Langdurig comité-generaal. - De salaris- korti g. - Crisis-gevaar. - A. B. Kleere- koper. Practische wenken. ten de „boeren en burgers" van Am sterdam naar binnen tracht te lokken. „De geheele bont-gekleurde aardbol heb ik den stralenden cirkel van mijn reuzenmanege bijeengebracht, die be volkt is met de beste exotische en Europeesche artistentroepen, gevuld is, met de heerlijke pracht van alle dieren der steppen, dschungels (lees: tsjoen- gels en zeeën. „Met deze en dergelijke grootspraak, die we, inzake het cir cus nu eenmaal wel mogen en die er bij hoort roept „Hans Stosch Sar- rasani" ons op al het fraais dat hij te bieden heeft te komen zien, vooral na tuurlijk dat van zijn „wilde beesten dresseurs", die hij, dat is inder daad een nieuwe vondst!, in zijn aankondigingen steevast.... „dier- paedagogen", dieropvoeders, noemt. Zonder me te bezondigen aan een. beieediging van de Kunst, met een groote K., mag, in aansluiting hierop, toch wel gezegd worden, dat ook onze tooneelgezelschappen het in deze wan kele tijden blijkbaar evenals die Hans Stosch meer in de breedte dan in de diepte gaan zoeken. Daar hebben we dan het Ned. Tooneel dat dezer dagen het stuk „Misdadigers" uitbracht waar die „breedte" tot uiting komt in het feit dat de toeschouwer niet, zooals an dere, maar één kamer of ruimte op het tooneel voor oogen krijgt waarin ge speeld word, maar liefst.... zeven kamers tegelijk waarin de handeling zich voltrekt! Verkade in het Rika Hopper Theater zoekt die breedte in de ouderwetsche romantiek en vertoont het oude Trilby, een stuk dat vele deelen echt ouderwetsch draken-bloed bezit. Nieuwerwetsche romantiek. Nieuwerwetsche romantiek wordt ons dezer dagen overigens ook wel gebo den. In de eerste plaats zal dit dan ge schieden door middel van de groote Luchtvaartdemonstratie op Schiphol op den 29sten a.s. te houden ter gelegen heid van de opening der wekelijksche j vliegdienst op Indië. Dat belooft inder daad een groot festijn te worden waar aan de tegenwoordigheid der Koningin nog extra luister zal bijzetten. Op dit soort nieuwerwetsche romantiek kan men moeilijk iets tegen hebben. Men kan er zich, integendeel, slechts in ve heugen. Andere staat het met de nieuwerwet sche romantiek die ons, ook via het vliegtuig, door middel van de moderne lucht-aanvallen in de toekomst bereid wordt.... De gemeenteraad heeft er zich onlangs, naar aanleiding van een door den Minister van Defensie aan de burgemeesters toegezonden boekje be vattende „Aanwijzingen nopens de door de burger-autoriteiten te nemen maat regelen ter bescherming van de bevol king tegen de gevolgen van aanvallen uit de lucht" reeds bij voorbaat in kun nen verlustigen! In dit geschrift kan men allerlei prettige romantische dingen lezen! Men kan er b.v. in lezen hoe wij in een toekomstigen oorlog uit onze luidspre ker de geheimzinnige morse-teekens van de „luchtwacht-dienst" zullen ver nemen en daaruit besluiten dat er „luehtgevaar aanwezig" is. We kun nen er uit lezen hoe dan verder het hoofd van den gemeentelijken luchtbe schermingsdienst het alarmeerings- sein „lucht-alarm" door middel van lang aangehouden signalen met sirenes of fluiten zal „blazen",Hoe we ver volgens, écht nieuwerwetsch roman tisch!, in onze particuliere of open bare schuilplaatsen onder den grond moeten verdwijnen, totdat het sein „luchtalarm geëindigd" door middel van het luiden der kerkklokken onze ooren bereiken zalTenslotte kun nen we ons dan nog, dank zij deze mi- nistrieele lucht-, gas- en bom-roman, vermijden in allerlei smakelijke bijzon derheden betreffende de aanschaffing en het gebruik van „eenvoudige" gas maskers. Dit alles dan geschreven in dien lang-gerekten, eigen-gerei den, deftig-vervelenden en door kwasi overduidelijkheid. onduidelijken stijl, waarvan de Haagsche departe menten het geheim bezitten. Een stijl ,..ln ^it Seval wel heelemaal ondra gelijk wordt en tot fel verzet prikkelt. Er is eenigen tijd geleden al eens in den Raad een oogenblik sprake ge weest van de maatregelen die het De partement van Defensie aan de burger autoriteiten der verschillende gemeen ten als door hen te nemer., aanbeveelt in verband mej dien luchtbescher mingsdienst. Er gingen toen reeds stemmen op om „Oorlog" eenvoudig te antwoorden: „Dop je eigen boontjes! Het bouwen van schuilplaatsen, fcpt verstrekken van gasmaskers het inricnten van waarschuwingsdien sten, enz., is niet onze, maar jouw taak!" Zal men thans die houding, ook in een Raadsmeerderheid, aannemen? Het valt af te wachten. Misschien! In alle geval, dit staat wel vast, zijn er velen in Amsterdam die het hopen! Den Haag, 24 September. De Tweede Kamer is tot 13 October a.s. uiteengegaan. Van de vergadering, welke zij op Donderdag 17 September hield, wil ik nog aanstippen, dat het comité-generaal, waarin de afdeelingen hare voorzitters moesten kiezen, extra ordinair, buitensporig lang duurde. De hernieuwing van de afdeelingen kon van die langdurigheid niet de oorzaak zijn. 't Stond immers reeds vast, dat in wijlen Nolens' plaats zijn opvolger als voorzitter van de katholieke fractie prof. Aalberse zou worden aange wezen. Wat was t' dan wel?..l Een der af gevaardigden, die op de hoogte kon wezen van wat „achter de schermen" werd afgespeeld, verklaarde mij, hoe 't hem niet zou verwonderen, als de vraag of de interpellatie-dr. v. d. Tem pel over de crisis en wat daarmee ver band houdt „op het lijstje" zou worden geplaatst dan wel zou „samensmelten" met het groot-politiek debat van den komenden herfst, de Centrale Sectie zoo lang aan den praat hield. Ik zal' er nu maar niet over bespiege len of mijn zegsman 't bij het rechte eind had. Dr. v. d. Tempel's interpel latie is weet men op de agenda van 13 October geplaatst. Met haar een reeks van ontwerpen, gevolgd door de wetsvoordrachten, vormend het ont- werp-Rijksbudget voor 1932. Ik wees er reeds op, men heeft zich nu voor te bereiden op zeer woe- ':ge op nbare zittingen na 13 October. De voorgenomen verlaging van de sa larissen der Rijks-onderwijzers en -ambtenaren heeft de verwachte pro testen uitgelokt. Den 17en October zul len in den lande op verschillend plaat sen protest-bijeenkomsten worden ge houden in Den Haag een congres. De „onthulling", dat het Kabinet in verwerping van het bedoelde plan der Regeering aanleiding zou vinden, aan de Kroon ontslag te vragen, kan na tuurlijk niet juist zijn. Om de eenvou dige reden, dat de maatregel tot sala- riswijziging via Koninklijk Besluit moet worden genomen. Intusschen, het Parlement bezit maatregelen van verweer. De Kamer zou door een motie kunnen verklaren, dat zij de salaris vermindering afkeurt. Zeker, zulk een votum-uitspraak, kan de Raad van Ministers „naast zich neerleggen", zooals men dat noemt. Er zich niets van aantrekken. Eerst de verwerping van een ontwerp-Begrooting berokkent Kabinets- of ministerieele crisis. den 17en j.1. memoreer ik nog, dat de geheele vergadering in werkelijk war me geestdrift gehuldigd heeft de sym pathieke schoone rede van mr. Van Schaik, bij de weder-aanvaarding van het presidium. Ook door deze toespraak bewees deze begaafde katholieke staats man, dat hij de moeilijke kunst ver staat om: waar vele anderen bij zoo'n gelegenheid slechts klinkklank van woorden weten te „toasten", hij een rede kan samenstellen, welke niet slechts door den schoonen vorm boeit, maar ook door haar rijken inhoud het ervan kennis nemen driedubbel waard is. De Eerste Kamer is uiteengegaan tot nog niet aangekondigd tijdstip. De verwachting was weet men dat zij spoedig 't een en ander zou komen af doen. De interpellatie-De Savornin Lohman over het nieuwe Verdrag met België zal mag men allicht aan nemen niet zoo heel spoedig aan de orde worden gesteld. Misschien gebeurt dat niet, alvorens het ontwerp-traktaat daar in concept gereed ligt?En dan ware het behandelen van een in terpellatie erover gelijk te stellen met ganschelijk-overbodig vooruitloopen op dingen, die welhaast de Vertegen woordiging zouden bereiken!?.. Sena tor Lohman zou dan althans den lande den dienst hebben bewezen, het zijne te hebben beproefd om de onderhande lingen tusschen Brussel en Den Haag ietwat te bespoedigen. In de jongste dagen is verzekerd, dat de gesprek ken, door de ministers Hijmans en Beelaerts van Blokland te Genève ge voerd, zullen leiden tot een eerder dan menigeen verwacht wereldkundig wor den van het ontwerp-traktaat, dat het Verdrag van 1839 zal moeten vervan gen. Voor de zooveelste maal: „Qui vivra verra!"Afwachten blijft de bood schap. Het adres van Antwoord op de Troon rede is door de commissie uit de Eerste Kamer op de gebruikelijke zeer- plechtstatige wijze H. M. de Koningin op het Huis ten Bosch aangeboden. De Troonrede zelve was van mageren in houd. Het senatoriaal adres vormt daarop den „strikt-onzijdigen weer slag". En voor zulk een „Staatsstuk" wordt al de omslag noodig geacht der zeer-ceremonieele aanbieding. t' Heeft mij genoegen gedaan, dat bladen van allerlei politieke kleur de aandacht hebben gericht op wat ook wel genoemd is: „de dwaasheden der Eerste Kamer". Die term door een treffende het in beleening nemen van effecten, er veel toe bijgedragen om de paniekstemming te beheerschen. Trouwens, het sluiten der Beurs op den 21en mag men opvatten als een „wenk", aan Jan Publiek verstrekt, om zijn kalmte toch te bewaren tijdens de huidige, zeker ernstige wereld-crisis. Men werpt wild-weg, in roekelooze angst-stemming, zijn effecten-bezit op de geldmarkt. Berokkent daardoor o.a., dat vele menschen, die hun effec ten in prolongatie hebben gegeven, ge dwongen worden tot verkoop, bij executie wanneer de koers dusdanig gedaald is, dat suppletie in menig ge val niet mogelijk wordt voor den be- leener. Men behoeft waarlijk niet een dr. Deterding te zijn om zulke dingen te kunnen doorschouwen!Maar wél is 't noodig dat Jan Publiek tegen zijn eigen kortzichtigheid beschut worde. Wat door dien dag van Beurs-sluiting geschiedde. En het energieke woord van den heer Deterding, den gene ralissimus van de „Bataafsche", moge menigeen zich nu ter harte nemen. Tot de leden van de Tweede Kamer, die de zitting 1931'32 niet meer zul len meemaken, behoort de soc.-dem. A. B. Kleerekoper. Zijn opvolger is ds. Faber, te Zutphen. Die nog weifelt, of hij zijn predikambt al of niet zal neer leggen om Volksvertegenwoordiger te zijn. In de volle kracht des levens wordt de heer Kleerekoper door zeer ernstig lichaamslijden genoopt, zijn taak in het openbare leven neer te leggen. Uit zijn thans weer geregelde mede werking in „Het Volk" blijkt wel, dat gelukkig zijn intellectueele kracht niet is geknot. Mr. ANTONIO. Intusschen, wanneer zich in ons katholiek blad gekozen, klinkt zeker Lagerhuis een meerderheid zou heb- niet eerbiedig tegenover ons politiek ben gevormd, dus: met medewer- Hof van Cassatie, genaamd Eerste king van een deel der Rechtsche leden, i Kamer van de Staten-Generaal. welke de Regeering beduidde, hoe j Maar: qui la faute"?Wie is men van minister De Geer's middelen daar schuld en oorzaak van? om het tekort op het Rijks-budget te dekken, althans wat de salaris-kor ting aangaat, niet gediend isja, dan zou voor het zittend ministerie toch wel een uitermate lastige situatie in het leven zijn geroepen!Het uit treden van Exc. mr. De Geer als mi nister van Financiën ware natuurlijk in de gegeven omstandigheden: het af treden van het in Augustus 1929 door mr. Ruvs de Beerenbrouck gevormde Kabinet. Dat nu zijn derde levensjaar is ingegaan. Zulk een Kabinets-crisis ware in de huidige tijds-omstandig- heden iets van uiterst-ongewenschte soort, van welk politiek standpunt men de zaken ook beschouwt!.... Een en ander maakt de positie van minister Ruys de Beerenbrouck en de andere leden in den Raad der Kroon zeer sterk. De oppositie tegen de voor genomen salaris-korting zal zich dus wel op bijzonder ^hartstochtelijke wijze openbaren. Dat zij haar wil en wensch zal weten door te drijven: 't is nauwe lijks aan te nemen. In normale omstandigheden zou het ontwerp-mr. Torpstra tot w^jzigins? van de Lager Onderwijswet-:!920 "niet de flauwste kans op succes hebben. Edoch, thans moet alles ..buigen of bar sten" tegenover t heilige moeten van: besnoeiing, bezuiniging Over die Tweede Kamer-zitting van Om dat Adres van Antwoord vast te stellen, was o.m. noodig: een Senaats zitting, waaraan veertig leden hebben deelgenomen. Dat kost, in dezen tijd! dus o.a. veertigmaal twintig gulden presentie-geld! Voor iets absoluut-onnoodigs! Terwijl de malligheid zoowel het ge zag der Kroon als van den Senaat slechts kan schaden. De Eerste Kamer moge toch ten lan gen leste dure bespottelijkheden als het Adres van Antwoord, en ook: de miniatuur-zittinkjes van Dinsdagavon den voor de behandeling van ontwer pen afschaffen. In een tijd, waarin de Koningin bij haar jaarlijksch bezoek aan de Hoofd stad alle avondfeesten en officieele diners achterwege laat zelfs in den oorlogstijd is H.M. niet zóó ver gegaan op den weg der besnoeiing van uit gaven, omdat de ook ons land teis terende crisis tot zulke maatregelen behoort te leiden. De Senaat spiegele zich aan dat Ko ninklijk voorbeeld!... Op Maandag 21 September j.1. is de Amsterdamsche Beurs gesloten ge bleven. Doch den dag erna geopend. De maatregel stond weten wij in nauw verband met de gebeurtenissen te Londen. Ook nu heeft de Nederland- sche Bank, door haar maatregel be NAGEMAAKTE SLAGROOM. Een lezeres zendt ons het volgende in, daarmede zij meent ook andere huisvrouwen van dienst te kunnen zijn. Zij schrijft, dat zij op een dag onver wachts gasten ten eten kreeg en niets in huis had, waar zij pudding of iets anders van kon maken. In den kelder had zij wel verschillende soorten ge weckte vruchten, maar geen eieren enz., zoodat zij besloot een schaal met diverse vruchten op te dienen. Toen zij aan tafel kwamen en het dessert binnenkwam, kon zij haar oogen niet gelooven, op de vruchten lag epn heer lijke laag slagroom. Zij begreep er niets van en toen zij er haar meisje later naar vroeg, zei deze: Wel me vrouw, het was nagemaakte slagroom. Ik heb eenvoudig een stuk boter geno men en heb dit met wat suiker geheel en al schuimig geslagen, waarna drup pelsgewijze melk bijgevoegd, terwijl ik steeds ben blijven kloppen. Men kan de namaak slagroom inder daad niet van de echte onderscheiden, daar wij zelf de proef op de som geno men hebben; het was in één woord verrukkelijk. Wij danken onze vrien delijke lezeres dus voor hare wenk, die zeker wel door andere dames zal wor den nagevolgd. EIWIT TOT BEHOUD VAN EEN GOEDE TINT. Men bestrijke het gelaat met een fijne penseel, gedrenkt in eiwit, laat dit opdrogen en wascht het na een half uur met lauwwarm water af. Het is een heel onschuldig, weinig kostbaar toiletmiddel, waardoor de huid mooi en zacht wordt. Tegen zure oprispingen. Een oud middel tegen het zuur zijn zoete amandelen in eiken vorm. Men behoeft er slechts eenige te eten, doch kauwt ze goed fijn; in de meeste ge vallen zal dit helpen. Sterke boter krijgt hare goede smaak weer terug, indien men ze eerst met versche melk en daarna met water kneedt, desnoods met wat zout. Het boterzuur lost zich in de versche melk op. Vaak wordt om het sterk worden te voorkomen een peen midden in de pot boter gestoken. Meubelpol itoer kan men zelf maken door b.v. 5 deelen lijnolie en 5 gelijke deelen wijngeest in een flesclijo te doen en dit flink te schudden, zoodat het zich vermengt. Men doet eenige druppels op een wollen lap en wrijft hiermede het meubelstuk in en wrijft het daarna uit met een wollen doek, totdat het mooi glimmend is.

Heldersche Courant | 1931 | | pagina 13