op enom HST BINNENHOF Steenwük. zal op an komen-en-gaan. De griffier. Aan de presidiale tafel. - De mobilisatie slachtoffers. - Het „crisis-debat". «fdeeling kleinbedrijf niet minder dan on 774 Het aantal bij haar ingeschre ven handelszaken bedraagt 38.748 en w aantal ter inzage verstrekte dos- ^7 146! Uit deze enkele getal- fier wK-ut wel «'elk een belangrijke innts deze instelling in het gemeente- ra- leven inneemt en. zoo kan men be- Ul- fn dat van den voorzitter van die Ker wel wordt gesproken als van „den tweeden burgemeester" van A'Vanaf"1922 werd dit „tweede burge meesterschap" bekleed door den heer F Heldring. HU wist, door zijn werk en leiding, aan deze functie in den loop van die laatste tien jaar. zulk een waar de te verleenen, dat steeds meerderen eerder op zijn uitlatingen en redevoerin gen afgingen, indien zy zich van den toestand van Amsterdam op de hoogte wenschten te stellen, dan op hetgeen in den Raad of zelfs bij monde yan B. en W. gezegd werd! Vooral zijn over zichten door hem, aan het begin van ieder werkseizoen gegeven, kregen langzamerhand een groote vermaard heid en autoriteit. Het wordt dan bok door velen be treurd, dat we deze figuur, nu hij als Voorzitter der K. v. K. aftreedt, bin nenkort zullen moeten missen. Krach tige, energieke figuren als de zijne hebben we vooral nu, op gewichtige plaatsen in den tempel van Mercurius, meer noodig dan ooit! 10 jaar Tuschinsky! Een gewichtige plaats in den tempel van hetvermaak werd, gedu rende een termijn ook van de laatste tien jaar, door den bioscoop-koning Tuschinsky bekleed. Na eerst in groo- ten stijl zijn amusements-weldaden over hij de hoofdstad blij met zijn bioscoop- Rotterdam te hebben uitgestort, maakte paleis in de Reguliersbreestraat en men is er, al dien tijd, blii om geble ven! Mogen we dan al, wat straat-fleu righeid betreft, ons niet met buiten- landsche steden van gelijke grootte kunnen meten, op het gebied van het witte doek en de fleurigheid van hetgeen daarop vertoond wordt, kun nen wij dat, dank zij Tuschinsky, wèl. Wat de snelheid, waarmede de aller nieuwste groote films der wereldpro ductie ons bereiken, aangaat, behoeven we voor niemand onder te doen. Wie b.v. Parijs bezoekt, bemerkt dikwijls, dat films, die daar juist als het aller nieuwste, met veel ophef worden aan gekondigd, hier, in onze Reguliers breestraat, reeds lang daarvoor hun première beleefd hebben! En inzake inrichting en aankleeding, die des tijds door Tuschinsky geheel aan Hol- landsche kunstnijveren en leveranciers werd opgedragen, staan we zeker ook, dank zij den jubilaris, in de voor ste gelederen. Er zal dan ook ongetwij feld, als dit tweede lustrum op 30 Oct. a.s. herdacht wordt, flnk gejubeld en gehuldigd worden.... Taxi-offensief! Tenslotte nog een enkel woord over wat men zou kunnen noemen het offen sief der.... taxi's, dat we deze dagen beleven en dat reeds de gedeeltelijke vervulling beteekent van een voorspel ling, die ik in een vorigen brief deed. Ik voorspelde toen, dat die taxi's thans, nu zoovelen door de 1 ct. verhoo ging, afkeeriger dan ooit van de tram gemaakt werden, hun „kans" zouden schoon zien! En zoo geschiedde.... Het offensief wordt van alle kanten in- en doorgezet. Gele-banders met 80 ets. per stadsrit, witte banders met i vpriam'no" Kfl Vl ooi flm o r> 1 rfnon V, O ■»-, -V»r. 4- I Uit de vergadering van den 15en j.1. stip ik nog aan, dat toen het ontwerp inzake de mobilisatie-slachtoffers in den laten middag is goedgekeurd. Men weet, twee wijzigingen werden erin aangebracht. Vooreerst is eenig cau saal verband gelegd tusschen invalidi teit en ziekte als gevolg van de mobili satie. En voorts werd de mogelijkheid geopend, ook hen te helpen, die zich na 1925 hebben aangemeld. Een amen dement, strekkend om aan de wet terugwerkende kracht te geven tot 1 Januari 1931 werd door de Kamer niet aanvaard. Voor het antwoord in eersten ter mijn, door minister Ruys de Beeren- brouck den 16en October gegeven op de vragen, door dr. v. d. Tempel tot de Regeering gericht in verband met hare plannen tot bestrijding van den crisis-nood zou ik naar uw verslag kunnen verwijzen. De ministerieele rede maakte over het algemeen een goeden indruk. Zij was zakelijk van inhoud, mr. Ruys bezondigde zich veel minder dan wel eens 't geval was aan vage algemeenheden en het belo ven van ernstige, ook wel zéér ernstige overweging. Het initiatief der Regee ring, Exc. mr. Verschuur zat naast den premier aan de groene tafel, tot het houden van besprekingen met on dernemers en werknemers, teneinde de moeilijkheden in de verschillende bedrijven onder de oogen te zien, heeft een goeden indruk gemaakt. Uit de rede-Ruys de Beerenbrouck stip ik nog aan, dat Z.Exc. zoo krachtig mo gelijk onderstreepte de besliste ont kenning, dat de bedoelde besprekingen gericht zouden zijn op algemeene loons- 50 ets., heelemaal-geen-banders met 5 ct. de km, het gaat ons allemaal in steeds sneller tempo telijf! En de parades, de reclame-optochten met verleidelijke opschriften inzake de ta riefsverlaging, volgen elkaar op. Het publiek begint al toe te bijten. De overwinning komt in zicht! KRONIEK Den Haag, 22 October. In den jongsten tijd zijn er weet msn verschillende afgevaardigden uit ons Lagerhuis vertrokken, ver vangen. Er was een „va-et-vient", een komen-en-gaan, zooals zelden of nooit in de geschiedenis van ons La gerhuis moest worden aangeteekend. Bij den aanvang der zitting van Dins dag j.1. 20 October werd aangekondigd, dat de liberaal Van Kempen, die dooi de stembus van Juni 1929 in de Kamer- was gebracht, zijn mandaat he^ft neer gelegd. Daartoe genoodzaakt door zeer ernstig lichaamslijden, aderontste king en daarmee verband houdende trombose. Met den heer Van Kempen, genoopt om op 59-jarigen leeftijd uit het openbare leven te treden, verliest niet slechts de Vrijheidsbond-fractie, maar het geheele Huis een uitermate kundigen kenner van Indië en van al wat met Insulinde's wel en wee in ver band staat. Hij was laatstelijk gouver neur van Sumatra's Oostkust. Was be kend als een streng, maar ook rechtvaardig chef, man van de kloeke daad en het scherpzinnig in zicht. Heen veelprater in het Parle ment, maar een van het heldere woord wiens redevoeringen ook door sierlij ken vorm de aandacht wisten te boeien Men mag zeggen, dat de Kamer in haar geheel het vertrek van dezen be kwamen Volksvertegenwoordiger be treurt. De heer Van Kempen zal wor den opgevolgd door prof. dr. Eerd- dam%TTe i£>141918 voor Rotter- mans l-m i 8 liad" Ge lleer Eerd- heid tf T p ieraar in de Godgeleerd kenner van rfJ^Q -een zeei' fleerde den, Oosterse taffafkTe»™ Assen zyn „joyeuse entrée" doen „k gouverneur van Drentp rü-i J circa tlpn ioa„ w" Gedurende Ook de Regeering „acht hoog loon 'n beschavingsbelang". Wat voegde mr. Ruys eraan toe nog niet betee kent, dat voor bepaalde bedrijven, die met het buitenland moeten concurree- ren, het middel van loonsverlaging niet onder de oogen mag worden ge zien, als zulks in het algemeen belang zou wezen. Bij het punt werkloozenzorg kwam de minister met de verklaring dat de Regeering zich het recht voor behoudt, steun te onthouden aan werk lozenkassen bij bedrijven, waar „het loonpeil nog zoo hoog is, dat de kosten uit extra-bijdragen van de leden zelf kunnen gevonden worden." De Regee ring bleek bereid te zijn, te gaan tot een bijdrage van 300 pet. van die der leden, maar zij kan niet wederom toe staan, dat de kassen een deel van haar vermogen onaangetast laten. In het antwoord van den minister bleek den interpellant vooral onaange- geleerde man van de studeercel, die naam te hebben getroffen: de verkla- zich liefst zooveel mogelijk onttrok ring, dat de steun aan werkloozen- 8ed5,ulsch .y„an Politieke kassen afhankelijk zal worden gemaakt strijdperk. Als griffier oefende hij van <je hoogte der loonen. Dr. van der giooten invloed uit „achter de scher- j Tempel maakte breng ik herinne- Aï0nA~rrWas de yyaaghaak der Kamer, ring, drie moties aanhangig. De o®. y°f yj*1} &teenwijk staat even- eerste noodigt de Regeering uit, te be- eens bij het Huis in groote eere. Hij is vorderen dat voor een steunregeling een kenner van ons Staatsrecht van WOrde uitgegaan van den grondslag groote, rijke ervaring en met diepgaan- j van 15.Voorts wordt via motie ge- de studie achter zich. Iemand van sym- vraagd, de reglementaire uitkeering pathieken eenvoud en aangenaam-jo- I van (je kassen met zes weken te ver- viale omgangs-vormen. Ook: een „ste- lengen en dezen maatregel toe te pas- Mg kereltje als t er op aankomt. Het Sen 0p alle werkloozen-kassen. De algemeen gevoelen is, dat het kabinet, j derde motie-v. d. Tempel verzoekt de door hem aan de kroon voor te dragen I Regeering de 40-urige arbeidsweek bij ter vervulling van het hooge ambt te Assen, een bijzonder gelukkige keu ze heeft gedaan. Waarschijnlijk zal de Kamer in mr. De Vos' plaats tot haar griffier aan wijzen mr. Kesper, den eersten com mies-griffier, ook een zeer kundig man, die reeds voor een professoraat in aanmerking is gekomen. Loopt 't al dus, dan maakt de 2e commies-griffier mr. Wéry, wiens diensten mede zeer het Internationaal Arbeids-bureau te Genève aanhangig te maken. Het „crisis-debat" heeft zich nog uit gestrekt 'n deel van den Vrijdagmiddag der vorige week. Meer en meer bleek, dat de discussie een veel wijder om vang kreeg dan de aangelegenheden, waarop de interpellant-v. d. Tempel doelde, 't Was echter uiterst moeilijk om waar allerlei maatschappelijke nauwste verband gewaardeerd worden, promotie. En vraagstukken ten nauwste verband komt er een vacature aan de voorzit- gouden *?.e de heerschende crisis, terlijke tafel. Waarvoor tal van Haag- by deze discussie „de grenzen van het sche „kruiwagens" in beweging zullen debat m formeelen zin niet te worden gebracht. Het ambt van com- overschrijden. President Van Schalk mies-griffier is bijzonder „gewild", heeft dan ook getoond, dat milde inzicht 't Opent in menig geval den weg naar te huldigen. „mooie carrière" Laat mij even in _Zoo bespiegelde de katholiek mr herinnering brengen, dat mannen als Kortenhorst m een uitvoerig betoog - -8 over de vraag, hoe wij onze betalings- Tak van Poortvliet en Veegens een maal lid van het presidiaal Bureau der Kamer waren. Mr. van Sonsbeeck, reeds ettelijke jaren burgemeester van Breda, was geruimen tijd commies griffier. Onwillekeurig denkt men hier aan het oude spreekwoord over dege nen, die „dicht bij 't vuur zitten" Niemand zal in ernst willen betwisten, dat in onzen tijd voor het richtig ver vullen der taak van commies-griffier der Tweede Kamer een „geestelijke bagage" wordt vereischt, die lang niet aan- circa tien jaar heeft baron De Vos' van öteenwyk (lid van den VriiheirHH™^ het bezit is van allen, die bij een vaca- et moeüyke griffiers-ambt bekleen ture 21011 als mogen Arn^™tas was een hoog- balans, die op ongeveer 100 millioen na sluit, in evenwicht zullen houden. De heer K. gaf daartoe drie middelen aan: bezuiniging, kostprijs-verlaging in het belang van de export en beperking van den invoer, 't Was vooral deze ontboe zeming van protectionistisch karakter welke 'n oogenblik wat opschudding in de Kamer bracht. Aantoonend voor zoover noodig, dat de bespreking van onze handelspolitiek in den loop der crisis-discussiën de gemoederen nog wel eens in opstand zal brengen. Uit de zitting van Dinsdag j.1. 20 October stip ik aan, dat de katholiek Kuiper, wiens beschouwing met spanning werd verbeid, daar zij „de spreektrompet" kon wezen van wat in den kring der katholieke arbeiders wordt gedacht over de soc.-democrati- sche wenschen in deze, verklaarde het nader antwoord der Regeering te zullen afwachten, alvorens zich over de moties-v. d. Tempel uit te spreken. De heer Kuiper wil o.a. verlaging van de kleinhandels-prijzen. Hij heeft nooit protectie verdedigd, maar is thans van oordeel, dat maatregelen behooren te worden getroffen om onze industrie meer kracht te geven tot concurree- ren. De liberaal dr. Vos noemde protectio nisme: „nationaal egoïsme, een ego- iisme van anderen, waartegen ons land zich moet verweren". Mr. Oud, de vrijz.-dem., ziet in de crisis-verschijnselen 't meest de gevol gen eener verzwakking van de koop kracht door algemeene verarming na den oorlog. Van overproductie kan z.i. veel minder sprake zijn. Hij zou tegen de drie moties-v. d. Tempel stemmen. Uit de discussie van den 20en j.1. tee- ken ik nog aan, dat de anti-rev. Duy- maer Van Twist een kort pleidooi hield ten gunste van den barren nood. lijden de binnenschipperij. Als recept gaf de generaal aan: renteloos voorschot, in voering van uniforme charters, ver laging van scheepvaart-rechten en be vrachting op de Beurs. De liberaal mr. Van Rappard wenscht naast -werkverruiming, emigratie o.a. naar de Oost, Argen tinië en de landbouwstreken in Frank rijk. Er werd een motie-Wijnkoop ge boren, de werkloozen-uitkeering wen- schend gelijk te doen worden met de loonen. Deze motie verdween daar zij de reglementaire „ondersteuning" door vijf leden niet verwierf, van de parlementaire vlakte. De katholiek Max van Poll hield het eerste deel van zijn rede. Onderbrak haar, aangezien wij zoetjes-aan reeds den vroegen Octoberavond waren inge gaan. Op Woensdag 21 October nam het crisis-debat een dusdanigen omvang aan, dat min. Ruys de Beerenbrouck eerst te half zeven ure aan het woord kwam, en de zitting te acht ure werd verdaagd. Met het vooruitzicht van een avond-vergadering op den 22en. Na de interpellatie-v. d. Tempel vol gen op de agenda vergete men niet de interpellatie-De Visser over den rechtstoestand van hier te lande ver toevende vreemdelingen, het ontwerp Economische Voorlichtingsdienst, goed keuring van het op 22 Dec. 1930 te Oslo gesloten verdrag tot economische toenadering, met bijbehoorend protocol. En ten slotte: ontwerp Regelen betref fende den rechtstoestand van de mili taire ambtenaren. Minister Ruys heeft Woensdagmid dag nog eens onderstreept, dat het fi- nancieele vraagstuk van overheerschen de en dwingende beteekenis is bij het bekampen van de crisis-verschijnselen. Z.Exc. verklaarde nogmaals, het billijk te achten, dat arbeiders in de z.g. „be schutte bedrijven allereerst zelf voor de werkloozen-uitkeeringen wat meer bij dragen. Een extra-uitkeering uit de werkloozen-kassen, waardoor de steunregeling ontlast zou kunnen wor den, zal de minister overwegen. Hij geeft voorkeur aan bevordering van, export boven beperking van den in voer. Toen Woensdagavond de klok dicht bij acht uur aanwees, waren er nog slechts vier of vijf leden in de zaal aanwezig. De stemming over de moties- Van den Tempel moest dus tot den volgenden dag worden uitgesteld. Don derdagvoormiddag zijn ze verworpen, gesteund door de soc.-dem. en de beide communisten. Mr. ANTONIO. Europcesche humor. Koopman aan de deur (bij een villa aanbellend): „Heeft mevrouw soms nog een wekker noodig?" De (voorname) dame: „Dank je man, wij kunnen zoo lang slapen als we willen." Op de straat staat een man met een instrument waardoor men de sterren kan bekijken. Op een bordje heeft hii geschreven: „Heden is Venus te zien voor 10 cent." Een man komt kijken en zegt: „Dat noem ik ook even oplichterij. Je zegt dat ik Venus zal zien en het is maar een doodgewone ster." We! Jaapje. vraagt mo?dm aan haar zoontje, die voor het eerst naar school is geweest: hebben jullie van daag al veel geleerd? Jaapje: „Neen moeder, niet veel! We moeten morgen weer terugkomen!"

Heldersche Courant | 1931 | | pagina 17