HELDERSCHECÜUIAKT Derde Blad STADSNIEUWS BORDEAUX WIJNHANDELAREN WHISKY J0HNNIE WALKER VAN ZATERDAG 12 DECEMBER 1931. SV1AHLER-BESSE CIE- AGENTSCHAP DEN HELDER van kermewa^Jr8 in den geest van 6611 deliik «in daar deze dan vermoe- gTfeC"1Xa£Van de b™«rLSuXev„ej»r,rwiii i", f ï$Er8KIen iS' 'Ukt het ™s S «n- Installatie plaatselijk Crisis-comité. S' irtóïï'M*'£S|SrnThuwelli't PREDIKBEURTEN Vergaderingen, vermakelijkheden enz. Op -en ondergang van Zon- en Maan en tijd van hoogwater (Texel). Wintertijd. Zon Hoogwater op- °"u-- opTond: sm. nam. 11 84 20.01 7.58 15.46 11.12 11.46 11.50 21.19 7.58 15.46 11.59 12.02 22.34 7.59 15.46 0.22 0.45 12.12 23.45 8.00 15.46 1.08 1.32 12.20 8.01 15.46 1.57 2.24 18 12.28 0.55 8.02 15.47 2.52 3.22 19 12.38 2.06 8.03 15.47 3.55 4.29 Z 18 M 14 D l6 W 16 P 17 V 1 Licht op voor atle voertuigen: Wintertijd. Zaterdag 12 Dec16.17 uur Zondag 13 16.16 Maandag 14 16.16 Onze vroegere stadgenoot de heer M. A. Smits, slaagde te Batavia voor het examen 2e officier (groote vaart). Gisteren slaagde te 's-Gravenhage onze stadgenoot, de heer H. Siegers, als scheepswerktuigkundige dipl. C. th. EEN JUBILARIS. De heer C. Huisken, adjunct-commies ter Contróle Gemeentebelastingen, hoopt Donderdag 17 December den dag te her denken, dat hij voor 25 jaar in dienst der gemente trad. MARINE-ZWEMBAD. Blijkens een in dit nummer voorkomen de advertentie zal voortaan, voor dames, ook gelegenheid zijn van het marine zwembad gebruik te maken Maandagmid dag van half twee tot drie uur en Don derdagmiddag van 3 tot 4 uur. APOTHEKEN. Van hedenavond 10 uur tot Maandag morgen is alleen geopend de apotheek van H. J. Rootlieb, apotheker Binnen haven. Van Maandag 14 Dec. tot 21 Dec. wordt avond- en Zondagsdienst waargenomen door de firma SmeetsSnel, Weststraat. AANBESTEDING. Burgemeester en Wethouders hebben Vrijdagmorgen ten raadhuize aanbesteed: a. Het inrichten van een speeltuin aan de Breestraat; b. Het maken van een clubgebouw, een toilet en speelwerktuigen op den onder a genoemden speeltuin. De volgende billetten waren hiervoor ingekomen: Perceel a: G. Hoornsman, Julianadorp 4150.W. Veenstra 5567.fa. Min- neboo Walboom 5745. Perceel b: G. Hoornsman, Julianadorp 3855.O. Goes 5165.Gebr. van Pelt 5250.Minneboo Walboom 5624.G. Groot (incl. glas- en verf- werk) 5769.A. Dienaar (incl. lood- gieterswerk) 9185. Perceelen a en b samen: D. Kaaij Zonen, Oegstgeest 9372.(zonder glas- en loodgieterswerk), O. Groot 11812.—. Afzonderlijk was ingeschreven voor: Loodgieterswerk: D. A. Lavell 785. O. J. Westerbaan 933.A. J. Fey f 990.M. Koorn 1050.C. Buis 1060.—, R. J. Zoetelief 1070.—, J. Geervliet 1080.J. F. Schellinger 1089.—, fa. G. J. de Jong 1093.—. Glas- en verfwerk: H. Schoneveld 700.P. Kuit, Julianadorp 793. Bij het laatste te 's-Gravenhage ge houden examen slaagde onze stadgenoot de heer H. J. J. Kessenich voor 3e stuur man (groote stoomvaart). LIEFDADIGHEIDSZEGELS. 6e firma Vroom Dreesmann zijn vanaf heden tot 10 Januari liefdadigheids zegels verkrijgbaar ten bate van het zwak ke kind; ook series prentbriefkaarten voor hetzelfde doel. NED. VEREEN. VAN HUISVROUWEN. Afdeeling Den Helder. Onze plaatsgenoot, de heer F. N. Win ter zal a.s. Dinsdag 15 Dec., 's avonds o.iö u. in „Musis Sacrum" een lezing liou- en over: „Het nut, maar ook de gevaren van pi heer Helsloot, Amsterdam, van 17—19 December a.s. met zijn uitgelezen collec tie costumes in de bovenzaal van Lunch room De Boer, Koningstraat 83, zal expo- seeren, terwijl de voor dit doel aange kochte prijzen vanaf heden te bezichtigen zijn bij den heer Mesker, Spoorstraat. Nader vernemen wij nog, dat 's mid dags daarop, dus Zondagmiddag 20 Dec. van 3—6 u. in „Casino", een „Afternoon- bal" zal worden gehouden, dat beschouwd kan worden als een waardig slot van dit grootsche Maskeradefeest. Men zie voor nadere bijzonderheden onze advertentie in dit blad. EEN ATTRACTIE VAN VROOM DREESMANN. Te beginnen met Zaterdag a.s. geeft, blijkens een advertentie in dit nummer, Vroom Dreesmann bij aankoop van 6 stukken prima Caraba Toiletzeep van 88 Dobbelmann's fabrikaat, van 97'/- ct„ een doos van de fijnste Bensdorp Bon bons cadeau. RIJKSPOSTSPAARBANK. Opgave betreffende het postkantoor Den Helder en zijn bijkantoren over de maand November 1931. Op spaarbankboekjes, uitgegeven aan bovengemelde kantoren, werd in den loop der maand ingelegd f 161.272.32 en terug betaald f 63.354.97, derhalve meer inge legd dan terugbetaald f 97.917.35. Het aan tal nieuw uitgegeven spaarbankboekjes bedroeg 97. Door tusschenkomst dezer kantoren werd ter Directie op Staats schuldboekjes ingeschreven een nominaal bedrag van f 3.000.—, en afgeschreven f 850.—. Derhalve meer in- dan afge schreven f 2.150.—. Het aantal nieuw uitgegeven Staats schuldboekjes bedroeg 1. Vertegenwoordiger J. HOFSTRA Polderweg 42 Telefoon rco. 531 Kelder Hoofdgracht 77 D. VAN DOK, Telefoon no. 526 DE HELDERSCHE MIDDENSTAND EN DE KERMIS. De groote meerderheid wenscht handhaving. Zooals men weet, is in den laatsten Raad een voorstel van B. en W. tot af schaffing der kermis en in verband daar mede tot vaststelling van het heffingsper centage voor de opcenten personeele be lasting aangehouden, voornamelijk tenge volge van het verzoek van de Heldersche Middenstandsvereeniging, om alsnog eens de meening van verschillende organisaties in de gemeente te hooren. Ook waren een aantal adressen ingekomen, waarin om het behoud van de kermis werd verzocht. Daar over de vaststelling van het op- centenpercentage in ieder geval vóór 1 Januari moet worden beslist, omdat an ders de kans groot is, dat de vereischte goedkeuring, die daarvoor noodig is, niet tijdig afkomt in welk geval de nieuwe regeling met de verlaagde opcenten in 1931 niet zou kunnen w:orden ingevoerd, besloot de Raad, nadat door Burge meester en Wethouders was toegezegd, dat nog vóór het einde van het jaar een nieuwe vergadering zou worden uitge schreven, de beslissing te verdagen, ten einde alsnog adressanten in de gelegen heid te stellen hun standpunt ten deze uit een te zetten. Naar aanleiding van deze beslissing was van de zijde van het gemeentebestuur aan het bestuur der Middenstandsvereeniging een schrijven gericht, waarin verzocht werd aan het gemeentebestuur vóór 12 dezer dit standpunt bekend te maken, en dientengevolge was een vergadering uit geschreven, welke Donderdagavond op de bovenzaal van café „Centraal" gehouden werd. Het was de Voorzitter, de heer Van Willigen, die het verloop der zaak krijgen. De Voorzitter wees er dan ook op, dat door de voorstanders meer mo tieven ten gunste van de kermis werden aangevoerd dan door de tegenstanders er tegen. Algemeen voelde men het groote econo mische belang, dat de kennis brengt. Ook het motief van de opeen ten verhooging is niet te verwaarloozen. Tenslotte werd met overgroote meerderheid besloten aan den Raad een adres te richten, waarin namens de Alg. Vereeniging v. d. Middenstand zal worden gevraagd de kermis te handhaven. Om nog een bespreking met andere orga nisaties te houden, achtte de vergadering niet noodig, daar, zooals gezegd, al adhae siebetuigingen waren ingekomen. TIENJARIG BESTAAN DER H.S.V. Donderdagavond vierde de Handels schoolver eeniging haar 10-jarig bestaan, en dat aan haar uitnoodigingen een dank baar gehoor was gegeven, bleek wel uit het feit, dat de Casinozaal behoorlijk ge vuld was. Nadat de voorzitter, de heer T. Boon, de aanwezigen, in het bijzonder directeur en leeraren der Handelsschool, hartelijk welkom had geheeten, werd door het H.S.V.-strykje een drietal nummers ten gehoore gebracht, waaronder zeker het bekende „Abschied der Gladiatoren" van den componist H. L. Blankenburg het meest in den smaak viel. Hierna werd nog een viool-solo door den heer K. Boon ge geven, terwijl zün zuster Mej. J. Boon hem aan den vleugel begeleidde. Dit stuk, „Der Sohn der Haide" van Kéler Béla viel zoo in den smaak, vooral ook door de uitstekende wijze, waarop het door den heer B. werd vertolkt en Mej. B. werd be geleid, dat de musici er niet aan konden ontkomen nog een toegiftje te geven. Dat was een goed begin voor dezen avond. En nu volgde het tooneelstuk „De drie wijze Gekken", van Austin Strong. De drie wijze gekken bleken te zijn een bankier, medicus en rechter, die reeds jaren bij elkander woonden, verliefd wa ren geweest op hetzelfde meisje en in de zelfde geestdoodende sleur leefden. In dat sleurleven moest verandering komen. Er moest iets sensationeels gebeuren. En. dat gebeurde. Op een gegeven oogenblik kregen ze bericht, dat hun geliefde was gestorven en een kindje had nagelaten, dat een jonge maagd van achttien lentes, zekere Sidnev Fairchild, bleek te zijn, waarop de neef van den bankier reeds dadelijk smoor verliefd werd. En nu ko men er zooveel verwikkelingen in voor, waarin zelfs een ontsnapte gevangene een rol speelt, dat het me gemakkelijker lijkt om het laatste bewijs van de stelling van Pythagoras te bewijzen, dan deze alle te vermelden. Voor den verliefden neef loopt het echter nogal gunstig af. 't Was werkelijk een aardig tooneel- den in de St. Nicolaasdrukte, voor de Ver eeniging absoluut onmogelijk daarover direct een vergadering bijeen te roepen. Ook nu weder worden wij voor een beslis sing op korten termijn gesteld, en, liever dan nu direct ons in verbinding te stellen met andere organisaties, meenden wij eerst hierover eens de opinie van onze eigen leden te moeten hooren. Inmiddels zijn van de belanghebbende organisaties reeds verzoeken ingekomen om aan het in stand te houden. Om thans al dadelijk gemeentebestuur te adviseeren de kermis met andere vereenigingen besprekingen te voeren, zou mogelijkerwijs onze eigen meening vertroebelen. Op de vraag van den voorzitter om eens de verschillende meeningen der leden te vernemen, volgt een levendige discussie. Deze besprekingen samenvattend, komen wij tot de volgende uiteenzetting: Vrijwel unaniem was de vergadering van meening, dat de kermis maar moest blijven bestaan. En dit geenszins uit sym pathie tegenover deze instelling, maar uit overweging, dat zij in ieder geval een eco nomisch belahg vormt voor de gemeente. Tegenover winkeliers, die direct voordeel hebben van de aanwezigheid van een aan tal kramen enz. in de gemeente bak kers, kruideniers, melkhandelaren e. d-. staan er zeer velen voor wie de kermis een schadepost, althans geen voordeel, brengt, w scvajLd d)^son6anks meenden ook deze leden van electriciteit". Verschillende voorwer-j1(^,ens oen enkele principieele tegen- pen zullen gedemonstreerd worden hoe'?,- rdat toch de kermis maar moest deze wel, en niet moeten zijn. Ook voor I ";bven en dan maar haar eigen dood onze oudste scholieren is deze lezing zeer sterven leerzaam. Zie verder de advertentie in dit blad. THE DANSANT TEN BATE VAN „ZONNESTRAAL". De vereeniging „Zonnestraal" verzoekt ons mede te deelen, dat de toegangsprijs fSm»™ Dansant, dien „The Mixed ppven .J"orgen ton bate van haar zullen gebracht 0rt«etn misverstand op 0.50 is „ni' "6 toeearifTsnrna ÏC, inrWrloo,! mededeelde; plotseling en onverwacht als i?i °uP kiervan werd nog een het ware stond dit voorstel op de Raads- ?fz? 18 z00^a*i de genoo- agenda, en het was dientengevolge, mid- en zeker dankbaar op dezen avond dpn in dp, St. Nipolflpftdrnktp vnnr Ha Vp.r- terugzien. Wordt de kermis opgeheven, zoo werd dan krijgen we daar in ieder spMirnci ande.,s voor hi de plaats, waar- toegangsprijs is inderdaad tie vönrknmnnaa"ge?.even in de adverten- voolooDinn Z». die reeds bewüs „e, Pirilui' A.S.ZATERDAG DECEMBER, ™"i"" de kermis 7 zien Mt elders: als menschen dan in grooten Shf naar dt naburige gemeenten trekkem omgek^d als wy de kermis in stand Men schrjjft ons: Hoewel reeds eerder op de büzonder- g' n°S even mede te deelen, dat de ken we ook de bewon era" va n° (bfrnnd^ Den Helder liggende dorpen. Dit mooi voor sommige categorieën van wink38iï geen direct voordeel brengen, - er ZHn er andere, die daarvan wel degelijk de goed is het, i"n d6 Tr ZOï^ beters in de plaats te geven. A1j andere argumenten worden aanae voerd de overweging, dat er vTeTed®n kt iïiotel woï iedctcan tocganheUfkï Zeer zeker, Is gezellig, riant uitzicht en de consumptie is goed en niet duur. Samenstelling van alle organisa ties van liefdadigheid. Steun in natura en in geld. Weke- Hjksche collecten onder de bur gerij. Op uitnoodiging van burgemeester Driessen waren Woensdagmiddag ten 2 ure een aantal dames en heeren ten raadhuize bijeen. De bedoeling was hen allen uit te noodigen zitting te willen nemen in een plaatselijk crisiscomité, dat dezen middag zou worden opgericht. De Burgemeester opende de bijeen komst met de volgende rede: Dames en Heeren, Zooals U allen natuurlijk bekend is, werd eenige weken geleden te 's Graven- hage, op initiatief van H.K.H. Prinses Juliana, opgericht een Nationaal comité, dat zal trachten de allerergste nooden, die, tengevolge van de hevige economi sche en financieele crisis, ailerwege in ons land worden gevoeld, en die zich, wanneer onverhoopt straks de winter, die tot dusverre tamelijk zacht is geweest, strenger mocht worden, zonder twijfel nog in ernstiger mate zullen doen gelden, zooveel mogelijk te lenigen. Het Nationaal Crisis-Comité hoopt in denzelfden geest en op even zegenrijke wijze werkzaam te kunnen zijn als des tijds het Nationaal Steuncomité, dat in de mobilisatie-jaren zulk een grooten dienst heeft bewezen aan de Nederlandsche natie. Hoewel onze gemeente gelukkig niet behoort tot de gemeenten, die het ergst door de huidige crisis worden geteisterd, meende ik toch gehoor te moeten geven aan de roepstem van het Nationaal Cri sis-Comité om ook voor Den Helder een sub-comité in het leven te roepen, waar in voor zooveel mogelijk elke godsdien stige en maatschappelijke richting zal zijn vertegenwoordigd. Toen dit vast stond, rees bij mij de vraag hoe verder de praktische indeeling zou moeten zijn. Het eventueel plotseling moeten verga deren met een groot aantal leden brengt dikwijls groote moeilijkheden mede; om tot een goed resultaat te komen is dus noodig een klein laat ons zeggen dage lijksch bestuur, en daarnaast de leden uit zooveel mogelijk organisaties. Uit breiding van het dagelijksch bestuur naar behoefte heeft de vergadering aanstonds in eigen hand. Onjuist is het m.i. te achten van een particulier instituut den wethouder van sociale zaken ambtshalve voorzitter te maken, die daardoor aan den een of an deren kant bij voorbaat gebonden zou zijn, al waardeeren wij het ten zeerste, dat de heer Smits bereid is de vergade ring bij te wonen. Ik stelde hooge mate op prijs, dat de heer Bok met zijn rijpe ervaring en groote kennis van de gemeente zich be reid heeft verklaard als voorzitter op te treden. Ook voor de overige leden van het dagelijksch bestuur was het niet eenvou dig personen te vinden, waarvan ver wacht kan worden warme belangstelling voor hen, die door den nood der tijden getroffen zijn, en die over voldoenden tijd beschikken om de wachtende taak op een goede wijze te vervullen. Daarom ook aan U een woord van dank voor Uwe bereidvaardigheid. Het verheugt mij ten zeerste, dat gij allen aan mijn oproep, om in het Helder sche sub-comité zitting te nemen, gevolg hebt willen geven. Hoewel ons comité, zooals vanzelf spreekt, zoo spoedig mogelijk zijn werk programma zal opstellen, meen ik er hier toch reeds Uwe aandacht op te mogen vestigen, dat in den geest van het Na tionaal Crisis-Comité zal worden gehan deld, wanneer de plaatselijke comité's, met behoud overigens van eigen zelfstan digheid, langs de door het centraal comité aan te geven richtlijnen hun werkzaam heden zullen ten uitvoer brengen. Het Nationaal Crisis-Comité acht het gewenscht, dat de ondersteuningen zoo veel mogelijk in natura, dus in den vorm van voedsel, kleeding, brandstoffen, dekking, enz., zullen worden verstrekt, omdat de ervaring, bij vroegere gelegen heid opgedaan, heeft geleerd, dat toege kende gelden niet altijd op de juiste ma nier worden besteed. ÏHet spreekt echter vanzelf, dat, wan neer uit een daartoe ingesteld onderzoek zeQ zijn gebleken, dat het toekennen van kinine geldelijke bedragen in bepaalde gevallen redding zal kunnen brengen, financieele hulp niet achterwege zal mo gen blijven, doch deze hulp zal naar mijne meening slechts bij uitzondering mogen worden verleend. Uit hetgeen ik daarjuist heb gezegd omtrent de geldelijke ondersteuning, moge U duidelijk zijn geworden, dat het de bedoeling is, dat de hulpverleening van het sub-comité een individueel ka rakter zal moeten dragen, dat wil dus zeggen, dat het comité in ieder geval af zonderlijk zal hebben te onderzoeken en dat het aan de hand van dat onderzoek telkens zal hebben vast te stellen waar mede de betrokkenen het doelmatigst zul len kunnen worden geholpen. Met den wensch, dat op zijn arbeid zegen zal mogen rusten, verklaar ik het sub-comité van het Nationaal Crisis-Co-, mité voor deze gemeente geïnstalleerd. meerite (mevrouw Wijker), verder: de Chr. Besturenbond (H. J. Kramer), Heldersche Bestuurdersbond (G. A. Minnes), Be stuursraad R.-K. Volksbond (D. J. Snel), Leqer des Heils (kap. Seraar en luit. Groot), Burgerlijk Armbestuur(Jn. Smit), Armenraad (mevr. Dekker-Klik), Lief dadigheid naar Vermogen (C. J. Poort man), R.-K. Parochiaal Armbestuur (R. N. van Os), Israëlitisch Armbestuur (S. Coltof), Armbestuur der Oud-Bisschoppe lijke Cleresie (Oud-Katholieken) (pastoor Th. Moleman), Evangelisatie (E. D. Harms), Visschersvereeniging „Samen werking" (J. W. Stevenson), St. Vincen- tius-vereeniging (P. Th. Luykx). Geen arbeidersorganisaties het bestuur. in De heer Bok voorzitter. >»Ik ben het toch maar, die alles fomML» i. neci jaai. Ook I TTn* Tyvftu „.«ii ik!" („Muskete"), families in de" kcmiiswwk ligóes Hij'' "Toeh wel' Rust had ik! yer De heer Bok, alsnu de leiding der ver gadering overnemend, zegt aanvankelijk te hebben geaarzeld toen tot hem het ver zoek kwam het voorzitterschap te aanvaar den. Na eenige overwegingen heeft spr. evenwel gemeend zich voor deze functie beschikbaar te moeten stellen, overtuigd, dat aan dit voorzitterschap nog wel eenige werkzaamheden vastzitten. Want welis waar zegt de burgemeester, dat in onze gemeente er weinigen zijn, die de gevol gen van de crisis aan den lijve ondervin den, maar nochtans zijn dezen er, al zijn het er gelukkig nog niet velen. En als we een onderzoek gaan instellen, zullen er nog wel meer gevallen voor den dag komen. We zullen de resultaten van dat onderzoek moeten afwachten en het doet spr. genoegen, dat zoovele dames en hee ren zich bereid hebben verklaard mede te werken. Tenslotte drukt spr. den wensch uit, vele adviezen te mogen ontvangen en stelt hij voor den burgemeester en den schout bij-nacht, commandant der marine, tot eere-voorzitters te benoemen, welk voor stel met applaus wordt begroet. De Burgemeester, voor de vrien delijke woorden van den heer Bok dank- zeggend, zal de functie van eere-voorzitter gaarne aanvaarden. Spr. wijst er op, dat de wijze van samenstelling dezer oommis sie een moeilijk vraagstuk was. Misschien zal het wel in de praktijk noodig blijken, voor bepaalde onderdeden subcomité's op te richten; het lag evenwel voor de hand het groote comité zoo ruim mogelijk samen te stellen, en ook is het nog zeer goed mogelijk dat comité zelf uit te brei den. De samenstelling van het Comité. De volgende corporaties en lichamen waren ter vergadering aanwezig en zijn als zoodanig in het Comité benoemd- Diaconieën der Ned. Herv. Gemeente (vertegenwoordiger W. Poll), te Huis- Tnthnr (W' ?1,kker)V HersteM Evang. Luth. Gemeente (Ds. P. H. Borgers), Chr. Gemeente (J. F. van Heuvel), Geref. De heer Minnes, vertegenwoordiger van den Held. Best. Bond, heeft met be langstelling naar de uiteenzettingen van den burgemeester geluisterd. Het bestuur van don H.B.B. heeft over de uitnoodiging mede zitting te willen nemen vergaderd en besloten op deze vergadering tegen woordig te zijn. Spr. wijst er evenwel op, dat in het bestuur geen vertegenwoordiger van de werknemers zitting heeft. Dit heeft ons wel eenigszins verwondert. Alleen de vakcentrales die spr. hier vertegenwoor digt, tellen in Den Helder reeds 1700 leden, waaronder 300 werkloozen, en het ware toch alleszins billijk, indien een of meerdere organisaties in het bestuur van dit crisisoomité waren benoemd. Het co mité zelf is natuurlijk te groot om al het werk te kunnen doen, zoodat dit moet worden opgedragen aan zittende comité's. Spr. verzoekt in ieder geval nog een werk nemer in een der uitvoerende comité's te willen opnemen. De Burgemeester, hierop antwoor dend, zegt, dat hij meende, dat door de aanwezigheid van den Helderschen Be stuurdersbond en de andere werknemers bonden de arbeiders voldoende vertegen woordigd waren. De vraag of alsnog een paar leden van vakcentrales in het be stuur moeten worden opgenomen is een detailpunt, waarover nader te spreken is. Spr. heeft alleen de zaak aanhangig willen maken. (Ter voorkoming van misverstand zij hier medegedeeld, dat de Burgemeester slechts een oproep had gericht tot de verschillende organisaties en personen welke zich op het gebiéd van armenver zorging bewegen, zulks ter voldoening aan een ministerieele circulaire. De heer Minnes evenwel bracht een ander schrij ven der regeering ter sprake, dat betrek king had op de verdeeling der beschik baar gestelde ondersteuningen, waarbij dan natuurlijk ook van de werknemers organisaties adviezen zullen worden ge vraagd. Redactie). De heer Minnes twijfelt niet aan de goede trouw van den burgemeester, maar acht het toch onbegrijpelijk, dat niet één dergelijke organisatie vertegenwoordigd is in het bestuur. Spr. vraagt of er spoedig een tweede vergadering komt van het vol tallig comité, anders zou spr. ook heden middag nog de tweede ministerieele cir culaire willen hespreken. De Burgemeester had de bedoe ling hedenmiddag alleen het Comité te instaileeren; de Voorzitter, de heer Bok, antwoordt, bereid te zijn aan het einde van deze openbare vergadering nog bespre kingen in comité te houden over de aan gelegenheid. Nog worden enkele organisaties ge noemd, die men gaarne vertegenwoordigd had gezien. De samenstelling van het bestuur. Het Bestuur van het Comité wordt ge vormd door de heeren E. J. Bok, eerste voorzitter; L. Bandsma (Arbeidsbeurs), 2e voorzitter, C. Niessink (Armenraad), secretaris, M. A. Grunwald (Mij. voor Nij verheid), penningmeester, terwijl als lid aan dit bestuur is toegevoegd de heer P. S. van der Vaart. Doel en werkwijze van het Comité. Omtrent doel en werkwijze van het Co mité kunnen wij het volgende mede deel en: Een algemeen werkplan is ontworpen, waarbij, zoo mogelijk, wekelijksche collec ten bij de burgerij zullen worden gehou den. Men hoopt hiervoor voldoende per sonen beschikbaar te krijgen; deze taak zal onder de verschillende vereenigingen worden verdeeld. Aan de hoofden van scholen en directeuren van andere inrich tingen zal medewerking worden gevraagd om bijvoorbeeld wekelijksche inzamelingen onder de leerlingen of hun personeel te houden. Het comité verzoekt verder alle gelden aan het plaatselijk comité af te dragen, ook die, welke langs anderen weg worden bijeengebracht. Het is de bedoe ling deze gelden allereerst voor de ge meentenaren, die hiervoor in aanmerking komen, te besteden. TI V OLI-BIOSCOOP. Een aardig programma. Een aardig programma is ditmaal in het rivoli-theater, waarbij wij evenwel moeten opmerken, dat „de Privé-Secretaresse" slechts tot en met Maandagavond wordt gegeven. Dit is een alleraardigst nummer, waarin vooral het pittige, geestige spel der jeugdige Duitsche actrice Renate Müller opvalt. Als een arm meisje komt zij naar Berlijn met de bedoeling daar een betrekking te zoeken en.... te vinden. En deze fraulein Förster weet wat ze wil ze is niet van plan zich de kaas van het oiood te laten eten en ze weet precies hoe ze met de mannen moet omgaan. En ze slaagt er dan ook volkomen in Haase, den T.eUlke" portier- te vermurwen, t zk h een betrekking te bezorgen op i v,+ yP1Ste n°' 17 eM dank ZÜ Haase s hechte vriendschap als privé- -ïrr Tu' 6er het zo°ver is, is er eel gebeurd, en hebben het typiste-1je, e gestrenge Herr Direktor en Haase, de ondergeschikte beambte, al den beker v edenzt en broederschap gedronken. j>len moet dit zelf gaan zien om te weten j'oe aardig het is, zoowel het stuk zelf als liet spel der verschillende artisten. Vooraf hadden we een Amerikaansche klucht gehad, die de aanwezigen een vroo- Uik half uurtje bezorgde, en die een me nigte geestige tooneeitjes bood, waarmede men zich kostelijk vermaakte. Ook hier uitstekend spel, niet het minst van de twee oude jongejuffrouwen, die door een noodlottige omstandigheid in een cabaret- bal terechtkomen en te veel heete en DEN HELDER ZONDAG 13 DECEMBER 1931 Ned. Herv. Gem. (Nw. Kerk. Weststraat), 's Morgens 10.30 uur, Ds.F.W. J.v.d. Poel. (Doop). Onderwerp: „Waartoe' de Heer gekomen is". Ned. Herv. Gem. (Westerkerk, WestpleinJ 's Avonds 6.30 u„ Ds. H. A. Enklaar Onderwerp: „Heimwee" (1 Kon.ll:12) Dienst in 't bijzonder voor jonge menschen. Geref. Kerk (Julianapark). 's Morgens 10 uur, Ds. F. Tollenaar Bediening H. Avondmaal N.m. 2.30 uur, Ds. Joh. Meynen Bediening H. Avondmaal 's Avonds 6 u., Ds. Joh. Meynen Dankz. H. Avondmaal Kerkdienst (Chr. Mil. Tehuis, Kanaalweg) 's Morgens 10 uur, Ds. Joh. Meynen Gewone dienst 's Avonds 6 uur, Ds. F. Tollenaar Dankz. H. Avondmaal Oud Geref. Kerk (Hoogstraat). 's Morgens 10 u. en 's avonds 5.30 u. de heer N. van der Kraats. Donderdagavond 7.30 uur, de heer N. van der Kraats. Chr Geref. Kerk (Steengracht). 'sMorf »ns 10 uur en 's avonds 5 uui^ dienst Herst. Evang. Luth. Gem. (Weezenstr.) 's Morgens 10 uur, Ds. P. H. Borgers 3de Adventszondag Donderdag 17 December, nam 8 uur, Deutscher Verein. Doopsgez. Gem. 's Morgens 10 uur, Ds. P. J. Smldts Evangelisatie (Palmstraat). 's Morgens 10 u. en 's avonds 6.30 u., Ds. R. C. W. J. Hoek Woensdagavond 8 u., Lichtbeelden avond over Ben Hur (slot) door Ds. R. Hoek Oud-Katholieke Kerk (Langestraat 78). 's Morgens 10 uur kerkdienst Past. Th. Moleman Leger des Hells. 's Morgens 7.30 uur, Bidstond 's Morgens 10 uur, Heiligingsdienst 's Middags 3.30 u., Openluchtsamen komst in het Julianapark 's Avonds 7.30 u., Voorbidstond en ora 8u., Verlossingssamenkomst Kerk van Jezus Christus, (Van de Heiligen der laatste dagen). Jansen dwarsstraat 8. 's Morgens 9.30 en 's avonds 5 uur Samenkomsten. HUISDUINEN. Ned. Herv. Gem. Geen dienst. Zaterdag 12 December. Bal-Masqué, Musis Sacrum, 8 uur. Concert „Held. Fanfarecorps", Casino, 8 uur. Zondag 13 December. „The Mixed Follies" ten bate „Zonne straal, Casino, 3 uur. Tooneelvoorstelling „Knap Sammetje'', Casino, 8 uur. Dinsdag 15 December, Zang- en Reciteervereen. „Harmonie", Casino, 8 uur. Woensdag 16 December. Marineconcert, Casino, 81/, uur. Donderdag 17 December. Filmvoorstelling Leger des Heils, Evan- geliesatiegebouw Palmstraat, 6.30 en 8 uur. Vrijdag 18 December. Jubileum H.B.S.-vereeniging, Casino, 8 u. Zaterdag 19 December. Bal-Masqué H.F.C. „Helder", Casino, 8 u. koppig, vooral voor zedelijkheidbescher- mende oude dames. Maar als het geen uit stekende artisten waren geweest, hadden zy dit kostelijke tooneeltje niet aldus weer gegeven. En het aanstekelijke gelach van de beide chaperons der dames droeg niet weinig tot de vroolykheid by. Een uitstekend Nederlandsch journaal, waarin o. a. opnamen van den storm en de opening van de brug bij Keizersveer, een zeer goed buitenlandsch en een allergees tigste Micky mouse-film waren vooraf gegaan. Alles bijeen zeer de moeite waard. AANRIJDING OP DEN BRAKKEVELDWEG. Donderdagmiddag, ongeveer 4 uur, heeft op den Brakkeveldweg een aanrij ding plaats gehad, die oogenschijnlijk goed is afgeloopen. Een gemeentewerk man reed met een handwagen van het Tuindorp in de richting van de stad. Van dien kant kwam een personen-auto, die vermoedelijk niet goed rechts heeft ge houden en in botsing kwam met den handwagen. De werkman W. kreeg het handvat van den wagen tegen zijn lichaam en sloeg tegen den grond. Oogenschijn lijk mankeerde de man niets. Een inge roepen arts achtte echter opname in het hospitaal, ter observatie, wenschelijk, waarna de man per auto daarheen werd vervoerd. DE AANRIJDING OP HET SINGEL. Kerk (R. de Cock), Doopsgezinde Ge- sterke! punch drinken. Nu is dat goedje De aanrijding op het Singel, waarvan wij in ons nummer van Donderdag mel ding maakten, schijnt niet te wijten te zijn aan den chauffeur van den auto, die, naar ooggetuigen meedeelden, met matigen gang reed. De bestuurder van de motor fiets echter, trachtte den auto nog te pas- seeren en gaf daardoor vol gas. Do poging gelukte evenwel niet en men weet de gevolgen daarvan uit ons vorig num mer. De berijder kwam in het Spuikanaal terecht.

Heldersche Courant | 1931 | | pagina 5