NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA MMGPIUEN DINSDAG 13 OCTOBER 1931 59ste JAARGANG Een nationalistisch eenheidsfront in Duitschland. OOST-IN DIE. Het Chineesch-Japansch conflict breit alles best. Gorgel ook op straat AD VERTENTIËN 20 ct. per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction tekst) dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) van 1 t/m. 3 regels 40 ct., elke regel meer 10 ct. bjj vooruitbetaling (adres Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijsno. 4 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v/h C. DE BOER Jr. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 16066. Abonnement per 3 maanden bij vooruitbet.: Heldersche Courant f 1.50; voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand, ^Vieringen en Texel f 1.65; binnen land f 2.—, Nederl. Oost- en West-Indië per zeepost f 2.10, idem per mail en overige landen f 3.20. Zondagsblad resp. f 0.50 f 0.<0, f 0.<0, f 1.—. Modeblad resp. f 0.95, f 1.25, f 1.25, f 1.35. Lossenos. 4 ct.; fr.p.p.6ct. buitenland spreken, die het best de ernst van den toestand teekenen. Naar „Reuter" uit Tokio meldt, is Japan tegen interventie van den Volkenbond, omdat het van meening is, dat de Volken bond onvoldoende op de hoogte is van den historischen achtergrond der Mandsjoerij- sche kwestie. Naar het schijnt, zijn de regeering en het leger het eens over de Japansche eischen, maar zij verschillen van mee ning over de methoden om tot een rege ling te komen. De Japansche regeering is ontevreden, omdat het bombardement van Tsjintsjou haar protest bij de regeering te Nanking tot niets herleidt. De militaire autoriteiten verklaren, dat zij nimmer zullen toestemmen in een te rugkeer van de macht aan Tsjang Hsoe- liang. De Chineesche regeering heeft Zater dagmiddag den secretaris-generaal van den Volkenbond telegrafisch een rapport van den gezant te Tokio gezonden, waar uit blijkt, dat de Chineesche gezant te Tokio in den loop van den dag de Japan sche regeering een nota van ultimatieven aard heeft overhandigd. .In het telegram van de Chineesche re geering aan den secretaris-generaal wordt er op gewezen, dat de Chineesche regee ring reeds op 6 October de Japansche re geering de benoeming van vertegenwoor digers heeft medegedeeld, die zich zullen belasten met het bestuur van de door de Japansche troepen ontruimde plaatsen. Op deze Chineesche nota heeft de Chinee sche regeering geen enkel antwoord ont vangen. De Chineesche regeering heeft daarop haar gezant te Tokio opdracht ge geven een tweede nota te overhandigen met de mededeeling, dat na de beslissing van den Volkenbondsraad op 30 Septem ber het uitleveren van de door de Japan sche troepen sedert 18 September bezette plaatsen aan de Chineesche overheid vol trokken moet worden, daar de Chineesche regeering harerzijds de verplichting op zich genomen heeft voor de veiligheid van leven en eigendom van de Japansche on derdanen te zorgen in die steden, waaruit de Japansche troepen zouden worden te ruggetrokken. Daar tot dusverre geen ant woord van de Japansche regeering ontvan gen is, heeft de Chineesche gezant te Tokio thans opdracht gekregen de Japan sche regeering te verzoeken: 1. onmiddellijk mede te deelen, welke plaatsen nog in den loop van de week ont ruimd en aan de Chineesche overheid uit geleverd zullen worden; 2. nog in den loop van den lOden Oc tober telegrafische orders te geven aan de militaire commandanten tot ontruiming. De secretaris-generaal van den Volken bond heeft dit rapport van de Chineesche regeering onmiddellijk doorgezonden naar de regeeringen der in den Raad ver tegenwoordigende mogendheden en aan de Amerikaansche regeering. binet verwacht men ook, dat de gematigde reohtergroepen het kabinet met in den steek zullen laten, met uitzondering van de Duitsche volkspartij. De nieuwe Duitsche regeering heeft in Frankrijk in het algemeen een goede pers. Als het meest karakteristieke feit be schouwt men de vereeniging in één hand van het rijkskanselierschap met de porte feuille van buitenlandsche zaken en van de portefeuille van binnenlandsche zaken met die van de rijksweer. ieder er van overtuigd, dat het nieuwe kabinet-Brüning in den Rijksdag een zwakke meerderheid zal verkrijgen. Neemt men daarmede genoegen? De mislukking van het volksreferendum in Pruisen was voor de nationalisten reeds een groote teleurstelling. Reeds destijds verluidde, dat men zich niet bij den af loop er van zou neerleggen. Op het oogenblik houdt het Centrum de nationalisten opnieuw buiten de regee ring. Het kookt en ziedt in nationalisti sche kringen. Wat er op de vergadering der nationalistische kopstukken is beslo ten, kan men slechts gissen, maar zeker weet het niemand. Hugenberg spreekt. In de rede van Hugenberg gaf deze de regeering nog slechts weken, hoogstens een paar maanden levenstijd. Zijn denk beelden vielen samen met de uiteenzettin gen, die hij te Stettin over het interna tionale kapitalisme heeft gegeven. Ten opzichte van het buitenland was hij voor zichtig in zijn verklaringen. Het komt er volgens hem op aan, dat Engeland en Amerika samenwerken met Duitschland om den financieelen druk, dien Frank rijk op de internationale betrekkingen uitoefent, te breken. Zoowel in zijn rede als in de resolutie, die hij ter aanneming aan de vergadering voorstelde, gaf Hu genberg opnieuw duidelijk te verstaan, dat de nationale partijen bereid zijn de regeering te aanvaarden, en dat zij ook aan het tweede kabinet-Brüning hun steun niet willen verleenen. Het zakelijk resultaat. Het zakelijk resultaat van de Zondag ochtend tusschen de nationalistische lei ders gehouden besprekingen is neerge legd in vier voorstellen, welke de fracties der nationaal-socialisten en Duitsch-na- tionalen en bovendien de drie gewezen af gevaardigden van de Landvolk-partij bij den Rijksdag zullen indienen. Deze voor stellen luiden als volgt: le. De Rijksdag zegt h^ vertrouwen in de rpksregeering op. 2e. Den Rijkspresident wordt verzocht, den Rijksdag te ontbinden en nieuwe ver kiezingen uit te schrijven tegen Zondag 8 November. 3e. De noodverordeningen worden bui ten werking gesteld. 4e. De uitbetaling van de subsidies aan Pruisen ten behoeve van de kosten der politie wordt met 31 October stopgezet. Deze voorstellen zullen echter door elke fractie afzonderlijk worden inge diend, ten einde de organisatorische zelf standigheid der partijen goed te doen uitkomen. De Chineesche communisten willen in troebel water visschen. Een Russisch bericht uit Peking meldt, dat alle communistische organisaties in China, die in de gebieden, waar zij de macht in handen hebben, een Sowjet-be- wind hebben gevestigd, een verklaring hebben gepubliceerd, waarin zij de Kwo- Min-tang verantwoordelijk stellen voor den gang van zaken bij het conflict met Japan. Alle communistische organisaties in China dienen het Japansche militaris me te bestrijden door een reusachtige op stand van alle boeren en arbeiders, welke opstand tot een overwinning der commu nistische dictatuur moet leiden. De op roep is in millioenen exemplaren door ge heel China verspreid. Presidentsverkiezing In Oostenrijk, President Miklas. VREDESPETITIE VAN AMERIKAANSCHE VROUWEN, Een petitie, die geteekend is door 150.000 Amerikaansche vrouwen en waar in een krachtige vermindering van de wapenen wordt gevraagd, is Zaterdag door een vredesdeputatie uit 22 staten aan pre sident Hoover aangeboden. De president gaf in zijn antwoord uitdrukking aan zijn eigen geloof in ontwapening. BALDWIN'S ZOON OFFICIEEL ARBEEDERSCANDIDAAT. De zoon van Baldwin, den conservatie ven leider, heeft zich voor de arbeiders partij candidaat laten stellen. Aanvanke lijk had hij zich aangesloten bij de nieuwe partij van Sir Oswald Mosley, doch hij heeft deze partij wederom vaarwel ge zegd, en komt thans als officieel arbei- derscandidaat in den verkiezingsstrijd. EEN MAAR AL TE WAAR TIJGERVERHAAL. Een patrouille van den topografischen dienst ging, naar aan de „Sumatra-Bode" gemeld wordt, ongeveer twee maanden geleden in de Batanghari-districten in het binnenland van Sumatra opnemingen doen. De dragers liepen achter elkander door het bosch, toen plotseling één hun ner door een tijger werd besprongen, neergeveld en meegesleurd. Bij het bivakkeeren werden alle moge lijke voorzorgsmaatregelen getroffen, als het maken van een palisade en het bran den van vuren. Toen er eenige dagen lang niets gebeurde, verslapte de waak zaamheid. De vuren werden niet meer zoo goed onderhouden. Op een nacht, toen de ingang tot het tentenkamp was openge laten en het vuur voor de opening in de palisade was uitgegaan, kwam de tijger opnieuw aangeslopen en sprong boven op de tent. Van de verwarring maakte het ondier gebruik om een koelie mee te slee pen. Door de duisternis en de paniek kon men het dier niet onder schot krijgen, zoodat het met zijn slachtofer in het oer- bosch wist te ontkomen. Voor den topografischen dienst is het thans in die tijgerstreek heel lastig ge worden om koelies te krijgen. EEN NIEUWE WONDERBRON IN DE BATAKLANDEN ONTDEKT. Het droomverhaal van een Batak. Er is een nieuwe wonderbron ontdekt in de Bataklanden, thans ongeveer 2Vi km van den politiepost van Bah Kasinder. Het verhaal over de wonderbaarlijke ge nezingen, te danken aan het water uit deze bron, verspreidt zich snel, en honder den stroomen toe. De Deli Crt. vertelt er van: De nieuwe kabinetsformatie van Brüning. Algemeen ziet men hierin den wil van dr. Brüning om eenerzijds de begonnen politiek van internationale verzoening voort te zetten, anderzijds door de benoe ming van Groene rtot minister van binnen landsche zaken een waarschuwing aan de uiterste rechter- en linkerzijde, dat elke poging tot het doen van een staatsgreep in de kiem gesmoord zal worden. Ook te Londen wordt het tweede kabi net-Brüning in het algemeen gunstig ont vangen, speciaal met het oog op de aan staande onderhandelingen tusschen Hoo ver en Laval. En Duitschland zelf, zult u wellicht vragen. Het „Berliner Tageblatt" geeft toe, dat de rechtervleugel in het kabinet versterkt is. Het blad schrijdt verder, dat behalve prof. Warmbold zich niemand heeft laten bewegen een portefeuille te aanvaarden, daar alle in aanmerking komende per soonlijkheden den levensduur van het nieuwe kabinet sceptischer beoordeelen dan de rijkskanselier zelf. De politieke be- teekenis en de autoriteit van het nieuwe kabinet zullen ook inderdaad nauwelijks grooter zijn dan die van het vorige. De parlementaire kansen van het nieuwe ka binet zijn hoogst onzeker. Het is geen compliment voor de regie kunst van den rijkskanselier, aldus de „Vossische Zeitung", indien men consta teert, dat de nieuwe lijst der ministers slechts op een enkele uitzondering na de zelfde namen bevat. De terugkeer van de oude mannen beteekent intusschen ook een nederlaag voor de partijen en klieken, die het kabinet-Brüning geheel uit den weg wilden ruimen. Dit kabinet is voorts noch een kabinet der middenpartijen noch een kabinet der gematigde rechterzijde. Dergelijke schakeeringen hebben in deze tijden geen zin Deze regeering moet de grondwet verdedigen en een sociale re volutie voorkomen. Daarom is het van be- teekenis dat dr. Warmbold, de nieuwe minister van oeconomische zaken en dr. Stegerwald, de oude minister van arbeid, het eens zijn over een oeconomisch pro gram, dat thans eindelijk moet worden ge publiceerd. Het nieuwe Duitsche kabinetdat niet nieuw is. Indien men zegt, dat rijkskanse lier Brüning er in geslaagd is een nieuw kabinet samen te stellen, dan is dat slechts betrekkelijk juist schrijft de Berlijnsche corr. van de „Nw. Rott. Crt." Beter kon men misschien zeggen, dat Brüning er niet in geslaagd is het nieuwe kabinet sa- nmn te stellen, zooals hij zich dat had ge dacht en dat hij, toen hij zich deze mis lukking bewust werd, nog juist bijtijds zijn oude kabinet weer bijeen kon krijgen. Ook dat is echter niet volkomen nauw keurig geformuleerd, want een kleine ver andering is toch wel ingetreden. Alles bijeen genomen is de handelwijze van rijkskanselier Brüning eenigszins te vergelijken met die van een captain van een voetbalelftal, die voor het begin van den wedstrijd, aan de overwinning twijfe lend, zijn mannetjes naar huis stuurt, in de hoop, dat zich nog wel uit het publiek een beter elftal zal laten vergaren en die dan, als daarvoor geen animo blijkt te be staan, nog gauw zijn oude elftal terugfluit. Eenige mannen blijken wel is waar in de naastbijzijnde koffiehuizen te zijn ver dwenen, maar dan moet de doelverdediger maar tegelijk voor back spelen. In politieke kringen houdt men zich reeds levendig bezig met de vraag, of het kabinet-Brüning in den Rijksdag een meerderheid zal kunnen vinden. De rijks kanselier zelf rekent vrij zeker op een meerderheid. Men acht het zeker, dat de sociaal-democraten hun politiek van tole- reeren ten aanzien van het nieuwe kabinet zullen voortzetten. In kringen van het ka- Wapenschouw te Bad Harz burg. Binnen twee weken de zege. Het was een door en door Duitsche ma nifestatie, waartoe het Zondag te Bad Harzburg is gekomen. Belangrijke besprekingen. Ongetwijfeld zijn de besprekingen, die Zondagmorgen tusschen de leiders der nationale partijen zijn gevoerd, het ge wichtigst moment van de manifestatie te Bad Harzburg schrijft De Courant. Ging het er hier alleen om, het bond genootschap, dat feitelijk reeds tusschen alle nationale groepen bestond, te beze gelen? Beteekende deze bijeenkomst slechts, dat de nationaal-socialisten en Duitsch-nationalen, Stahlhelm en de ver- eenigde nationale bonden in de toekomst slechts een enkel front zullen vormen? De woorden van Schiller's Rütli-eed heeft men hier niet gebruikt, maar niettemin heeft men termen gekozen, die er aan herinneren: Eendrachtig stellen wij onze eischen, en uit het volk gèstooten zij ieder, die ons front verbreekt. Aldus heet het in de later op den dag ,in de openbare vergadering aangenomen resolutie. Gaat het hierom alleen: de bij eenkomst te Bad Harzburg een manifesta tie of een samenzwering? Alleen de aan kondiging ervan was voldoende om het kabinet-Brüning ten val te brengen. Waarom moest dr. Wirth plotseling weg? Het nieuwe kabinet moest gereed zijn voor de bijeenkomst te Bad Harzburg plaats had. Politie en rijksweer werden vereenigd in handen van Gröner, die de grootste machtsbevoegdheden moet bezit ten om eventueelen rustverstoringen den kop in te drukken. Te Bad Harzburg was De bombardeering van Tsjlntsjau. Het Chineesche gezantschap te Berlijn heeft Zaterdagmiddag de officieele be vestiging ontvangen van het bericht over den vliegeraanval op de stad Tsjintsjau door de Japanners. Volgens deze bevesti ging hebben op 8 October Japansche mili taire vliegtuigen boven het versterkte Tsjintsjau de aan den spoorweg Peking Moekden gelegen voorloopige zetel van de regeering der Mandsjoerijsche provincies gevlogen, meer dan 40 bommen neer ge worpen en de stad met machinegeweren beschoten. Onder de slachtoffers van het bombardement bevindt zich een buiten landsche professor aan de hoogeschool voor verkeerswezen en techniek, die ge dood werd. In de stad werd groote mate- rieele schade aangericht. f cl'xii* Verstopping verstoort Uw gestel en humeur. s'JÈfc'iiïlr Neem 9een sterk pur- geerende middelen, doch van tijd tot tijd de zacht werkende Poster's Maagpillen, het ideale laxeermiddel. bch f 0.65 per flacon. De voorzitter van de nieuwe socialistische arbeiderspartij Rosenïeld. JAAP SNOR Vraagt onze Schoolkousen met dubbel gebreide knieën ZUIDSTRAAT 19. Let op den gelen winkel. Voor Texel: Wed. SCHUMAKER. natuurlijk droog - met 25, 45 en 65 ct9. ZrJkUsi Het Chineesch-Japansch conflict blijft onze volle aandacht eischen. Wjj laten hieronder eenige telegrammen uit bet

Heldersche Courant | 1931 | | pagina 1