Koopt bij Uil NKITEUIS OFFER Kan N.V. STOOMWASSCHERIJ „DEN HELDER" NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA BuitenSandsch overzicht GEMENGD NIEUWS. ZATERDAG 24 OCTOBER 1931. 59ste JAARGANG advertentiën: De o-espannen verhouding tusschen China en Japan. - Fen'resolutie vastgesteld. - De vergadering zal wor den verdaagd tot 16 November. - Het bezoek van den Franschen minister-president aan Amerika. - Rusland en de ontwapening. De onrust op Cyprus. een geheime militaire 1 Organisatie in oekrainsche dorpen? de motie van wantrouwen tegen het pruisische kabinet verworpen. verbod voor amerikaansche marine-officieren om te spreken over de marine- begrooting. WILHELMINASTRAAT 63-67 TEL. 524 Onze inrichting staat onder voortdurende controle van Dr. Ir. H. J. DE WIJS, Scheikundig Ingenieur. Het spoorwegongeluk bij Groningen. De inbraak bij de Hema. Oplichting. poging tot doodslag. FEUILLETON ai 0I) Semo-edeliiker toon voortgaand: «Als ik jou was, zou ik maar open en eer- hit yer.tel,bn hoe de vork in den steel zit, f ls 'n je eigen belang. Je zult zeker 2 Wel een reden voor je dreigementen debben gehad?" Behoren. COURANT Abonnement per 3 maanden bij vooruitbet.: Heldersche Courant f 1.50; voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand, Wieringen en Texel f 1.65binnen land f 2.—, Nederl. Oost- en West-Indië per zeepost f 2.10, idem per mail en overige landen f 3.20. Zondagsblad resp. f 0.50 f 0.70, f 0.70, f i Modeblad resp. f 0.95, f 1.25, f 1.25, f 1.35. Losse nos. 4ct.; fr.p.p.6ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v/h C. DE BOER Ju. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 16066. 20 ct, per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction tekst! dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) van 1 t/m. 3 regels 40 ct., elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijsno. 4 ct. Re gespannen verhouding tusschen China en Japan is niet minder gespannen geworden sinds ons vorig overzicht, toch kunnen we met dit overzicht beginnen dooi' te herinneren aan het bekende spreekwoord dat de pap nooit zoo heet gegeten wordt als ze wordt opgediend. In de Donderdagmiddag gehouden openbare vergadering van den Volkenbondsraad heeft Briand de resolutie voorgelezen, waaromtrent eenstemmigheid tusschen alle andere leden van den Volkenbondsraad is verkiegen en die thans aan de goedkeu ring van China en Japan werd voorge legd. De resolutie, die een enorme verbe tering is van die van 30 September, be- teekende een aangename verrassing voor allen, die op grond van de Woensdag ver kregen vage inlichtingen gevreesd had den, dat de Raad slechts een herhaling van zijn besluit van 30 September be oogde. In de resolutie wordt o. m. ge vraagd aan de Japansehe regeering, on middellijk te beginnen en geleidelijk voort te zetten den terugtocht van zijn troepen tot binnen de spoorwegzone, opdat deze terugtocht geheel volledig zal zijn uitge voerd voordat de Volkenbondsraad op nieuw bijeenkomt. De resolutie vraagt van de Chineesche regeering tot uitvoering van de op zich genomen verplichting om het leven en de goederen der Japansehe onderdanen in Mantsjoerije te beschermen, de noodige maatregelen te treffen om met het oog op de inbezitneming van 't ontruimde gebied de veiligheid te verzekeren van alle Ja pansehe onderdanen die daar wonen en de bescherming van hun goederen te ver zekeren en noodigt bovendien de Ohinee- sche regeering uit aan de Chineesche autoriteiten, dje voor dit doel zullen wor den aangewezeh, toe te voegen vertegen woordigers van andere mogendheden, op dat deze de uitvoering van de betreffende veiligheidsmaatregelen zullen kunnen na gaan. De Volken bondsraad besluit zich te ver dagen tot 16 November, op welken dag de iaad opnieuw den toestand zal onderzoe ken maar de raad. machtigt zijn voorzitter om hem op een vroeger datum bijeen te roepen indien de voorzitter dit gewenscht acht. i De „Nw. Rott. Crt." schrijft o. m. over de nieuwe resolutie: Inderdaad, vergeleken bü den tekst van dertig September is het ontwerp van van- daag heel wat fermer en de toon is veel nauwkeuriger wat de oplossing van de moeilijkheden betreft, die rechtstreeks ge rezen zijn uit de onrechtmatige bezetting door Japan van Chineesch grondgebied. Het ontwerp resolutie bevat bovendien eenige elementen, die als grondslag kun nen dienen voor een constructief pro gramma voor een algemeene verbetering der betrekkingen tusschen China en Ja pan. De ontwerp-resolutie symobliseert het gevoel voor rechtvaardigheid, den on- vergelükelijken tact en de constructieve vredespolitiek van den raadsvoorzitter Briand. Het ontwerp is rechtvaardig te genover China, doordat het een termijn voor de ontruiming vaststelt en tegelijk weigert toe te staan, dat de ontruiming door Japan gebruikt zal worden als een ruilobject, al ware het slechts over eenige fundamenteel© beginselen, zooals Japan voortdurend wenscht. De beslissing van den Volkenbondsraad, om een gemarchan deer over de ontruiming van onrechtmatig bezet gebied niet toe te staan, is van de grootste beteekenis voor de toekomst van het internationaal recht. Aan den anderen kant houdt het ontwerp-resolutie op recht vaardige wijze ook rekening met de belan gen van Japan door te vragen, dat China doeltreffende maatregelen van bescher ming voor de Japansehe onderdanen in Mantsjoerfje zal treffen; door erop aan te dringen, dat China een einde zal maken aan de anti-Japansche agitatie en de reso lutie is bovendien rechtvaardig jegens Japan door aan te bevelen, dat onmiddel lijk na ontruiming rechtstreeksche onder handelingen tusschen China en Japan ge voerd zullen worden over alle vraagstuk ken, die tusschen beide landen bestaan en betrekkin"' hebben op de vriendschappe lijke verhouding tusschen beide landen in de toekon Gisteren moesten China en Japan be slissen of zij de resolutie zouden aanvaar den en daarover vindt men elders in dit blad wel meer bizonderheden. Om vijf uur gisterenmiddag zou een openbare verga dering worden gehouden. Het Fransche bezoek aan Amerika. Laval is in Amerika aangekomen en met de noodige honneurs ontvangen. Le^s maar. De kotter „Macon", waarmede Laval aan land werd -ebracht, werd door een groot aantal vliegtuigen van leger en vloot ge ëscorteerd. Alle in de haven gelegen stoomschepen begroetten het vaartuig met sirenengeloei, terwijl de batterij op het gouvernementseiland 19 saluutschoten loste. Bij de daarop volgende ontvangst ten raadhuize sprak Laval jegens burge meester Walker zijn bewondering uit over de stad New-York, waarna hij het nader over zijn bezoek had, dat via Londen en Berlijn plaats heeft. Laval verklaarde daarbij steeds op het oog te hebben gehad, bij te dragen tot de opheffing van de we reldcrisis. Frankrijk, aldus Laval, is vre delievend en de bewering dat het streeft naar de hegemonie in Europa, is onjuist. De geschiedenis van zijn verleden maant Frankrijk evenwel tot voorzichtigheid en dwingt het zeer bizondere waarde toe te kennen aan zijn veiligheid. Deze veilig heid mag evenwel niet alleen in woorden tot uitdrukking komen, maar moet vol gens een programma worden georgani seerd. Daar steekt nu weer een addertje onder het gras, omdat dit natuurlijk steeds het struikelblok bliift voor daad werk el !;ke ver mindering van v bewapening, maar mis schien dat straks bij de besprekingen tus schen Laval en Hoover duidelijker zal blüken wat de bedoeling van den Fran schen minister-president is met deze woorden en misschien blijkt dan ook wel, dat we ons niet zoo bezorgd hebben te maken. Laat het ons hopen. Laval zeide verder nog: „In een door wanhoop verscheurde wereld moeten onze beide groote demo cratieën gemeenschappelijk zoeken naar methoden, welke de rust en het even wicht herstellen en moeten deze metho den energiek worden toegepast. Met ge rustheid en vertrouwen wensch ik in nauwer contact te komen met het Ame- rikaansche volk. Ik ken zijn enthousiasme en weet dat het in staat is tot grootmoe dige handelingen. Met zijn werkelijk heidszin en zijn edel idealisme zal het, indien het noodzakelijk is den roep be antwoorden welke van de oude wereld klinkt." Rusland en de ontwapening. Het is wel van belang om te weten hoe of de Russische regeering staat tegenover de voorstellen inzake de bewapeningsvacan- tie, omdat ook in Rusland, evenals trou wens in tal van andere landen is het ver schil tusschen theorie en practijk. De secretaris-generaal van den Volkenbond heeft nu te Moskou laten vragen of de Sowjetregeering bereid is toe te stem men in de voorstellen inzake de bewape- ningsvacantie. In antwoord op deze vraag heeft volks commissaris Litwinof geantwoord, dat de besluiten van den Volkenbondsraad zeer onnauwkeurig zijn en niet duidelijk doen blijken op welke wijze deze stilstand in de bewapening zal worden tot stand ge bracht. De regeering der Sowjetunie is bereid de bewapening per 1 November voof den tijd van 1 jaar op te schorten, doch slechts op voorwaarde, dat alle bij den Volken bond vertegenwoordigde, zoomede ter wereldontwapeningseonferentie uitgenoo- digde mogendheden de ontwapening op overeenkomstige schaal voor alle wa pensoorten uitvoeren. Een dergelijke belofte moet in den vorm van een internationale verklaring worden afgegeven, welke bindend zal zijn voor alle betrokkenen. Voorts wordt de meening geuit, dat de gebeurtenissen in het verre Oosten absoluut hadden kun nen worden vermeden, indien men vroe ger opheldering in deze aangelegenheid zou hebben gebracht. De beide kapitalisten. Laval en Hoover Aiarmeerende berichten; mili taire hulp gevraagd. De gouverneur van Cyprus heeft tele grafisch den vlootcommandant van Malta verzocht een oorlogsschip naar Cyprus te willen zenden wegens toeneming van de agitatie onder een deel der bevolking die aansluiting bij Griekenland verlangt. Verdere bijzonderheden ontbreken nog. De „Nw. Rott. Crt." teekent bij dit be richt aan: Cyprus is in 1925 officieel door Enge land geannexeerd en heeft den status van een kroon-kolonie verkregen, nadat het eiland sinds 1870 reeds onder Britsch gezag had gestaan, met nominale sou- vereimteit van den sultan van Turkije. De nationalistische partij is den laatsten tijd sterker geworden en heeft vorig jaar zelfs een verzoek tot de Engelsehe re geering gericht om zelfbestuur. Onder minister Shiels heeft toen in het Lager huis verklaard dat Cyprus daar nog niet rijp voor was. volgens een telegram uit Nicosia is de woning van den gouverneur van Cyprus in asch gelegd. De Eastern Tel. Cy heeft, zich genoodzaakt gezien haar kan toren te sluiten, behalve te Larnaca, waar de dienst Donderdagavond om 6 uur nog functioneerde. De autoriteiten op Cy prus hebben dringend de zendzng van een kruiser met troepen en van vliegtuigen verzocht. Indien het telegraaf-kantoor te Larna ca ook den dienst moet staken zouden de verbindingen met Cyprus verbroken zijn tot er oorlogsschepen aankomen en een draadloozen dienst hebben ingericht. Uit Alexandrië zouden gisterenochtend vroeg troepen met vliegtuigen worden gezonden. Volgens niet-officieele berichten wenscht een groot deel der bevolking van Cyprus vereeniging met Griekenland. De toestand te Nicosia moet ernstig zijn, maar men vertrouwt dat de over heid na aankomst van soldaten en matro zen, die morgenochtend worden verwacht, weldra de overhand zal hebben. De ge- heele Middellandsche Zeevloot is thans geconcentreerd in de Suda-baai. De op perbevelhebber heeft twee kruisers met 1400 man troepen gezonden, die morgen ochtend op Cyprus zullen landen. Een vliegtuig voor het vervoer van troepen gaat ook naar het eiland. Naar verluidt heeft de opstand zich ook tot verscheidene andere steden behalve de hoofdstad uitgestrekt. Te Fanagusta moesten de vrouwen en kinderen aan boord van de schepen gebracht worden. Er zijn detachementen troepen gezon den naar Fanagusta en Lanarca. Verder is de toestand te Limassol, Paphos en Kirenia gespannen. Er zijn 50 soldaten per vliegtuig op Cyprus aangekomen. Volgens berichten uit Athene prediken bisschop Kition en anderen overal de ver eeniging van Cyprus met Griekenland en ongehoorzaamheid aan het Engelsehe be wind. Naar uit Lemberg gemeld wordt, heb ben de Poolsche autoriteiten in vijf Oekrainsche dorpen van het district Tar- nopol huiszoekingen op grooten schaal verricht. Daarbij zou de politie zeer be zwarend materiaal in handen zijn geval len, waaruit zou blijken, dat vele dorps bewoners tot een geheime militaire orga nisatie behooren. Meer dan twintig jonge Oekrainers zijn gearresteerd en naar de gevangenis te Tarnopol overgebracht. De Pruisische landdag heeft Donder dagmiddag bij hoofdelijke stemming de gecombineerde moties van wantrouwen der Duitsch nationalen en communisten in het kabinet Braun met 225 tegen 195 stemmen verworpen. Ter gelegenheid van den marine-dag zullen verschillende feestelijkheden wor den gehouden en bijeenkomsten plaats vinden, waarbij het woord zal worden ge voerd door zee-officieren. De minister van marine Adams heeft een verbod voor officieren uitgevaardigd om te spreken over de marine-begrooting en over het bezuinigingsprogram voor de marine van president Hoover. De officieren moeten zich beperken tot de geschiedenis van de marine. Binnenland. Dit beteekent voor de huisvrouw een waarborg voor het gebruik van goede chemicaliën in de juiste verhouding toegepast. De rangeerder en machinist ieder tot twee weken hechtenis veroordeeld. De Groningsche rechtbank heeft Don. derdag den 40-jarigen rangeerder B. H. te Groningen en den 33-jarigen machi nist W. P. te Zwolle, die verantwoorde lijk zijn gesteld voor het spoorwegonge luk, dat op 26 Juni te Groningen is ge schied en waarbij drie personen zijn ge dood en zes gewond, beiden tot veertien dagen hechtenis veroordeeld. De eisch was voor den machinist een maand hech tenis en voor den rangeerder veertien dagen. Bij dit vonnis heeft de rechtbank over wogen, dat wettig en overtuigend is be wezen, dat het aan de schuld van ver dachte te wijten is geweest, dat er door hoogst roekeloos en onvoorzichtig rijden gevaar is omstaan voor het verkeer door mechanische kracht op de spoorwegen, welke de botsing en den dood alsmede de verwondingen van passagiers tengevolge heeft gehad. Weliswaar staat in de regle menten de verantwoordelijkheid van een rangeerder vaag omschreven, doch de praktijk heeft geleerd, dat hij wel dege lijk op de seinen moet letten, te meer in dit geval, daar de rangeerder bekend was met den plaatselijken toestand, had ver dachte H. een dusdanige positie op den trein moeten kiezen, dat hij het betref fende sein had kunnen zien. Ten aanzien van den machinist P. overwoog de recht bank, dat voor deze onomstootelijk vast staat, dat hij niet door een onveilig sig naal had mogen rijden. Naar aanleiding van de inbraak in de Hema aan de Korte Hoogstraat te Rot terdam, gepleegd, tusschen Zaterdag avond en Maandagochtend, b« welke in braak een brandkast is geforceerd, waar uit 2500 zijn gestolen, heeft de politie haar onderzoek voortgezet. Het bleek uil de wijze waarop bij deze inbraak te werk is gegaan, dat er beroepsinbrekers bij gemoeid waren. Inlichtingen, welke de politie heeft gekregen, hebben geleid toi de aanhouding van den 29-jarigen slee persknecht J. G. de J., die is opgesloten Later zijn nog gearresteerd de 30-jarige koopman M. H., die bij de politie bekend staat als een man, die zeer bedreven is in het forceeren van brandkasten. Voorts zijn gearresteerd de 53-jarige timmer man H. B., de 50-jarige bootwerker de J en de 32-jarige portier C. v. d. H. Een gedeelte van het ontvreemde geld is ir beslag- genomen. De centrale recherche te Roticruam heeft Donderdagmorgen aangehouder. den 35-jarigen advertentiereiziger M. P.. die zich aan oplichting heeft schuldig ge maakt. P. gaf voor opgebeld te zijn dooi een bestuurslid van een personeelsvere niging, welke vereeniging met het oog op een jubileum feest zou vieren, zoodat men een programma noodig had. De adver tenties voor deze programma's verzorg de P. Hij liet, wanneer hij voldoende ad vertenties had genoteerd, in den regel veertig programma's drukken, welke be zorgd moesten worden in een restaurant waar het feest zou worden gevierd. De kosten voor het drukken liet hij per quitantie innen bij het bestuur van de vereeniging, wélke hij had opgegeven Dan bleek, dat van een jubileum bij deze vereeniging niets bekend was en dat ook geen opdracht was gegeven om eer programma te laten drukken. De adver tentiekosten heeft P. ten eigen bate aan gewend en voor zoover het de politie thans bekend is, heeft hij bedragen var. veertig tot honderd gulden op deze wijze weten te innen. De aangehoudene heeft voor verscheidene vereenigingen van groote ondernemingen hier ter stede programma's laten drukken. Hij is me' zijn practijken geruimen tijd bezig ge weest. De rechtbank te 's-Hertogenbosch heeft den arbeider M. v. d. H. te Geffen, we- Waarom wordt de urine zoo nauw keurig onderzocht bij elk geneeskundig onderzoek? Omdat het water aangeeft in hoeverre uw nieren aJ dan niet ge zond zijn. En de nieren behooren tot de gewichtigste levensorganen Als gij een brandend, pijnlijk gevoel hebt bij de loozing, of als uw water dik is, bewolkt, met bezinksel of zanderig, kan dit een gevolg zijn van nier- of blaaszwakte. Foster's Rugpijn Nieren Pillen zijn een speciaal niermiddel, dat rechtstreeks op de nieren en blaas werkt, deze or ganen versterkt en opwekt tot hernieuw de werkzaamheid. En als de nieren weder goed werken en de onzuiverheden uit het bloed behoorlijk filtreeren, wordt ook de urineloozing vanzelf weaer nor maal Bij alle drogisten enz 1.75 p tlacon. Een verhaal uit een Nabij Verleden. Naar het Decnsch van CARL MUUSMANN. (Nadruk verboden). 30) nik zal .je wel aan 't- praten krijgen, waarde heer. Je weet misschien, dat het ons aan middelen daarvoor niet ontbreekt. »Ja, die heb ik." ertel het me dan maar eens." De leugen was inmiddels in Niels' brein "Hij zou aan den baas vertellen, dat ik •en avontuurtje had met een van de dienst meisjes en de ritmeester wilde volstrekt geen scharrelpartijtjes op het landgoed." ..Heeft de nachtwaker gezegd, dat hij het n den baas zou vertellen?" „Dat niet direct. Maar hij heeft mij op •en keet- met het meisje gesnapt en toen allerlei toespelingen gemaakt." ,za' de heele historie wel niets om l Uit hebben. Niels", zei dr. Jörgensen geruststellend. „Je hebt zeker wel even tijd, hè? Ik wilde je straks nog een paar dingen vragen en ondertusschen nog eens bij dezen en "enen mijn licht opsteken over de geschiedenis met dat meisje. Tus schen twee haakjes, hoe heette ze?" Het duurde even eer het antwoord kwam. „Anna Lynne", klonk het aarzelend. Prachtig!" De officier noteerde den naam, met een uitdrukking op het gezicht of hij geen seconde aan de waarheid van Niels' mede- deelingen twijfelde. Daarop richtte hij zich weer tot den norschen reus. „Je moet dus maar een poosje hier wachten. Ik zal zorgen, dat je wat te eten krijgt en dan denk ik, dat je in den na middag wel weer naar huis kunt gaan." De officier belde en zei tegen den bin- nentredenden gerechtsdienaar met een blik op Niels: „Die mail moet hier wachten tot ik van middag terugkom: wil je hem zoolang in een van de wachtkamers laten? En kom dan nog even bij me terug." Een knipoogje van Dr. Jörgensen was voor den dikken, glimmenden bewaarder voldoende aanwijzing, dat de deur van de wachtkamer op slot moest. Toen de bewaarder weer bij zijn supe rieur kwam, zei deze; „Luister eens, Peters. Johnson staat niet onder ernstige verdenking, maar je moet toch zorgen, dat hij niet de beenen neemt, want ik heb hem straks nog noodig als getuige. E11 't is een rare snuiter, dus het zou best kunnen, dat hij neigingen heeft 0111 weg te wandelen, als het wachten hem te lang valt. Je kunt hem zeker wel wat-te eten bezorgen,voor mijn rekening; hij heeft een langen rit achter den rug. Doe het maar 'n beetje royaal, dat stemt zulk soort heeren mild en maakt ze spraak zaam. Ik ga nu koffiedrinken, over een uurtje ben ik er weer." „Uitstekend, meneer de officier. Ik zal zorgen, dat hij zijn deel krijgt." En de gemoedelijke dienaar der gerech tigheid waggelde weg met het air van vet gemeste gans. Toen Dr. Jörgensen aan zijn huis kwam, wachtte de nachtwaker hem daar al op met den brief in de hand. De officier van justitie nam deze in ontvangst en stuurde den man naar de keuken met de bood schap, dat hij daar maar wat te eten en te drinken moest vragen. Als hij zijn boterhammen op had. kon hij het ant woord op den brief komen halen. I11 zijn kamer gekomen, opende Dr. Jörgensen de enveloppe, die een velletje blanco papier bevatte. Hij stak hetzelfde velletje in een ander couvert, groot en of ficieel; in groote letters de aanduiding dragend, dat het afkomstig was van het parket van den officier van justitie. Dat adresseerde hij aan luitenant Holger Thal- herg en voorzag het van een geweldig lak zegel. Hij was nauwelijks met zijn lunch klaar, toen er geklopt werd. De nachtwaker, die door de dienstmeisjes, verteèderd door zijn zielige verschijning, erg verwend was, kwam schuchter de kamer binnen. „Hebben ze goed voor je gezorgd in de keuken?" informeerde Jörgensen be schermend-joviaal. „Zeker, edelachtbare", stamelde het mannetie verlegen. „U wordt vriendelijk bedankt." „Je zorgt zeker wel goed voor dezen brief, hè?" hernam de magistraat, terwijl hij den nachtwaker de gezegelde enveloppe ter hand stelde, „er zit een een heel be langrijk stuk in." „Daar kunt 11 gerust op vertrouwen, edelachtbare." „Je bent zeker al een heelen tijd op „Seehof"?" vroeg Dr. Jörgensen terloops. „Met September wordt het zestien jaar." „Je hebt het zeker niet altijd even pret tig gehad, hè?" De man keek den officier verwonderd aan. „Toch wel", antwoordde hij daarop. „Iedereen is altijd heel goed voor me ge weest." „Maar ik meen gehoord te hebben, dat 'n reus van 'n vent, de „Groote Niels noemden ze hem, je vaak het leven zuur heeft gemaakt met allerlei dreigementen. „Hoe weet u dat?" vroeg het mannetje verschrikt. „Ja, dat komt er minder op aan", lachte Jörgensen. „Wij menschen van de recht bank, weten nu eenmaal altijd een heele- boel. Er is me ook verteld, dat hü je zou hebben gedreigd, omdat hij meende, dat jü den ritmeester wilde vertellen, dat hij een avontuurtje had met een van de dienstmeisjes; Anna Lynne heette ze, ge loof ik." „Daar is geen woord van aan", ver klaarde de nachtwaker heftig en meer op recht- dan beleefd. Maar de mededeeling van den officier van justitie scheen zijn hevige verontwaardiging gaande te ma ken. „Er is wel een meisje op „Seehof", eat zoo heet, maar ik denk niet. dat die veel van Niels hebben moest," vervolgde de man en smalend voegde hü er bü: trouwens geen een meisje, het is me nog al een leuke jongen 0111 mee uit vrijen te gaan' Iedereen had het land aan hem en meed hem, omdat hü een kwaadaardige, wraakzuchtige ruziezoeker en een vech tersbaas is. Neen, edelachtbare, die heele geschiedenis met dat meisje is klinkklare leugen." „Maar waarom heeft h;i je dan be dreigd?" De niet overmatig bijster intelligente nachtwaker was door de vraag zoo over rompeld, dat hü stond te trillen op zijn beenen. Hü gaf niet direct antwoord; toen stotterde hij „Dat mag ik niet vertellen. Ikdurf niet." „Dus het is waar, dat hü je gedreigd heeft! E11 waarom durf je de reden niet vertellen?" „Heusch, edelachtbare," stotterde de zielige man, „daar mag u mij niet naar vragen." „Dus je bent bang voor hem?" De nachtwaker knikte bevestigend. „Je hoeft niet bang meer-voor hem te zijn; hij komt voorloopig niet meer buiten de vier muren van het gerechtsgebouw," zei Jörgensen lukraak. „Heeft liii zichzelf aangemeld?" „Ja, dat heb je goed geraden," ant woordde de officier, en hij wenschte zion- zelf inwendig geluk, dat zijn krüfis'ist zoo prachtig slaagde. „Goddank!" De oude man slaakte e-n diepen zucht van verlichting. „Dan heeft Lij zijn belofte gehouden „Had hü .iou beloofd, dat hij zich zou aanmelden?" „Ja. En uit angst ben ik toen maar blijven zwijgen. Maar toen de ritmeester gestorven was, begon ik er opnieuw over; het ging me hoe langer hoe hooger zitten en met veel heen en weer praten kreeg ik hem zóóver, dat hij beloofde naar u toe te gaan en de waarheid te zeggen." „Ben je er bij geweest, toen hij den brand stichtte?" vroeg Jörgensen, wéér op goed geluk. „Neen, dat niet, maar het scheelde toch niet veel. Den avond van den brand, mis schien een uur voor het vuur ontdekt werd, heb ik hem uit het vlieringluik van het administratiegebouw naar beneder zien komen." „En toen nam je natuurlijk aan, dat hi de brandstichter was?" „Ja, daar twijfel ik niet aan." „Maar goede hemel, kerel, waarom het je dat dan niet gezegd?" „Ja, ziet u," antwoordde de man, be duusd door de heftige vraag van den ofli- cier van justitie, en hij krabde zich ver legen achter 't oor, „ik had me s nachts zoo tegen dezen en genen laten ontvallen, dat ik er meer van wist. En den volgen den morgen vóór het verhoor, wachtte hij me op een stil plekje op en dreigde, dat bü me de hersens zou inslaan als ik niet aan de justitie verklaarde, dat ik bij het uitbreken van den brand geslapen had. En Niels is sterk en gevaarlijk, edelacht bare." (Wordt vervolcH 1

Heldersche Courant | 1931 | | pagina 1