PAS OP SLANGEN'! Het kruis van den zonderling De oneerlijke goudsmid. Beste jongens en meisjes! Vandaag is het dus Sinterklaas. Ik denk niet dat jullie nu zoo hard naar de gang gehold hebt, als andere Zater dagen, als 't Juttertje door de bus valt. O nee, nu is je hart en je hoofd zoo vol met de dingen die je hebt gehad, dat je er heelemaal niet aan gedacht- hebt dat het Zaterdag is en de Helder- sche Courant verschijnt. Wat zou ik nu graag vanmiddag eens bij jullie allemaal een kijkje willen nemen, zoo maar even om het hoekje van de deur, om eens te zien wat jullie hebt gehad en hoe blij je er nu wel mee bent. Maar dat gaat niet, want dan zou ik werk hebben tot 12 uur vannacht en dan droomen jullie alweer lekker, over het feest van vandaag. Ik wil jullie niet lang in spanning laten over de vraag wie de prijswin naars zijn deze maand en die dus als een extra Sinterklaasverrassing een mooi boek krijgen. Een van m'n vrien dinnetjes is erg gelukkig geweest, want die heeft vorige maand ook een prijs gewonnen. Dat kan jullie alle maal natuurlijk gebeuren en is uitslui tend geluk. Het is zelfs eenmaal ge beurd dat een meisje driemaal achter elkaar een prijs won. En wie nu die ge lukkige was? Hier staat haar naam. Aafje van Leeuwen, Gravenstraat 4. De andere prijzen zijn gewonnen door: Jo Burger, v. Galenstraat 26. Jan Duinker, Bot-hastraat 2. Henk Verheul, Bothastraat Jan en Ali Roeper, Texel. Ik denk dat jullie wel tien van die ooms zou den willen hebben, zooals die oom die jullie Zondag bezocht. Stel je voor dat ze dan eens in de maand kwamen en je tel kens een gulden in je spaarpot kreeg, wat zou die dan gauw vol zijn. Maar misschien was je er dan ook weer niet zoo blij mee, want je bent juist met die dingen het meest blij, die je niet zoo vaak krijgt. Agatha de Bie, IJmuiden. Jij hebt geen prijs, Agatha.... kijk me eens aan (o, neee dat kan niet!) maar denk nu maar eens dat het wel kan en ik jou dus ook aankijk en vraag: „Ben je erg teleurgesteld, Agatha? Je had het natuurlijk wel graag gewild en ik had het ook fijn voor je ge vonden, als je een prijs had gewonnen, maar nu het niet zoo is, nu moet je toch niet teleurgesteld zijn en er maar aan den ken dat er nu andere kinderen zijn, die er heel blij mee zijn. En jij misschien weer een volgenden keer. Annie Koningstein, IJmuiden. 'k Heb een leuke verrassing voor jou, An nie. Jij doet nu al zoo lang mee met de raadsels en je bent al zoo lang ziek, dat ik aan meneer de Boer gevraagd heb, of ik jou een extra prijsje mocht zenden en dat vond hij goed. Dat is dus een Sinterklaas cadeau, dat je vandaag wel door de post gebracht zal worden. Misschien heb je het al eerder ontvangen dan de krant en toen heb je natuurlijk oog-en opgezet als thee schoteltjes, omdat je niet wist waar dat cadeau vandaan kwam. En nu weet je het, want ik heb het je verklapt. Jan en Piet Strous. Jullie geheimpje begrijp ik nu, jongens, en we praten er dus niet meer over, anders zou ik het verklap pen. Maar volgende maand moeten jullie apart inzenden. Afgesproken? Annie Jansen. Dat is nu weer eens een briefje, zooals je ze vroeger schreef, Annie. Je hebt zeker ook al zoo weinig tijd door je Fransche les. Dat vriendinnetje van je, Jopie Burger, heeft nog eens geboft deze maand, hè? Ina Boe ls. Heusch Ina, dat weet ik niet, of ik jouw raadsels wel eens aangeno men heb, ik geloof het niet, want het ge beurt zoo goed als nooit dat ik ze zelf aanneem, maar als het eens zoo is, dan zal ik je het schrijven. Is dat goed? Mon Bonte. Allemenschen Mon, jij bent zoowat de heele familie rond geweest, om achter dat sreckwoord te komen. Ik had het er heusch niet ingezet, omdat het de laatste Zaterdag van de maand was, hoor. Harm L e y e n. Ja, Harm, ik vind een gymnastiekuitvoering voor kinderen ook veel fijner dan een bioscoopvertooning en veel gezonder ook- Nee, Trader Hora heb ik niet gezien, ik kom nooit in de bioscoop. Ik moet zeggen, dat je schrijven er niet op vooruitge gaan is, nadat je in Den Helder gekomen bent. Wat een kriebel-krab- bel-poqitje. Kwam dat nu alleen door je pen die wat dik schreef? Marie Moorman. Dat kan ik be grijpen, Marie, dat je met zooveel verlan gen uitziet naar Sinterklaas. Volgende week krijg ik natuurlijk een massa verhalen van wat jullie gekregen hebben. Fransje Moorman. Het eerste eigengemaakte raadsel van je is niet goed, Fransje, dat spreekwoord is anders. Het tweede kan ik wel gebruiken en daarvoot word je bedankt. Annie Walboom. Dat Sinterklaas versje heb ik Maandag van je ontvangen, Annie, Dinsdag was er geen plaats in de Heldersche Courant, maar Donderdag heb ik het erin gezet. En nu zul je zeggen: „Ik heb het heelemaal niet gezien." Dat is waar, want het heeft alleen in de post- editie gestaan, maar voor de stad was er geen ruimte en is het uitgebleven. Het heeft dus in zesduizend kranten gestaan en heel wat menschen hebben het dus gelezen. Dag, hoor. A n t j e T ij d e m a n. Nu wist ik al eer der dan je vader en moeder wat ze voor hun Sinterklaas van jou kregen, Antje. Ze hadden het eens moeten weten, dan waren ze het misschien wel bij me thuis komen vragen. Maar ik had het ze toch niet ver teld, hoor. Wees maar niet bang dat ik jullie geheimpjes verklap. Ati r. S t r ij e n. Natuurlijk brengt Sin terklaas jou wat, Ati. Ik durf tenminste niet te denken dat je zoo ondeugend zou zijn geweest, dat Sinterklaas je voorbijgaat. Volgende week hoor ik zeker van je wat je gekregen hebt? Annie v. d. Brink. Ja, je versje zal ik wel lezen, Annie, maar ik heb er heusch nog geen tijd voro gehad er zijn zoo'n stapel oplossingen binnengekomen, dat er bijna geen doorkomen aan is. Op het oogenblik (Donderdagmiddag) zijn er bijna al meer dan duizend oplossingen. Je kan dus begrijpen wat een werk daar aan is. Catrientje Laan. Kan je nog wel een halve dag wachten op je Sinterklaas verrassing, Catrientje? Ik denk dat je van nacht niet slapen kan en Janneman ook niet. Ik hoop, dat je erg blij bent met wat je krijgt. Henk Verheul. Jij boft, Henk, jij bent een echte geluksvogel. Nu heb je alweer een prijs gewonnen en twee maanden geleden ook. Dat wordt een feest dag vandaag voor jou. Wat een fijne week was dat dus voor jou. Eerst je moeder jarig en nu Sint Nicolaas. of Ergens, ver bulten de stad, leefde een oude eenzame man. Het was een rijke zonderling, die zich van de men schen niets aantrok en leefde zooals hij dat wenschte zonder anderen naar de oogen te kijken. Dat kon hij doen want.... hij was rijk. Niet alleen dat hij zeer veel geld op de banken had staan, maar volgens menschen die het w sten bezat hij ook een groote ver zameling fraaie en kostbare kunst voorwerpen. Een van de meeat geliefde voorwer pen was een gouden kruis met aoht- tien robijnen erin. Dat dit kruis ge weldig veel geld waard was, kunnen jullie je wel indenken nietwaar? Op het plaatje zie je het Maar in werke lijkheid is het nog veel mooier. Ik zei reeds dat de bezitter van het kruis een zonderling mensch was. En zonderlinge menschen hebben zonder linge gewoonten. Een van die zonder linge gewoonten van den ouden man was deze: eiken avond als hij in bed lag nam hij het kruis in zijn handen en begon de robijnen te tellen. Hij telde ze nog op een eigenaardige wijze ook. Dat ging namelijk zoo: Hij begon bü het tellen namelijk altijd onder aan en telde eerst de middelste rij met twaalf steenen Dan ging hii van on deren af tot aan het midden en dan naar links: weer twaalf steenen. Dan van onderen af naar rechts- twaalf steenen. "'eer °P, zekeren dag echter raakt» van de robijnen los. De oude iS® een er mee naar den goudsmu ?ln8 goudsmid wist dat de zonderling robqnen eiken avond telde en 8 wist ook op welke wijze dat gebeurd Nu zag hij kans soms twee van de^KP nen te ontvreemden zonder dat i'" eigenaar echter, wanneer hii on rfl h kende manier zou natellen L? lies zou bemerken. bet ver- 'rozet? had de g0Wd8mld de steenen (Nadruk verboden.) door Dr. W. KEIZER. Jullie zult allemaal wel eens hebben gehoord van de geweldige hoeveel heden voedsel die de reuzeslangen ver orberen. Die hoeveelheden immers, zijn zoo groot dat men dikwijls twijfelt aan de juistheid van het bericht. En toch heeft men dergelijke hoeveelheden zonder twijfel kunnen vaststellen. Zoo heeft men bijvoorbeeld in het Dieren park Hagenbeek proeven genomen om vast te kunnen stellen hoeveel ten reuzeslang nu wel in één maaltijd kan verdragen. Een aantal Pythons van bij zondere grootte, afkomstig uit Borneo waren de proefdieren. Hoewel de groot ste slangen uit het aquarium gewoon lijk met konijntjes werden gevoed, zette men aan de reuzeslangen steen bokken en soortgelijke dieren voor. Wie eenmaal een reuzeslang aan den maal tijd heeft gezien, zal dat niet licht ver geten. Buitengewoon sensationeel is natuurlijk de aanblik als slangen wor den gevoerd die hun buit levend ver orberen zooals bijvoorbeeld de ratel slang die slechts beesten eet die hij zelf heeft gedood. De geweldige Pythons grijpen den buit met een bliksemsnelle beweging van het hoofd en slingeren zich eenige malen om het lichaam van het slacht offer heen. Met de geweldige kracht van hun spieren kraken ze dan de ge wrichten van het beest en slikken het dan in zijn geheel naar binnen. Als men naar den kop van- een rus tende slang kijkt, houdt men het voor onmogelijk dat zulke groote beesten geheel kunnen worden opgeslokt. Het keelgat der slangen en de geheele hals van deze dieren is echter zeer rekbaar. Laten we nu eens opsommen wat een reuzeslang in Hamburg zooal wist te verorberen. Op zekeren dag werd een zwaan van ongeveer 15 pond het slacht offer. Drie dagen later: een Siberische reeboek van niet minder dan 65 pond, dus samen in drie dagen 80 pond. In een anderen dierentuin at een Python 70 pond vleesch op (van verschillende dieren) en slechts weinige dagen later verorberde hij twee kleine biggetjes, de een van 28 en de ander van 39 pond' Dat is dus in dien korten tijd 137 pond. Als grootste hoeveelheid heeft men het verslinden van een varken van 84 pond genoteerd, maar men kan zonder 'Ovaar innemen dat de grootste slan gen stukken vleesch van ongeveer 100 pond voor hun maaltiid gebruiken. Maar het verteren der spijzen duurt wel twee of drie weken. Dezen tijd brengen de slangen bij voorkeur in het water door. Zooals men bij ons honden houdt, zoo gebruikt men in verschillende deelen van Zuid-Afrika slangen als wachters en bewakers. Deze slangen zijn er niet alleen om dieven of inbrekers op een afstand te houden, doch vooral om te strijden tegen het groote aantal gift slangen die men vooral in Brazilië aan treft Toch sterven er ondanks voor- zorgsmaatregelen nog 1000 personen per jaar aan de levensgevaarlijke heet van de giftslang. J De slang die als wachter fungeert i' de „Mursurana", een reptiel dat lengte van ongeveer 1.5 m bezit, hoofdspijs van deze slang is zijn de giftslang. De Mursurana wordt op speciale farms gekweekt en wo een kleinigheid aan de kocht. Het is een onmisbaar nul Hoe moet men nu echter een slang vangen en wel levend v (voor een dierentuin b.v.) Het gaat men het dier te lijf met een si of: te lijf... misschien is het beter zeggen: men kan ze het besle met e stok „te kop" gaan. Want daarop 1U° bij het vangen van een slang ten ze ste worden gelet. Grijp de den kop (achter de kaken) en bfl staart. De hand met de staart word' de hoogte gerukt zoodat het beest den kop naar beneden hangt. Toch is er aan deze manier slangenvangen wel degelijk gevaar bonden. Het is bijvoorbeeld mop' dat de slang zich van onderen los te werken zoodat een beet m ne van den vanger het gevolg is- n. In Brazilië gebruikt men r.m „ja genbeet te genezen de zoogen „slangensteen" die ook wel een >^fl,g steen" wordt genoemd omdat wordt vervaardigd uit een ge- van de reebok. De steen word bruikt: men drukt de stee .el) is plaats waar door de slang 8*- waarop zij, door het bloed gt6en vloeit, blijft vastkleven. Als 00* vanzelf afvalt is de heet g®11 d® in Indlë kent men dit middel w* slangenbeet. Ten slotte: hoe sterven de et' Een Weensche geleerde heef on* vrij duistere vraag na jaren

Heldersche Courant | 1931 | | pagina 20