HET VRUCHTELOOS SFEER Koopt bij N.V. STOOMWASSCHERIJ DEN HELDER" NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Buitenlandsch overzicht BINNENLAND. KONMN'S KAAS Onze inrichting staat van af HEDEN onder voortdu- tröïe van Dr. Ir. «I. H.deWi js ZATERDAG 10 OCTOBER 1931. 59ste JAARGANG De actie van Hoover. - Zal er ooit sprake kunnen zijn van ontwapening? - Een beroep van MacDonald op het Engelsche volk. - Nog geen oplossing van de kabinetscrisis in Duitschland. - De toestand tusschen China en Japan wordt onrustbarender. steeds vol vet, SPOORSTRAAT 98 ir* ik TEL. 524 Alkmaar's ontzet. Kamer van Koophandel. Hier begint het Wybert (Wordt vervolgd.) COURANT Abonnement per 3 maanden by vooruitbet.: Heldersche Courant f 1.50; voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand, Wieringen en Texel f 1.65; binnen land f 2.—, Nederl. Oost- en West-Indië per zeepost f 2.10, idem p^er mail en overige landen f 3.20. Zondagsblad resp. f 0.50 f 0.70, f 0.70, f 1.—. Modeblad resp. f 0.95, f 1.25, f 1.25, f 1.35. Losse nos. 4 ct.fr. p.p.6ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v/h C. DE BOER Jr. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 16066. AD VERTENTIEN 20 ct. per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction tekst) dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) van 1 t/m. 3 regels 40 ct., elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijsno. 4 ct. De actie van Hoover is voor Europa van niet zoo ver strekkende beteekenis, als wy Donderdag meenden te mogen veronder stellen. Er waren natuurlijk tal van gis singen gemaakt wat de Amerikaanse president wel met de leden van het co - gres zou hebben te bespreken en toen zyn fKTJonrnallBl.; a.n hel geslagen en meenden „op goeden gron te mogen veronderstellen, dat Hoover in ruil voor een algeheele ontwapening, alge- heele kwijtschelding van de oorlogsschul den zou yerleen'en. Wij knoopten daaraan vast dat wanneer dit werkelijk zoo zou zijnook waarlijk blijken zou of Europa geneigd zou zijn te ontwapenen. En dat moet sterk in twijfel worden getrokken. Doch daarover hieronder nog een en ander. De nieuwe actie van Hoover schrijft de „Nw. Rott. Crt." betreft voorloopig echter alleen den toestand in de financieeie wereld van Amerika. Wij kennen waar schijnlijk niet den vollen omvang van den nood, die den president daartoe heeft ge bracht. Zijn optreden moet ten doel hebben nieuwe dreigende gevaren van financieeie „krach's" af te wenden. Daarom doet hij een beroep op de Amerikaansche bank wereld, waarin hij haar vraagt de handen ineen te slaan om de mogelijkheid ie scheppen voor een minder strenge behan deling der noodlijdende banken. Daarop komt zijn voorstel neer. Naarmate de toestand onzekerder wordt moet het beleid der groote banklichamen voorzichtiger worden, moeten zij strakker de hand houden aan de orthodoxe voor waarden van het solide bankwezen. Dit heeft als eerste gevolg dat allerlei in de kern niet gezonde ondernemingen en bankinstellingen in afdoende moeilijkhe den geraken. Dit kan een hard maar zeer gezond proces zijn voor het financieeie en oe'conomische leven van een volk. Internationaal is deze stap van den pre sident slechts van beteeken'0 in de mate waarin de buitenwereld belang heeft bij een schragen van het vertrouwen in Amerika en een tegengaan van nieuwe schokkende katastrofen in de Amerikaan sche bankwereld. Maar die „mate" is niet gering. Zal er ooit sprake kunnen zijn van ont wapening? vroegen wij in den kop van ons overzicht. Wanneer deze vraag ge steld wordt aan duizend menschen, zal men wellicht duizend verschillende ant woorden krijgen, al of niet gemotiveerd. Wij gelooven op grond van den interna tionalen toestand en he toenemend wan trouwen onder de volken, dat er, althans voorloopig niet, van vermindering van bewapening, laat staan van ontwapening, sprake zal zijn. Dat blijkt ook b.v. uit Fransche pers stemmen naar aanleiding van meerge noemde veronderstelling dat Amerika al leen zijn eisch op de Europeesche debi teuren zou willen laten vallen, als deze het succes van de ontwapeningsconferentie willen verzekeren. Dit is den Franschen nationalisten niet naar den zin. De Echo de Paris beschouwt het Fran sche leger als de pijler van de orde in TELEFOON 339 FEUILLETON Een verhaal uit een Nabil Verleden. Naar het Deensch van CARL MUUSMANN. (Nadruk verboden). 24) Een paar maal lagen in den loop der jaren de woorden op mijn lippen, die klaarheid tusschen ons zou brengen. Maar telkens schrok ik ervoor terug en de waar heid, die ons samenleven misschien vertier voor goed onmogelijk en mij tot mede plichtige zou hebben gemaakt, bleef ver borgen." „Toch was het beter geweest, wanneer u niet gezwegen had", meende Dr. Holster. „Misschien waren dan allerlei misverstan den uit den weg geruimd. Uw verdenking kan tenslotte toch een misverstand ge weest zyn! K „Ik durfde niet te spreken, de woorden commissie n üen <ie komst van de SE onderzoek bekend werd, verdenkiner fi ook nUin dochter intuïtief nr N tegen haar vader koesterde." te^K h/'be/ f6" de!'KeliJke R«est a('h- F./kk even Jn uw huis vergiftigd 'ben. zei de dokter medelijdend. „Ja, het was ontzettend. Maar het werd nog veel erger, toen Dr. Thingsted zich op het gerechtsgebouw in de stad instal leerde enjfyn nasporingen begon". Europa. Als deze steviger geweest was, m a w als de eisch van Duitschland inzake bewapening en herziening der grenzen minder vrees gewekt had, zou het finan cieel bestel van midden-Europa niet zijn ingestort en zouden de Engelsche en Ame- kaansche kapitalen niet geleden hebben. Dan zou op dit oogenblik de stichting van een instituut voor buitengewone cre- dieten overbodig zijn. De Echo de Paris besluit daaruit, dat de Engelsche en Ame rikaansche financiers tegen hun eigen be lang gehandeld hebben door de Fransche politiek te verijdelen. Andere gelijkge zinde bladen sporen Laval aan om tegen over Hoover op dit punt vooral voet bij stuk te houden. Ten opzichte van de beperking der wa pening zou Briand tegenover den Engel- schen minister herhaald hebben wat hij te Genève zeide: „Wij zullen op den weg van ontwapening even ver gaan als de andere mogendheden bereid zullen zijn te gaan op den weg van wederkeerigen steun." Een beroep van MacDonald op het En gelsche volk is bij het begin van de ver kiezingscampagne gepubliceerd, en daar in zegt de premier o.m.: De tegenwoordige nationale regeering is in haast gevormd om de snel naderende crisis het hoofd te bieden. Zij maakte een einde aan de leeningsploitiek, bracht be zuinigingen aan en herstelde het even wicht op de begrooting. De omstandig heden in de wereld en de interne finan cieeie zwakte maakten het echter voor de regeering onmogelijk om haar onmiddel lijke taak ten einde te brengen. Het pond sterling verliet zijn goudpari teit en het land moet nu een periode van herstel en aanpassing doormaken, ge durende welke zoowel op nationaal als in ternationaal gebied stappen van het uiterste belang gedaan moeten worden, ten einde stabiliteit te verzekeren en een herhaling van de moeilijkheden te ver mijden. Een geldpolitiek, die het vertrouwen in het pond zal herstellen, en verder de in vloed van internationale overeenkomsten, die de ernstigste oorzaken van de oecono- mische moeilijkheden, zooals oorlogsschul den en herstelbetalingen uit den weg zul len ruimen; voorts plannen, die de pas sieve handelsbalans actief zullen maken, moeten zonder uitstel in werking gesteld worden. Op den achtergrond van dit werk en op alle punten in verband daarmede bestu deerd, moet het vraagstuk der werkloos heid staan en in het bijzonder de belang rijkste zijde daarvan: het scheppen van werkgelegenheid door expansie der mark ten in binnen- en buitenland. De regeering zal zich met tal van vraag stukken moeten bezig houden en ver zekerd moeten zyn van den nationalen steun bü beslissingen dienaangaande. MacDonald wijst vervolgens op de bui tengewone noodtoestanden, die buitenge wone maatregelen eischen en vraagt daar voor^ de medewerking van alle politieke partijen, waarvan de vertegenwoordigers schouder aan schouder moeten gaan staan bij het bespreken en uitvoeren van maat regelen. De Duitsche kabinetscrisis is niet zoo spoedig opgelost als Dr. Brüning gedacht en gehoopt had. Dr. Brüning heeft zich De dokter ging alle bijzonderheden nauwkeurig met mevrouw Bruhn na en moest zichzelf tenslotte bekennen, dat ze de waarheid sprak. Ze vertelde hem hoe ze uit Thalberg's mededeelingen over het verhoor van den ritmeester en haar eigen waarnemingen op den avond van den brand, aangevuld door vernuftige bedenk sels van haar eigen scherpzinnigen geest, een zóó aannemelijk verhaal had opge bouwd, dat zelfs een geroutineerd straf rechter als Thingsted, er geen speld' tus- schei! had kunnen krijgen. „Maar hoe kwam u in vredesnaam op de gedachte de schuld op u te nemen?" vroeg Holster, toen ze alle details besproken hadden. „Voor zoo iets vreeselyks moet u toch wel zeer klemmende motieven hebben gehad." „Die had ik ook." „Wat waren die motieven dan?" „In de eerste plaats wist ik, dat mijn 'han, met zijn levendig opbruisend tem perament, een langdurige gevangenisstraf hiet zou hebben doorstaan, terwijl een zaamheid voor mij nooit zoo heel afschrik wekkend is geweest." „Maar er moeten toch ook nog andere redenen zijn geweest." „Zeker. Wanneer mijn man veroordeeld )\as ?n ik was overtuigd, dat iemand als Dr. Thingsted hem op den duur tot een bekentenis zou brengen zou dat de on dergang van het landgoed hebben betee- kend. Ik zou mijn plichten als huisvrouw hebben kunnen blijven vervullen, maar van het landbouwbedrijf heb ik geen flauw idee. Mijn tweede overweging was, dat, df ^"W van mijn man bewezen as, hy zeker de assurantiepenningen zou moeten terugbetalen en dat zou ons, ou de zaak te eenvoudig voorgesteld, schrijft de Nw. Rott. Crt. Toen medegedeeld werd, dat zijn kabi net ontslag zou nemen, werd aan deze me- dedeeling toegevoegd, dat het ontslag pas ter kennis van den rijkspresident zou worden gebracht, zoodra dr. Brüning met de samenstelling van het nieuwe kabinet gereed zou zijn. Woensdagochtend besloot het kabinet ontslag te nemen, waarop dr. Brüning onmiddellijk naar den rijkspre sident stapte en zich door dezen opdracht tot het vormen van een nieuwe regeering liet geven. Dr. Brüning hoopte zijn doel nog voor den avond te bereiken. Tot op dit oogenblik, dus 36 uur na het ontslag van het eerste kabinet Brüning, is het nieuwe kabinet nog niet gevormd. De toe stand wordt steeds ingewikkelder. De sociaal-democraten voelen meer en meer neiging naar de oppositie over te loopen en alom is er reeds sprake van het vor men van een kabinet-Hugenberg. Dr. Brüning heeft op zijn weg wat meer moeilijkheden ontmoet, dan hij verwacht had. Donderdagavond heeft dr. Brüning zich naar den rijkspresident begeven en mede gedeeld, dat al zijn pogingen tot het vor men van een nieuw kabinet geen resul taat hadden opgeleverd. De rijkspresident zou zich niet verzet ten tegen eventueele ontbinding van den Rijksdag, mits echter in elk geval de nieuwe verkiezingen binnen een door de grondwet vastgestelden termijn van 48 dagen zouden worden gehouden. De rijks president wil er dus voor waken, dat zij die de macht hebben of de macht in han den zullen krijgen, de grondwet in elk op zicht eerbiedigen. Laat ons dit overzicht besluiten met een en ander mee te deelen over het Chi- neesch-Japansche conflict, dat er steeds dreigender uit gaat zien. Het Chineesche antwoord aan Japan in zake de anti-Japansche beweging is Don derdag aan den Japanschen zaakgelastig de te Nanking overhandigd. De nota wijst alle Japansche bezwaren op scherpe wijze af, en verklaart, dat de normale betrekkin gen tusschen Japan en China slechts her steld. zullen kunnen worden, wanneer Ja pan zy'n troepen uit China terugtrekt. Maatregelen tegen de anfi-Japansche boy cot kan de Chineesche regeering met den besten wil niet nemen. Volgens Reuter zou Japan gisteren te Nanking een krachtige nota overhandigen om de regeering te laken, dat zij verzuimd heeft recht te doen, haar te verzoeken de stelselmatige anti-Japansche beweging in te perken, en China te beschuldigen, dat het zich niet gehouden heeft aan de ver plichting, te Genève op zich genomen, om den toestand niet te verergeren. Er gaat geen dag voorbij, zonder dat het Volkenbondssecretariaat hetzij een Japansch, hetzij een Ohineesch telegram publiceert. Donderdag werd een uitvoerig telegram van het Japansche gezantschap te Parijs van 6 October bekend gemaakt, waarin een opsomming wordt gegeven van de feiten, die aan,toonen, dat de Chinee sche regeering niet het minste gezag zou hebben over de troepen Chineesche ban dieten. Het herhaaldelijk aandringen der Japansche regeering by de Chineesche autoriteiten om maatregelen voor de be scherming van de Japansche onderdanen te nemen, helpt niet, zoo zegt het tele graaf en de toestand word,t hoe langer hoe ernstiger. De Chineesche autoriteiten heb ben zelfs bij bepaalde gelegenheden de hulp der Japansche troepen tegen Chi neesche rooverbenden moeten inroepen. Het telegram wijst tenslotte op de belang rijke uitbreiding van de anti-Japansche propaganda in China zelf. Het begint er meer en meer op te lijken alsof een raadszitting onvermijdelijk zal worden. Het gerucht doet thans echter de ronde, dat om den party en nog iets meer tijd te geven om tot een accoord te komen, de raadsvergadering, indien bijeengeroe pen, tot 20 October zal worden uitgesteld. DE BOYCOT-ACTIE TEGEN JAPAN. Te Shanghai en te Nanking hebben de anti-Japansche boycot-comité's een aantal kooplieden, die Japansche waren in voor raad hadden en wilden blijven verkoopen, gemolesteerd, in houten kooien gesloten en zoo door de stad gevoerd. Het Japan sche zakenleven staat geheel stil. Op ver schillende Chineesche hoogescholen zijn militaire opleidingscursussen ingesteld, aangezien de studenten gelooven, dat het elk oogenblik tot een uitbarsting met Japan kan komen en zij in den wapenhan del geoefend willen worden. LLOYD GEORGE'S ZOON DRAAIT DE NATIONALE REGEERING DEN RUG TOE. Gwilym Lloyd George, David's zoon, heeft een brief aan MacDonald gericht, waarin hij zy'n functie als parlementair secretaris van het ministerie van handel neerlegt en zegt, dat hij niet de verant woordelijkheid wenscht te dragen het land te storten in den maalstroom van Alge- meene verkiezingen, waarvan de eenige reden is het verzekeren van een parle mentaire meerderheid voor de conserva tieve partij en haar programma van be schermende rechten. Men beschouwt het besluit van den jon gen Lloyd George als een aanwijzing van vijandschap van zijn vader ten aanzien van de nationale regeering. CHINA EN JAPAN. Een onheilspellend bericht. Reuter meldt uit Peking, dat een Brit, <iie als hooggeplaatst ambtenaar verbon- den is aan den spoorweg van Peking naar Moekden, naar eerstgenoemde stad heeft 95 WILHELM IN ASTRAAT 63 67 danks onze verbeterde omstandigheden, toch heel zwaar zijn gevallen. Ik zelf bezat niets en my zouden ze dus wat dat be treft met rust laten." Die gedachte was immoreel en in hooge mate verwerpelijk." „Dat ben ik volkomen met u eens en daarom beklaag ik mij dan ook niet over de straf, die ik heb ondergaan. Maaar luis tert u nu verder. In laatste instantie was het niet om financieeie overwegingen en zelfs niet terwille van' myn man, dat ik de schuld op mij nam. Ik deed het in de eer ste plaats voor mijn kind. Het stond voor my vast, dat myn bekentenis heel geloof waardig zou klinken en aanvaard zou worden en het is gebleken, dat ik dat juist heb ingezien. Wanneer mijn man veroor deeld was, zou er een veel grootere schand vlek op den naam Bruhn zijn geworpen dan nu, want myn man was tenslotte het hoofd van de familie, degene die er, om zoo te zeggen, zijn stempel op drukte, niet waar? Welnu, h ij kon met opgeheven hoofd ons kind haar intrede in de wereld laten doen. Hy had altijd een uitstekende reputatie gehad en was zeer gezien; zoodra de werkelijke schuldige ontdekt was en de verdenking dus van hem afgenomen, zou hij overal met dubbele eer en vreugde wor den ontvangen, redeneerde ik. Daarom haastte ik mij ook, zoodra ik de bijzonder heden van het verhoor wist, naar den rech ter, om een bekentenis van myn man vóór te zy'n. En dat is gelukt. Zy'n reputatie is onbevlekt, en zy'n goede naam zal op ons kind overgaan, zoodat de afschuwelijke geschiedenis van den brand niet zal staan tusschen haar en den man, die haar tot zy'n vrouw wil maken." Mevrouw Bruhn leunde vermoeid in haar stoel achterover, toen ze haar lang verhaal had gedaan. De dokter bestudeer de haar gezicht en heele wezen. De moed en de energie van deze bijzondere vrouw imponeerde hem. Maar had ze goed ge handeld? Dat meende hij te moeten be twijfelen, bü alle bewondering die hij voor haar zelfopoffering voelde. Hij achtte niet verantwoord deze mee- ning te verbergen; een sterke natuur als die van de vrouw tegenover hem, zou die kunnen verdragen. „Het ligt niet op den weg van den mensch," zei hy met welwillenden ernst, „om Voorzienigheid te spelen. U hebt, met de beste bedoelingen ongetwijfeld, met ruwe hand in den loop der gebeurte nissen ingegrepen. Wie weet, hoe alles zich ten goede zou hebben gekeerd, indien u het lot van uw familie in de handen van de ware Voorzienigheid had gelegd! En fin, het is niet aan mij om u hard te vallen.geleden hebt u zeker genoeg" Hy zweeg even en zei toen, sprekend op zy'n gewone, milde manier: „Het is nu ongetwijfeld het beste, dat u weer met uw gedachten alleen bent. Tracht u in de eerste plaats alle bijzonder heden, ook de kleinste en schijnbaar onbelangrijkste, te binnen te brengen, die een ander licht zouden kunnen werpen op den man, dien u zoo zwaar hebt beschul digd en die zich niet meer verdedigen kan. Want de mensch is zoo gauw geneigd op den uiterliiken schijn af te gaan en te ver- oordeelen zonder de werkelijkheid tedoor- uL? en' exxslotte hebt u tegen uw over leden man geen enkel onweerlegbaar b e- w ij s aangevoerd. Wat u zegt is tenslotte een combinatie van vermoedens en aan wijzingen, waarvan bij nauwkeurig onder- geseind, dat twaalf Japansche vliegtuigen 36 bommen hebben gestrooid op Tsjints- jou, waarheen de regeering van Moekden was overgebracht. Er zijn verscheidene woningen beschadigd; twee Chineezen werden gedood. De belangstelling in de viering van Alk maar's ontzet begint steeds grooter te worden, sinds ook het kath. deel der be volking daarin een aandeel heeft geno men. Steeds meer buurtcommissies wor den er gevormd, welke straten versieren en illumineeren en ook thans heeft de stad weer een alleszins feestelijk aanzien gekregen. In de hoofdstraat had men reeds Dins dagnacht gekleurde lampionnen om de electrische lampjes aan de boven de straat gespannen draden gehangen. De fiksche regen, die Woensdagmorgen de voorbe reidingen kwam verstoren, heeft helaas honderden lampionnen aan flarden ge trokken. Ondanks dezen tegenslag werden er Woensdagmorgen nog meer straten in een feestelijk kleed gestoken en toen Woensdagavond de feestviering werd in gezet met een lichtstoet, boden de straten een feeërieken aanblik. Voor het eerst was thans de Waagtoren van binnen ver licht en de Accynstoren was langs alle gevellijnen geïllumineerd, wat door de weerkaatsing in het water een sprookjes- achtigen aanblik bood. Terwyl de lichtstoet rondging speelde het carillon van den Waagtoren en werd de klok geluid. Drie muziekcorpsen ver leenden bij den rondgang hun medewer king. De feesten van heden. Donderdag was het de groote dag en een bewijs hoezeer de bevolking in deze feestelijke herdenking meeleeft was zeker, dat de meeste winkels, banken, werkplaat sen enz. gesloten waren en zelfs het post kantoor des middags vrijaf had gegeven. Het begon m.x een reveille voor de jeugd, waaraan als gewoonlijk eèn paar honderd kinderen hebben deelgenomen. Den burgemeester, mr. W. C. Wende- laar, werd een aubade gebracht, waarna alle kinderen een tractatie kregen. Het be stuur der 8 October-vereeniging Alkmaar's Ontzet bracht den burgemeester inmiddels ten zynen huize hulde. Vervolgens concerteerde het muziek corps „Soli Deo Gloria" een half uur op het bordes van het raadhuis; het cax-illon liet zich hooren en van 910 u. werd een pax-apluie-optocht voor kinderen gehou den waaraan hond ex-den kleintjes met ver sierde parapluies deelnamen. De gemeente had uit de Stadskweekerii gratis bloemen voor de versiering van de parapluies aan geboden. Om half twaalf begon de tocht naar het Victoriebeeld, ter plaatse waar eertijds by de Friesche Poort het hardnekkigst om het behoud van de stad is gestreden. De feest rede van den voorzitter der 8 October-ver eeniging, gep. majoor A. H. P. Blaauw, oud-directeur der Cadettenschool, werd door loudspeakers tot in alle hoeken van het park verstaanbaar gemaakt. Aan het vrijheidsbeeld werd een krans gehangen, de stads- en landsvlaggen werden gehe- schen en een kinderkoor zong met de aan wezige autoriteiten en andere belangstel lenden o.a. het Wilhelmus en het Alk- niaarsche Volkslied: „Wie heeft van Alk maar niet gehoord?" Van één tot twee uur speelde het caril lon weer en om half drie ving de Sprook jesoptocht aan, welke op zy'n rondgang door drie muziekcorpsen werd opgeluis terd. Het publiek was door stembiljetten in de programma's in staat, zelf den eer sten en tweeden prijs te bepalen. Donderdagavond is er een concexf, in d« Groote of Sint Laurenskerk, cabaretvoor stellingen, een muzikale taptoe en een concert op het Waagplein. De buurtvereeniging S.I.S., die zelfstan dig feestelijkheden organiseert, hield wed strijden voor kinderen en een optocht door de straten. In de Donderdagmiddag te Alkmaar gehouden vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Hollands Noorderkwartier werd, in verband mei een verzoek van de beide bonden van zuivelfabrieken in dat district, aan dexr gemeenteraad van Alkmaar om verlaging van wik- en weegloonen op de kaasmarkt aldaar, besloten nader motieven van die bonden af te wachten. De heer Grondsma hield daarbij een uitvoerig betoog, om aan te toonen, dat het verzoek een aanslag is op het blijven bestaan van de markt. Het behoud daarvan is volgens spr. zeer wen- schelijk, omdat de verkoop op de markt zgn. vliegend contant geschiedt, iets wat vooral in den tegenwoordigen tijd met onvaste valuta zeer aanbevelenswaardig is. Voorts zag spr. in het groote vreemde- lingenbezoek dat de kaasmarkt geniet, een belangrijke reclame indirect ook voor de producten. Spr. kwam tot de conclusie, dat men van de zijde der bonden een zeer pover figuur slaat met te pogen de geringe lasten der markt (50 cent per 100 kilo kaas, waarvoor men beschikt over de ge- heele outillage der markt en de kaas goed gewogen wordt zonder dat men kwestitf krijgt over het gewicht, zooals, volgens hem, dat in Friesland geregeld gebeurt) ten bate der boeren te verlichten. Alleen voor hen is de markt van belang, inwil liging van hun verzoek zal er toe leiden, dat de gemeente Alkmaar verlies lijdt op de markt en als burger van die stad zal spr. dan alle mogelijke pogingen doen om tot opheffing van de markt te geraken. Van de zijde van den handel zal geen enkele poging gedaan worden om haar te behouden. Een brief betreffende het monopolie van de A.T.O en de gevaren daarvan werd niet behandeld, omdat de inzender er van zijn naam niet had genoemd. Besloten is om aan B. en W. van Alk maar te verzoeken, in verband met de in te voeren wet op de winkelsluiting, niet over te gaan tot het dwingend besluit van een halven dag per week sluiten der win kelzaken. Over de bepaling van art. 9 der wet zullen nog nader worden gehoord dé middenstandsorganisaties hier ter stede. Voor kennisgeving werd aangenomen een afschrift van een brief van de Rotter- VoorkomGorgel droog met zoek misschien een heel logische verkla ring mogelijk is. Vergeet u dat vooral niet!" De dokter belde, met een bemoedigend hoofdknikje nam hij afscheid van zijn bezoekster en de bewaker trad binnen om haar weer mee te nemen. Er was een vreemde twijfel in mevrouw Bruhn; terwijl ze door de lange, kille gan gen naar haar cel terug ging. Ze wist niet of ze zich opgelucht of bezwaard moest voelen. Haar zelfverzekerdheid had een gevoe- ügen schok gekregen, haar geloof aan de echtheid en den dieperen zin van haar martelaarschap was aan 't wankelen ge bracht. HOOFDSTUK XV. Christian Thalberg deed de belofte aan zyix overleden vriend geptand en vestigde zich vooxfoopig op „Seehof". Zijn joviale gemoedelijkheid maakte hem bij het per soneel en het landvolk al spoedig buiten gewoon bemind, zoodat er een prettige geest op de bezitting heerschte. Den dag nadat de ritmeester begraven was, had hij den gevangenisdokter ge schreven en hem verzocht mevrouw Bruhn voorzichtig op de hoogte te brengen van het overlijden van haar man. 'Ihans had hy Horster's antwoord ontvangen. De geneesheer had zyn vroegeren supe rieur een brief van vele bladzijden gc schreven; hii vertelde uitvoerig hoe me vrouw Bruhn op het doodsbericht gerea geerd had en gaf vervolgens een getrouw verslag van haar bekentenis. Toen de kolonel dit deel van den brief gelezen had, liet lui het napier zakken en staaide een heele poos peinzend voor zich uit. Eindelijk zette hii zijn lectuur voort. Het slot van bet schrijven luidde aldus: „Eigenlijk heb ik mevrouw Bruhn be loofd, dat haar bekentenis een geheim tusschen haar en mij zou blijven, maar ik heb er onmiddeljijk bijgevoegd, dat ik me alleen dan tot geheimhoxxding ver plichtte, wanneer dat niet in strijd kwam met mijn geweten. Ik heb de zaak lang en grondig over dacht, maar nadat ik nog eenige malen met mevrouw Bruhn gesproken heb en zij bij haar onschuld blijft volhouden, kan ik het niet met myn geweten over een brengen te zwijgen en acht ik mij ontslagen van mijn belofte, waaraan ik by voorbaat een voorbehoud had ver bonden. Ik acht het niet verantwoord een onschxxldige- langer straf te laten ondergaan, ook al geschiedt dat als vii.j willig offer. Hoe de dingen zich verder zullen ontwikkelen wanneer haar beken tenis aan de autoriteiten wordt mede gedeeld, weet ik natuurlijk niet, maar ik heb het als myn plicht beschouwd, u, die de beste vriend ziit van de familie Bruhn, kennis te geven van wat mij is toevertrouwd, opdat u, die den over ledene en zijn echtgenoote zoo na stond, van mijn mededeeling het gebruik kunt maken, dat u het beste voorkomt."

Heldersche Courant | 1931 | | pagina 1