HELDNE C1I1NT|H™ Onza _Legpuzzle. voor Gratis verspreiding van de Heldersche Courant. VAN DiNSDAG 17 NOVEMBER 1931 TWEEDE EN LAATSTE BLAD. j., dit nummer zijn vijf s, xke" van de legpuzzle opgenomen, verdeeld over de verschillende pagina's. Hoofdkantoor Koningstraat 76 STADSNIEUWS Afdeeling Speelgoederen Drogerij. De Winter nadert. Vergaderingen, vermakelijkheden enz. BREEZAND. AMNA PAULOWNA. Van Ewijcksluis. mJ- Licht op voor alle voertuigen: Dinsdag 17 Nov. Woensdag 18 Wintertijd. 16.36 uur 16.35 eenigingen steunen en wekke anderen op, speciaal in dezen tijd, door vaste bijdragen philantropischen arbeid te bevorderen. Waar thans ook velen, die dit vroeger zeker nimmer konden onderstellen, zich door de tijdsomstandigheden gedwongen zien bii instellingen van weldadigheid om steun aan te kloppen, is het van het hoog ste belang, dat de kerkelijke en particu liere vereenigingen haar zegenr"ken ar beid met onverminderde kracht kunnen voortzetten. Aan bovenstaande opwekking moeten wij echter een woord van waai schuw ing toevoegen tegen het dusgenaamde „geven aan de deur", d.i. het verstrekken van giften bii persoonlijke aanvrage of op voor hun aardige medewerking en memo reerde de zeer te waardeeren attentie van de familie A. Snel,' Keizerstraat, voor het aanbieden van bloemen en liet hij deze door het jongste lid der vereeniging over dragen aan de secretaresse, aangezien, zoo zeide spr., als één in de vereeniging bloemen verdiende, dit wel was Mevrouw Coster, voor haar minnelijke en vriende lijke hulp, die reedfc nu zoo onontbeerlijk was voor de vereeniging. Hierna gingen alle ruiters in de ma nége, waar de leiders der genoodigde ver eenigingen een woord van dank spraken voor de hartelijke ontvangst, en spraken hun beste wenschen uit voor de jonge vereeniging. Na verschillende demonstraties door de gasten, werd hen uitgeleide gedaan uit onze gemeente en was hiermede een ge- ncegelijke dag voor ruiters ten einde. HELDERSCH R.-K. GEMENGD TOONEELGEZELSCHAP. Zondagavond bood Heldersch R.-K. Gem. Tooneel z'n donateurs een uitvoe ring aan. De eerste van dit seizoen. De jonge vereeniging heeft zich op [kranige wijze een plaats weten te ver- toveren in de belangstelling van het pu bliek. Men gaat er heen in het vertrou- i wen iets goeds te zien. Er werd een tooneelstuk gegeven van Jan Fabricius, getiteld „Onder één dak". I De De regisseur, die voor 't eerst deze taak vervulde, mag tevreden zijn; het publiek was het zeker. Aan 't slot kwam dat felle licht en de Novembermaand weer bij menigeen de oogèn plagen. Kap- en grimeerwerk was verzorgd door den Heer Polman. (\Vegens plaatsgebrek hier en daar bekort). VISSCHERIJ. ffHIEFT U onze le Etage al bezocht Er was de laatste dagen wat aanvoer van haring, die een aardigen prijs per tal kon halen. De totaal-aanvoer was te gering om waarschijnlijk de marktprijs daardoor te kunnen beïnvloeden. Ook was er nog wat sardienaanvoer. De groote soort haalde nog behoorlijken prjjs, hoewel niet hoog, terwijl de kleine soort, die voornamelijk door de span- visschers werd aangebracht, geringen prijs maakte. De vletvisscherij schijnt grooter soort sardien op te leveren dan de spanvis- scherij, uitgeoefend door de botters. is de uittocht van bot uit de Zuiderzee Speciaal op handelskantoren, waar hun bekend is dat voor weldadige doeleinden gegeven wordt, trachten zij hun slag te slaan. De C. v. P. van de Centrale Recherche te Rotterdam maakt bekend, dat verschil lende personen en combinaties van per sonen onder allerlei veranderende schoon klinkende namen vrijwel waardelooze vul- AANKOMST INDISCHE MAIL. Vrijdag in ons land. De speciale trein met post en passagiers, in aansluiting op het stoomschip „johan de Wit", zal Donderdagmorgen 19 Nov. om 10 u. 20 van Genua vertrekken. Aan komst Vrijdagmorgen 20 Nov. om 7 u. 5 te Zevenaar, 7 u. 57 te Arnhem, 8 u. 48 te Utrecht, 9 u. 49 in Den Haag (Staats spoorstation), 9 u. 36 te Amsterdam (Weesperpoort, 9 u. £J te Amsterdam (Centraal-Station) en 10 u. 1 te Rotterdam (Maasstation). NEDERL. VEREEN. VAN HUISVROUWEN. amateur grijpt het liefst naar een giften bij persoonnjiie aanvrage ei U|J blijspel, dat biedt immers meer kans op bedelbrieven, zonder voldoende onderzoek 'bjj het bliek. Maai. R. K. G. T. of wel het bijdragen aan instellingen, welke men niet voldoende kent. Talrijk zijn daarbii de wijzen, waarop men tracht de welgezinde burgerij te misleiden. Bii onvoldoende bekendheid met hem of haar, die hulp vraagt, hetzij men zich aanmeldt als arme of als collectant, infor- meere men steeds, alvorens te geven, bii het bureau van den Armenraad, Molen plein telefoon 225, waar men kosteloos alle gewenschte inlichtingen kan ontvangen, zoowel over hulpvragende personen als omtrent instellingen. Door het geven zonder onderzoek wor den vele onwaardige of niet-behoeftige personen gesteund ten koste van anderen, die hulp zoo dringend van noode hebben. DE HELDERSCHE RIJ VEREENIGING bij het publ heeft genoeg vertrouwen in zijn speel- kracht, om ook eens iets anders ter hand te durven nemen. En het was geen zelf overschatting. „De zaal" was voldaan. „De zaal", het woord komt me onwille keurig uit de-pen, want er kon niet veel meer bij. Als er gehoor wordt gegeven naar dieper water reeds begonnen. In den regel toch is dan hier een ruimer bot vangst merkbaar. De poort in den Zuiderzeeafsluitdijk is echter al dit jaar heel nauw geworden en het is denkbaar dat tegen dien dijk ook belangrijke botvangsten straks zullen vallen te constateeren. De eifpachtsaanvrage voor oprichting van een garnalendrcgerij wordt, met een argumentsomschrijving door B. en W.'s aan de opwekking onder aan het pi°* [advies voor afwijzing aanbevolen gramma: ieder donateur brenge een nieuwe aan, dan zal R. K. G. T. tweemaal achtereen moeten optreden om al zijn donateurs het hunne te geven. (Tusschen haken, ze hebben 't er best voor over, hoor Het gegeven is: de stijve koppigheid en koppige stijfheid van een ouden boer, Doorslaggevend voor dit afwijzend ad vies is geweest de stankverspreiding door zoo'n garnalendrogerij. Het is ons niet bekend of het technisch mogelijk zou zijn het bedrijf zóó in te richten, dat er van stankverspreiding weinig of niets zou zijn te merken. Ware dat wel te bereiken, dan zouden de voor die niet-begrijpend, en^daardoor vijandig schriften te dien opzichte dwingend ge- staat tegenover de gratievolle soepelheid maak^ kunnen Worden en zou er dus kans V. r. r-r r, T" 1 /i li A A A li A V f~\ A A li T A T> A 11 li 1 O Donderdag 19 Nov. des middags 2.30 u. in „Musis Sacrum" schotel- en handwerk- demonstratie der leden. De dames worden verzocht schotels, recepten en handwerken in te zenden des morgens van 1012 u. in „Musis Sacrum". Het bestuur rekent op algemeene deel name. Er zal door mevr. De BoerKor- ver een weefdemonstratie worden gehou den, terwijl de heer Govers de Sparklets- Syphon zal demonstreeren. Des avonds te 8.15 u. in „Musis Sacrum" een zeer interessante demonstratie met kwartieren lichtbeelden van de firma C. J. van Hou ten en Zn., Chocoladefabrieken te Weesp. Deze firma biedt daarbij verschillende proefjes aan. Al deze demonstraties zijn toegankelijk voor leden en huisgenooten. Opening van de manége. Men schrijft ons: Zondag heeft Den Helder in het teeken der ruitersport gestaan, en heeftonze t foldat -t tenslotte een soortdol- pasopgerichte Rijvereeniging, een voor de van zn stadsche schoondochter, en die zichzelf uitdwaze, maar van geslacht op geslacht ingeroeste boerenvooroor- deelen, steeds meer haat inzuigt tegen wat, volgens zijn principen, ondeugd en lichtzinnigheid is, welke de boerenstand DE AUTOBUSDIENST DEN HELDER—AMSTERDAM. Door Ged. Staten afwijzend be schikt. Ged. Staten van Noord-Holland hebben besloten, op het verzoek van den heer W. Prins in Den Helder om vergunning tot het in werking brengen van een autobus dienst van Den Helder over Alkmaar, Haarlem naar Amsterdam en terug afwij zend te beschikken. VIOOL-RECITAL TJ. DITO. Onze stadgenoot, de heer Tj. Dito, zal Maandag 23 dezer in „Musis Sacrum" een vioolrecital geven, waarbij Mej. Joop Dito op den vleugel begeleiden zak „TROPENADEL". Mevr. De BoerVan Rijk. Een buitengewone voorstelling wordt a.s. Zondag gegeven in „Casino" door N.V. „Het Schouwtooneel", dir. Adr. v. d. Horst en Jan Musch. Het alombekende blijspel uit het Indische leven, door Henri v. Wermeskerken „Tropenadel", zal dien avond worden opgevoerd door dit emi nente gezelschap, met niemand minder In de hoofdrol dan onze groote kun stenares, onze populairste tooneelspeelster mevr. Esther de BoerVan Rijk. Meer dan 1000 maal heeft mevr. De Boer dit stuk al gespeeld en nog heeft het overal in den lande een enorm succes. Hetligt in de bedoeling der „Casino"- directie, met dit eerste klas gezelschap een populaire voorstelling te geven, tegen zeer lage entreeprijzen. Het bestuur van den Armenraad ver zoekt ons opname van het volgende: De winter nadert en daarmede een tijd perk van zorg en ontbering in vele gezin nen. Allerwege neemt de werkloosheid en dientengevolge ook de armoede toe; de maanden, die voor ons liggen, zullen voor velen, ook in onze naaste omgeving, bit teren nood brengen." Gelukkig zijn er in onze stad instellin gen, die trachten op eenigerlei wijze in het lot van den behoeftigen of ongeluk- Kigen medemensch verbetering te bren gen. Waar in den komenden tijd op deze instellingen meer dan ooit te voren een yeelvuldig beroep zal worden gedaan, moge ieder, naar de mate zijner krachten, de in stellingsbesturen in de gelegenheid stel len wel te doen, te steunen en te helpen. Helaas zijn er velen, die in dezen tijd ineenen, bij wijze van bezuiniging, hunne contributie aan instellingen of vereeni- gingen te moeten opzeggen. Het is te be- Oi-IaÜ6?' d,at' nu gez°cht wordt naar mid- midrin/!r 0sparing van uitgaven, ook dit besturen 01k aar,gegrepen. De instellings- wijze de7Pn fPeuren reeds op gevoelige tilden ivf terugslag van den nood der juist nn v,^ ec'hter tengevolge, dat zij, 'benand: j aantal aanvragen stijgt, de vermind a Kelden on» liul" 'e Weden in verminderde mate ontvangen. ovm-w ™tenun daarom allen, die wellicht instellinoo n s eun te onttrekken aan schannelHfc rw" Wel(1adigheid of maat- zeer ernsti™ m°eten wijzen op de den arbeid (Ier °V0 die deze daad v00r Men 2 er vereenigingen kan hebben. tot-hïta dn6^ze van bezuinigen laatste uit, blqve weldadige ver- Heldersche ingezetenen, geheel nieuwe variatie gezorgd. Des morgens om half tien vertoonden de eerste ruiters zich reeds op den weg, teneinde hun gasten te ontvangen voor het station, om hen vandaar naar de der zinnige toorn wordt, omdat z'n koppig heid moet, maar niet wil en kan erken nen dat zijn afkeer ongegrond is. Het stuk valt hier en daar wel 'ns uit j de stijl, als tijdens momenten, waarinde schrijver toch ontroering of verontwaar diging moet hebben willen wekken, ko- mische scènes de lachspieren prikkelen. het clubgebouw Café „Centraal" op den Kanaalweg. Hier stond de koffietafel gereed en heette de voorzitter de vereenigingen Anna Paulowna, West-Friesland, Rossi nant en Wieringen welkom, waarna ailen op echt ruiterlijke wijze in de broodjes hapten, wat wel te verwachten was ook, na zoo een langen ochtendrit achter den rug te hebben. Om 1 u. verzamelden allen wederom voor het station en werd vandaar uit gezamen lijk gereden naar de manége. Voor deze gelegenheid had het bestuur gezorgd voor stoelen en wapperde ook hier de vlag. Onder de vele aanwezigen merkten wij o.a. op de kolonel v. d. Linde, weth. De Boer, den heer Gratama, dierenarts Haan. Om precies 2 u. gaven de trompetters het signaal van beginnen en begon de En nu de rollen. De heer Ligteringen had als de Vader een zware rol. En stellig werd z'n werk niet gemakkelijker doordat hij als regisseur met de heele spelleiding be last deze rol bij gebrek aan spelers nog op z'n regisseurwerk toe moest ne men. Maar, hij „speelde". De oude stijfkop met z'n niet te buigen trots in z'n afge leefde lijf was goed. Alleen de stem had misschien wat meer die des grijsaards kunnen zijn. Vooral toen hij eindelijk dó ware aard van z'n oogappel, z'n zoon Jacob, begon te doorzien en dien van zich afstiet, was hij mooi. Een lange, moeilijke rol met al z'n driftscènes, naast zooveel sombere stil- zwijgenheid. De heer Wittelaar was er bestaan, dat zich hier een industrie ves tigde, die vele handen werk zou kunnen verschaffen. Vermoedelijk toch zou het dan niet bij één drogerij blijven, want zijn we goed ingelicht, dan is er nog een gegadigde, die nu ook verplicht zal zijn het bedrijf buiten het gemeentelijk territoriaal te ves tigen. Dus in zee. Dat brengt eigenaar dige bezwaren met zich en zal vooral bij ijsgang van nadeeligen invloed zijn op het bedrijf. Als de Zuiderzee is afgesloten zal de vraag naar dit vischmeel waarschijnlijk in het Zuiderzeegebied even groot blijven als vóór de afsluiting, terwijl de grond stof zelf op dat terrein niet meer aanwezig zal zijn. Verondersteld kan dus worden, dat van hier uit een groot gedeelte van die grondstof zal worden geleverd of dat het hier gefabriceerde vischmeel daarheen zijn weg zal vinden. Uitbreiding der vischmeelindustrie is dus niet geheel en al denkbeeldig. I Men kent ons standpunt. Voor de leve ring van grondstof uit de Noordzee zal ordenend moeten worden opgetreden, wil er niet moordend op den algemeenen yischstand worden ingewerkt. We weten, dat de regeering het ingrij pen nog niet noodig oordeelt. De tijd zal echter aanbreken, dat de middel van advertenties en strooibiljetten wordt het publiek in den waan gebracht, dat-het gaat om een nieuw merk, dat men bij wijze van reclame voor slechts een deel van de werkelijke waarde snel zou willen invoeren. Alle loffelijke eigenschap pen, die men aan een goede vulpen kan stellen, worden daarbij opgesomd. Bij on derzoek is gebleken, dat het hier steeds gaat om een minderwaardig product, dat slechts enkele dubbeltjes waarde heeft, zoodat men daarvoor, ondanks den schijn baar lagen prijs, nog veel te veel betaalt. Er kwamen reeds vele klachten bij de po litie binnen. Daar deze reclame vooral wordt gevoerd onder de plattelandsbevolking, wordt ver zocht deze waarschuwing ook in de klei nere dag- en weekbladen over te nemen. De Burgemester van Hillegom, geeft belanghebbenden in overweging om, al vorens in relatie te treden met Petrus Straathof en Leonardus Straathof, bloem bollenhandelaren, beiden wonende aan de Beekkade No. 7 te Hillegom, bij hem in lichtingen in te winnen. Genoemde personen drijven ook han del onder de namen „Blumenhof" en „La Reine". INBRAAK IN DE SPOORSTRAAT. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is ingebroken in de zaak van de Firma G. Dinsdag 17 November. Feestavond R.-K. Middenstandsver. „De Hanze", R.-K. Volksbond, 8 uur. Woensdag 18 November. Tweede Marineconcert, Casino. 8.30 uur. Vrijdag 20 November. Vergadering Vrijdenkersver. „De Dage raad", Casino, 8 uur. Zaterdag 21 November. Soirée Leerlingen Dansinstituut Polak, Musis Sacrum, 8 uur. Concert 8 uur. Stedelijk Muziekkorps, Casino, Joh. van der Lee, in de Spoorstraat. De inbreker(s) heeft zich door over de schut ting te klimmen en het keukenraam op te schuiven, toegang verschaft tot het per ceel, dat niet bewoond is. Bij onderzoek is gebleken dat pl.m. zes gulden uit de geld- lade is ontvreemd. AANRIJDING IN DE KEIZERSTRAAT. Zaterdagmiddag pl.m. 12.30 u. had in de Keizerstraat een aanrijding plaats tus schen een slagersjongen, die juist in de richting van de Keizersbrug zou vertrek ken en naar den overkant van de straat reed en een wielrijder (terwijl deze op de stang nog een persoon had), die juist van genoemde richting kwamen. Doordat de slagersjongen niet goed uitkeek, zoo ver telde onze kleine berichtgever, werd een aanrijding onvermijdelijk, met gevolg, dat de door de twee personen bereden fiets, die tegen den grond was geslagen, een krom stuur en idem wiel vertoonde. EEN ONGELUKJE. Zaterdagmiddag raakte een der chauL feurs van de firma K„ uit de Jonkerstraat, zijn stuur kwijt van een vrachtauto die in de Jonkerstraat, voor dat bedrijf stond. Het gevolg was dat de wagen tegen een huis opreed en daar een fiets in elkaar drukte, terwijl ook een ruit werd ver nield. Te beginnen met het nummer van heden- zal wederom gedurende eenige weken ons blad op groote schaal huis aan huis worden verspreid in de navolgende dorpen in den omtrek: Koegras, Juliana- dorp, Callantsoog, 't Zandt, Anna Pau lowna, (Kleine Sluis, van Ewijcksluis), Breezand, Wieringerwaard, Barsinger- horn, Kolhorn, alsmede op Texel en Wie- ringen. Hierdoor hopen wij wederom vele nieuwe vrienden te verwerven. Met het oog op het a.s. St. Nicolaasfeest hebben wij ditmaal een aardige prijsvraag (legpuzzle) ontworpen, waaraan iedereen, onverschil lig of hij abonnó is of niet, kan meedoen, en waarvoor geld- en andere prijzen be schikbaar worden gesteld. Wij verwijzen, voor bizonderheden betreffende mededin- echter „in" en wist dezelfde te blijven rcSeenng wel zal ingrijpen, want de visch- 't geheele stuk door. Alleen in 't eerstemeeKndustrie zal voor het pluimveebedrijf bedrijf trouwens met het gelukkigst gaande gehouden moeten worden. van opzet waren de spelers naar 'tGet Hikt ons dus, dat met deze afwijzing voorzitter met alle aanwezigen namens de scbeen wat onWennig". Een uitbarstinggraötere belangen dan van één drogerij vereeniging hartelijk welkom te heeten en tusschen ma'n en vrouw mislukte daar, I z«n gemoeid en het lijkt ons gewenscht on rfll nnn AAlr ttaaii lum liAnnnlr lm' 1.1.1 i j dankte hen ook voor hun^ bezoek daar hij <]oor t~e" veej gemaaktheid. De grimagé j (zo° bet al niet gebeurd is) te doen onder van Vader en Wolter was ook heel goed |z°eken of inderdaad door een volmaakt ging enz., naar de mededeeling op pag. 1 eerste blad. ONS NIEUWE FEUILLETON. Mede ten behoeve van nieuwe abonné's vangen wij heden aan met de publicatie van een nieuw feuilleton, getiteld „De dolende juweelen". Zooals men al dadelijk bij het begin ziet, belooft de geschiedenis zeer grappig te worden en inderdaad zul len de avonturen, welke de held van het verhaal, George, beleeft, den lezer een tel kens terugkeerende bron van genot zijn. Teneinde het aan nieuwe abonné's moge lijk te maken de geschiedenis geheel te kunnen volgen, ontvangen zij tot 1 Jan. ons blad gratis. BRANDSTICHTING? daarin zag een sympathiek medeleven met de nog jonge vereeniging, in het bij-1 zonder en de paardensport in het alge meen. Voornamelijk de vereeniging „Stedelijk Muziekcorps" dankte spr. voor haar sym pathieke en zeer te waardeeren hulp door hunne medewerking te verleenen daar een dag als deze zonder muziek al zijn waarde zou verliezen. Zoo staan wij dan, vervolgde spr., voor een voor de Landelijke Rijvereeniging „Den Helder" groot gebeuren, n.1. het openen van de buitenmanége. Met trots, niet omdat het wat bouwkunst betreft een wonderwerk is, Anaar omdat hetgeen voor ons staat, tot stand is gekomen in den korten levensduur der vereeniging, en ge tuigt van de liefde en het enthousiasme van de leden, die zelf alles hebben ge maakt, temeer waar het hier gold de op offering van eiken minuut vrijen tijd, zoo dat spr. meende vanuit hier ook een woord van hulde te moeten brengen voorname lijk aan de heeren J. W. Thijssen, Arnst en H. Bakker, en ook den heer Klercq, die, hoewel geen werkend lid, zoo welwil lend zijn medewerking verleende. En zoo zijn wü gekomen dan tot dit moment om, nu de manége gereed is, er officieel ge bruik van te maken, waartoe wij den heer Vethman, de energieke instructeur, aan wiens grooten steun wij ons bestaan te danken hebben, uitnoodigden deze cere monie te volbrengen. Hierna nam de heer Vethman het woord en begon met te memoreeren, dat het be staan der Landelijke Rijvereenigingen een zegen was voor het platteland, omdat het vele landbouwers, die 6 dagen hard moesten werken, 's Zondags een aardige ontspanning bracht. Althans in deze moei lijke tijden, die veel zorg baren, kwam een ontspanning juist hen toe, want leden van de Federatie van Landelijke Rijver eenigingen gaan niet bii de pakken zitten en klagen over slechte tijden, doch putten uit hun ontspanning nieuwe kracht om de volgende 6 dagen met energie hun werk te volbrengen. Juist omdat de Landelijke Rijvereeni ging „Den Helder" niet die zorgen heeft der landbouwers, dankt hij haar voor haar besluit zich aan te sluiten bij de federatie, waardoor zij sterker wordt en zij mede werkt, zooals ook vandaag blijkt, en ont spanning in ruime mate schenkt. Spr. wenschte dan ook, dat de vereeni ging niet alleen aan de spits van N.-H. zou komen te staan, doch van het geheele land, en verzocht een der jongste leden het lint door te knippen, waarmede hij de buiten manége officieel geopend had, waarop deze ceremonie plaats had onder het spelen van het volkslied. Hierna sprak de voorzitter nog een speciaal woord van dank tot het bestuur ,en leden van het „Stedelijk Muziekkorps" (bij de Notaris en Jacob had ze wel wat minder sterk betoond kunnen zijn). De „tiep" uit het stuk was Jan, de smid; een prachtrol voor den heer Wols, wien zooiets een kolfje naar de hand is. Zeker, het was 'n dankkaar spelen, maar de gemakkelijkheid waarmee de speler zich op 't tooneel bewoog, toonde toch dat 't succes zoowel aan 't spel als aan de rol te danken was. Antje werd gespeeld door mej. v. Ames- foort, wier verschijnen op de planken reeds de verwachting schijnt te wekken; „straks zullen we wel iets om te lachen hebben". Deze rol vooral deed wel 'ns lachen als de hoofdlijn van 't stuk ernst eischte. Dat lag natuurlijk aan 't stuk. Doch de speelster is er dan ook een, die van een dergelijke rol al 't komische, wat er in zit, doet uitkomen. Jacob, vaders oogappel, 'n schijnheilig exempel van vermomde inhaligheid, in harteloosheid en huichelkunst slechts overtroffen door z'n vrouw Lena, werden door mej. C. Wittebrood en den heer Grabbendam mooi vertolkt. Lena bleef tot 't eind hard als glas. Jacobs figuur was vooral goed gespeeld toen het betere in hem, het restje kinderliefde dat nog niet door de hebzucht was verteerd, nog even scheen te worstelen om de overhand, in de scène tegenover z'n ouden vader, die zich zoo vreeselijk in hem bedrogen ziet en wien hij niet in de oogen durft kijken. Liesbeth, gespeeld door mej. C. Wols. was een echt boerenmeisje, een goed, frisch en stevig deerntje nfet de aard van Moeder. Boterhammen snijden valt echter niet mee, als je zoo pas van Moe ders begrafenis komt. De notarisrol was niet een, om den speler gelegenheid te geven te laten zien wat hij kon, doch de heer Mahieu maakte er van wat er van te maken viel en toen hij zich tegenover Jacob even kon geven kwam hij in z'n element. Tenslotte de engel van 't stuk, die de ontknooping toch nog blijde doet zijn, Dora, Wolters vrouw. Mevr. Wittelaar leverde beheerscht spel, al waren er heel lastige momenten; aan 't slot zelfs over gangen van bijna niet in te houden woede naar liefelijke opgewektheid en staaltjes van echt-vrouwelijke taak. De speelster wist ze te »nemen« op 'n manier dat den meesten het onnatuurlijke ervan niet of niet zal opgevallen zijn. Fabricius had haar ook niet moeten laten probeeren den ouden brombeer op 't bevel van een, twee, drie aan 't lachen te brengen. Eigenlijk zou men in het stuk, van enkele spelers althans, dialect verwacht hebben en geen hoog-Nederlandsch. Doch de speelbaarheid en vooral de duidelijk heid ervan zouden hierdoor niet verhoogd zijn. In den nacht van Zaterdag op Zondag zijn niet minder dan drie branden van hooi- en strooklampen voorgekomen, waarbij alles er op wijst, dat aan kwaad willigheid gedacht moet worden. 's-Nachts om twee uur werd ontdekt dat een hooiklamp op het erf van den heer D. Pranger aan den Balgweg in brand stond. Een boet, op slechts 5 M. afstand, liep veel kans mede in brand -c VMenSi 111 re a'il,es 0 ^e,n raken en wanneer dit niet door krach m! geboren te Babentahl Rg ingrijpen van politie en omstanders (D.) 11 Mei 1895, wonende aan de Ehren- was voorkomen, was zeker ook het huis nflin ril Ok In 1/ nulrund n li n v, n 1 n ««rl nM technische constructie van zoo'n drogerij, de stankverspreiding niet tot het normaal dragelijke kan worden gebracht. Ongezond schijnt de stank niet te zijn. I WAARSCHUWINGEN. straat 25 te Kerkrade, handelende onder den naam van N.V. E. Nowakewitz en Co. niet te houden geweest. Met emmers t» water wist men de bedreigde punten Handels-Maatschappij, Import en Export z00 lang nat te houden, tot de inmiddels te Kerkrade,^ 1 el. 2007, verzoekt de C. v. j gewaarschuwde brandspuit, die in den bij de afgebrande boerderij P. te Kerkrade zich eerst tot hem te wen-1 Oostpolder den, 1 van den heer Kaan nog aan het nablus- In -de door Nowakewitz gevoerde cor- schen was, de taak kon overnemen. Behalve bovengenoemde werden ook nog respondenties geeft hij aan als bankrela tie de N.V. Geldersche Credietvereeni- ging aldaar, hetgeen waarheid is. De C. v. P. van de Centrale Recherche te Rotterdam waarschuwt nogmaals het publiek ten aanzien van de stichting „De! mag hebben Heilsbrigade", ook wel genaamd „Huize j verregaande Bethel", te 's-Gravenhage, de grootste in schijnt te voorzichtigheid in acht te nemen daar ook gevaar hooiklamp, strooklampen van den ernstig moet worden betwijfeld of de aan haar afgedragen gelden wel voor liefda dige doeleinden worden besteed. De per sonen, die voor deze instelling werkzaam zijn, hebben de gewoonte eerst telefonisch te vragen of „evenals het vorige jaar de quitantie voor het lidmaatschap gepre senteerd mag worden". echter bezijden de heer A. van Eek aan den Balgweg en |van den heer A. Raven aan den Stoom- weg een prooi der vlammen. We willen hopen, dat de politie, die een ernstig onderzoek instelt, succes en den dader, die er bij zijn baldadigheid niet eens erg hebben, dat mensch en dier kunnen loopen, te pakken krijgt uiijl BRAND. Zaterdagavond ruim vijf uur brak brand uit in de bouwplaats van den heer K. Kaan in de Lotweg, bewoond door den arbeider Jes. De heer Kaan, die nog op het land bezig was met koolrijden, wist, bij de plaats aan gekomen, met behulp van eenige buren nog het vee buiten te brengen, een auto uit het brandende perceel te rijden en een partijtje haver van den dorsch weg te halen. Terwijl men met dit laatste bezig was, begon het brandende riet van het dak naar beneden te vallen, wat verdere pogingen onmogelijk maakte. Huis, inboe del van den bewoner en een stuit hooi in de schuur werden een prooi der vlammen. De oorzaak blijkt onbekend. Naar wij vernemen, wordt de schade door verzekering gedekt. UITVOERING MUZIEK VEREEN. „CONCORDIA". Zaterdagavond 14 Nov. gafdeMuziek- vereeniging „Concordia" alhier haar eer ste uitvoering in dit winterseizoen voor donateurs en kunstlievende leden, met nit d werking vsn den heer I^go reelen, humorist te Beverwijk. In verschillende opzichten is deze uit voering een succes geweest: een volle zaal, heel goede muziek, beter dan ver leden jaar en een medewerker die reeds dadelijk contact had met het publiek, dat steeds inniger wist te maken, waar door het hem niet moeilijk viel de zaal te doen schudden en gieren van het lachen, daarmee geheel voldoende aan den wensch, welken de voorzitter van „Concordia", de heer B. de Vries, bij de opening had geuit, n.1. dat het den heer Peelen zou mogen gelukken de aanwe zigen zoo te doen lachen, dat ze geheel vergaten, dat men leeft in een tijd, waarin steeds en overal gesproken wordt over datgene, dat met een m begint. De inhoud der voordrachten was ge- kuischt. De heer Peelen beschikt over een flink stemgeluid, dat hij uitnemend beheerscht, spreekt en zingt beschaafd en is een meester in de mimiek en in de transformatie. Het woord van dank, dat de voorzitter hem aan het eind der uitvoering bracht, werd door de aanwezigen met een krachtig applaus onderstreept. Zondag 22 November treedt de lieer Peelen wederom als medewerker van „Concordia" op met een eenigszins ge wijzigd programma. Nadat het lid, den heer Spigt, dank was gebracht voor zijn mooie clarinet- solo en den directeur, den heer Schenkels, voor zijn toewijding en daardoor bereikte resultaten, volgde een gezellig bal, dat in de prettigste stemming eindigde. BOERDERIJBRAND. Zaterdagnamiddagbrak door onbekende oorzaak brand uit in de boerderjj van den heer KI. Kaan, in den Lotweg, be woond door den heer Jes. Huis en inboe del gingen verloren. Twee koeien werden gered en ook een auto wist men te be houden. Verzekering dekt de schade. OPENBARE VERGADERING SOC. DEM. VROUWENCLUB. Zaterdagavond hield de Sociaal-Dem. Vrouwenclub afd. Anna-Paulowna in het lokaal van den heer W. Waiboer eene openbare vergadering, waarbij de Arbei ders Zangvereeniging „De Stem des Volks" hare medewerking verleende. iit De voorzitster, mevrouw Swierts'-voun- huijzen, opende met een koit inleidings woord, waarbfi zij de hoop uitsprak, dat deze avond voor de S.D.A.P. en voorna melijk voor de S.D. Vrouwenclub vrucht zou mogen dragen en gaf daarna de „Stem" gelegenheid een paar nummers ten gehoore te brengen. Vervolgens werd aan Mej. van Andel van Amsterdam het woord verleend, die begint met er op te wijzen, dat dit jaar de zinspreuk voor den „Vrouwendag" is „Niet met de waapnen der Barbaren, doch met het wapen van den geest", in welk verband zij wijst op den grooten in vloed, die van een goede pers kan uit gaan, omdat deze er veel toe kan bijdra

Heldersche Courant | 1931 | | pagina 5