Bescherm Uw keel De rekeningen van beide voordrachten worden z. h. s. conform vastgesteld. Klerk Gemeentewerken. Voorstel tot aanstelling van een klerk by den dienst van Gemeente-werken en tot wijziging van de salarisverordening 1920. Dr. F eenstra Kuiper vindt het zonderling, dat men een ambtenaar, die biykens de bijlage niet meer voor zijn werk geschikt is, niet pensionneert. De Voorzitter antwoordt, dat de heer Verheul wegens zijn leeftijd niet meer in staat is te fietsen en alles loopend moet afdoen, waardoor er stagnatie ont staat. Maar dit is voor afkeuring. UWl v/. natuurlijk geen reden De heer Feenstra Kuiper wijst er op, dat in de bijlage gesproken wordt over den gezondheidstoestand". Hoe zit dat dan? (In de Bijlage wordt gezegd: „Nu doet zich echter de omstandigheid voor, dat de Inspecteur van het Bouw- en Wo ningtoezicht meer hulp noodig heeft, om dat hij in verband met zijn gezondheids- uc niH aIle aan z„n ambt verbonden J req uest aanTen"Raad" van het Hoofdbe- nontmipn Nederlandschen bijzonder onderwijs uit de publieke kas wordt gefinancierd: wy hebben hierdoor bereikt, dat breede lagen onzer bevolking een beteren kiik op onder» ijstoestanden hebben verkregen. Als de heer Sehoeffe- lenberger nu terug wil naar dien vree- geren töd. zon dat niet in het belang ziin van de volksontwikkeling. De heer Biersteker: We begeven ons nu in een debat over het onder» ijs, terwiil wij niets anders hebben te doen dan dit voorstel aan te nemen, dat door de wet ons wordt opgelegd. Laat de heer Sch. het dan afstemmen, maar laten we er niet over praten. De heer Schoeffelenberger: Er is geen sprake van, dat spr. zyn mond houdt. Het gaat er bij spr. cm te consta- teereu, dat de wet zoo onvoldoende is. Het voorstel wordt vervolgens aange nomen. Voorstel om afwijzend te beschikken op een verzoek om aan den conciërge der Ambachtsschool over de jaren 1921—1927 te veel uitbetaalde salaris voor rekening der gemeente te nemen. By de stukken is overgelegd pensioneering E. J. Bok. een kan verrichten. toestand niet alle werkzaamheden meer Redactie). De Voorzitter geeft toe, dat men dit wei anders had kunnen redageeren. V at overigens de aanstelling van een klerk betreft, het personeel van Gern.- werken neemt niet toe, wel de werkzaam heden. De heer Van der Vaart merkt op, dat als men wat ouder wordt, vanzelf de werkcapaciteiten minder worden. Het is een gelukkig ding, dat B. en W. maatre gelen willen treffen om den dienst beter te doen functionneeren. Deze voordracht is een stap in de goede richting. De heer Biersteker vraagt of deze gevraagde klerk een tydeiyke hulp is voor den heer Verheul dan wel een vaste be trekking krijgt. Dit laatste is het geval, zegt de Voor zitter: Er moet een klerk bijkomen, de opzichters zijn te veel aan hun bureau ge bonden door allerlei paperassen, de ge meente breidt zich voortdurend uit. Dr. Feenstra Kuiper: Wat ge beurt er in 1932, als de heer Verheul met pensioen gaat? De Voorzitter: Dan ko-mt er een nieuwe voor hem in de plaats. De '.eer Biersteker: Dan is deze voordrac' ook camouflage. Laat men dan zeggen: er is personeel tekort. Maar thans werpt men de schuld van een achterstand op een ambtenaar als de heer Verheul, men beschuldigt hem, dat hq niet hard genoeg meer voort kan. Terwyi de heer Verheul iemand is, die juist altijd hard gewerkt heeft. De heer E ii 1 d e r s sluit zich hierbij aan. Het voorstel is niet goed geredigeerd. Bij acclamatie vervolgens aangenomen. stuur van den Centraien Nederlandschen Ambtenarenbond om aan den betrokkene kwijtschelding te geven van het te veel genoten salaris. Aan de toelichting op dit adres is het volgende ontleend: „In 1929 is Kwinkelenberg een schry- „ven van den Minister getoond, waaruit „hem bleek, dat zijn salaris 200 minder „bedroeg dan hem nog op dat oogenblik „was berekend. Op grond daarvan is hem „over 1930 reeds 200 minder uitgekeerd „dan in 199. Eerst in 1980 is hem mede gedeeld, dat aan het bestuur der Am- „bachtsschool reeds op de hieronder vol gende data is geschreven, dat hij over „de daarbij vermelde jaren te veel heeft „ontvangen, en wel: 25 Nov. 1922, over „1921 45.50; 9 Oct. 1924 over 1922 54; „6 Aug. 1925 over 1S28 44.82; 20 Maart 1928 over 1925 76.76; 11 Juli 1928 over 1926 228.75; 24 Juli 1929 over 1927 91.50; 14 Mei 1980 over 1928 137.25; „Juni 1930 over 1929 145. „Had het bestuur der Ambachtsschool „hem telkens van de gemaakte foutieve „berekeningen en de te hooge trakte- „mentsbetalingen in kennis gesteld, dan „zou de verrekening der verschillen on middellijk hebben kunnen worden ge kegeld, terwijl tevens zijnerzijds maat regelen hadden kunnen zijnberaamd om Voorstel tot vaststelling van de vijf "l'" Kot„offonrlo rl< Mededeeling omtrent de toekenning van vergoeding ex art. 1 der Verordening op de pensionneering der Wethouders enz. aan den oud-wethouder E. J. Bok. De heer Schoeffelenberger was lid van de Commissie, welke destijds advies hierover uitbracht, maar spr. heeft nooit gedacht afstappersgeld te moeten geven. De Voorzitter: U misschien niet, maar de Raad wel! Op dit antwoord ontsteekt de heer Schoeffelenberger in toorn, op feilen toon protesteert hij tegen een der gelijke wijze van discussieeren. Door het rumoer in den Raad is spr. op de pers tribune moeilijk te volgen. Het is nimmer de bedoeling geweest, zoo zegt hit, aan den heer Bok ook afstappersgeld uit te kee- ren; dat heeft een gansch andere bedoe ling, zooals hij nader aantoont. Het pen sioen moet z. i. worden toegepast volgens art. 2 der verordening. De heer De Zwart antwoordt, dat in derdaad de Commissie dit zoo niet bedioeld had, maar door het amendement-Bierste ker-Van Dam is de pensioenregeling niet meer volgens art. 2 vastgesteld, maar art. 4 werd zoodanig gewijzigd, dat het afstap- persgeld voorgaat zoolang dit hooger is dan het pensioen. De heer Biersteker: Dat is ook billijk! De heer De Zwart; Daar praten we r.iet over, het gaat er nu alleen om of B. en W. de verordening goed hebben ge ïnterpreteerd. De wijziging is met alge- meene stemmen, ook die van den heer Schoeffelenberqer, aangenomen. De heer Bot begrijpt niet, dat de heer Sch. hieraan medegewerkt heeft. Deze nieuwe regeling is nog duurder dan de oude, en we zijn er niets mee opge schoten. De mededeeling wordt voorts voor ken nisgeving aangenomen. Schoolbanken voor de rhr. ar holen. Voorstel tot het verleenen van mede werking voor de aanschaffing van school banken door de Sch ooi vereen iging „Laat de Kinderkens tot Mii komen". Pr. Feenstra Kuiper vraagt hoe r. f eeiisu» het College denkt dit voorstel uit te voe ren. De Heidersclie Schoolvereeniging moet het altijd met gebruikte bonken doen; worden hiervoor nieuwe aange Neen, in overleg verzorg hoor dagelijks gorgel droog met k 25, 4S en 65 CU. Vergoeding bizondere scholen. Aangenomen wordt het voorstel tot vergoeding overeenkomstig art. 100 L.O.- wet aan de Vereeniging „Laat de kinder kens tot mij komen" (onderwijzerssala- rissen). Strafverordeningen. Voorstel tot het sluiten van een nieuwe overeenkomst met de gemeente 's-Graven- hage inzake toelating van leerlingen op de Gymnasia, enz. dier gemeente. De heer Tiessen vraagt welke ver plichtingen deze overeenkomst voor de gemeente meebrengt. DeVoorz' er 400. De heer Tiessen wijst er op, dat dit slechts voor één leerling is, welks ouders dit bedrag zeke kunnen betalen. Daar tegenover staat, spr. een weduwe heeft gesnroken, die slechts moet leven van enkel ouderdomsrente en voor wie een steunaanvrage is afgewezen. Bovendien kreeg zij nog een doktersrekening van 25.—. De Voorzitter interrumpeert den spr. Dit geval heeft niets met de aan de orde zijnde vraag te maken. U moet geen vergelijkingen maken, die kant noch wal raken. Wethouder De Boer zet uiteen, dat de kwestie bij rijkswet is geregeld. Als wy geen onderwijsinrichting hebben als een gymnasium of lyceum en die is in andere plaatsen wel, dan moeten wij leer lingen in de gelegenheid stellen die on derwijsinrichting te bezoeken en de ge meente moet de kosten daarvoor dragen. Hoe het inkomen is van de ouders, doet niets ter zake. Een vergelijking met we duwen kan niet worden gemaakt. Als de betrokken leerling van het gymnasium te Alkmaar gebruik zou maken, zou het de gemeente ook geld kosten, hoewel minder. Welnu, de betrokken ouders be talen dat meerdere aan de gemeente terug. Het doet spr. genoegen, dat deze zaak hier eens ter sprake komt, daar men in verkiezingsdagen dit geval altijd uitbuit. De heer Schoeffelenberger protesteert er tegen, dat men den heer Tiessen - hier aldus heeft behandeld. Zijn vergelijking acht spr. zeer ad rem en als de heer de Boer de verkiezingscampagne ophaalt, is dat niet ad rem. Bij Tiessen was dat wel het geval, en het is de plicht der raadsleden, dit af te keuren van die weduwe. De Voorzitter: Nu wekt u weer verkeerde voorstellingen. De heer De Zwart wil de zaak nog even rechtzetten, daar hier de voorstel ling wordt gewekt, alsof het een buiten gewoon geval betrof en hier iets extra's wordt gevoteerd, waarvan anderen niet zouden genieten. Ons Handelsonderwijs wordt voor 75% door het Rijk betaald, de gemeente subsidieert dit met 25 zijnde 20.000. Daar gaan 100 leerlingen o<p die Handelsschool, zoodat elke leerling de gemeente 200 kost. De heer Schoeffelenberger: Dat is ook fout! De heer De Zwart: Komt er nu van „verdere verschillen te voorkomen. Dat „dit achterwege is gebleven, heeft hem „thans in moeilijkheden gebracht, het- „geen derhalve uitsluitend te wijten is „aan de nalatigheid van het Schoolbe stuur." De heer Van L o o kan zich indenken, dat het College met dit voorstel is ge komen. De Raad mag er evenwel toch zeker wel een woordje over meespreken. Als we nagaan wat het schoolbestuur ge daan heeft, zou men dat ervoor aanspra kelijk willen stellen. Niet minder dan acht aanmaningen heeft het ontvangen, dat het te veel betaalde aan den conciërge en men stoorde er zich niet aan. Nu moet de man tenslotte zijn Vakbond in den arm nemen voor een verzoekschrift aan B. en W. 't Valt niet mee als men zes kinderen heeft een paar honderd gulden bij te passen. Spr. is van meening, dat de Raad zich moet uitspreken en het Schoolbestuur verantwoordelijk stellen voor de zaak. 't Frappeert spr., dat in het bestuur twee gedelegeerden van bet ge meentebestuur zitten, en hii zal gaarne vernemen of deze iets van de aangelegen heid hebben afgeweten en het bestuur op zijn plicht hebben gewezen. jaarlijksche verordening betreffende de strafverordeningen die nog van kracht zijn. Conform. Centrale verwarming school Julianadorp. Voorstel tot het aanbrengen van een centrale verwarming in de school te Juli anadorp. Idem. Salarlswijzlging vroedvrouwen. Voorstel tot wijziging van de salarisver- ordening 1920 (salaris der vroedvrouwen). De heer Tiessen vindt de bijlage r.iet juist, waar er staat, dat de praktijk der beide hier gevestigde vroedvrouwen jaarliiks kleiner wordt tengevolge van het feit, dat meer en meer verlossingen door doktoren worden gedaan. Spr. vraagt na dere toelichting. De Voorzitter lioht de bijlage toe. Het is volstrekt geen bezwaar als zich hier meerdere vroedvrouwen zouden ves tigen, maar van gemeentewege hebben wij er aan twee genoeg en het salaris van de derde wordt thans aan de tweede uitge- Wethouder Smits zegt, dat de schuld j keerd, zoodat de kosten niet stijgen. Het voorstel wordt vervolgens bij accla matie aangenomen. Parkeeren van auto's. De heer Biersteker komt nog even terug op het voorstel betreffende de vast stelling van strafverordeningen. Hii doet, mede namens ziin fractiegenoot dr. Feen stra Kuiper, het navolgende voorstel: „De ondergeteekenden hebben de eer voor te stellen, dat in de Algemeene Po litieverordening (Afdeeling III) zal wor den bepaald: Het parkeeren van motorrijtuigen en alle andere rij- of voertuigen zal slechts geoorloofd zijn: a. in de Spoorstraat, de Koningstraat en de Keizerstraat op de oneven dagen der maand (1, 3, enz.) aan de onevenzijde dier straten en op de even dagen der maand (2, 4, enz.) aan de even zijde dier straten. b. aan het Julianapark aan de zijde van het plantsoen. De Voorzitter antwoordt, dat deze zaak niet bij dit punt thuishoort. Binnen kort komt hieromtrent een voorstel. Aanschaffing van platen chr. scholen. Voorstel tot het, verleenen van mede werking voor het aanschaffen van platen die verplichtingen uitspreken. Wy kun-1 enz. door de Schoolvereeniging „Laat de eigenlijk by het Rijk ligt. Er verloopt te veel tijd tusschen de verrekening en de goedkeuring; spr. is een van de gedele geerden van het gemeentebestuur, maar de rekening was al eenige jaren toen dit ontdekt werd. Er zy'n overigens meerdere zulke gevallen, dat salaris moet worden teruggestort, ook wel omgekeerd. Boven dien ging de vorige directeur nogal vrij moedig om met de stukken. Men kan hier niet een bepaald persoon beschuldigen, er is aan alle kanten schuld. Het bestuur liet den directeur te groote vrijheid. De heer Van Loo: Acht jaar lang! De heer Smits: Jawel, maar dit laat ste geval loopt ook al drie jaar. Het is een samenloop van omstandigheden, maar de hoofdzaak is wel bij de regeering. De heer Schoeffelenberger wil voorstellen de gelden op het bestuur te doen verhalen, teneinde dit tot eenige meerdere waakzaamheid te prikkelen. De heer Van Dam sluit zieh aan by den heer Van Loo. De regeering heeft te lang gewacht, maar men kan dit het De partement niet te zeer verwijten. Door gebrek aan toezicht en groote slordigheid is deze man voor groote moeilijkheden geplaatst. Het bestuur der school heeft zeker moreele verplichtingen tegenover hem, maar wy kunnen niet meer doen dan nen het niet dwingen. De Voorzitter wijst op het slot van het voorstel van B. en W., dat deze aan gelegenheid niet op den weg ligt van den Raad, en stelt voor overeenkomstig het advies van B. en W. te besluiten. Wethouder De Zwart wijst er alsnog op, dat de gemeente bereid is haar aan deel van 30 kwijt te schelden, indien het Rijk de overige 70 schrapt. De heer Van der Vaart wijst op de gevolgen van de aanvaarding van dit voorstel. De betrokkene moet dan het ge lag betalen. Als men de zaak principieel stelt zooals de voorzitter doet, is de ge meente wel gedekt, maar men staat dan ook voor alle consequenties. Wij zijn met thans naar Den Haag gaat, de gemeente p. v gesproken, veel meer kosten. Spr. wijst er voorts op, drilkt„ rLe grijpt al deze dat elk jaar by de begrooting de bedra- stuur (],.r gen worden vastgesteld voor het onder wijs en nimmer tegen deze hooge uitga ven voor onderwijs is geprotesteerd door deze menschen, die er zelf van profitee- ren. Nu het er een geldt buiten de ge meente, komt er protest. De heer Van Dam: De heer Schoef felenberger, die zooeven interrumpeerde dat die kosten voor de Handelsschoolleer lingen ook fout waren, bestrijdt dus eigenlijk het standpunt, dat de kosten voor het onderwijs door het Ryk gedra gen worden. Hij zou die dus door de ouders willen zien gedragen. Spr. is even wel dankbaar, dat al tien jaar lang het stuur der Ambachtsschool gezegd"heeft: organiseer een verlotinkje, en gij hebt dé gelden terug. Jaarlijks houden ze toch zoo'n verloting voor eigen werk. Maar wy kunnen ons toch niet bezighouden met fouten door het bestuur gemaakt. De heer Van Loo wijst er op, dat het een bizonder geval betreft. Meermalen worden door menschen in rijksdienst gel den teruggestort, maar hier is de zaak acht jaar lang verdonkeremaand. De heer De N ij s acht het een gevaar lijk precedent dat de Raad het bestuur verantwoordelijk stelt. De discussies worden gesloten eii con form de voordracht besloten. Kinderkens tot Mii komen". De heer E y 1 d e r s wijst er op, dat het Schoolbestuur de aanvraag voor de wand platen voorloopig heeft ingetrokken, het geen evenwel niet insluit, dat men zich met dit voorstel kan vereenigen. Het be treft hier een aanvrage voor 8 wandpla ten, in totaal van 36, die over twee jaar zullen worden verantwoord. Nu wordt voorgesteld dit bedrag te halveereii, het geen spr. krenterig vindt. Hii stelt voor alsnog het volle bedrag van 36 te vo- teeren. De Voorzitter merkt op, dat de Comm. ex art. 2 met algemeene stemmen dit voorstel heeft aanvaard. Het College kan van dit advies niet afwijken. Dr. Feenstra Kuiper zet uiteen, dat de zaak eenigszins anders is dan wordt voorgesteld. Technisch kan een besluit als dit niet worden genomen, aangezien de Raad niet het recht heeft voorwaarden te verbinden aan de goedkeuring- 18 de aan vrage te duur, dan geldt daarvoor art. 77 der L.O.wet. Dit raadsbesluit zou niet worden goedgekeurd. De Voorzitter: De sop is de kool niet waard, maar omdat we dit advies kre gen en bovendien het jaar bijna om is, «aarvoor de aanvrage geldt, hebben wy niet op terug willen komen. De heer Feenstra Kuiper: Maar u laat den Raad een besluit nemen, dat juridisch met kan worden genomen. De heer an Dam brengt een redac-warming, uie c tiewyziging aan, waardoor het wel moge-1 speciaal daarv lyk is het besluit te nemen. Conform besloten. worden schaft? De Voorzitter: regeld zooals u haar voorstelt, met het Schoolbestuur wordt de zaak ge- Vemoeding aan leerlingen biz. seholen. Voorstel tot het verleenen van vergoe ding overeenkomstig art. 18 der L.O.wet 1920 voor leerlingen der R.-K. scholen. Bij acclamatie aangenomen. Autobnsvervoer van school kinderen. Voorstel tot het verleenen van vergoe ding overeenkomstig art. 18 der L.O.wet 1920 voor leerlingen der o. 1. scholen 1 en 7. Eenige rectificaties, van in de Bylage geslopen fouten, worden hersteld. De heer Feenstra Kuiper geeft in overweging, teneinde aan deze tamelijk hooge kosten te ontkomen, te trachten een "collectief vervoer hiervoor te krijgen. De Voorzitter antwoordt, dat hier over in de laatste vergadering van B. en W. gesproken is. Met den betrokken wet houder zal overleg worden gepleegd. Maar de ouders zelf hebben nog contracten loo- pen met de autobusondernemers. Het yoorstel wordt aangenomen. Geen nieuwe ketel centrale verwarming Chr. school Kanaal- weg. Voorstel om geen medewerking te ver leenen aan de schoolvereeniging „Laat de Kinderkens tot Mij komen" voor het ver nieuwen van den ketel voor de centrale verwarming der school aan den Kanaal- weg hoek Kolensteeg. De heer E ij 1 d e r s gaat uitvoerig op deze zaak in. De afwijzende adviezen zy'n gebaseerd op de volgende overwegingen: lo. het betreft hier slechts vernieuwing van den ketel zonder dat uitbreiding hier van plaats heeft; 2o. volgens de N.V. v/h Wolter Dros zou zelfs reparatie van den ketel mogelijk zyn; 3o. deze opvatting vindt steun in de bestaande jurispru dentie. Op al deze punten gaat spr. na der in. Antwoord op de eerste opmerking: Dus als er een vernieuwing van een ketel noodig is en daar heeft een uit breiding plaats, dan wordt toegepast art. 72 e.a. Zoo iets is in flagrante tegen spraak met de logica en tevens met de werkelijkheid. Wanneer in een school nieuwe banken moeten komen of kachels wegens ouderdom of slijtage worden deze gegeven. Gaan ze de redelijke eischen, voor het geven van onderwys, niet te boven, dan worden de kosten be streden uit art. 72, alleen eventueele reparaties moeten bestreden worden uit art. 101 en wanneer gesproken wordt van vernieuwing van banken, kachels, enz. is van uitbreiding geen sprake, alleen vervanging anders niet. Het ver vangen van een nieuwe ketel behoort en is inderdaad een kapitaalsuitgave, even eens een kachel en behoort bestreden te worden uit art. 72, waarvoor dit art. geldt. Ten andere zeggen B. en W. dat re paratie van den ketel mogelijk is. Hoe weten zij dat? Is door het Gemeentebe stuur een onderzoek ingesteld? Ik mag veronderstellen van neen, want anders zouden de bewijsstukken wel voor den Raad ter inzage heben gelegen. M. de V. hadden B. en W. het maar gedaan, dan weet ik zeker, dat zy het schoolbestuur in het gelijk zouden gesteld hebben. By andere gelegenheden is er overleg ge pleegd met het schoolbestuur, nu echter niet. Ook het advies van de commissie is in deze fout; zij had ook eens moeten onderzoeken, gaan kijken, enz. En com missie èn B. en W. gaan af op den brief van Wolter en Dros te Amersfoort, die door een deputatie van het schoolbestuur aan den Burgemeester is overhandigd. In het kort is de zaak toegelicht, de misère, welke het schoolbestuur in den loop der jaren heeft medegemaakt werd uiteengezft en verder is met het school bestuur niet geconfereerd Het schoolbestuur draagt Wolter en Dros op den ketel eens grondig na te zien, daar er wederom, voor de zooveel- ste maal, defect aan den ketel is. Deze firma schrijft dato 31 Juli 1931: ,Er zijn twee leden van den ketel defect, de kos ten dezer reparatie zullen ongeveer een 250.— bedragen. Wy merken hierbij op, dat deze ketel de laatste 10 jaren circa 687— aan reparatie heeft gekost, wat buitengewoon hoog is. Dit schrijven wy gedeeltelijk toe aan het feit, dat de ketel in of vlak na den oorlog geleverd is en de onderdelen zyn beslist van minder goede kwaliteit geweest, dan het tegen woordige product. Waar nu de bestaande ketel ontzaglijk duur in reparatie is ge weest, meenen wy u ten sterkste te moeten afraden dezen ketel te repa- reeren." De Voorzitter; De heer Eylders slaat een stukje uit den brief over, n.1. dat waarin gezegd wordt, dat de vernie ling van den ketel voor een deel mede te danken is aan den vochtigen kelder. De heer Eylders: Die kelder is ver leden jaar gerepareerd. Nu kunnen B. en W. zeggen, ja de leverancier levert liever een nieuwen ketel dan de oude te repareeren. Opge merkt zy, dat indien B. en W. of de Comm. eens gesproken hadden met het schoolbestuur, zy geheel anders zouden oordeelen. Door het schoolbestuur is meerdere malen een grondig onderzoek ingesteld naar de deugdelijkheid van dezen ketel, en ook heeft het reparatie's laten verrichten buiten Wolter en Dros om, zoodat de uitgaven grooter zijn dan hieraan aanvankelijk wordt genoemd. De heer Monhemius heeft zich in verbinding gesteld met opzichter Duinker, wat aan gaat de reparatie en met practische men schen van de Rijkswerf, kundige men- schen_ op het gebied van centrale ver warming, die op genoemde inrichting ®PeciaaJ daarvoor worden gebruikt, en i un advies was, dat reparatie onge- wenscht is en geld ve* ketel bestaat uit materialen, zooals die in de mobilisatie werden geleverd, ondeug delijk. Zij zeggen dus niet: het is onmo gelijk, .want alles is tenslotte te reparee ren, ook een oude kachel of schoolbank. Zie vergadering, dat is een oordeel niet van belanghebbenden, maar van menschen, die bevoegd zijn om te oor deeen. En doen wij menschen dan niet precies eender in ons particuliere leven. Waneer u een ondeugdelijke fiets heeft, dan zegt de reperateur ook wel tegen u: nu ja, hii kan wel gerepareerd, 2 nieuwe wielen, nieuw stuur, zadel en trappers, dan is de fiets gerepareerd, maar zal iemand zoo dwaas zijn om zulks te doen? Zoo moet reparatie bekeken worden met bet oog op 1 geheel en dan is het niet alleen Wolter en Dros, maar ook het on derzoek buiten belanghebbenden om. En ten derde verwijzen B. en W. naai de uitspraak van Gedeputeerde Staten en Kon. besluiten. In genoemde Kon. be sluiten is slechts sprake van radiatoren en niet van een ketel. Het Kon. Besluit van 13 Dcc. 1930 is mijns inziens niet van toepassing op dat gene wat hier wordt bedoeld, daar gaat het in hoofdzaak over onoordeelkundig behandelen van de centrale verwarming, het laten stukvriezen van radiatoren en leidingen enz. Een kachel en een ketel zijn daarin gelijk, het zyn beide verwar mingsbronnen. Ik zal dicht bij huis bly- ven. De Raad van Den Helder voldeed aan het verzoek van de aanvrage Helder- sche Schoolvereeniging om medewerking ingevolge art. 72 e.a. voor vdea an aan schaffing van 2 nieuwe kachels en nieu we gordijnen voor 2 lokalen. De Directeur van Gemeentawerken adviseert om de aanwezige kachels door nieuwe te vervangen, omdat deze niet meer voor het gebruik geschikt zyn. (Zie bylage 169 van 1929, raadsbesluit van 10 December 1929.) Eveneens is door den Raad besloten op het verzoek der vereen. „Laat de Kin derkens tot Mij komen" medewerking in- ingevolge art. 72 e.a. voor de aanschaf fing van 2 nieuwe kachels en nieuwe gor dijnen voor 2 lokalen. De Directeur van Gemeentewerken oude, school Koningstraat. Advies Di recteur Publieke Werken als van de Hel- dersche Schoolvereeniging. Dit verzoek was voor ons ligt gaat ook over een kachel n.1. (ketel) die thans vervangen is en by het uit elkander ha len geheel niet meer in een staat is voor reparatie. Ik wensch niet het College van B. en W. de misère, de lijdensgeschiede nis, welke het schoolbestuur heeft mede gemaakt, maar wel mag ik van hen ver wachten medewerking in deze aange legenheid. Het bestuur heeft, zooals ik al eerder zeide, vooraf met den Burgemees ter en Wethouder van Onderwys overleg gepleegd. Verder was het schoolbestuur van meening, dat de zaak voor elkander komt. In dien tusschentijd heeft het niets meer gehoord, totdat deze bylage 156 verscheen. M. de V. Ik geef het College van B. en W. ernstig in overweging deze bijlage aan te houden, een onderzoek in te stel len en een gunstige beslissing is vrijwel zeker of dat de Raad gunstig wil beslis sen hedenavond; daar ik zekerlijk over tuigd ben dat het schoolbestuur in een afwijzende beslissing van den Raad n' -t zal berusten. De fout is dat het Gemeentebestuur geen overleg heeft gepleegd met het schoolbestuur en geen onderzoen heeft doen instellen naar de deugdelijkheid van den ketel. De heer Van Dam weet, dat het schoolbestuur indertijd actief was en den kelder in behoorlijken staat heeft ge bracht. Het schoolbestuur is niet nalatig geweest, het is ook niet de bedoeling, dat het College van B. en W. niet wil mede werken, maar het is in de meening, dat het geen medewerking verleenen kan. In dien het College een onderzoek instelt zal het wel blijken, dat de ketel niet meer gerepareerd kan worden. Spr. merkt op, dat we zoo juist voor de school te Juliana dorp een verwarming hebben gevoteerd. De heer De Zwart: Dat betreft een nieuwe aanvraag! De heer Feenstra Kuiper sluit zich aan by den heer Van Dam. Juridisch is deze zaak in orde: e<a:i ketel wordt door de Kroon beschouwd als een onderdeel eener centrale verwarming. Maar spr. zou het zeer op priis stellen indien men in deze het schoolbestuur zou willen tege moetkomen. Er zou een uitweg zijn indien men een ketel aanschafte van een nieuw systeem. De Voorzitter: De heer Eijlders heeft een uitvoerig be.toog gehouden over de vernieuwing van den ketel. Wij ont kennen de juistheid daarvan niet, maar de strijdvraag is slechts: wie betaalt dit? Vandaar dat een onderzoek, zooals de heer Eylders wenschte, niet noodig was. Thans wordt een beroep gedaan op 's Raads wel willendheid. Dat is een andere vraag, die onder de oogen kan worden gezien, maar op grond daarvan deze voordracht aan houden, gaat niet. De Raad dient het af wijzend prae-advies te aanvaardendaarna kan dan met een nieuwe aanvraag worden gekomen om eenige tegemoetkoming in de kosten. De heer De Boer zet uiteen, zooals de heer Feenstra K. al deed, dat inderdaad deze ketel een geheel vormt met de ver warming, zoodat het College niet wel an ders kon doen dan dit advies geven. Komt men op de kwestie der billijkheid, dan wordt de wet losgelaten en staat men op een hellend vlak. De het-r D e Z w art wijst er op, dat het schoolbestuur telkens een bepaald bedrag krijgt voor onderhoud, enz. Daaronder is ook de aankoop van kachels begrepen. Het schoolbestuur heeft dus al de gelden voor een nieuwe kachel genoten. Als men aan spraak wil maken op vergoeding, moet men met een veranderde inrichting komen 1)!er0V.a n Darn wijst e- op, dat aan oe Held Schoolvereeniging en de school in de Koningstraat nieuwe kachels ziin toegewezen op grond v an art. 72 der L.O - ^el Op de meeste scholen bestaat gee.i centrale verwarming, dus men komt ten aanzien van den omslag, die voor elke school geldt, In een moeiliike positie. Ove- ngens is hetzelfde systeem kachel thans niet meer te koop. Spr. geeft in overwe- ging de zaak nog eens met het schoolbe stuur te overleggen. „;„tl mogeliik is anders dan afwijzend 0p verzoek te beschikken. Dat wy den vori gen keer art. 72 royaal hebben toegepast" was een vriendelijkheid onzerzijds, en snr' is bereid op dezelfde overwegingen thans de zaak te overwegen. Maar aan het jqPi disch standpunt verandert dit niets. 8pr vindt het persoonlijk niet erg 0p biliRfcl heidspronden aan het verzoek tegemoet te komen. Met de stemmen van de heeren Eijlders es. tegen wordt de voordracht vervolgens conform het prae-advies van B. en W. aangenomen. Wijziging Bouwverordening. Voorstel tot wijziging der Bouwvem- dening. 01 Bii acclamatie aangenomen. Willemsbrug Held. Kam. Voorstel om den Burgemeester l, tigen tot het sluiten van overeenkom nopens opheffing van de verplichting n over den mond van het Held. Kanaal"' overbrugging in stand te houden entot een verkoop van de brugwachterswoning". en om te besluiten tot aankoop van n. ceel Bassingracht 167. De heer Feenstra Kuiper vraa<o waaruit die f 59.000 wrorden betaald De Voorzitter: Uit den Kapit,., dienst. De gelden worden in een leeujD opgenomen. jtBfl De heer Biersteker merkt op d de fin. comm., welke indertijd de sprak, aankooo van dit huis niet noo^. kelyk vond. De Voorzitter: De werkelijkheid is anders. Spr. lioht de voordracht nader toe. Na nog eenige toelichtingen wordt de voordracht bii acclamatie aangenomen. Trottoir Ankerpark. Voorstel om de helft der kosten van aanleg van een gedeelte trottoir op het Ankerpark voor rekening der gemeente te nemen. De heer Van Dam vraagt naar de kosten hiervan. De Voorzitter: Circa 4 per strek- kenden meter. Het Rijk was bereid hier een trottoir aan te legden. Aan de Zuid zijde evenwel wilden wij gaarne de hoo rnen handhaven. Waar ljft hier geen hoofdweg betreft, wilde het rijk het trot toir niet breeder maken dan 2 m. Wij ble ven dan nog met 1.60 m over. Tenslotte heeft het riik zich bereid verklaard ook deze te bestre» - mits de gemeente de helft der kosten betaalt. Onderhoud, enz. blyft bii t.t riik. Met abrameene stemmen aangenome Oprichting kiosk en urinoir. Voorstel tot het maken van een kio in het Julianapark en het maken van ec urinoir in de Prins Hendriklaan. De heer Schoeffelenberger meent, dat men voor minder geld eei. kiosk kan krijgen. De Voorzitter antwoordt, dat de heer Dokter de bereke ïing van den heer Schoeffelenberger niet juist achtte. Een fundament als door den heer Sch. ontwor pen is te zwak voor dezen bouw. B. en W. hebben toegezegd te zullen trachten ver mindering van kosten te kriigen; het be drag is dan ook aangevraagd als maxi mum. Om het 400 goedkooper te maken zooals de heer Sch. meent, gaat niet. Aangenomen met algemeene stemmen. Wegenbelasting. Vastgesteld wordt het le suppletoir 1 hier Wegenbelasting 1931. Ambtenaar Burgerl. Stand. Voorstel tot benoemen van een ar naar van den Burgerlijken Stand. Aanbevolen worden: 1. W. de Boer. 2. W. Biersteker. Bij acclamatie conform voorstel. Benoemingen onderwijs. Voorstel om P. A. Abbenia te benoe men tot leeraar in vasten dienst in wis kunde en A. H. Rijkers tot leeraar in vak theorie aan schilders in tydeiyken dienst, beiden aan de Avondvakteekenschool. Voorstel tot benoeming van I. J. Schroevers als hoofd van het vervolgon derwijs te Julianadorp. Voorstel om Dr. A. E. Loen te benoe men tot Directeur van den Gemeentelijken Cursus in Oude Talen. Alle drie benoemingen conform het voorstel. Commissie Georganiseerd Overleg. Voorstel tot het benoemen van drie le den en drie plaatsvervangende leden der commissie voor Georganiseerd Overleg. Thans zijn leden: a. Aangewezen door Burgemeester e' Wethouders: P. A. Smits en D. C. A. de Zwart. b. Benoemd door den Raad: Ir. O. van Dam, A. J. J. M. van Gessel en L. F. van Loo. Opgemerkt wordt, dat door de nieuwe samenstelling van den Raad en het be danken van den heer Van Dam de zetels van de heeren Van Gessel en Van Dam vacant zijn gekomen. In hun plaats wor den benoemd de heeren Bot en Feenstv Kuiper; als plaatsvervangende leden <7 heeren Biersteker en Van der Veer. Aanwijzing gedelegeerde. Voorstel om den wethouder W. de Boer in de plaats van den Burgemeester aan te wijzen tot: a. gedelegeerde in het bestuur van de Vakschool voor Meisjes voor Den Helder en omstreken; b. gedelegeerde in het bestuur van o Ambachtsschool voor Den Helder en o streken. Bii acclamatie aldus besloten. Benoeming onderwijzeres. Voorstel tot het benoemen van eer derwijzeres aan school 4. Voorgedragen worden: 1. Mej. M. Wiegel, Kolhorn. 2. C. A. Dito, Hippolytusi. 8. H. C. Zuelen, Cn'i-r- ze»t, het niet F/*

Heldersche Courant | 1931 | | pagina 10