GRATIS. UITVERKOOP YAN DINSDAG 15 DECEMBER 1931- TWEEDE EN LAATSTE BLAD. STADSNIEUWS De opcenten Personeeie Belasting AANBESTEDING. fa. iw™ DAMES- en KINDER- CRISIS. Visscherij. 2fj di® zich van hed®'" af> voor m5n" Hrie maanden op dit stens drie b'ad abonneeren, ontvangen d-tot I JANUARI verschijnen de nummers ADM. HELD. CRT. Licht op voor alle voertuigen: Wintertijd. Dinsdag 15 Dec16.16 uur. Woensdag 16 16.16 Ds. P. H. Borgers, predikant bij de Herst. Ev. Luth. Gemeente alhier, heeft een beroep ontvangen naar de Herst. Ev. Luth. Gem. te Zwolle. GRATIS. KERSTGAVE. Door het Burgerlijk Armbestuur alhier zal, evenals voorgaande jaren aan degenen die daarvoor in aanmerking komen, een Kerstgave worden verstrekt. Personen die daarvoor meenen in aan merking te komen, kunnen zich vóór 19 December a.s. ten kantore Kerkgracht no. 32, voormiddags van 9 tot 12 uur aan melden. Van besturen van werklieden-organi saties, vereenigingen of instellingen van weldadigheid wordt eveneens vóór 19 De cember e.k. een opgave ingewacht. Inwoners voor Koegras moeten zich daarvoor melden bij den heer I. J. Gaakeer, Schoolvaart 82 te Julianadorp. Nog verdere verlaging voorge steld. Door de heeren W. Biersteker en dr. P. Feenstra Kuiper is het volgend voor stel bij den Raad ingediend: De ondergeteekenden hebben de eer voor te stellen, om voor het jaar 1932 de opcenten op de hoofdsom der Personeeie Belasting te bepalen op 130 en alzoo in art. 1 der voorgestelde verordening (bij lage 175) het cijfer 165 te veranderen in 130. Nu het bekend is, dat de opbrengst der Personeeie Belasting in hoofdsom kan worden gesteld op 90.000.—, terwijl de opbrengst van 3/4 der hoofdsom van de grondbelasting met de 80 opcenten op gebouwd en 20 opcenten op ongebouwd van de hoofdsom dier belasting kan wor den begroot op 86.000.zal er dus bij heffing van 130 opcenten op de P. B. wor den ontvangen: Hoofdsom Pers. belasting 90.000 130 opcenten op id. 117.000 3/4 hoofdsom Grondbel. met opcenten 86.000 Alzoo totaal ƒ293.000 In de begrooting van 1932 (zie art. 558 tot en met 563) is be groot 292.580 Alzoo meer 420 Ten overvloede wijzen ondergeteeken den er op, dat hierbij niet is gerekend de opbrengst der kermis, zoodat dus, mocht eventueel besloten worden de kermis niet af te schaffen, er alsdan nog beschikbaar zal zijn 12.985. Hoogachtend, W. Biersteker. F. Feenstra Kuiper. NUTSSPAARBANK. Op verzoek van de Directie der Nuts- spaarbank deelen wij mede, dat de Spaar bank, evenals in vorige jaren, in verband met het berekenen.der over 1931 aan de inleggers verschuldigde rente, ingaande 24 December tot en met 30 December ge sloten zal zjjn. WEG ALKMAAR—DEN HELDER. c i'w Y®rschillende zijden zijn bij den tTt V van Bedrijfsautohouders in edei land, klachten ingekomen over den hinder, dien het verkeer over den wp-ët Alkmaar—Den Helder onder Schoorldam steeds ondervindt door de aanwezigheid op den weg van karren met steenen bij de steenfabriek aldaar. Verder komt het meermalen voor, dat de weg gebruikt wordt voor het beladen van karren en auto's met van de fabriek afkomstige tseenen, waardoor andere voertuigen niet kunnen doorrijden. t ,1)e B.B.N. verzocht daarom het gemeen- win'm 1 iVan Schoorl medewerking te dat Iipim j™611 teneinde te verkrijgen, steenen waaru Va" wa^ens en «uto's met en de weTwS an?ere voertuigen niet doorgaand verkelj eh°Uden voor het Door den architect S Kriin«„ dagmorgen onderhands aanbesteed hl't bouwen van een winkelhuis Stoven woningen voor den heer S. Herschel Ko! mngstraat 8688. Ingeschreven was als volgt: E. de Wyn 38.425; J. P. vat Os f 31.700; fa. Gebr. Smit 37.280; C Quak Be gunning is aangebonden. FILMAVOND „LEGER DES HEILS". Gaarne verwijzen wij naar een adver tentie van liet Beger des Heiis, waarin wordt aangekondigd, dat het Leger zich voorstelt eenige iilms te vertooneh be treffende enkele onderdeelen van het groote werk van deze organisatie. Vooral de films uit Ned.-Indië zullen interessant zijn. Hier wordt het werk in de melaatschen kolonies vertoond, een gebied waarop het Leger des Heils in het bizonder zegenrijk werkzaam is. Verder zal ook vertoond worden het leven en werken van Maarten Luther. De voorstelling vindt plaats op Don derdag 17 December a.s. in het Evan- jgelisatiegebouw in de Palmstraat. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar de annonce in het Adv.blad van morgen en Held. Crt. van Donderdag. LEZING F. WINTER. Hiermede herinneren wij aan de lezing over electriciteit, die in Musis Sacrum zal worden gehouden. Op populaire wijze zal door den heer Winter iets worden ver teld over het gebruik van electriciteit en de gevaren, die zich daarbij kunnen voor doen. Wij hopen, dat velen aanwezig zullen zijn, om deze voor velen zoo nut tige lezing met lichtbeelden bij te wonen, welke niet alleen voor de leden der Ver- eeniging van Huisvrouwen, doch ook voor heeren en leerlingen der middelbare scho len toegankelijk wordt gesteld. „HELDER S FANFARE CORPS." Het eerste winterconcert. Voor zeer groote belangstelling gaf „Helder's Fanfare Corps" Zaterdagavond in „Casino" zijn eerste winterconcert voor zijn donateurs en genoodigden. Het corps had zich de welwillende medewerking verzekerd van „Het Helderschó Volks- tooneel", de pas opgerichte arbeiderstoo- neelvereeniging, welke voor deze gele genheid zou debuteeren met „Klepto- mane", klucht in één bedrijf van J. J. Rentmeester, De voorzitter, de heer J. W. van Teeckelenburgh, opende den avond met het uitspreken van een welkomstwoord aan de aanwezigen. Hij bespreekt het van den zomer gehouden concours van de A'damsche Postharmonie, waar het corps met vier prijzen huiswaarts toog, on danks het vele werk, dat voor de arbei dersbeweging is moeten verricht worden, waardoor de repetities nogal eens in het gedrang kwamen. Besprak voorts het uit te voeren programma, dat „maar" twee nummers (2 en 6) telt, die echter zeide hij, wel voor zes tellen, noemt in dit ver bond no. 3, een „Romance" van den over leden heer van den Bogaerde, een solo voor alt-saxophoon, welke compositie als een „in memoriam" voor den auteur be doeld is. Deelt vervolgens mede dat het het volgend jaar deelgenomen zal worden aan het muziekfeest van den Bond van Arbeiders-Muziekvereenigingen, dat te Zaandam gehouden zal worden; er is in geschreven in de Superieure afdeeling. De voorzitter twijfelt er niet aan, of het succes zal dan even groot zijn als van dit jaar. Noemt ook nog de medewerking van de jongste spruit van de Heldersche arbeidersbeweging, en hoopt op een gun stig debuut. Tenslotte bespreekt hij nog den financieelen toestand van de vereeni- ging, die, evenals van alle andere ver- eenigigen op dat gebied, dringend ver betering behoeft, Hij beval daarom de verloting ten zeerste aan. Nadat het corps vervolgens het concert opende met een marsch van Rob. Voll- stedt: „Avec Aplomb", wel een oudje, maar toch nog altijd waard op het reper toire te blfiven, was het woord aan den heer Minnes, een der vooraanstaande figuren van de moderne arbeidersbewe ging en een trouw bezoeker van de con certen van het corps. Genoemde heer was door het Bestuur uitgenoodigd de prij zen behaald op 't concours te Amsterdam, aan het vaandel te hechten, waaraan hij na het uitspreken van een toepasselijk woord, voldeed. De heer Minnes releveert wat „H.F.C." voor de moderne arbeidersbeweging be- teekent. Het was inmiddels kwart voor negenen geworden, toen de directeur met de af werking van het programma kon begin nen. Het scheen ons toe, dat het ledental iets grooter is geworden, nadat wij het corps den laatsten keer hebben zien spelen in Casnio. Een tweetal vrouwelijke krachten waren thans in de bezetting aan wezig, die bedeeld waren met de sopraan- saxophoon-partij, en deze met volle am bitie vervulden. Het corps speelde na den marsch de ouverture „Si j'étais Roi", van Ad. Adam (in het programma stond „Si I' Etars Roi"). Een werk wat voor een fanfarecorps haast ondoenlijk is om uit te voeren; de vertolking was dan ook niet af en tech nisch tornde men er dikwijls tegen op. Dat was ook wel de oorzaak dat de dirigent daarom de tempi niet zóó kon nemen als voorgeschreven staat. De „Romanze" van wijlen den heer Van den Bogaerde, een voudig van opzet, hier en daar een kleine moeilijkheid, werd door den solist, den heer Nebbeling, naar verdienste vertolkt, hoewel de toon van zijn instrument ons niet kon bekoren. Beter tevreden waren wü over de gebrs. Bruul, welke in het vol gende no., „Frères d'Armes", polka voor 2 pistons, van A. Corbin, op briljante wijze dit duet hebben gespeeld. Kessel's Fan tasie (beter potpourri) op „De Toover- fluit", van Mozart, viel technisch meer binnen het bereik der executanten en met de opvatting konden wij ons ook wel ver eenigen, met uitzondering van den Pries- termarsch, die de heer Lugtenburg te vlug nam. Als no. 6 kregen wij te hooren de ouverture van de operette „Orphée aux Enfers van Offenbach, ook zoo'n compo sitie, welke voor fanfare hoogst ondank baar is. Het fijne en pétillante, wat derge lijke muziek kenmerkt, klinkt, als gespeeld door een ensemble hier bedoeld, te grof en te schel; er gaat geen bekoring van uit. Maar dat is niet de schuld van „H.F.C." en zijn leider, die hun uiterste best heb ben gedaan Offenbach zoo goed en ge trouw mogelijk weer te geven. De karak teristieke wals „Nachtzwarmer" (Carl Ziehrer), met haar mooie inleiding en subliem coda, volgde hierop, en tot besluit Qe „Acht-uren-marsch" van Joh. Boers. Een welgemeend en krachtig applaus be loonde het corps en zijn leider voor het geen ten beste was gegeven, wat door het l IDS,f®aPPreci«erd werd door als toegift •A.R.A.-marschlied van ITugo de Groot te doen hooren, wat eerst eenigszins aarzelend, maar daarna door de zaal dan- r<er meegezonden werd. De heer Lugentburg had er een flinke vaart achter gezet, want het was ca. kwart over 10 toen de pauze aanbrak. Zooals ge zegd, het gehoorde bcod hip- en daar eenige tekortkomingen, hier en daar ha perde het nog en de beide ouvp'''m mceten eens flink onderhanden ge nomen worden. Maar men heeft zijn best gedaan en de totaal-indruk is zeker niet ongunstig geweest. Na de pauze was het de beurt aan de Tooneelvereeniging, maar door omstandig heden was liet ons onmogelijk hiervan getuige te zijn. AMBACHTSSCHOOL. Vergadering van de Vereeniging „Am bachtsschool voor Den Helder en Omstre- gen", gehouden Maandagavond 8.30 uur, in de bestuurskamer der school. Waarne mend voorzitter de heer R. Kastelijn. 1. Notulen van 5 Mei 1931. Deze worden gelezen en zonder op- of aanmerkingen goedgekeurd. 2. Verkiezing van 3 leden (met plaats vervangende leden) tot nazien der reke- jning enz. 1931. De heeren Burgers, Meijers en Rueck, die ten vorigen jare deze func- j tie bekleedden, worden bij acclamatie her benoemd. De heer Rueck maakt de op merking, dat deze controle eigenlijk over bodig is, daar van gemeentewege een en ander wordt geverifieerd. De Voorzit ter antwoordt, dat deze zaak al meerdere malen is aangesneden; er is evenwel een kleine reglementswijziging voor noodig. Indertijd heeft de heer notaris Schreuder op zich genomen deze wijziging te ont- werpen. Gevraagd zal worden naar het re- j sultaat daarvan. j Tot plaatsvervangers worden gekozen de heeren De Jong, De Wit en Zegel. De heeren J. B. F. Meyer en J. H. Klingen in het Bestuur be noemd. 3. Bestuursverkiezing. Er zyn in het be stuur 2 vacatures: lo. die van den over leden heer D. H. Grunwald, 2o. die van overste Mantz, welke zijn functie als hoofd der stoomwerkplaats op 's Rijkswerf heeft neergelegd en misschien de gemeente zal gaan verlaten. Het is, naar de V o o r z i t- t e r op een desbetreffende vraag mede deelt, wenschelijk zyn opvolger op de Werf ook als opvolger in het bestuur te kiezen. Het bestuur beveelt alzoo in de beide vacatures aan de heeren J. B. F. Meijer en hoofdoff. M.S.D. 2e kl. J. H. Klingen; de heer De Jong zou gaarne in de vacature-Grunwald gekozen zien den heer M. Grunwald. Gekozen worden de heeren Meijer met 9 en Klingen met 11 stemmen; de heer Grunwald verkrijgt 3 stemmen. Verder treden periodiek af de heeren Kastelijn en Jaring; deze worden herko zen met resp. 10 en llstemmen, i op den heer Grunwald, 2 op den heer De Jong. Motor encursns. Medegedeeld wordt, dat voor den op te richten motor encursus de benoodigde stukken naar Den Haag zijn verzonden, evenals de exploitatierekening. Ofschoon dit al geruimen ty'd geleden heeft plaats gehad, heeft het bestuur er nog niets van gehoord; er is dan ook geen sprake van, dat met 1 April met dezen cursus kan wor den begonnen, te minder omdat hiervoor ook nog een gebouw moet worden opge richt. De bezuinigingen in verband met de crisis zullen hieraan wel niet vreemd zijn. Eervol ontslag van den heert Ellemers. Door den heer Ellemers is met 1 Ja nuari 1932 ontslag gevraagd als leeraar in het schilderen aan den avondcursus. Het bestuur stelt voor bedoeld ontslag eervol te verleenen onder dankzegging aan den heer Ellemers, die van 1 Oct. 1919 af aan de school is verbonden, en zich als een goed leeraar heeft doen kennen. Wordt eervol verleend. Teevel betaald salaris conciërge. De heer K a s t e 1 ij n wijst op het adres, dat eenige weken geleden door den con ciërge der school aan het gemeentebestuur is gericht, waarin gevraagd werd om te rugstorting van te veel betaald salaris. Dit verzoek heeft, naar uit de discussies in den Raad is gebleken, den indruk ge wekt alsof de finantiën der school niet in orde zouden zijn. Spr. heeft zich dit nogal aangetrokken en wil hierbij dan ook gaarne verklaren, dat do finantiën der school volkomen gezond zijn en aan de administratie niets mankeert. Hij zal dan ook gaarne elk onderzoek waardeeren, en neemt iedere verantwoording voor zijn rekening. De heer D e J o n g begrijpt dit niet; er is toch niemand, die hieromtrent eenigen twijfel koestert. De heer K a s t e 1 ij n wil liever niet dieper op de zaak ingaan, maar vond die zeer onaangenaam. De heer De Jong vraagt of er voor den betrokken conciërge geen mouw aan te passen is. De heer K a s t e 1 ij n zegt, dat hy zoo billijk mogelijk behandeld is, ware het be stuur niet zoo lankmoedig geweest, dan zou de zaak wellicht funeste gevolgen voor den betrokkene hebben gehad. We zyn hem in alle opzichten ter wille geweest, o. a. door de terugstortingen op langen termijn te stellen. Aangezien niemand meer het woord verlangt, wordt de vergadering, waarbij Je wethouder van Onderwijs tegenwoordig was, gesloten. „TOONKUNST UITVOERING. Oratorium „Judas Maccabaus". Wij hebben reeds melding gemaakt van de opvoering, welke het Departement dei- Maatschappij ter Bevordering der Toon kunst hier ter stede voorbereid, en medegedeeld, dat zal worden opgevoerd Handel's beroemd oratorium „Judas Mac cabaus". Deze opvoering geschiedt op Maandag en Dinsdag 21 en 22 dezer in de Nieuwe Kerk, Weststraat, welk kerkge bouw geheel wordt verwarmd. De bezet ting van het orkest geschiedt volledig volgens de bedoelingen van den compo nist. Betreffende de solisten, die daarin zul len optreden, laten wij hier eenige der algemeen zeer gunstige beoordeelingen volgen: Omtrent de sopraan-zangeres Ankie van Wickevoort Crommelin laat zich de recensent van „Het Vaderland" als volgt uit: Mevrouw van Wickevoort Crjm- melin wordt een heldere hooge orato rium-sopraan, waar ons land trotsch op kan worden. De klank is voortreffelijk, rustig, rein en zeker en mild-mensche- lijk bewogen, met iets heel sympatliiek- ongerepts van eenvoud. „Prov. Gron. Crt.": Medewerking verleende mevrouw Ankie van Wickevoort Crommelin, die met benijdenswaardige gemak de hooge bes, c, d of e (drie-gestreept) de zaal inzingt. Deze zangeres heeft voor alles een prachtige zuivere sopraan. Zij weet het publiek door haar hijkans ongerep- ten zang te boeien. Bovendien mocht deze zangeres een warme aanbeveling ontvangen van den dirigent der „Kurhaus"-concerten, Cor Schüricht. Van den Baarnschen tenor, Kees Smul ders, wordt gezegd: „Dagblad van Rotterdam": Kees Smulders heeft de partij van den heilige, vrijwel onvoorbereid, verre boven het verdienstelijke gezongen, met uitnemend begrip van den aard dezer muziek, met volle, geestelijke overgave en altijd treffende, dikwijls zelfs ont roerende expressie. „Nieuwe Rotterdamsche Courant": Verrassend goed is de tenor Kees Smulders voor den dag gekomen. Zijn tenorgeluid wekte sympathie, evenzeer als de toewijding, welke hij zijn partij gaf en dit moet te hooger gewaardeerd worden, omdat Smulders vrij onvoorbe reid optrad voor den ongesteld gewor den collega Louis van Tulder. Na de voortreffelijk gezongen „Cantique" is Smulders met veel applaus onderschei den. Door ongesteldheid van den aanvanke lijk geëngageerden bariton, Joh. Nelis- sen, is deze vervangen door den bariton Dick Weiman, Amsterdam. In ons vol gend nummer zullen wij omtrent dezen zanger nog een en ander mededeeleh. AFSCHAFFING VAN DE KERMIS? Adres van den Helderschen middenstand om de kermis te handhaven. In antwoord op het schrijven van het gemeentebestuur aan het Bestuur der Middenstandsvereen. „Den Helder" inzake het door haar in te nemen standpunt om ten aanzien van de al of niet hand having der kermis, is het volgend schrij ven met memorie van toelichting aan het bestuur der gemeente gezonden: Middenstaudsver. „Den Helder". Den Helder, 11 December 1931. Het Gemeente Bestuur van Den Helder. In dank ontvingen wij Uw schrijven d.d. 3 December j.1., en willen gaarne ge- bruik maken van de gelegenheid, die U ons geboden hebt, onze meening over af- j schaffing van de kermis kenbaar te maken. Het bestuur onzer vereeniging heeft voor dat doel een algemeene vergadering 1 uitgeschreven, waarin met bijna alge meene stemmen aangenomen werd U te verzoeken niet mede te willen werken aan de afschaffing der kermis. De algemeene meening In genoemde vergadering was, dat het opheffen derj kermis niet bevorderlijk zou zijn voor den economischen bloei der Gemeente. In de hierbij gevoegde memorie van toe lichting zij het ons vergund, dit nader toe te lichtén. Namens het Bestuur, De Voorzitter: Van Willigen. De Secretaris: Delgorge Jr. Middenstandsver. „Den Helder" I Memorie van Toelichting be- hoorende bij het adres betreffen-! de Afschaffing der Kermis. In de AlgemeeneVergadering der Mid- denstandsvereeniging „Den Helder" werd, hoofdzakelijk het eventueel verdwijnen; van de kermis bezien in het economisch belang der Gemeente. Over het alge meen werden door de aanwezigen geen directe persoonlijke belangen bij het voortbestaan gemoeid, zoodat deze uit spraak niet te beschouwen is als een uiting van persoonlijke belangen. Het is voor de neringdoenden in onze Gemeente van het grootste belang, alles wat de bewoners van onze omgeving tct ons kan trekken, te bevorderen. Tot dit doel werkt zeer zeker de kermis mede. De kermis heeft voor de bewoners onzer omgeving een aantrekkingskracht, die zich in geen geval Iaat onderdrukken. Wanneer onze Gemeente deze gelegen heid niet meer zal bieden, zullen de andere gemeenten in onze omgeving zeer zeker dankbaar gebruik maken van deze gelegenheid om hun debiet te vergroo- ten. Ook onder de bewoners onzer ge meente, vooral onder tijdelijke bewoners (Marine schepelingen) zijn aanhangers van de genoegens, welke de kermis biedt, en die elders gezocht zullen worden, als het hier niet meer geboden wordt. Uit de resp. adressen aan den Raad is reeds komen vast te staan, dat het voor vele bedrijven een verlies zou zijn, wat weer indirect van invloed zal zijn op de inkomsten onzer Gemeente. Het aantal inwoners onzer Gemeente breidt zich de laatste jaren niet noemens waard uit. Wil het Gemeentebestuur van al onze Ziet onze Étalages. "QsïsJU-, Inning van belastingen volgens een aan de tijdsomstandigheden aangeoaste methode. („Götz"). medewerken het aantal inwoners uit te breiden, dan zal zij zeker verplicht zijn, het belasting-cijfer zoo laag mogelijk te houden, en zullen de directe en indirecte inkomsten uit de kermis verkregen, hun steentje bijdragen, dit belastingcijfer te verlagen. Redenen, waarom onze vereeniging U beleefd in overweging wil geven, niet over te gaan tot afschaffing der kermis. KERSTFEEST VOOR HET LEGER DES HEILS. Het is niet de meest gunstige tijd om een beroep te doen op het publiek voor een gave voor het Kerstfeest van het Leger des Heils. Toch meenen wij met alle vrijmoedigheid het koopen van een hulsttakje, dat morgen door de Heils soldaten zal worden aangeboden, te mo gen aanbevelen. Het Leger des Heils komt onder de armsten van de armen en deze instelling bereikt menschen, die door an dere instellingen van liefdadigheid niet worden bereikt. En dan het Kerstfeest van het Leger. Ongeveer honderd werkloozen denkt men dezen keer met een Kerstgave te verblijden en aan bijna vijhonderd kin deren zal een feest worden bereid. En daarvoor is geld noodig. Weigert dus niet een hulsttakje te koopen en verzuimt ook niet uw bijdrage te storten in de kerst- potten, die Zaterdag 21 en Maandag 23 December op de bekende plaatsen in onze stad zullen worden neergezet. U weet, vele kleintjesen uw geld is aan het Leger des Heils goed besteed. CONCERT „KUNST AAN HET VOLK". Betreffende den bariton-solist Luc. Louman, die medewerken zal aan het a.s. concert van „Kunst aan het Volk", op Dinsdag 22 Dec„ werden o.a. de volgende beoordeelingen gepubliceerd. „Leidsch Dagblad": Lest best; de bariton Luc Louman uit Haarlem, geluid met zeer moqien, donkeren metaalglans, vol en nobel van klank en zeer goede draagkracht. „Nieuwe Leidsche Courant": Tenslotte noe men we den bariton Louman in Haarlem: een prachtig diep en vol geluid, goed geschoold. In „Die Wulpurgimacht" (Mendelsohn) kon hij de volle schoonheid van zijn stemmiddelen ontplooien". „Haarlem's Dagblad": Momenten van inner lijk beleefde muzikaliteit gaf ons het zingen van den heer Luc Louman. De zanger be schikt over een volumeuzen bariton. Hoe hij zijn stem in het „voix mixte" als Andeaszius weet te benutten, toonde hij het best in de aria uit „Elias" (Mendelssohn). G. J. Kalt. „Haarlem's Dagblad. De Stadseditie": De heeren Jos. de'Clerck (viool), Luc. Louman (bariton) en Jac. Zwaan (orgel) vormden te zamen een muzikaal klaverblad, dat den avond op artistieke wijze vulde. En vraagt gij welk blaadje onder de loupe het meest in mijn smaak viel, dan was het dat avn deq zanger, die ons door zijn muzikale wijze van zingen en warme voordracht inderdaad heeft vastge houden en geboeid." K. H. Kerkhoff. „Algemeen Handelsblad": Een afzonderlijke vermelding voor den zeer begaafden bas- bariton, die zijn soli opvallend goed van mu zikaliteit en zangtechniek gaf. Casper Höwelcr. „Nieuwe Haarlemmer Crt.": De bariton ont wikkelde een brillant geluid. Een stormach tig opplaus hadden bariton en begeleiders in ontvangst te nemen. KERSTUITVOERING „UALLELUJA". De Geref. Zangvereeniging „Halleluja" hoopt, onder leiding van haar dirigent, Joh. F. Asma, op Woensdag 23 Dec. a.s., des avonds 8 u. 15 een Kerstuitvoering te geven in de Geref. Kerk, Julianapark. Welwillende medewerking is voor dien avond verkregen van mej. Anny Riek- wel, sopraan en den heer Th. Ramler, bariton, die beiden solo's en een duet. zul len zingen. Verder zal de heer P. van Dalen, Da Costa's hymne „God met ons" declameeren. De zangvereeniging zelve zingt Kerst liederen en o.m. een Kerst-Cantate van Mart. Schuil, henevens het „Zegekoor" uit „Judas Maccabaus" van Handel. Feike Asma heeft de orgelbespeling op zich genomen. Een en ander belooft een mooie, afwis selende avond, die bedoeld is als inleiding tot het Kerstfeest. Verdere bijzonderheden zullen bereids in dit blad per advertentie worden be kend gemaakt. VISSCHERS VEREENIG ING „SAMENWERKING". Zaterdag j.1. werd in het Onthouders koffiehuis, Bassingracht, een algemeene ledenvergadering gehouden van do Hel dersche visschersver. «Samenwerking». Deze zeer druk bezochte vergadering werd geopend door den heer Joh. W. Stevenson, die zijn blijdschap uitsprak over den groei der jonge vereeni i g, nu reeds tellende 88 leden en die de hoop uitspreekt, dat binnen korten tijd niet één visscher zal worden gemist. t Is gebleken hoe noodig deze orga nisatie is en de voordeelen van de ver eeniging blijken dagelijks. Dienzelfden morgen werd in dezelfde lokaliteit een gecombineerde vergadering gehouden van vier visschersvereenigingen over een kuilverbod en tot een gezamenlijke actie besloten. Eendrachtig optreden,eendrachtig strij den voor elkanders belangen geeft on getwijfeld succes, al zal het ook niet al tijd zoo uitvallen als we ons hadden voor gesteld. Daarom samenwerking onderling, samenwerking met andere vereenigingen om het doel na te streven, dat we ons voor oogen hebben gesteld. Allen die straks zulen geven Aan het Crisiscomité Moeten 't een en ander weten: 'k Deel het hun hieronder mee. Wat gij daaraan ook zult geven, In natura of in geld, Is bestemd voor al diegenen, Die door crisis zijn gekweld. Geeft zooveel als gij kunt missen, Al is het een slechte tijd: Maar gij moet het niet ontnemen Anderer liefdadigheid! Ook niet geven van de gave Die 't misdeelde kind gij gaf, Dan helpt gij het een opbouwen, j Maar het andere breekt gij af. I Als gij geeft van de bedragen, Die anders daarheen zouden gaan, Dan zou door de eene crisis Weer een andere ontstaan. WALBOOM 4, Na de notulen kwam aan de orde het vaststellen van Statuten en Huishoude lijk reglement, die te meer noodig zijn, omdat de vereeniging de Koninklijke goedkeuring zal aanvragen. De concepten werden artikels gewijze behandeld en goedgekeurd. Vervolgens ging men over tot verkie zing van een definitief bestuur, daar de i leiding tot nog toe had berust in handen t van een voorloopig bestuur. Met alge meene stemmen werd de heer Joh. W. Stevenson tot voorzitter-administrateur benoemd, die een zoo eensgezinde uit- I spraak, als uit deze stemming bleek, niet 1 had verwacht, daar hij meende dat dezen avond zijn taak afgedaan zou zijn. I Een uitslag als deze kon en mocht hij niet naast zich neerleggen en hij nam de benoeming aan. Als overige bestuursleden werden ge kozen de heeren T. Sluiter, C. Herkemey, A. Rotgans en A. v. d. Ree. Nadat in de rondvraag nog gesproken was over waterlevering en pufregeling, werd de vergadering gesloten door den voorzitter. Er is, evenals verleden jaar, weer toe- nemende belangstelling vanuit Volendam, Amsterdam, Bunschoten poogt men hier bot te koopen. Helaas zijn de vangsten gering, zoodat aan de vraag niet kan wor den voldaan. De prijs blijft daardoor hoog en er wordt van 40 tot 45 cent per kilo besteed. Zelfs wordt al prijs geboden voor nog te vangen bot. hetgeen voldoende be wijst, dat er ruime vraag is. De vangsten verschillen wel veel met verleden jaar, toen, door de garnalenvis- schrs, op Texelstroom eveneens flinke hoeveelheden bot werden gevangen. Nu echter vertoont zich daar nog weinig bot en ook op de droogten is heden weinig vangst. Met zekere spanning wordt uitgezien naar het zich vertoonen van bot in de vischwateren. zooals dat verleden jaar het geval was, want deze vischsoort kan schijnbaar thans het best prijs houdend. Vermoedelijk is dat toe te schrijven aan de voorkeur voor bot van de Amsterdam mers, tot dusverre hun heerlijke vette bot I wisten te betrekken uit het Zuiderzee- I gebied. Deze voorkeur voor bot is de ge heide Amsterdammers nog niet kwijt en I bot blijft voor hem een gewild visch- gerecht, waarvoor hij wel een paar centen over heeft. Toch schijnt de platvisch thans ook nog wel prijs te doen. Eén der kotters sloeg zijn verleden week gevangen voorraad af en kon aan den afslag daarvoor behoor lijke prijs maken. De andere kotters ver- j voerden hun visch per vrachtauto naar I IJmuiden. Garnalenvangst is er weinig en prijs f kan er niet worden gemaakt. Veronder steld mag worden, dat de schuiten van om de Zuid dit seizoen hier niet heen zul len komen. Dat is wel een groot verschil met verleden jaar, toen onze haven bijna geen voldoende ligplaats bood voor de talrijke vaartuigen. Welk een andere tijd! Thans lijdt de geheele visscherij onder de beperkende maatregelen van den in voer in het buitenland en het zal ook voor den visscher waarschijnlijk een moeilijke winter worden. WATERSPORTVEREEXIGING „H. W. N.". Onze plaatselijke watersportvereniging »H. W. N.» hield j.1. Vrijdag haar jaar vergadering in het Kegelhuis. De voorzitter, de heer Coolhaas, opende de vergadering, waarna de notulen van de vorige vergadering werden voorge lezen en goedgekeurd. Daarna kwam het jaarverslag aan de beurt, waaraan wij het volgende ontleenen. Het aantal leden bedroeg in 1930 40, ter wijl het ledental in 1931 netto met drie vermeerderde. Het aantal donateurs ver meerderde met één. De nieuwe leden die zich aanmelden, zijn meestal in het bezit van een cano, zoodat er behoefte is ontstaan aan een nieuwe bergruimte voor deze scheepjes, wat weer een flinke uitgave zal vorderen. Het jaarverslag spreekt met waardee- ring over den havenknecht, den heer Luppers, door wiens werkzaamheden de haven in uitstekenden staat bleef. Verder releveert het den openingstocht op Hemel vaartsdag welke een minder gunstig ver loop had, waartegenover weer staat dat de wedstrijden op het Kuitje een goed succes waren. De mislukking van den openingstocht is alleen aan den harden wind, die dien dag woei, toe te schrijven. Betreffende het flnantieele verslag het volgende. Dat laat een optimistischen toon hooren. De penningmeester consta teert tot zyn genoegen, dat in dezen tijd van crisis de flnantieën er betrekkelijk goed voorstaan. Weliswaar is er nog een flinke schuld, doch dit is voor een jonge vereeniging niet zoo erg. In het afge- loopen jaar is de schuldenlast met 25 pot. verlaagd. Dit resultaat werd verkregen door de inleggelden van de nieuwe leden en door de gestorte havengelden van be zoekers uit andere plaatsen. Het totaal bezit in kas en op de bank is f 69.04, terwijl nog verschuldigd is een bedrag van f 1209.62. Bij de bestuursverkiezing werd het ge-

Heldersche Courant | 1931 | | pagina 5