texel. JULIA^ADORP. WIERINGEN. DRA15M Avan VALKEMBURC'S A ••iLEVÈRTRAAii SCHAGEN. Leqerberichten Ingezonden. Burgerlijke Stand van Den Helder Haven van Nieuwediep. Radiografisch Weerbericht. v.c.d thans de voldoening rffgve^Mwer(1to.n»bo.- ,deaSte w b-g-jsffss OM hem daarentegen Harses, leelijke schooier niet ,jn)enteus ge vat nu i"ist ook me getuige Woortman noemd kon «ordenoon8beschry- ontkende de «jonden, ving te hebben JJABKTO VERZICHT. ovoer was heden (Maandag) De aanvoc niet in overeenstemming met de over- ^'"l9re belangstelling, die van alle zijde deze gemeente voor de markt aan den dag werd gelegd; het fraaie herfst weder en de geringe werkzaamheden in dezen tijd des jaars op de landerijen zal hierop wel invloed hebben gehad. De lammeren schijnen nu zoo goed als uitverkocht, de aanvoer daarvan was nu onbeteekenend; ook de aanvoer van oude schapen was tengevolge van de dalende prijzen veel minder dan op de drie vorige markten. Prijzen van 30 gld. zijn nu ge heel van de baan; voor 25 moest men heden al een heel goed schaap aan voeren. Ook de koeien maken, thans hier de daling van den rundveeprijs op de mark ten elders mede; voor een beste vare koe betaalde men 150. Pinken brachten ongeveer 120 op; de enkele aangevoerde Texelsche graskalveren, brachten 9 op. Friesche graskalveren waren heden niet aangevoerd, omdat de geheele partij van vorige week, op 't scheiden van de markt is verkocht. Nuchtere kalveren deden weder onge veer een prijs als vorige week: 12.50 per stuk. Biggen brachten weder 11 op. De prijs voor slachtvarkens op de boerderijen loopt om de 19 cent per pond. In den wolhandel blijft het misère; de prijs is thans nog 55 cent per kg en voor dezen lagen prijs willen slechts enkele handelaars maar koopen, omdat de fabrikanten niets vragen. Op de eierveiling waren slechts weinig groote koopers present, toch gingen de eieren weder iets duurder dan vorige week van de hand; voor eieren van 60 kg gemengd werd ongeveer betaald 5.90 tot 6.00 per 100 stuks. Burgerlijke Stand van Texel van 1012 October. GEBOREN: Anton Johannes, z. v. Teu- nis Koorn en Cornelia Klaartje Roeper; Gerrit, z. v. Jelle Visser en Rienkje Visser; Geertruida, d. v. Hendrik Boo gaard en Engelberta Elisabeth Haakman. OVERLEDEN: Anthonia Welmoed Rik- kenberg, 65 j., geb. m. Willem Dijksen. AUTO-BOTSING. Nabij de smederij van den heer Dros In Eier'and, botste Zondag een auto van den heer Boekei, waarin zich enkele jongelui bevonden, tegen een auto van den heer Barends, die van den anderen kant kwam aanrijden; de botsing was zoo hevig, dat de eerstgenoemde auto achteruit de sloot in ging. Hoewel de auto's schade opliepen bleven persoonlijke ongelukken uit. AUTO-ONGEVAL. Op de Haven te Oudeschild, gebeurde Maandagmorgen een vrij ernstig auto ongeval, waaraan niemand eenige schuld had. Nabij het pakhuis van den L. T. B. stond n.1. een vrachtwagen; juist kwam een auto van de firma A. Langeveld Pz., bestuurd door den heer R. Kuiper en een -van den L. T. B. aanrijden. Het schijnt, dat in deze drukke passage de heer K. v. d. Stene den auto van de firma L. niet heeft opgemerkt, hij liep althans plotse ling tegen het niet snel rijdende voertuig op en kwam zoodanig met den richting aangever in aanraking, dat hij tegen den grond werd geworpen, na een vrij ernstige hoofdwonde te hebben bekomen. Dr. Vellinga, die telefonisch werd ontboden verleende geneeskundige hulp; toen de gewonde werd opgenomen, was hij niet buiten bewustzijn. VERLOTINGEN „TEX. FANFARECORPS". De fiets is gewonnen door F. Stolk te De Cocsdorp; de Sprei door den heer C. Lemstra. BEST AFGELOOPEN. Zaterdagmorgen kwam toen een der autobussen van den heer Boekei, bestuurd door den chauffeur Stiggelbout, door de Weverstraat te Den Burg reed plot seling een zoontje van den heer J. Koorn, 't z.g. Schoolsteegje uithollen. De jongen botste tegen de in volle vaart zynde auto aan, werd een stukje meegesleurd en op een stoep geworpen. De bestuurder bleek uitstekend zjjn voertuig in zyn macht te hebben, terwyl de remmen uitstekend in orde waren; de bus stopte op circa 3 meter, waardoor erger werd voorkomen. Het zoontje kwam met den schrik en een stijf been vrij. Flerland. ONVOORZICHTIGHEID. De heer M. Witte, die met een gezel schap een tochtje in de duinen bij de Sluf ter maakte, zette Zondag zijn auto (een Ford) aan den kant van den weg. Een 16-jarige jongen wist, hoewel Wden motor op de gewone wijze had afgesloten, toch het voertuig op gang te brengen. De jongen was in het geheel niet bekend met het besturen van een auto, en heeft een rijtoer gemaakt, waarvan men langs den weg overal de sporen nog kan vinden. In den wagen, die van den eenen naar den anderen kant van den weg slingerde, had den ook een drietal meisjes plaats geno men. Het woeste auto-tochtje liep won derlijk goed af. De eigenaar kon later zonder moeilijkheden den wagen weder in gebruik nemen. Naar ons werd medegedeeld is de bi bliotheek voor ouderen in de O. L.school alhier, ook weer geopend, en zijn voor de liefhebbers van het lezen van goede boeken, deze eiken Dinsdagavond van 5 tot 6 uur aldaar verkrijgbaar. De Ger. Meisjesvereeniging Wees een Zegen», te Koegras, houdt op 14 en 15 dezer bare jaarlijksche fancy-fair teD bate van de Chr. School aan de Korte- vliet, alhier. Voor de vacant komende betrekking van onderwijzer aan de O. L. School te Westerland hebben zich 10 sollicitanten aangemeld. Volgens bekendmaking van den direc teur-generaal der Zuiderzeewerken zijn met ingang van 7 October in gebruik ge nomen de sluizen te Den Oever en Korn- werderzand. Door P. Koelemey, te Purmerend is tot Ged. Staten van Noord-Holland een aan vrage gericht om concessie voor het in werking brengen van autobusdiensten van Wieringen naar Amsterdam en terug en van Medemblik naar Amsterdam en terug. De route der eerste dienst zou loopen van Den Oever o.m. via Wieringerwaard, Schagen, Zijdewind, Niedorper Verlaat, Middenweg, H. Hugowaard, Ursem, Schermerhorn, Beemster, Ilpendam. Het aantal verbindingen zou per dag minstens acht zijn; de eerste bus zou 's morgens zes uur van Den Oever vertrekken, de laatste 's avonds 8 u.; uit Amsterdam de eerste "s morgens zeven uur, de laatste des j avonds half negen. Op Zondag zou er1 bovendien een late verbinding vanaf Am sterdam zijn, vandaar vertrekkende om 12 uur 's nachts. Dinsdags bovendien een extra verbinding met de markt te Purme- j rend; 's morgens om vier uur van Den j Oever, Volgens de ontwerp-tarieven zou een enkele reis Den OeverAmsterdam 2.50 kosten; een retour 4. Wij gelcoven, dat de totstandkoming van een dergelijke verbinding door vele Wieringers en niet minder door vele hier tijdelijk werkzame personen zeer zou wor den toegejuicht. De verschillende eigenaren van percee- len, waarover de ontworpen spoorwegver binding met den afsluitdijk zal loopen, hebben thans van het Rijkstoezicht op de Spoorwegen mededeeling ontvangen, dat hun perceelen geheel of gedeeltelijk ter onteigening aangewezen zullen worden, onder opgave van de aangeboden koop-j prijzen. Voor rekening van den heer J. W. Kos- sen wordt achter zijn woning aan de Hof straat een smidswerkplaats gebouwd door den aannemer H. Juisting. J.V.O.-berichten. Voor de leden; Don derdag kwart over acht meisjeszangclubje Oosterland; Vrijdag half 8 precies gym- Elk, naar Gouda; F. Kelch, naar Am sterdam; P. v. Rossum, naar Alkmaar; C. Dubbeldam, J. C. v. Eijk, naar Ter Neu zen; V. Orlik, M. Mats, geb. Göbel, naar Den Helder; I. de Jonge, naar Zaamslag; R. Schouwvlieger, D. A. Geervliet, geb. Lont. naar Den Helder: J. v. d. Wal. naar Leeuwarderadeel; H. Maarlag, naar Bor ger. POLITIE. Gevonden: een rijwielbelasting- merk in bruin lederen étui. Verloren: een reservewiel van een auto. Inlichtingen te bekomen bij den ge meentebode te Hippolytushoef. Hippol.ytushoef. PROPAGANDA-AVOND GEREF. JONGELINGSVEREEN. Naar wij vernemen zal op Dinsdag avond 20 October a.s. door de Jongelings- vereeniging „Pro Rege" te Hippolytus hoef, in de Geref. Kerk, aan de Beltstraat, een propaganda-vergadering worden ge houden, waarbij als spreker zal optreden ds. S. U. Zuidema, van Anna Paulowna. ESPERANTO-CURSUS. Evenals den vorigen winter zal er door de alhier bestaande Esperanto-vereeni- ging „Sudmaro Stelo", in de a.s. winter wederom een cursus worden gegeven in Esperanto, welke gehouden zal worden in de Oude Schooi te Hippolytushoef, iederen Zondagmorgen van 1012 uur, aanvan gende op 1 November a.s. Voor deelname kan men zich opgeven bij den secretaris der vereeniging, den heer H. Schouwvlieger, Beltstraat 48. BESCHERMENDE RECHTEN. Men deelt ons mede, dat zich hier een commissie, bestaande uit verschillende groenten- en fruithandelaren heeft ge vormd, die zich per adres tot den gemeen teraad zal wenden met verzoek, de enorme concurrentie welke in voornoemde artikel van de vaste kust komt, te willen beteu gelen. VERBREEDING HOOFDSTRAAT. Heden is men begonnen de Hoofdstraat, vanaf de woning van de fam. Van Kelck- hoven tot die van den heer Zomerdijk, door achteruitzetting van het ijzeren hek, te verbreeden, hetwelk aldaar een enorme verbetering, daar de straat daar zeer smal was, zal beteekenen. EEN VERBANDTROMMEL. Bij den heer O. J. Bosker te Hippolytus hoef is vanwege het „Roode Kruis" een ver bandtrommel geplaatst voor even- tueele verkeersongevallen. MIDDENSTANDSVEREENIGING WIERINGEN. Maandagavond hield bovengenoemde vereeniging een algemeene ledenvergade ring in de zaal van den heer C. Soheltus te Hippolyushoef. - De opkomst der leden was niet goot. De voorzitter, de heer Corn. J. Boeker, opent de vergadering met een hartelijk verklaard, dat boeken en bescheiden in de beste orde zijn bevonden. Aangezien er nf geen oplossing is in zake de tentoonstelling wordt besloten de cijfers nog niet te publieeeren. Bestuursverkiezing. Periodiek moeten aftreden de heeren N. Kaan, N. Koorn en D. Minnes, welke me.t meerderheid van stemmen herbenoemd worden. De twee eerstgenoemden nemen bun herbenoeming aan, terwijl den heer D. Minnes bericht zal woorden gezonden, aangezien deze niet ter vergadering was. mevr. A. Koornde Beurs, sopraan, en den heer Th. J. van Vegten, bariton. Voor de leiding van den directeur, den heer Hovenier, hebben wij groot respect, in het bijzonder voor zijn leiding van het i kinderkoor, dat werkelijk buitengewoon aardig klonk. Na het slotwoord van den voorzitter werd een aanvang gemaakt met het bal, dat een zéér geanimeerd verloop had en tot één uur djihsde. „Zang en Vriendschap" heeft eer van haar werk en wij hopen deze vereeniging nog dikwijls hier in Den Oever te mogen hooren. 3 fT" 7 LEEUWARDEN nastiek; Zondag half drie bijeenkomen in woord van welkom en hoopt, dat de mid- de Vonk, bij goed we.er wandeltocht. Voor de adspiranten: Donderdag bijeen komst zeven uur te Hippolytushoef en te Oosterland; Vrijdag Gymnastiek, zie bo ven; Zondag half drie bijeenkomst in de Vonk. Burgerlijke Stand van Wieringen over de maand September 1931. GEBOREN: Simon Nan, z. v. S. Bak ker en M. Mulder; Dirk Volkert, z. v. P. Kuut en T. Tijsen; Asse, z. v. H. Brui nenberg en H. Eefsting; Jan, z. v. C. Tijsen en E. M. de Jonge; Riny Albert, z. v. L. P. Cornelisse en C. C. J. de Heus; Harmina, d. v. W. Kuiper en M. Kuiper; Jan, z. v. P. Kistenmaker en J. Kreijger; Thea Adriana, d. v. Jb. Lont en G. v. Heukelum; Meint, z. v. H. Heidema en F. Wolters; Jan, z. v. J. Metselaar en M. E. Mulder; Jozina Adriana en Dirk, d. en z. van A. v. d. Haven en J. Kop. OVERLEDEN: A. Kok, vr„ 61 j.; P. Asjes, m„ 61 j„ echtgen. van Tr. Klein. ONDERTROUWD: Jb. Gorter en A. Asjes; C. Geervliet en D. A. Lont; J. Tijsen en B. v. Heukelum; J. Baijs en m. Schoonbeek. GETROUWD: D. de Jager en M. C v. Asperen; J. Gorter en A. Asjes; C. Geervliet en D. A. Lont. LOOP DER BEVOLKING. Ingeschreven personen: A. Donkerbroek van Aduard; H. Sap en gezin, van Hooge- zand; G. Vlot en gezin, van De Werken en Sleeuwijk; G. Hekman, mej. C. Knip, van Alkmaar; H. Hagedoorn, van Onst- wedde; H, Gerrijts, geb. Greven, van Nw. Pekela; J. Vlietland, van Ouddorp; J. Lambrachts, van Wouw; J. Faber en ge zin, van Tietperksteradeel; W. Mulder, ambtsh. ingeschr. J. v. d. Ven, van Den Haag; P. Datthijn, van Groede; P. N. Nauta, van Bedum; C. Stom, van Den Helder; J. Koevoet, en echtg. van Den Haag; H. Jager, van Eindhoven; mej. A. Postma, van Tietjerksteradeel; K. v. d. Laan en Nw.-Pekela; J. Hierkamp, wed. Blom en gezin, van Emmen; P. Schat en gezin, van Het Bildt; C. M. Vink, van Winkel; J. P. Mol, van Enkhuizen; F. L. P. v. Linden, van Woensdrecht; J. Ad- dens, ambtsh. ingeschreven; J. H. van Strien, van Wolphaartsdijk; M. Blom van Velsen; mej. M. Hunze, v. Oude Pekela; M. v. Guilik, te Wageningen; A. Schip per van 't Zandt; J. C. Nijman, van Den Haag; mej. M. Schoonbeek, van Veen- dam; M. Hilboezem en J. v. Seggeren, van Kollumerland: S. Molema en B. Luttje- boer, van Scheemda; A. Bergsma en echtg., van Egmond aan Zee. Vertrokken personen: C. Witvliet en gezin, naar Oostdongeradeel; H. H. Wemmenhove, naar Amsterdam; D denstand niet te veel van de crisis en ma laise zal te lijdien hebben. De notulen van de vorige vergadering, alsmede een verslag van de gehouden prysuitdeeling der tentoonstelling worden gelezen door den secretaris, den heer N. Koorn, en onder dankzegging goedge keurd. De voorzitter geeft hierna een uitvoerig verslag van een gehouden conferentie, welke het bestuur met het Heemraadschap in combinatie heeft gehad met het Ge meentebestuur van Wieringen en een in genieur van de Zuiderzeewerken, betref fende een verkeersweg uit de Wieringer- meer recht door het dorp Koog naar Hiunol.ytusïioef. Snr. liet hierin uitkomen, dat Zuideraee- werken bereid zijn mede te werken, als ook Wieringen zelf toont hiervoor wat over te hebben. Een tweetal wegen zijn slechts geprojecteerd, doch deze vormen geen rechtstreekeche verbindingswegen voor Hippolytushoef. In verband met het te maken spoorweg emplacement heeft een weg door het dorp Koog nogal bezwaren. Toch heeft men bij Zuiderzeewerken al reeds eenige rekening gehouden met de wenschen van Wieringen, daar een stuk grond in de Wieringermeer niet in de ver kaveling is opgenomen, welk stuk aansluit op een eventueel te maken weg. Een groote vraag is het echter: Wat zal Wieringen zelf doen? De leden houden hierover een breedvoe rige discussie, sommigen meenen, dat het nu reeds te laat is om er nog wat aan te doen, doch de meerderheid is van mee- ning, dat gezien de medewerking, welke de Zuiderzeewerken hebben getoond door den grond iij ieder geval nog ter beschik king te laten, zoodat men aan zou kunnen sluiten op de Wieringermeer, 't gewenscht is met de meeste klem er op aan te drin gen, dat de weg er kewnt. Besloten wordt om nogmaals een confe rentie aan te vragen, waarvoor 4 leden van den Middenstand zuilen worden afgevaar digd, t. w. de heeren C. J. Bosker, J. Klein, Br. Kat en N. Kaan. De laatste wijst er op, dat dan tevens aan Zuiderzeewerken verzocht zal moeten worden, inplaats van duikers, vaste brug gen te maken in de kanalen van de Wie ringermeer, zoodat ook door de kleine scheepvaart de Wieringermeer is te be- i^iken. Te;ns wordt de wekelijksche merkt ter sprake gebracht. De voorzitter dat de Middenstand natuurlijk gaarne wil medewerken om de markt hier te krijgen, doch de meest be langhebbenden. in dit geval de boerenbe volking, zal deze pogingen eenparig moe ten steunen. Besloten wordt Maandag 19 October a.s. wederom een ledenvergadering uit te schrijven, waarvoor dan tevens vooraan staande landbouwers uitgenoodigd zullen worden teneinde een regeling te treffen hoe men deze zaak 't beste zal aanpakken. De rekening en verantwoording van den penningmeester wordt hierp goedgekeurd, nadat bij monde van den heer Joh. Klare Aansluiting Advies-Bureau Kamer van Koophandel. De voorzitter zegt, dat het al eens is voorgekomen, dat leden rechtskundig ad- 1 vies noodig hadden. Wanneer men dat1 privé doet, zijn de kosten nogal hoog, ter- j wijl als men zich aansluit bij het bureau van de Kamer van Koophandel, dit per lid een geringe bijdrage vordert. Men krijgt dan gratis mondeling advies, en bespaart dan veel onkosten. Het belang van een dergelijk bureau1 wordt door de leden ingezien, zoodat be- s'o-ten wordt, dat de vereeniging zich bij dit bureau aansluit. De winkelsluitingswet. De voorzitter zegt, dat 1 Maart 1932 de wet op de winkelsluiting in werking zal treden. Wat deze wet inheeft, is reeds uitvoerig in de couranten vermeld, doch nu moeten 1 de gemeenten ook een plaatselijke veror- dening maken, aansluitende op die wet, j waarin de bepaalde plaatselijke omstandig-1 beden kenbaar worden gemaakt, welke aanleiding kunnen zijn tot dispensatie voor meerdere vrijheden met de winke- sluitin gswet. De verordening zal onderworpen wor den aan de goedkeuring van den betref- fenden minister. Besloten wordt aan het gem. bestuur te verzoeken, de thans geldende regeling te loten voortbestaan, aangevuld met de be paling, dat de winkels Zondags tot twaalf uur voormiddag open mogen zijn, dit ge zien de visschersbevo-lking, en ook voor de menschen, die in de W.meer wonen, en juist dan op dien dag naar het dorp kun nen komen om hun inkoopen te doen. Aangezien bij verschillende leden veel animo bestaat om een boekhoudcursus te volgen, zal uitgezien worden naar een be voegd leeraar. Hierna sluiting. Den Oever. JAARVERGADERING „APOLLO". Vrijdagavond hield de Muziekvereeni- ging „Apollo" haar jaarvergadering in de nieuwe zaal van den heer Lont te Den Oever. Van de drie-en-dertig leden waren er een-en-twintig aanwezig toen de voor zitter, de heer Koorn, de vergadering met een woord van welkom opende. Spreker heet in het bijzonder den heer Joh. Glab- beek, directeur der Vereeniging, hartelijk welkom, daar het de eerste maal is, dat de heer Glabbeek, die in het voorjaar bij de V ereeniging is gekomen, een vergadering Jbijwoont. De secretaris, de heer Bakker, leest het jaarverslag voor en daarna de notulen, belden worden onveranderd goedgekeurd. De rekening en verantwoording van den penningmeester worden in orde bevonden. Daa_rna volgt een bespreking over den aankoop van nieuwe instrumenten; be sloten wordt, indien de financiën het toe laten, hiertoe over te gaan. Daarna wordt een aanvang gemaakt met de bestuursverkiezingen De heeren C. Koorn, M. Kalf en K. Bakker treden af, doch worden met algemeene stemmen her kozen, die hun benoemingen aanvaarden. Het bestuur bestaat uit de heeren O. Koorn, voorz., D. Bakker, secr naris, D. Verfaille, penningm,, Jac. Bakker, biblio thecaris, M. Kalf en M. Bakker, léden. Besloten werd in November op een nog nader te bepalen datum een uitvoering te geven. Opgevoerd zal worden „Oom Kees", een operette in één bedrijf, terwi.il de avond met een groot bal zal worden be sloten. Deze uitvoering zal worden gehou den in de zaal van den heer Lont. Ook met het St. Nicolaasfeest zal „Apollo" zoonoo- dig weer haar medewerking verleenen. De penningm., de heer Verfaille, be treurt het, dat er veel kunstlievende leden bedanken, de contributie, die voor deze leden slechts 1.50 per jaar bedraagt, is toch niet te veel. Het is voor de Vereeni ging dan ook te hopen, dat het Ledenaantal dit jaar weer mag toenemen, voornamelijk de bewoners van Oost-Wieringen, want de Vereeniging kan den steun van deze leden niet missen. Er volgen nog eenige besprekingen van huishoudelijken aard, en dan komt de rondvraag, waarvoor geen liefhebbers zijn. Dan sluit de voorzitter de vergadering met een woord van dank aan de aanwezi gen voor de opkomst. ZUIDERZEEWERKEN. Ten behoeve van de voltooiï. kunstwerken in den afsluitdijk nabi., Oever is in den loop van de vorige w an een aanvang gemaakt met het bedrijfs- vaardig opstellen van 29 ijzeren schuiven in de uitwateringssluizen. In tegenstelling met de tot dusver gevolgde methode om spuisluizen in te richten met draaideuren, worden hier schuiven toegepast, welke een afmeting hebben van circa 7 X 12 m. en welke met behulp van contragewichten electrisch kunnen worden geopend en gesloten. De levering der schuiven is indertijd opgedragen aan „Werkspoor" te Amster dam; een groote drijvende stoombok van de N.V. Verschure te Amsterdam is hier voor speciaal aangevoerd. Deze bok heeft een hijschvermogen van 50 ton, zoodat bet plaatsen van de pl. m. 40 ton zware schui ven een vlot verloop heeft en er dan ook reeds een vijftal te bestemder plaatse zijn aangebracht. ONGELUK. De Zuiderzeearbeider, de heer W. Mul der, alhier, had het ongeluk bij het steen- lossen een stuk stortsteen op het hoofd te krijgen en verwondde zich daarbij vrij ernstig, zoodat hij zich terstond onder ge neeskundige hulp moest stellen. Breezand. KNAAPJE VERDRONKEN. J.l. Zondagmiddag, circa 4 uur, is een 13-jarige Albert Klein, bij het visschen op een aanlegsteiger op het haveneiland Breezand (Zuiderzeewerken) in zee geval len en verdronken. Ongeveer een uur later werd het lijkje opgehaald. INVOER VAN DEENSCH VLEESCH. De afdeelingen van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw in het Noor den van Noord Holland waren Zaterdag 10 October bijeen, ten einde te bespreken, welke maatregelen genomen kunnen wor den tegen den invoer van Deensch vleesch. De veeprijzen zijn de laatste weken zoo danig gedaald, dat het is te voorzien, dat de afzet van het overtollige vee dezen herfst niet kan worden opgestald, terwijl het verkochte tegen ongekend lage prijzen zal moeten worden opgeruimd. Donderdag 22 October zal een groote vergadering worden gehouden te Scha gen, waarbij de secretaris van de Holland sche Maatschappij een inleiding zal hou den en waar zal worden besproken, welke maatregelen kunnen worden genomen om de veehouderij voor ondergang te behoe den. Bij de samenstelling van onze tarieven is voor oocen gehouden, dat het meeren- deel der aangeslotenen niet volledig het toegestane maxi mum-waterverbruik be reikt. Indien iedereen zich door water- verspilling zich zou laten verleiden tot het gebruik van de totale toegestane hoeveel- eid., zouden de kosten voor waterlevering belangrijk stijgen en de tarieven daardoor eveneens verhoogd moeten worden. De in gezetenen kunnen dus de tarieven zoo laag mogelijk houden door het waterver bruik tot een minimum te beperken. Wat nu den rekenmeester betreft, die reeds lang ter ziele zou zijn, kan het na volgende worden medegedeeld. Nog slechts enkele jaren geleden is door de Vereeniging van Waterleiding-Directeu ren in Nederland, in samenwerking niet het Rijksbureau voor Drinkwater-voorzie ning, een leidraad uitgegeven voor de samenstelling van waterleidingtarieven. Onder het hoofdstuk „Waterlevering voor huishoudelijke doeleinden", wordt het vol gende opgemerkt: „Het wordt zoowel om practische, sociale en hygiënische redenen niet wenschelijk geaeht het water uitslui tend over den meter te leveren tegen een vasten prijs per m*. Een zuiver meter- tarief, waarbij alleen het gebruikte water betaald zou worden, schijnt het meest bil lijke, maar komt toch niet in aanmerking. Dat stelsel kan aanleiding geven tot ver keerde bezuiniging, en het gebruik van onzuiver en wellicht besmet water in de hand werken, waardoor niet alleen de directe gebruiker geschaad zal kunnen worden, maar ook ernstig gevaar voor zijn omgeving kan ontstaan. Evenwel dient gewaakt te worden tegen water-verspilling, zoodat het meter-tarief onvermijdelijk gepaard moet gaan met een maximaal toegestaan verbruik. Het meer dere verbruik wordt dan extra in rekening gebracht, waardoor water-verspilling van drinkwater zooveel mogelijk wordt beteu geld." U geachte redactie, dankzeggend voor de inzage van het ingezonden stuk, de Directeur der Water- en Lichtbedrijven, J. N. E. TEUNE. v-iiamens de commissie van onderzoek wordt GEMENGDE ZANGVEREENIGING „ZANG EN VRIENDSCHAP". Bovengenoemde vereeniging gaf j.l. Zondagavond een zanguitvoering in de concertzaal van den heer J. Lont te Den Oever. De vereeniging heeft niet te klagen gehad over gebrek aan belangstelling, want toen de heer de Haan zijn openings woord uitsprak, was de zaal bijna geheel gevuld. De heer de Haan heette alle aan wezigen hartelijk welkom; in het bij zonder den directeur van het zangkoor, den heer Hovenier, alsmede de optredende solisten. Wat de uitvoering op zichzelf betreft kunnen wij, generaliseerend, niet anders zeggen, dan dat alle ten gehoore ge brachte zangnummers, bijna zonder uit zondering, op voorbeeldige wijze werden vertolkt, waarin wij aanleiding venden om critiek op enkele kleine tekortkomin gen achterwege te laten. Een aardige afwisseling vormde het zangstukje „Op het ijs", gezongen door kinderkoor met het daarbij passend schimmenspel. Na de pauze werd de Lentenachts Fantasie" van J. Paardekooper opge voerd. De pianobegeleiding bij deze cantate was in goede handen bij mejuffrouw Bets Igesz uit Schagen, terwijl ook de solo partijen,behoudens enkele kleine haperin gen, zeer goed verzorgd werden door Geachte Redactie. Als de plaatsgen ooten dit lezen, dan zullen ze wel in koor zingen: o, Hagenaar heeft ook weer wat. Beter ware het echter, diat zij, die dit zeggen, medewerkten om de plaatselijke wantoestanden uit de we reld te helpen, want door deze woorden geven zij de gemeente-autoriteiten het recht om precies te schiemannen zooals dat de heeren belieft. Ik wil hier eens een woordje spreken over het waterverbruik, of liever gezegd, de Heldersche waterchaos. Een zeker kwantumnaar ik vermeen 13 meter wordt toelaatbaar geacht. Blijft men hier beneden, dan moet toch het toegestane be taald worden, d. w. z. men moet dan water betalen wat men niet verbruikt heeft. Overschrijdt men het kwantum, dan moet er bijgepast worden. Het is met één woord: fraai. De ondergrond is duidelijk. Er is waarschijnlijk door een rekenmeester die wellicht allang ter ziele is een zoo danig kwantum gesteld, hetwelk door een normaal oezin onmogelijk gehaald kan worden, ergo, wordt dan het waterverbruik een winstafwerpend melkkoetje, al is er dan ook aan die melk 'n verdacht luchtje. Het wordt daarom m. L hoog tijd, om der rechtvaardigheidswille, het meer beruchte dan beroemde kwantum op te doeken, en alleen het verbruik te betalen, hetwelk de meter aanwijst Tenslotte: De inwoners die een water meter hebben, moeten eendrachtig agee- ren om dezen verkeerden toestand uit de Heldersche wereld te doen verdwijnen. U dankend voor de verleende plaats ruimte, teeken ik, Hoogachtend, HAGENAAR. Oude Schoolstraat 8. De Directeur der Water- en Lichtbe drijven was zoo vriendelijk ons de vol gende toelichting op het- bovenstaande ingezonden stuk te geven, waarvoor wy hem bij deze onzen dank brengen. Red. Held. Crk). Het is mij niet mogelijk in enkele regels een uitleg gin" te geven van de vele mo tieven, die geleid hebben tot de samstel- liixg van onze water-tarieven, aangezien het moeilijke vraagstuk van de algemeene water-voorziening in ons land daarin be trokken zou moeten worden. In het kort zy daarom medegedeeld, dat de tarieven 'n zoo zuinig mogelijk gebruik van drinkwater beoogen en het geenszins de bedoeling is zooveel mogelyk winst met het waterleidingbedrijf te maken. In dit opzicht kunnen onze tegenwoordige water tarieven gemakkeüik den toets der critiek doorstaan, omdat de huishoudelijke tarie ven in geheel Noord-Holland hooger zijn dan in onze gemeente. Eerste luit. J. R. van Wijk, van den staf der genie in Den Helder, is overgeplaatst bij het regiment genietroepen te Utrecht. De dienstplichtige korporaal J. Meijroos van het regiment kust^rtillerie is te rekenen van 3 October j.l. bevorderd tot sergeant- titulair. De dienstplichtigen lichting 1931 ie ploeg onderofficiersopleftiing 2e reg. onbereden ar tillerie zullen op 17 October a.s. in het genot van groot verlof worden gesteld. Bij K. B. zijn met ingang van 1 November eervol uit den dienst ontslagen generaal- majoor W. J. C. Schuurman, F. J. Quanjer en P. H A. de Ridder, resp. I.d.A. en com mandant II en IV Divisie, en met ingang van dien datum benoemd tot luitenant-generaal. De majoor N. T. Carsten, van den gen. staf, is benoemd tot ridder in de Orde van de Poolster van Zweden. De luitenant-kolonel J. H. Fruijt van Her tog, van de Kon. Mil. Ac., is met ingang van 1 October j.l. benoemd tot commandant der school voor reserve-officieren der infanterie. De te luitenant W. Wildschut van het wa pen der artillerie is van zijn detacheering te Curacao ontheven en ingedeeld bij het 1 reg. onb. art. Met ingang van 1 November 1931 is be noemd tot generaal-majoor inspecteur der artillerie kolonel M. Ridder van Rappard, commandant van de IV artillerie brigade; tot luitenant-kolonel de majoors 5. Schildermans en J. M. Ridder van Rappard, resp. directeur Mil. Gasschool en commandant van het reg. kust-artillerie. Leveringen. De levering van het voor het garnizoen te dezer stede benoodigde zout is opgedragen ana de firma Kolff en Vis te Rotterdam. Van 10 en 12 Oct. BEVALLEN: M. C. Hoogendorp Vera, d.; J. M. Mensertv. Megchelen, d.; R. MeijeringMulder, d. OVERLEDEN: Wed. I. P. Clowting, 84 j.; K. Schrander, 17 j.; J, Sprengers, 2 mnd.; A. BakkerBlom, 66 j. 10 Octt. 1931. Vertrokken voor toezicht op de visscherij Hr. Ms. „Vulcanus". Aangekomen van Harlingen en vertrokken naar Londen Eng. s.8. „Leeuwarden". 12 Oct. 1931. Aangekomen Van Gistermunde en vertrok ken naar Akersloot Deensche palingschip „Jörgensen". Naar waarnemingen verricht in den morgen van 13 October. Medegedeeld door het Kon. Nederlandsch Meteriologische Instituut te de Bilt. Hoogste stand 770.2 te Valentia. Laagste stand 745.0 te Vardö. Verwachting: Zwakke veranderlijke wind, later uit Noordelijke richtingen, nevelig tot half of licht bewolkt, weinig of geen regen, iets koeler overdag.

Heldersche Courant | 1931 | | pagina 7