WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL GEMENGD NIEUWS DINSDAG 15 DECEMBER 1931 59ste JAARGANG EERSTE BLAD OOST-IN DIE. Overval in het postkantoor te Ginneken. ADVERTENTIËN: 20 ct. per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction tekst) dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) van 1 t/m. 3 regels 40 ct., elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijsno. 4 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v/h C. DE BOER Jh. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 16066. abonnement per 3 maanden b(j vooruitbet.: Heldersche Courant f 1.50; voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand, VVieringenen Texel f 1.65; binnen land f 2.—, Nederl. Oost- en West-Indië per zeepost f 2.10, idem per mail en overige landen f 3.20. Zondagsblad resp. f 0.50 f 0.70, f 0.70, 1.—Modeblad resp. f 0.95, f 1.25, f 1.25, f 1.35. Losse nos. 4ct.;fr.p.p.6ct. strijd tot het uiterste voor de door Japan geschonden beginselen. Dat is wat over dreven gebleken. UIT DE BEGROOTINGSCOMMISSIE VAN DEN DUITSCHEN RIJKSDAG. HET MARINE-COMMANDO. ken, handels- en luchtscheepvaart, indus trie! enz. zou de beste inzet zijn voor de ontwapeningsconferentie. De commandant der marine te Soera- baja, kapitein ter zee J. de Graaff, heeft het commando overgedragen aan kapitein ter zee J. van Reede. Van de twee daders is er een gepakt. Zaterdagmiddag kort na 5 uur is op het postkantoor te Ginneken een brutale over val gepleegd. Op dat oogenblik vervoegde zich aan een der loketten een man, die een zeer groot pakket ter verzending aanbood. Het pakket was zóó groot, dat de ambtenaar het loket geheel diende open te schuiven om het in ontvangst te kunnen nemen. Op zijn vraag of het pak niet zwaarder was dan tien kg gaf de aanbieder een ontkennend antwoord. Met de revolver bedreigd. Toen de ambtenaar de pen uit het kozijn nam om het raam hooger op te schuiven, richtte de aanbieder van het pakket plot seling een revolver op den ambtenaar, die verschrikt achter in het lokaal vluchtte, waar eenige bestellers zich bevonden, wier hulp hij inriep. Het personeel van het postkantoor snel de naar buiten, waar zij twee mannen met een posttrommel onder den arm zagen, die zich ijlings uit de voeten maakten. De jacht op de daders. Er ontstond nu een vinnige klopjacht door Ginneken's straten. Een der daders draaide zich om en riep tot zijn achtervol gers: „Sta of ik schiet!" Veel indruk maakte deze bedreiging echter niet. Op den kreet: „Houdt den dief! Politie!" kwa men de burgemeester van Ginneken, jhr. mr. Th. E. Serraris, en diens zoon uit hun woning loopen en voegden zich bij de post beambten. De daders vluchtten een halven km ver der in een onbewoond huis, doch de ach tervolgers zaten hun dicht op de hielen. Toen de burgemeester een schot in de lucht loste, kwamen de beide mannen het huis uit en poogden over een schutting in het donker te ontkomen. Het gelukte echter den zoon van den burgemeester een der mannen te pakken, die zich toen ge willig overgaf. De ander ontkwam. De verkeerde trommel gegrepen. Bij nader onderzoek bleek de aangehou dene een kellner te zijn uit het hotel „Den nenoord" te Ginneken, waar ruim een week geleden eveneens een overval werd gepleegd. De man, Christialen genaamd, had de geldtrommel, die hij uit het postkantoor had meegenomen, op zijn vlucht laten val len. Zijn mededader, Bavink genaamd, wist te ontkomen. Later werd vastgesteld, dat deze trom mel de zoogenaamde zegelkas was. Een kleinere trommel, waarin de groote kas ten bedrage van 7000 was geborgen, en die naast de groote trommel stond, hadden de mannen over het hoofd gezien. Christialen heeft bekend ook den roof overval op „Dennenoord" te hebben ge pleegd. De revolvers, waarmede in het postkantoor de schoten waren gelost, ble ken slechts alarmpistolen te zijn. Op den tweeden aangehouden verdachte zijn aaneen gebonden veters gevonden. De man heeft toegegeven, dat hij deze had meegebracht, om den kassier te binden. Doordat de G. zoo zenuwachtig was en is gaan schieten, is het heele plan in duigen gevallen. Vlak bij de plaats, waar het De Ver. Staten en het schuldenvraag- stuk. In een verklaring constateert de Amerikaansche secretaris voor de schat- kist, Mellon, dat het vasthouden van de Ver. Staten aan de volledige hervatting van de betaling der oorlogsschulden in strijd is niet alleen met den financieelen j toestand van een aantal Europeesche staten, doch ook met de verantwoordelijk heid van de Amerikaansche regeering tegenover het Amerikaansche volk en tegenover de schuldenaars, wier betalings capaciteit door Amerika onderzocht zal worden, zooals Amerika nu eenmaal op zich heeft genomen. In zijn verdediging van de oorlogs- schuldenpolitiek van Hoover wees Mellon in het bijzonder op Engeland. Alle dooi de verschillende staten aan Engeland te betalen schulden heeft Engeland zelf weer als schulden te betalen, terwijl dit jaar de inkomsten uit de herstelbetalingen van Engeland zijn weggevallen en ook het vol gende jaar waarschijnlijk gedeeltelijk zul len wegvallen. Hiertegenover staan de Engelsche ver plichtingen aan Amerika in gouddollars. Daardoor wordt de schuldenlast van En geland belangrijk verhoogd. Op de basis van den wisselkoers van 10 December kan men zeggen, dat de Engelsche schuld aan Amerika met 47 pet. is gestegen. Bezien van het standpunt van den Engelschen be lastingbetaler wordt dus van Engeland een bedrag geëischt, dat ver uitgaat boven het door de Amerikaansche schuldencommis sie vastgestelde bedrag. Dit is het beste bewijs ervoor, dat de Amerikaansche regeering de verplichtin gen der schuldenaars en hun betalings capaciteit gedurende de wereldcrisis op nieuw aan een onderzoek zal moeten on derwerpen. Mellon besloot zijn verkla ring met een opmerking, dat men zich on voorwaardelijk had te onderwerpen aan de werkelijkheid, die nu eenmaal zoo was, dat Europa op het oogenblik haar schul den niet volledig betalen kon. DE KRUISER „SUMATRA" NAAR NEDERLAND. Het Soer. Hbl. meldt, dat de kruiser „Sumatra" wegens bezuiniging en voor reparatie naar Nederland zal vertrekken. Tot commandant is benoemd kapitein ter zee A. Vos. RECHTERLIJKE DWALING HERSTELD. Een vermoorde die springle vend was. De landvoogd heeft gratie verleend aan de 4 personen, die door de Inheemsche rechtbank van Siak wegens moord waren veroordeeld, terwijl achteraf bleek dat het z.g. slachtoffer springlevend was. EEN MOTIE OVER DEN DERDEN KRUISER IN HET COLLEGE VAN GEDELEGEERDEN. Uitstel van den bouw noodzake lijk geacht Batavia. Na een uiteenzetting in beslo ten zitting van den verder versomberden financieelen toestand door den heer Meyer Ranneft, is de volgende motie ingediend: „De Volksraad, overwegende dat de lands- financiën zoowel als de algemeene toe stand sinds de aanneming van de Marine- begrooting voor 1932 in buitengewone mate is verslecht en momenteel geen licht punt valt waar te nemen; acht uitstel van den bouw van den derden kruiser althans voor 1932 noodzakelijk, tenzij deze verder geheel voor rekening van Nederland plaats heeft". De motie was onderteekend door alle 16 aanwezige leden, behalve de voorzitter en de heer Monod de Froiode- ville (I.K.P.). Afwezig waren de heeren Staargaard (E.G.), Van Baaien (Midden stand) en mr. Fuin (Vad. Club); ze komt 17 dezer in behandeling. De Duitsch-Fransche betrekkingen mo gen onze volle belangstelling hebben en Let is daarom wel interessant iets aan te halen uit bet rapport van Henri de Jou- venel over deze betrekkingen. Dit rapport is de vorige week gebracht in de Senaats commissie voor buitenlandsche aangele genheden, die Vrijdag, onder voorzitter schap van Bérenger is bijeengekomen. De Jouvenel legt er den nadruk op, dat Duitschland in de jaren 19241930 met behulp van Engelsche en Amerikaansche banken buitengewone uitgaven heeft ge daan en misbruik gemaakt van krediet, ondanks de waarschuwingen van Parker Gilbert den hersteloommissaris. De her stelbetalingen vormen nog geen milliard jaarlijks, dus slechts een gering gedeelte van de in de Duitsche begrooting opgeno men uitgaven. Vervolgens besprak de Jouvenel de door Frankrijk gevoerde politiek. Volgens zijn meening, moet Frankrijk er naar streven een isoleering te vermijden en de meer derheid van de wereld aan zijn zijde te brengen. Tot dit doel moet het de kwestie van de schulden der bondgenooten onder ling aanpakken en ondergeschikt maken aan de herstelkwestie. De pogingen van dp Fransch-Duitsche economische oom missie moeten worden ondersteund. Tech nische samenwerking op de verschillende eC-onomische gebieden van beide landen, Zooals op het gebied van openbare wer Een voorloopig moratoriuir totdat het moratorium van Hoover geratificeerd is. Naar de „Associated Press" uit Wash ington meldt, heeft de regeering met de partijleiders in den Senaat een overeen komst getroffen, volgens welke de betaling van de heden ÓMnsdag) vervallende ter mijnen van de schulden der Europeesche staten aan Amerika zal worden uitgesteld, totdat inzake de retificatie van het morato- j riuin van Hoover beslist is. Collier, de voorzitter van de commissie van financiën uit het Huis van Afgevaar digden, zal Maandag een voorstel inzake de ratificatie van het moratorium indie nen. INDISCHE INKOMENS, Voor velen verrassend zullen zeker de gegevens zijn, in de laatst verschenen jaarstatistiek (over 1929) nopens de uit de cohieren der inkomstenbelasting gebleken inkomsten bij verschillende bevolkings groepen. Gerekend naar de aanslagen in de in komstenbelasting is er slechts één per soon met een inkomen tusschen de 500.000 en 1 millioen gulden, doch deze is niet in Nederlandsch-Indië woonachtig. Tusschen de 200 en 500.000 waren er in 1929 onder de Europeanen 9 en onder de Vreemde Oosterlingen 3; buitendien nog 8 Euro peanen van deze financieele kracht buiten Nederlandsch-Indië. De meeste Euro peanen op Java verdienen tusschen de 5000 en 6000 gld., namelijk 5526, doch ook tusschen de 10 en 15.000 zijn er 5412, tus schen de 15 en 20.000 1687. Er zijn 75 Europeanen met meer dan 1 ton inkomen op Java en Madoera, 11 Vreemde Ooster lingen en 1 Inlander. Op Java zijn ruim 9000 Europeanen, die minder dan 1000 gulden per jaar verdienen. Over het Fransche standpunt inzake de herstel- en oorlogsschulden seint Reuter een bericht uit Washington, dat wij be langrijk genoeg achten, om onder dit overzicht te worden opgenomen. Het pers bureau meldt dan: Naar hier verluidt, heeft de Fransche regeering een geheime circulaire gezon den aan de Amerikaansche regeering, waarin haar standpunt ten opzichte van Indien gij voortdurend last hebt van schele hoofdpijn als gevolg van een slechte spijsvertering, gebruik dan eens een poosje Foster's Maagpillen, het betrouwbare, zacht werkende laxeermiddel. Alom verkrijgbaar f 0.65 per flacon. Smith kalm ten antwoord. „Overal en daar en hier." „Ik heb weieens gehoord", ging George voorzichtig de diplomatie kwam nu in druppels door zijn poriën naar buiten voort, „dat je daar zoo ongeveer om de week revolutie hebt. Is dat zoo?" Fanshawe-Smith lachte toegeeflijk. „Je hebt te veel feuilletons gelezen, vriend Carr! Revoluties zijn vieux jeu! Die zijn tegelijk met de „aapjes" en de beleefdheid op sterk water gezet. Zuid- Amerika kon Engeland zijn als het er niet zoo warm was „OI" zei George, pijnlijk bewust dat zijn voorraad diplomatie uitgeput begon te raken. „En ben je ook wel eens in Guaya- cuador geweest?" Terwijl hij de vraag deed had hij zichzelf kunnen trappen. Ezel, die hii was! En dat wou diplomatiek zijn! Op dat oogenblik merkte hij (a) dat Fanshawe-Smith hem strak zat aan te kij ken en (b) dat hii zelf een hoofd als een boei gekregen had. „Guayacuadorl" herhaalde Fanshawe- Smith. „O, ja. Een landje van niets: zand en vlooien. Waarom?" „O.ik.ik heb er laatst 't een en ander over in de krant gelezen", legde de kam pioen op het rapier hem haastig uit. t Is warmpjes hier, vind je niet?" „Tot dusver me niet opgevallen zei Fanshawe-Smith, „maar dat is gemakkelijk te verhelpen. Ik zal zoomoedig zijn om een raam open ta zetten, een gebeur tenis die sedert 1875 in deze club niet heeft plaats gehad. el of per kilo? Zakelijke détails interessee ren me altijd geweldig." „O. ja," zei George. „Dat is te zeggen., ja!" George sprak afgetrokken, omdat hij aan andere dingen zat te denken. Hij had het rapier weggeworpen en was aan het greep-exporimenteeren met de knots. Of met andere woorden, hij maakte zich op om F.-S.'s zak te rollen. Als stelen bij klaarlichten dag onder de Kunsten ressorteert, dan behoort zakken rollen bfj klaarlichten dag bij Weten schappen thuis. Niemand, hoe groot zijn vingervaardigheid ook moge zijn, kan van deze helpt-u-zelf methode succes Verwach ten, als hij geen langdurige en ijverige vóór-studies gemaakt heeft. George had dus als beginneling evenveel kans op den „buit" als een schatter van de belastingen tijdens de dag-des-oordeels-distributie op een harp. Maar hii deed zijn best en meer kon iemand, zelfs Carmencita Milligan, niet verwachten. Heel, heel voorzichtig, met zijn oogen strak in één gespannen staren op het pla fond stak hij zijn wijsvinger en midden vinger in den bewusten zak. Heel, heel voorzichtig „Je bent wel distrait, vriend Carr!" zei de stem van zijn slachtoffer. „Ik hoop niet, dat die Bishop's Benediction onaan genaamheden met je lever gekregen heeft. Zoo ja „Zeker!" zei George. „Zeker!" (Wordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1931 | | pagina 1