KANNEWASSER'sST.NICOLAASFEEST KONINGSTRAAT 76 NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Buitenlandsch overzicht BEZOEKT OP 9 DECEMBER A.S. GEMENGD NIEUWS. me^S'dge^Ta'rdigen^bSrL^TOfi01' Nr. 7036. EERSTE BLAD DINSDAG 3 NOVEMBER 1931. 59ste JAARGANG Het vraagstuk der herstelbetalingen. - Radicale bezui nigingsmaatregelen in Spanje. - Weer een Chineesche nota aan den Volkenbond. ADVERTENTIEN: breit alles best. Wapeningsvacantie. China en Japan. OOSr-INDiË. Ernstige autobotsing te Den Haag. FLESSCHENTREKKERS. Ontploffing in Schotsche mijn. FEUILLETON negenheid en toch ook vol weemoed "J® alt«d een gevoelsmensch '«e- de goedheid van je hart heb je Alfred Astrid en my diensten bewezen, waar-I Maarze aarzelde even.... Js iel vandaag niets aan mij opgevallen?" I ihalberg keek onderzoekend naar me hflpebsche courant Abonnement per 3 maanden bij vooruitbet.: Heldersche Courant 1.50; voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand, Wieringen en Texel f 1.65binnen land f 2.—, Nederl. Oost- en West-Indië per zeepost f 2.10, jdem per mail en overige landen f 3.20. Zondagsblad resp. f 0.50 f 0.<0, f 0.<0, f l._. Modeblad resp. f 0.95, f 1.25, f 1.25, f 1.35. Losse nos. 4 ct.; fr.p.p. bc Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Z; ter iagmiddag. Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v/h C. DE BOER Jr. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 16066. 20 ct. per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction tekst) dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) van 1 t/m. 3 regels 40 ct., elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijsno. 4 ct. Het vraagstuk der herstelbetalingen is neer aan de ord egesteld bij de terug keer van Laval uit Amerika. Von Hoescn, de Duitsche gezant te Parijs is op het oogenblik te Berlijn, om daarover instruc ties in ontvangst te nemen. Niet over den inhoud van de nieuwe regeling zui len de besprekingen loopen zegt ae en. Rott. Crt. - maar over de wuze waarop een nieuwe regeling ko" W?s aTnioei- stand gebracht. Dit onderwerp lyL8vTh?êft, zooals men weet, te Wash ington bereikt, dat Hoover het initiatief in die kwestie voorloopig aan de Euro- uoesche belanghebbenden, dat wil prac- tisch zeggen aan Frankryk en Duitsch- land heeft overgelaten. Wy moeten eer- lijk bekennen, op lite oogenblik nog met goed in te zien hoe wij dat moeten be schouwen: Of het een voordeel zal zijn voor de oplossing van het vraagstuk dat nu getrokken is in een streven, dat van heel anderen aard is dun de geest van onverzoenlijkheid en vrees, waarmede het jaren lang in Frankrijk is behandeld; dan wel of het een belemmering is voor het slagen der pogingen tot toenadering, dat zij mede den last te dragen krijgen van een zoo groot en zoo netelig pro bleem. Hoe het zij, er moet met Duitschland worden gepraat. En Duitschland heeft geen belang bij besprekingen, als daarbij op den voorgrond staat dat het plan Young moet worden gehandhaafd. Wij gelooven zelfs niet, zegt het blad, dat de regeering Brüning het aanvaarden van besprekingen op deze basis zou over leven. De Financial News heeft Zaterdag een hoofdartikel aan het vraagstuk van de internationale schulden gewijd, waaraan het Nederlandsch telegraafagenjtschap het volgende heeft ontleend: De tijd is gekomen, dat het dringend noodzakelijk is, zich op breeder basis met dit vraagstuk bezig te houden en wel op zoodanige wijze, dat men tot een regeling komt. Met betrekking tot het voorstel van den Belgischen oud-minister Francqui tot het liquide maken van de in Duitsch land vastliggende credieten, meent het blad dat zulk een voorsteld slechts resul- i taat zou hehhen, indien de voorwaarden daarvan niet al te zwaar zouden worden gemaakt. Het zou dwaas zijn nieuwe verplichtin gen op te leggen, welke slechts molen- steenen op den hals der schuldenaars zouden blijken te zijn. Er zullen ook be tere waarborgen moeten worden gevon den als den schuldenaars door het „Still- halte-Abkommen" zijn opgelegd. Vervolgens bespreekt het blad den toestand van Hongarije en het advies dat dit land van den Volkenbond heeft ont vangen, n.1. om den invoer te beperken. Het is mogelijk dat deze raad onder de huidige omstandigheden goed is, doch heeft men er zich wel rekenschap van ge geven, welken invloed dit op de han delsbalans zal hebben van de landen, die naar Hongarije exporteeren. Tenslotte wijst de Financial News op de dringende noodzakelijkheid van inter nationale samenwerking tusschen alle JAAP SNOR Vraagt onze Truien (ijzer sterk) Resultaat v. eigen werk HOOFDKANTOOR: ZUIDSTRAAT 19. Let op den gelen winkel. Voor Texel: Wed. SCHUMAKER. Europeesche landen om de heerschende crisis te overwinnen. Radicale maatregelen van de Spaan- sehe regeerimg. De Spaansche regeering heeft, in de eerste plaats om te bezuini gen en ook om een beter ambtenaren corps te vormen, de helft van de staats ambtenaren ontslagen, terwijl het sala ris der blijvenden met 20 pet. verhoogd is. Elke Spaansche regeering had tot nu toe de grootste moeilijkheden bij de ten uit voerlegging van wetten, omdat de amb tenaren slecht geschoold en lui waren. I Sedert tientallen van jaren zijn er veel te veel ambtenaren, die slecht betaald werden en slecht werkten. Het gevolg van dit systeem was, dat bijna alle amb tenaren een bijbaantje hadden, dat zij 's middags of 's avonds uitoefenden. Ambtenaren op het ministerie hadden agenturen van allerlei artikelen of werk ten 's nachts aan een dagblad; postamb tenaren waren 's middags of 's avonds op particuliere kantoren werkzaam. 1 Door dezen draconischen maatregel hoopt de regeering het gehalte van het ambtenarencorps te verbeteren. China en Japan. De nationalistische regeering te Nanking heeft haar verte- genwordiger te Genève opgedragen aun den secretaris-generaal van den Volken bond het antwoord van China op de ver klaring van Japan van 26 dezer ten aan zien van de Mantsjoerijsche kwestie te doen toekomen. L Ten aanzien van de weigering van Japan om zijn troepen binnen de spoor wegzone terug te trekken wegens de vei ligheid van de Japansche bewoners, ver klaart Chinia niet alleen door het feit van de aanwezigheid van deze troepen ge vaar ontstaat. H. Naar aanleiding van de resolutie van den Volkenbond, waarin de verplich ting van China om de levens en goederen der Japanners te beschermen naar voren wordt gebracht, noodigt China den Vol kenbond uit neutrale vertegenwoordigers te detacheeren bij de Chineesche autori teiten, die belast worden met de inbezit neming van het gebied, dat door Japan ontruimd zal worden. China belooft medewerking in elke re geling, die de veiligheid der Japanners waarborgt. III. De eenige mogelijkheid om de op rechte aanvaarding vaif de verplichtin gen te toon en is, dat Japan geen militaire druk uitoefent bij de onderhandelingen met China en dat het ophoudt bepaalde beginselen als voorwaarde voor ontrui ming te stellen. Om de Chineesche garan tie van veiligheid voor de Japanners uit te voeren, zijn de plaatselijke hulpmidde len voldoende. IV. China wenscht, met Japan, een eind te maken aan den tegenwoordigen toe stand, maar het eerste wat noodig is, be staat uit het gehoor geven aan de volken bondsresolutie. Voorwaardelijke der Ver. Staten. Instemming ten noordoosten van Moekden bij de giens van Oost-Mongolië ligt. De spoor weg is onder beheer gesteld van den Ja panner Okawara. De Vereenigde Staten hebben bij hun aanneming van het voorstel van den Vol kenbond de restrictie gemaakt dat de wapeningsvacantie niet zou gelden voor reeds in aanbouw zijnde vlooteenheden. Door deze beperking blijven de Vereen. Staten dus vrij om voort te gaan met den bouw van zeven kruisers van 10.000 ton die met kanonnen van 20 cm middellijn bewapend worden, van drie onderzeeboo ten, één vliegtuigmoederschip en vijf torpedobootjagers. Amerika zal echter geen schepen of vliegtuigen bouwen in plaats van de typen die gedurende het jaar afgevoerd zullen worden. Door België aanvaard. Hymans, minister van buitenlandsche zaken heeft verklaard, dat België het voorstel inzake een jaar wapeningsvacan tie zal aannemen. RADA NOGMAALS OP DE VLUCHT. De revolutionaire Rada, de bekende metgezel van majoor Franco, die zooals gemeld dezer dagen uit de gevangenis alhier ontvlucht is en den volgenden dag weer werd gegrepen, heeft opnieuw een poging tot ontvluchting gedaan. Op het moment, waarop hem eten gebracht werd, sloeg hij zijn bewakers op den grond en ging hij er vandoor. Men is er echter zeer snel weer in geslaagd, hem te pakken. Uitbreiding van de Japansche bezetting in Mantsjoerije? Britsche^berichten uit Moekden bevesti gen, dat aldaar een uitbreiding van de Japansche bezetting naar het Noorden wordt verwacht. Een bevestiging van dit bericht is echter nog niet ontvangen. Toeneming anti-Japansche be weging te Sjanghai. Volgens een Chineesch bericht neemt de anti-Japansche beweging te Sjanghai in de laatste dagen weer toe. De Chinee sche banken weigeren Japansch geld te wisselen, waardoor de handel der Japan sche firma's volkomen lamgeslagen wordt. De Japansche scholen moeten door Japansche marine-soldaten worden be waakt, daar zij door de Chineezen be- zouden, volgens dit bericht ook om meer j dreigd worden. De Japansche onderdanen militaire bescherming hebben verzocht, daar in den laatsten tijd herhaaldelijk overvallen zijn gepleegd op Japanners. De spoorweg van Simpinkai naar Taonan door Japansche troepen bezet. Een Russisch bericht uit Peking meldt, dat Japansche troepen den spoorweg van Simpinkai naar Taonan hebben bezet. Het station Simpinkai ligt aan den Zuid- Mantsjoeryschen spoorweg, ongeveer in het midden tusschen Moekden en Tsjants- joen, terwijl Taonan ongeveer 100 K.M. TYPHUS IN DE MINAEASA. In het district Amoerang is een typhus- epidemie uitgebroken. Er hebben zich 68 gevallen voorgedaan, waarvan 8 met doo- deiijken afloop. VERDUISTERING DOOR DJAKSA. Een djaksa, te Soekaboemi, belast met inning van Landgerechtsboeten, is gear resteerd, verdacht van verduistering van 20.000 aan in de laatste vijf jaren ge- inde boetes. Hij bekende. DOODELIJK ONGEVAL OP BOOBTERREIN DER BATAAFSCHE IN OOST-JAVA. Op het boorterrein der Bataafsche Pe troleum Mij. Ngobolo te Tjepoe ontstond brand in de gascompressie installatie. De employé Moes trachtte, ter voorko ming van ontploffing, den afsluiter dioht te draaien, welke door nalatigheid van den wachtdoener in verkeerde richting geopend was. De heer Moes kreeg daarbij dusdanige brandwonden, dat hij spoedig is overleden. Hij laat een vrouw en twee kinderen na. LEEST ONS RECLAMEBOEKJE Binnenland. UNIE-OBLIGATIËN Bestuurder zwaar gewond. Zondagmiddag te twee uur heeft op den hoek van den Wassenaarscheweg en de Bilderstraat te 's Gravenhage een botsing plaats gehad tusschen een personenauto, bestuurd door den> heer H. P. D. van de Meezenlaan, en een Protax-wagen, be stuurd door den chauffeur B. J. S. De Protax kwam er betrekkelijk goed af, doch de wagen van den heer D. sloeg over den kop en bleef ernstig beschadigd liggen. Ernstig gewond werd de heer D. naar het Roode Kruis-ziekenhuis ver voerd. Zijn hond, die naast hem zat, werd gedood. HUISELIJKE TWIST MET NOOD- LOTTIGEN AFLOOP TE DELFT. Zondagmorgen ontstond in de woning van de familie J. aan de Molenstraat te Delft een huiselijke twist. Deze liep zoo hoog, dat de vader een mes trok, waar mede hij zijn zoon een steek in de borst toebracht. De politie vervoerde den ge troffene naar het gasthuis. Zijn toestand is niet direct levensgevaarlijk. De recherche te Eindhoven ontving de laatste dagen van een aantal handela ren buiten de gemeente herhaalde malen klachten over leveranties van auto-onder- deelen, welke zij gedaan hadden aan een zekeren F. D., oud 25 jaar, en wonende te Eindhoven en welke bestellingen in totaal een bedrag van ongeveer 10.000 beliepen. Zij waren daarna tot de ontdek king gekomen, dat bijna al deze goederen bij D. waren verdwenen, waarvoor hij als verklaring opgaf de ontvangen gelden te zijn kwijt geraakt. De politie heeft de man thans gearresteerd op vermoeden van flesschentrekkerij en valschheid in ge schrifte, terwijl als verdacht van heling zijn aangehouden de 80-jarige P. V. en diens zoon. De commissaris van politie te Eindhoven heeft in een apart politiebe richt tegen de operaties van deze lieden gewaarschuwd. OPLICHTING. Te Maastricht is Zaterdagmorgen aan gehouden de 31-jarige Duitscher O. H., die, onder voorspiegeling van trouwbelof ten te Heerlen een meisje zou hebben op gelicht voor 500 mk. In zijn bezit had hij 217. KIND OVERREDEN EN GEDOOD. De autobestuurder doorgereden. Te Helmond is Zaterdagmiddag het 13-jarige meisje Van den Berg op den Geldropschen weg door een vrachtauto overreden en gedood. De chauffeur van den auto reed door; tot dusverre is zijn naam onbekend. VERKEERSONGELUK MET DOODELIJKEN AFLOOP. Vrijdagmorgen omstreeks half twaalf heeft er in de Stationsstraat te Apeldoorn ter hoogte van de slagerij van Gebr. Polak een ernstig ongeval plaats gehad, waarvan de 15-jarige slagersknecht J. H. ten Kate het slachtoffer is geworden. Deze kwam omtrent genoemden tijd met zijn fiets aan de hand uit de poort, welke zich ter zijde van de slagerij bevindt, met de bedoeling de straat over te steken. En juist toen hij zich midden op den weg bevond, kwam van de richting Deventer- weg aanrijden een autobus van de Apel- doornsche Autobusmaatschappij, bestuurd door W. G. P., wonende te Hoog-Soeren. Niettegenstaande de chauffeur duide lijk hoorbare signalen gaf, bleek een aan rijding onvermijdelijk, met het treurig gevolg, dat de jongen tegen den grond werd geslagen, de bus hem over 't lichaam reed en hij onmiddellijk dood was. Het lijk werd per ziekenauto naar het ziekenhuis vervoerd. Het slachtoffer was een der kostwinners uit een gezin van elf kinderen, waarvan hij de oudste was. Buitenland. Tien mannen omgekomen. Zaterdagmiddag, half twee, tien mi nuten voordat de laatste tien mijnwer kers de Bowhill-mijn te Lochgelly (Schot land) zouden verlaten, heeft een mijn- gasontploffing plaats gehad, waardoor de tien mannen om het leven zijn geko men. Direct werd begonnen met 't zenden van reddingsploegen, die elk uit negen man bestonden. De eerste ploegen namen ka narievogeltjes mee, doch zesmaal achter een vielen de diertjes dood door het aan wezige mijngas. Zes uur na de ramp wa ren de reddingsmanschappen nog niets verder gekomen, doch onversaagd meld den zich steeds weer nieuwe mannen, om te trachten hun kameraden te redden. Terwijl het reddingswerk werd voort gezet waren alle bewoners van een nabu rig dorp, waar de slachtoffers woonden, naar de mijn gekomen en hartverscheu rende tooneelen speelden zich af, toen eindelijk na 24 uur de eerste lijken naar booven konden worden gebracht. De red ders hadden urenlang moeten werken om de neergestortte mijnstutten en stuk ken steenkool weg te ruimen. Ten slotte waren enkele mannen, voor zien van gasmaskers, in staat, kruipende op handen en voeten de slachtoffers to bereiken. Negen mannen lagen te zamen in een hoek, waar zij door de kracht der ontploffing waren neergeworpen en op slag werden gedood. De tiende man werd een tiental meters ver weggeslingerd. De lijken waren deerlijk verminkt en ge deeltelijk verkoold. AUTORIJDEN EN ALCOHOLGEBRUIK. Een eigenaardige uitspraak. Een merkwaardige uitspraak is Vrij dag te Glouchester gedaan door rechter Swift. Terecht stond een kolonel, be klaagd van dood door schuld, het bestu ren van een auto, zoodat zulks gevaar voor het publiek oplevert, en het bestu ren van een auto onder invloed van ster ken drank. De rechter sprak hem vrij van het eerste misdrijf, waarop de twee ver dere niet vervolgd worden. De kolonel was in botsing gekomen met een motor rijder, die daarbij gedood was. Het bleek, dat de kolonel in den loop van den dag een glas bier, twee glazen sherry, twee glazen port, en bovendien, terwijl hij met zijn auto onderweg was, nog twee whis ky's and soda had genomen. De rechter vroeg aan het openbaar ministerie of dat nu zoo veel was voor een man gedurende een tijd van 's morgens zes tot 's avonds acht. Het openbaar ministerie meende, dat het in ieder geval te veel was voor iemand die een auto moest besturen. De rechter antwoordde hierop„Als men alles wat de beklaagde den geheelen dag gedronken had, optelt, lijkt het heel veel, maar stuk voor stuk komt het mij niet overdreven voor. Er mogen menschen zijn, die vinden dat iemand, die een auto moet besturen, ten minste al een uur van te voren niets meer drinken mag, maar de openbare meening gaat voorloo pig zoo ver nog niet. Ongetwijfeld heeft zelfs de kleinste hoeveelheid alcohol eeni ge uitwerking. Het neemt iemands zin voor verhoudingen en zijn zelfbeheer- sching weg, waardoor hij harder gaat rijden en kansen waagt waar hij anders niet over zou denken. Dat is al zoo na het nuttigen van één glas bier. Maar dat is nog heel iets anders dan onder den invloed zijn van sterken drank, zoodat men niet in staat is een auto te bestu ren". op geregelde tijden, en neem zoo«oodig 's avonds een Poster's Maagpil. De ontlasting geschiedt dan volkomen normaal zonder krampen. mi vittnmoos offer E«n verhaal uit een Nabij Verleden. Naar het Deensch van CARL MUUSMANN. (Nadruk verboden). 34) 'P ^en Mralenden Meimorgen van het jaar daarop hielden twee ^tuigen stil voor het oude, verweerde dorpskerk^ Toen de klokken begonnen tl i1^ schreden Holger Thalbefgen Bruhn, onder de ruischende tonen van het orgel, door het kleine bedehuis De trouwplechtigheid duurde niet ang, alles geschiedde in den grootston eenvoud zonder eenige praal, en wel<£ waren de beide koetsen weer op den ttiugweg naar het landgoed. TViniK tW<3ede rijtuig zaten Christian beide to 6n mevrou* Bruhn- Zy waren beide in een ernstige, haast-plechtige stemming en het duurde een poosfe voor het stilzwijgen verbroken werd Eindelijk zei mevrouw Bruhn, terwijl ze haar hand even op dien van haar trouwen vriend legde. „Ik geloof dat wy, oude luitjes, nu het grootste geluk hebben gevonden, dat op aar!r,e nog voor ons was weggelegd petozendhien'" antwoordde de kolonel Bn^r™rt»SSCh'e"?'' Vr°eg meïr0,lw _i-e ouu-officier ging stram overeind zitten. Ter eere van den grooten dag had hy, sinds vele maanden voor 't eerst zijn uniform weer aangetrokken en ondanks zijn grijze haren, zag hy er met zijn blo zend gezicht en heldere oogen, zyn bor stelige krijgshaftige snor en in zyn flat teus groot-tenue, nog kranig uit. En daar van was hij zich terdege bewust. „Ik bedoel," hernam hy, „dat de droom van mijn jeugd, die altijd levend in mij is gebleven, misschien toch nog werke lijkheid kan worden." Mevrouw Bruhn keek onzeker naar hem op. „Je weet, beste Petra," ging hij voort, „dat ik in myn luitenantsjaren van je ben gaan houden en myn gevoelens voor je zyn in den loop der tijden uitgegroeid tot een onwankelbare vriendschap een diep, toegewijd respekt. Ik ben Bruhn's beste vriend geweest en een stem binnen 7~ in mij zegt me, dat ik de belofte die èn i61? .j°or zÜn dood gaf, om voor jou u™J ,te Z01-gen. niet beter kan hou- Ti door geheel zyn plaats als man kên dï Ie vervullen. Je moet niet den een nlntaoiiiQ vraag een gevolg is van Petra- jk hi6' llcbtvaardige opwelling, nagedacht."1 er g en ernstig over een die to'kèto' e\daarom ho"dt ieder een die je kent, ook zooveel van je. In en°Hii -l6 -niet d?nkbaar genoeg kan zyn Man, nooit zal k"nnen vergelden. vrouw Bruhn, maar hij wist niet waarop ze zinspeelde. „Heb je niet gemerkt, dat ik op zelfs dezen dag van vreugde en geluk in het zwart ben?" Thalberg sloeg de oogen neer; hy be greep den wenk. „Kun je niet begrijpen," vervolgde me vrouw Bruhn, „dat ik myn heele ver dere leven niet anders kan blijven dan Alfred's weduwe, dat ik een heeleboel heb goed te maken aan zyn nagedachte nis? Dat ik eenzaamheid noodig heb om my steeds opnieuw te verdiepen in het edele karakter van myn man, dien ik ty- dens zyn leven niet heb begrepen en dien ik daardoor schromelijk te kort heb gedaan. We hebben allemaal een scha duw op zijn leven en zyn eer geworpen, allemaal, behalve," er klonk groote warmte in mevrouw's Bruhn's stem, „be halve, jij, Christian! Als iemand van daag aan den dag my zou vragen waar om ik gestraft ben, zou ik antwoorden dat de oorzaak van alle ellende de mis kenning van Alfred's karakter was." Kolonel Thalberg staarde afwezig voor zich uit. „Je hebt volkomen gelijk, Petra," zei hy toen. „Zóó heb ik de zaak tot nu toe niet gezien." Mevrouw Bruhn zag duidelijk dat haar weigering den nobelen man naast haar, al bleek hy haar motieven te begrypen, diep teleurstelde en zij voelde behoefte den indruk van haar woorden te ver zachten. „Het spreekt vanzelf, Christian, dat myn standpunt niets verandert aan myn gevoelens van groote dankbaarheid en genegenheid voor jou. Als je myn eigen broer was, kon die genegenheid niet grooter en warmer zyn. Ik hoop dat ten opzichte van my ook bij jou alles bij het oude blijft en dat er door mijn weigering niets tusschen ons is gekomen." „Wat ik voor jou voel, kan nooit ver anderen," zei de kolonel uit den grond van zijn hart. Hy nam mevrouw Bruhn's hand en bracht die eerbiedig aan zijn lippen. Toen viel er een zwijgen en mevrouw Bruhn haastte zich een andere wending aan het gesprek te geven. „Christian," begon ze, „ik heb je zoo dikwijls om een dienst gevraagd, dat ik me maar niet geneeren zal je opnieuw lastig te vallen. En ik geloof dat je in dit geval heel graag aan mijn verzoek zult voldoen." De kolonel luisterde in spanning. „Een half jaar geleden ongeveer," ver volgde mevrouw Bruhn, „kreeg ik be zoek van een van de directeuren van de verzekeringsmaatschappij uit Kopenha gen. Hij vertelde my van de regeling die Alfred getroffen had om hun de schade te vergoeden." „Daar wist ik van," vertelde Thalberg, „het was een van de vele uitingen van zijn nobele persoonlijkheid." „Dat was het zeker," stemde mevrouw i Bruhn ernstig toe. „Toen die meneer I kwam, had ik voor Astrid al alles ge- regeld; de opbrenst van het landgoed is! zooals je weet tegenwoordig van dien aard dat mij dat niet moeilijk viel Die' directeur van de assurantie kwam my1 het geld terug brengen, dat Alfred al had betaald en dat ze uit de polis had den ontvangen. Ily zei dat de directie van meening was, dat ze daar geen recht op hadden, nu was gebleken dat een vreemde den brand veroorzaakt had en niet een van ons. Het risico kwam daar door geheel voor hun rekening." „Dat is zoo," stemde Thalberg in. „Dom dat ik daar niet eerder aan heb gedacht. Maar het pleit voor ze, dat ze het uit eigen beweging terug betaald hebben." „Kijk eens," vervolgde mevrouw Bruhn. „Ik heb op dat geld niet gerekend en ik heb het niet noodig; ik wilde het ge bruiken voor iets waardoor Alfred's naam blijft voortleven. Ik wil een Alfred Bruhn-Fonds stichten, uit de renten waarvan menschen, die onschuldig in preventieve hechtenis hebben gezeten en daardoor in moeilijkheden zijn gekomen, gesteund kunnen worden. Ik geloof niet, dat ik Alfred s nagedachtenis op passen der wijze zou kunnen eeren." „Het is een prachtig idee," prees de kolonel. „Ik heb als stichtingsdatum dezen ge- denkwaardigen dag uitgekozen", ging de spreekster verder, „daarom heb ik je er ook niet eerder over gesproken. Van middag komt de notaris op „Seehof" om de akte op te maken. En nu wilde ik jou vragen of je het voorzitterschap van de stichting op je wilt nemen en een paar andere heeren wil verzoeken zitting in het bestuur te nemen." „Niets zal my aangenamer zijn, Petra, dan te helpen dit dubbel en dwars ver diende monument voor mijn lieven vriend op te richten. Ik dank je voor je vertrou wen". Daarop reden ze zwijgend naast elkan der voort tot het rijtuig voor de stoep van het heerenhuis stilhield. Mevrouw Bruhn is thans een oude dame met sneeuwwit haar. Op het land goed hebben allen een haast-bijgeloovi- gen eerbied voor de vrouw met de nog «teeds-ongebogen gestalte en de wonde re diepe oogen met hun ondoorgronde- lijken glans. Onder de menschen in de streek zijn er heel wat die haar in stille dankbaar heid in eere houden: geen arme of be drukte is er die ooit zonder troost het landgoed verlaat. En menige ontslagen gevangene, die schuld of misslag heeft geboet, is door haar zonder ophef ver leende hulp voor ondergang behoed en weer een behoorlijk lid van de samen leving geworden. In den familiekring hebben de ouderen, die getuige zijn ge weest van haar offer, diep ontzag voor haar, terwijl de jeugd een met nieuwsgie righeid gemengde bewondering aan den dag legt. Voor de jongere kleinkinderen is het altijd een griezelig genot als Groot mama verhalen doet uit de gevangenis, maar gespot met deze vreeselijke plaats wordt er in het gezin van Holger en As trid Thalberg nooit en evenmin wordt zy gebruikt als een middel om stoute kin deren angst aan te jagen. De jonge Thai- bergjes hebben medegevoel geleerd met menschen die, onschuldig of schuldig, in sombere en kwellende eenzaamheid moe ten leven. En den ouderen onder de klein kinderen is door grootmama ook inge prent, wat voor vreeselijke rampen een huisgezin kunnen treffen als er geen we- derzydseh begrypen, vertrouwen en lief devolle openhartigheid heerschen. Nu, by Holger en Astrid Thalberg laat dat niets te wenschen EINDE.

Heldersche Courant | 1931 | | pagina 1