ;meer, waaruit zij eerst weer by Nanking dat hij zelf door de voorruit van de Ford te voorschijn komt. eenige meters op den weg werd geslin gerd. Hij werd in zorgelijken toestand op genomen en naar het gemeenteziekenhuis te Schiedam vervoerd. Van de wielrijders werd E. T. H. H. uit Schiedam tusschen de auto en een boom gedrukt en eveneens zwaar gewond. Ook hij is naar het gemeente-ziekenhuis te Schiedam vervoerd. De anderen zijn er goed afgekomen. De rijwielen zijn ver nield. Een meisje is ongedeerd gebleven, doordat zij de sloot ingereden is. Bij onderzoek bleek, dat de bestuurder van de Ford te Delft reeds een motor wielrijder byna had aangereden, die zich ook door een sloot in te rijden had gered. AUTO-ONGELUK. De bestuurder gedood. Gisteravond reed een 24-jarige chauf feur van de Texaco-maatschappij uit Gro ningen met zijn benzine-auto op weg naar Groningen. Ter hoogte van Vries pas seerde hij met zeer groote snelheid twee auto's. Hij reed daarna zeven langs den weg staande hoornen aan. Bij de achtste boom sloeg de auto over den kop en kwam dwars over den weg te liggen. De chauffeur, die in de vernielde cabine be kneld raakte, werd dood aangetroffen. De auto vloog in brand, maar kon door spoedige hulp nog worden behouden. kjV®n voordat het ongeluk gebeurde had de chauffeur zich opgehouden in een cafe te Vries. Het was den bezoekers in dat café opgevallen, dat de man er zeer bleek uitzag. Men vermoedt, dat hij tijdens 'nc, léden1 H 6611 bfirtverlaniming is over- EEN DANSSCHOOL ALS COMMUNISTISCHE CENTRALE. In een school voor moderne dansen te Warschau heeft de politieke politie een agitatiecentrale ontdekt, waarin uitslui tend studenten van beiderlei kunne waren georganiseerd- Onder het voorwendsel, dat zij een feestavond organiseerden, kwamen Zon dag j.1. 80 communisten in de dansschool bijeen. De politie drong de zaal binnen en arresteerde alle deelnemers. 48 studenten werden naderhand weer vrijgelaten, ter wijl 32 anderen in voorloopige hechtenis zijn gesteld. In de school werd een hoe veelheid communistische lectuur in beslag genomen. DE DUIZENDSTE.IN VIJF JAAR TIJJDS. Dezer dagen werd te Boedapest een vrouw uit den Donau gered, die volgens de door den reddings-waakdienst van den Donau bijgehouden statistiek de duizend ste zelfmoordenares bleek te zijn, die door genoemden dienst sedert diens oprichting in het begin September 1926, uit den Donau is opgehaald. Te Pouzilhac is de bliksem geslagen in een schaapskooi. Byna 200 schapen zijn Buitenland. Volgens Edison'i zondheid s geneesheer is de ge- laatste acht "dagTn UHvinder gaande. gestadig achteruit- De Duitsche hoofdstad telde volgens gegevens van het statistisch bureau einde Augustus 4.288.682 zielen, byna 5000 min der dan een maand tevoren. Deze vermin dering is voornamelijk toe te schrijven aan een toenemenden trek uit de groote steden. ter de Er De duikboot Nautilus is Dinsdag hoogte van het eiland Senjan aan Noordkust van Noorwegen gekomen werd koers naar Haretad genomen, w aai men in den loop van den dag zal aanko men. Te Geseke zijn Zondagnacht uit de op slagplaats van ontplofbare stoffen van de cementfabrieken Fortuna in Westfalen 70 K.G. ontplofbare stoffen en meer dan 400 partonen gestolen. Nopens den spoorwegaanslag bij Bia Torbagy is Dinsdagochtend nog het lijk van een vermisten spoorwegambtenaar gevonden. Op de plaats des onheils heeft men nog een enveloppe gevonden met half uitgeveegde morse-teekens. Op het tele graafbureau van het Huis van Afgevaar digden wist men de teekens niet goed te ontcijferen, zoodat men denkt met een code te doen te hebben. Voorts heeft een oud- roestkoopman meegedeeld, dat verleden week Maandag buiten een Duitsch spre kend jongmensch met hem is meegereden, die zeide Duitsch communist te zijn en daar goede connecties te hebben. Het ge sprek werd evenwel niet voltooid, daar er een auto aankwam en het jongemensch dien ophield en vergunning kreeg om mee naar Boedapest te rijden. Het jonge mensch zou een chemicus zijn geweest. Ook hebben tusschen 7 en 10 September twee Duitsche „bedelstudenten" te Bia Torbagy vertoefd, die bij de huizen van de Duitsch sprekende bevolking geld op haalden en by de post brieven restante uit Duitschland kregen. Sinds Zaterdag zijn zy verdwenen. De Uj Nemzedek bericht op sensatio- neele wijze, dat de verdenking van de Boe- dapester politie zou vallen op een zekere Julius Leipnik, een electro-technicus en tevens een bekend communistisch agita tor, die meerdere malen door de politie van verschillende dingen is verdacht, doch tegen wien men nooit eenig bewijs kon vinden. In den laatsten tijd hield Leipnik zich voornamelijk op in Slowakije en te Praag. De politie te Boedapest heeft de Praagsche politie-autoriteiten verzocht Leipnik op te sporen, Voordts meldt de Pester Lloyd,. dat de gendarmerie Maandag vier menschen, twee metselaars, een electromonteur en een machinebankwerker, naar Boedapest heeft overgebracht, die zich op de plaats des onheils bewogen. Zy konden voor het uur van den aanslag geen alibi opgeven en zijn in hechtenis gehouden. Op het spoor van de daders? Volgens het blad Mai Nap is de op de plaats van den aanslag gevonden en door <ie daders geschreven brief op het hoofd bureau van politie te Boedapest verge leken met handschriften van bekende communistische opruiers. Hierbij moet vastgesteld zijn, dat het schrift afkomstig is van een communistischen agitator, dien de politie goed kent. De naam van dezen verdachte, tegen wie eenige maanden ge leden een strafvervolging was ingesteld en die voor zijn arrestatie naar het bui tenland. vluchtte, wordt in het belang van het onderzoek streng geheim gehouden. Ook is de politie er achter gekomen., dat de betrokken persoon na zijn vlucht her haaldelijk met een valschen pas in Hon garije is gekomen. Men vermoedt, dat de daders, die, naar men weet, met een auto waren gekomen, direct na den aanslag op Tsjechoslowaaksch gebied zijn gevlucht. Het hoofdcommissariaat van politie te Boedapest heeft de betrokken autoriteiten in Tsjeeho-Slowakije van dit vermoeden op de hoogte gebracht. Ook drie Duitsche studenten van den spoorwegaanslag ver dacht. Dinsdag hebben detectiven drie rond trekkende Duitsche studenten, die waren uitgerust met wandelkleeding en rugzak, gearresteerd onder verdenking van te zijn betrokken bij den spoorwegaanslag. Bovendien waren nog acht andere ver dachte buitenlanders gearresteerd. Uit Temesvar wordt gemeld, dat de politie op verzoek van de autoriteiten te Boeda pest een huiszoeking heeft gedaan bii den communistischen advokaat dr. Hugo Nagy, waarby een geheime radio-zender werd ontdekt. Men meent dat het kantoor van den advokaat de centrale is geweest van de geheime communistische actie. HUWELIJKEN ONDER LEPROZEN. Adat-bezwaren. In de Zendingsschool te Pematang Sian- tar heeft een openbare vergadering plaats gehad, ter bespreking van het vraagstuk der huwelijken tusschen leprozen. Op deze vergadering, door ongeveer honderd personen bijgewoond, is een motie aan genomen, waarin het verzoek werd ge daan huwelijken tusschen lepreuze per sonen op Hoetoe Galem niet toe te laten. Bij een eventueel laten vallen van het huwelijksverbod zullen, naar de Deli Crt. verneemt, massa-vergaderingen in de Bataklanden worden gehouden, aangezien lijkverbranding overgegaan. Vrijwilligers had. Men schijnt dus wel te mogen aan- helpen mee. aan het opruimen van de nemen, dat het slachtoffer door landge- wrakhoopen der huizen. Alle zaken staan nooten is vermoord, stil, alle werkzaamheid is op het herstel werk gericht. Amerikaansche en Engel- De DDOfferinCI Van een EfiqelSCll sche vliegtuigen en schepen brengen hulp. i Er werd voor gebrek aan water gevreesd, maar de aankomst van hulp-expedities voorzag gedeeltelijk in den nood. De over heid is van meening, dat de troepen den Kol. P. T. Etherton schrijft in de „Star": Twintig jaar geleden kende iedereen uit toestand goed in de hand hadden en dat er de eerste kringen in Engelsch-Indië de geen oproeren om voedsel en zoo zouden dochter van admiraal sir Edmund Slade. ontstaan. Gebleken is, dat er geen gebouw Ik herinner me Madeleine als een knap in de stad onbeschadigd is gebleven; meer meisje met donker haar en prachtige dan twaalf schepen zijn op het land ge- oogen en de meest chique kleeren. Toen worpen. Van elke veertien menschen in ze pas van de Engelsohe kostschool kwam, de stad is er een omgekomen en er is niet danste ze, tenniste en speelde voor gast een gezin op de zestien duizend, dat niet vrouw voor haar moeder, die een van de is getroffen door dood of verwonding of bekendste toonaangeefsters van de Engel- al zijn bezittingen heeft verloren. De men- sche „groote wereld" was. Om naar Enge- schen beginnen nu pas den omvang van de ramp te beseffen.. Duizend dooden. land en al de vroolijkheid, die zij zich daar voorstelde terug te gaan, was een van haar vurigste wenschen. Op haar veertigste jaar was Madeleine De gouverneur van heeft aan het departement van koloniën gemeld, dat de directie der openbare wer- j ken, die met het opruimen der lijken te i Belize is belast, het aantal slachtoffers op j ongeveer duizend schat. In de buitenwij ken der stad worden de geteisterde hui zen met de lijken verbrand. Van de stad zal vijf-en-zeventig procent herbouwd moeten worden. Een Amerikaansch vliegtuig ver gaan. Het departement van marine heeft be richt ontvangen, dat een vrachtvliegtuig dat vanochtend uit de Panamazone ver trokken was om levensmiddelen naar Belize te brengen vergaan is en dat daar bij de beide vliegers zijn omgekomen. EEN GRIEZELIGE VONDST. Op den weg van Aix naar Marseille, op eenige kilometers van de eerstgenoemde plaats, heeft mevrouw Daussant, die haar vacantie doorbrengt op de Clos des Frères Britsch Honduras flade knap en bekoorlijk maar merk baar minder bevredigd met het leven van de vrouw uit de eerste Europeesche krin gen in Britsch-Indië. Toen besloot ze om naar Mahatma Gandhi te gaan, dien zijn voJgelingen beschouwen als de tiende en laatste re-incarnatie van God Vishnoe. Niemand weet, wat er gebeurde bij dat eerste onderhoud tusschen de knappe, keurig gekleede vrouw en den kleinen, broodmageren man met de diepliggende oogen. Een paar woorden, die Gandhi met hooge, piepende stem zei, deden juffrouw Slade besluiten, haar wereld vaarwel te zeggen en een nederige volgelinge te wor den van een man, dien al haar vrienden I beschouwden als een bluffer of een ge vaarlijk fanatiek iemand. Thans is haar eenige naaste familielid een zuster, die getrouwd is met een amb tenaar-van het Indisch Binfienlandsch Be stuur, die, naar ik veronderstel, wel geen betrekkingen met haar zal onderhouden en er is geen bridgetafel of avondpartij in heel Indië, waar zij als gast zou worden ontvangen. Altijd sedert die eerste ontmoeting heeft VRIJDAG 18 SEPTEMBER. Hilversum, 187S M. 6.45—12.00 VARA, 12.00—4-00 AVRO, 4.00— 8.00 VARA. 8.00—11.00 VPRO. 11.00—12.00 VARA. 6.45—7.00 en 7.307.45 Gymnastiekles o.l.v. G. Kleerekoper. 8.00 Grammofoonpl. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Voordracht door E. Erfman. 10.30 Voor de Zieken. 11.3012.00 Grammofoonpl. 12.002.00 Omroeporkest o.l.v. N. Treep. 2.00 Dr. J. J. Flesch: „Reuzen-inktvisschen en andere zeemonsters". 2.30 Grammofoonpl. 3.154.00 Aansluiting Carlton'-Hotel Adam. 4.00 Pianostukjes door Joh. Jong. 4.30 Voor de Kinderen. 5.15 Concert VARA-orkest o.l.v. H. de Groot. 6.00 Voordracht door M. Beversluis. 6.20 Vervolg concert. 6.45 Actueel allerlei door het N.V.V. 7.00 Vervolg concert. 7.308.00 Orgelspel door Joh. Jong op een orgel van de Standaart's Fabriek te Schie-1 dam. 8.00 Ds. W. Mackenzie: „Activiteit en Passivi teit in het geloofsleven (II)". 8.30 Concert: G. StotijnMolenaar (zang), Hans Schouwman (pianp). 9.00 Dr. H. Wolf: „Humanistische religie. II. Herder". 9.30 Vervolg concert (J. Stotijn en H. Schouw man vierhandig piano). 10.00 Vrijz. Godsd. Persbureau. 10.05 Vaz Dias. 10.15 Ds. N. Blokker: Onze postpropaganda. 10.45 Grammofoonpl. 11.0012.00 Grammofoonplatenconcert van de VARA. Huizen, 298 M. Algemeen programma, verzorgd door de NCRV. 8.00 Schriftlezing. 8.159-45 Grammofoonpl. 10.30 Ziekendienst. 11.00 Grammofoonpl. 12.00 Politieber. 12.15 Grammofoonpl. 12.30 Concert H. Hermann (viool), H. v. d. Horst Jr. (cello), mevr. R. A. v. d. Horst Bleekrode (piano), A. P. Smeehuijzen (har monium). 2.00 Grammofoonpl. 3.00 Concert Hollandsch Harpkwartet. 4.30—4.45 Grammofoonpl. 5.00 H. J. Steinvoort: De beplakking v. h. kluwenbakje. 5.30 Orgelconcert P. v. d. Kerkhoff. 6.30 Radio-dokter. 7.00 A. J. Herwig: „Mooie nieuwe dahlia s 7.30 Politieber. 7.45 Grammofoonpl. 8.00 Orkest programma o.l.v. F Schuurman. Spreker Mr. Dr. H. H. A. van Gybland Oos- terhoff„Nederland en Suriname" Na afloop: Vaz Dias en tot 11.30 Grammofoonplaten. ZATERDAG 19 SEPTEMBER. Hilversum, 1875 M. Uitsl. VARA-uitzending 10.00 VPRO. 6.457.00 en 7.307.45 Gymnastiekles o.l.v. G. Kleerekoper. 8.00 Grammofoonpl. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Uitz. voor Arb. in de Continubedrijven. VARA-orkest o.l.v. H. de Groot. Groot Volkstooneel en H. J. v. Braamsbeek (toe spraak). 12.00 Concert VARA-septet en grammofoonpl. I.45 Pauze. 2.00 Operette-programma. Friedl. Dotza, Elly Krasser, Alb. Mey, H. Weisëbach( allen zang) en Ziegler (piano). Leden van het Fritz Hirsch Ensemble. 4.00 L. N. Palar: „Iets over de Indonesische nationalistische, beweging". 4.25 Instit. voor Arb. Ontwikkeling. 4.55 Concert (vervolg). S.05 Otto v. Tussenbroek: Reizen en trekken. 5-35 Vervolg concert. 5-50 S.D.A.P.-kwartiertje. 6.05 Oom Keesje vertelt voor de kinderen. 7.15 Viola d'Amore recital door C. Kint. Vleu gel: Joh. Jong. 7.45 VARA-Varia. 7.50 Bestuursmededeelingen door A. de Vries. 8.00 De Wijze uit het Oosten. 8.30 Concert VARA-orkest o.l.v. H. de Groot. Julius Hagenaar (xylofoon, klokkenspel, ce- lestra en marimba). 9.00 Teun de Klepperman. 9-15 J. de Wolf: „Iets ov«r het leven en de organisatie van particuliere chauffeurs". 9.30 Vervolg concert. 10.00 Vaz Dias. 10.15 Zang en piano door Henry Oostra en Joh. Jong. 10.45 Vervolg concert. II.3012.00 Grammofoonplatenconcert. Huizen, 298 M. Uitsl. KRO-uitzending. 8.009.15 Grammofoonpl. 9.3011.30 Uitz. voor Arb. i. d. Continubedrij ven. R.E.T.-Koor o.lv. W. F. Kools. 11.3012.00 Godsd. halfuurtje door Pater Lec tor J. Dito O.P. 12.00 Politieberichten. 12.15—1.45 KRO-sextet o.l.v. P. Lustenhouwer. 1.45 Postduivenberichten. I.503.00 Grammofoonpl. 3.00—4.30 Kinderuur. soo6.00 Concert KRO-Kunstensemble o.l.v. P. Lustenhouwer. 6.00 Sportoverzicht S. P. J. Borsten. 6.15 Journ. Weekoverzicht door P. de Waart. 6.35 Vervolg concert. 7.00 Dr. P. J. A. M. Kouwenhoven. „Maans verduisteringen". 7.30 Politieber. 7.45 Grammofoonpl. 8.0011.00 Populair concert KRO-Salon-orkest o.l.v. M. van 't Woud. II.0012.00 Grammofoonpl.

Heldersche Courant | 1931 | | pagina 7