STERDAMSCHEk BRIEVEN SOTO DE PRAATJE geklopte eiwit. Dit eenvoudige beslag gieten wij over de appels, dat door de hitte van den oven vanzelf verdeeld wordt, waarna wij de taart bij niet te groote hitte ongeveer drie kwartier a één uur bakken. We kloppen 3 dl room stijf en mengen door de helft een paar druppels plantenrood. Is de taart ge heel en al bekoeld, dan spuiten wij met witte slagroom strepen, naar het mid den toeloopend, waar een roset van rose room komt. Om den buitenrand komen kleine rose rozetjes, terwijl wij verder onze eigen fantasie laten gaan om mot de overgebleven room verdere versieringen aan te brengen, hier en daar een geconfijte kersje tusschen de rozetjes room en een zilver dragée geven ons een aardige taart, die ons heel wat goedkooper uitkomt, dan van den banketbakker. Tenslotte nog even de Kerststol, die wij natuurlijk heel graag zelf zullen bakken. Kerststol. 500 gram bloem, 50 gram gist, 2 eieren, zout, 100 gram basterdsuiker, 175 gram boter, 250 gram sunmaid rozijnen, 50 gram amandelen, 1 dl lau we melk. We doen de bloem in de pan, lossen de gist met wat suiker in de lauwe melk op, doen dit in het midden van de bloem, waarin wij een kuiltje maakten, mengen er wat van de omringende bloem doorheen en laten het daarna ongeveer 20 minuten op een warm plaatsje staan, daarna kneden we het met de eieren, de melk, de weekge- maakte boter en het zout (met de han den) tot een soepele elastische bal, zoo lang tot het deeg van de pan loslaat, doch minstens 10 minuten, waarna de rozijnen en de gepelde gehakte aman delen er door komen en wij het deeg minstens 1V2 uur bij de kachel laten rijzen. Het bakblik vetten wij in en bestui ven het met bloem, het deeg wordt nog eens goed doorgeweekt en eenige ma len heen en weer geslagen, dan vor men wij er een dikke rondeplak van, die aan den voorkant dunner uitloopt. We bestrijken deze deeglap met water en vouwen ze dicht, waarna ze op het bakblik nog een half uur moet narijzen en daarna in den oven gebakken wordt. Is de stol gaar, d.w.z. komt een brei naald er geheel droog uit, dan halen wij het brood uit den oven, bestrijken het nog warm met boter en bestuiven het met een dikke laag poedersuiker. Ik hoop, dat onze lezeressen keus kunnen maken uit de gegeven recep ten, aan andere verlangens zal ik nog gaarne op verzoek tegemoetkomen, ter wijl ik U allen een vroolijk en geluk kig Kerstfeest toewensch. de Redactrice „Onze Keuken". Hofzichtlaan 4, Ben Haag. (Nadruk verboden). den, waardoor de buiging van den arm eenigszins aan den vorm van een me loen deed denken. De zeer lange japon wordt in Parijs slechts voor avond- of officieele toilet ten gedragen en wel in velvet, velours chiffon, crêpe satin en crêpe georgette gecombineerd met kant. Men draagt deze japonnen bij huwelijken zoowel als bij recepties voor schouwburgbe zoek en aan diners. Wij woonden onlangs het huwelijk bij van een der dochters van een be kend mode-ontwerper en zagen ver schillende met kant gecombineerde ja ponnen dragen door de bruidsmeisjes. De bruidsmoeder droeg een japon, die tot op de voeten reikte en was gemaakt van goudkant met hoogen hals en lan ge mouwen, afgezet met smaragdgroen zijdefluweel, waarvan de hoed in toquemodel eveneens gemaakt was. Een der andere bruidsgasten droeg een japon van grijs velours chiffon met ingerimpelden rok, die even boven den grond kwam, terwijl wij verder vele gasten japonnen zagen dragen, die tot de enkels reikten, sommige in zwart, andere in groen of bruin fluweel, met gepofte mouwen óf aan boven- óf aan onderarm. Allen droegen bijpassende hoeden of toques met aigrettes of an- ndere chique garneering. Deze nieuwe japonnen gaven de draagsters een ze kere waardigheid, die geheel en al in overeenstemming was met de plechtige gelegenheid. (Nadruk verboden). Kinder Ondergoed. Wanneer wij het ondergoed onzer kinderen gaan aanvullen, dan moeten wij er vooral rekening mee houden, dat het eenvoudig en soliede, zoowel wat vorm als garneering betreft. Een paar smalle plooitjes, open randjes of een gehaakt kantje, meer vraagt het kinderondergoed niet. Voor kleine meisjes kiest men rose toile de soie of batist, hetgeen niet onpractischer is dan wit en heel lief staat, vooral met ajour bewerkt. De onderjurkjes zijn miniatuurtjes van die der dames, alleen zullen de drmsgaten iets wijder moeten worden uitgeknipt, om de kleinen meer bewegingsvrijheid te geven. Kiest men om practische redenen 's winters wel flanel voor onderklee- ding, dan overtuige men zich bij den aankoop, dat het krimpvrij is, om niet tot de onaangename ontdekking te komen, dat na het eerste wasschen het stuk aanmerkelijk gekrompen is, niet tegenstaande het met zorg behandeld werd. 's Nachts zijn pyama's te verkiezen boven nachthemden, daar de pyama- broeken de beentjes meer omsluiten. Men heeft tegenwoordig alleraardigst gebloemde cretonne en dit flanel, dat met een effen kraagje en manchetten wordt gegarneerd, terwijl een paar zakjes op zijde van het jasje bij de kleinen zeer in den smaak valt. Het broekje krijgt 10 cm van den onder- zoom een beleg; aan den bovenkant daarvan worden 2 nesselgaten gemaakt, waardoor een bandje wordt geregen, zoodat het broekje dichtgehaald kan worden en om het enkeltje sluit; de strook valt dan juist op het voetje. (Nadruk verboden). PARIJSCHE MODENIEUWTJES. Het is nog niet zoo héél lang geleden, dat de goedgekleede vrouw een garde robe had, die slechts uit sportieve avondjaponnen bestond. Dit is echter veranderd. Langzamerhand is de mid dagjapon weer naar voren gekomen en heeft nu een plaats verworven, waar van zij zich voorloopig niet zal laten verdringen. Men ziet het type dezer eenvoudige en toch gekleede japon meestal in don kere tinten, soms met een klein werkje voor den middag, terwijl men voor bridge, tea's of avondvisites japonnen met een bontgarneering kiest of wel zwarte japonnen met wit wollen kant stof gecombineerd. Voor meer gekleede japonnen kiest men velours of crêpe satin, in één tint of wel twee tinten gecombineerd; veelal ziet men b.v. zwart fluweelen japon nen, waarop een shawl van mosgroene zijde is gedrapeerd, hetgeen zeer flat teus staat. De japon heeft een punt- hals, terwijl de shawl onderaan de hals uitsnijding een losse strik heeft, gaat zij om den hals aan de linkerzijde recht naar beneden en wordt onder de cein tuur doorgehaald. Dit jaar staat in het teeken der flu weelmode en wel gecombineerd met wit bont. Zoo zagen wij een buitengewoon elegante zwartfluweelen japon, die een plastron had van wit bont, terwijl de gladde ondermouw, die aan den elle boog vrij wijd viel, eveneens van wit bont gemaakt was en de zwartfluweelen bo-wnmoirw geheel strak was gehou De twee lampen. We mogen dan al, volgens sommi gen, naar het woord door Minister De Geer destijds bü de indiening dei- Rij ksbegrooting gesproken, in den mist rijden inzake de openbare finan ciën, er zijn er, op het gebied van or.ze gemeentelijke financiën, daaren tegen anderen, die overtuigd zijn door dien mist niet te kunnen heen blikken en aan den einder wel degelijk een open verschiet ontwaren. Het is alleen maar jammer, dat die „anderen" in twee, scherp gescheiden, kampen ver deeld zijn, die ieder in een volmaakt tegenovergestelde richting kijken! Het eene kamp, grootendeels bestaande uit Vryheidsbonders en Christelyk-Histo- rischen, met de heeren Walrave Bois- sevain en Ter Haar als voornaamste woordvoerders, zien de uitkomst in de richting van een ingrijpende en zoo snel mogelijk in te zetten verlaging der ge meentelijke loonen en salarissen en dei- uitgaven voor velerlei, volgens hen, veel te hoog opgevoerde uitgaven voor al lerhande gemeentelijk-sociale voorzie ningen. Reeds voor den aanvang der Begrootingsdebatten in den Raad, heeft dit kamp van zijn standpunt en zijn kijk krachtdadig getuigenis afgelegd in het openbaar, o.a. in een vergadering in het American Hotel, die heel wat stof heeft opgeworpen, omdat daar verklaard werd, dat, mochten de gemeentebestuur ders niet ook in de aangeduide rich ting willen kijken en gaan handelen, het oogenblik naderde waarop de banken en andere groote geldschieters geen cent nieuw crediet meer aan de gemeenten, in de eerste plaats niet aan Amsterdam, zouden verstrek ken. Wèl bleek daarna, bij de behande ling van de begrooting op het Prinsen hof, dit kamp niet meer zoo krachtig en dreigend in een officieele vergaderzaal te willen spreken, maar aiet zoodra liepen deze debatten op hun eind, of in een vergadering buiten de Raadzaal, dit keer in Parkzicht, werd de cam pagne wederom voortgezet en werd o. m. de boeman van de inflatie ten tooneele gevoerd met behulp van een oud 1000 mark biljet, dat, vrijwel waardeloos, als afschrikwekkend voorbeeld werd omhoog gehouden! Hulptroepen kreeg dit kamp dan nog door middel van een vergadering van de Mij. van Nijverheid, waar mr. Zimmerman eenzelfde stand punt verdedigde en geprezen werd als een „man, die in dezen verwarden tijd, tenminste wist wat hij wilde".... Hoewel het andere kamp, waarvan de leiding voornamelijk bij de S.D.A.P.- sche voormannen berust, bij de be grootingsdebatten in den Raad flank stelling had genomen en, ook van een volkomen neutraal en objectief standpunt af beschouwd mag dit wel gezegd worden, flink stand had ge houden, kreeg een deel van het pu bliek toch den indruk, dat er daar, in dat andere kamp, toch misschien wel iets minder overtuiging van eigen goed recht, van een kijken in de goede richting, leefde dan in het eerste. Men miste, tot nu toe, in dit tweede kamp de activiteit in het openbaar, die kon opwegen tegen de activiteit dei- tegenstanders. Thans heeft men dien achterstand ingehaald.' In een, door de Federatie A'dam der S.D.A.P. in „Bellevue" be legde, zeer druk bezochte, vergadering hebben nu ook de verdedigers van het gemeentelijk financieel beleid, zooals dat de laatste jaren door wethouder Wi- baut gevoerd werd en zooals het door wethouder Polak thans, zij het dan ook met wegknipping van wat overtol lige franje, bijwijze van bezuinigings maatregel, wordt voortgezet, reke ning en verantwoording afgelegd van hun standpunt, hun kijk, in de eerste plaats van hun crisis-kijk, en blijk gegeven, dat er, ook onder hen mannen zijn, „die weten wat zij willen". Mr. Van den Bergh, die als eerste uiteen zijn opvatting van de huidige spreker optrad, zette nog eens uitvoerig crisis, die volgens hem een afzet- crisis en een rijkdoms (te groote pro ductie-) crisis is en allerminst een armoe-crisis. Hadde men enkele jaren geleden, toen de winsten uit de bedrij ven ruim vloeiden, die winsten niet be steed aan een ongerechtvaardigde pro ductie-vermeerdering, maar aan een verhooging der loonen en salarissen, danzaten wij nu niet in de malaise. En, willen we er nu uitkomen, dan zou eerder, ook nu nog, een dergelijke ver hooging dan een verlaging helpen; het minste wat men doen kan is het be staande peil te handhaven. Wethouder Polak, de tweede spreker, wel verre van zich als beheerder der gemeentelijke schatkist, door de tijdsomstandigheden in het nauw gedreven te voelen, verklaarde, dat hij zich nog nooit zoo gelukkig had gevoeld als den laatsten tijd, nu hii de nalatenschap van wet houder Wibaut te verdedigen en te be- heeren had! Ook hij bepleitte handha ving van de hoofdstedelijke sociale voorzieningen en loonen en verklaarde de onrust, die onder het beleggend pu bliek den laatsten tijd ten aanzien van de gemeentelijke obligaties hier en daar aan den dag was getreden, uitsluitend als een gevolg van de, door het kamp der tegenstanders verrichte manoeu vres. Naar waarheid cn werkelijkneid 'u-i11 aitl, zeide hij, financieel nog altyd zoo gezond als een visch. En te genover de dreiging van de groote geld gevers stelde hü: als ik de 20 mil!io<m extra, dae ik in 1932 noodig seb ni kryg. - treed ik oogenblikkelük 'af begeef mij in de oppositie en verkZ de tegen party verantwoordelijk voor den, dan opgeroepen, toestand Ik onthoud mij hier ten eenenmale van critiek op de wyze waarop men in beide kampen tlians de troepen inVi. vechtsorde heeft opgesteld. En pIw slechts een, zoo beknopt en duidelijk mogelijk, verslag van de formatie aan beide zijden. Vermeldenswaard is alleen nog de hulde, die wethouder Polak niet naliet aan burgemeester De Vlugt, zoowel als aan Minister De Geer te brengen. De eerste had hem, zeide hij, in de afge- loopen moeilijke weken met het werk „trouw terzijde gestaan en zich een Amsterdamsch burgemeester in den wa. ren zin des woords getoond", en de tweede had in zijn onderhandelingen met de gemeente „volkomen correct en als een waar gentleman gehandeld". Wrijving allerwege. Erkenning van verdiensten over en weer, teekenen van goede samen werking, daar doen wy anders in deze dagen niet véél aan! Het gaatr vrij wel overal hard tegen hard en er ont staan telkens weer wrijvingen, ook daar waar men dit wel in de allerlaatste plaats verwachten zou! Onder de werk- loozen die moeten stempelen, is onder ling wrijving door toedoen van een groep stempel-stakers, die hun wél- stempelende collega's bij de stempel lokalen lastig vallen. Onder de acteurs, die gezamenlijk lijden onder de tooneel- malaise en de financieele nooden waar in het Ned. Tooneel verkeert, is even eens wrijving, door toedoen van een aantal z.g. eerste-plans spelers, die huu eigen artistieke ijdelheid en eerzucht verre stellen boven de onderlinge soli dariteit en die, door middel van een, in staat van wording verkeerende organi satie van „prominenten", als splijtzwam trachten op te treden. En tenslotte, en hiérop doelde ik in het bovenstaande met die „allerlaatste plaats", is er zelfs wrijving in die, anders zoo vreed zame en genoegelijk-sportieve gelede ren der Amsterdamschehengelaars, die in opstand kwamen tegen het Be stuur van hun Bond. omdat het, vol gens hen, een visch-water gepacht had, waarin hun dobbers geen „schijn van bewijs" vertoonden, dat er werkelijk iets te vangen viel! Alleen door een aanschouwelijke les, met behulp van een zegen, waarbij een grooten buit aan water-bewoners getoond werd, vermocht dat Bestuur de hengelaars opstandigheid tot bedaren te brengenl Jammer, dat op andere gebieden der gelijke overtuigende aanschouwelijke lessen niet ook altijd zoo eenvoudig en zoo schielijk gegeven kunnen worden! De nieuwe Schouwburg-kwestie. Zoo kan men b.v. vreezen, dat de aan schouwelijke les, waaruit te leeren valt, dat op het oogenblik en zelfs binnen afzienbaren tijd, een nieuwe schouw burg voor Amsterdam niet alleen niet noodzakelijk, maar zelfs eenon ding, zoowel in financieel als in andere opzichten, zou zijn, gehouden zal moeten worden ten koste van veel tyd- en nog meer geld-verspilling. Ik heo een vorigen keer, naar aanleiding van het onlangs verschenen rapport der z.g. Schouwburg-oommissie, waarbij weder- l-> rv1 om een schouwburggebouw op het vrill Ks\/xi "vu Museumterrein, bevattende twee zalen, annex winkels, restaurants, woonruim ten, enz. wordt aanbevolen, al eens van deze vrees gewaagd. Intusschen is thans de situatie ietwat veranderd en behoeft die vrees althans niet meer in dié mate te gelden. Het bleek namelijk dezer dagen, dat de S.D.A.P., die tot nu toe onder de propagandisten van een dergeliiken Museum-schouwburg- bouw kon gerekend worden, ten de zen „overstag" ging. Men is blijkbaar, ook in de roode ge lederen, tot de overtuiging gekomen, dat het „thans in de hoogste mate on verantwoordelijk wezen zou om gelden voor theaterbouw (hetzij dan voor dien Museumschouwburg, hetzy voor den z.g. Koopman-schouwburg op het Belle- vue-terrein) uit de gemeentekas be schikbaar te stellen, of deze kas ook maar de minste risico te laten beloopen, terwijl de ensembles van hun kant al lerminst bewijzen, dat zij eventueel aan te wenden kapitaal zouden verdienen". Een nieuwe groote schouwburg, heet het dan verder, naast de be- staanden, brengt in allerlei opzicht groot ongerief, terwy'1 wij daar tegen over geen enkel bewijs vinden voor het nut van zulk een stichting, tenzij f}9 architectonische fraaiigheid. Er zÜ" vele andere dingen die te Amsterda"1 voorrang van behandeling boven het

Heldersche Courant | 1931 | | pagina 16