KANNEWASSER'sST.NICOLAASFEEST KONINGSTRAAT 76 WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL Buitenlandsch overzicht BEZOEKT OP 9 DECEMBER A.S. BINNENLAND A.s, Jaarsdag begint de trekking DONDERDAG 19 NOVEMBER 1931. GEMENGD NIEUWS De paratyphus te Alphen a./d. Rijn De Nederlandsche gebouwen van de Koloniale tentoonstelling te Parijs. De rijksmiddelen over October HOOFDKANTOOR ADVERTENTIËN: 20 ct. per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction tekst) dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) van 1 t/m. 3 regels 40 ct., elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijsno. 4 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v/h C. DE BOER Jr. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 160(56. Abonnement per 3 maanden bij vooruitbet.: Heldersche Courant f 1.50; voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand, Wieringen en Texel f 1.65 finnen- land f 2.—, Nederl. Oost- en West-Indië per zeepost f 2.10, idem per mail en overige landen f 3.20. Zondagsblad resp. f 0.50 f 0.70, f 0.70, f i._. Modeblad resp. f 0.95, f 1.25, f 1.25, f 1.35. Losse nos. 4 ct.fr. p. p. 6 ct. KOOPT ALLEEN ENGELAND GOED. tegen, zoodat men absoluut geen houvast heeft en niet weet wat ervan te kunnen gelooven. Dat dp toestand ernstig is, is wel zeker. Een officieele oorlogsverklaring is echter gelukkig nog uitgebleven en ge regelde gevechten hebben tot nog toe niet plaats, al zijn er wel steeds botsingen tus- schen de Chineesche en Japansche troe pen geweest, waarbij tal van dooden zijn te betreuren, zooals men elders uit de berichten kan lezen. Ondertusschen is ook de Raad van den Volkenbond, weer bijeengekomen (zooals men weet te Parijs) om het conflict tot een oplossing te brengen. De leden van den Raad willen vooral niet haasten. Er moeten nog eenige stadia doorloopen worden, alvorens de tijd voor resultaten rijp is. De twee partijen behooren te be ginnen de standpunten nader toe te lichten. Een Engelsehe campagne. Maandagavond is de Buy British-cam- pagne ingezet met een radio-rede van den prins van Wales en een kort woord van de ministers Thomas en Runciman, waar in alle drie sprekers het belang, dat het geheele volk bij den koop van Engelsehe producten had, uiteengezet hebben. De prins vroeg om speciaal bij den naderen den Kersttijd in alle winkels eerst naar Engelsehe en dan naar rijksgoederen te vragen en slechts als deze in geen geval bestonden tot het ingevoerde artikel over te gaan. De arbeidsbeurzen stellen in het ge heele land reclamebiljetten voor winke liers beschikbaar en de Koninklijke auto mobielclub heeft gratis eenige honderd duizenden insignes met de woorden Buy British verspreid om op auto's aan te brengen. Scholen, films en theaters dra gen het hunne bij tot het doen slagen van de campagne-week. DE RUSSISCHE HANDEL MET DE VEREENIG DE STATEN. Sterk verminderd. De Amtorg, de Russische maatschappij die in de Vereenigde Staten den Russi- schen handel controleert, heeft haar bu reauruimten met een derde verminderd en de helft van haar personeel ontslagen ten gevolge van de inkrimping met 52 pro cent van omvang van den Russischen han del met de Vereenigde Staten, vergeleken bij 1930. Men schrijft deze opvallende ver mindering toe aan de anti-dumping-regle menten en aan de onmogelijkheid voor Rusland om credieten op langen termijn te verkrijgen. LEEST ONS RECLAMEBOEKJE wederom ter beschikking te stellen. Mocht de combinatie er niet in slagen, de zekerheid voor het houden van een ten toonstelling in Nederland te verschaffen, dan zal zij de gebouwen tegen een lager bedrag voor afbraak ter beschikking krijgen. October is anders een tamelijk „vette" maand voor de schatkist. De lage op brengst is daarom een bijzondere teleur stelling, te meer, daar enkele middelen een vrij gunstige opbrengst te zien gaven, waarschijnlijk een gevolg van bijzondere omstandigheden. UIT DE TEXTIEL NIJVERHEID. Staking op de stoomspinnerij Twenthe. Uit Almelo meldt men: Dinsdagochtend hebben de arbeiders van de Stoomspinnerij Twenthe op nieuw gelegenheid gekregen, den arbeid te hervatten; de fabriek stond onder stoom. Ditmaal gingen slechts zeven ar beiders de poort in en zij keerden spoe dig terug. De staking heeft dus thans een definitief karakter. De toestand is rustig. Geen opschorting der reorga nisatie. Op de vragen van het Tweede Kamerlid den heer B r a a t in verband met een voornemen tot inkrimping van het aantal Rijksopvoedingsgestichten en tot omzet ting van het Rijksopvoedingsgesticht voor jongens te Doetinchem in een landbouw- gesticht heeft de minister van Justitie ge antwoord door te verwijzen naar de ge wisselde stukken betreffende de wet van 15 Mei 1931, waarbij gelden werden toege staan voor de verbouwing, welke de Rijks opvoedingsgestichten te Amersfoort en Doetinchem moeten ondergaan in verband met de voorgenomen opheffing van dat te Avereest. In verband met de nadere bestemming van het Rijksopvoedingsgesticht te Doe tinchem is aldaar op 28 December 1929 een complex land met een boerenwoning gekocht voor 30.000. Dit bedrag was hoo- ger dan de geschatte waarde bij publieke verkooping, maar werd desniettemin in de gegeven omstandigheden volgens deskun dig advies redelijk geacht. De minister vindt geen aanleiding, den verderen voortgang van de reorganisatie der Rijksopvoedingsgestichten voor jon gens op te schorten. Plannen tot verderen aankoop van grond bestaan voorshands niet. De ook destijds gestelde vraag of in krimping van het aantal Rijksopvoedings gestichten voor jongens niettegenstaande de huidige economische crisis werkelijk geboden is, werd uitvoerig in bevestigen den zin beantwoord in de Mem. van Ant woord betreffende het ontwerp tot voor noemde wet van 15 Mei 1931. DE BRITSCH-INDISCHi CONFERENTIE. Gandhi blijft. Gandhi, die voornemens was Zaterdag Engeland te verlaten, heeft zijn vertrek uitgesteld. Dinsdagochtend zou hij weer een onderhoud hebben Uiet MacDonald. DE WERKLOOSHEID IN ITALIË, Het aantal werkloozen, dat op 30 Sep tember ongeveer 747,000 bedroeg, was op 31 October tot 799,000 gestegen. Hiervan ontvangen 226,000 werkloozensteun. Van de werkloozen zijn 610.000 mannen en 189,000 vrouwen. GOEBBELS WEGENS HOOG VERRAAD VERVOLGD. De Fransch-Duitsche onderhandelingen vorderen en zijn thans zoover, dat de nota van do rijksregeering aan de Bank voor Internationale Betalingen, waarin de bii- eenroeping van de bizondere consultatieve commissie wordt gevraagd, gereed is. Deze mededeeling is zeer uitvoerig, daar er een nauwkeurig overzicht van den economi- schen toestand van Duitschland in moet worden gegeven. In Berliinsche kringen vermoedde men, dat de commissie, hierboven genoemd, op 25 of 26 November een begin met haar werkzaamheden zal maken. De rijksadvocaat heeft besloten over te gaan tot vervolging van Goebbels, leider van de Berlijnsche nationaal socialisten, wegens hoogverraad. Aanleiding tot deze vervolging heeft een artikel in het tijd schrift Nazi-Sozi gegeven, waarin Goeb bels o.a. het volgende heeft geschreven: Wij willen Duitschland vrij maken, an ders niets. Is het Duitsche volk het er niet mede eens, dat het vrij gemaakt moet worden, dan^hebben we maling aan zijn toestemming. Een groot deel van het Duitsche volk is namelijk zoo materialis tisch en zoo laf geworden, dat men het tegen zijn wil met geweld kan vrijmaken. NATIONAAL CRISISCOMITE. Installatie door Prinses Juliana. Prinses Juliana zal Maandagmiddag in de Trèveszaal in Den Haag het nationaal crisiscomité installeeren. Als algemeen secretaris van het comité zal optreden mr. dr. K. J. Frederiks, secretaris-generaal aan het departement van binnenlandsche zaken en landbouw. Men meldde Dinsdagavond uit Alphen a. d. Rijn: In verband met de hier heerschendo paratyphusepidemie tengevolge van het gebruik van ondeugdelijk boterhamspek, vernemen wij nog, dat in het laboratorium van het Centraal bureau voor de volksge zondheid te Utrecht op de bü den slager W. in beslag genomen spekresten inder daad paratyphus-bacillen zijn geconsta teerd,. Dinsdagmorgen heeft onder leiding van den burgemeester, dr. H. J. Lovink, op het gemeentehuis een conferentie plaats gehad met den inspecteur voor de volks gezondheid, dr. Hulsooft Pol uit 's-Gra- venhage, en de plaatselijke geneesheeren, waarna onmiddellijk de noodige maatrege len ter bestrijding van de epidemie zijn genomen. Zoo is o. m. een melkzaak, waar vijf leden van het gezin aan paratyphus lijdende zijn, op last van den burgemees ter gesloten, terwijl de in den winkel aan wezige zuivelartikelen voor een deel zijn onteigend en vernietigd. Het aantal pa tiënten bedraagt nog steeds eenige tien tallen. Het algemeene verloop der ziekte is echter bevredigend Het Italiaansche bezoek aan Amerika. Grandi, de Italiaansche minister van bui- tenlandsche zaken, is in Washington aan gekomen en heeft reeds een bezoek ge bracht aan president Hoover. Dat was Maandag, de officieele besprekingen zou den eerst Dinsdag beginnen, mogelijk vindt men daar een en ander van elders in dit blad. Na zijn bezoek aan president Hoover verklaarde Grandi aan persvertegenwoor digers, dat bij de besprekingen met Hoo ver en Stimson met de grootste belangstel ling tegemoet ziet. De stap, die president Hoover in Juli jl. gedaan neeft, door de betalingen voor een jaar op te schorten is aanleiding ge weest tot groote diplomatieke activiteit en beteekende tevens een uitnoodiging aan de wereld om door gemeenschappelijken arbeid tot overeenstemming te komen. Italië heeft het bezoek van den Fran- schen minister-president Laval aan Wash ington met eerlijke belangstelling gevolgd en men heeft het na afloop der besprekin gen gepubliceerde officieele communiqué als een aanmoediging beschouwd tot al gemeene samenwerking. In den huidigen toestand ziet men dui- Verkocht aan een Nederland sche combinatie. Een koloniale tentoonstelHnlg bij Den Haag of Arnhem? Het uitvoerend comité voor de Neder landsche deelneming aan de Internationale Koloniale Tentoonstelling te Parijs, dat aldaar over de liquidatie vergadert, heeft het volgende persbericht verstrekt: „Na overweging van de ontvangen of ferten zijn alle gebouwen met inventaris, doch zonder de tentoongestelde voorwer pen, door het uitvoerend comité verkocht aan een Nederlandsche combinatie, die het hoogste bod deed en die zich bovendien verbonden heeft, te trachten in 1932 een koloniale tentoonstelling te houden in of bij 's-Gravenhage of Arnhem. Mocht be doelde combinatie er vóór 15 December a.s. niet in slagen, de zekerheid te geven, dat zulk een tentoonstelling zal plaats hebben, dan zullen het Adathuis met de rijstschuren en alle Balische bouwsels en muren, het Preanger disrama, de wand schilderingen, ornamentiek, het meubilair en de inlandsche vaartuigen volle eigen dom van het comité blijven. De combinatie heeft zich er toe verbonden, al deze zaken ook na een tentoonstelling in Nederland, DE HAVENTARIEVEN TE TE ANTWERPEN. De daling in de opbrengst der middelen zet zich voort. Het totaal van den middelenstaat over October geeft wederom een groot nadeelig verschil te zien t. o. van het vorige jaar en ook weer een vermindering t. o. van September j.1. De opbrengst bedroeg n.1. 33.259.161 t. o. v. 41.064.505 in het vo rige jaar en 34.690.643 in de vorige maand. De daling bedraagt dus t. o. v. de overeenkomstige maand van 1930 ca. 7.8 mill. Men moet hiervan echter ruim 2.7 mill. aftrekken voor de verdwijning der Personeele Belasting en van de Grond belasting uit de lijst der Rijksmiddelen, zocdat het nadeelig verschil ca. 5.1 mill. bedraagt, wat niettemin een daling der middelen met ca. 14 beteekent. Voorstel tot verlag! ntg voor bunkerende schepen aangenomen Da Antwerpsche gemeenteraad heeft het voorstel van het college van B. en W. tot verlaging der havengelden, voor schepen welke te Antwerpen, op stroom, komen bunkeren, eenstemmig goedge keurd. Het nieuwe tarief laat zich aan zien als volgt: 1 fr. 75 per registerton voor de eerste twaalf schepen die bij eenzelfde onderneming hun bunkerkolen opdoen; 1 fr. 50 voor de volgende twaalf schepen, 1 fr. 40 voor het derde dozijn en 1 fr. 25 voor de nadien nog komende schepen. Het conflict in Mandsjoerije, dat voor den outsider een puzzle blijft, grooter dan de legpuzzle in de „Heldersche Courant". De berichten spreken elkaar telkens weer Voor zijn St. Nicolaas een paar Voetbal' kousen, eigen gebreid, van Maarbestelt ze heden. JAAP SNOR „Nee!" zei ze, „absoluut niet. Ik ben alleen.... 'n beetje verwonderd.... an ders niets. Ik kreeg opeens een duw in mijn rug en voor ik wist wat er gebeurde, zat ik hier. Wat is er aan de hand? Een aardbevin» of zoo?" ,,'t Spijt me verschrikkelijk", zei George. „Het.... het is heelemaal mijn schuld, ik wist geen raad met die idiote deur en toen verloor ik mijn evenwicht en toen kwam ik tegen u aan. Heb ik u heusch niet bezeerd?" Onder het spreken bekeek hij haar schaamteloos-bewonderend van het topje van haar klein, zwart cloche-hoedje tot het tipje van haar peau-de-suède schoentjes. En ze was de moeite van het bekijken waard! En ze was groot en rank en keurig gekleed in een donkerbruin complet met een oranje s^al losjes om haar hals ~°- knoopt. Maar haar eezichtje was het aller mooist. Een volmaakt ovaal met groote, donkere oogen, omlijst voor zoover dat onder het cloche-hoedje uit te zien was - door zwart haar. En haar stem was laag en welluidend. En als ze lachte!Bü het zien van haar glimlach kwam George Mer riweather Ashburnham Carr opeens op eens tot de ontdekking, dat het goed was om te leven. „Maak u zelf geen verwijten", zei ze vriendelijk. „Ik ben niet voor een klein geruchtje vervaard! En wat kan je ten slotte anders van zoo'n soort deur ver wachten?" En toen glimlachte ze nog eens, keerde zich om, liep vlug een paar treden naar de straat af en verdween in het drukke ver keer langs den uitgang. (Wordt vervolgd),

Heldersche Courant | 1931 | | pagina 1