DE HUIDIGE LANDBOUWCRISIS. AANBESTEDING obn® van De chef van het techni^ ^.Graven- den inspecteur der g pecember a.s. hage zal op W°^® bureel, Laan Copes te 10.30 uur, m zo 's-Gravenhage, in van Cattenburchj8kteden: BARSINGERHORf^g Radiografisch Weerhsrisht. Brand. TEXEL. WATERSTAAT. MARKTOVERZICHT. Slechts van 1 Kamerlid heeft spr. ant- de geringe werkzaamheden in dezen tijd, ÏWiarktberichten. Burgerlijke Stand van Den Helder ivan het publiek en wenschte dit nog een qezellig dansje toe gedurende het bal, dat de aanwezigen nog tot een uur geze - lig bijeen hield. 7ondagavond Ook de uitvoering op Zona g moet, naar wij vernamen, uitstekend g slaagd zijn. het openbi«6. Het bouwen van ver- Bestek ne. n' alg geVolg van de afslui- dedigmg Zuiderzee (vierde gedeelte: ting *?en van vier granaatvrqe werken he bewapend beton c. s. op het Korn- vsn o j «re rd 6 rz n g Raming f 285.600.-. Inlichtingen zullen worden gegeven op 16 December 1931, om 11 uur, in voor noemd bureel, alwaar het bestek van 12 D cember 1931 af en het proces-verl aal van gegeven inlichtingen van 17 December d.a.v. ter lezing zullen liggen. Exemplaren van het bestek en afschrif ten van bovenbedoeld procesverbaal zjjn van die zelfde tijdstippen af voorwaar delijk verkrijgbaar bij den besteder, tegen betaling vam f 1.50 per stuk voor het bestek en f 0.10 per stuk voor het proces verbaal. eventueele frankeerkosten in begrepen. Aanwijzing wordt gehouden in het Directieverblijf te Kornwerderzand op Vrijdag 18 December 1931, te 14 uur. Het procesverbaal van aanwijzing is van 19 December d a.v. af voorwaardelijk verkrijgbaar bij den besteder, tegen betaling van f 0.10 per stuk. De inschrijvingsbiljetten moeten vracht vrij worden bezorgd aan het bureel van genoemden chef, alwaar een bus zal zijn geplaatst tot verzameling van die biljetten. De biljetten kunnen tot het tijdstip van de aanbesteding in de bus worden gestoken. vrijlaten, li o >rd. De i beteekent economische zelf-j woord ontvangen, de andere 149 lieten i niets van zich hooren. Dr. F. M. Wibaut heer Ivuut vraagt of de maatregelen 1 heeft het besproken in „Het Volk": er Zaterdagavond heeft de af deeling Wie- ringen der Holl. Mij. van Landbouw, den landbouw-ingenieur, den heer M. D. Dijt van Texel een lezing laten houden, voor haar leden in Hótel Lont te Hippolytus- hoef, met als onderwerp»De huidige landbouwcrisis*. Bij afwezigheid van den voorzitter dankt de secretaris der afdeeling, de heer O. J. Bosker, den heer Dijt voor zijn bereid willigheid om voor de afdeeling te willen optreden, en roept vervolgens de heeren Rezelman en Van Balen Blanken, die als belangstellenden, namens de afd. Anna Paulowna aanwezig zijn, het welkom toe. Rede lr. Dijt. Ir. Dijt dankt het bestuur, van de af deeling voor de hem geboden gelegenheid, om voor de landbouwers op Wieringen te mogen spreken. Spr. kan echter geen oplossing van de crisis geven, hoogstens zou hij eenige lijnen aangeven, hoe een crisis in de toekomst te voorkomen. Hierin stellen wij landbouwers belang, In het «Handelsblad* kan men een staatje aantreffen waarin de verschillende vorige crisissen van 1863 af worden besproken, en waarin erop gewezen wordt, dat al deze crisissen hoogstens een 10 11 maanden duurden. Het "Handelsblad* is dan ook optimis tisch. Doch deze crisis duurt al 26 maa; d 'n, en is bijzonder heftig. Spr. kan dan ook niet zoo optimistisch zijn als het «Handelsblad*. De omstandigheden van de huidige cri sis verschillen zooveel van de vorige. Spr. heeft een teekening gemaakt, die aangeeft de op heden gaande bewegingen van het prijzenverloop van tarwe en andere artikelen. Dit verloop van die prijzen noemt men conjunctuur. Als de prijzen stijgende zijn spreekt men van de activiteit, drukkende prijzen noemt men depressie. Spr. wijst nog op een merkwaardigheid waar hij niet verder op in zal gaan, doch depressie, heeft men steeds tijdens revo luties, activiteit tijdens oorlogen. Hetgeen spr. op zijn teekening nader aantoont. Hoe ontstaat de crisis? De hoofdoorzaak is overproductie. In tijden dat de zaken goed gaan, komt de neiging van uitbreiding, men produ ceert meer dan de maatschappij vraagt. Na den oorlog produceerde Rusland geen graan, doch nu is er geen houden aan in dat land, en kunnen de landen die zich op de productie van graan toe legden niet tegen Rusland op. Men zou dus de productie in moeten krimpen, wat niet zoo gemakkelijk gaat. Men zou dan het land moeten laten braak liggen. In ue industrie gaat dit makkelijker, men stuurt de arbeiders maar weg. B(j den landbouw echter gaat men het dan maar eens met veehouderij probeeren, en kan men het zien gebeuren dat te midden van een crisis plotseling bijzon der veel vraag naar vee is, wat de prijzen hiervan doet stijgen. De terugslag krijgt men dan weer bij de opbrengst van zuivelpropucten, want de uitbreiding van de veebedrijven heeft weer tengevolge dat er te veel boter en kaas wordt gemaakt. Mogelijk dat het met een economisch departement beter zal gaan, wat wij zul- len krijgen. Hoe werd vroeger zoo'n overschot weggewerkt Er kwam versobering en veel ellende, de boeren moesten het land verlaten en de productie werd belangrijk ingekrom pen. Dat gebeurt nu echter niet. Allerwege wordt er de tarwebouw, of liever de land bouw gesteund. Door verhooging der invoerrechten, en wetten die steun ver zekeren, wat de productie eer doet toe dan afnemen. Al dergelijke maatregelen had men vroeger niet, men liet het dan maar uit zieken. Nu is echter geen uitzieken mogelijk. Uitvoerig bespreekt de heer Dijt de toestand in Rusland en Frankrijk. Spr. geeft nu enkele lijstjes van den wereldhandel vanaf 1920—1980. Hieruit blijkt dat de wereldhandel 80 milliard gulden heeft bedragen, waarvan 52 milliard voor rekening van den land bouw en 28 milliard voor de industrie. 1 1 1930 bedroeg deze nog maar 60 mill ird, waarvan 35 milliard voor de lanabouw en 25 voor de industrie. Hieruit blijkt dat de landbouw met 17 milliard is teruggeloopen en de industrie maar met 3 milliard. Het is dus een landbouw crisis in optima forma. Gebleken is echter dat steeds voor 31 milliard overgeprodu- ceera werd, dat was er te veel. Dit te veel is echter maar een percentage van den wereldhandel. Wanneer dit nu vernietigd de prijs gestegen zijn. Vernietigen strijdt echter tegen elke logica. Men heeft dit gezien met de koffie welke voor 70% uit Brazilië komt-, daar heeft men veel te veel, doch in andere werelddeelen kan men het niet koopen Nederland is een exportland, van al wat wij produceeren hebben wij een te veel, dat moeten wij dus uitvoeren Wij hebben een Volkenbond aldus spr. en van hier uit most het initiatief gaan om de volken tot elkaar te brengen. Spr. zou zich dit instituut in willen denken, prijsregelend, en in staat het overschot te financieren. Bij den landbouw heeft men belang bij een stabiele» prijs. Niet alleen voor tarwe heeft spr. zich dit gedacht, doch voor alle belangrijke stapelproducten. Men heeft mij wel eens gevraagd of dit stelsel er niet toe zou leiden dat dan toch te veel geproduceerd zou worden. De eerste jaren zal dit zeker het geval welke de heer Dijt voor de stapelpro ducten weuscht, niet voor de groenten- en fruitteelten veehouderij kunnengelden. De heer Dijt antwoordt hierop, dat groente, fruit en zuivel, dit laatste dus producten van de veehouding, niet be waard kunnen worden, en dus direct van de hand moeten worden gedaan. Spr. weidt hier nog tot in den breede over uit, één en ander verduidelijkt met grafische voorstellingen. De heer van Balen Blanken vraagt of de heer Dijt het verband met zonne vlekken en crisis niet moet erkennen. Ook dit is juist, zegt de heer Dijt. Het verband der zonnevlekken en crisis is bijna altijd uitgekomen. 2000 jaar voor Christus in den tijd van Pharao, sprak men van de 7 vette en magere jaren. Men bewaarde in den goeden tijd wat voor de slechte. Jozef was dan ook één van de grootste economen. Het verschil met dien tijd echter en met den onzen is, dat een teveel toen een zegen was, terwijl in onzen tijd een teveel een ramp is, terwijl als er tekort is, wel vaart en hooge prijzen heerschen. De heer Rezelman vraagt hoe het mogelijk kan zijn een vasten prijs te stellen, indien de productiekosten voor de verschillende landen zoo verschillend zijn. De heer Dijt zegt, dat deze vraag altijd wordt gesteld, als de tijden slecht zijn. De productiekosten zullen verschillend blijven, doch men heeft op de wereld markt een gemiddelde prijsnoteering en deze zal men aan moeten houden, en is bij f-jaarsproducten niet van grooten invloed. Bovendien hebben wij onze wisselbeurs. Iets anders is het met rubber. Wanneer men een rubberplant (Hevea) gaat plan- in, maar ging nog zijn, doch wanneer men een vasten prijs ten> kan deze over 5 jaar pas produceeren voor zijn producten krijgt, dus meer be staanszekerheid, men het geld ook weer meer zal laten rollen. Wanneer de boer meer kan koopen, dan kan de industrie de werkloozen weer aan het werk zetten. Het kwaad van de crisis moet dan ook bij den landbouw aangepakt worden. Wanneer de boer een lage prijs krijgt voor zijn product, moet hij zich in alles bekrimpen. Terwijl hij in een opgaanden tijd zijn geld in uitbreiding van zijn bedrijf steekt, o.a. het aankoopen van land. De boer heeft dus ook meer belang bij een stabielen prijs, hq zal zijn uitgaven meer gelijkmatig kunnen verdeelen. Een instituut dat de stapelproducten tot zich neemt lijkt spr. dan ook de ge- j wenschte oplossing. Wanneer wij b.v. zien, dat men 28 milliard aan goud be-| waart, om het geld te stabiliseeren, komt het overschot van 33 milliard toch1 wel bespottelijk klein voor. Met verschillende voorbeelden toont spr. aan, dat bij internationaal overleg zulks mogelijk moet zijn, ook voor de stapelproducten. Zooals het nu doorgaat, beteekent het economische zelfmoord, wat ten slotte op een wereldoorlog uitdraait, en dan is het met onze beschaving gedaan. Allerwege wordt nu haat gekweekt, hooge tolmuren worden opgeworpen. Terwijl Rusland doorgaat en ons nu al uitlacht, zijn wij bezig ons economisch j te vernietigen. Zoolang wij internationaal verdeeld blijven, en onze eigen belangetjes blijven Wij hebben gezien dat er veel vraag naar rubber is geweest, en dat men steeds maar aanplantte. In 1929 echter ging de automobielen productie achteruit, en er kwam een teveel aan rubber. In 1930 wist men geen raad met de rubber. Nu is men de productie met 40 pet. gaan inkrimpen en laat men dus de tuinen verwilderen. Terwijl als er meer vraag naar auto's komt men geen voldoende rubber kan leveren en dus de prijs geweldig hoög wordt. Beter is dan toch, dat men doorgaat met planten en den voorraad reserveert voor andere tijden. Dit kan men ook weer bereiken door goederenschappen. De heer Rezelman vraagt of dit niet op wereldsocialisatie gaat lijken. De heer Dijt zegt, wat het zwaarst is het zwaarst moet wegen. 1 Men legt wegen aan voor de gemeen schap. Men richt waterschappen op voor de gemeenschap, omdat dit particulier onmogelijk is. Er verandert met het denkbeeld goe derenschappen dan ook wel iets, maar het is nog geen wereld-socialisatie. De handel blijft doorgaan, alleen de termijn- handel zal komen te vervallen. De speculatie, waar zooveel misbruik in is, zal komen te vervallen. De heer R. Veerdig: dus toch een om^ zetting van het kapitaal De beer DfltZeker dat heeft inder daad plaats, wij zullen onzen Oost aan voorstaan, zullen wij niet uit de catastrofe1 moeten wennen dat er iets gaat gebeuren, vandaan komen. uitmeten gaat niet meer zooals vroeger. Spr. beeindigde zijn rede, hierbij ver-! De heer Veerdig vraagt of er geen klein was, zou klarend dat hij zeker nog langer zou kunnen spreken over dit onderwerp, maar gaarne gelegenheid geeft tot gedachten- wisseling en het stellen van vragen. Een breedvoerige discussie. De heer P. Veerdig vraagt of die 3'/a milliard overproductie, en datopdeeene plaats hongersnood, terwijl op de andere plaats teveel is. geen fout is in het kapitalisme. Ook zou spr. gaarne willen vernemen van den heer Dijt, hoe hij denkt over het vallen van de gulden, want wanneer deze zou vallen zou dit j Staan er niet meerdere belangrijke voor de boeren uitkomst geven. Indienfactoren achter. motie ingediend kan worden bij de regee ring, meer steun of de gulden laten vallen. De heer Dijt zegt dat men voorloopig steun zal moeten hebben doch interna tionaal moet de kwestie opgelost worden in Genève. Dominee Banga die als luisterend belangstellende ter vergadering aanwezig is, heeft met belangstelling naar de jeug dige Jozef geluisterd, doch vraagt den aanwezigen of zij wel overtuigd zijn door den spreker. Zou het met dien 3'/2 mil liard wel te redden zijn de regeering ons niet verder wil helpen, of steunen, laten zij dan de gulden maar laten vallen. En dan zou spr. gaarna willen weten of het geen tijd wordt om Rusland te steunen. De heer Dijt, den heer Veerdig beant woordend, zegt o.a. dat er inderdaad één en ander aan ons productiestelsel man keert. Het kapitalisme is een uitvloeisel van ons productiestelsel. Het kapitalisme staat vrije prijsvorming voor, vrije onder neming, kortom het geheele productie stelsel waaronder wij leven, noemt men het kapitalistische stelsel. Er kleven dus inderdaad fouten aan dit stelsel, die wij dan ook. weg willen werken, door het door spr. geoponeerde idéé van goederenschappen. De groote verschillen zullen dan weg vallen. Kunnen we de gulden niet laten vallen vraagt de heer Veerdig. Voor een oogenblik geeft dit zeer zeker eenige opleving en de landbouw voordeel. Engeland heeft de gouden standaard prijsgegeven en het pond sterling is ge daald, wat men inflatie noemt. Doch het is rnet inflatie zoo gesteld, men weet wel waar men begint, doch niet waar men ophoudt. Fn men heeft het aan Duitschland gezien waar inflatie toe leidt. De toestand is daar nog verre van ideaal, waarschijnlijk wel het slechtste van alle landen. Ook in Engeland zijn teekenen geweest van eenige opleving, doch de kentering is al meer waarneembaar, en men heeft v e fPond ?P f 8.20 gestabiliseerd. Zweden r!^Lg ljktijdi2 z«n gouden standaard PHl g geven met Engeland, doch heeft geheel geen voordeel van uit Zweden voert hout uit, maar dat doet Rusland ook en doet dit veel goedkooper als Zweden. Het gaat met inflatie, net als met een morphinespuitje voor een hartlijder de geeft6 het X? °P' d0Ch al geelt het met meer, men geeft steeds patiënt' toch!8 te° Sl0"e brawljkl d« Moeten wij Rusland niet steunen vroetr de heer Veerdig tevens. Spr. rekent het de regeeringen als een groote fout aan dat zij ten dienaangaande nog geen maat regelen nebben genomen. Alleen Frankrijk heelt met zijn staatsmonopolie van in- en uitvoer hier een voorbeeld gegeven. Nogmaals dat wjj Rusland op onze markt hier in het ondervonden.' Staat b.v. achter de boter niet de mar garine. Spr. denkt aan allerlei synthetische producten welke de chemie ons levert. Ook denkt spr. aan Japan en Indië, waar men zooveel goedkooper produceert. Spr. heeft eens gelezen dat het de grootste stommiteit is geweest, welke het blanke ras heeft uitgehaald om het gele en bruine ras onze beschaving te leeren. Zit er niet veel meer aan vast dan alleen die 3'/2 milliard overproductie. De heer Dijt antwoordt dominee Banga dat er een geschiedenis staat in de bijbel, dat Jezus de menigte van brood en visch voorzag, toen zij behoeften hadden aan eten. Jezus verdeelde het voedsel, en toen allen gegeten hadden, was er nog over. Spr. onderschat de beteekenis niet van de syntetische stoffen, maar het mag geen plaats hebben dat overgangen met groote schokken gepaard gaan. De Twentsche en Engelsche textiel ligt door Japan lamgeslagen, de loonen zullen daarom in Japan hooger moeten worden. Ook zal Japan door middel van een Staatsmonopolie hiertoe moeten worden gedwongen. Spr. heeft daarom reeds herhaaldelijk op Rusland gewezen. Erkennen hiervan is hoogst noodzake lijk. Dominee Bonger: Dus niet uit vriend schap tegenover Rusland, alleen maar noodzaak. De heer Dijt: zijn verschillende dingen die ik in Rusland apprecieer, doch ook die ik afkeur. De heer Veerdig vraagt nog hoe de heer Dijt denkt over de organisatie van zijn denkbeelden, wat hij reeds bereikt heeft en of de Koningin er niet in gemoeid kan worden. Ook zou spr. gaarne willen, dat de afd. Wieringen het initiatief nam in samen werking met Anna Paulowna, tot verdere vpvn-eiding van 's heeren Dijt's denk- b ld n. i heer van Balen BI n';en wenscht echter nog wat af te wachtende heer Wijt wordt hier en daar reeds gevraagd en het zal ook wel tot het Hoofdbestuur doordringen. De heer Dijt zegt, dat hij reeds met landbouwspecialisten heeft gespro ken, sommigen vonden het idee goed en anderen braken het geweldig af. Ook heeft spr. een brochure geschreven en deze aan alle leden van Eerste en Tweede Kamer gezonden. zat een goede kern niet ver genoeg. Het eerste succes heeft spr. gehad op het huishoudelijk landbouwcongres in Middelburg. Prof. Mees kwam hier in debat en wees het denkbeeld af op grond van de verdeeldheid der volken. In het idee zit veel goeds. Hetzelfde betoogde Prof. Fajjda. Het begin is er en spr. verklaarde zich bereid om overal, waar zij hem vragen, hierover te komen spreken. De voorzitter zegt, dat de heer Veerdig verschillende successen heelt behaald en als het ware de gangmaker is van avond. Spr. persoonlijke meening is, dat wij er als afdeeling weinig aan kunnen doen, doch wij moeten op het gesprokene van den heer Dijt terug komen. Hij brengt een hartelijk woord van dank aan den heer Dijt voor diens prettige rede en het onderwerp, hoewel diepgaande, heeft ons aller belangstelling. Ook dankt spr. den heer Veerdig en de andere heeren, welke vragen hebben gesteld. STAKING IN DE WISSELBETALING. Het was ons bekend, dat op Wieringen een conflict was gerezen in verband met het feit dat aan den wissellooper Duyn- ker aldaar, die al vele jaren voor de Wie- ringer zakenmenschen kwitanties en wis sels int, deze functie was ontnomen. Se dert de totstandkoming namelijk van den afsluitdijk is Wieringen uit zijn eiland- isolement verlost, en dientengevolge von den blijkbaar dé bankinstellingen het practischer rechtstreeks hun bedragen te innen. Dit was evenwel geenszins naar den zin der Wieringers, die daartegen protesteerden en voor Maandagavond een protestvergadering hierover hadden uit geschreven. Ook was het ons bekend, dat er pogin gen in het werk gesteld werden deze zaak in der minne te schikken, en om deze beide redenen meenden wij dan ook geen melding te moeten maken van het feit dezer staking van betaling. Over de Maandagavond gehouden ver gadering schrijft onze correspondent thans: De Wieringer zakenmenschen hadden aan hun diverse leveranciers een schrij ven gericht dat zij alleen de wissels hono- reeren, als deze via Duynker zullen loo- pen. Dat hierdoor een belangrijke stagnatie in een goed zaken doen is gekomen be hoeft geen betoog. Gisterenavond werd hierover een pro testvergadering gehouden in de zaal van den heer Jb. Bruul. Door den heer C. J. Bosker werd als voorzitter van den Middenstandsvereeni- ging, een uiteenzetting gegeven van de omstandigheden die tot dit conflict heb ben geleid. Vrijwel al wat zaken doet op Wierin gen was ter vergadering gekomen, met autobussen van Oost en West. Wel een bewijs dat Duynker gewaar deerd wordt in zijn werk en dat men ge heel achter hem staat. Voor deze vergadering was echter al een belangrijke kentering gekomen een hebben namelijk eenige conferentie's plaats gehad, met de directeuren der Twentsche Bank en het Incassobureau Sleutel. Waaruit wij mochten concludeeren dat er van beide zijden voorstellen zijn ge daan, die het voortbestaan van Duynker als incasseerder garandeeren. Er zqn nog eenige bepalingen waar men nog hier zal moeten aanpassen, doch onze indruk is deze dat de zaak weer in orde zal komen. Intusschen heeft Wieringen een paar emotievolle dagen beleefd, en een prach tig staaltje van saamhorigheidsgevoel doet zien, wat tot nog toe eenig in zijn soort is. In een gehouden vergadering van af gevaardigden van verschillende plaatse lijke vereenigingen is een comité van actie opgericht tegen het speciaal in on derwijskringen zooveel beroering teweeg gebrachte „Ontwerp-Rutgers". In dft comité hebben voorloopig zitting de h.h. L. J. v. d. Kuyl, C. Wardenaar, J. J. Engel en K. Schoorl. EEN TOONEELAVOND. veroorzaakte Maandagmorgen een op vallend druk marktbezoek. De vee-aanvoer was daarmede evenwel geheel niet in over eenstemming: er was alleen een vrij be langrijke handel in schrammen, en biggen. De biggen brachten weder 8.per stuk op, schrammen werden verhandeld tot 22.per stuk, tusschensoort f 15. Verder werd een vrij groote partij oude kippen aangevoerd, die weder 1 per stuk opbrachten en een korf konijnen. De rundveehandel bestond slechts uit één koe en eenige gras- en nuchtere kalveren, die vrijwel tegen gelijke prijzen als vorige week werden verhandeld, nuchtere kalve ren 12.lichte graskalveren 16.-. De handel in slachtvarkens op de boer derijen was deze week iets beter dan vorige week; de prijs bedraagt thans 18 cent per pond. De kipeierenprijs aan de veiling maakte, evenals overal elders aan de markten, een vrij grooten sprong naar beneden; werd de vorige week nog ongeveer 6.20 betaald voor eieren gemengd van 60 K.G., thans werd ruim 1 per 100 stuks min der betaald: 6.10 tot 6.20. Gewoonlijk toonen de pluimveehouders zelf weinig belangstelling voor de veiling; het bleek echter dat velen thans nieuwsgierig wa ren naar den val die de eierprijs thans meemaakt. MELKSTRIJD. In den loop der vorige week is door de melkslijters te Den Burg, de prijs van de melk met 2 cent per liter ver laagd. De veehouders nemen echter met dit besluit geen genoegen," zoodat een melkstrijd is ontbrand. Vermoedelijk zullen de veehouders zelf de melk nu laten uitventen. EEN NIEUWE MOTORBOOT. Maandag arriveerde in de haven te Oudeschild de nieuwe motorboot „De IJstroom", eigendom van den heer Zui- dewind, die met dit nieuwe schip zijn beurtvaartdienst TexelAmsterdam zal onderhouden. Een groote menigte was aan de haven te Oudeschild aanwezig, om de intocht van de nieuwe boot gade te slaan. De „IJstroom", die een laadvermogen heeft van 125 ton, is gebouwd op de scheepswerf van de fa. Amels te Mak- kum, en is voorzien van de nieuwste ma chines, o.a. is ook aangebracht een elec- trische verlichtingsinstallatie, terwij de in richting aan boord zoo practisch moge lijk is. Moge de heer Zuidewind veel ge noegen van zijn nieuwe boot hebben. KERKNIEUWS. Bij de op Zondag j.1. gehouden vrije stemming voor diaken bij de Doopsge- I zinde gemeente Burg, Waal en Ooster- I end, werden de meeste stemmen uitge bracht op de heeren A. Keijser, R. Johr en J. List, Indien deze heeren niet voor een eventueele benoeming bedanken, zal op a.s. Zondag herstemming plaats heb ben tusschen deze candidaten. Naar waarnemingen verricht in den 1 morgen van 15 December. Medegedeeld door het Kon. NederlandscÜ Meteorologisch Instituut te de Bilt. Hoogste stand 772.1 te Scydisfjoi;d. Laagste stand 729.6 te Stockholm. Verwachting: Matige, tijdelijk afnemende N.-W. tot W. wind, meest zwaar bewolkt, aanvan kelijk nog regen of natte sneeuwbuien, kouder. Zaterdagavond trad in de zaal van den heer De Graaf, de hier zoo langzamer hand bekend geworden „Kon. Letterk. Vereen. J. J. Cremer", uit Haarlem op met het tooneelspel „De Koekoek" van J. Fa- bricius. Met volle aandacht heeft het publiek de vertolking van dit boeiende tooneel- werk gevolgd. Op meesterlijke wijze werden de verschillende personen uit gebeeld, de belangrijkste tot de meest ondergeschikte rol was een succes. Op overtuigende wijze gaven de aanwezigen blijk van hunne voldoening voor het ge- bodene, in de eerste plaats door een aandachtige stilte, in de tweede plaats door een spontaan applaus na ieder be drijf, doch vooral bij het slot der op voering. De Vereeniging „J. J. Cremer" heeft ook nu weer, evenals zulks het geval was bij het ten tooneele brengen van „Tieneke" en „Ramon Tamello", een uitstekenden indruk achtergelaten. Laat ons hopen, dat het „tot weerziens", dat het gezel schap bij haar vertrek door allen werd toegezongen, bewaarheid mag worden. Een geanimeerd bal besloot deze uit stekend geslaagde avond. Hedennacht is door onbekende oorzaak brand ontstaan in de voormalige boeren hofstede „De Marei", thans zomerverblijf van den heer J. Drijver te Santpoort, eigendom van den heer J. S. Dijt te den Burg. Het huis werd vanaf October tijde lijk bewoond door de Friesche familie Timmer. De brand is ontstaan in een nabij de woning gelegen schuur. De heer Kok die in de nabijheid woont, waar schuwde den eigenaar en den burge meester. Hoewel de motorbrandspuit spoedig ter plaatse was, viel aan redden niet te denken. Alles brandde tot den grond toe af. In het huis bevond zich betrekkelijk weinig huisraad, in de schuur eenige landbouwgereedschappen, waar van ook niets kon worden gered. Het huis was verzekerd, de inboedel waar schijnlijk slechts gedeeltelijk. Burgerlijke Stand van Texel van 1214 December. GEBOREN: Sjoerd, z. v. Cornelis Nieu- wenburg en IJbeltje Nijkamp. POLITIE. Gevonden: een handschoen. GYMNASTIEK. Verslag der Alg. Vergadering van den Turnkring „Hollands Noorderkwartier", Bij Kon. besluit benoemd, in de pro vincie Noord-Holalnd, met ingang van den eersten Woensdag in December 1931, tot Heemraad van het Waterschap de Dertig gemeenschappelijke polders op Texel, de heer W. J. Bakker Czn., te Den Hoorn, op Texel. Het prachtige weer der laatste dagen en gehouden in het N.-Holl. Koffiehuis te Schagen, op 13 Dec. 1931. Om 2 uur opende de Voorzitter, de heer T. Kemp, de vergadering met een welkomstwoord aan de afgevaardigden van 10 vereenigingen van den Turnkring H.N.K., en waren mede aanwezig het voltallige bestuur en T.C.-leden. Van de navol gende vereenigingen waren geen afgevaardigden aanwezig, n.1. „Hercules", Oudkarspel; „Hercules- Hebe", Nieuwe Niedorp; „Sparta", Winkel en S.S.S. „St. Maartensbrug" en was bericht van ver hindering ingekomen van den eere-voorzitter, den heer Jb. Roggeveen. Hierna werden de punten der agenda als volgt afgedaan. De notulen der voorgaande algem. ver gadering werden met instemming goedgekeurd, als mede het jaarverslag over de werkzaamheden en verdere aangelegenheden van den Turnkring, ge durende het afgeloopen jaar, samengesteld door den secretaris, den heer Zeegers, waarvoor de voorzitter den secretaris zijn dank betuigt. Vervolgens kwam aan de orde rekening en ver antwoording van den penningmeester, den heer J. J. Sleutel, welke na een korte uiteenzetting over ontvangsten en uitgaven met het resultaat kwam van een kastekort van pl. m. 30. Benoemd wer den de volgende heeren: Winkel van „Lycurgus", N Keesman van „U.D.I.", Kolhorn en Kossen, „Z.S.C. tot het vormen der Fin. Comm. ter con ti oleering der finantieele aangelegenheden en wer den genoemde heeren in de gelegenheid gesteld een rapport omtrent hun bevindingen op te maken. Bij de nu volgende bestuursverkiezing worden de heeren T. Kemp, Den Helder, en J. Schuuring te Stompetoren resp. als Voorzitter en Commis saris bij aclamatie herbenoemd. De Techn. Commissie wordt bij aclamatie her benoemd, uitgezonderd de heer K. Boot, Oudkar spel welke in verband met zijn drukke werkzaam heden de benoeming niet meer kan aanvaarden. Na gehouden stemming wordt de heer S. Keesman te Schagen gekozen als commissaris der T. C., welke de benoeming wenscht te aanvaarden, zoo dat de T. C. dan weer voltallig is. Voorz. Kemp wenscht den heer Keesman geluk met zijn benoe ming en dankt den heer Boot ten zeerste voor het en hij in de T. C. voor den Kring heeft gedaan en hoopt dat de relatie mag worden onderhouden, en brengt staande de vergadering zijn felicitatie over aan den heer Boot in verband met diens 12J^- jarige huwelijks-herdenking a.s. Zondag, waarmee de vergadering geheel hare instemming betuigt. Voorts de behandeling der Vereenigingvoorstel- len voor Openbare Demonstratie der Gymnastiek in 1932. Slechts één voorstel was vóór de ver gadering ingekomen, bij monde van den heer N. Keesmgn te Kolhorn, nl. dat hij als voorzitter van „Udile Kolhorn, bij de eerstvolgende vergadering van „Udi" de vereeniging zal voordragen, ter ge legenheid van haar 10-jarig bestaan, deze demon stratie te Kolhorn te doen houden, en geeft de heer N. Keesman nog een nadere uiteenzetting over de toestanden te Kolhorn, daar velen het plaatsje wellicht wel van naam, doch niet van geografische ligging zullen kennen. Na onderbreking der vergadering worden de heeren der Fin. Commissie in de gelegenheid ge steld hun bevindingen mede te deelen, waaruit blijkt, dat bescheiden en boekingen accoord zijn bevonden en den heer Sleutel wordt dank gebracht voor zijn nauwgezet beheer, en volgde daarop goedkeuring der Rek. en Verantwoording. Bij monde van den secretaris der T. C., de heer H. Pennekamp, brengt deze de plannen der T. C. naar voren voor 1932, en worden na gehouden besprekingen de navolgende punten aangenomen. I. De jaarlijksche Gymnastiekwedstrijden voor asp. en dames- en heerenleden van het K.N.G.V. te doen houden te Schagen op 17 April '32. II. Openlucht Gymnastiek Demonstratie op 17 Juli '32, en zullen besprekingen worden gehouden hieromtrent met „Udi" te Kolhorn, om deze al daar te doen houden. III. Athletiekdag voor de K.N.G.V.-leden, op 18 Sept. 1932, welke zal worden gehouden op het Sportterrein te Wieringerwaard, van de vereeni ging „Olympia"; indien „Olympia" hiermed# kan instemmen. Voorzitter brengt nu onder de aandacht de nieuwe bepalingen der Vaardigheidsproeven, uit gegeven door het K.N.G.V., daarbij den wensch uitsprekende, dat de vereenignigen hieraan meer aandacht zullen schenken, opdat in de toekomst ook in dezen kring vaardigheidsproeven zouden kunnen worden gehouden. De heer N. Keesman bespreekt verder nog de oefengelegenheden van gymnastiek ten plattelande, in verband met de berichten, hierover verschenen in de pers, dat een actie gaande is, dat gemeenten zich zouden willen onttrekken aan de verplichtin gen der L. O.-wet van 1920, welke voorschrijft, dat in 1936 de lichaamsoefening op de lagere scholen moet zijn ingevoerd, wat meebrengt, dat de lokaliteiten voor deze beoefening beschikbaar zullen moeten zijn, en vraagt hieromtrent de hou ding van het bestuur. Na besprekingen wordt be sloten in dezen kring een enquête in te stellen naar de oefengelegenheden der dorpen, en zullen daarna besprekingen met het K.N.G.V. worden gevoerd, om tot verbetering in den bestaanden toestand te geraken. De heer N. Keesman brengt het voorstel naar voren om te trachten de K.N.G.V.-kampioenschap- pen in den kring te doen plaats vinden, hetgeen voor nadere bespreking wordt aangehouden. Besloten wordt mej. A. Zomer te H.-Hugowaard als afgevaardigde te zenden naar de Technische Bondsvergadering te Utrecht, op 2 en 3 Jan. 1932. Na afhandeling van minder belangrijke huis houdelijke zaken, werd de vergadering om ruim 5 uur door den voorzitter gesloten met een woord van dank voor de aanwezigheid der verschillende vertegenwoordigers. ALKMAAR, 14 Dec. 1931. Op de heden gehouden veemarkt waren aan voer en prijzen als volgt: 84 vette koeien 150 300; 8 vette kalveren 60130; vette kalveren per kg 0.711.30; 11 nuchtere kalveren (slacht) 820; 649 vette varkens (zw.) per kg. 34-38 cent. Handel matig. BROEK OP LANGENDIJK, 14 Dec. 1931. Langendijker groentenveiling. 130 stuks bloem kool le srt. (reuze) 5.70 per 100 st.; 23000 kg gele kool f 0.701.50; 9400 kg Deensche witte kool 0.60-1.50; 11700 kg. uien. Uien 4.50- 5.30; drielingen 5.40—5.70; 15000 kg peen 1.60 1.70, alles per 100 kg. NOORD-SCHARWOUDE, 14 Dec. 1931. Aanvoer en prijzen: 5400 kg uien: drielinnen 5-30-5.50, uien 5-5.10, grove uien 4.70-5; 3000 kg roode kool d.s. 1.502; 900 kg Deen sche witte kool 1.40, alles per 100 kg. TEXEL, 14 Dec. 1931. Aangevoerd 33529 eieren. 58/62 kg p. 100 5 5.60; 62/66 kg p. 100 5.40—6.10; kleine eieren 2.804.30; eendeieren 3.50, alles per 100 stuks. TEXEL, 14 Dec. 1931. Aangevoerd: 1 koe; 4 nuchtere kalv. 8— 15; 5 schrammen; 20 biggen 712; 11 korven kippen 0.701.20. PURMEREND, 15 Dec. 1209 kg. boter 1.10—1.25; 5o6 koeien: 346 vette koeien 0.680.76; 80 gelde koeien 140 -175, stug; 40 melkkoeien 200300, stug; 40 stieren 0.500.68, stug; 22 paarden 70 200, stug; 23 vette kalveren 11.20, matig! 185 nuchtere kalveren v. d. slacht 830, matig; id v. d. fok 1824, matig; 488 vette varkens v. d. zoutcrij id v. d. slacht 3037, vlug; 106 magere varkens 818, stug; 251 biggen 610, vlug; 395 schanen 16—27, stug; 24 bokken f 310, matig; piep kuikens 0.550.70 per kg.; 106 ganzen 4 4.90; 41 zwanen 5-25. Eierenveiling. Kipeieren 44-75; Eendeieren 3.10, per 100 stuks. van 1214 December. BEVALLEN: R. KroonPitstra, z; C. v. d. Waalv. Capelleveen, z; Tli.H. Kar 0"—Kemmens,z; C. Lavell—v. Ber- kum, d; A. BruulMesschaert, d; W. Beekv. d. Zee, z. OVERLEDENE. Busbroek, 82 j H. W. Bouthoorn, 47 j; A. Dekker, 60 j; Wed. N. Hoogendijk,76 j; Wed. P. Boen dermaker, 84 j.

Heldersche Courant | 1931 | | pagina 11