KANNEWASSER'sST.NICOLAASFEEST KONINGSTRAAT 76 lil KUSTE HET VEiEEIDE MEISJE! NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WiERINGEN EN ANNA PAULOWNA Buiieniandsch overzicht» BEZOEKT OP 9 DECEMBER A.S. Nr. 7038. EERSTE BLAD^ DINSDAG 10 NOVEMBER 1931. 59ste JAARGANG Hetschadevergoedingsvraagstuk. - De Italiaansche minister van buitenlandsche zaken naar Amerika. - Een Russische rede over den binnenlandschen en in ternationalen toestand. - De ernstige ontwikkeling van het Chineesch-Japansche geschil. BINNENLAND. all@S Bs@st. waarheid is, schrijft de „Times", dat Vraagt ome Truien (IJzersterk) Resultaatv. eigenwerk Japan een heel goed verdedigbare zaak ZUIDSTRAAT 19. heeft en dat geen onpartijdig onderzoek GEMENGD NIEUWS HOOFDKANTOOR: Roofmoord bij Schipluiden. FEUILLETON heldersche courant Abonnement per 3 maanden bij vooruitbet.: Heldersche Courant f 1.50; voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand, Wieringen en Texel f 1.65binnen land f 2.—, Nederl. Oost- en West-Indië per zeepost f 2.10, idem per mail en overige landen f 3.20. Zondagsblad resp. f 0.50 f 0.<0, f 0.70, f i._. Modeblad resp. f 0.95, f 1.25, f 1.25, f 1.35. Losse nos. 4 ct.f r. p. p. 6 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Za er dagmiddag. Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v/h O. DE BOER Jr. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIEN: 20 ct. per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction tekst! dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) van 1 t/m. 3 regels 40 ct., elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijsno. 4 ct. over Rusland nogal belangstelling. Wij laten hieronder een en ander volgen uit een redevoering van de voorzitter van den raad van Russische Volkscommissa rissen, Molotof, die hij heeft uitgespro ken in een plechtige zitting in den Groo- ten Schouwburg te Moskou, gewijd aan den veertienden Verjaardag van de Octo- berrevolutie. Molotof zeide dan o.m.: Terwijl in tal van landen de industri- eele productie ongeveer gedaald, is tot op het vooroorlogsche niveau en er tien tallen millioenen werkloozen en uitge- hongerden moeten worden onderhouden, naam als zijn belang eischen, dat Japan minderde dien eisch later tot 71/, pet. den Volkenbond in zijn vertrouwen neemt. Overigens wordt nog bekend gemaakt dat weer nieuwe nota's van Japan en China aan den Volkenbond zijn gezon den. En met dit alles staat de vergadering van den Volkenbond voor de deur. (Maan dag 16 November), 't Wordt een onaange name geschiedenis voor den Volkenbond Hierop werden de onderhandelingen af gebroken, vooral omdat de C.K.O. niet verder meende te mogen gaan, aange zien door gemis aan promotie, dat den laatsten tijd zelfs in degradatie overging, velen reeds groote verliezen in inkom sten hadden geleden. Na den val van het pond sterling en de daarmede samen- Het schadevergoedingsvraagstuk is een van de penibelste problemen van onzen, aan problemen zoo rijken, tijd. Wij heb ben er al eerder over geschreven dat een bevredigende regeling van dit vraagstuk van groote beteekenis zal zijn voor verdere ontwikkeling van den inter»a^; nalen toestand. Te Parijs worden thans besprekingen gevoerd, zoqals men uit een vorig overzicht weet. Vrijdag heeft de Duitsche gezant von Hoesch een bezoek aan den Franschen minister-president Laval gebracht. De Duitsche gezant heeft toen, in opdracht van zijn regeering, aan vullende inlichtingen gevraagd. In de Parijsche bladen wordt gemeld, heeft de Sowjet-unie haar industrieel© dat de interpretatie van artikel 119 van productie opgevoerd tot het drievoudige het plan-Young het voornaamste onder- van de vooroorlogsche productie, de werp van het gesprek uitmaakte. werkloosheid volkomen overwonnen en Aan Duitsche zijde ziet men in, dat het voelt zij zelfs een gebrek aan werkkrach- bijeenroepen van een commissie van on-ten. Voortdurend wordt de materieele en derzoek niet meer kan worden voorko- cultureele toestand van de arbeiders-i men. Men tracht daarom de bevoegdhe- J klasse verbeterd. In de kapitalistische den van deze commissie in zooverre uit landen heerscht een landbouwcrisis, tien- te breiden, dat zij het geheele vraagstuk tallen millioenen boeren zijn in uiterste van de betalingscapaciteit van Duitsch- armoede gedompeld. De Sowjetunie be land met inbegrip van de credieten op leeft een machtige vlucht van den land- korten termijn zal onderzoeken. j bouw op de basis der collectivisatie. Aan Fransche zijde staat men echter op j Vervolgens sprak Molotof als zijn over liet standpunt, dat de schadevergoeding tuiging uit, dat men er in zal slagen het in geen geval met de particuliere schul-1 vijfjaarsplan in vier jaren uit te voeren en voor Briand en als het daar nu maar, hangende gebeurtenissen wenschte de bij blijft, als de gevolgen niet ernstiger B. v. W. de onderhandelingen te hervat- worden. i ten, aan welken wensch de C.K.O. ge- De vergadering van deze belangrijke, hoor gaf. De reeders vanlangden nu voor zitting zal, op uitnoodiging van de Fran- dë z.g.n. wilde vaart niet minder dan 20 sche regeering, te Parijs plaats hebben. Voor de krijgsbedrijven zie men weer elders in dit nummer. den van Duitschland verbonden of in ver band mogen worden gebracht. Ondanks het verschil van meening tusschen beide regeeringen op dit oogenblik, verwacht men' de bijeenroeping van de commissie, aan welke tenslotte altijd nog de weg ppen staat de regeling van deze kwestie terug te wijzen naar de mogendheden- schuldeischers. en ging over tot het bespreken van de moeilijkheden, die daarbij zijn te over winnen, o. a. de gebreken, die vooral voorkomen in het voorzien met levens middelen van de bevolking en de ont plooiing van den Sovjethandel. Molotof merkte op, dat dank zij de uitbreiding op reusachtige schaal van de industrie, vooral van de industrie der goederen voor het groote gebruik en dank zij den grooten opbouw der kolchozy, deze ge breken spoedig geheel zullen worden overwonnen. Overgaande tot de bespreking van den internationalen toestand wees Molotof er op, dat de tegenstellingen tusschen de imperialistische staten in hun strijd om de afzetgebieden en hun systematische voorbereiding van nieuwe oorlogen steeds ernstiger worden. De Sowjetunie volgt ook een systematische politiek, maar een vredespolitiek, gelijk o.a. blijkt uit haar ontwapeningsvoorstellen aan de kapitalis tische landen en haar voorstellen inzake Grandi, de Italiaansche minister van buitenlandsche zaken, is naar Amerika vertrokken om, evenals de Fransche mi nister-president, besprekingen te voeren met president Hoover. Overigens wordt het voor Grandi méér een pleizierreisje als voor Laval, die alleen en'uitsluitend „zaken" kwam behandelen. Ook Grandi, zal, evenals Laval, over den internatio nalen toestand en de problemen die hier aan zoo nauw verwant zijn, spreken. Hij zal daarbij natuurlijk de meening van Mussolini naar voren brengen om dan tevens die van Hoover te vernemen. Tusschen Italië en Amerika zijn er geen en «economisch met-aanvalsverdrag bepaalde kwesties te regelen schrijft het Hbl. en de verhouding tusschen beide landen, die tijdens en direct na de vredesonderhandelingen nog wel wat te wenschen liet is geleidelijk weer verbe terd. Vooral ook na het tot stand komen van de tusschen beide landen getroffen schuldenregeling, waarbij de Vereenig- de Staten zoo groote tegemoetkomendheid toonden. Van de Italiaansche delegatie, welke voor deze regeling naar Amerika ging, maakte indertijd ook Grandi deel uit, die dus niet volkomen vreemdeling meer in de Vereenigde Staten is. Het voornaamste onderwerp van be- De toestand tusschen China en Japan ontwikkelt zich onrustbarend. In En geland blijft men deze ernstige ontwik keling aandachtig en met bezorgdheid gade slaan. De „Times" betoogt in een beschouwing over den toestand, dat het ongelukkig was, dat het geschil aan den Volkenbond werd opgedrongen in om standigheden, die het moeilijk maakten, alles in de juiste verhouding te onder scheiden, zoodat de bezetting van Moek- Nieuwe ministers in Engeland. Buitenlandsche zaken: Sir John Simon. Financiën: Neville Chamberlain. Handel: Runciman. VASTE AANSTELLING VAN TIJDELIJKE KLERKEN. Het hoofdbestuur van den Centralen Nederlandsohen Ambtenaarsbond deelt mee, dat van den minister van financiën bericht is ingekomen, dat aan de tijdelijke rijksklerken bij den belastingdienst, de registratie, enz. een vaste aanstelling zal worden gegeven. DE GAGES DER KOOPVAARDIJ- OFFICIEREN. De koopvaardij-officieren aan vaarden een loonsverlaging van tien procent. De Centrale van koopvaardij-officieren zendt de volgende mededeeling: Zooals bekend is, loopen reeds sedert het voorjaar onderhandelingen tusschen den Bond van werkgevers in de Koop vaardij en de Centrale van Koopvaardij- officieren over het fsluiten vn een nieuw collectief contract, nadat het oude contract per 30 Juni j.1. door de reeders pet. verlaging en voor de geregelde lijnen 10 pet. Deze week is in zeer druk bezochte ledenvergaderingen der C. K. O. de toe stand besproken. Een verlaging van 20 20 pet. werd onaannemelijk geacht, doch een groote meerderheid nam tenslotte het bestuursvoorstel aan, in hoofdzaak hierop neerkomende, dat over de geheele linie een verlaging van gemiddeld 10 pet. zal worden aanvaard. De C.K.O. meent hierdoor blijk te hebben gegeven, met de gerezen moei lijkheden voor de scheepvaart rekening te willen houden, doch is tevens van meening, dat hare leden niet tot het brengen van nog grootere offers in staat zijn. In den loop der volgende week zal ver moedelijk door den B. v. W. worden be slist, of dit aanbod aanleiding kan zijn tot het afsluiten van een nieuw collectief contract. DE ARBEIDSVOORWAARDEN VOOR DE OPVARENDEN TER KOOP- LEEST ONS RECLAMEBOEKJE bereid 5 pet. gageverlaging te aanvaard den, de B. v. W. wenschte 10 pet. en ver den, door de Japanners, een op zich zelf was opgezegd. Partijen konden niet tot spreking tusschen Hoover en Grandi zal staand feit scheen te wezen, ofschoon het overeenstemming geraken; de C.K.O. was Ongetwijfeld het vraagstuk der bewape-io werkelijkheid slechts de laatste schakel ningsbeperking zijn, in verband met de was, van een keten van feiten welke al aanstaande ontwapeningsconferentie. verder dan een kwart eeuw teruggaat. Er was een achtergrond van gebeurtenis sen, waarvan de jongste actie der Japan ners niet kon worden losgemaakt. Het is daarom te meer te betreuren aldus de „Times" dat de actie der Ja- pansche militaire leiders in Mantsjoerije VJ°f_ B. !de regeering te Tokio geen keus liet. De op den gelen winkel. zou hebben aangetoond dat het het recht l oor Texel: Wed. SCHUMAKER. aan zijn kant heeft. Zoowel zijn goeden Een Russische redevoering. Over het algemeen heeft men voor uitingen uit en VAARDIJ. De Nederlandsche Bond van Christe lijke Fabrieks- en Transportarbeiders heeft aan den Bond van werkgevers in de koopvaardij een brief gezonden, met betrekking tot de loon- en arbeidsvoor waarden voor de opvarenden ter koop vaardij. In dezen brief zegt het bestuur van genoemden bond de overtuiging te hebben, dat deze voorwaarden zoodanig zijn, dat verslechtering daarvan niet wel mogelijk is zonder het levenspeil der arbeiders, die daarbij werkzaam zijn, in erge mate aan te tasten. Tegen een verlaging der loonen en ver- slechting van de arbeidsvoorwaarden is dan ook steeds ernstig bezwaar gemaakt. Wanneer evenwel de toestand in de koopvaardij, mede gelet op den interna tionalen toestand van dien aard is, dat nog verder gaande inzinking en' den ver meerdering van werkloosheid te vreezen is, wil het bestuur zich niet onttrekken aan een bespreking, die beoogt om te zien wat er gedaan kan worden om de bedrijven door dezen moeilijken tijd heen i te helpen. Een dergelijk overleg zal echter het meest vruchtdragend zijn, wanneer alle partijen, die de collectieve arbeidsover eenkomst hebben onderteekend, daaraan gemeenschappelijk deelnemen en voorts, behalve over het vraagstuk der loon- en arbeidsvoorwaarden ook zal kunnen wor den gesproken over andere middelen, die eventueel de ondernemingen kunnen hel pen en waardoor wellicht verlaging der gages kan worden voorkomen. Nu echter bekend geworden is, dat een der organisaties een zoodanige bespre- king niet wenscht, stelt het bestuur de 1 DE AFGEBROKEN RADIO UITZENDING. De N.C.R.V. mag driemaal geen ABgemeen Programma ver zorgen. Als straf voor de Her- vormings-herdenking. De ver- eeniging zal in beroep gaan bij den minister. Wij lezen in de „Standaard": Naar wij vernemen is de N.C.R.V. dooi de Algemeen Programma-commissie voor drie achtereenvolgende malen uit gesloten van de verzorging van het Alge meen Programma, dit in verband met ihaar uitzending van Vrijdagavond 30 j October 1931, welke door de Radio Om roep Controle-commissie is afgebroken, daar het betreffende programma door de Algemeene Programma-commissie niet was goedgekeurd. Dit besluit tot schorsing is genomen, zonder dat de N.C.R.V. in de gelegenheid is gesteld om zich te verantwoorden. Zij is derhalve onverhoord gevonnist. Blijk baar heeft de commissie bij voorbaat kwade trouw aangenomen en heeft zij aan de mogelijkheid van een misverstand zelfs niet gedacht. Opnieuw wordt hier door gedemonstreerd de noodzakelijk heid van een beroepsinstantie. Nader vernemen wij nog, dat de N.C.R.V. zich tot den ministw van water staat heeft gewend. Verwacht mag wor den, dat deze dit vonnis zonder vooraf gaand verhoor, niet zal sanctionneeren. Mocht dit wel het geval zijn, dan zal de N.C.R.V. zich hebben te beraden omtrent een ev. beroep op den burgerlijken rech ter. Hieromtrent is echter uit den aard der zaak nog geen beslissing genomen. Binnenland. vraag of het overleg thans nog tot het beoogde doel kan leiden. UNIE-OBLIGATIËN De kassier gewond. Een be drag van bijna 11000 gulden ge stolen. De aanslag door twee mannen gepleegd, terwijl een derde op den uitkijk stond. Zaterdagavond is in het dorp Schiplui den bij Delft een buitengewoon brutale roofoverval gepleegd op den kassier van de Boerenleenbank aldaar,-waarbij deze werd neergeslagen bloedig verwond, ter wij] een bedrag van 10.800 gulden aan bankpapier is ontvreemd. Een gedeelte van een woonhuis aan de Tramkade te Schipluiden is ingericht tot kantoor van de Boerenleenbank. Op dit kantoor nu hield Zaterdagavond van 7 tot 9 uur de directeur, de 66-jarige heer H. C. van Velzen, zitting. In het voorste ge deelte van het huis wonen de Gebr. van Adrichein met hun moeder. Nadat één van deze twee broers omstreeks kwart voor negen het kantoor had verlaten, stapte even later een onbekend man binnen. Deze had, naar later één der gebroeders Van Adriohem wist mede te deelen, met twee andere personen in de wachtkamer geze ten, toen hy deze verliet. Deze persoon stelde den heer Van Velzen de vraag, of hy bij de bank geld kon beleggen. De di recteur, die niet den minsten argwaan koesterde, schreef daarop een spaarbank boekje en stelde dit aan den bezoeker ter hand. Deze antwoordde toen, dat het eigenlijk zijn bedoeling was te weten, of de moge lijkheid voor hem bestond om te sparen. Hii ging toen weg, naar hij zeide, om een broer te halen, en verscheen kort daar op inderdaad met een ander persoon ten tooneele. De kassier had nog niet het min ste vermoeden en stelde de vraag, waar mee hij van dienst kon ziin. De kassier neergeslagen en op hem (geschoten. De eerste bezoeker, die blijkbaar goed poolshoogte had genomen, trad daarop op den kassier toe en sloeg hem met een zwaar voorwerp op het hoofd. De direc teur viel neer, waarna de tweede bezoeker een revolver trok en op hem afvuurde. Het schot trof den heer v. Velzen in den duim van de linkerhand en veroorzaakte verder een schaafwonde aan het hoofd. Terwijl de kassier op den grond lag, riep de eerste bezoeker: „Je geld of je leven." Uit de brandkast hebben de onge- wenschte bezoekers daarop op aanwijzing van den kassier een portefeuille genomen en daaruit een bedrag van 10.800 ont vreemd. Hierbij waren 40 nieuwe bank biljetten van 100. Onder het weggaan hebben zij nog eenig voor de hand liggend zilvergeld, voornamelijk kwartjes, buitge maakt. (De nummers van eenige der ge stolen bankbiljetten kunnen uit de boeken van de bank waarschijnlijk wed worden nagegaan). Onmiddellijk daarop zijn de bandieten vertrokken. Er bleek nog een derde per soon bij tegenwoordig te zijn geweest. Deze heeft waarschijnlijk op den uitkijk gestaan. De gebr. Van Adrichem, die zooals reeds werd gezegd, in het voorste gedeelte van het huis wonen, hebben eenig gestommel gehoord. Zij zagen tevens drie mannen in de richting Delft de vlucht nemen. Zü spoedden zich daarop het kantoor binnen en kwamen daar tot de ontstellende ont dekking van hetgeen gebeurd was. De kassier lag op den grond. Onmiddellijk werd door hen de politie gewaarschuwd. Ook de hulp van de Delftsche recherche en politie werd ingeroepen. Dr. Revnders uit Schipluiden was in- tusschen ook reeds door de gebroeders gewaarschuwd. De verwondingen van den heer Van Velzen bleken gelukkig niet van ernstigen aard te zijn. De duim van zijn linkerhand is verbrijzeld, terwijl hü een schampschot aan het hoofd heeft beko men. Nadat geneeskundige hulp was ver leend, kon hii naar zijn woning in de Laan van Overvest te Delft worden vervoerd. Zooals echter wel vanzelfsprekend is, heeft het gebeurde den kassier ernstig aangegrepen. Tien jaar geleden een inbraak. Als bijzonderheid kan nog gemeld wor den, dat ongeveer tien jaar geleden in het- Een dosis Foster's Maagpillen s avonds bij het naar bed gaan genomen, verzekert een goede nachtrust en verschaft 's morgens volkomen normale stoelgang. f 0.65 per flacon. Uit het Engelsch van E. MORTON HOWARD. (Nadruk verboden.) t,yilt,on' die gehaast het station van de badplaats binnenliep om zijn zus- ei van den avondtrein uit Londen te in am de conclusie, dat hij te iaat was. De stampvolle Chalmouth express was een paar minuten binnen en een Dftrïi1!,1 passaSiers bewoog zich over het de do1 Uaar n uitSang- Jack monster- iu Sa H61z}^ers' maar z«n zuster kon hij aan hA? n*et ontdekken hij kwam het npr- spaarzaatn"verlichte einde van zich vaI?D' waar een groepje menschen Sacro ng rondom de uitgeladen ba- tel d,eA0peens za£ hi-i een hoed en man- T.. hem erg bekend voorkwamen. OooenWiiTTA het meis'ie •iuist op het beschriivi', ZR e,cn van de kruiers een legden Raf van haar koffer. H« naar zich toT om haar middel, trok haar lijken kus in n w haar een broeder- ..Ziezoo, klcine'S,.™ h?"r l'?.kwoor- ..üen je h» Öijïd ommen3^ii,kre^deeZich verontwaar- «it. Het wWzrö achter- ii let.het.spijt me verschrikke lijk. stamelde de verschrikte Jack. „Ik.ik.bied u mijn oprechte ver ontschuldigingen aan. Ik dacht, dat u mijn zuster was." „Is dat niet een beetje afgezaagd ex cuus?", vroeg het meisje scherp. „Maar ik dacht werkelijk, dat u mijn zuster was," hield hij vol. „U ziet er net zoo uit, tenminste op het eerste ge zichtenen...." Met een hautain air wendde ze het hoofd af en schonk haar aandacht weer aan de bagage. „Die daar is van mij," zei ze, wijzend j naar een stapel koffers. „Die bruine in I het midden, kan je er bij?" Jack, met een vuurrood gezicht, was i bedremmeld naast haar blijven staan. „Heusch," pleitte hij, „u ziet er precies j uit als mijn zuster. Ze moet hier ergens zijn; ze is ook met dezen trein gekomen. Ik weet zeker, dat, zoodra u haar ziet. i Hij keek angstig-spiedenl om zich heen. „Ze heeft net zoo'n hoed en mantel als u," vervolgde hij met een dringenden klank in zijn stem. „Dat is de reden „Een hoed en mantel, zooals ik aan heb, zijn erg algemeen op het oogenblik", j verklaarde het meisje koud. „Beschouwt u iedereen, die er zoo uit ziet als ik als uw zuster?" „Natuurlijk niet, maar...." „Het was een onvergeeflijke lichtzin nigheid van u." „Als mijn zuster maar kwam opdagen, dan zoudt u direct zien, dat het niet alleen in den hoed en mantel zit. Het was de heele manier, waarop u daar stond, uw heele verschijning.... heusch.... ik wildp zoo graag, dat u mij geloofde." De jongeman zag er zoo onthutst en ongelukkig uit, dat de vijandigheid van het meisje een beetje verminderde. Eén kort oogenblik was er zelfs van ondeu gende opflikkering in haar oogen. „Misschien als u mij van aangezicht tot aangezicht kon brengen met uw zuster..." opperde ze. „O, zeker, zeker," beloofde Jack met vuur. Met gejaagde passen liep hij het per ron af. Maar zijn zuster was nergens te bekennen en na een poosje zag hij het andere meisje, gevolgd door een kruier met een koffer op den schouder, zich in de richting van den uitgang begeven. Jack slaakte zijn nasporingen en liep met looden schoenen op haar toe. „Mijn zuster schijnt er niet te zijn", bekende hij kleintjes. „Maar heusch Er kwam weer een harde uitdrukking op het knappe meisjesgezicht. Ze nam hem met een hooghartigen blik van het hoofd tot de voeten op en spoedde zich toen, een toonbeeld van beleefde majes teit,'naar een wachtende taxi. „Ikik veronderstel, dat ik haar in de'drukte ben voorbijgeloopen," hield Jack, die haar op de hielen volgde, aan. Ze zal wel naar mijn pension zijn gegaan. Maar als u morgen op den boulevard komt, zult u ons vast en zeker samen zien. En dan... „Uitstekend", klonk het uit de hoogte. „Ik zal mijn oordeel opschorten tot mor genochtend." Ze stapte in den auto en hij scheen verder niet voor haar te bestaan. Enkele seconden later tufte de taxi weg en Jack oogde den wagen verwezen na. „Wel verdraaid, wat 'ix krankzinnige vergissing", peinsde hij. „Wat moet ze wel van me hebben gedacht! Allemachtig aardig kind anders", zette de loop van zijn gedachten zich voort, terwijl hij den weg naar zijn pension insloeg. „Doris is ook niet onknap, maar dat is toch nog heel wat anders. Als het niet zoo beestachtig donker was geweest op het perronmaar enfin, morgen zal ik alles ophelderen, al moet ik Doris naar haar toe dragen Maar de zaken gingen niet zóó van een leien dakje, als Jack zich in ziin opti misme had voorgesteld. Hii was den hee- len middag uit geweest, had in z'n eentje een groote wandeling gemaakt, in een j buitenhotelletje onderweg wat gegeten en was bij zijn terugkomst regelrecht naar het station gegaan om zijn zuster te halen. In het pension vond hij een telegram, dat al vroeg in den middag bezorgd was: „Tot mijn spijt verhinderd mijn weekend bij je door te brengen. Doris." Een visioen van het verontwaardigde gezicht van het meisje aan het station doemde voor Jack's geestesoog op, terwijl hy zich verbijsterd op zijn bed liet neer vallen, Wat een pech! Hü werd zich hoe langer hoe meer bewust van het feit, dat hy zoo dolgraag goede vrienden wilde zijn met dat aantrekkelijke kind en hoe moest dat nu verder? Hoe moest hü haar be wijzen, dat zijn onstuimige begroeting werkelijk het gevolg was van een misver stand? Nog steeds tobbend over dit pro bleem, kleedde hij zich uit en met héér gezichtje, stevig in zijn geest gegrift, sliep hij ten slotte in. Direct na het ontbijt, ging hij den vol genden morgen naar den boulevard en ondaniks de angsten, die hü uitstond om dat hij de beloofde zuster niet te voor schijn kon tooveren, moest hij zich be kennen, dat hij met een zeker soort ver langen naar het meisje uitkeek. Lang werden ziin spanning en geduld niet op de proef gesteld; hij zag haar al spoedig aankomen en merkte onmiddel lijk, dat ze het voorhoofd fronste, toen ze ontdekte, dat hij alleen was. Ze keek met starre oogen uit over de groenig-blauwe, zonnige zee. Een minuut later kwam Jack tot het besef, dat hü was blijven stilstaan, hoed in de hand en als geboeid naar haar gra cieus figuurtje staarde. Maar hü raapte al zijn moed en geestkracht bü elkaar, keerde om en liep haar na. „Ik., ik..", kwam het hulpeloos over zijn lippen. Ze wierp hem een spottemd-ineewarigen blik toe en keek toen weer, met een aan dacht, alsof daar iets heel bijzonders te zien was, naar het spel der golven. „Mijn zuster wds niet in den trein gis terenavond", zette hü ziin uitlegging voort. „Ik heb ook geen oogenblik gedacht, dat dat wèl het geval zou zijn", pareerde het meisje langs den neus weg. Ze nam zelfs niet de moeite het hoofd om te wenden, terwijl ze deze stekelige opmerking maakte on liep door. Maar Jack gaf het niet op. „Maar ze z o u komen", ging hü wan hopig door, met haar meeloopend. „Ze zou haar weekend bij me komen doorbrengen, maar ze is door een of an dere reden verkindeid. Toen ik in mijn pension terugkwam, lag er een telegram van haar. Kijkt u maar, hier is het". Hii hield haar het papier voor en het meisje las met gefronste wenkbrauwen de te'egrafische mededeeling. Toen haalde ze de schouders op en staarde weer over het watervlak naar den neveligen horizon. „Heusch". vervolgde hii met smeekende stem zijn pleitrede, „u beoordeelt mij ab soluut verkeerd., als u denkt., dat ik u.. gekust heb., omdat.." Het meisje kreeg een kleur en ondanks zijn verwarring ontging het Jack niet. dat ze er verrukkelijk uitzag zoo. „Ik word liever niet aan dat onaange name incident herinnerd", zei ze kortaf. „Maar ik wil, dat u mii vergeven zuit.." „Als., als het werkelijk alleen maar een dwaze vergissing was..", kwam het voor zichtig en bedachtzaam. „O, maar dat wós het! Gelooft u mü toch. Ik zou er niet aan hebben gedacht om u te kussen., dat wil zeggen., ik bedoel. Hii stotterde erbarmelijk en hieid toen wijselijk zijn mond. „Ik geloof, dat het onderwerp nu vol doende besproken is", besliste het meisje koel. „Ik verzoek u mii verder met rust te laten en heen te gaan". „Maar., ik wil zoo graag weten of u mij vergeeft.." (Wordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1931 | | pagina 1