Legpuzzle. Onze TWEEDE EK LAATSTE BLAD STADSNIEUWS trix^ marklin meccano O© Gemeentebegrooting. VAN DINSDAG 24 NOVEMBER 1931 nummer z«jn de legpuzzle van In dit viool-recital j. dito. een a.n.w.b.-avond. o sint nicolaas. Groot voordeelig saldo dienst 1930. - Ruimere mid delen. - Stratenverbetering. - Verlaging stroom-, gas- en waterprijzen. - Vermindering opcenten personeele belasting. - Affischafng van de kermis. SPOORSTRAAT 98 TELEFOON 339 s S I? S stuKke" op0enomen, verdeeld over de verschillende pagina's. Regelmatig verschijnen stukken van de puzzle in ons blad, en wij verwachten, dat vele lezers ze even regelmatig zullen be waren om er straks, als alles compleet is, het geheim mee te ontsluieren, dat deze puzzle verborgen houdt. Wij willen er hier nogmaals aan herinneren, dat de grijze rand, die om de fragmenten is al- gedrukt, moet worden weggeknipt. Een onzer middenstanders, de heer Krigee, Van Galenstraat 71, heeft het aar dige denkbeeld gehad van deze gelegen heid gebruik te maken door voor de eer ste- en tweede prijswinnaars eveneens een prijs beschikbaar te stellen, namelijk een boterletter. Daardoor wordt de deelname aan de puzzle nog aantrekkelijker ge maakt en zullen wellicht meerderen zien geroepen voelen een kansje te wagen. Men bedenke dat er een veertigtal prijzen aan verbonden zijn. verkoopdag ten bate van het zeemanshuis der middernachtzending. Het Bestuur der Middernachtzending, afd. Den Helder, verzoekt ons de aandacht te vestigen op bovengenoemden verkoop dag, ten bate van haar Zeemanshuis, Kei zersgracht 69, welke gehouden zal wor den op Donderdag 26 November van 2 tot 10 uur in het Jongemannengebouw, Spoorstraat. De te verkoopen voorwerpen bestaan uit fraaie handwerken, baby-artikelen, enz. enz. Voor nadere bijzonderheden zie I men de advertentie in het nummer van zes1 heden. Licht op voor atle voortuigen: Wintertijd. Dinsdag 24 Nov1&.27 uur. Woensdag 25 16.26 Tot tijdelijk onderwijzeres aan de R.-K. Jongensschool alhier is benoemd Mej. N. tfèn 't Sant te Bergen. LEENDERT WILLEM JOHANNES VAN KNAAPE. Na een zeer kortstondige ziekte is hier tpr stede overleden, op 68-jarigen leeftijd, de heer L. W. J. van Knaape, gepension- neerd Chef van den Magazijnsdienst, bij de Rijks Werf te Willemsoord. Geboren 18 December 1862 werd hij 1 Januari 1883 geplaatst als klerk bij de Rijkswerf te Willemsoord, werd 1 Augus tus 1898 bevorderd tot adjunct-commies en 1 Januari 1904 tot commies. In verband met de invoering van de commercieele boekhouding, aan welker voorbereiding hij een groot aandeel heeft gehad, werd hij 1 Januari 1915 benoemd tot administrater bij de Rijkswerf te Hellevoetsluis, om 1 Mei 1920 weder in Willemsoord terug te keeren en belast te worden met de betrekking van Chef van den Magazijnsdienst te Willemsoord. Byn zijn pensionneering op 1 Januari 1928 werd hy benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. De heer van Knaape was niet iemand die zich veel in het openbare leven be woog, doch stond bij zijne collega's be kend als een humaan chef met een open eerlijk karakter. MR. ANTONIO. In den ouderdom van 65 jaar is te Rijs wijk (Z.-H.), na een kortstondig lijden overleden, de journalist Jacobus Charles Blok, bij onze lezers bekend wegens zijn „Parlementaire Kroniek", die hii ander het pseudoniem „Mr. Antonio" wekelijks voor ons blad schreef. De heer Blok heeft gedurende een lange reeks van jaren, met slechts een korte onderbreking, deze par lementaire brieven geschreven, waarin hij toonde het onderwerp terdege meester te zijn. Zooals men in „het Juffertje" van deze week heeft kunnen lezen, was het hem wegens ziekte niet mogelijk deze week zijn kroniek te zenden; dat deze ziekte reeds zoo spoedig door zijn dood zou worden gevolgd, hadden wy niet kun nen ~riiten. VERLOTING AMBACHTSSCHOOL. Blijkens advertentie zal de verloting van de door de leerlingen der Ambachts school vervaardigde voorwerpen plaats hebben a.s. Woensdag 25 Nov., 's nam. 2 uur, in de school. NED. CHR. VROUWENBOND. Vrijdag 27 Nov. hopen de heeren Dun en Grondsma uit Alkmaar voor de afd. der N.C.V.B. een lezing te houden over ■-Dichten en Dichters" in het Chr. Mil. Tehuis, Kanaalweg. Ieder, die de prachtige lezingen over Vondel en Gezelle heeft gehoord, zal ook, <3Is 't eenigszins mogelijk is. Vrijdagavond in het Tehuis zijn. Anderen wekken wy op om toch vooral deze lezing te gaan hooren. De heer Dun is hier in Den Hel der een geliefd spreker en de prachtige De heer J. Dito, die zich als muziek leeraar hier ter stede een goede reputa tie heeft verworven, deed zich gisteren avond als solist hooren met een uitgelezen programma. Een stoutmoedige onder neming voorwaar, die vooralsnog door weinig stadgenooten werd geapprecieerd, want in de zaal van „Musis Sacrum waren slechts een vijftigtal bezoekers aanwezig. Gespeeld werd een sonate van Mozart en een concert van Mendelssohn. Voor een begin-nummer leek Mozart ons wel erg moeilijk. Later, aan het einde van het programma voldeed de heer Dito ons meer dan in de beide eerste grootere nummers zijn polonaise van Vieuxtemps, werd pittig en rhythmisch weergegeven. Ook het Andantino, dat hij als toegift gaf, werd mooi vertolkt. Behalve het hier genoemde kregen we nog een drietal kleinere nummers: van Couperin, Rameau en Kreisler. Hij had in mej. Joop Dito een uitstekende begeleid ster aan den vleugel. MEVROUW DE BOER—VAN RIJK. Hartelijke ontvangst door het Heldersche publiek. De Zondagavond gegeven voorstelling door de N.V. „Het Schouwtooneel", van Henri van Wermeskerken's bekende blij spel „Tronenadel" is aanleiding geweest voor een talrijk publiek om onze oude, ge liefde actrice, Esther de Boervan Rijk, een hartelijke ontvangst te bereiden. Toen zy in het tweede bedrijf als de welhaast klassiek geworden juffrouw Van der Kooij haar entrée maakte, rees een minutenlang applaus uit de volle zaal op, en toen dit eindelijk ietwat geluwd was, en Kniertje, pardon, juffr. Van der Kooij de eveneens voortreffelijke wijze gespeeld; een pluim in de eerste plaats voor de solisten die hunne partijen behoudens een kleine afdwaling op voorbeeldige wijze heb ben voorgedragen; 7. „Onze Haagsche combinatie", een marsch van den heer Jac. ter Hall, den oud-directeur van het corps. Genoemde heer bewees hiermede het „Stedelijk" nog niet vergeten te zijn, want het was een cadeau van hem. Bij uitzondering, want deze marsch is het eigendom van de Haagsche corpsen en niet in den handel verkrijgbaar. Het was een mooie en volle marsch, gevolgd door een zangrijk trio voor het koper en ge varieerd door het houtregister. Kernach tig voorgedragen oogstte dit slotnummer een dankbaar applaus. We zouden hiermede kunnen volstaan, doch dienen nog even melding te maken van het openingswoord van den voorzit ter van het „Stedelijk Muziekcorps", den heer Jac. Bruijn, waarin deze o.m. dit zeide dat van de uit te voeren nummers er drie waren (4, 5 en 6) die indertijd de vereeniging geschonken zijn door diverse vrienden en vereerders. Maar hij liet er op volgen dat juist heden daar nog drie stukken bijgekomen zijn. Onder veel bij val werd deze mededeeling begroet. De voorzitter vergat er echter bij te vermel den wat de titels dezer werken waren; na informatie bleken het te zijn: 1. „Marche et Cortège", de „La Reine de Saba", opera de Ch. Gounod; 2. „La Habanera", pré lude, Raoul Laparra en 3. het beroemde „Prélude" van den Russischen pianist componist Serge Rachmaninoff. Derhalve een welkome aanvulling in de goed be zette bibliotheek van het corps. Eén com positie uit den ouden school en twee van moderne meesters. Het concert werd vereerd met den tegenwoordigheid van burgem. Driessenj en den heer Van Loo, eere-voorzitter van dames- en heerenafdeeling, benevens voor de oudste jongens- en meisjesklas sen en Dinsdag 1 Deqember d.a.v. voor de overige jongens en meisjes. Men schrijft ons: Zooals uit de advertentie in het vorig nummer blijkt, zal de "ulombekende A.N. W.B., Toeristenb. voor Nederl., op 25 No vember te Den Helder een Bondsavond organiseeren, bestaande in «en expositie van het Bondswerk en Bondsuitgaven, een lezing en de vertooning van een serie met zorg uitgekozen lantaarnplaatjes. Dat de A.N.W.B. een instelling van al gemeen nut is en eigenlijk de vriend van iedereen, die het toerisme beoefent, hetzij per auto. fiets, motor, trein, boot, te voet of te paard, van iedereen ook, die deel neemt aan het verkeer op de wegen, mag algemeen bekend worden geacht. Maar het is toch goed, dat de A.N.W.B. zich in verschillende plaatsen komt ver- toonen, omdat zelfs de leden niet alles weten van het omvangrijke Bondswerk, dat in het algemeen belang en in hun be lang tot stand is en wordt gebracht. De A.N.W.B. is gegroeid van Wielry- dersbond tot algemeenen Toeristenbond. De Bond ontwierp in 1913 den eersten Bondswandelweg en heeft er thans een groot aantal in verschillende deelen des lands uitoezet. METAAL BOUWDOOZEN HET IDEALE GESCHENK VOOR UW JONGEN den voerman, den landbouwer, kortom ieder, die van de land- en waterwegen ge bruik maakt, hetzij voor genoegen, hetzij voor beroep of bedrijf, den Bondsavond te bezoeken. Een mooi kunstwerk van chocolade ls deze week in de etalage van den heer Zeger Houter, Kanaalweg, te zien. Het is een stoomschip van chocolade, vervaan digd door de firma Ringers en voorstel- - lende de „Slamat", van de Rott. Lloyd. pat ons land verlost is van tal van jjej. zaj eze etaiage in de komende week O n« l Cl irrtnn nn» I 4- /I Ta Hnn 0 tollen is voor een niet gering deel te dan ken aan den A.N.W.B. Wanneer er één lichaam is, dat ontzag lijk veel heeft gedaan voor de verbetering van het Nederlandsche wegennet en voor het aanleggen van rijwielpaden, waarmede tienduizenden gemoeid zijn geweest, daii is het wel de A.N.W.B. Het is de A.N.W.B. geweest, die reeds het „Stedelijk"; zoomede door vertegen- in 1898 een Wegencommissie instelde als woordigers van diverse muziek-, zang- en andere kunstvereenigingen. Het was bij deze gelegenheid dat een der veteranen van het corps, den ouden heer Dekker, met het eere-lidmaatschap werd vereerd en hem het insigne werd overhandigd. Een welverdiende onder scheiding, daar Dekker, hoewel dan geen werkend lid meer zijnde, zijn oude corps nog steeds trouw blijft volgen en van de repetities een der vaste bezoekers is. Er was een verloting aan dit concert verbonden, waarvoor door verschillende zakenlieden een keur van nuttige artike len was disponibel gesteld. De hoofdprijs was een gratis Permanent Wave, door den heer K. Dol, kapper, alhier. No. 88 was de gelukkige. De heer Pala werd de ge- klassieke woorden kon spreken, die wij iu]Hrige bezitter van een onvervalscht hier niet zullen herhalen, ging dit applaus over in een lachsalvo, waardoor den eer sten tijd van verder spelen geen sprake was. En toen juffrouw Van der Kooij aan het slot van het tweede bedrijf haar snoo- den neef, „mr. Sweet" ontmaskerd had als Jan Zweet van Kattenburg, moest het doek vele, vele malen gehaald worden eer het publiek tevreden was. Ezerman, een harer tegenspelers, met wien zij buigend en dan kend de hulde in ontvangst stond te ne men, had er echt schik in, zooals men het oude, pittige dametje huldigde. Die dank baarheid van het Heldersche publiek was een verkwikkend schouwspel en het is prettig dit hier te mogen vermelden. Ove rigens kan men het natuurlijk niet dan betreuren, dat een actrice op dezen leef tijd nog genoodzaakt is op tournée te gaan en er viel in haar optreden dan ook wel een zekere matheid te constateeren, als men vergelijkt met vroeger. Maar zy is ook ver over de zeventig, zooals men weet, EERSTE WINTERCONCERT „STEDELIJK MUZIEKCORPS". Een goed concert. Men schrijft ons: Het was medio September dat het „Ste delijk Muziekcorps" haar laatste zomer- concert gaf en zie, nauwelijks twee maan den later, nu Zaterdag j.1., had in de groote zaal van „Casino" het eerste win- terconcert voor donateurs en genoodigden plaats. Om het maar dadelijk te zeggen een uitvoering waarmede het „Stedelijk Muziekcorps" weer alle eer heeft inge-„ oogst, want het concert stond op hoog peil; behoudens eenige kleine vergissin gen die zich altoos voordoen is er door de executanten op lofwaardige wijze onder haren eminenten leider gewerkt: muzikaal en beschaafd en met goed ver zorgde techniek. Stellig is er vooruitgang te bemerken, wat niet anders dan tot ver heugenis kan stemmen. Het programma bevatte een 7-tal num mers, waarvan de laatste 5 een eerste uit voering beleefden. 1. „Stars and Stripes for ever", marsch, Sousa, (de piccolo-variatie in het trio ge lukte uitstekend); 2. „Thétis", ouverture, Watelle, een prachtig en goed geschreven compositie, waarin het corps de vele moei lijkheden glansrijk overwon; 3. „Fantasie" voor tuba en orkest, een compositie van den heer Pala en door den heer Lugten- burg subliem gespeeld. De solist bezit een mooie toon en is technisch voldoende on derlegd. Componist zoowel als vertolker ontvingen een welverdiend applaus van het opgetogen publiek, waarbij het orkest, dat de begeleiding voor haar rekening had, niet vergeten werd; 4. „An der schöne blaue Donau", de veel gespeelde en beroemde wals van den Weenschen Walskoning Strauss, de dirigent trof den juisten toon, waarbij vooral de Introduc tie dient genoemd te worden, welke inlei ding voor blazers altijd eenigszins moei- lijk is om naar de opvatting van den com- declamatie van den heer Grondsma zal j ponist een getrouwe reproductie te ook ditmaal weer, hopen we, velen doen geven; 5. „L'Echo des Bois", een lief genieten van echte, ware kunst. Men zie verder de advertentie in de courant van Donderdag. VEREENIGING PENSIOENBELANG TE DEN HELDER. Door het bestuur van bovengenoemde Vereeniging werd dato 9 November j.1. een verzoek gericht aan den Raad dezer gemeente, om, nu door het Rijk instellin- p!'in het Je ven zyn geroepen, ten doel ienbende bijslag te verleenen op de pen- ïoenen en gratificatiën van oud-gepen- sionneerden en weduwen van dezen, dat ok door de gemeente in dien geest maat-« w zu".en worden genomen, dat aan P™«W?~SIOnneerden en weduwen met kiirmJ, enj <ier gemeente bijslag zal nnen worden verstrekt. stemmingsnummer van Gallin, voor 2 pis tons, hoorn en bariton; dit kwartet was achter de coulissen opgesteld, waardoor de indruk geestelijk gevestigd werd alsof de klanken door het orkest teruggekaatst werden. Dit gelukte uitnemend; een num mertje wat insloeg; 6. „La Traviata", een fanfare naar motieven van dezen beroem den opera, die reeds van 1853 dateert, maar nog niets van zijn populariteit in geboet heeft. Met dit werk èn „Rigoletto" èn „De Trabadour", werd Verdi met één slag wereldberoemd. En wij kunnen ons dat begrijpen nu wij fragmenten uit een zijner werken door het „Stedelijk Muziek corps" hoorden spelen. Die muziek „pakt" i 1/ fl Al I I M'n A O T I 1/ KT 8 CM direct, sleept mee en heeft een bekorende! l\lmUlMS A it I I ft E. L L US Edammertje, en zoo waren er nog meer waardevolle prijzen. Een tooneelstukje „Arme rijken", door eenige dames en heeren tooneelisten ge speeld gevolgd door een bal, besloot dit in alle opzichten zeer goed geslaagde concert. SCHERM- EN GYMNASTIEKVEREEN. „OEFE,NING KWEEKT KUNST". Men schrijft ons: „O.K.K.", een der oudste sportvereni gingen hier ter plaatse, viert binnenkort haar vijftigjarig bestaan. Dit feit zal menig inwoner en menig jutter in het al gemeen aangename jeugdherinneringen helder voor den geest roepen. Hoe velen zullen er niet zijn die van de lessen in de adspirantenklassen hebben geprofiteerd en langzamerhand zijn op geklommen tot de hoogste afdeeling. Als kleine jongen of klein meisje zijn zij bij „O.K.K." gekomen en daar de eerste wan kele schreden in het turnersvak gedaan. Wanneer zij dan in de hoogste afdeeling waren gekomen, dan waren zij wel niet met zoovelen als waarmede zij in de laag ste groep waren begonnen, doch wat er overbleef was het puikje van de turners, de kern van „O.K.K.", waarop de vereeni ging trotsch kon zijn. Wanneer wij zoo de vijftig jaren, deze halve eeuw aan ons oog laten passeeren dan denken wij aan eenige personen, wier namen onafscheidenlijk aan dien van „O. K.K." zijn verbondèn, dan denken wij aan mannen, als wijlen C. S. Jaring, aan wijlen D. H. Grunwald enz., die jaren lang hun beste krachten aan „O.K.K." hebben gegeven. „O.K.K." is één met Den Helder geworden en voor menige jongen en menig meisje is de vereeniging een stuk van hun jeugd geworden, waaraan zij altijd met het meeste genoegen zullen blijven terug denken. Velen zullen zich dan ook opmaken om als straks den 22sten Maart 1932 aange broken is, dit 50-jarig bestaan feestelijk te vieren. Maar er moet heel veel gebeu ren. Het eigen gebouw dat de vereeniging reeds ruim 40 jaar bezit, raakte zoo lang zamerhand in een zoodanige oonditie, dat vernieuwing uiterst urgent wordt. De leden meenden dan ook niet beter te kun nen doen, .door als blijvènde herinnering aan het vijftig-jarig bestaan het gebouw algeheel te laten restaureeren. Bereids is hiervoor een bouwfonds gevormd, waaraan de leden en vele anderen reeds periodiek hun gaven offeren. Het bestuur vertrouwt er op dat oud leden die dit lezen en zich nog niet voor dit fonds lieten inschrijven dit onverwijld zullen doen, om zoodoende de herinne ring aan hun jeugd te eeren. Men be= grijpt dat den penningmeester, den heer G. Grande, Langestraat 118, elk bedrag zeer welkom is. Het tegenwoordige bestuur bestaat thans uit de heeren J. M. Zeegers, voor zitter; Frans N. Winter, secretaris; G. Grande, penningmeester; H. Delver, 2e voorzitter; J. Rueck, 2e secretaris; J. Swart, 2e penningmeester; J. van Loo hoofdleider. Moge vele oud-leden aan den oproep van het bestuur gehoor geven, opdat het mogelijk zal zyn, ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan de vereeniging de be schikking te geven over een modern oefeningslokaal. Voorts willen wij van deze gelegenheid nog gebruik maken om er op te wijzen, dat Zaterdag 28 November a.s. O.K.K. de jaarlijksche uitvoering geeft voor de een afzonderlijken tak van dienst. Hoezeer en op hoe velerlei wijze de A.N.W.B. heeft gearbeid voor de verkeers veiligheid, is velen bekend; wie het niet mochten weten, zullen dit kunnen verne men op den Bondsavond. Het behoud van natuurschoon maakte al jaren een belangrijk deel van het werk program van den A.N.W.B. uit. Iedere toerist en weggebruiker vindt zyn belangen bij den A.N.W.B. veilig. Hij weet, dat deze vereeniging de best ge outilleerde vereeniging is op het gebied van toerisme te land en te water, dat zy banen effent en veilig maakt, en het ideëele genot van reizen en trekken ver schaft op een wijze, die bewondering en erkenning heeft gevonden. De reisinlichtingen en reisplannen en voor buitenlandsche tochten daarenboven de onmisbare grensdocumenten, die hy verschaft, geven den toerist een bron van genot. De Bondskaarten en -gidsen behooren tot de volledigste en beste op dit gebied. Het is inderdaad een prachtig verschijn sel, dat de Bondsbelangen zoozeer Volks belangen zijn, dat bevordering van de be langen, die de A.N.W.B. voorstaat, iden tiek is met de bevordering van de belan gen, welke heel de natie raken en ten goede komen aan elkeen. Daarom raden wij iederen automobilist, motorrijder, wielrijder, voetganger, water- toerist, ruitertoerist, alsmede den koetsier, dan ook zeker ontbreken. niet aan belangstelling DE DIEFSTAL VAN DE DRIEDUIZEND GULDEN. Het drietal naar Alkmaar over gebracht. De drie jongelui, die de vorige week Donderdag met 3000, die een hunner van zijn vader ontvreemd had, op stap waren, en Vrijdag in Roosendaal en Es- schen gearresteerd waren, zijn gisteren middag van Den Helder, waarheen zy op transport waren gesteld, naar Alkmaar overgebracht, waar zij voor den officier van Justitie zullen worden voorgeleid. Tegen hen zal een vervolging worden in gesteld wegens diefstal en heling. Op den hoofddader werd bij zijn arrestatie nog een bedrag gevonden van pl. m. 2200. De naam van den aangehouden chauf feur T. S. werd door enkelen verward met H. Schutte, den chauffeur van den heer Van Willigen, die met het heele geval niets heeft te maken. DE LIEFDE OVERWINT ALLES. 't Gebeurde Zaterdagmiddag pl.m. 4 uur. Hij stond buiten, zij binnen en ze keek hem het haar prachtige oogen zoo verliefd aan, dat hij in een bui, om alles te verge ten, behalve haar, met een geweldigen sprong door de deurruit heenging. „Pot voor de koffiemolen", hoor ik u al zeggen, „is dat effen grijs". Tot onzen spijt moe ten we edhter mededeelen, dat bovenge noemd tafereeltje, dat zioh afspeelde bij een barbier op den Brakkeveldweg, niet plaats vond tusschen twee mensohenkin- deren, maar slechts.... tusschen een paar honden. f. de raming voor het gemeentelijk stu diefonds, mede met het oog op steun aan de ouders en verzorgers, die hun kinderen naar de Kweekschool alhier zenden, te brengen van 500.op 5.000.—; g. het subsidie voor het Burgerlijk Arm' bestuur 5.000.— hooger uit te trek' ken dan in 1931: Verhoogde credieten voor wer' verschaffing. h. voor kosten van werkverschaffing 35.000.uit te trekken, zonder, dat daartegenover een ontvangst van Rijk en/of Provincie geraamd wordt (in 1931 werd daarvoor als ontvangst ge raamd 10.000.tegen 25.000. in 1931: i. het subsidie aan de werkloozenkassen te brengen van 7.500 op 9.500, zulks met het oog op de toeneming van het aantal bij de kassen aangeslote nen: In afwachting van een nieuwe leening. Telken jare om dezen tijd verschijnt als afzonderlijke bijlage het Voorwoord, be- hoorende bij de begrooting, die B. en W. ter vaststelling aan den Raad aanbieden. In het voorwoord wordt door het College een korte samenvatting gegeven van de belangrijkste veranderingen, welke in de begrooting voor de gemeente plaatsheb ben, terwijl tevens de lijn wordt uitge stippeld voor de in het komende jaar te volgen politiek. Ditmaal is bedoeld Voorwoord wel zeer belangrijk en een meer overtuigend bewijs de noodzakelkheid der nieuwe uitwerking, vooral als het goed gespeeld wordt en men 't juiste tempo en de goede opvatting weet te treffen. En dat was in derdaad het geval; de lang niet gemakke lijke fantasie werd door het corps op steeds verzorgd van regeling, waaronder we thans leven, is niet wel te vinden. Wij hebben het in den loop van het jaar trouwens reeds aan den lijve ondervonden hoezeer onze ge meente door de uitkeeringen, die zij thans uit het Gemeentefonds krijgt, is ontlast, en menige huisvader zal geglunderd heb ben toen hij zijn aanzienlijk verlaagd aan slagbiljet thuiskreeg. Welnu, er is reden om nog meer te glunderen, luistert u maar: (wij geven nu het woord aan B. en W.): Inhalen van achterstand. Extra verbetering van straten. Van het voordeelig-saldo op den dienst 1930 ad 128.236.95J hebben wij een bedrag van 90.000.gesteld op artikel 1 van hoofdstuk I der inkomsten van de aangeboden ontwerp-begrooting zoo dat er nog een bedrag van 38.236.95J .over blijft ten behoeve van den dienst 1931. Ofschoon bij ons aanvankelijk het idee voor zat van het batig saldo van 1930 een grooter bedrag ten goede van 1931 te doen komen, zijn wij bij nadere overwe ging daarvan terug gekomen, omdat wij het, nu de gelegenheid er voor bestaat, zeer gewenscht achten om den achter stand, die er in velerlei opzicht in onze gemeente is ontstaan om de eenvou dige, doch niettemin zeer klemmende reden, dat de financiën een voorziening daarin niet toelieten thans tenminste voor een groot gedeelte in te halen. Zoo is er thans een bedrag van niet minder dan ruim 48.000.uitgetrok ken voor extra verbetering van verschil lende straten, welke verbetering al zeer urgent is. Behalve dit algemeen geldende motief, geldt nog voor het aanbrengen van een grootendeels nieuwe bestrating met tegeltrottoirs aan weerskanten en Die 90000.worden dus het batig nieuwe lantaarns met palen aan den Kanaalweg, over zijn geheele lengte, het volgende. Het rijk zorgt voor de straten rondom de Werf. Van Rijkswege zal binnenkort worden overgegaan tot het aanbrengen van een algeheele vernieuwing van de wegbedek- king in de bij het Rijk in eigendom en onderhoud zijnde straten (Binnenhaven, Zuidstraat, Weststraat en Hoofdgracht), welke vernieuwing in overleg met ons Col lege en wellicht onder beding van het geven van een financieele bijdrage uit de gemeentekas, zal plaats vinden. Nu zullen wij o.i. niet alleen onze wenschen te dien opzichte hooger kunnen stellen, wanneer de gemeente zelf haar bij die Rijksstraten aansluitende hoofdstraat Kanaalweg reeds nu afdoende verbeteit:, maar ook zou deze verbetering, indien ze niet reeds thans zoude worden uitgevoerd, voor een behoorlijk verkeer toch in de naaste toe komst noodig zijn. Een lijst van de in 1932 te verbeteren straten zal voor de Raadsleden ter inzage worden gelegd, zoomede een lijst van de straten, die, wanneer de financiën het als dan zullen toelaten, in 1933 aan de beurt zullen zijn voor een grondige verbetering. Verlaagde opcenten. weer igeld beschikbaar voor allerlei dingen. Voorts maakt de ruimere toestand der gemeente-fincnciën liet mogelijk, om, zon der verheoging van eenige belasting: a. de opcenten, geheven op de Personeele Belasting, terug te brengen van 180 tot 165. hetgeen een lagere ontvangst zal opleveren van ongeveer 11.850, waaromtrent U inmiddels een voorstel heeft, bereikt: b. ten behoeve der Politie een nieuw motorrijwiel aan te schaffen uit de gewone middelen; geraamd bedraq 1.470; rekening te houden met de invoering van een districts-schoolartsendienst; meerdere uitgaven 2.300. voor den dienst der Plantsoenen, waarvoor overeenkomstig den meer malen uitgesproken wensch een afzon derlijke (neven-) begrooting, waarin de Donkere Duinen op verlangen van Gedeputeerde Staten niet zijn opge nomen, is samengesteld, plus voor de Donkere Duinen, meer uit te trekken dan voor 1931, 7.460. saldo, waarmede de begrooting geopend wordt: q, voor eerste inrichting van een school de rest wordt verwerkt in de uitgaven. 1 voor het gecentraliseerde 7e leerjaar uit te trekken 2.000. j. een bedrag van 20.000.(in 1931 2.000.uit te trekken voor kas geldrente, zullende het, nu de, door hoogere afschrijving dan de aflossing op sommige objecten ontstane „be schikbare middelen" grootendeels ge bruikt zijn voor objecten, waarvoor te zijner tijd moet worden geleend, wel noodig zijn in den loop van 1932 kas geld op te nemen, tenzij er te voren een „vaste" leening kan worden aan gegaan, waarvoor alsdan het uitge trokken bedrag kan dienen als oflos- sing en rentebetaling; k. dekking gevonden kunnen worden voor het hooger geraamde verlies op den Reinigingsdienst (vorig jaar 121.258; thans 127.582; nadeelig verschil 6.324). Maar we zijn er nog niet; luistert u maar verder, wat B, en W. te vertellen hebben: Nog meer gunstig nieuws, 1 Verlaagde tarieven voor gas, water en electriciteit. Voorts zal het, door den ruimeren toe stand der financiën, in verband met den toestand, waarin de bedrijven verkeeren, mogelijk zijn om de volgende tarieven te verlagen: 1Electriciteitsbedrijf: Tarief A, z.g. enkel-tarief, van 0.25 op 0.20 per kWh. Tarief B, z.g. dubbel-tarief: a. voor levering in de sper-tijden, van 0.25 op 0.20 per kWh; b. voor levering buiten de sper-tijden, van 0.12 op 0.10 per kWh; Tarief C, levering van stroom volgens het vast-rechttarief: van 0.07 op 0.05 per kWh: Tarief D, maximaal-tarief: van 0.05 op 0.04 per kWh; Stroomlevering voor de straatverlich ting, van 0.19 op 0.15 per kWh; Stroomlevering voor de waterbemaling (buiten de sper-tijden) van 0.12 op 0.10 per kWh; Kermis, feesten enz., van 0.30 op 0.25 per kWh, voor de levering buiten de sper-tijden. 2. Gasfabriek: De prijs van het gas voor de levering volgens het vastrecht-tarief te brengen van 0.05 op 0.04 per M3. 3. Waterleidingbedrijf. De prijs per M3. voor het meer-ver- bruik dan bij tarief is toegestaan voor de levering in burgerwoonhuizen e.d., van 0.40 op 0.30. Levering aan bedrijven, waarvoor niet een minimum-afname per jaar van 200 M3. wordt gegarandeerd, van 0.40 op 0.30 per M3. Bij een verplichte afname per jaar van minstens 200 M3„ van 0.30 op 0.25 per M3. Levering van water aan marine-gebou wen, schepen, enz.: levering over een vaste aansluiting 0.25 per M3; levering aan schepen per slang 0.60 per M3. (Volgens de bestaande overeen komst met het Departement van Defensie wordt water geleverd tegen kostprijs, ver hoogd met 20 Volgens de begrooting van 1931 zijn de prijzen resp. 0,2847 en 0.6357 per M3.) Verhootgdc afschrijvingen. Bovendien is er op gerekend, dat de navolgende verhoogde afschrijvingen worden toegepast: op de Gasfabriek, evenals bij de 6e- grooting voor 1931, een hoogere afschrij ving dan bij verordening wordt aange geven op: Gebouwen 6 (volgens verordening 4 Meer 7.488.32. Buizennet in de stad 5 (ld. 3 Meer 5.394.23. 12.882.55. c. 3 Jj w. B S5 •v S 2 S i O, o. - S

Heldersche Courant | 1931 | | pagina 9