Koopt bij p HET IWNTEL80S OFFER NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Buiten&andsch overzicht KONIJN's KAAS BINNENLAND. ÏEi FOSIER's MfMGPHLENi EERSTE BLAD DiNSDAG 22 SEPTEMBER 1931. 59ste JAARGANG Te Genéve komt er wat leven, „in de discussies althans. De motie inzake bewapeningsvacantie. - Japan en China aan het bakkeleien in afwachting van de ont- - De a.s. Engelsche verkiezingen. wapening. steeds vol vet, SPOORSTRAAT 98 breit alles best. Het interview van Mgr. Nolens. FEUILLETO N 16) COURANT Abonnement per 3 maanden bjj vooruitbet.Heldersche Courant f 1.50voor Koegras, Anna Paulovvna, Breezand, Wieringen en Texel f 1.65; binnen land f 2.—, Nederl. Oost- en West-Indië per zeepost f 2.10, idem per mail en overige landen f 3.20. Zondagsblad resp. f 0.50 f 0.70, f 0.70, 11.—. Modeblad resp. f 0.95, f 1.25, f 1.25, f 1.35. Lossenos. 4ct.; fr.p.p.6ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v/h C. DE BOER Jr. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 16066. AD VERTENTIÊN 20 ct. per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction tekst) dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) van 1 t/m. 3 regels 40 ct., elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijsno. 4 ct. Hoe vrijwel hopeloos het met de be sprekingen te Genève gesteld is, en hoe zeer men daar tot machteloosheid ge doemd is, blijkt misschien het beste uit een overzicht in de Nw. Rott. Crt., waarin de schr. op zacht-ironischen toon, van de gebeurtenissen aldaar zijnen lezers kond doet. Hij zegt daarin het volgende: De besprekingen in de commissies te Genève worden levendiger. Als men er practisch niets tot stand kan brengen, is verder nog het ergste wat men doen kan, slapjes om de dingen heen praten, voor stellen te doen, waarvan ieder begrijpen moet dat zij onaannemelijk of onuitvoer baar'zullen zijn, alsof men tot taak had het oordeel hierover inwinnen van den Volkenbondsraad. Over dit laatste voorstel laat „Het Volk" zich aldus uit: De hoofdzaak is, dat de niet-Volken- bondsstaten zijn uitgenoodigd naar Ge nève te komen en dat dus de kring der voorstanders van bewapeningsvacantie belangrijk wordt vergroot. Het zal boven dien heel moeilijk zijn Amerika en de andere niet-Volken bondsstaten met drin genden spoed naar Genève te roepen en dan hun raad, die ongetwijfeld ten gunste van bewapeningsvacantie zal zijn, geheel in den wind te slaan en toch niets te doen. Met groote spanning ziet men de ko- TELEFOON 339 NA DEN MISLUKTEN STAATSGREEP VAN DE OOSTENRIJKSCHE BURGERWACHTEN. Generaal Hülgerth wordt op perbevelhebber. richten legio. Van het aantal van 80 doo- Naar de Weensche correspondent van den moet, volgens de Japansche lezing, de ^w- Rott. Crt. meldt, is de aanklacht nul worden verwijderd, zoodat er 8 over- n a"e Opper-Oostenrjjksche blijven. Een ander bericht schat het aan tal dooden op 120. De lezer heeft dus de keus welk cijfer hij voor zichzelf wil aan houden. De Engelsche pers spreekt over de mo gelijkheid, dat de nieuwe verkiezingen op 28 October a.s. zullen worden gehouden. De „Morning Post" meldt, dat het kabinet reeds overeenstemming zou hebben be reikt over de heffing van een douanetarief van niet minder dan 20 procent. De „Daily Herald" kondigt min of meer officieel aan, dat de arbeiderspartij den verkiezingsstrijd zal voeren onder de leuze „Nationale controle op nationale hiaten van tijd en handeling met een mende da'gen tegemoet. Een besluit om zekere hoeveelheid woorden te vullen. alle verdere bewapeningsmaatregelen balansen Laat men dan ten minste het negatieve stop te zetten, zou zonder twijfel een groo- ™en eerwacht dat MacDonald spoeö duidelijk in het licht stellen en niet den j ten psychologischen indruk op de volke- een verklaring zal afleggen inzake schijn wekken alsof er iets was, waar fei-|ren en waarschijnlijk ook op de bankiers kwestie der verkiezingen, en men is v telijk niets is. Als men op het machtelooze maken. Niets zou er meer toe bijdragen meening dat hij zich momenteel met van al die schijnmiddelen wijst, als men om het vertrouwen weer te herstellen, voorbereiding van deze verklaring i -g aanvoer ders van de burgerwacht in verband met den staatsgreep ingetrokken, dus ook die tegen Starhemberg, die thans reeds in plaats van als beklaagde als getuige is ge hoord. De burgerwachten hebben in plaats van Pfriemer den oud-generaal Hülgerth tot bondsbevelhebber benoemd. Hülgerth is, naar men weet, ook hun candidaat voor het bondspresidentschap. De nationaal-socialisten hebben meege deeld, dat zij geen eigen candidaat voor het presidentschap stellen zullen. mooi om het werkelijk te gelooven. alle illusie wegvaagt, vestigt men de aan dacht der wereld met de noodzakelijk mee- doogenlooze duidelijkheid op de leege plekken, die er niet mochten zijn. Nietwaar, troosteloozer kan het haast niet.... En, aldus zegt dezelfde schrijver aan het slot van zijn beschouwingen: „Ter- j oneenigheden tusschen Japan en China. Helaas schijnt dit alles eigenlijk nog te houdt, j Een der conservatieve bladen van de 'hoofdstad deelt reeds mede, dat de ver kiezingen zoo goed als zeker binnenkort j zullen worden gehouden, en dat slechts de T oppositie der liberalen het officieel vast- Intusschen komen weer berichten van ste]ien van <jen datum vertraagt. wiil men te Genève aldus zonder nositieve tuswfren Japan en China.) Volgens hetzelfde blad zou de liberale wijl men re ueneve amus zonaer positieve y0igens een bericht van Japansche zijde m;,nvtpr van binnenlandsche zaken Sir resultaten oeconomisch theoretiseerde, zouden Vrijdagavond om half elf te Pei-S5 L»! de re- zijn de dingen m de weield hun kwadentaiineG een voorstad van Moekden, 200 tram? gegaan De niinende oeeonomische1 Av.^ vooistaa van ivioeKaen, geering tot het iouden van nieuwe ver- gang gegaan. De nijpende oeconomiscüe man Chineesche troepen plotseling een tip^^pn pn het uitvaardigen van het be- crisis gaat nu gepaard met een veel on- aanval hebben geüleegd od JaDansche i Klazinf\en en net uitvaardigen van net ue mi'dflelinlrer trevaarlvike finantieele eri«iH neDuen gepieegu op aapansciie gchermingsparool mocht besluiten. miaaemjKer gevaarlijke imantieele crisis.soidaten. Deze Chineesche troepen zou- np li heralen hebben onder voorzitter- Daarom is er een groeiende stemming om (iP„ t„Vpn. hehhen genoogd een brug van iiDeraien neopen onaer voor te nrobeeren althans In die richting iets J j gepoogd, een nrug vanschap van Samuel gisteren een zitting ge- te probeeren althans In die richting iets den Zuid-Mantsjoertschen spoorweg te houden, waarin zij zich nadrukkelijk tegen Het Volk" is minder Dessimistisch hier 1 vefnielen' De ?pap?®rS sloegen d®n aan" de nieuwe verkiezingen kantten, daar zij V01K 1S i x, P6™'*™™ ival af, waarop de Chineezen versterking verschemim? van de huidige finan- oxutmit aan de Nw. Rott. Crt.", het ontvingen. Een ernstig gevecht ontsponer een verscüerpmg van de nuiaige nnan schrijft in zijn nummer van Maandag: zich. De Japanners vielen nu aan op het ïsteren (dat was Zaterdag) is het welgarnizoen van Peitajing, veroverden het de interessantste dag van de olken- district van dien naam en verdreven de bondsvergadering van dit jaar geweest, Chineezen in noordelijke richting. Een die bovendien de hoop heeft gewekt, dat tweede bericht geeft uitsluitsel over de CENTRALE VAN NEDERLANDSCH OVERHEIDSPERSONEEL (C. N. O. P.). Amsterdam, 17 Sept. Het Bestuur der Centrale van Nederlandsch Over heidspersoneel (C.N.O.P.) kwam heden bijeen ter bespreking van de in de mil- lioenennota aangekondigde salariskorting der Rijksambtenaren. Ernstige ontstemming werd uitgespro ken over dit Regeeringsvoornemen, te meer, waar het personeel nog gebukt gaat onder de invoering der pensioenkorting en de salarisverlaging van 1924. Besloten werd tegen deze maatregelen actie te voeren en de overige centrales van Overheidspersoneel tot een bespre king uit te noodigen om tot een gezamen- gelegd, welke inderdaad verscheidene voor den naam van ons land zeer pijnlijke bijzonderheden bevatten; dat genoemde Minister op grond dier rapporten dan ook heeft verklaard, dat zij tot zijn leedwezen een aantal der ge geven uitspraken in grooten omvang be vestigen; dat dezelfde bewindsman ten slotte heeft medegedeeld, dat de Australische autori teiten zich thans voorgenomen hebben, bij volgende vlootbezoeken alles te zullen beproeven om dergelijke onverkwikkelij- ke ervaringen te voorkomen? Is de Minister niet van oordeel, dat de j Ned. Regeering, zoolang zij met het op bezoek zenden van oorlogsschepen voort-j de nieuwe verkiezingen kantten, daar zij 'tik optreden te geraken. er een verscherping van ontvingen. Een ernstig gevecht ontspon cieele crisis van vreezen in de meestal onbelangrijke derde week juist in dit jaar de belangrijkste gebeur tenissen zullen plaats vinden. En ondanks alle teleurstelling, die de eerste drie we ken te Genève hebben gewekt, begint bij velen van ons weer heel eventjes het op timisme te herleven. De derde commissie van de Volken bondsvergadering die zich met het ont- wapeningsvraagstuk bezig houdt, heeft Zaterdagmiddag de Nederlandsch-Scandi- navische-Zwitsersche resolutie behandeld die ten doel heeft alle Volkenbondsstaten gebeurtenissen te Moekden zelf. Ook dit DE ONRUST OP DE VLOOT. PIJNLIJKE VOORVALLEN OP NEDERL. OORLOGSSCHEPEN. De te Portsmouth en Devonport thuis- bericht komt uit Japansche bron, wordt behoorende schepen van de Atlantische althans via Tokio wereldkundig gemaakt, vloot zijn uit Invergordon aangekomen Japansche troepen hebben de wallen van en ook zijn reeds verscheidene schepen Moekden bezet en den aanval geopend op te Sheerness aangekomen. Er was niet de het tuighuis. minste afwijking merkbaar van den ge- Dè Japanners verzekeren, dat er nabij wonen gang van zaken. Moekden 14.000 man Chineesche troepen f Te Sheerness zijn de gewone walper- staan. Aan Japansche zijde zouden tijdensmissies en weekeind-verloven toegestaan. deze gevechten 19 soldaten gedood en 22 De bemanningen maken den indruk van zijn gewond aan Chineesche zijde resp. tevredenheid en de berichten van de kran- boord niet nader te beschrijven tooneelen 14 en 13. Maar een telegram uit Peking ten melden, dat uit gesprekken bleek, dat hebben afgespeeld", „dronken vrouwen spreekt van 70 a 80 Chineesche dooden.zij voldaan waren over de toezegging van J door de Australische politie van een Ned. -. rl n A rlof 7n non nnrlnr7ADlr 7nn ftOrlOPSSfiniT) TTinfifil.PTl WATVl AD V PTW11G PVfl Vragen van prof. van Embden. Het Eerste Kamerlid, prof. dr. D. van Embden, heeft de volgende vragen ge richt aan den Minister van Defensie: Heeft de Minister van Defensie inder tijd kennis genomen van het artikel in „De Telegraaf" van 30 Januari j.1., waarin weid medegedeeld, dat ter gelegenheid van het vlagvertoon van den kruiser „Java" en een of meer andere Ned. oor logsschepen in Australische havens in September en October 1930 „zich aan uit te noodigen om in afwachting van de japansche troepen moeten onverhoeds de Admiraliteit dat zij een onderzoek zou resultaten der ontwapeningsconferentie1 alles te vermijden wat zou kunnen leiden tot een nieuwe verhooging van het peil van wapening. Deze motie zal worden toegelicht door den Noorschen gedele geerde Colban. De Italiaansche delegatie zou, volgens de „N. Rott. Crt.", bij monde van generaal de Marinis een eigen motie naast de Nederlandsche en Scandinavi sche indienen die in verschillende opzich ten nog verder zal gaan en onder andere ten doel heeft den wensch in meer stellige verplichting tot wapeningsvacantie om te zetten. Toen deze kwestie in de volkenbonds vergadering aan de orde kwam, deed, tot verrassing van de aanwezigen, de voorzit ter, de Deensche minister van buitenland- sche zaken, Munch, plotseling het voor stel, dat de commissie een uitnoodiging zou zenden naar de regeeringen van de Ver. Staten, Sowjet-Rusland en Turkije om zich bij de besprekingen te doen ver- j tegenwoordigen. Een voorstel voor nog JA/1 P meerdere uitnoodigi-ngen, werd gevolgd de den aanval zijn begonnen; toen maar-1 instellen naar alle gevallen, waarin schalk Tsjang Soe-liang, de gouverneurverlaging van de gages onevenredig hard van Mandsjoerije, bericht hiervan kreeg,treft. gaf hij den Chineeschen troepen bevel de De noodige maatregelen zijn genomen wapens in de tuighuizen te bergen en om te hereiken dat al dergelijke gevallen geen weerstand te bieden(!) De Japansche lezing is evenwel weer iet wat anders. De troepen zouden namelijk Chineezen heb ben betrapt, welke bezig waren een spoor weg in de lucht te laten vliegen. Het is dus alweer precies zooals in onze jongens jaren: „Meester, hij sloeg mij het eerst!" „Nietes, jij bent begonnen, gemeenerd!" Het Japansche hoofdkwartier is te Moekden gevestigd; een verklaring is af gelegd, dat de Japansche troepen zich verantwoordelijk stellen voor de veilig heid in de stad en de orde. De schermut selingen duren intusschen nog voort en als alt;jd is het aantal tegenstrijdige be- SNOR door een voorstel om ook de niet bij den Vraagt onze Schoolkouscn mei dubbel gebreide knieën Volkenbond aangesloten staten uit te noo- ZUIDSTRAAT 19. digen, over welk laa.tste voorstel vervol- Let op den gelen winkel, gens apart vergaderd werd. Men zal nu Voor Texel: Wed. SCHUMAKER. ter kennis van de bevelvoering komen en dat zoo noodig de betrokken manschappen zelf daaromtrent gehoord worden. UITGESTELDE HUWELIJKEN IN VERBAND MET DE BELASTING VERHOOGING IN ENGELAND. De nieuwe belastingmaatregelen en de daarmee gepaarde belastingverhooging zijn aanleiding geweest, dat verscheidene personen, die reeds waren ondertrouwd of aangifte van hun voorgenomen huwe lijk hadden gedaan, tengevolge van de fi- nancieele positie, waarin zij door deze maatregelen geraakt zijn, van hun huwe lijk voorloopig moeten afzien. In de afge- loopen week zijn te Londen en in de pro vincie ruim 100 huwelijken, waarvan reeds aangifte was gedaan, uitgesteld. Verschil lende candidaat-echtgenooten hebben de bij het doen der aangifte gestorte gelden weer opgevraagd. oorlogsschip moesten worden verwijderd' en dat een en ander in pers en parlement aldaar tot voor ons land beschamende be sprekingen geleid zou hebben? Is het den Minister bekend, dat deze voorvallen, in de Australische pers en in openbare vergaderingen inderdaad be sproken zijn met uitdrukkingen als „Warship liquor", „girls disgustingly drunk on the Dutch warships", „utterly disgraceful", „young women of Adelaïde in a hopelessly intoxicated state", „the tragedy of the Dutch warboats", „scan- dals", e.d.m.? Alsmede dat, eveneens blij kens mededeelingen in de pers, een ge nootschap voor drankbestrijding na het gebeurde te Port Adelaïde het zijn plicht heeft geacht, waarschuwende telegram men te zenden aan de vrouwelijke politie in havens, waar het Ned. eskader nog ver wacht werd? Is het den Minister eveneens bekend: dat deze gebeurtenissen ter sprake zijn gebracht in ten minste drie vergaderingen van het Huis van Afgevaardigden van Zuid-Australië. te weten die van 30 Sept., 7.en 14 Oct. 1930; dat de Eerste Minister de beschuldigin-1 gen heeft doen onderzoeken en uitvoerige politierapporten aan het Huis heeft over-1 gaat, veeleer harerzijds de maatregelen behoort te nemen, welke bijzondere voor zorgen der bezochte Regeeringen over bodig maken, en zoo ja, welke maatrege len dit zullen zijn? Heeft de Minister na het verschijnen der bovenbedoelde mededeelingen een on derzoek doen instellen en, zoo ja, op welke wijze en met welke uitkomsten? Indien deze uitkomsten voor ons land aanmerkelijk minder ongunstig zouden zijn dan de bevindingen der Australische politieambtenaren, is de Minister dan be reid, enkele exemplaren van laatstbe doelde rapporten bij de Regeering van Zuid-Australië aan te vragen ter overleg ging aan de Staten-Generaal? De heer Hans vertelt in De Vrijheid: Tweemaal heb ik geprobeerd Nolens te interviewen. Tweemaal vruchteloos. Don eersten keer ontving ik wekenlang geen antwoord. Doch eindelijk wenkte hij mij in de Kamer om even „naar beneden" te komen: „U zult wel denken, het was on beleefd om u niet te antwoorden, maar ik kon niet antwoorden. Een interview kon ik u niet toestaan, maar als ik u dat direct gezegd had, zouden daar ook al weer ge volgtrekkingen uit gemaakt zijn en dat wilde ik niet. Nu is de crisis voorbij en nu kan ik het u wel zeggen." Dit was de hyper-voorzichtige Nolens, de diplomaat Den tweeden keer ontving ik een briefje, waarin hij mij zeide onmogelijk een inter view te kunnen toestaan „en vooral niet onder deze omstandigheden". Juist als het aardig zou zijn, moest Nolens van iets dergelijks niets hebben en wees hij ieder onverbiddelijk af. Ja aan interviewen had hij een heele collectie broertjes dood. Drie jaar geleden, in December 1928, ontving ik een uitnoodiging van Nolens om bii hem te komen eten. Dankbaar nam ik het aan. Hü riep mij toen nog even, in de Kamer: „Denk u er aan, niet te offi cieel hoor, gewoon in colbertje, dat is voldoende". We waren aan dien maaltijd met z'n vieren: Monseigneur, oud-minis ter Aalberse, de heer Roodhuyzen en ik. De drie gasten hadden elk een jubileum herdacht; mr. Aalberse was, meen ik, een kwart-eeuw Kamerlid geweest; de heer Roodhuyzen was 70 jaar geweest, of zou het spoedig worden en ik had juist mijn zilveren feest als journalist achter den rug. En: vandaar de uitnoodiging. Want tijdens den maaltijd zei Monseigneur: „Ik houd er heelemaal niet van om in feest commissies te zitten, maar ik heb den heeren op deze manier een bewijs van mijn vriendschap willen geven." Het trof mij diep. Toen echter heb ik Nolens wel in een zeer eigenaardige gedaante gezien. De staatsman, de priester, als ja, met per missie als huisvader. Want gedurende den ganschen maaltijd bediende hij zelf. De nonnetjes kwamen als hij gebeld had, geruischloos binnen, haalden het ge bruikte servies weg; zetten het schoone neer; droegen de schotels met spijzen aan; maar Nolens zelf bediende. Monseigneur schepte soep; Monseigneur sneed den haas (op dien haas was hij, ik herinner mij het nog levendig, trotsch; een haas uit z ij n provincie, „vanmorgen uit Lim burg ontvangen", zei hij); Monseigneur gaf de appelmoes; Monseigneur schonk den wijn. Geboeid heb ik zitten kijken. En nog zie ik hem, na afloop, toen wa naar zijn werkkamer waren gegaan, lig gen in zijn stoel, met een echt-vergenoegd gezicht, de fijne sigaar rookend; in zijn werkkamer, waar ook een groot portret hing van Talma, den anti-revolutionair, over wien hij met zoo warme waardeering spreken kon. Kort na dezen maaltijd heb ik werkelijk een stout journalistiek stukje uitgehaald. Men hoore. De figuur van den soep-opscheppenden, haas-snijdenden, blommige-aardappels- uitdeelenden priester-staatsman had mij zóó geboeid, dat ik in „Het Vaderland" een uitvoerig gefantaseerd Interview schreef over dien maaltijd. D.w.z. ik schetste Monseigneur, zooals ik hem aan den disch in werkelijkheid had gezien en ik zette een vragen- en antwoordenspel op, dat verband hield met bepaalde ge rechten, die ik in betrekking bracht tot de politiek. Ik liet b.v. kreeft serveeren, van dien fijnen rood-gekookten kreeft en ik vroeg Monseigneur of hij van kreeft hield, van dien rooien kreeft. „Nee", zei Monseigneur, „alleen bij uiterste nood zaak!" ,Ik moet, achteraf, eerlijk bekennen, dat ik een beetje in den knoei heb ge zeten over dat interview, waaruit de fan tasie natuurlijk overigens wel duidelijk bleek. Maar ik hoopte. Nolens was breed' genoeg en kon iets dergelijks velen. Met een schuinen blik keek ik in de Kamer< vergadering die er op volgde, naar hei verre bankje. Hij had mij ook ontdekt. Daar kwam hij. Langzaam kuierde hij tot dicht bij de pers-tribune, hief vermanend z'n vinger tegen mij op en fronste het voorhoofd. „Wat heb jij nou uitgehaald?' scheen hij te zeggen en wandelde terug Ik was gerustgesteld. Ik had aan zijn ge zicht genoeg gezien. Maar dit is dan ook het eenige inter view met Nolens, dat ik ooit gehad heb"..., .„De eenzaamheid heeft hij gezocht en gewild, in het groote, stille huis op de Prinsegracht, waar hij priester was der hem devoot-toegewijde nonnetjes, die hem verzorgden. Hier heeft hij, wars van alle uiterlijkheid en van alle hulde, in stage plichtsbetrachting, welke hem, den ern- stig-zieke, nog naar zijn taak in Zwitser land voerde, voornamen, hoogen stijl zijn leven geleefd. De Nederlandsche Journa listen-Kring ik mag dit nu wei ver klappen had gepoogd hem dezen zo mer aan een noenmaal als gast te mogen begroeten en hem daarmede een bewijs van eerbiedige hoogachting te geven, doch het heeft zoo niet mogen zijn. Hij werd ziek." Indien gij voortdurend last hebt van schele hoofdpijn als gevolg van een slechte spijsvertering, gebruik dan eens een poosje Foster's Maagpillen, het betrouwbare, zacht werkende laxeermiddel. Alom oerk'ijgbaar f 0.65 pa flacon. Een verhaal uit een Nabil Verleden. Naar het Deensch van CARL MUUSMANN. (Nadruk verboden). „Wat voor woorden waren het, die tel kens terugkwamen?" „Hü had het dikwijls over een borg tocht." De rechter keek de dame scherp aan, maar ze sloeg de oogen niet neer. „Hebt u er idee van, voor wien hij zich borg had gesteld." „Bij stukjes en beetjes en door voor zichtig mijn licht op te steken, kwam ik er achter, dat hij borg was gebleven voor een zekeren Overste Grove, een ouden vriend van hem. Als ik goed ben inge licht, moet de overste in dien tijd er heel slecht hebben voorgestaan." „Weet u ook van andere moeilijkheden, die uw man kort voor den brand had?" „Hü steunde zijn zusters." „Heeft hij u dat wel verteld?" „Neen." „Hoe weet u het dan?" „Ik had in den loop der jaren dikwijls gemerkt, dat hü zijn zusters geld stuurde. Ais men zoo afgelegen woont als wjj, ziet men alle brieven, die binnenkomen en verzonden worden. Het was mij opgeval len, dat hij in de maanden vóór den brand geen geJd meer aan zijn zusters over maakte, maar dat van dezen vaker brie ven kwamen dan vroeger. Ik concludeerde daaruit, dat ze hem over het uitblijven van het geld verwaten deden; telkens als mijn man weer een brief van een van zqn zusters had ontvangen, was hij een paar dagen buitengewoon uit zijn humeur.' ,,En die moeilijkheden brachten u op de gedachte den boel in brand te steken?" „Ja." as dat besluit snel gerijpt?" „Neen ik vocht er een heele poos tegen. Maar eindelijk had het denkbeeld mij zoo m zpn macht, dat ik geen andere uitweg zag, ik suste mijn geweten in slaap met de overweging, dat voor een groote naam- ™*L-h?r0tSCJlap als de assurantie- de verzekeringssom toch eigenlijk geen rol speelde." T_ 'S,HU dat uw man geassureerd was?" móoüp ui hern vaak de grootste liii het ^6Iïle op tdd 16 vold°en en als hem *-ai afgestuurd, hoorde ik hem wel eens in zichzelf zeggen: dat is alweer een zorg minder!" brak?" man WaS UU h>en de brand llit" „Ja." „Had u hem weggestuurd?" „Dat niet bepaald. Maar ik ried hem wel uit te gaan. Mijn plan om brand te stich ten, stond vast, maar ik wachtte nog op een geschikte gelegenheid. Mijn man kwam de huiskamer binnen met een brief de hand en zei, dat die nog met den ochtendtrein mee moest. De stalknecht zou hem naar de stad brengen. En tegelyk klaagde hij, dat hij zich zoo loom voelde, hü was heelemaal niet in orde, zei hij. Dat leek me een prachtige kans. Ik gaf hem in overweging zelf den brief naar de stad te brengen en dan een flink eind om te rijden, de frissche lucht en de lichaams beweging zouden hem ongetwijfeld goed doen. Ik stelde mü voor tijdens zyn afwe zigheid mijn plan uit te voeren." „Had u reeds voorbereidingen ge troffen?" „Ja. Dienselfden middag." „Waarin hestonden die?" „Zooals u waarschijnlijk uit het verhoor van den officier van justitie hier, weet, edelachtbare, is de brand uitgebroken aan de Noord-Westzijde van het gebouw, waar in zich de mangelkamer en de bergplaat sen voor turf en hout bevonden." „Een oogentolik alstublieft!" De rechter gaf mevrouw Bruhn een tee- ken om even op te houden om de stukken te raadplegen. „Ja, zoo is het", zed hü toen hü dat ge daan had. „Gaat u maar verder." „Nu, die mangelkamer leek mü bijzon der geschikt voor mü'n doel. Het was er erg donker; het vertrek had maar één venster, dat op een kleine gang uitzag en voor dat venster zat een luik. Als we man gelden, lieten wre gewoonlijk de deur half openstaan, om licht te hebben. „Ik had den sleutel van de mangelka mer, die oorspronkelijk als waschplaats had dienst gedaan. Er stond een ouder- wetsche, reusachtige houten mangel, die met groote, zware steenen opgevuld was. In den hoek van de kamer was een oude vuurplaats, die nooit meer gebruikt werd. Tusschen de benedenverdieping en het dak bevond zich een vliering met een lat- tenvloer, die hem binnendoor langs een trapleer kon bereiken. Op die vliering lag een verzameling van allerlei ouden rom mel. In de ongebruikte stookplaats van vuurvaste steenen, bewaarden w;j petro leum. Nadat ik mü overtuigd had, dat nie mand mü bespiedde, stopte ik vlas, hen nep, oude bedveeren en ander brandbaar goedje, dat ik van de vliering had ge haald, tusschen de steenen van de mangel en goot er petroleum over tot alles zoo goed doordrenkt was, dat het een Hjdlang vochtig genoeg zou blijven om snel te ont branden. Daarop sloot ik de mangelka mer af. Ik was het nog niet met mezelf eens, wanneer ik mijn voornemen zou uitvoeren. Het is heelemaal niet uitgesloten, dat ik mün plan tenslotte nog zou laten varen, als de afwezigheid van mijn man gedu rende een groet deel van den avond, m;j niet zoo'n verleidelijke kans had gegeven, want het spreekt vanzelf, dat het hij avond moest gebeuren. Een poosje nadat hü weg gereden was, ging ik naar het bijgebouw; niemand zag mij, de binnenplaats lag hee lemaal verlaten. Ik stak een paar bundels vlas aan, die als lampepitten tusschen de steenen uitstaken en maakte dat ik weg kwam. Ik was heel zeker, dat van den brand- gioed van buitenaf niéts gezien zou kun nen worden, eer het vuur reeds tamelijk ver om zich heen had gegrepen. Mijn eenige vrees was, dat de vlammen wellicht niet voldoende voedsel zouden vinden en de petroleum te veel ingedroogd zou zijn. Toen ik in de huiskamer terugkwam, zei ik tegen mijn dochter, dat ze naar bed moest gaan, het was al vrij laat, dus dat wekte geen argwaan en zelf ging ik ook naar de slaapkamer. Ik kleedde mü uit om, als straks het brandalarm zou klinken den indruk te kunnen wekken, dat ik al naar bed was geweest. Een heelen tijd lag ik in angstige spanning af te wachten, wat er verder zou gebeuren. Bii de eerste teekenen van onrust en beweging op de binnenplaats, hield ik nuj doodstil. Pas toen het brandgeroep luid van alle kanten klonk en de roode gloed door de reten van mijn gesloten gordqnen drong, wekte ik mijn dochter, die een ver dieping hooger sliep, en haalde haar uit haar bed. Ons vluchtig toilet moest den indruk maken, dat wij door den brand wa ren verrast. Ik slaagde er dan ook volkomen in hui ten iedere verdenking te blijven en met een gemengd gevoel van ontzetting en opluchting zag ik, dat de vlammen zich zóó snel hadden uitgebreid, dat ieder spoor van den vuurhaard was vernietigd." „Dacht u heelemaal niet aan de dieren?" vroeg de rechter. „De mangelkamer lag zoover van de stallen, dat er niet het minste gevaar voor de dieren bestond. Die zouden in elk geval tijdig gered worden." „Hebt u verder nog mededeelingen te doen?" N een," „Dan 'deel ik u mede, dat u zich als ge arresteerd moet beschouwen. Ik^ zal uw verklaringen nader onderzoeken. Daarop belde hü- Mevrouw Bruhn keek naar den recht< i met een uitdrukking op het gezicht of de heele zaak haar niet aanging. De beken tenis had een rust over haar doen komen, die haar iets van de steenen onbewogen heid van een marmeren beeld gaf. „Hebt u nog een of ander verlangen?" vroeg de rechter, die n-iet kon nalaten deze eigenaardige vrouw met een zekere onder scheiding te behandelen. „U zoudt mij zeer verplichten als u kolonel Thai berg op de hoogte wilde bren gen van wat hier is voorgevallen en hem verzoeken of hü het mijn dochter zoc voorzichtig mogelyk wil meedeelen. D« kolonel is onze oudste en beste vriend". „Het zal gebeuren", beloofde de rechter, Dien avond reed Christian Thalberg in een nog vertwijfelder stemming dan gis teren naar „Seehof". Zijn vriendschap werd wel op een zware proef gesteld! Hij wilde Astrid mee naar huis nemen, maai de energie van het jonge meisje, dat bij de nieuwe onheilstijding als verdoofd was, scheen onder de overmaat van rampspoed weer op te leven. Ze dacht er niet aan „Seehof" te verlaten, verklaarde ze en be drukt en terneergeslagen reed de kolonel door den vochtigen, weemoedigen Septem- beravond naar de stad terug. (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1931 | | pagina 1