,,W"K- HET BINNENHOF OP EN OM Steun aan den land- en tuinbouw. Credieten aan bollenkweekers en tuinders Wegenfonds. - Kasbehoeften gemeenten. Regeling van den uitvoer. - Onderwijs. - Verkooping. - Tarief. - Ecoo. Voor lichting. I onderhavige punt eischen, zoo spoedig de loop der zaken weer eenigszins nor maal mag wezen Verstandige woorden, die, naar wij hopen, na rustige overweging, ook nog door andere ex-voorstanders van den „Museumschouwburg" zullen onder schreven worden! De a.s. zomerfeesten. Over de feesten die in den komenden zomer ter gelegenheid van de herden king van het 800-jarig bestaan der Am- sterdamsche Universiteit zullen geor ganiseerd worden, schreef ik óók al eens. Vanwege het gemeentebestuur werd aan het begin van dit jaar een commissie ingesteld, die zich, naast de studenten-organisaties, met het in el kaar zetten van het feest-programma zou belasten. Die commissie kwam thans met haar arbeid gereed en het blijkt, dat zij daarbij vérder heeft ge keken dan dit speciale punt van een Hoogeschool-festijn. Men moet, volgens haar, in wat er dan in 1982 te doen zal zijn, een eerste poging zien om te ko men tot een serie zomerfeesten, zooals die ook regelmatig in buitenlandsche steden paats hebben. Ook met het oog op de tijdsomstandigheden heeft men er zich, dezen eersten keer, toe bepaald „verschillende kunstuitingen, die tóch, zij het dan op andere tijdstippen, zou den plaats hebben mi die voor het bui tenland aantrekkelijk kunnen worden geacht, samen te brengen in één ver band". Voor dit, aldus geconcentreerde programma (een Rembrandt-tentoon- stelling, een moderne kunst dito, een serie concerten onder Mengelberg, een aantal Wagneruitvoeringen on der Monteux, openlucht-voorstellin gen op Frankendael, een Holland- schen en Javaanschen dansavond in den Stadsschouwburg) zal In Europa en Amerika een intensieve propagan da- worden gevoerd, met de bedoeling om, behalve buitenlandsche gedelegeer den, die reeds uit hoofde van het Uni versiteitsjubileum zullen komen, een zoo groot mogelijk aantal vreemdelin gen tot een bezoek aan Amsterdam aan te moedigen. De studenten zelf, die dezen keer dan in het bijzonder bij deze hoofd stedelijke zomerfeesten betrokken zijn, zullen daarenboven een openlucht-spel van dr. Andrée Jolles opvoeren op het Paleis voor Volksvlijt-terrein. KRONIEK De agrarische bespiegelingen in ons Lagerhuis hebben voonoopig een eind genomen. Veel gioednieuws heeft de ministerieele rede van j.L Dinsdagmid dag niet opgeleverd. Vóór ik tot de be spreking daarvan overga, wil ik eerst even wijzen op de goedkeuring van de suppletoire begrooting van Binnenl. Zaken en Landbouw, die vooral van be lang is door den post van 2.4 millioen voor steun aan den veenkolonialen landbouw (aardappelteelt) in den vorm van een toeslag van 30 cents per hl van 70 pet. van den oogst; voorts was aan deze begrooting verbonden een post van 50.000 voor rentelooze voorschot ten ten behoeve van den bloembollen teelt te Breezand en een post van 700.000 eveneens voor rentelooze voorschotten ten behoeve van den groven tuinbouw in Noord-Holland (West-Friesland). Der Regeering werd in de Kamer van verschillende zijden dank gebracht voor hetgeen zij hier voorstelde. Voor al kwam die van R.-K. zijde tot uiting. In de Linksche sfeer was men echter niet tevreden. De soc.-dem. Duys, ge steund door den vrijz.-dem. Oud, voer de het pleit voor verderstrekkende maatregelen. Hij diende niet minder dan drie moties in! De eerste vroeg ook steun aan den tuinbouw in Ken- flemerland, de tweede directe steunver lening naast credietverleening; de der de verlangde dat de gemeenten in plaats van 30 pet. slechts 10 pet. zullen hebben bij te passen bij de credieten. Er werden j.1. Woensdagmiddag nog méér moties geboren. De heer Hiem- stra (s.d.) achtte de 16.— loon, welke bij de berekening van het crediet in rekening mogen worden gebracht te laag en diende dan ook een motie de vierde! in, uitsprekende, dat met den plaatselijken loonstandaard zal worden rekening gehouden. De plattelander Braat meende goed te doen de tweede motie-Duys te „over vleugelen" door eveneens de motie voor te stellen de vijfde! die de credieten geheel in steun wilde omzet ten. En hij voegde aan zijn motie nog toe de uitspraak, dat steun voor het geheele land beschikbaar moet worden gesteld. Niet dus voor bepaalde streken, die het ergst in nood verkee ren. Minister Ruys de Beerenbrouck verklaarde ertoe te zullen meewerken, dat de belanghebbenden niet tot het uiterste zullen worden belast. Voor een aantal bollenkweekers voorts is de toestand ernstig, S*Lvan den mislukten oogst-'29, die keni '"'llioen schade heeft berok- in oi Z"nder hulP kan het bedrijf niet kLlgehouden, - ver- krtoon/' i waaraan hp vast te rP? rrzekennS> dat men hier Cn heeft met menscben vol moed n energ-m., die geholpen mot***, wor. den. De bloembollencultuur aldus verder de minister is een nationaal bedrijf van groote beteekenis, een be langrijke tak van volksbestaan. Voorts zette mr. Ruys uiteen waarom men zich met steunmaatregelen t.a. van den tuinbouw beperkt tot West- Friesland, waar ook in andere deelen des lands de telers in moeilijkheden verkeeren. De kwestie is dat de Regee ring uitgaat van het criterium, dat de ondergang moet voorkomen worden van een cultuur, die in een bepaalde streek de hoofdbron van bestaan vormt. Voor den drang tot verlaging van het percentage der gemeenten (motie- Duys III) bleek de bewindsman niet aanstonds te kunnen wijken. Wel was hij bereid tot een nader onderzoek, doch binden kon de minister zich geenszins. Z.Exc. erkende de mogelijk heid, dat de zeven ton steun wellicht onvoldoende zal blijken te zijn. Op het moment achtte hij dit bedrag echter voldoende. Alle moties wees Z.Exc. af. Er is hem ook niet één opgedron gen. Nadat mr. Duys zijn derde motie had ingetrokken, werden de overigen omhals gebracht. Opmerkelijk was, dat zich voor de motie-Hiemstra enkele katholieken verklaarden, o.a. de heeren Guit, v. d. Bilt, Hermans en Uien. De overige socialistische moties werden voorts gesteund door de v.d., de heeren Braat en Wijnkoop. Alleen de motie- Braat vermocht de v.d. niet tot zich te trekken. Ik keer terug tot de algemeene be schouwingen over de afd. Landbouw der begrooting van Binnenl. Zaken. Vóór minister Ruys j.1. Dinsdag zijn antwoord-rede hield, heeft de Kamer beslist, dat de Zuiderzeefondsbegroo- ting niet vóór Februari a.s. zal worden behandeld. President Van Schaik had nog deze week dit varkentje willen wassohen, vreezende dat nu „het hek van den dam zou geraken" als men weer niet konsequent vast hield aan de in de laatste jaren gevolgde gewoonte, om de gansche Rijksbegrooting in de Tweede Kamer vóór Nieuwjaar af te doen. Hij leed eehter de nederlaag. De h.h. Duymaer van Twist, Albarda en v. d. Bilt waren de woordvoerders van hen, die uitstel wilden. De heer Van Twist wenschte de Kamer eerst doen beslis sen als de alg. maatregel inzake steun regeling der visschers bekend is. Minister Ruys hield zijn antwoord- rede. Begon met zijn bewondering te uiten voor den moed en de volharding, waarmee de landelijke bevolking tegen de gevolgen der crisis vecht. De Re geering aldus verder de bewinds man staat wat betreft de oorzaken der crisis machteloos. Haar eenige taak in deze kan zijn de gevolgen eenigermate te verzachten door hulp en steun. Dat daarbij rekening moet worden gehouden met het feit, dat het Staatscrediet, waarop bij steunverlee- ning een beroep wordt gedaan, niet onuitputtelijk is, spreekt wel vanzelf. Ten aanzien van de Tarwewet be toogde de minister, dat de Regeering er alles op gericht heeft om de niet te vermijden nadeelen tot de kleinst mo gelijke proportie's terug te brengen. Verhooging van het mengpercentage is vooreerst niet te wachten. Ook het denkbeeld om in ons brood een zeker percentage aardappelmeel te verwer ken ontmoette bij den bewindsman zeer weinig weerklank. Zeer juist was zijn opmerking, dat ons volk met be trekking tot den smaak van het brood „zeer gevoelig is". Jhr. Ruys verklaarde voorts bereid te zijn den werkgevers in het suiker bieten-bedrijf te kennen te geven, dat zij zooveel mogelijk arbeiders aan 't werk moeten houden en de loonen niet dienen te verlagen. Betreffende den steun aan de aard- appelmeel-industrie ontkende hij, dat de hier geboden steun geen nuttig ef fect zou hebben gehad. Op toepassing van de contingentee- ringswet t.a.v. verschillende produc ten als vleesch, boter, fruit, zal de mi nister de aandacht vestigen van zijn ambtgenoot van Arbeid, Handel en Nijverheid. In voorbereiding is een steunrege ling bij den verbouw van rogge en gerst. Voor die aan den vlasbouw is reeds een voorstel ingediend. Even eens wordt gewerkt aan een uitvoer regeling voor pootaardappelen. De moties-Hiemstra en -Van der Sluis, resp. vragend: Rijkssubsidie aan het propaganda-fonds voor het ver bruik van Nederlandsche zuivelpro ducten, en: ontbinding van alle voor 1 Januari 1930 gesloten pachtcontrac- ten, ontraadde de minister ten sterk ste. Voor uitvoering der eerste is geen geld beschikbaar; de ten uitvoerleg ging der tweede zou zei min. Ruys den landbouw nog meer schade doen. Wel zegde de minister toe te zullen nagaan in hoeverre de kleine zandboe ren kunnen worden geholpen. Wat is opgemerkt t.a.v. het vangen van zangvogels zal de bewindsman nog eens ernstig overdenken, hoewel volgens den minister „dergelijke za ken vallen buiten den ernst van dezen tijd". Onmiddellijk na de rede van den mi nister van Landbouw enz. vroeg mr. Boon toestemming tot het houden van een interpellatie over de voorgeschie denis der totstandkoming van het Zendtijdbesluit. Zij zal op nader te be palen dag gehouden worden. Bij de replieken diende de heer Knottenbelt een motie in, verklarend dat tal van burgerrechtelijke overeeen- komsten een belemmering vormen om te komen tot verlaging van productie kosten en van de kosten van levens onderhoud; de Regeering uitnoodi- gend om te dien aanzien tijdelijke maatregelen te nemen. Een zéér vreemde motie, eigenaar dig vooral, omdat zij stamt van libera len huize! Wat bedoelt de heer Knot tenbelt eigenlijk? Een fascistische dic tatuur? 't Ware voorzeker geen over bodige luxe geweest indien de liberale afgevaardigde eenige toelichting had verschaft, 't Komt me zoo voor dat men hier te doen heeft met een „onrijpe vrucht", product van overijling. De moties-Van der Sluis en -Hiem- stra werden daarop verworpen, resp. met 5611 en 48 tegen 30. Voor de eerste stemden de S. D. A. P. en de heeren Floris Vos, Braat en Wijn koop, voor de tweede de S. D. A. P., V. D. en de heeren Van Rappard, Bierema, Weitkamp, Floris Vos en Braat. De Begrooting van Binnenl. Zaken en Landbouw werd daarop z. h. st. aanvaard. In de Dins- en Donderdagsche avond- en nachtvergaderingen is afge daan de Begrooting van het Wegen- fonds-1931 en een begin gemaakt met de behandeling van de begrooting van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen. Bij de behandeling van het We genfonds is vooral geklaagd over den slechten toestand van de tertiaire wegen. Door den heer Lovink werd aange drongen op spoedige vaststelling van het tracé door den Alblasserwaard. Voorts werd gepleit voor meerd—e klinkerbestrating, voor spoed t.a. van den bouw der-nieuwe brug over tHoll. Diep. De heer Van Dijk achtte hetgeen voor het snelverkeer in de Haarlem mermeer wordt gedaan onvoldoende. Minister Reymer wees er in zijn ant woord op, dat zoowel wat de wegen als wat de bruggen betreft een groote ach terstand moest worden ingehaald. Z.Ex. erkende dat 't met de tertiaire wegen droevig gesteld is. Uit 's Rijks kas kunnen echter geen gelden voor deze wegen beschikbaar worden ge steld, of: bij wetswijziging ten nadeele der primaire wegen. Door ver schillende provincies wordt wel dege lijk veel aan de tertiaire wegen gedaan, door sommige weinig, verklaarde mr. Reymer. De kwestie aangaande de nieuwe overbrugging van het Holl. Diep zal zei de ministe spoedig is een nieuw stadium komen te verkeeren, als meteen het vooronderzoek naar de plaats der nieuwe brug beëin digd zal zijn. De bewindsman per soonlijk geeft voorkeur aan Moerdijk. Mr. Reymer verklaarde bereid te zijn het gebruik van klinkerbestrating zoo eenigszins mogelijk te bevorderen. Voorts: dat het wegenvraagstuk van den Alblasserwaard en de Haarlem mermeer met spoed zal worden aange vat. De beraadslagingen over de Onder- wijsbegrooting leverden niet heel veel stof tot napleiten op. De bezuinigin gen, in dit budget aangebracht, von den min of meer scherpe critiek bij de heeren Ketelaar (v.d.), Ter Laan (s.d.), Suring (r.k.), Wijnkoop (comm.) en mej. Groeneweg (s.d.). Zij zagen daar in vooral aantasting van de waarde van het lager onderwijs. Mej. Groeneweg kondigde aan dat de s.d.a.p.-fractie spoedig zal komen met een initiatief-voorstel tot wettelij ke invoering van het achtste leerjaar. Minister Terpstra beantwoordde de critiek met een beroep op den slech ten financieelen toestand des Rijks. Er zal overigens worden gedaan zei hij wat nog maar eenigszins moge lijk is. Uitbreiding van den leerplicht met het achtste leerjaar achtte hij al lereerst om de zeer hooge kosten, die zij meebrengt, onmogelijk. Op de kwes tie van de leerlingen-schaal waar over ook was gepraat ging Z.Exc. thans niet in. Onderwijs-deskundigen zijn van meening zei mr. Terpstra dat het onderwijs gunstiger resul taten heeft opgeleverd dan een jaar geleden. En naar aanleiding van het spellingvraagstuk verklaarde de mi nister, dat de bekende circulaire een gunstigen invloed heeft uitgeoefend. Meer eenheid in de schrijfwijze is er door bereikt. Tenslotte wil ik nog releveeren, dat op Vrijdag 11 dezer in de Tweede Kamer zijn aangenomen het wetsont- werp-kasbehoeften van gemeenten het wetsontwerp-regeling van den uit voer; het wetsontwerp tot tijdelijke heffing van 20 opcenten op de invoer rechten van Ned.-Indië. Heel veel is er niet over gepraat. Tegen het In disch ontwerp stemde o.a. de s.d.a.p De Eerste Kamer heeft j.1. Woens dag aanvaard eveneens in verblij dend snel tempo! de Militaire Amb tenarenwet, de Verdragen met Joego slavië, met China (tot bescherming van de aldaar vertoonende Nederlan ders; zéér noodig!) alsook het bekende grootendeels illusoire Oslo-verdrag. Ook het ontwerp betreffende den Eco- nomischen Voorlichtingsdienst was in een wip rijp voor de Koninklijke Sanctie. Tot de vergadering van Don derdag j.1. is blijven „overstaan" het ontwerp tot verhooging van het tarief van 8 op 10 pet. Onverzoenlijke oppositie voerden de s.d.a.p., de v.d., de liberalen en van de c.h. de heer Ter Haar. Zij zagen in dezen maatregel een sterk-protectionis- tische tendenz. Minister De Geer handhaafde zijn standpunt dat 't hier betreft een zui- ver-fiscalen maatregel. Het ontwerp werd aangenomen met 2410 stemmen. PARLEMENTARIËR. Gastheer: „Vindt u niet, dat mijn vrouw vanavond bijzonder goed zingt?" Gast (kan niets verstaan): „Wat zegt u?" l(j Gastheer: „Of u nitt vindt, dat mij#1 vrouw vanavond bijzonder goed zingt';". Gast (met hand aan 't oor): „Tic kin; u helaas nog niet verstaan, dat n- h op het podium gilt ook zoo ver kelijk!"

Heldersche Courant | 1931 | | pagina 17