BETERE HEERENKLEEDING SPECIALE MAATAFDEELING GRATIS. BINNENLAND. DEN HELDER VAN ZATERDAG 19 SEPTEMBER 1931 Derde Blad Zij, die zich van heden af, voor min- drie maanden op dit :genomen. dat 344 man noodig zou zijn. Stens a j In verband met de noodige beperking Begrooting defensie 1932. De waterstaatsbegrooting 1932. De Zuiderzeewerken, Eigen coupeur Eigen ateliers Dagelijks nieuwe zendingen voor Herfst en Winter Ziet geregeld onze étalages altijd iets nieuws EERSTE KAMER Gemeenteraad van Anna Paulowowna TWEEDE KAMER. BÜEEZA^D. Aftf^A PAULOWNA. K XX f 10.000, te zamen 5.870.200, waarvan de helft ten laste van de Rijks- begrooting en de tweede helft uit de be grooting van Ned.-lndië aan Nederland wordt gerestitueerd. A 0 Personeel. De sterkte der compagnie mariniers in Uit den aard der zaak zullen deze ver deeling en de mogelijke overschrijding in een overeenkomst worden geregeld. Zuiderzeefonds. De verlaagde raming van art. 275 (uit- keering aan het Zuiderzeefonds) voor 1931 was toegestaan 8.800.000, terwijl West-Indië is nader bepaald op 154 man.|VOor 1932 wordt geraamd 800.000 terwijl gerekend wordt op blijvende vloeit voort uit een wenschelijk gebleken aanwezigheid van een scheepsbemanning jvan 130 man, alzoo te zamen 284 man In de begrooting voor 1931 was nog aan- blad abonneeren, ontvangen jgj. uitgaven is het tempo, waarin de bij de tot 1 OCTOBER verschijnen de nummers ADM. HELD. CRT. TWEEDE KAMER. Bij het centraal stembureau is bericht ingekomen van mej. A. de Jong te Am- gterdam, dat zij haar benoeming tot lid van de Tweede Kamer in de vacature £jerhard aanneemt. DE KONINGIN-MOEDER NAAR DE ZUIDERZEEWERKEN. Gisteren heeft de Koningin-Moeder een bezoek aan de Zuiderzeewerken gebracht. Per salonrijtuig, dat in een gewonen trein 1932 is 9000 Loods- de vorige begrooting aangekondigde uit breiding van het personeel zal geschieden, voor 1932 minder snel genomen, dan aan vankelijk in het voornemen lag. Voor herhalingsoefeningen in uitgetrokken 1.080.000. Art. 193 is verhoogd tot teneinde het personeel van het wezen, te Antwerpen werkzaam, in finan cieel opzicht eenigermate tegemoet te ko men in de ongunstige levensvoorwaarden te dier plaatse. De eindcijfers. Voor den gewonen dienst is voor 1932 3.000.098 minder aangevraagd dan voor 1931 werd toegestaan. Wegens den toestand van 's Lands financiën zijn de verminderingen in hoofd zaak gevonden door: lager ramen van ar tikelen in verband met algemeen dalende prijzen; voor de bescherming van Cura- gao voor 1932 slechts één oorlogsschip te bestemmen, den aanbouw van den flottielje-leider en van de onderzeebooten was gehaakt, reisde H. M. over Leeuwar- XIX en K XX eenigszins te verschui- den naar Harlingen, waar zij om 1 uur aankwam. Van daar maakte de Koningin- Moeder met haar gevolg den tocht naar Kornwerderzand in auto's. Onder leiding van den directeur-generaal der Zuiderzee werken, den heer ir. V. J. P. de Blocq van Kuf fel er, werd het werk aldaar bezichtigd. Daarna werd met de directieboot „de Vlie- ter", die in de schutsluis lag, naar de mid- delgronden en de Blinde Geul gevaren, waar het werk op het oogenblik belang wekkend is. Een groot aantal belangstel lenden was hier aanwezig. Van vele ge bouwen op Kornwerderzand was de vlag uitgestoken. Een der schoolkinderen heeft H. M. bloemen aangeboden. Het bezoek van H. M. werd begunstigd door mooi weer. De zee was effen. De Koningin-Moeder is terug per auto van Kornwerderzand over Bolsward en Sneek naar Akkrum gereden, van waar zij per trein naar Soestdijk terugkeerde. DE OPLEIDING TOT VERKEERSVLIEGER. Van de 231 liefhebbers krijgen zes een kans. Overeenkomstig de door het ministerie van Waterstaat ontwikkelde plannen is de opleiding tot bestuurder van verkeers vliegtuigen aan de kweekschool voor de zeevaart op 2 September aangevangen met drie adspirant-vliegers, de heeren P. Noo- men, D. A. J. Paap en O. T. R. Steensma en drie reserve adspirant-vliegers de hee ren J. H. Eildei-s, F. Korff en G. Raven, die gedurende de eerste vier maanden een gelijke opleiding zullen krijgen, waarna zal worden vastgesteld, in hoeverre wijzi ging in de aanwijzing der adspiranten zal worden gebracht. De aanneming heeft een vlot verloop gehad. Er waren 231 aanvragen ingeko men, van welke het meerendeel niet aan de formeele eischen voldeed, zoodat de commissie van advies tenslotte uit 33 can- öidaten een keuze heeft kunnen doen. De aanvankelijk geschikt beoordeelden zijn aan een strenge keuring bij den vlieg- medischen dienst van de luchtvaartafdee- ling te Soesterberg onderworpen. Een aan tal der gofedgekeurden heeft ten slotte een proef ondergaan in een vliegtuig van de K.L.M., waarna de aanwijzing op 28 Aug. jj. heeft plaats gevonden. Hoe de verminderingen zijn gevonden. Thans is verschenen de begrooting van Hoofdstuk VIII (Defensie) der Rijks- begrooting voor 1932. De raming be draagt: Gewone dienst 98.731.809, ka- pitaaldienst 404.000, geheele dienst 99.135.809. Wij ontleenen er het volgende aan: De O 14 zal haar overname-proeftoch ten in 1931 doen; de O 15 en vermoede lijk de K XIV en K XV, zoomede het flottieljevaartuig in 1932. Gelden worden aangevraagd voor de beëindiging van den bouw der onderzee boot O 15 en voor de voortzetting van den bouw van het flottieljevaartuig 1930 ding van luchtvaartpersoneel. Het ligt in aan hetwelk de naam „Johan Maurits de bedoeling, wanneer de proefopleiding van Nassau'' is gegeven zoomede van goed verloopt, in September 1932 de proef den flotieljeleider 1931, den kruiser 1930, uit te breiden met een tweede groep van de onderzeebooten K XIV, K XVI en de;vijf leerlingen, waarvoor reeds de noodige onderzeebooten K XVII en K XVIII. j gelden worden uitgetrokken. Voor het in aanbouw brengen van twee In verband met het geraamde verlies onderzeebooten K XIX, K XX, wordt een'over 1932 is voor subsidie aan de K.L.M. eerste bedrag aangevraagd. Laatstgenoem- 803.500 uitgetrokken, de onderzeebooten zijn bestemd ter ver-1 vanging van de onderzeebooten K VII, K VIII, die bij aankomst in Indië der ven, waardoor voor 1932 geringere be dragen voor deze schepen noodig zijn; niet over te gaan tot aankoop van vlieg tuigen en verspermijnen voor de zee macht; het aannemen van personeel voor de marine in een eenigszins langzamer tempo te doen geschieden; door het z.g.n. Bewapeningsfonds, dat gedurende enkele jaren tot een bedrag van 4.000.000 op de begrooting was gebracht, thans voor 3.463.000 uit te trekken, waarbij in acht is genomen, dat in verband met de prijs daling van vele artikelen deze som in koopkracht vermoedelijk niet minder zal zijn dan de voor 1931 uitgetrokken 3.700.000; door geen legeroefeningen op groote schaal onder leiding van den commandant veldleger te houden en een geringer aantal reserve-officieren in wer- kelijken dienst te roepen. Voor den kapitaaldienst wordt voor 1932 223.000 minder aangevraagd dan voor 1931 was toegestaan. Het eindcijfer van de ontwerp-begroo- ting voor 1932 is derhalve 3.223.098 lager dan dat van de begrooting voor 1931. Aan de thans gepubliceerde begrooting van hoofdstuk IX (Waterstaat) der Rijksbegrooting voor 1932 ontleenen wij het volgende: De raming voor den gewonen dienst bedraagt 54.297.027; kapitaaldienst ƒ64.146.000; geheele dienst 118.443.027. Reorganisatie van den dienst. Aan maatregelen betreffende reorgani satie van den Rijkswaterstaatsdienst heeft de minister geleidelijk verderen voort gang doen geven. Omstreeks midden Juli heeft den minister een rapport bereikt van den directeur-generaal, behelzende ver dere voorstellen van meer algemeenen aard omtrent de reorganisatie van den Rijkswaterstaatsdienst. Deze zaak is thans in studie. Kanalen in den kop van Noord- Holland. Wat betreft de bijdrage aan de pro vincie Noord-Holland in de kosten van aanleg van kanalen in het noordelijk deel van Noord-Holland wordt gemeld, dat t.a.v. de kanalen HuigendijkOud- KarspelKolhorn en KornwalHuigen- dijk en SpalpenSchagenKolhorn met belanghebbenden overeenstemming is be reikt. Dientenbehoeve wordt nu een eerste post van 100.000 aangevraagd. Als bijdrage van Noord-Holland in de kosten van een verbetering van den vaar weg door de Alkmaarder Meer wordt 17.000 uitgetrokken, zijnde een derde van de totale kosten. Opleiding luchtvaart-personeel. Uitgetrokken is 30.000 voor de oplei- Opheffing station Weesperpoort. j ..„„ï-,™tor, v yiv v w 1 f ^en aanzien van de verbetering van ondcr.eeb K XIX K XX leef- spoorwegtoestanden aan de oostzijde van ti, dsprens hebben overschreden. i Amsterdam wor Teneinde tot een lager eindcijfer te ge- naamste werken 2ijn; opheffjng yan het tion Wei iij j s vang in g door een nieuw station steld dan het bedrag dat werd aange- Watergraafsmeer, verplaatsing van het vraagd voor de begroeting 193L Thans station Muiderpoort. zoodat het zoowel i Amsterdam wordt gemeld, dat de voor- raken, is het totaalbedrag, bestemd voor bestTan^st^Hon2'^ °pheffmg nieuwen aanbouw, belangrijk lager ge- en ver in de opschorting van de Zuiderzee-inpolde- ringswerken. De plannen voor deze ver dere werken staan nog niet vast en kun nen ook nog niet binnen korten tijd defi nitief worden vastgesteld. Deze voorloopige opschorting maakt mogelijk eenige wijziging te brengen in de geldende financiering der Zuiderzee werken. Het bedrag van 8.000.000, dat jaarlijks uit den gewonen dienst besteed wordt aan den afsluitdijk en ook na de voltooiing er van bestemd was voor ver snelde afschrijving van het verlies op de tot dusver tot stand gekomen werken, be hoeft, nu voorloopig geen nieuwe tekorten op de begrooting van het Zuiderzeefonds zullen ontstaan, deze functie niet meer te vervullen en kan dus op den gewonen dienst van hoofdstuk IX vervallen. Met de zuidelijke inpoldering zal voorloopig niet worden be gonnen. Inzake de noordooste lijke wordt een nader onderzoek ingesteld. De begrooting van het Zuiderzeefonds voor 1932 beloopt: gew. dienst 31.790.000; kapitaalsdienst nihil. Aan de Memorie van Toelichting wordt het volgende ontleend: Bij de behandeling der begrooting van het Zuiderzeefonds van 1931 is de vraag ter sprake gekomen betreffende de voort zetting van de inpolderingswerken en de daarbfj in acht te nemen volgorde van in poldering. In herinnering wordt gebracht dat de regeering meende nog geen mededeeling te kunnen doen omtrent de volgorde waar in en de tijdstippen waarop volgende in polderingen dienden te worden ter hand genomen. Zij was echter van oordeel, dat voor zooveel de gegevens toen strek ten aan drooglegging van de noordoos telijke inpoldering eerder zou moeten wor den gedacht dan aan die van een der an dere polders. Nu aangenomen mag worden dat tegen het einde van 1932 de afsluitdijk en de waterstaatkundige werken tot droogma king van de Wieringermeer ongeveer ge reed zullen zijn, is het oogenblik aange broken om de Voortzetting van de inpol deringswerken nader in beschouwing te nemen. De totale kosten van de afsluiting kun nen op ongeveer 160 a 170 millioen wor den gesteld. Betreffende de kosten van de 20.000 h.a. groote Wieringermeerpolder wordt in herinnering gebracht, dat de raming der werken van 1924 beliep 37.000.000, ter wijl in 1928 die raming 60.000.000 be droeg. De werkep zijn thans zoover gevorderd, 'dat' MYigenomen kan warden dat de jong ste raming niet zal worden overschreden. Met den rentelast meegerekend, mag wor den aangenomen dat de totale kosten van het droogmaken van de Wieringermeer op rond 100.000.000 zijn te stellen. Deze kosten zijn aanzienlijk hooger dan de waarde van den grond, zelfs onder nor male omstandigheden, is. Voortzetting van de Inpoldering. De minister meent dat het niet juist zou zijn het beleid met betrekking tot de verdere inpoldering eenzijdig te richten naar de tegenwoordige crisis-omstandig heden. Wij moeten aannemen dat deze omstandigheden van voor bijgaanden aard zullen zijn en dat eerlang de behoefte aan nieuwe cultuurgronden zal herleven. Maar wel noopt de huidige financieele toestand en onzekerheid omtrent de ont wikkeling van onzen landbouw in de naaste toekomst er toe om het risico, dat bij een onmiddellijke voortzetting der werken geloopen wordt zwaar te doen te doen wegen. De minister betoogt verder, dat hij voortgezet onderzoek inzake de noord oostelijke inpoldering gewenscht acht. Voor dit onderzoek is een post op de begrooting uitgetrokken. DE HERZIENING DER GEMEENTEWET. Bij de N.V. Drukkerij en Uitgeverij LeiterNypels te Maastricht is versche nen het verslag eener lezing over de her ziening der Gemeentewet, gehouden door den hoofdcommies ter secretarie te Maas tricht J. M. van Sas voor de afdeeling Limburg van de Vereeniging van Neder- landsche gemeenten. De Eerste Kamer behandelt Donder dag het adres van antwoord op de Troonrede, en gaat daarna weder uiteen. POLITIE. Gevond-en: een looper. een carbidlantaarn en DUIVENSPORT. Bii de wedvlucht van Vilvoorde (afstand 220 K.M.) werden de duiven van de leden der vereeniging „Altijd Verder" om 8 uur losgelaten. De eerste duif werd om 12 u. 31 m. 20 sec. geconstateerd, de laatste prijswinnaar om 12 u 46 m. 54 3 5C De prijzen werden behaald door: N. Spigt 1, 4, 7; Jb. Oortu i.ssen 2 en 3; W. B'aauboer 5; Gebr. van Sttijn 6. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Gem. v.m. 10 uur, Ds. Gerei. Kerk. M. A. G. Vorstman 's Morgens 10 en 's middags 2.30 u., Ds. S. U. Zuidema. van Vrijdag 18 September. In de Tweede Kamer is het voorzitter van Schalk, welke bij de aanvaarding van zijn functie een rede houdt, waarin hij er op wijst, dat in de tegenwoordige tijdsomstandigheden van den volksver tegenwoordiger geëischt wordt, dat hij er voor wake, dat ons volk zonder al te ern stige schokken deze zorgelijke tijden zal kunnen doorstaan. Ons streven, aldus de heer van Schaik, zij vooral gericht op de eenheid des vredes, die het best wordt bewaard, indien men elkanders lasten zooveel mogelijk tracht te dragen en te verdeelen. De voornaamste politieke zorg van het heden en van de toekomst is dan ook Een agenda met weinig en niet heel be langrijke punten ter behandeling beloofde ons een niet al te lange vergadering en bet werd er werkelijk ook een, waarmee de heeren van de pers zich wel vereenigen konden. We hebben ze wel anders meege maakt, zóó, dat we, om een oude dienst- uitdrukking te gebruiken, wel „brood en koffie" mee hadden mogen nemen. Nu was alles in een goed uur bekeken. En toch het had nog wel korter gekund. Maar het bleek, dat een der nieuwe raadsleden ver leden jaar zeker niet zooveel interesse had voor hetgeen in den raad behandeld werd, dat hij de raadsverslagen tot in do puntjes gevolgd heeft, anders hadden we nog wel een kwartiertje uit kunnen win nen bij de behandeling van het verzoek van „Sportlust" om teruggave van de ge storte vermakelijkheidsbelasting. Over dat al of niet terugbetalen en over die belas ting zelf is al menig woordje gesproken en we vervielen dus in herhalingen, die weinig interessant waren. En dan ja, we worden zoo langzamerhand nieuwsgie rig, of er nou ook nog eens een vergade ring komt, waarbij in de rondvraag niet gevraagd wordt naar maximum-snelheid voor dit of dat gedeelte. Enfin, we zullen het beste er van hopen. Niet alleen, om dat het wat vervelend wordt steeds op hetzelfde aambeeld te hooren slaan, want een raadslid heeft natuurlijk gelijk, als hij geen resultaat van een vraag of opmer king ziet, daar steeds mee terug te komen, maar de heeren, die er steeds naar vragen, konden nu toch wel zoo langza merhand weten, dat de gemeente daar maar weinig in te zeggen heeft en de be slissing bij Ged. Staten ligt en dat deze, nu eenmaal niet zoo spoedig tot plaatsing van borden overgaan. En Ged. Staten hebben daar natuurlijk ook hun redenen voor. Er is een groote strooming, die niet gelooft ih het voor komen van ongelukken door het maken van allerlei bepalingen en verboden, waaraan toch niet gehouden kan worden en die het moreel verkeerd vindt wettelij- pngeW/ijfeld internationaal^ ^zoowel als nationaal de juiste vormen te vinden en ke voorschriften in het leven te roepen, normen te scheppen, die met aanpassing j die men toch niet naleeft, omdat daardoor aan het bestaande, de geleidelijke maar I in het algemeen de eerbied, die ieder bur noodzakelijke ontwikkeling onzer staats- ger voor de wet dient te hebben, 'n knauw Voltooiing der zaamheden. noodige werk- instellingen verzekeren. In zooverre is een geenszins lichte maar wel mooie taak weggelegd voor hen, die als wij aan het staatsbestuur hun mede werking hebben te verleenen. Hare tra ditie getrouw, zal de Kamer ook dit jaar in diepen ernst en zonder kunstmatige hartstocht de volksbelangen trachten te dienen naar beste weten. Verder wordt een regeling van werk zaamheden ontworpen, en als de eerste beslissing der Kamer wordt de inter pellatie-aanvraag van den heer van den Tempel betreffende maatregelen ter ver betering van den economischen toestand te zien. Houdt de" politie daarentegen zich krijgt. In Engeland heeft men onlangs een groote streep gehaald door een massa van dergelijke dingen en legt men den nadruk op hetgeen de voorzitter dezen middag ook deed, n.1., dat ieder veroordeeld kan worden, die het verkeer op den weg in ge vaar brengt. Bovendien vindt men het al te mal hetgeen, zooals we laatst konden lezen, b.v. in Brabant gebeurt, waar som mige veldwachters, die niets beter schij nen te doen te hebben, de hartverheffende sport gaan beoefenen, stiekum achter boomen te staan loeren naar argelooze automobilisten, die wat harder rijden dan is voorgeschreven en deze bekeuren, ook al is er „geen kip" mijlen ver op den weg behandeld en hem verlof verleend daar toe. De datum zal nader worden vastge steld. De communistische heer de Visser heeft verlof gevraagd eenige vragen tot de regeering te mogen richten over de rechteloosheid van vreemdelingen, in het bijzonder over politioneele willekeur en justitioneel machtsmisbruik, over welk verzoek in de volgende vergadering zal worden beslist. wordt namelijk slechts 8.060.700 aan gevraagd, tegen 10.408.000 voor 1931. Opgebracht is, ter voortzetting van den bouw van de onderzeeboot O 15, 585.500, flottieljevaartuig 1930 1.205.000, flot- tieljeleiétr 1931 400.000. totaal 2.190.500, welk bedrag geheel ten laste komt van de Rijksbegrooting. Verder wordt aangevraagd, ter voort zeting van den bouw van drie onderzee booten K. XIV t/m. K XV 1.100.000, twee onderzeebooten K. XVII en K. XVIII 2.360.000, den kruiser 1930 2.400.200 en voor het in aanbouw bren gen van twee onderzeebooten K. XIV en voor de richting-Utrecht als voor de rich ting Amersfoort kan dienst doen. het vol ledig scheiden van de banen voor per sonenvervoer en die voor goederenver voer, welke in verbinding met den spoor weg om Amsterdam worden gebracht, en het maken van verschillende doorgangen voor het gewone verkeer. Omtrent de verdeeling der kosten, welke op 28.000.000 worden geraamd, is in hoofdzaak overeenstemming ver kregen. De Nederlandsche Spoorwegen zijn bereid tien millioen te betalen, terwijl het overige door de gemeente Amsterdam en het Rijk zal worden gedragen. Behalve op de gelden, noodig voor het afwerken van de sluizen beoosten Wie- ringen en op het Kornwerderzand, is thans alleen gerekend op de verdere vol tooiing van het dijkvak in het sluitgat van de Middelgronden en den bouw van het laatste dijkvak in het sluitgat van den Vlieter, hetwelk in 1930 reeds van een be- teugelingsdam is voorzien. Verder zullen in 1932 uitgevoerd worden de laatste wer ken tot verhooging van de waterkeeringen buiten de afsluitingen in Friesland en Noord-Holland. Mede zullen de voorzienin gen in de haventoegangen langs de afge sloten Zuiderzee, zoover noodig hij het voorloopig te handhaven peil van 0.13 me ter N.A.P., voltooid moeten worden. Voor het geregeld afwerken van het definitieve wegdek, dat na voldoende in klinking van het dijklichaam ten laste van het Wegenfonds op den afsluitdijk zal worden aangebracht is een post van 150.000 uitgetrokkenu Wieringermeerpolder. Het maken van werken binnen den Wieringermeerpolder zal in 1832 geregeld worden voortgezet, zoodanig dat verwacht zal worden dat deze, althans voor zoover zü voorloopig noodig zijn in 1933 gereed zullen komen. De gelden voor het inzaaien van de op pervlakten van den Wieringermeerpolder, waartoe wegens het hooge zoutgehalte of om andere redenen in 1932 nog niet kan worden overgegaan, benevens het verple gen van het gewas, zullen worden aange vraagd op de begrooting voor 1933. Het Staatsboschbeheer verleent zijn medewerking voor het kweeken van het benoodigde plantmateriaal in en ten be hoeve van den polder. De benoodigde gras- en klaverzaden zullen zooveel mogelijk worden betrokken van de Nederlandsche landbouwers en kweekers. DINSDAG WEL BOLLEN VEILING. Abusievelijk werd in ons blad van Don derdag vermeld, dat er a.s. Dinsdag geen veiling zou zijn. Men deelt ons echter mede, dat er Dins dag a.s. wel veiling gehouden zal worden. CONCERT. Naar we vernemen zal de muzNjcver- eeniging „Concordia" Zondagmiddag vanheer Keuris, zal bij ontstentenis of af- half 3 tot 4 uur een openluchtuitvoering j wezigheid van den burgemeester, diens geven aan de Kleine Sluis en Zondag- eerste opvolger zijn. avond van 810 uur een uitvoering in de muziektent te Breezand. niet streng aan het voorgeschreven maxi mum onder alle omstandigheden, dan haalt het plaatsen van borden natuurlijk weinig of niets uit en komt men tot groote onbillijkheden, als de een wel en een ander niet bekeurd wordt. Daarom zien velen tegenwoordig meer heil in het voorschrift, dat het verkeer niet in gevaar gebracht mag worden, al mag daarbij misschien ook wel eens meer bedacht en betracht worden, dat bekeuring kan en moet vol gen, zonder dat er nu juist een ongeluk gebeurd is. En het voordeel van dit voor schrift is, zoo de voorzitter ook opmerkte, dat het eigenlijk verder reikt, dan een be paling van maximum-snelheid. Een snel heid van 20 of 25 K.M. kan immers onder bepaalde omstandigheden toch nog te hoog zijn! Opening, notulen, mededeellngen. Na opening, lezing en onveranderde vaststelling der notulen, krijgen we, behalve de reeds in ons blad van Don derdag vermelde, nog de volgende mede- deelingen: De nieuw benoemde wethouder, de PREDIKBEURTEN. Evangelisatie (Ned. Herv. Gem.) 's Morgens 10 uur en n.m. 8.30 uur de heer P. Boon. Een suppletoire begrooting is door Ged. Staten goedgekeurd. Er zijn ver slagen ingekomen over het zwemonder- richt aan de schoolkinderen der 5e, 6e, 7e klasse, van den badmeester en den heer G. 't Hart. De heer 't Hart deelt in z'n verslag mede, dat er veel animo voor dit schoolzwemmen is, maar dat er ook ouders zijn die niet willen dat hun kinderen er aan deelnemen. Enkelen hebben principiëele bezwaren, anderen niet maar houden toch, ook al geeft dokter er toestemming voor, hun kinderen van het baden terug. De heer 't H. heeft soms gedacht, dat men terug schrikte voor 't aanschaffen van een PAARD OP HOL. Het paard van den heer A. v. d. Berg, dat, gespannen voor een driewielige kar, I badpakje, maar zag dan ook, dat de Woensdagmiddag op het erf van den heer; jongens wel geld hadden voor het koopen H. Neuvel stond, sloeg om onbekende van sigaretten, zoodat hij aan z'n voor reden op hol. Het ging, met den slinge-j nemen om een badpak te verstrekken renden wagen achter zich, den Nieuwen- maar geen gevolg gaf. weg af, den onbewaakten overweg over B. en W. zullen de bezwaren der en den Grasweg in. Daar werd de wagen ouders nog eens kunnen nagaan en met potten en pannen, waarmee mej. B.verder dienen de ouders er aan herinnerd vent, nog even geraakt, maar 't liep goed te worden, dat het volgen van het zwem- af er vielen geen diggelen. Eindelijk,onderricht volgens voorschrift thans aan 't eind van den Grasweg, bij den verplicht is. Kanaaldijk, wist men het dier tot staan l te brengen. Onthefling schoolgeld. De heeren C. Westdorp en S. Wijma krijgen op hun verzoek ontheffing van aanslagen in het schoolgeld. De heer Kuiken informeert of voor deze aanslagen ook klassen bestaan. De voorzitter zegt dat dit werkelijk zoo is en voegt er bii, dat geheven wordt naar het zuiver inkomen, omdat een heffing naar het belastbaar inkomen het bezwaar heeft, dat dan aftrek geldt voor kinderen tot 21 jaar. Bijdrage cursus winkelpersoneel. De »Schager Handeldrijvende- en Industrieele Middenstandsvereeniging« vraagt een bijdrage in den cursus tot opleiding van winkelpersoneel. De heer Kuiken vraagt zich af of zoo'n cursus wel noodig is. De voorzitter licht het doel van den eursus toe, waarna de raad, op voorstel van B. en W. besluit, f 10 te staan, als er leerlingen voor deze opleiding zijn. Terugbetaling van vermakelijk heidsbelasting. „Sportlust" heeft dit jaar verschillende wedstrijden gehouden, maar, vooral ten gevolge van het ongunstige weer, daar geen zijde bij gesponnen. In het begin van het jaar had de vereeniging een saldo van f 459.10 en thans een tekort van f 33.56. Daarom worden de gelden, die men als vermakelijkheidsbelasting heeft gestort, teruggevraagd. De heer Kuiken vindt dat terugvragen door de verschillende vereenigingen raar. Hij vindt ze moeten allen wel of allen niet betalen. De heer Stammes deelt mede dat de vereeniging „Sportlust" reeds in totaal f 989.40 aan belasting heeft betaald. Door de verlotingen van de vereeni ging is nog een f 1800 direct of indirect aan de gemeente ten goede gekomen want, zoo licht de voorzitter toe, bij het verleenen van toestemming voor een der gelijke verloting wordt de verplichting opgelegd, 15 pet. van de opbrengst af te staan voor liefdadige doeleinden. Witte kruis, Huiszoj-g en Ziekenverpleging profiteeren daarvan. Ook nu zal er nog een f240 aan de gemeenschap komen. De heer Dekker zou het practischer gevonden hebben, als direct na iederen wedstrijd terugge vraagd was. Men wees hem er op, dat men natuur lijk gehoopt had dat de ontvangsten van den eenen wedstrijd, die van een anderen zouden goedmaken. Maar het was telkens weer slecht weer. De heer Smit zou tegenstemmen. Het geld kon anders aangewend worden. Hij wil de belasting liever heelemaal af schaffen, want het is „jongensachtig" eerst te heffen en dan terug te geven. Dan wordt hem nog eens uiteengezet, hoe men tot een dergelijke regeling is gekomen; dat het vooral gaat om de baten van de kermisvermakelijkheden, en dat men van balavonden wel wat heffen mag, enz. Het voorstel-Smit wordt niet onder steund en met zijn stem tegen wordt het verzoek van „Sportlust" toegestaan. Voorschot ingevolge Landarbei- derswet. Nadat de heer Stammes bij een verzoek van den heer L. Wisse, om een voor schot ingevolge de bepalingen van de Landarbeiderswet, heeft opgemerkt, dat een prijs van 60 ct. per M2. voor den grond waarop het plaatsje komen zal, wel wat hoog is en wanneer voorzitter beaamd heeft, dat dit zeker een goede prijs is, wordt toch met algemeene stem men gunstig op het verzoek beschikt. V ervolgonderwijs. Voor het vervolgonderwijs aan School I hebben zich 11 leerlingen, aan School II 10 leerlingen opgegeven. De heer S. van Dijk verzoekt ook aan School III gelegenheid te scheppen voor dit onder wijs. 9 leerlingen gaven zich reeds op en hij vermoedt, dat er nog wel een paar bij komen. Daar hij, bij toestaan van zijn verzoek, dit onderwijs zelf geheel zal moeten regelen, omdat er geen cursus aan School III bestond, verzoekt hij hem alleen tot onderwijzer te benoemen. De heer Koorn voelt veel voor vervolg onderwijs, maar vindt het raar dat met kunst en vliegwerk een zeker aantal leer lingen bij elkaar getrommeld moet wor den. Later zakt het getal leerlingen weer af, zoodat er een stuk of vijf, zes over blijven. Voorzitter zegt, dat daarom ook ver leden jaar de verordening is veranderd. Zijn er minder dan zes leerlingen, dan komt er geen Cursus en de onderwijzers worden per lesuur betaald, naar het aan tal leerlingen. Besloten wordt het onderwijs dit jaar te doen geven aan de drie openbare scho len. Voor school I worden benoemd do heeren 't Hart en Zaadnoordjjk, voor school II de heeren De Vrias en De Wilde, voor school III de heer Van Dijk. Met den wensch van voorzitter, dat de heeren tevreden zullen zijn met het buitengewoon stuk werk dat de heeren van de secretarie hebben verricht, wordt den raadsleden thans de begrooting van 1932 aangeboden, een heel boekdeel. B. en W. stellen voor over drie weken de begrooting te behandelen en wanneer de heer Kuiken meent dat drie weken wel wat kort is voor de bestudeering er van, merkt voorzitter op, dat het wel zal gaan, hij hoeft haar toch niet uit het hoofd te leeren. Rondvraag en sluiting. De heer Kuiken informeert of al wat gehoort is van Ged. Staten over de max- snelheid in Breezand en dan onspruit zich daarover weer een zelfde bespreking als we al zoo vaak gehoord hebben en die we in onze inleiding noemden. We zullen er niet weer over uitweiden. Voorzitter heeft zelf deze week een procesverbaal opgemaakt, toen hij merk- te dat er op verkeersgebied iets gebeur de, dat niet door den beugel kon en heeft ook gemerkt dat de kinderen, waarschijnlijk dank zij het onderricht in de scholen, over 't geheel goed rechts houden, Op de scholen zijn platen en boekjes over de regels van het verkeer. De heer Smit vraagt of B. en W. al plannen hebben voor werkverschaffing in den aanstaanden winter en krijgt ten De rapporten worden, onder dankzeg- antwoord, dat op verzoek van het Hoofd- ging, voor kennisgeving aangenomen. bestuur van den Neutralen Bond van

Heldersche Courant | 1931 | | pagina 5