N.V. STOOMWASSCHERIJ „DEN HELDER" [rra]HEEREN-BAAI/të L Onder voortdurende controle van Dr. Ir. H. J. DE WIJS, scheikundig ingenieur 59ste JAARGANG ZATERDAG 19 DECEMBER 1931 EERSTE BLAD BINNENLAND OOST-INDiË De derde kruiser in het College van Gedelegeerden. WILHELMINASTRAAT 63—67 in TEL. 524 Bieden aan zeer goedkoope prima Edammerkaas in verschillende soorten. Verpakt in doozen van 6 stuks. Vraagt heden offerte. Coöp. Zuivelfabriek Eendracht - Den Burg nen worden naar de plaatsen, waar zij ver werkt en vervolgens naar die, waar zij verbruikt moeten worden. Het zal tien tallen jaren duren, voordat dit grootsche wrerk volbracht is en de Sovjet-unie kan zich niet altijd afzijdig houden van het internationale economische verkeer: zij moet ruwe grondstoffen, uitvoeren om daardoor industrieele producten, vooral machines in te kunnen voeren om het productieproces voort te zetten, kan ook de Sovjet-unie nog weieens in de onaangename positie komen, dat er werkloosheid gaat heerscben. Ongetwij feld zal deze kwestie uitvoerig worden be sproken bij de beraadslaging over het vijfjaarplan, waaraan begonnen zal wor den in de voltooiing van het eerste. Het ontw erp hiervoor zal 80 Januari 1982 door de partijconferentie besproken worden. Er wordt in Washington een strijd ge voerd om Hoover's moratorium. De com missie voor de financiën van het Huis van Afgevaardigden heeft een amendement op het voorstel tot ratificatie van het mo ratorium van Hoover aangenomen. Dit amendement luidt: Hierdoor wordt uitdrukkelijk verklaard, dat het tegen de politiek van het Congres is, dat eenige schuld van een vreemd land aan de Ver. Staten op eenige wijze ge annuleerd of verminderd wordt en dat niets in het in behandeling zijnde voorstel tot ratificatie van het moratorium mag opgevat worden als een aanwijzing van een tegenovergestelde politiek, noch als beteekenend, dat op eenig tijdstip een wij ziging van de tegenwoordige oolitiek wel willend zal overwogen worden. Hieruit blijkt dus wel, dat de houding van de Ver. Staten, ten opzichte van Europa, in den laatsten tijd eenige wijzi ging heeft ondergaan. „Het Amerikaan- sche volk is Europa beu", zegt de Ameri- kaansche „Herald Tribune". Men ziet in, dat men zich in de vingers gesneden heeft en wil van geen concessies meer hooren. Amerika wil zijn ,geld hebben en daar mede de zaak als afgedaan beschouwen. In politieke kringen te Washington is men van meening, dat er op het oogen-, blik geen sprake kan zijn van een schul denconferentie, althans voor zoover daar bij de deelneming van Amerika in het ge ding komt. Overigens acht men het on- practisch, twee gréote conferenties vrij wel gelijktijdig te houden. In Congres kringen legt men er den nadruk op. dat men eerst eens moet afwachten, of de ge allieerde regeeringen zich te Genève be reid toonen, de uitgaven voor de bewape ning te verminderen. Te begrijpen is deze houding wel, want liet zou toch al te dwaas zijn als Amerika Europa de oorlogsschulden kwijtschold en Europa als dank daarvoor straks tot een onderlinge bewapen ingswedstrijd zou over gaan. Is Nederland sterker gewapend dan België? Met het oog op de deelneming van België aan de in 1932 te Genève te hou den conferentie tot beperking der bewa peningen is, in officieele kringen te Brus sel, naar de corr. van de „Nw. Rott. Crt." meldt, een vergelijkende statistiek gereed gemaakt, die. naar de corr. meent te weten, deel uitmaken zal van het dossier der Bel gische delegatie en waaruit moet blijken', dat, instrijd met wat men, ook in het Bel gische parlement vaak hoorde verzekeren, de Belgische uitgaven voor militaire doel einden heel wat minder bedragen dan de jaarlijks, niet alleen door de groote mo gendheden, maar zelfs door Polen, Neder land, Tsjecho-Slowakije en Roemenië, aan bun weermacht bestede sommen. De samenstellers dezer statistiek verze keren te zijn uitgegaan van de gegevens, welke reeds door 25 staten, in antwoord op het bekende verzoek om voorlichting inzake hun militaire uitgaven en de sterk te van hun legers en vloten, aan den Raad van den Volkenbond weiden verstrekt. Het bedrag der uitgaven over 1930, voor ieder land, hebben zij echter tot Belgische francs herleid. De Belgische statistici komen voor de kleinere staten tot de volgende cijfers: 1. Polen: 3390 millioen francs; 2. Neder land 2448 millioen francs; 8. Tsjechoslo- wakjje: 2223 millioen francs; 4. Roemenië: 2187 millioen francs; 5. België: 1458 mil lioen francs. DELEGATIE ONTWAPENINGSCONFERENTIE DE VER. STATEN EN DE OORLOGSSCHULDEN. De Nederl. Vereeniging voor Vrou- wenbelangen en gelijk staatsburgerschap heeft aan den minister van buitenland- sche zaken verzocht, bij een evenlueele uitbreiding van de Nederlandsche dele gatie ter Ontwapeningsconferentie, in deze delegatie een of meer vrouwen te benoemen. Naar „Reuter" uit Washington meldt, wordt het in officieele kringen onwaar schijnlijk geacht, dat Amerika aan een algemeene conferentie zal deelnemen, waarop de herstelkwestie en die der oor logsschulden worden behandeld. DE KERSTGROET VAN DE KONINGIN. Ten einde mogelijk misverstand te voorkomen, deelt men van bevoegde zijde mede, dat het gewenscht voorkwam, bij de uitzending van den Kerstgroet van de Koningin op Vrijdag 25 December van geen voorkeur voor een der omroep-ver- eenigingen te doen blijken. In verband hiermede weid de uitzending bepaald in het algemeen programma, dat dien dag door de N.C.R.V. zal worden verzorgd. Uit hoofde van overwegingen in ver band met het algemeen karakter van he* algemeen programma werd dit van 25 December verplaatst naar Woensdag 2C December, behalve de tijd van 16 tot 17 uur, in welken de Kerstgroet zal vallen. Op Woensdag 23 December wordt dei- halve van 16 tot 17 uur een gewoon pro gramma uitgezonden. Uit het vorenstaande volgt, dat het aan Het aannemen van de uitstel motie met 16 tegen 4 stemmen. Mededeelingen van den mari necommandant. Bij de behandeling van de motie tot uitstel van den bouw van den derden kruiser in het College van Gedelegeer den van den Volksraad ontwikkelde zich een langdurig debat. Een nieuwTe motie werd ingediend door den heer Staargaard (Econ. groep), waarin de beslissing aan Het laatste jaar van het Russische vijf- jaarsplan. Woensdag is in het Kremlin, onder voorzitterschap van Kalinin, de zit ting geopend van het centrale uitvoeren de comité van de Sowjetunie. In zijn openingsrede wees Kalinin er op, dat de "Voornaamste taak van deze ver gadering was, het vaststellen van de be grooting en van de oeconomische plannen voor het jaar 1932, het laatste jaar van het vijfjarenplan. Naast de opening van een De toestand in Mantsjoerije ontwikkelt zich snel; er zijn de laatste dagen ware veldslagen geleverd en al is er dan theoretisch nog steeds geen oorlog tus- schen China en Japan, de practijk van de oorlogsvoering wordt In Mantsjoerije wel gevonden. De Daily Herald bevat een mededee- ling uit Dairen, waarin gezegd wordt, dat de situatie in Mantsjoerije zich op het oogenblik met zulk een snelheid ontwik kelt, dat de door den Volkenbond naar het Verre Oosten gezonden enquête-com missie bij haar aankomst waarschijnlijk tegenover een volslagen gewijzigden toe stand en een van China onafhankelijk Mantsjoerije zal staan, dat op grond van een speciaal verdrag tot een soort van Japanschen vazalstaat zal zijn geworden. De gouverneurs van Kirin en van de ZekerTrkscheHeemibaai,tnaardm allp% ECHTE FRIESCHE 20 50 ff PPR ONS f /II na te broeien, zag hij de deur van de club opengaan en Fanshawe-Smith naar bui ten komen. De onberispelijke revolu tionair zag den vriend zijner kinderjaren niet als 't half donker is biedt een brie venbus een uitstekende schuilplaats. Hij kwam fluitend de stoep af, sloeg naar links af en stapte met zijn stok zwaaiend vlug en energiek langs het trottoir voort, de richting van Piccadilly op. George keek hem na..'., een tien tellen lang bleef hij in die houding staan. Dan richtte hij zich besloten op, knoopte zijn jas dicht en haastte zich de verdwijnen de figuur achterna. HOOFDSTUK VI. Twee honden, enz. Elke intelligente lezer van detective verhalen weet dat het succes bij het ach tervolgen van den „verdachte" in hoofd zaak afhangt van de meer of mindere handigheid in het verbergen van een groot quantum oplettendheid achter een niet minder groot quantum nonchalance. George had een overgroote portie van dergelijke verhalen verwerkt als de meesten onder ons en dus was hij van de belangrijkheid van dit voorschrift wel doordrongen. Daarom zou hij ten zeerste verwonderd en niet weinig verontwaar digd geweest zijn als iemand hem ver teld had, dat hij op dat oogenblik, toen hij de vervolging op Fanshawe-Smith be gon, even nonchalant deed als een ver liefde jongeling op weg naar zijn eerste afspraakje. Gelukkig voor hem wemelen de straten van Londen ten allen tijde van bizarre typen, zoodat het schouwspel van een jongmensch, dat een ander achter volgde met de vastbesloten uitdrukking

Heldersche Courant | 1931 | | pagina 1