VAN DONDERDAG 8 OCTOBER 1931 TWEtDE ttt LAATSTE BLAD. STADSNIEUWS Matroos verdronken. Begrooting Dep. van Defensie. Licht op voor alle voertuigen: Zomertijd. Donderdag 8 Oct17.52 uur Vrijdag 9 17.50 Met ingang van 1 November is de commandant van het garnizoen Den Hel der, majoor J. M. Ridder van Rappard, bevorderd tot luitenant-kolonel. Voor het te Amsterdam gehouden examen voor landinachinist, stoom- en motorbedrijf, slaagden onze stadgenooten de heeren J. A. v. d. Heuvel en J. bont. Bij Kon. besluit van 30 September is, met ingang van 1 December 1931, aan den referendaris der posterijen, telegrafie en telefonie W. Bruyn Pzn., directeur van het postkantoor te Dordrecht, eervol ont slag verleend. Op de Marinewerf. Een ernstig ongeval is gisterenoclitend op de Rijkswerf gebeurd. De 23-jarige matroos-seiner le klas W. de Wit be vond zich op een vaartuig achter het tor pedo-atelier. Hii wilde een lijn aan wal werpen, doch heeft hierbij zijn evenwicht verloren en is te water gevallen. Hij ver dween onder water en kwam onder het vaartuig terecht. Onmiddellijk werden met dreggen pogingen in het werk gesteld om den drenkeling te redden, doch deze had den geen resultaat. Daarop heeft nog een stoker van de Marine gedoken, waarop men er eindelijk in slaagde, na ongeveer acht minuten, den matroos boven te bren gen. Van het Marine-Hospitaal kwam on middellijk een dokter, met personeel, en deze heeft nog getracht door middel van kunstmatige ademhaling en met een zuur stofapparaat en injecties de levensgeesten op te wekken, doch nadat men hiermede ongeveer een uur bezig was geweest, kon de dokter niet anders dan den dood con- stateeren. Het slachtoffer was ongehuwd. CHR. TEHUIS VOOR MILITAIREN. Wij ontvingen een door het Chr. Te huis voor militairen alhier uitgegeven blaadje, getiteld „Jaarnieuws", dat be doeld is in wijden kring de aandacht pp dit Tehuis en zijn arbeid te vestigen. Het is een initiatief van den huisvader, die op een bestuursvergadering met dit plan kwam, dat aanstonds in goede aarde viel. Men heeft van verschilende zijden EERSTE ABONNEMENTSVOORSTELLING. .„'t Gat in den muur." 't Begon met Atie Crok. Die zat als typiste van André de Kerdrec achter een schrijfmachine te rooken. 't Was géén ge zicht. En het eindigde met den heer en mevrouw Mols, die, elk op een stoel, zateu Jte minnekoozen. Hetgeen uiterst aantrek kelijk is om te zien. Wat daar tusschen lag was.... brandhout, laten we 't maar zoo noemen. Een kluchtachtig blijspel, waarin de eene nonsens op den anderen was gestapeld. Een blijspel van een ambi tieus, maar cliëntloos advocaatje, die door een toeval een oud testament ontdekt in een boek, waarin sprake is van een mil- lioenenschat in de torenkamer van een kasteel in de provincie verborgen, en die nu op zoek gaat naar dien schat. Een blij spel met een hysterische oude jongejuf frouw, die 5 bout portant verliefd wordt op het jonge advocaatje, en zich met hem samen een stuk in de kraag drinkt. Lu tenslotte natuurlijk een blijspel, waarbij alles terechtkomt: èn het millioen (twee, geloof ik, zoo nauw kijken we maar niet) èn het minnekoozende paartje (einde laat ste bedrijf). Kortom, je reinste „short story". Een bezoeker meen/de, dat de Hel- dersche Courant het gegeven als feuilleton had gehad, 't Is best mogelijk. Bij de dui zenden korte verhalen, die dagelijks over de arme wereld worden losgelaten, behoeft het niet te verwonderen, dat de intrigue voor dit stuk aan een ervan ontleend is. Een blr ™el voorts, dat nochtans aardige momenten bevatte en wel geestige situa ties en dialogen. Maar dat is dan ook vrij wel alles wat ervan te zeggen valt. Décors waren smaakvol en verreweg het beste van j het stuk. Het was voorwaar geen gelukkig debuut van de kunstavonden en wij kunnen slechts hopen, dat de volgende avonden beter zijn zullen. Maar in ieder geval is er gelachen om dit wonderlijke samen raapsel, dat de schrijver in een overmoe dige bui tot „romantisch blijspel" heeft p-ebomhardeerd. En dat is op zichzelf al een verdienste. Er valt nochtans ook veel te prijzen op dezen eersten avond. Vooreerst: de looper dien „Casino" zich heeft aangeschaft, in de tweede plaats het goede orkest onder leiding van den heer Hoppenbrouwer („net Schubert als je hem en profiel ziet", zei een bezoekster tegen me), en dan de gezelligheid van het weer bij elkander zijn, het critiseerend goed- of afkeuren van el kanders japonnen en de wetenschap, dat deze voorstelling het wintersche seizoen weder inluidt en ons in de komende maan den nog vele wintersche geneugten staan te wachten. En we hopen u oo deze plaats wederom getrouwelük deelgenoot te maken van onze bevindingen, in de hoop, dat ze onze lief tallige lezeressen en onze geachte lezers interesseeren. Men beschouwe dit dus als een proloog, min of meer geslaagd. „Allons, place au thé&tre!" TUINWEDSTRIJD VAN „WONINGSTICHTING". Men schrijft ons: In een voorjaarsvergadering van boven- bijdragen en propaganda-artikelen ge- „enoemde stichting werd door het besthur Vrorron- Ha twor p. yan Dalen, voorzitter - kregen; de heer van het Tehuis, schreef een inleidend woord, de secretaris, de heer W. cfe Boer, vraagt „wat kunnen we doen? wat willen op voorstel van den heer Van Klaveren een tuin wedstrijd uitgeschreven. Evenals het vorige jaar werden de deelnemers in verschillende groepen v.60^,° van'denrdvlootpredlkanti ds^Vaarp InSe(Ieeld. Er moest o. m drager, en van de predikanten ds. Tolle- vóór-of ««^rtuin; ,bl^ naar, ds. Borgers, ds. Hoek, en tenslotte van den Vader en Moeder aan alle oud bezoekers. In het blaadje is tevens op genomen een explotatierekening en ba lans, waaruit blijkt, dat de instelling voortdurend werkt met tekorten, zoodat inderdaad eenige meerdere steun wel wenschelijk is. OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK. In de maand September werd de Lees zaal bezocht door 1305 mannen en 87 vrou wen, totaal 1392 personen. Uitgeleend werden 1982 romans, 2181 kinderboeken en 617 studieboeken, totaal 4780 banden. De navolgende werken werden aange schaft: Anker—Laisen: Roes; Vickq Baum: Mlle der Zwerg; Hall Caine: De vrede rechter; Eipper: Vriendschap met katten; von HillemBirch: GierWally; Kalff: Dichters van den ouden tijd; Clara Meijer- Wichmann: Misdaad, straf pn maatschap pij; Is. Querido: Mijn zwerftochten door Jordaan en donker Amsterdam; Scharten- Antink: Het wonder der liefde; Upton Sinclair: Geld; F. de Sinclair: Mijn tante uit Aardeniburg; StrattonPorter: Aan den voet van den regenboog; van der Tak: Spimoza; Vreuqdenhil: Wat niet meer kon. Ten geschenke ontvangen: Berqman: Das Madchen in Track; De qoede raadqever 3 032; Delkez: Geachte collega!; Deventer, haar nijverheid in 1931; Gedenkboek A.N.W.B.; Jaarverslaq 1930 Algemeene Friesche Levensverzeke ring Mij.; id. Rotterdamsche levensverze keringmij.; Leadlyeater: De cakra's; Ned. archief voor kerkgeschiedenis, dl. 24, afl. 2; Gids Noord-Brabant; Schmidt: Wat zult gij antwoorden? Statistiek van Nederland, werkstakingen en uitsluitingen; Vereeni- qinq voor actieve handelspolitiek, in- en uitvoer; Verslaq betreffende de werkzaam heden van den octrooiraad over 1930; Vijf tiende internationale arbeidersconferontie te Genève 1931; Verslaq kleinhandelsprij zen van eenige verbrulksartikelen. Schenking aan de Leeszaal. Het Bestuur der Alg. Leeszaal maakt niet erkentelijkheid melding van de schen- 'j'ng, welke de Bond van Onder-Officieren jV.M. deed, en welke schenking bestaat uit toma 1600 deelen. Voorwaar, een mooie aanwinst voor de boekerij der Leeszaal! IHBLIOTHEEK MIDDENSTRAAT. Men verzoekt ons de aandacht te vesti gen op de elders in dit nummer voor komende advertentie betreffende opening van de bibliotheek, Middenstraat 117, die door het aanschaffen van vele nieuwe boeken verrijkt is geworden, lederen Vrijdagavond van 89 uur is men- of moestuin, kleine of groote tuinen. Een kleine beoordèelingscommissie werd uit bet bestuur benoemd, n.1. de heeren P. van Dalen en P. B. Plasmeijer. 0 Deze oommissie stelde zich in verbin ding met den heer J. Groen, rijkstuinman, wiens beoordeeling in dezen wedstrijd van het allergrootste gewicht zou zijn. Laatstgenoemde heer was direct bereid als commissielid zitting te nemen. Een woord van dank aan den heer Groen is hier zeker wel op zijn plaats, daar hij zjjn tijd en uitgebreide kennis voor dezen wedstrijd belangeloos ter beschikking van de Woningstichting stelde. De inschrijvingen tot deelname wezen uit, dat het bestuur goed had gezien de zen wedstrijd dit jaar weer te organisee- ren. Hun aantal was niet alleen grooter dan verleden jaar, bovendien viel op, dat aan aanleg, beplanting en onderhoud meer zorg besteed was. Het doel, hetwelk Woningstichting zich had voorgesteld, n.1. het in goede orde houden van de erven, was hierdoor be vorderd. Jammer genoeg warep er nog heel wat tuinliefbebbende bewoners, welke niet mede deden aan dezen wedstrijd, die indien ze ingeschreven hadden zeker voor een prijisje in aanmerking zouden zijn ge komen. Het was voor de commissie geen gemak kelijke taak, dezen wedstrijd te beoordee- len, uitgezonderd in twee gevallen, waar aanleg, beplanting en onderhoud al zeer opvielen. Dit was ten le. de tuin van den heer Troost, Asterplein 10 en ten 2e. die van den heer Eden, Dahliastraat 8, welke niet alleen voor een len prijs in aanmer king kwamen, maar in dezp kolom gaarne als eervol vermeld worden. Het was ook de moeite waard te zien, hoe een bewoner van de woningen voor „Ouden van Dagen" met een paar vier kante meters grond een alleraardigst tuin tje bezat, terwijl een andere bewoner in het Tuindorp, als vader van een groot ge zin, een goed verzorgden achtertuin bezat. De bewoners van ons nieuwste plan Asterplein en Asterstraat dwongen ons bewondering af. De bü den bouw opgehoogden grond leent zich nu eenmaal niet voor tuingrond. Velen dezer bewoners hebben er niet te gen opgezien, dezen grond 60 70 cm diep om te werken. Hun moeite is zeker be loond, getuige de le prijswinner. Zeer jammer is het, dat bewoners in ditzelfde plan, welke ook voor een werkje als dit diep omspitten zeker niet opzij gingen, dit werk moesten staken, omdat hier bo vendien de ondergrond (oud Beltterrein) ongeschikt was. De volgende prijzen zullen worden toe gekend: Groep A (kleine voortuinen). le prijs en eervolle vermelding Troost, Asterplein 10; le pr. De Graaf, Anemo- nenstraat 17; 2e pr. Boerkoop, Fabrieks- gracht 15; 3e pr. Nicolai, Van Hogendorp- straat 3; 3e pr. Goutier, Van Hogendorp graoht 13; 4e pr. Kikkert, Javastraat 62; 5e pr. Terbeek, Brakkeveldweg 184; 6e pr. Goulers, Balistraat 17. Groep B (groote voortuinen). Ie pr. Burgmeijer, Brakkeveldweg 186; le pr. Verkerk, Asterstraat 10; 2e pr. Guijken, Tulpstraat 18; 3e pr. Jongman, Asterstraat 1; 4e pr. Molenaar, Dahlia straat 34; 5e pr. v. Bruinesse, Asterstraat 24; 5e pr. Blank water, Asterstraat 27; 6e pr. Braakensiek, Asterstraat 19. Groep C (zij- en achtertuinen). le en 2e prijs niet toegekend; 3e pr. Blankwater, Asterstraat 27; 4e pr. Leli- veld, Brakkeveldweg 89. Groep D (achtertuinen). le pr. en eervolle vermelding Eden, Dahliastraat'8; le pr. Burgmeijer, Brakke veldweg 186; le pr. Webeling, Lupinen- straat 12; 2e pr. Westenberg, Polderweg 30; 3e pr. De Vries, Cronjéstraat 29; 4e pr. Coulers, Balistraat 17; 5e pr. Krabben dam, De Wetstraat 9; 6e pr. Leliveld, Brakkeveldweg 89; buiten mededinging De Groot, Van Hogendorpstraat 9. Huizen „Ouden van Dagen". (kleine achtertuintjes). le pr. Reijnders, De Wetstraat 8. Binnenkort zullen er diploma's worden uitgereikt. VISSCHERIJ. Het mooie weer op Dinsdag verlokte de visschersvloot zee te kiezen, ondanks I dat de barometer toen al flink neiging toonde van daling. Maar, zooals gezegd, het mooie, kalme weer, dreef de vloot zee waarts. I De bestendigheid van de kalmte was I echter van korten duur en reeds des avonds kwamen er schuiten haven waarts en in den loop van den nacht was het grootste gedeelte der kleinkustvisscherij- vloot in de haven teruggekeerd. Dientengevolge was de gelegenheid tot visschen gering, en het vangstresul taat naar evenredigheid. En de week spoedt zoo al ruimschoots ten einde. De kotters hielden nog zee, maar naar het zich laat aanzien zullen ook zij wel voor den aanwakkerenden storm moeten wijken. Voor de palingvisscherij wekt dit stormachtige weer betere verwachtingen, vooral ook omdat het nog samenvalt met de periode van de afnemende maan. Tot dusverre waren de vangsten van geen beteekenis. Maar het is bekend ai» de paling gaat „loopen", kan de geheele teelt soms bijna in een nacht worden goedgemaakt. Laten we voor de belang hebbenden hopen, dat die nacht zal aan breken. De wulkenvangst is nog niet buiten gewoon groot. Waarschijnlijk heeft er in de banken al groote verandering plaats gehad, tengevolge van de voortschrij dende afdamming der Zuiderzee, waar door het vooreerst een tasten zal blijven de juiste wulkenplaatsen te vinden. Oestervangst was eveneens van geen noemenswaardige beteekenis. Ook in dat opzicht zal de weinige stabiliteit in de gewijzigde zeestrooming een factor zijn, waarmede dient te worden rekening ge houden. WINKELNIEUWS. Een viertal „winkeLnieuwtjes" vragen ditmaal tegelijkertijd onze aandacht. Nieuwe slagerij. Daar is allereerst do nieuwe slagerij, welke as. Vrijdag geopend wordt in het perceel Keizerstraat 45. Deze slagerij heet de „Amsterdamsche Vleeschhouwerii" en dat zij in staat is te concurreeren bewijst het feit, dat zij reeds dadelijk de levering heeft gekregen voor de Marine, waarvoor, zooals men weet, deze week de inschrijving heeft plaats gehad. De geheel nieuw opge trokken winkel bevat ook een koelinrich- ting, en is overigens naar de eischen des tijds ingericht. Uitbreiding zaak Troost. De bekende zaak in heeren-mode-arti- kelen, hoeden en petten, van de firma Troost (Spoorstraat hoek Breewaterstraat), die weliswaar niet gesloten geweest is, maar waar toch een week lang de gordij- het geboiiw voor het nemen en ruilen van!straat 14; 4e pr. De Gioot, Van Hogen- boeken open. Idorpstr. 9; 4e pr. Doornhouwer. Fabrieks- nen neer waren, zal morgen-, Vrijdag middag, haar verbouwden en geheel nieuw ingerichten winkel weder openstellen. Het inwendige van het perceel is geheel nieuw betimmerd, zoowel de winkelkasten als de étalages. Met behoud van dezelfde ruimte is een praktischer indeeling verkregen, waardoor de verschillende artikelen beter tot hun recht komen. Over die artikelen zelf behoeven wij niet uit te wijden: de zaak is een van de oudste in onze stad, en haar reputatie al vele jaren gevestigd. De verbouwing geschiedde naar een ontwerp van den heer Van der Leek door de aannemersfirma Quak alhier. Verplaatsing oude zaak. Nog een oude bekende is de zaak van de firma De Jong, Keizerstraat ('t „Witte Huis"). De heer De Jong heeft deze ver plaatst naar het perceel Koningstraat 53. De oude artikelen zijn alle opgeruimd; in hun plaats zijn de nieuwste artikelen in geslagen op het gebied van damesmode, en, doordat in dit nieuwe, kleinere pand, de bedriifsonkosten veel geringer zijn, kunnen vanzelf ook de prijzen verlaagd worden. In mantels en japonnen zijn er de van de firma bekende prima kwaliteiten, zooals die nu al meer dan een halve eeuw worden verkocht, en de dames vinden er ruime keuze van allerlei aard. De opening heeft plaats hedenmiddag. EEN SPECIALE ETALAGE VOOR HET NED. FABRIKAAT. Op verzoek van het Ned. Fabrikaten- huis, dat hier, zooals men weet, vandaag en morgen een tentoonstelling houdt, in 1 „Musis Sacrum", is bij Vroom en Drees- mann een speciale étalage ingericht, met artikelen, uitsluitend vervaardigd door de I binnenlandsche industrie. Om der wille van den tijd, eerst Maandag kwam het verzoek, kon de firma slechts één étalage beschikbaar stellen, waarin alles onderge bracht moest worden en waardoor de arti kelen niet zoo tot hun recht komen als de firma wel gewenscht had. De groote éta lage, in de Keizerstraat, is voor de massa artikelen ingeruimd en wel duidelijk blijkt uit de groote variatie de veelzijdigheid onzer Ned. Industrie. Wij verwijzen naar een in dit nummer voorkomende advertentie van Vroom en Dreesmann, waarin wordt meegedeeld, dat ieder, bij aankoop van 6 stukken toilet zeep. tegen den prijs van 97Vz cent (na tuurlijk Ned. fabrikaat), een doos heer lijke Bensdorp bonbons ontvangt. Deze reclame geldt zoolang de voorraad bonbons strekt. Men wachte dus niet te lang met het koopen van de zeep. ELECTRISCH KOKEN. Wij ontvingen ter aankondiging een brochure, geschreven door den heer dipl. ing. Fr. Mörtzsch van de Duitsche „Ver- ein. der Elektrizitatswerke", en inhou dende een door dien heer gehouden voordracht over technisch-eoonomische beschouwingen omtrent electrisch koken. HET FILM-PROGRAMMA VAN A.S. VRIJDAG. Witte Bioscoop. Het hoofdnummer is deze week een Ernst Lubitsch-productie „Monte Carlo" met Jeannette Macdonald en Jack Bucha- nan in de hoofdrollen, resp. als gravin Helene Maria en graaf Rudolf Farriere. De gravin, een wispelturige verarmde dame, verlaat op den dag van haar huwe lijk haar bruidegom, den prins von Sei- benheim, een schatrijk verwijfd type, en begeeft zich met haar kamenier naar Monte Carlo, in de hoop aldaar een for tuin te winnen met haar laatste tiendui zend francs. Daar ziet haar de graaf de Farriere, die er getuige van is hoe zij verliest, doch er niet in slaagt kennis met haar te maken. Graaf Rudolf weet zich als kapper te vermommen en zoo in de wo ning der gravin door te dringen, waar hij het gunstige oogenblik afwacht om haar zq'n liefde te verklaren. Na eenige weken ziet Helene zich evenwel genoodzaakt haar kapper te ontslaan: zij heeft geen geld meer en haar schulden zijn enorm. Hoe de geschiedenis eindigt want ook de Prins komt weer ten tooneele, daar hij geheel Europa doorkruist heeft om zijn bruid te vinden moet men zelf maar gaan zien. Er wordt in deze film gespro ken en gezongen. Tivoll-Bioscoop. Tivoli had hel de vorige week al aange kondigd, dat zij deze week heeft een revue film, namelijk de film van Warner Bros, getiteld „Show of shows", hetgeen men kan vertalen met „revue der revues". Alle tooneelen in deze film zijn van begin tot einde gekleurd, er wordt gesproken en ge zongen, en, natuurlijk, gedanst. De film begint met een dansnumnier, uitgevoerd door 200 meisjes in militair costuum. Dan krijgen we zangnummers, afgewisseld met dans, in velerlei variaties. O. a. noemen wy een Chineesch nummer, waarin 125 meisjes in prachtige Oostersche costuums optreden met een Chineeschen troubadour op den voorgrond als zanger, het „zuster- nummer", waarbij acht beroemde filmzus terparen optreden: de twee zusjes Dolores en Helene Costello zijn er ook bij. Ook een aardig nummer is dat waarin de verschil lende fietsmodellen, van 1902 af tot op dezen dag, bereden door bekende artisten, ten tooneele komen. Dit zijn slechts enkele tooneeltjes uit de groote menigte. EEN BOTSING. „Meheer, daar heb gistere een ongeluk plaas gehad", zoo kwam een jeugdig vèr- slaggevertje ons kantoor binnengehold. Zijn bolrond snoetje stond in spanning en zijn jongensstem schalde door heel het kantoor. „Daar ree een paardewage links op de Bassingracht, in de richting van Onrust en toen kwam der een auto van Onrust en die ree rechts en der kwam nog een andere auto en die dacht: ik kan der net tusschedoor. Maar dat ging niet en toen ree ie met een reuzevaart tegen de paardewacen en die ze wiel was kapot en het spatbord van die auto was kapot." De kassier betaalde hem een kwartje. 's Middags kwam ie nog eens met de sensatione-ele mededeeling, dat „Sarrasani" in Den Helder kwam, der werden reuze biljetten aangeplakt. Daarvoor kreeg ie geen kwartje, maar hij kon niet weten, dat Sarrasani. als hij in Alkmaar komt, ook groote biljetten in Den Helder aan laat plakken. VAN DE JEUGDHERBERG. II. De materieelc kant. Er is heel veel over de jeugdherberg te schrijven, zoo veel, dat we nauwelijks we ten waarmee te beginnen. Het liefst had den we het over de ideëele zijde van het herbergwerk. Maar daar de penningmees ter me op het hart drukte toch vooral het eerst over die dubbeltjes te schrijven, zou dat na te laten beschouwd kunnen worden als een onwelwillendheid jegens zijn per soon. En dus schrijven we over de mate- rieele zijde van het herberg-werk. Vrienden, er is geld te kort. Diploma tiek zouden we ons op de volgende wijze kunnen uitdrukken: De toestand onzer financiën geeft weinig reden tot opti misme. Ernstige ongerustheid behoeft nochtans niet te bestaan. En we zouden er aan toe kunnen voegen: In vol vertrou wen kunnen we ieder adviseeren ons cre- diet te verleenen. Met dat al komen we te kort. Naar som- miger begrip veel, naar anderer begrip weinig. De dekens zijn nog niet betaald, noch de keukeninventarissen, noch de scharlakenroode en smaragdgroene ver ven, die op muren en deuren zijn ge smeerd. Leveranciers moeten ook leven. Ze wachten op geld. En daarom, waarde lezers en lezeressen, gaan we een verloting houden, die klinkt als een klok. Eerste prijs een fiets. Prijs per lot één kwartje! Kom, helpt u ons uit de misèrel Koopt en verkoopt lootjes. We zullen u er dank baar voor zijn! Uitvoering van werkzaam heden in onze gemeente. Aan den uitgewerkten en toelichtenden staat behoorende bij de begrooting van het Departement van Defensie ontleenen wij nog het volgende: Maken van een geheid© fun deering onder een gedeelte kaai muur. De slechte staat waarin de kaaimuur rond de Rijkswerf te Willemsoord ver keert, maakt het noodig in 1932 een ge deelte van omstreeks 90 m te verbeteren en voorzien van een geheide fundeering, waarvoor een bedrag van 25.000 wordt geraamd. In verband met de geboden beperking van uitgaven zal in 1932 nog niet worden begonnen met het derde gedeelte der uit breiding van het torpedo-atelier, doch zal dit tot gunstiger omstandigheden worden aangehouden. Ter verdere outillage van het atelier zijn i 8000 voor aanschaffing van nog twee draaibanken uitgetrokken. De gelegenheid tot meeren bij de tank installatie is geheel onvoldoende. Ver scheidene schepen beloopen daarbij kans op het maken van ernstige averij. Verbete ring van meerpalen en het remmingswerk bij de installatie zal noodig zijn, waarvoor het uitgetrokken bedrag van 32.000 be stemd is. Voor het uitvoeren van sommige werk zaamheden bij het stellen der optiek van de periscopen is het noodig aan de peris coop-bergplaats een kleinen uitbouw te maken. De kosten daarvan worden ge raamd op 1000. Baggerwerken bij de Mok. Voor onderhoud door Rijksgebouwen dienst wordt een hooger bedrag aange vraagd tengevolge van de omstandigheid, dat in 1932 zal moeten worden overgegaau tot het verrichten van baggerwerk voor het uitdiepen van een gedeelte der kom vo°r„de helling op het vliegkamp „De Mok". Het te verwerken bedrag voor 1932 wordt globaal geschat op 20.000. Indien mogelijk zal een deel van deze som nog worden aangewend voor het weder op diepte brengen van de geul en het vaar water bij het kamp. Marine Hospitaal. Ten einde in een behoorlijke verpleging van het tegenwoordig aantal patiënten te kunnen voorzien, is uitbreiding van het aantal verpleegsters op arbeidscontract noodzakelijk gebleken met twee gediplo meerde verpleegsters en drie leerlingen verpleegsters. Gelden zijn uitgetrokken voor vier bur- gerwerklieden op arbeidscontract, ter ver vanging van een gelijk aantal militaire Niet Officieel 457e STAATSLOTERIJ. Trekking van Woensdag 7 October 5e Klasse I le LiisL Hooge Prlizen 10750 1000. 4383 16348 18495 20443 460. 4085 10015 10817 11279 ƒ200 2265 74°2 8566 9183 9615 14609 14729 1707» 211 883 2035 2946 3594 3950 4497 4836 5861 6373 7240 7738 8315 8831 9330 10172 10564 12276 12779 13251 13871 14619 15113 16527 16916 17580 18298 18899 19871 20617 19279 100. Prlizen van 70. 9 18 24 34 98 198 202 321 438 522 550 764 838 863 893 915 1272 1431 1502 1832 1866 2081 2293 2411 2418 2550 2610 2863 2953 2956 3001 3148 3302 3439 3469 3656 3667 3713 3722 3729 3835 3921 4182 4242 4258 4266 4360 4388 4392 4503 4517 4518 4559 4659 4713 4792 4960 5048 5295 5344 5363 5530 5800 6004 6097 6143 6192 6213 6296 6330 6426 6436 6500 6519 6602 6707 6895 7277 7350 7444 7468 7620 7647 7736 7961 7966 7996 8023 8104 8272 8287 8450 8607 8656 8663 8667 8671 8691 8887 8892. 8993 9016 9094 9099 9234 9418 9501 9755 9764 9890 9955 10113 10216 10279 10309 10346 10426 10435 10492 luoyo 11L/UV nm» 11581 11679 11873 11917 12640 12221 12227 12464 12485 12506 12508 12522 12533 12712 12797 12799 13130 13132 13173 13191 13227 13463 13577 13596 13672 13710 13723 13864 13911 14182 14325 14394 14446 14573 14613 14778 14797 14854 14934 14941 14988 15052 15278 15418 15502 15511 15722 16187 16451 16601 16613 16627 16658 16661 16672 16915 17153 17211 17318 17380 17420 17459 17520 17620 17628 17787 17963 180S8 18167 18194 18345 18472 18535 18606 18611 18663 8809 18941 19207 19244 19461 19580 19609 19643 19966 20221 20255 20267 20281 20487 20554 20622 20631 20634 20795 20827 20997 Nieten: 58 89 161 199 215 226 236 274 402 517 540 632 638 789 829 881 911 921 954 963 1047 1093 1105 1106 1127 1129 1199 1228 1230 1302 1375 1396 1426 1464 1496 1508 1545 1559 1583 1592 1625 1650 1687 1695 1711 1726 1730 1755 1762 1765 1831 1836 '.882 1899 1927 1929 1947 1966 2012 2037 2073 2138 2207 2248 2269 2272 2322 2410 2435 2458 2460 2600 2667 267» 2696 2759 2848 2903 2920 2922 2931 2944 2997 3081 3101 3107 3123 3127 3211 3221 3257 3268 3330 3345 3348 3405 3414 3425 3480 1486 3503 3513 3574 3576 3626 3672 3723 3816 3874 3908 3927 3930 3944 3994 3998 4002 4026 4032 4081 4083 4127 4162 4176 4181 4185 4192 4236 4265 4284 4463 4467 4475 4495 4549 4556 4571 4602 4663 4678 4714 4725 4726 4746 4764 4774 4795 4816 4843 4873 4877 4910 4911 4927 4929 4969 5018 5063 5085 5102 5185 5188 5194 5259 5272 5301 5353 5393 5421 5438 5476 5497 5512 5566 5589 5597 5623 5656 5684 5704 5707 5721 5724 5728 5756 5767 5777 5795 5833 5835 5859 5942 5991 6066 6072 6124 6146 6156 6160 6174 6204 6255 6275 6310 6316 6414 6415 6489 6495 6501 6516 6543 6565 6574 6596 6647 6651 6666 6779 6891 6940 6944 7006 7036 7217 7221 7235 7242 7250 7305 7344 7376 7377 7387 7421 7504 7516 7542 7551 7595 7633 7646 7660 7688 7692 7714 7730 7841 7962 7970 8007 8044 8175 8207 8225 8242 8279 8412 8444 8486 8513 8539 8572 8610 8682 8712 8719 8755 8835 8847 8854 8903 8914 8917 8925 8943 8945 8951 8967 8976 9007 9048 1 9049 9120 9135 9153 9156 9157 9192 9193 9210 9217 9237 9245 9250 9274 9277 9281 9316 9335 9363 9404 9405 9424 9447 9456 9459 9489 9493 9497 9535 9594 9619 9694 9715 9716 9742 9796 9804 9828 9871 9885 9929 9960 10052 10073 10090 10125 10129 10195 10205 10208 10246 10270 10305 10350 10357 10364 10370 10417 10457 10460 10501 10543 10553 10559 10578 10591 10607 10609 10620 10684 10691 10710 10727 10741 10791 10799 10822 10832 10966 10968 11007 11040 11056 11093 11109 11150 11168 11178 11184 11233 11245 11248 11250 11285 11360 11382 11441 11472 11545 11552 11563 11574 11591 11623 11654 11693 11730 11747 11801 11835 11860 11865 11S90 11956 12056 12057 12092 12149 12178 12191 12214 12225 12226 12228 12232 12335 12402 12403 12406 12434 12494 12512 12536 12577 12591 12614 12732 12739 12754 12768 12782 12815 12817 12834 12848 12867 12880 12885 12942 12948 12970 13030 13031 13063 13076 13120 13144 13156 13177 13243 13277 13345 13513 13527 13546 13550 13552 13591 13686 13700 13707 13712 13722 13728 13730 13738 13746 13801 13804 13809 13859 13891 13893 13905 13968 13987 14005 14031 14053 14195 14223 14226 14228 14236 14311 14328 14379 14409 14474 14491 14505 14520 14565 14566 14569 14589 14599 14693 14763 14783 14823 14836 14841 14845 14879 14987 14989 15076 15080 15095 15096 15128 15167 15176 15191 15214 15228 15236 15260 15288 15292 15294 15295 15329 15330 15347 15444 15505 15512 15532 15581 15620 15640 15670 15697 15747 15829 15845 15873 16010 16059 16076 16113 16151 16158 16164 16166 16186 16293 16344 16389 16413 16448 16480 16491 16525 16559 16568 16609 16625 16641 16690 16692 16730 16746 16756 16828 16930 16975 17066 17104 17127 17154 17210 17224 17249 17250 17282 17316 17326 17338 17367 17382 17390 17415 17488 17492 17547 17589 17594 17625 17630 17650 17663 17746 17785 17789 17804 17825 17850 17946 17948 17974 18010 18072 18085 18114 18150 18193 18232 18277 18285 18287 18307 18362 18377 18410 18414 18426 18475 18567 18589 18600 18610 18628 18634 18690 18702 18729 18773 18825 18892 18909 18964 18968 19008 19037 19053 19213 19242 19264 19276 19310 19325 19341 19345 19377 19388 19405 19422 19438 19469 19545 19550 19571 19583 19679 19711 19731 19737 19755 19759 19817 19821 19864 19886 19904 19935 19946 19996 19974 19989 20003 20043 20049 20077 20081 20085 20088 20122 20132 20161 20182 20197 20239 20265 20275 20316 20321 20324 20349 20360 20399 20475 20492 20571 20633 20644 20711 20713 20724 20754 20760 20764 20770 20777 20854 20859 20861 20887 20905 20932 20973 werklieden minder uitgetrokken op on derdeel h die in 1932 den 60-jarigen leeftijd zullen bereiken. De jaarlijksche bezoldiging van de leer lingen-verpleegster op arbeidscontract is in overeenstemming gebracht met de sala risregeling van leerling-verplegenden bij Rijksverplegingsinrichtingen, vastgesteld bij Koninklijk besluit van 3 Mei 1930, Stb, No. 154. Geen gelden worden meer aangevraagd op dit onderdeel voor den burgerspecialist in neus-, keel- en oorziekten, omdat de marine thans de beschikking heeft over een officier van gezondheid, specialist op dit gebied, voor wien gelden zijn uitge trokken bij onderdeel h. Loodswezen. Een bedrag van 20.000 is uitgetrokken ten einde een aanvang te kunnen maken met de oprichting van een tonnenmagazijn te Willemsoord. Eenige jaren geleden werd ter tege moetkoming in het gebrek aan bergruimte voor het tonnenmaterieel te Den Helder door de Rijkswerf het vroeger door den griffier bewoonde pand met bijbehoorend terrein afgestaan, ten einde als bergplaats te dienen. Deze als bergplaats van kettin gen en inventarisgoederen benut worden de woning biedt, zooals vanzelf spreekt, geen gelegenheid tot het bergen van ton nen. Dientengevolge bevinden de tonnen en zware kettingen, lichtboeien, ankers en tonsteenen zich over de werf verspreid. Bij omwisseling van materieel moet dit dus steeds van en naar de magazijnen en lig plaatsen worden vervoerd, een wijze van werken, die aan het onderhoud niet ten goede komt en oneconomisch is. Om aan dezen ongewenschten toestand een einde te kunnen maken, is het noodig, dat tot de stichting van een magazijn wordt over gegaan, zooals reeds voor de overige dis tricten is geschied. Het magazijn kan op het terrein van het reeds gedeeltelijk ge sloopte woonhuis worden opgericht en komt dan te liggen aan den steiger. Tot de verbreeding en verhooging van dezen stei ger werd reeds het vorige jaar overgegaan.

Heldersche Courant | 1931 | | pagina 5