Noodkreet van den Nederlandschen land- en tuinbouw. vltrde en laatste blad. binnenland. buitenland. hooge prijzen gemengd nieuws. VAN ZATERDAG 12 DECEMBER 1S31- 1H?ZOU>i«ing van de gemeknte-ambtenaren en -werklieden. Het conflict in de Textielnijverheid. TWEEDE KAMER. Een belangrijke verklaring van Hitier. heldesscie cisuit j>0 minister van binnenlandsche zaken gn jandbouw heeft door tusschenkomst van de Gedep. Staten der provincies toe zending gevraagd van de bezoldigings regelingen, welke gelden voor de ambte naren en werklieden in rechtstreekschen of zijdelingschen dienst bij de gemeen ten. KAMER VAN KOOPHANDEL NOORD-HOLANDS NOORDERKWARTIER. In de Woensdagmiddag gehouden ver gadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Hollands Noorder kwartier was o.a. ingekomen een mede- deeling van den prov. waterstaat dat vol gens beslissing van den minister de aan sluiting tusschen den nieuwen weg naar Van Ewijcksluis en den bestaanden weg AlkmaarDen Helder zal worden to stand gebracht te De Stolpen, waarvoor aldaar een groote brug zal worden ge legd. Het in 't Zand gelegde pont (in af wachting van de nu gevallen beslissing was de vlotbrug aldaar reeds vervangen door een pont) zal geschikt worden ge maakt voor een asbelasting van ten hoog ste 1500 kg. Het bekende adres van „Horecai"' in zake onderzoek van het vraagstuk der vacantie-regeling zal in handen van de verkeerscommissie worden gesteld. Ver schillende leden zagen in deze aange legenheid een groot economisch belang. Een brief van de vereeniging van auto mobiel-bezitters in den kring Westfries land met verzoek om adhaesiebetuiging aan een door haar aan den minister ge richt verzoek om verlaging van wegen belasting ten behoeve van de kleine be drijven, werd voor kennisgeving aange nomen. Uitvoerig is besproken een brief van de N.V. Polak en Schwarz' Essencefabrieken te Zaandam aan den minister van buiten- landsche zaken tot het doen overwegen van de mogelijkheid van het „clearen" van vorderingen van Nederland op het buitenland en omgekeerd in verband met de moeilijke tijdsomstandigheden. De moeilijkheid vooral van den handel met Oosterijk werd daarbij naar voren ge bracht. Men bleek veel te voelen voor het verzoek, zoodat het adres in handen is ge steld van de handelscommissie. BELANGRIJKE BESLISSING INZAKE DE IJKWET. Principieel vonnis van den Am- sterdamschen kantonrechter dr. Httfelt. Op 7 dezer heeft de kantonrechter dr. I. A. Höfelt te Amsterdam een voor de IJkwet hoogst belangrijke beslissing ge geven. Hij heeft n.1. een verdachte, die te recht stond wegens het in haren winkel voorhanden hebben van niet-herijkte maten en gewichten van alle rechtsver volging ontslagen. Dit feit achtte de kantonrechter n.1. niet strafbaar en wel op de volgende gron den: „omdat het in de telastelegging ver melde stempelmerk vastgesteld is door den minister van arbeid, handel en nij verheid, hetgeen in strijd is met de bepa ling van het eerste lid van artikel 20 der IJkwet, waarin staat, dat de stempelmer- ken „door Ons", d.w.z. door de Koningin, vastgesteld worden. Het in anderen zin gewezen vonnis van de arrondissements-rechtbank te Gronin gen d.d. 22 Januari 1880 (W. v. h. R. d.d. 2 September 1880 No. 4535) wordt door den kantonrechter onjuist geacht, ver mits in het Koninklijk besluit van 9 No vember 1869, Staatsblad no. 167, wèl in het algemeen vastgesteld is het merk van het kantoor, waar de éérste stempeling heeft plaats gehad, maar niet eene alge- meene regeling is getroffen ten aanzien van het merk van goedkeuring en de vaststelling daarvan zonder eenige beper king opgedragen is aan den minister van arbeid, handel en nijverheid, hetgeen als eene ongeoorloofde delegatie moet wor den aangemerkt. Het laatste woord is echter in deze zaak nog niet gesproken, omdat het in het voornemen ligt de quaestie tot in Jhoogste instantie door te voeren. komen teneinde de mogelijkheid te be- soreken tot vaststelling van een geza menlijk program van pctie. Aan deze actie moet o.i. elk demonstratief of revo lutionair karakter onthouden worden. Besluiten tot staking. Uit Hengelo meldt men: De Donderdagavond gehouden vergade ring van werklieden van de Kon. Weef- garenfabriek, leden van den Textielarbei- dersbond „De Eendracht", heeft zich met 117 stemmen voor, 79 tegen en 4 blanco uitgesproken voor staken. Van de werk lieden der Hengelosche Bontweverii ver klaarden zich 56 leden voor en 9 tegen staking. In de Donderdagavond gehouden druk bezochte vergadering van de afdeeling Enschede van den Nederl. Christ. 'lextiel- arbeidersbond „Unitas" is, overeenkomstig het advies van het bestuur, met algemeene stemmen besloten, a.s. Maandag in sta king te gaan op alle fabrieken, waar ue tweede loonsverlaging van 5 pet. is afge kondigd, tenzij voordien een oplossing mocht zijn verkregen. Eenzelfde besluit werd genomen door de zeer druk bezochte ledenvergadering van de afdeeling Enschede van den R.-K. Nederl. Textielarbei(7e7!,bond „St. Lam- bertus". Het laatste fabrikanten. voorstel van de (Hbl.). DE NOODTOESTAND VAN LANDBOUW EN VEETEELT IN FRIESLAND. Het bestuur van de vereeniging „Het Friesche Grondbezit" heeft aan de dage- lijksche besturen der Friesche maat schappij van landbouw, den Christeljjken lnnHno\e.n tuindersbond, den Bond van tundPeriher3 e.n de" R-K- boeren- en den- n vo'genden brief gezon- m"Den ""tow!,' d5' 'le gen vu» de» noodtoSS^'XS." bouw en veeteelt verkeereni de geheele boerenbevolking n SBStaSd dreigt ten onder te gaan* meesKe d allen die daarbij direct of züdeiines riin betrokken. Wij raken sterk onder den in druk, dat de regeering meer oog heeft voor de belangen van stad en industrie dan voor die van platteland en boerenbe volking. Wij achten het daarom wensche- jilk dat de dagelijksche besturen van alle in friesland bestaande vereenigingen en organisaties op landbouwgebied samen- Van werkgeverszijde meldt men: De besprekingen, die j.1. Dinsdag en Donderdag te Zwolle zijn gevoerd, op ver zoek van de besturen van N.V.V., R.K.W. en C.N.V.. tusschen die besturen en de besturen der Enschedesche en Twentsch Geldersche Fabrikantenvereeniging, heb ben niet tot een overeenkomst geleid, hoe wel deze onderhandelingen gevoerd zijn in een geest van begrijpen van wederzijdsche moeilijkheden en verantwoordelijkheid. De fabrikanten hebben Donderdagavond hun laatste voorstel aan den voorzitter van het N.V.V., den heer H. Kupers, over gebracht. Dit luidde als volgt: „De stakingen bij de firma Jannink en de stoomspinnerij „Twente" te Almelo worden opgeheven. De fabrikanten zijn hiertegenover bereid, de tweede loonsver laging van 5 pet., welke op 28 November werd afgekondigd, in te trekken. Ze zul len deze verlagingen in het voorjaar niet toepassen, wanneer ze te goeder trouw van meening zullen zijn, dat de noodzakelijk heid ervan niet meer bestaat. De wevers van Jannink, wier werk gerationaliseerd is, vallen overeenkomstig het voorstel van den rijksbemiddelaar niet onder de eerste loonsverlaging van 5 pet., die op 16 No vember is ingegaan. Bovendien krijgen de 8 getouwwevers met hulp, wier tarieven in verhouding tot die van de andere ge rationaliseerde wevers bij Jannink eenigs- zins ongunstig afsteken, een vergoeding voor het weven met hulp van 7Vi pet. in- plaats van 5 pet. Er zouden geen slacht offers vallen". Vrijdagmiddag heeft de voorzitter van het N.V.V. aan de fabrikantenvereeni ging telefonisch bericht, dat de Textiel arbeidersbonden „Eendracht" en „St. Lambertus" dit voorstel niet wenschen te aanvaarden en hun eischen tot loonsver- hooging bij Jannink handhaven. Wat de werknemers zeggen. Namens het N.V.V., het R.-K. Werklie denverbond en het Christelijk Nationaal Vakverbond wordt gemeld: Zooals reeds in de bladen is gepubli ceerd, hebben dezer dagen enkele confe renties plaats gehad tusschen vertegen woordigers van vorengenoemde vakcen trales en de commissie ad hoe uit de En schedesche en Twentsch-Geldersche Fa brikanten Vereeniging ter bespreking van het conflict in de textielindustrie. De commissie ad hoe deelde mee, dat de firma Jannink alleen bereid was, voor acht-getouwen-wevers met hulp de loonen met 2Vi pet. te verhoogen. De vertegen woordigers der vakcentrales verklaarden, dat op deze basis geen overeenstemming mogelijk was. Na overleg met de drie textielarbeiders- bonden stellen de vertegenwoordigers der vakcentrales uiteindelijk voor, de tweede 5 pet. Lonsverlaging zonder meer in te trekken en het ceschil bü de firma Jan nink aan arbitrage te onderwerpen met bindende uitspraak voor beide partijen. De commissie ad hoe, welke over deze voorstellen nader overleg had gepleegd met de z.g. strijdcommissie uit de fabri kantenverenigingen, wees arbitrage af. De fabrikanten waren slechts bereid de tweede 5 pet. loonsverlaging voorloopig in te trekken. Zij stelden echter uitdrukkelijk op den voorgrond., dat een grootere loons verlaging dan de over de geheele linie reeds ingevoerde 5 pet. over enkele maan den toch noodzakelijk is, maar dat zij deze niet zouden invoeren, indien de oecono- mische omstandigheden daartoe volgens de meening der fabrikanten geen aanlei ding zouden geven. Als voorwaaisde voor de intrekking van de tweede 5 pet. loons verlaging eischten de werkgevers, dat de stakingen bij de firma Jannink te En schede en bij de stoomspinnerij „Twente" te Almelo zouden worden opgeheven. De besprekingen hebben derhalve niet tot overeenstemming geleid. HET RONDJE VAN DEN BURGEMEESTER. Moet hij een standje hebben? Het Eerste Kamerlid Hermans heeft en minister van binnenlandsche zaken en landbouw de volgende vragen gesteld: s het dan minister bekend, dat in de gemeente Berkel-Enschot en Heukelom de onderstaande „proclamatie" aangeplakt: gemelden datum op half twaalf des avonds. Berkel-Enschot c.a., 10 Oct. 1931. De burgemeester van Berkel-Enschot c.a., A. G. M. Panis". Zoo ja, is de minister alsdan niet van meening, dat deze manier om dankbaar heid te toonen al een zeer ongelukkige is? Is het een burgemeester geoorloofd ge legenheid te geven, dat de inwoners zij ner gemeente zich gaan bedrinken? Wil de minister voornoemden burge meester te kennen geven, voortaan, bij verdere heugelijke gebeurtenissen in zijn leven, op een met zijn ambt meer passende wijze uiting te geven aan zijn dankbaar heid? Vergadering van Donderdag. Voortgezet wordt de behandeling der begrooting voor Binnenlandsche Zaken en Landbouw (afd. Landbouw). De heer E b e 1 s (V.D.) bespreekt de crisis in den land- en tuinbouw. Steun is hier dringend geboden; als dit niet kan door directe steunregeling, dan in den vorm van verlaging van vrachttarieven. Met crisismaatregelen echter wordt weinig bijgedragen tot saneering van de bedrijven zelf. Er moet komen een intensieve cultuur van de veredelde landbouwproducten, waarvoor krachtige steun der regeering noodigws. De afzet van onze producten in het bui tenland is noodzakelijk, willen onze land en tuinbouw in het leven blijven. Spr. wenscht, naast de crisismaatrege len, ook maatregelen, waardoor de positie van land- en tuinbouw in de toekomst sterker wordt gemaakt. De heer Loerakker (r.-k.) bespreekt de suikerbietenteelt. Mevr. B a k k e r— N 0 r t (v.d.) de vogelbescherming. De heer B r a a t (p.b.) kan niet toe geven, dat er met ernst iets is gedaan tot steun van den landbouw. De steun aan de bietenteelt is te laat gekomen; alleen de Tarwewet heeft iets geholpen. Maar er is nog zooveel meer te doen. De heer Vos (r.-k.) constateert, dat van de tot dusver genomen steunmaatregelen de Tarwewet is geslaagd; zij maakt de tarweteelt weer loonend. De steun aan de suikerbietcultuur is onvoldoende ge bleken. De heer B i e r e m a (lib.) meent, dat het een onmogelijke eisch is, dat de re geering een vast plan zou geven voor de steunregeling voor den landbouw, omdat de toestanden eiken dag veranderen. Voor den tuinbouw zijn moeilijk steunmaatrege len te nemen; het eenige is vrijwel de verlaging der vrachttarieven voor de tuin- bouwartikelen. Nog voeren het woord de c.h. heer Bakker en de lib. heer Van Rap- p a r d, de s.d. Hiemstra dient een motie in voor steun aan het propaganda- fonds voor reclame voor gebruik van inheemsche zuivelproducten, de heer W e i t k a m p c.h. bepleit meer steun voor den landbouw, de heer v. d. H e u- v e 1 (a.-r.) wil daden zien, enz. In de avondzitting wordt behandelt het wegenfonds. Hieruit valt voor ons weinig belangrijks te vermelden; de heer Bon- g a e r t s (r.-k.) constateert de groote be langstelling voor wegenverbetering en be pleit ook verzorging van de secondaire en tertiaire wegen. De marine In de West-Indische wateren. Wijziging der begrooting 1936. In een nota naar aanleiding van de wij ziging der defensiebegrooting 1930 deelt de minister van Defensie mede, dat de kosten voor de scheepsmacht in de West- Indische wateren over de jaren 1929 en 1930 in totaal resp. 1.060.000 en 1.546.800 hebben bedragen, terwijl de desbetreffende uitgaven over het jaar 1931 geraamd worden op 1.180.000. Stationneering van een oorlogsschip in West-Indië zal noodzakelijk zijn, zoolang de internationale toestanden rondom dat gebiedsdeel even onzeker blijven als zij nu zijn. Afdoende bescherming en bewa king van een eilandengebied toch is zon der zulk een schip niet verzekerd. De vraag omtrent een reorganisatie van de militaire macht en van de politie in West-Indië, betreft een aangelegenheid die niet tot de competentie van den minis ter behoort, doch tot die van zijn ambt genoot van Koloniën. De brand op de „Sumatra". Tijdens het uitbreken van den brand op Hr. Ms. „Sumatra" en bij het verblijf te Sydney van Hr. Ms. „Java" werden deze bodems gecommandeerd door denzelfden hoofdofficier. Toen Hr. Ms. „Sumatra" 14 Mei bezui den Billiton op een rif liep, had bedoelde officier echter niet het commando over dezen bodem. Wel was hij aan boord, doch de oefeningen van het eskader, waarover hij het bevel voerde en waar van Hr. Ms. „Sumatra" deel uitmaakte, waren voor dien dag geëindigd. onlangs is „Aan de ingezetenen van Ber kel-Enschot. Zeer getroffen door het hartelijk blijk van sympathie van alle ingezetenen bij gelegenheid van mijn huwelijk mij be toond, geef ik gaarne mijnerzijds een stoffelijk blijk van dankbaarheid en heb ik er in alle openbare café's voor ge zorgd, ^dat op Dinsdag a.s. 130ctober vanaf 7 uur des avonds gratis bier voor alle ingezetenen beschikbaar is. Tevens bepaal ik het sluitingsuur op Het comité van economisch verweer uit de land- en tuinbouw-organisaties, waarin zijn vertegenwoordigd de Algem. Nederlandsche Zuivelbond, de Bond van Kaasproducenten, de Christelijke Boeren-' en Tuindersbond, de Katholieke Neder-; landsche Boeren- en Tuindersbond, het Koninklijke Nederlandsche Landbovuv- Comité en de Nederlandsche Tuinbouw- raad, tezamen omvattende alle georgani seerde land- en tuinbouwers in Nederland, heeft den volgenden noodkreet gericht tot den minister van binnenlandsche zaken en landbouw „Nadat de betalingsmoeilijkheden In Duitschland en het bewuste streven van dit land, om den invoer van land- en tuinbouwproducten te drukken, de afzet mogelijkheid van onze producten, zoowel wat hoeveelheid als prijs betreft, zeer belangrijk hadden verkleind, heeft Frank rijk een contingenteeringssysteem inge voerd, dat den uitvoer naar dit land sterk belemmert niet alleen, maar en dit, vooral door de wijze waarop dit systeem wordt toegepast ook de normale han delsbetrekkingen, die jaren lang bestaan hebben en met zorg en veel moeite zijn opgebouwd, onmogelijk maakt. In Oosten rijk heeft men een deviezenregeling inge voerd. die het practisch onmogelijk maakt, naar dit land te exporteeren, terwijl door Engeland eiken dag lijsten van invoer rechten worden vastgesteld, die van zoo* danige hoogte zijn dat deze ruïneus op den export naar dit land moeten werken. Wij vragen ons af wat hiervan het einde zal zijn, doch wij vragen ons tegelijkertijd af of onze regeering daartegen nu inder daad machteloos staat. Wij weten heel goed, dat in de buiten- landsche maatregelen twee soorten dienen te worden onderscheiden, t. w.de ver hooging der invoerrechten en het vast stellen van contingenten. En wij weten ook heel goed, dat, als Nederland ten aanzien van beide behandeld wordt op een wijze, waarop het recht heeft, uiteindelijk bekend zal moeten worden, dat ieder land voor zich zelf het recht heeft, die maat regelen te nemen, die het in overeen stemming acht met de noodzakelijkheid om de belangen van het land zelf te beschermen. Als wij dit recht ten aanzien van de landen, waarheen onze producten gaan, erkennen, dan eischen wij het ook op voor ons eigen land en dan herhalen wij onze vraag: is de Nederlandsche regeering niet bij machte om in dezen flink van zich af te slaan? Wij denken daarbij en wij vroegen het u reeds voor den invoer van wijn op flesschen aan een bijzondere verhoo ging van ons invoerrecht voor de belang rijkste producten van de landen, die onzen export belagen. Wij voegen hier oogen- blikkelijk aan toe, dat deze middelen, naar onze opvatting, onder bepaalde omstan digheden zeker zullen helpen, doch dat zij°desr.iettegenstaande tot de kleine mid delen gerekend moeten worden. Wanneer wij onze gedachten laten gaan over middelen van grooter kalibei, dan vragen wij ons in de eerste plaats af of het Oslo-Pact daarvoor geen gelegenheid biedt. De door Duitschland, I rank rijk en Engeland getroffen maatregelen mogen voor ieder der Oslo-staten niet even fu neste gevolgen hebben, het is niet te ontkennen.dat alle er zwaar door getroffen worden. Wij twijfelen dan ook niet ol ieder dezer staten zint op pogingen om voor zqn belangen op te komen. Hoeveel krachtiger zou ieder de.zer pogingen wor den, als niet elk der staten afzonderlijk, doch alle tezamen gingen handelen. Tellen wij het inwonertal van de vijf z.g. Oslo- staten tezamen, dan zien wij Nederland (8 millioen), België (8 millioen), Dene marken (3.5 millioen), Zweden (6 millioen) en Noorwegen (3 millioen) 28.5 millioen inwoners vertegenwoordigd en dus een inwonertal dat ten aanzien van Frankrijk (41.000.000), Groot Brittannië (45.000.000) en Duitschland (64.000.000) geen slecht figuur maakt, vooral wanneer wij in aan merking nemen, dat de Oslo-staten tot nogtoe koopkrachtige landen zijn. Wij zijn overtuigd, dat als deze macht als één geheel in de schaal gelegd werd, er in de drie genoemde landen met andere ooren naar geluisterd zou worden dan nu het geval is. Thans is het een klein kunstje om ieder der Oslo-staten afzonderlijk af te slachten, doch om er vijf onder de knie te krijgen, mits als eenheid ver- eenigd, zal nog een heele tour zijn. Wij vragen ons ook afwelke midde len zullen de nieuwe wetten op den in voer (crisisinvoerwet) en de voorgestelde anti-dumpingswet de Nederlandsche re geering geven. Maakt zij zich sterk ge noeg om deze beide wetten forsch te hanteeren Wij kunnen ons niet losma ken van de gedachte dat alles zoo lang zaam geschiedt en dat een aan de Neder landsche exporteurs toegebrachte klap in het geheel niet of alleen in de verre verte met een wederklap wordt beant woord. Wij hebben het gevoel dat niet genoeg beseft wordt dat wij in een oorlog leven. Natuurlijk niet in dien zin, dat eiken dag lijsten openbaar gemaakt wor den van gesneuvelden en gewonden, maar toch sneuvelen er oeconomisch dagelijks honderdtallen onzer medeburgers of bor den diep gewond onder de ondragelijke lasten. Excellentie, wij kunnen het U niet luide genoeg toeroepen: er is haast, groote haast bij dit werk. Wij konden nog pas weder constateeren dat een duidelijk ge maakte afspraak eenvoudig niet werd nagekomen. Dit kan niet langer door Nederland verdragen worden en spre kende in naam van alle georganiseerde land- en tuinbouwers vragen wij U: laat de regeering dit alles onder de oogen zien, opdat niet alle bestaansbronnen op land- en tuinbouwgebied opdragen. »Excelentie: laat de regeering krachtig voor ons optreden en laat zij het terstond doen. Er is periculum in moral» Een afschrift van het adres is aan alle overige ministers toegezonden. Optimisme. UITVOER VAN GROENTEN EN FRUIT NAAR ENGELAND. Men schrijft aan het Nederl. Corres pondentiebureau in Den Haag: De commissie, die op aanstichting van het Centraal Bureau der Tuinbouwvei lingen de vorige week naar Engeland is vertrokken, in verband met de op handen zijnde tariefsmoeilijkheden in dat land, is teruggekeerd. Uit den aard der zaak bestaat er thans geen gelegenheid, over het op onze producten te treffen invoer recht met de Engelsche regeering be paalde onderhandelingen te voeren. Zoo spoedig als de te heffen tarieven bekend zijn, is daarvoor het oogenblik gekomen. Toch hebben de in Engeland gevoerde besprekingen aanvankelijk een bevredi gend verloop gehad. Er zal moeten wor den afgewacht, in hoeverre de actie, die zich van alle zijden tegen hooge invoer rechten aan het ontwikkelen is, zal lei den tot een mildere regeling. Hoewel de vooruitzichten ten opzichte van de Engelsche tarieven van groenten en fruit nog ongunstig zijn, mag dit geen reden wezen, niet alle krachten te blijven inspannen en alle middelen aan te grij pen ter verkrijging van een tarief, waar bij de uitvoer van groenten en fruit, zij het onder zeer zware en moeilijke om standigheden, mogelijk blijft. De com missie, die is samengesteld uit handelaren en kweekers, blijft werkzaam ter verkrij ging van een zoo gunstig mogelijke ta riefsregeling. Hij is overtuigd dat zijn partij weldra aan het bewind komt. Adolf Hitier, die uit Berlijn naar Mun- chen is teruggekeerd, heeft daar Don derdag een nationaal-socialistische depu tatie uit het Sudetenland te woord ge staan en een uitvoerige uiteenzetting gegeven over de nat.-soc. politiek, met name over de Duitsch-Engelsche en de Duitsch-Fransche verstandhouding. In Engeland, aldus Hitier, voltrekt zich op het oogenblik een belangrijke omkeer in de openbare meening en wel ten ongunste van Frankrijk, dat met zijn militaire en goudpolitiek op weg is om de heele wereld tegen zich in het harnas te jagen. Ook in Amerika en Italië neemt de anti-Fransche strooming met den dag toe. Het is een noodlottige vergissing, als men meent, Duitschland voor tien tallen jaren tot wereldslaaf te kunnen verlagen. De onhoudbaarheid der schade vergoeding wordt nu ook in Italië, Enge land en Amerika erkend. Het grenst aan het belachelijke, als onze tegenstanders ons beschuldigen, dat wij de kwestie der oorlogsschatting met oorlogszuchtige middelen willen oplossen. Wij willen geen oorlog, maar gelijke rechten voor alle Duitschers in de wereld. Voor mij lijdt het geen twijfel, aldus zeide Hitier, dat het nationaal-socialisme in de naaste toekomst in het rijk met legiale, grondwettige middelen aan het bewind zal komen. Een tegen bolsjewis me en marxisme iramuum gemaakt Duitschland zal niet alleen het vertrou wen in de Duitsche levenskracht en oeconomische kracht herstellen, maar ook politiek een factor zijn, welks vriend schap voor de anderen waarde en aan trekkingskracht heeft. Inzake de politieke vraagstukken van Zuid Oost-Europa verklaarde Hitier dat deze alleen kunnen beoordeeld worden onder den gezichtshoek van Duitsch- land's houding jegens Frankrijk. In de Oostenrijksche kwestie zullen wij het standpunt van het zelfbeschikkingsrecht van ons broedervolk nooit opgeven, al worden daartegen ook oeconomische Donaufederatieplannen of dynastieke be langen aangevoerd. Een oorlog van Euro- peesche staten onder elkaar zou heden gelijkstaan met het openzetten der poor ten voor het bolsjewisme. Bij het eerste kanonschot zou tegelijkertijd de bolsje wistische revolutie haar eerste visite kaartje in de Europeesche hoofdsteden van alle landen afgeven. ENGELAND EN DE ONTWAPENINGSCONFERENTIE. De minister van buitenlandsche zaken, sir John Simon, heeft Donderdag gespro ken over de ontwapeningsconferentie. Hij liet daarbij uitkomen, dat met de kwestie der ontwapening een heele reeks van an dere kwesties nauw verbonden is. Hiertoe behooren de herstelbetalingen, de oorlogs schulden, de militaire en financieele vei ligheid, alsmede de oeconomische afhan kelijkheid der verschillende landen on derling. De minister verklaarde, dat op loyale wijze een oplossing van al deze kwesties gevonden dient te worden. Een effectieve vermindering en beper king van de wapening door internationale overeenkomsten zal in sterke mate afhan gen van de wijze waarop de zuiver techni sche kant van de zaak met andere kwes ties, waarvan zij afhankelijk is, in verband kan worden gebracht. 'Niel-Officiecb. t lv staatsloterij Trekking van Donderdag 10 December 1931. 2e Klasse. 4e I ilst 20274 00. K'JZCN. Prilzen van 13S._ 193 443 543 542 697 1606 1672 1710 2045 2894 2971 3125 3266 5019 5255 5263 6583 6591 6613 8703 9171 9584 i1332 11556 12280 12519 14084 14183 15528 15752 16921 16941 176 I0H 2435 4297 6421 8060 10459 11855 1555 2559 4654 6441 8173 10576 10769 11911 11941 13492 13539 13875 15287 15317 15430 16476 16497 16588 19023 19094 19159 20701 20769 20770 Verbetering: 2e Klas«r 14881. 938 1006 2100 2108 3460 3494 6127 6277 7571 7835 10395 10444 11605 11676 12891 13Q50 14532 14547 15254 15924 15929 16355 17632 18507 18606 5954 6911 9782 11591 12805 19420 19597 19870 20049 20438 3f Lijst: 14821 m!t schijnt vooral te zijn veroorzaakt door fi nancieele en economische redenen veeleer dan door diplomatieke oorzaken. Men acht het waarschijnlijk, dat in de politiek van Japan ten opzichte van China geener lei wijziging zal komen. Binnenland. ONGELDIGE MARKBILJETTEN. Sedert eenige dagen heeft een Duit- scher in winkelzaken te Venlo en Blerick inkoopen gedaan en betaald met verloopen Duitsche bankbiljetten van 50 en 100 mark Vrijdagavond, toen hij honderd mark bij den heer K. wilde wisselen, zag deze dat het biljet ongeldig was en waar schuwde de politie.. Bij zijn arrestatie had de man nog voor 5000 mark aan 50 en 100 markbiljetten van voor den oorlog bij zich, alsmede veel Hollandsch geld. Het is de 25-jarige arbeider W. uit Gladbach, ongehuwd. Hij is ter beschikking van de justitie te Roermond gesteld. AUTO GESTOLEN. De wagen is zwaar beschadigd teruggevonden. Woensdagavond laat stond de auto van den houthandelaar L. v. H. uit Leiden on beheerd in de Mathenesserlaan te Rotter dam. Drie jongemannen zijn in den wagen gestapt en er mee weggereden. In de He negouwerlaan zijn zij tegen een boom ge reden en vervolgens tegen den muur van de kraaminrichting gebotst. De auto is 2rwaar beschadigd. Het drietal is uit den auto gesprongen en er vandoor gegaan. DE OVERVAL OP DEN KASSIER AAN DE VEERLAAN. Het onderzoek in de zaak betreffende den overval op den overval op den kas sier van het filiaal van de firma van 't Hof en Pikaar aan de Veerlaan, te Rot terdam, Donderdag gepleegd, wordt nog steeds voortgezet. De tweede verdachte blijft ontkennen; de derde is nog voort vluchtig. Gebleken is, dat de buit 15 lire bedraagt. De tweede verdachte heeft nu ook bekend. Nadat de man, die op den middag na den overval op den kassier van het filiaal aan de Veerlaan te Rotterdam van de firma van 't Hof en Pikaar in de Schoon- derloostraat is aangehouden gisteren nog maals aan een streng verhoor is onder worpen, heeft hij tenslotte, evenals de reeds eerder gearresteerde man, een vol ledige bekentenis afgelegd. Hieruit is nog het volgende gebleken. Nadat de 3 mannen het kantoor waren binnen gegaan, heeft de nu nog voort vluchtige De G. op korten afstand eer schot gelost op den heer Snoeck. Ook vol gens deze verdachte H. is het schot met een alarmpistool gelost. De heer S. werd tengevolge van de brandende gas sen licht aan het voorhoofd gewond. H. is daarop achter om de balie geloopen. De heer S. hield hem tegen en H. heeft hem daarom een paar slagen met een gummistok op het achterhoofd gegeven, terwijl tegelijkertijd de G. een greep in den geldbak deed. De heer S. begon luid keels te schreeuwen en omdat de 3 indrin gers bang waren, dat het publiek iets van den overval zou merken èn omdat er tóch al buiten geroepen werd, dat er in het kantoor geschoten moest zijn, hebben de 3 mannen de vlucht genomen. H. weet niet waar de G. gebleven is. Zijn verklaringen kloppen met de resul taten van het medische onderzoek. Inder daad zijn rond de onbeduidende wond in het voorhoofd kruitdeeltjes aangetroffen. De wonden in het achterhoofd zijn toe gebracht met een of ander hard voorwerp. Het onderzoek wordt nog steeds voort gezet. EEN „BILJART" IN ZEE GEWORPEN. Alkmaarsthe gasten op Urk. Wij lezen in „De Telegraaf": Een biljartfabriek uit Alkmaar heeft DUIZEND METALEN SPOORWAGENS WoensdaS het eiland Urk danig in rep TN HFint?' ea r<>er£ehracht. Woensdagmorgen ver- trokken autobussen met 46 gasten van Voor 630 millioen francs. den fabriekseigenaar met een verhuisvva- j gen, waarin twee biljarten geplaatst wa- „Iloe heet u?" „Jaantje van Peuteren, meheer!" „Hoe oud?" ■„Drieënzestig." "„Getrouwd?" «Nog niet, meheer!" (Schweizer illustr.) Men meldt uit Brussel dat door de Na-ren. Per boot naar Urk. Een muziekcorps tionale Maatschappij van Belgische Spoor- Sing tevens mede. Toen men Urk bereikt wegen tot het bouwen van ongeveer 10001 had, werd gewacht op een vliegmachine metalen spoorwagens is besloten. De kos- van de R-L.M., die bii het eiland een lui ten, ten bedrage van 630 millioen francsJart in verkleind formaat, alsmede ballen zullen over drie jaren worden verdeeld en|en queues, alles aan parachutes verbon- gedekt worden door middel van een lee ning. Een deel der kosten: 130 millioen francs per jaar, zal door den Belgischen staat worden gedragen. Naar de leiding der Nationale Maatschappij van Spoor wegen verwacht, zal het mogelijk zijn, oi'jde [iaven te hoop geloopen was, als hel deze wijze gedurende drie werkje ^n ontvangen. De beide biljarten, welke den, in zee wierp. Voor het opvisschen daarvan, alsmede van een bloemstuk, wa ren verschillende prijzen uitgeloofd. De geheele Urker visschersvloot lag gereed om een en ander te bemachtigen. De win naars werden door de bevolking, die bij De| dit per boot gebracht waren, werden gemon- geven aan 10.000 a 11.000 arbeiders. uitschrijving der aanbesteding van "n jeerd in hotel Woudenberg. Allen gasten werk zal binnen enkele dagen piaus no )- wer(j een [unc]j en een (jjner aangeboden, hen. Teruggekeerd hoven Alkmaar, wierp het POLITIEKE CRISIS IN JAPAN. NIH net is vliegtuig, met ipeeiale toestemming van den minister van Waterstaat een tweetal j bloemstukken uit, een bestemd voor B. en W. met de mededeeling, dat het kleine meldt uil iokio, dat h"t k'bi- biljart ten bate van een crisiscomité ver- afgetreden. De politieke crisis loot zou worden, en één bestemd voor de

Heldersche Courant | 1931 | | pagina 9