Uit het huis met de hSauwe stoep. CALLANTSOOG. ANNA PAULOWNA. GEMEENTERAAD. SCHAGEN. WIERINGEN. Legerberichten Marirseberichten. Ingezonden. mier succes er was een groot spel geweldig succes, er rdig aantal toeschouwers hierbU tegen* zoodat er in „De Blauwe Keet een ff liee sfeer ontstond. Iede-een is een genegen om den strijd op het ^"binden, tegen dergelijke matchers aan te maar wij hebben hier ookeenig ppn spelers en het was te ve den heer van hen het toch ^JL^aTis de kans Drost zou wagen te speie win- altiid zeer geringiet weg dat de „en. Dat.neemtecM Drost uit- heer C. Vaderzeg a]g volgt: kwam, en de uitsias C. Vader. Opn. Serie Getal. Heinrioh Drost. 1 2 8 4 6 6 7 8 9 10 11 0 8 7 0 2 0 0 2 5 9 4 0 8 16 17 19 24 88 37 1 9 9 2 53 62 3 1 63 4 30 93 5 103 196 6 23 219 7 5 224 8 0 9 342 566 10 24 590 11 10 600 Biljartliefhebbers kunnen hieruit wel hunne conclusies trekken. Tot slot werd nog een biljartqueue verloot en werd door de jongelui overgegaan tot dansen, waar voor een goed stukje muziek aanwezig was. Tot sluitingsuur bleef het ordelyk en gezellig toegaan. JUBILEUM. Zaterdag a.s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer De Booij werd benoemd als secretaris der Noord- en Zuid-Holland- sche reddingmaatschappij. Daar de jubilaris, in verband met de tegenwoordige tijdsomstandigheden op geenerlei wijze wenscht gehuldigd te wor den, hebben zijn medebestuursleden aan alle stations der maatschappij verzocht Zaterdag a.s. van de boothuizen de vlag te laten wapperen. Ook op het boothuis te Callantsoog zal dus de vlag, ter eere van den jubilaris worden uitgestoken. OUDERAVOND. Donderdagavond (hedenavond) 7 uur vindt in het kerkgebouw der Ned. Herv. Gemeente, waar wegens de verbouwing der O. L. school, de lessen worden gege ven ,de jaarlijksche ouderavond plaats. Op de agenda staat o.a. „De bespreking van het St. Nicolaasfeest". LOOP DER BEVOLKING. Ingekomen: J. Piening, van Anloo; mej. H. Sabinasz, van Duisburg-Hamborn (Duitschland). Vertrokken: mej. H. Deelstra, naar Den Helder; Th. A. Beekman, naar Be verwijk; mej. O. A. Gertzema, naar Alk maar; G. Meerveld en gezin, naar Wog- num. Burgerlijke Stand van Anna Paulowna. GEBORENCornelia Huberta' Ida Ag- nella, d. v. J. E. Koopman en J. M. A. van Veen; Cornelis Jacob, z. v. M. Keppel en G. Raap; Jacoba, d. v. H. J. Hemmes en F. Rieko; Annie, d. v. L. den Das en W. Koopman. OVERLEDEN: J. Blaauboer, 65 j., echt genoot van L. J. Heiligenberg. POLITIE. Gevonden: een sleuteltje. Verloren: twee boeken en twee cohiers. V. C. J. B. Donderdagavond, half acht, bijeen komst. Van Dinsdag 27 Octoher. Opening en notulen. Als Burgemeester Lovink om twee uur den raad welkom heet zijn de heeren Rezelman en Stammes niet aanwezig. Tijdens het lezen der notulen komen echter ook zq ter vergadering, zoodat de raad dus voltallig is. Naar aanleiding van de notulen vraagt de voorz. aan den heer Koorn, wie de autobestuurder is, die de patiënten voor f 8.naar Alkmaar wil brengen. De heer Koorn noemt den heer Dekker van de Benedenbuurt, waarop de voorz. zegt, dat deze er dan wel op kan rekenen, dat hem het vervoer zal worden opgedragen, daar de autoverhuurder uit Breezand uitgesloten zal worden, omdat hij niettegenstaande de afspraak, toch weer een veel te hoogen prijs heeft be dongen voor het wegbrengen van een patiënt. Mededeelingen. De op de agenda vermelde pogingen van het gemeentebestuur van Den Helder om te komen tot betere overgang over het Noord-Hollandsch kanaal, bestaan hierin, dat men wil probeeren gedaante krijgen dat de Pontonbrug van de Kooij wordt verlegd naar het Westeinde en bij de Kooij dan een vaste brug te krijgen. De voorz. spreekt de hoop uit, dat die pogingen zullen slagen. De heer Hamelinck, onderwijzer aan School I is afgekeurd voor den militairen dienst. Zijn bereids benoemden plaats vervanger, den heer Cornielje van Alk maar, zal dus verder geen dienst behoeven te doen. Benoeming onderwijzeres. In de vacature aan school I, die ont staat door het vertrek van mej. Konijnen burg naar Assen, wordt mej. J. ter Brugge van Heilo met algemeene stemmen be noemd. Opcenten op de gemeentefonds belasting. Voorgesteld wordt 20 opcenten te heffen op de gemeentefondsbelasting. Zonder discussie gaat de raad hiermede accoord. Uitvoering van art. 252 der gemeentewet. Als takken van dienst ter uitvoering van art. 252 der gemeentewet worden aangewezen het gemeentelijk electrisch bedrijf en het gemeentelijk grondbedrijf. Verzoek om voorschot. wet verzoek van G. Heystek om een cliot ing vol ge de bepalingen van ^"laudarbeiderswet wordt toegestaan. Benoeming leden van het Bur gerlijk Armbestuur. De heeren C. Rezelman en Jb. van Slipriaan moeien periodiek aftreden. De I heer Rezelman, voor de eerste vacature niet meestemmend, werd met 10 stemmen I herkozen. In de tweede vacature werd de heer Van Stipriaan met 7 stemmen herkozen. De heer J. Dekker, die zich hierbij van stemming onthield, verwierf 3 stemmen. Interpellatie-Smit. De heer Smit heeft gevraagd te mogen interpelleeren over„Is het al of niet noodig over te gaan tot het bouwen van een Tehuis voor ouden van dagen Nu hem daartoe de gelegenheid is opengesteld, begint de heer Smit met dank te betuigen voor de verleende toe stemming. Spr. zegt, dat hij reedsjaren lang voorstander is nu over te gaan tot het bouwen van een tehuis voor ouden van dagen in deze gemeente, en nu hq raadslid is geworden en dus medezegging schap in de gemeenschap heeft verkregen, wil hij met kracht voor dit doel opkomen. De vraag, of zoo'n tehuis noodig is, meen ik met ,ja" te moeten beantwoorden, gaat spr voort Verschillende personen hebben den wensch geuit, dat de gemeente een zoodanig tehuis mocht bezitten. Ik ben met den toestand ter plaatse goed bekend en weet hoe het met de samenleving in verschillende gezinnen gesteld is. Ook weet ik, hoe alleenstaanden tenslotte soms vervuilen of een ongeluk krijgen. En ook personen, die er financieel be trekkelijk goed voorstaan, willen liever in zoo'n tehuis dan inwonen bij de kinde ren. Wel zijn de tijden slecht, doch dat mag niet als motief gelden om wederom den bouw uit te stellen. Ofschoon ik'be slist voor gepaste zuinigheid ben, durf ik gerust de verantwoording voor deze uitgave te aanvaarden. In den tijd van hoogconjunctuur is er niets van gekomen, laten we dan het besluit nemen in dezen tijd van laag conjunctuur. De kosten raam ik op ongeveer f 28.500, n 1. f 20.000 voor het gebouw, f 3.000 voor den grond en f 5.500 voor de inrichting. Er zijn in de gemeente 252 personen boven den 65-jarigen leeftijd. Hiervan zijn er ongeveer 70 katholiek, 25 Chris telijk, terwijl 85 van hen welgesteld zijn. Ik weet niet hoe de christelijken en ka tholieken tegenover deze zaak staan, doch er blijven dan toch in ieder geval een 70 stumperds en hulpbehoevenden over. Zelf ben ik voor een neutraal tehuis. Spr. gewaagt van de uitstekende be handeling, die in een dergelijk R.-K. gesticht te Alkmaar wordt genoten, doch vraagt zich af, waarom hier scheiding gemaakt moet worden. Na opgemerkt te hebben, dat momen teel 55 personen ondersteuning genieten, vervolgt spr.: Ik zou niemand tot opname in het tehuis willen dwingen en heb nu ook niet aan personen, die er voor in aanmerking komen, gevraagd: »Wil jij er in Toch meen ik dat de instelling er moet komen omdat het voor de gemeente plicht is de zorgen van de oudjes te verlichten en te zorgen voor een goede huisvesting en voeding. Het is mij bekend, dat de Armvoogden rond zijn geweest om aan de oude bedeelden te vragen of zij al of niet in een tehuis willen. Begrijpelijk willen zij dit over het algemeen niet, daar door onbekendheid voor velen een tehuis voor ouden van dagen een spookbeeld is. Dat onderzoek heeft voor mij geen waarde. Als eenmaal gebleken is hoe goed men het er heeft, zullen meerderen vrijwillig komen. Ik garandeer dat 85 a 90% vóór zou stemmen, wanneer er een referendum on der de ingezetenen gehouden zou worden over de vraag of men tot bouw van een tehuis moet overgaan en stel daarom de volgende motie voor: „De Gemeenteraad van Anna Paulowna in vergadering bijeen op 27 October 1931 besluit, gezien de noodzakelijkheid, over te gaan tot het bouwen van een tehuis voor ouden van dagen, dit vóór het einde van 1932 open te stellen en gaat over tot de orde van den dag." Voorzitter, den heer Smit beantwoordend zegt dat inderdaad leden van het arm bestuur een onderzoek hebben ingesteld naar de personen die opgefiomen willen worden en ook dat de commissie, bestaande uit leden van het Armbestuur en van den Gemeenteraad, die reeds vroeger onderzocht of een gesticht gewenscht was, vergaderd heeft. De heer Smit meent wel dat er een tehuis moet komen, maar hij toont de noodzaak niet met cijfers aan. Nu de tijden zoo slecht zijn, moet een uitgaaf wel strikt noodzakelijk zijn, wil men verantwoord zijn, om de lasten op de belastingbetalers te verhalen. De ambte naren en arbeiders zullen daarvoor moe ten opdraaien, want de boeren hebben geen inkomen en hoe het met de hollen- kweekers staat behoeft niet eens 'opge noemd te worden. Dan wil de heer Smit niet alleen de armen opnemen, maar ook hen die zich willen inkoopen en ook voor deze menschen zullen de belastingbetalers moeten opbrengen. De heer Kuiken vraagt, of ook reeds berekend is, hoeveel de uitgaven van het armbestuur verminderen, indien er een tehuis is. Voorzitter zegt, dat de commissie daar rekening mee gehouden heeft. Zij komt tot een som van f 5600 voor exploitatie kosten. Spr. wil daar met het oog op de verminderde bouwkosten wel f 500 af trekken. Maar zijn f 5000 per jaar in deze tijden gemotiveerd? Bij het onder zoek bleken 6 bedeelden wel, 25 niet opgenomen te willen worden, dat is minder dan in een vroeger rapport werd verondersteld. De commissie adviseert dan ook den bouw van een tehuis uit te stellen tot betere tijden en B. en W. zijn het met dat advies eens. Bovendien zal er weldra in Alkmaar een inrichting ge opend worden, waarvan als de noodzaak tot opname bestaat, gebruik gemaakt kan worden. Als de heer Smit opmerkt dat de men schen liever in Anna Paulowna willen blijven, zegt Voorzitter dit wel te geloo- ven maar dat is ~<mn motief om de be lastingbetalers e f 5000 te laten opbren gen. En als de heer Smit zegt dat Voor:', vroeger altijd op den gunstigen toestand der gemeenteflnanciën wees, merkt Voorz. i daartegen op, dat de heer Smit in z'n verkiczingsblaadje schreef dat het er zoo slecht voor stond, terwijl hij nu deze uitgave wil doen. De heer Koorn is het met den heer Smit eens dat de geheele burgerij een Tehuis wenschelijk acht. Gemeenten met 1500 zielen hebben er een en onze ge meente telt bijna 6000 inwoners. Ook hij is van meening dat het Tehuis, als het er eenmaal is, wel gauw vol zal zijn. Voorz. vindt het nu geen tijd om die proef te nemen en misschien zijn er wel gemeenten die 1000 inwoneis hebben en waar wel een Tehuis is, maar dan zullen daar de inkomsten wel beter zijn. Onze gemeente is nog maar heel jong. Bijna alle leden vragen achtereenvolgens het woord om hun stem, straks over de ingediende motie uit te brengen, te moti- veeren. Velen traden in herhalingen, waarom wij slechts de belangrijkste ge zichtspunten naar voren willen brengen. De heer Dekker zegt, mede namens zijn fractiegenooten, overtuigd te zijn van de wenschelijkheid van een tehuis. De noodzaak wordt echter niet ingezien, vooral omdat zij rekening houden met de tijdsomstandigheden. Zoodra er beter tijden komen zal de S.D.A.P. fractie, in dien Smit dit niet doet, met een voorstel komen. Hij raadt hen nu aan de motie in te trekken. Spr. is tegen opname in Alkmaar, omdat bezoek door en aan familieleden dan bezwaarlijk wordt. De heer Keuris meent dat we thans voor ernstiger vraagstukken dan het onderhavige staan, n.1. de werkeloosheid en hoe verschillende bedrijven, gesteund moeten worden. De heer Raven dikt dat nog even aan, door te zeggen dat hij vast overtuigd is, dat dezen winter niet alleen arbeiders, maar vele anderen gesteund zullen moeten worden. De heer Van den Berg merkt op, dat de bouwkosten (thans op f 30.000 ge raamd) niet het grootste bezwaar zijn. De exploitatiekosten zijn van meer be- teekenis. De heer Kuiken is het met de heeren Smit en Koorn eens, doch zwicht voor de tegen-argumenten. Hij wil er echter even aan herinneren dat, indien hij vroeger op bezuiniging aandrong, altijd beweerd is, dat het er met de financiën goed voor stond. Het is hem onbegrijpe lijk hoe het nu in eens anders kan zijn. Voorz. zegt, dat men niet alleen hier tot de ervaring komt, dat de tijden plot seling omgeslagen zijn. Uit gesprekken met regeeringsvertegenwoordigers is hem gebleken, dat men ook in Den Haag is te weten gekomen, hoe de toestand plot seling slechter kan worden. De heer Komen wijst op het laatste deel van het rapport der Commissie. Reeds vroeger is uitgesproken, dat de katholieke raadsleden aan de stichting willen meehelpen, doch dat dan ook de mogelijkheid geopend moet worden om in een ander gesticht opgenomen te worden. Spr. is tegen gedwongen huis- vcrpleging. De heer Smit verwijt aan de leden van de s.d.a.p., dat zij den goeden tijd voor het bouwen voorbij hebben laten gaan. Hij is er beslist tegen de menschen te dwingen om in een tehuis, dat in een andere gemeente staat, te gaan. De voorz. denkt niet aan dwang, ook niet als hier een tehuis komt en wijst het standje aan de heeren Raven en Keuris terug met de opmerking, dat hun fractie genoot, de heer_Van der Ham indertijd meermalen op den bouw van een tehuis heeft aangedrongen. Toen was echter het terrein dat men op het oog had niet te krijgen. De heer Rezelman betoogt dat de wei nige animo om opgenomen te worden de exploitatiekosten zal verhoogen. We zijn het er allen over eens, zegt spr., dat de wenschelijkheid tot bouwen bestaat, maar hij acht het er nu de tijd niet naar, zulk een uitgaaf te doen. Na nog wat heen en weer gepraat, wordt de motie in stemming gebracht en met 9 tegen 2 stemmen verworpen. (De heeren Smit en Koorn stemmen voor). Rondvraag. De heer Kuiken vraagt, of B. en W. aandacht willen schenken aan den hoek van den Meerweg, bij J. de Vries. Er staan eenige nietige boompjes, die het uitzicht om den hoek belemmeren en die zeker zonder bezwaar verwijderd kunnen worden. Voorzitter zegt, dat er ook al over ge sproken is den weg ter plaatse iets te verbreeden en hij zal een en ander in gedachten houden. De heer Smit vraagt, hoe B. en W. staan tegenover de werkeloosheid. Voorzitter antwoordt, dat na afloop dezer vergadering aan de leden zal worden medegedeeld, wat B. en W. reeds hebben gedaan en verder denken te doen. Hierna volgt sluiting. FILMVERTOONING. Vanwege het Inst. voor Arbeidersont wikkeling, afd. Wieringen, zal op Zater dag 31 Oct. a.s. des avonds 8 uur, in Concordia te Hippolytushoef, worden af gedraaid de groote Russische film „Storm over Azië". Den Oever. VERLICHTING VAARGEUL „VLIETER". V ii vernemen dat het in de bedoeling ligt op de beide koppen van den afsluit dijk, waartusschen zich bevindt de vaar geul „Vlieter" (nabij Den Oever), licht bakens te plaatsen ten behoeve van de scheepvaart. P. E. N. De aandacht van onze lezers wordt er op gevestigd dat de stroomtoevoer door het P. E. N. vanaf Zaterdagnacht 1 uur tot Zondagochtend 11 uur uitgeschakeld zal zijn. Dit^ betreft alleen het oostelijk deel van Wieringen en Hippolytushoef. WIE IS DE EERLIJKE VINDER? Naar wij vernemen heeft de heer J. Wit te Vatrop op zijn weg van Ko'rnwer- derzand naar Vatrop twee bankbiljetten van 50.verloren. ONDERWIJS. Zooals wij uit goeden bron vernemen heeft de hoofdonderwijzer van de Open-I bare Lagere School te Oosterland, de heer I L. Spaander, het voornemen zjjn functie j binnenkort neer te leggen, aangezien de uitoefening daarvan voor hem te zwaar wordt. Meester Spaander is geruimen tijd aan de School te Oosterland verbonden geweest en gaat thans een welverdiende rust tegemoet in de woning welke hij voornemens is spoedig te laten bouwen op een door hem van den heer Koorn Sr. gekocht terrein aan de Hofstraat te Den Oever. AANGEWEZEN. Tot onderwijzers aan de Avondschool alhier zijn aangewezen de heeren J. J. de Vries en J. de Groot. Voor handwerken is aangewezen mej. T. Barkman. HIppolytushost AANBESTEDING. Dinsdag 27 Oct. 31 des v.m. 11 uur werd door B. en W. ten raadhuize publiek aanbesteed: het bouwen van een onder wijzerswoning enz., te Westerland. Ingeschreven werd door de volgende firma's: H. Juisting, Den Oever, voor de woning 8.760, schilderwerk 900, terreinwerk 706; G. Hoornsman, Julianadorp, voor resp. 8.520, 750, 815; P. Portegijs, Westerland voor resp. 8.500, 800, 6.50; J. M. Kooij, id., voor resp. 8.490, 850, 660; J. C. de Vries, Hippolytus hoef 8.390, 625, 750; W. Hermans, Den Oever, voor resp. 8.390, 800, 650; P. Jb. Doves, Westerland, voor resp. 8.290, 750, 600; Gebr. Boer- sen, Stroe, voor resp. woning en terrein- werk 8.748 en 780. Alleen schilderwerk: G. v. d. Wal, Hippolytushoef 750; Jb. P. Lont, id. 625; S. C. Lont, id. 625; Groenendijk, 't Zand, 530. Gunning aangehouden. Naar wij vernemen is de bouw van een onderwijzerswoning aan de Kliefststraat, voor rekening van het R. K. Parochiaal Kerkbestuur uit de hand opgedragen aan de heeren Gebr. Boersen, te Stroe, alhier. VOOR DEN POLITIERECHTER TE ALKMAAR. Weer een caférelletje op Texel. De niet ter zitting aanwezigè heeren polderjongens Jannes B. en Jb. Bl„ had den op 2 Juli in het café van den heer v. d. Kooy te De Cocksdorp, weer in niet geringe mate de peentjes opgeschept, door zich met geweld te verzetten tegen den rijksveldwachter De Jong, die hen met nog eenige andere levenmakers van het zelfde genre, op verzoek van den café houder uit de lokaliteit wilde verwijde ren. Onder hen bevond zich ook de be kende O. de J„ dezer dagen veroordeeld tot gevangenisstraf wegens ernstige mis handeling. Al deze kerels gedroegen zich zeer las tig en onbeschaamd en maakten het de pensiongasten geducht lastig, zoodat de caféhouder liever hun hielen dan hun teenen zag. Ook zag hij zich gaarne ver schoond van het door bedoelde heeren uitgebulkte gezang, dat meer kanibaalsch dan harmonisch kon worden genoemd. De officier verzocht aanhouding tot 9 November. Conform besloten. De heeren verdachten moeten dan nolens volens zelf verschijnen. Een gedroschte boerenknecht. Voortgezet werd de zaak tegen Hen drik de J„ voorheen landarbeider in dienst van den heer D. de G„ te Koegras, die de kuiten had genomen en op 7 Sep tember wegens landlooperij terecht had gestaan. De verdachte had zich ook in een ander arrondissement aan strafbare feiten schuldig gemaakt en diende dus heel noodig van de straat te worden gedepor teerd naar de zegenrijke kolonie „Het hooge Land", waar menige niksnutter tot een bruikbaar mensch werd vervormd. De officier requireerde 3 dagen hechte nis en 1 jaar opzending voorw. met 3 proefjaren. Uitspraak overeenkomstig requisitoir. Dronken en wederspannige Helder-bezoeker. De heer J. K., agent van politie te Den Helder, kwam op 16 Augustus in contact met een in kennelijken staat verkeerend wandelaar met name Joh. A., bloemist te Velzen. Bij het gebruikelijke transport maakte gemelde heer A. zich aan een ernstig verzet schuldig. Tegen den ver dachte werd geëischt 25 boete of 25 dagen. Vonnis 20 boete of 20 dagen. Een ambtenaar ln de uitoefening van zijn bediening belemmerd. Een kostbare lefsuiting. Een andere heerschap, dat niet kon ver dragen de onwaardige behandeling zijn vriend A. uit de vorige zaak aangedaan, meende niet neutraal te kunnen blijven en spande alle krachten in teneinde hem uit de handen van agent K. te verlossen. Een ongewenschte inmenging, die hem nu óók in aanraking bracht met den straf rechter. Tegen dezen ambtsuitoefeningsbelem- meraar, zekere heer Jan v. d. St., auto- geenlasser te Velzen, werd gevorderd 60 boete of 60 dagen. Hij was reeds een maal te Haarlem terzake wederspannig- heid veroordeeld, wat in zijn nadeel werd uitgespeeld. Uitspraak 40 boete of 40 dagen. Nog zóó'n ridder zonder vrees of blaam. Ook de fabrieksarbeider Renier G., uit Velzen, nam het krachtdadig op voor zijn hiervoren gemelde landgenooten, gedu rende het relletje van 16 Augustus. Het gelukte hem zijn vriend Jan v. d. St„ die eveneens door agent Kobus was beetge pakt, met geweld uit diens greep te be vrijden, zoodat Kobus geen kans meer kreeg zjjn arrestant te deponeeren. Eisch 30 boete of 30 dagen. Vonnis vrijspraak. Een stalemmer als strijdmiddel gebezigd. De 84-jarige landbouwer Simon R., te Wieringen, werd in de gelegenheid ge steld zijn zitvlak in aanraking te brengen met het veelbesproken zondaarsbankje, naar aanleiding van het feit, dat hij op 26 Augustus den getuige N. P. Kooy met een reuzen stalemmer op zijn arm had geslagen. De heer R. was gepikeerd om dat Kooy zich interesseerde voor de aard- sche bezittingen van een ontslagen knecht van verdachte. Volgens laatstge- melde hadden Kooy in gemelde knecht, met name Cruson hem aangevallen. Deze omzetting van het gebeurde werd echter om 't hardst door Kooy en Cruson ont kend. Ook de kaasmaker B^as had ge zien dat verdachte met Kooy bezig was. Bij de politie staat verdachte als een drift kop en vechtersbaas bekend. Gevorderd werd f 25 boete of 25 d. Uitspraak 30 boete of 30 dagen. Veroor deelde werd reeds eenige malen om zijn loshandigheid gestraft. Magnetische vingers. De heer H. A., los werkman te Den Helder, had geen aangename ondervin-1 dingen van zijn mede-kostganger in het volkslogement, Karei Ger. F., die hem op 26 Juli had ontlast van een bankbiljet van 10, een gulden, en een gouden horloge met koord en gouden schuifringen. De heèr F. ging met dien rijken buit, ge peuterd uit de reiskist van A., er vandoor naar Groot Mokum, alwaar hij horloge met toebehooren beleende voor 4 bij de stadsbank van oome Jan. Terzake dief stal werd Kareltje veroordeeld tot 2 maan den overeenkomstig requisitoir. MEERVOUDIGE STRAFKAMER Zitting van Dinsdag 27 October. Een baai kapok in de wacht gesleept Verdachte maar 19 maal veroordeeld. De verdachte Jacob Jacobus M„ een Heldersche ingezetene, niet conversee- rende met de elite, doch van beroep vod denkoopman of iets dergelijks, was niet aanwezig om de tegen hem behandelde strafzaak wegens diefstal van een baal kapok, waarvan hij op 1 April door den agent, Ritico, in het bezit was aangetrof fen, persoonlijk op te luisteren. De ver dachte vervoerde destijds bedoelde baal op een handkar en was zoo stevig be schonken, dat Ritico hem inclusief hand kar en kapok, maar op staanden voet inrekende. Het bleek later een extra goeden vangst te zijn geweest, want de kapok behoorde aan den heer C. en was niet, zools Jac of Jacobus fantaseerde, afkomstig uit een geheel uitgebrande pakhuis, gelegen naast de zaak van gemelden heer S. C. Deze had geconstateerd dat op zijn zolder een baal kapok werd vermist. Vermoedelijk had verdachte geen toonbeeld van eer lijkheid en 19 maal veroordeeld, door in sluiping zijn slag geslagen. De heer C. was nu weer in het bezit van zijn kapok gesteld. Tegen den kapokverzamelaar werd gevorderd 10 maanden gevangenis straf. Politie-brigadier Hols had hem, dat dient nog te worden gememoreerd, geen toestemming gegeven eenig kapok mede te mogen nemen. Ook deze opgaaf was wat men noemt, een smoesje. Den Helder, 12-10-1931. RADIO GENOT? Geachte Redactie. Gaarne zag ondergeteekende het vol gende als ingezonden stuk in uw blad opgenomen, bij voorbaat zijn oprechten dank. Den laatsten tijd wordt de Asterstraat en omgeving opgeschrikt door een ver schrikkelijk Radio-monster, n.1. deMexi- caansche hond. Degene die dat beestje uitlaat, schijnt er een duivelsch vermaak in te hebben, de buurt uit baar rust op te schrikken. Wanneer dit eens een enkele keer gebeurde, dan zou men zulks nog kunnen plaatsen, maar vooral Zon dags is dat beest aan het brullen. Nu zou men zeggen het is haast ondenkbaar, want een beetje goed toestel is toch met moderne lampen uitgerust, maar de eige naar van bedoelde hond heeft bepaald nog kaarsen in zijn toestel staan of petroleumlampen, anders is het haast onmogelijk zoo'n rumoer te maken. Eenige tijd geleden was er zoo'n mooi aanbod van Philips om toestellen in te ruilen, en met wat bij te betalen een schitterend toestel (wat geen burengerucht maakt) te ontvangen. De oude toestellen gingen bij Philips op de brandstapel, waarom heeft de eigenaar van bedoelde hond dat aanbod niet met beide handen aange grepen Hopende, dat als er zich nog eens zoo'n gelegenheid voordoet, dat dan die hon denliefhebber gretig van dat aanbod ge bruik zal maken, teeken ik, Hoogachtend, A. JONGMAN. CORRESPONDENTIE. Politiek onmondige. Uw stuk is te persoonlijk. Bovendien loopt u vooruit op de begrooting. Bij de behandeling daar van worden de tarieven voor gas, water en electriciteit vastgesteld. U kunt ver der weten, dat ten vorigen jare reeds verlagingen zijn toegepast. Ontvangen: „De bevordering der onder officieren, een brandend vraagstuk". Vlug schriftje, uitgegeven door „Ons Belang". Vereeniging van onderofficieren, enz. „Voor de maatschappelijke positie, voor het levens geluk der onderofficieren moeten wegen ge- „zocht worden, waarmede tegemoet wordt ge- „komen in de tijdelijk trage bevordering, i „welke de positie der onderofficieren thans ernstig drukt." Met een verzoek om mede werking wordt besloten. Dezelfde vereeniging gaf ook uit een vlug- schrift, getiteld „De salarissen der onderoffi- I eieren, besproken naar aanleiding van de rede van Z.E. den Minister van Defensie in de Tweede Kamer op 19 December 1930". De be doeling van dit geschriftje is om duidelijk aan te tooneh, dat de rede, welke Z.E. de Minister van Defensie verleden jaar in de Tweede Ka mer hield, gemakkelijk verkeerd begrepen kan worden, waardoor een verkeerde indruk zou worden gevestigd omtrent de salarieering der onderofficieren. Bij Kon. besluit van 13 Mei is aan kapitein ter zee D. Scalongne vergun ning verleend tot het aannemen en dra gen der versierselen van Officier de 1'In- struction Publique, hem geschonken door den minister van openbaar onderwijs en schoone kunsten der Fransche republiek. EEN BADINRICHTING IN DEN HELDER „Eenige baders" zenden ons een inge zonden stuk, waarvan de strekking hier onder in het kort weergegeven wordt. Zij willen namelijk, gezien de herhaalde pogingen, die in den loop der jaren al ge daan zijn om hier ter stede tot de oprich ting van een kuip- en douchebadinrich ting te komen, wederom een poging daar toe in het werk stellen en vragen daar voor adhaesiebetuigingen. Als geschikt gebouw hiervoor wijzen zij de „Scala"- bioscoop aan op den Kanaalweg, welk gebouw tegen niet te hoogen prijs door den eigenaar daartoe zal worden afge staan. Het inwendige is geschikt te maken voor het doel, maar dit zal natuurlijk ka pitaal vereischen. De bedoeling is bij het publiek sympathie te wekken voor het goede doel. Wij willen onzerzijds gaarne dit plan aanbevelen, al gelooven wij voorloopig niet aan de verwezenlijking ervan. Want de exploitatiekosten van zoo'n badinrich ting zijn van dien aard, dat zij niet gedekt kunnen worden door de opbrengsten, zoodat het een zaak is, die doorloopend gesubsidieerd zal moeten worden. Van meentewege behoeft men in dezen niet op te veel steun te rekenen, omdat le. de gemeente zelf een zwembad exploiteert, en 2e. in de zomermaanden hier volop gelegenheden bestaan te baden en te zwemmen. En wat de wintermaanden be treft, waarvoor dan hoofdzakelijk deze badinrichting zou moeten dienen, de marinemenschen en vele andere particu lieren maken gebruik van de inrichtin gen der marine, en of de overblijvende burgerij een zoodanig gebruik van de in richting zou maken, dat zij rendabel zou worden, betwijfelen wij, omdat het na tuurlijk inzenders bedoeling is een kuip- of douchebad voor uiterst geringen prijs verkrijgbaar te stellen. Dat een vereeni ging als „Het Witte Kruis", die deze zaak al vele jaren op haar programma heeft staan, niet tot de oprichting is overge-| gaan, vindt dan ook de oorzaak in de zeer, hooge kosten der exploitatie, alsmede in de niet gebleken urgentie voor een der-> gelijke inrichting in onze gemeente. I Intusschen hebben wij met het boven staande aan des inzenders wenschen vo- daan; zou het niettemin gelukken al de, bovengenoemde bezwaren te overwinnen en men hier een zoodanige inrichting kunnen krijgen, dan zullen wij er ons van harte in verheugen. 1 Bij Kon. besluit van 23 Mei is aan luitenant ter zee der 1ste klasse G. Mante vergunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van officier der Orde van Leopold II van België, hem ge schonken door den Koning der Belgen. Luit. ter zee 2e kl. A. Molenaar, dienende bij de Marinekazerne te Willemsoord, wordt op 2 Nov. ter beschikking gesteld. Luit. ter zee 2e kl. M. G. Smalt van Wacht schip Willemsoord naar Nautilus 30 Oct. '31. Id. 2e kl mar.-res. C. M. Schrey van Nau- 1 tilus naar Wachtschip Willemsoord 30 Oct. De ondervolgende officieren worden den |3ien October '31 van de Mok naar het vlieg kamp de Kooij geplaatst: Luit. ter zee 2e kl. W. van Lier; de off. van den M.S.D. 2e kl. B. W. Vinke en E. van der Woude; de officieren-vlieger H. L. A. van der Kroef, A. F. Copini, L. J. Fritz, A. Prins, E. Bakker en H. L. J. Swaab. Luit. ter zee ie kl. M. Schoo van de Mok 31 Oct. '31 ter beschikking. Luit. ter zee 2e kl. Bach Kolling 28 Octo- 6er naar Vlissingen voor het medemaken van de proeftochten van de O 14. Off. van gez. 2e kl. A. W. Mellema 21 Oct. '31 van Hr. Ms. Arend naar Hr. Ms. Wacht schip te Willemsoord. Bij beschikking van den minister van de fensie zijn met 2 Nnovember de volgende mu taties gelast: luit. ter zee ie kl. J. B. H. Blom belast met het bevel over Hr. Ms. Van Meerlant; aan boord van Hr. Ms. Van Meerlant ge- plaatsht luit. ter zee 2e kl. J. J. Hoogendoorn en L. J. C. Cordesius, luit. ter zee 3e kl. jhr. C. J. P. von Miihlen en de off. van den M.S.D 2e kl. ir. N. J. C. Smit: luit. ter zee ie kl. J. B. de Meester eervol ontheven van het bevel over Hr. Ms. Z 7 en ter beschikking gesteld, en luit. ter zee ie kl. H. Witte met dit bevel belast; luit. ter zee ie kl. J. A. Gauw geplaatst aan boord van Hr. Ms. Heemskerck; luit. ter zee ie kl. T. K. baron van Asbeck geplaatst te 's-Gavenhage en werkzaam ge steld bij de afd. hydrographie van het departe ment van defensie; luit. ter zee 2e kl. H. Quispel tijdelijk ge plaatst te 's Gravenhage. Luit. ter zee ie kl. L. F. Klaassen, onlangs uit Oost-Indië teruggekeerd, wordt geplaatst als ie officier aan boord van Hr. Ms. pantser schip Jacob van Heemskerck te Nieuwed.ep. Luit ter zee 2e kl M. C. Grondelle wordt binnenkort van zijn plaatsing bij den dienst ln Oost-Indië, hier te lande terugverwacht. met 2 November zijn de off. van den M.S.D. der 2e kl. J. W. van Wingerden en F. J. de Hoop geplaatst bij den Radiodienst der Ma rine te Amsterdam; met 24 Nov. is luit. ter zee der 2e kl. jhr. A. van Geen geplaatst aan boord Hr. Ms. Wachtschip te Willemsoord. Luit. ter zee 2e kl. N. W Sluijter, onlangs uit Oost-Indië teruggekeerd, is geplaats aan boord van Hr. Ms. Wachtschip te Vlissingen. Off. van adm. 2e kl. der zeemacht G. Bak ker, wien vergund is uit Oost-Indië te repa-

Heldersche Courant | 1931 | | pagina 7