RUWE HU/D Lakken of Spuiten van Uw auto ïs: BRANDSTOFFEN Raadsoverzscht Visscfoenj. Brand in de Langestraat. CALLANTSOOG. het laten UW ADRES voor Speciaal ingericht voor spuitwerk Ie klas werk tegen CONCURREERENDEN PRIJS. JUUA&ADOiSP. Ondergeteekende maakt bekend dat hij alle soorten in voorraad heeft tegen concurreerende prijs, uitsluitend a centant G. J. DOHRESTE! N De afschaffing der kermis. Wij gelooven de plank niet ver mis te slaan ais wij zeggen, dat het verdwijnen onzer jaarlijksche kermis in breede lagen onzer bevolking zal worden betreurd. Zonderen wij de groepen uit, die krach tens hun levensbeschouwing de kermis als een zondig vermaak afkeuren, dan za de meerderheid onzer burgerij ongetwij feld het heengaan van dit volksleest treuren. Niet omdat men zoo pro-kermm is, maar uitsluitend omdat zy (^name lijk voor jongere menschen en n minst ook'voor de kinderen) eenmaal per jaar afwisseling en vertier bracht, omdat de draaimolens en tallooze andere ve™ kelijkheden, de draaiorgels, aapjes en eze^ tjes, een geheele week lang het g sleurleven ondersteboven wierpen. Er over napleiten heeft weinig zin, schien krijgt de Raad no,- - rouw van zijn houding, want heheeft er veel van gehad, alsof men in een moedige bui, op een moment, dat de geid- middelen der gemeente runn vloeiden, een degeliikheidsbevlieging kreeg. Maar een enkel woord mag er toch wel aan gewijd worden, omdat het met die kermis wel ietwat wonderlijk is geloopen Zooals men weet, is in den vongen Raad dit punt op de agenda gezet en toen aan gehouden. De vaststelling der opcenten op het personeel was er aan vastgekop peld en volgens de becijfering van B. en W. zou het verdwijnen der kermis een mindere verlaging van 15 opcenten mede brengen. Laat ons dus allereerst consta- teeren, dat de burgerij door het verdwij nen der kermis geen enkel financieel na deel heeft (in den vorm eener belasting althans). Onze opcenten waren 180, ze zullen nu worden 145; zij zouden, indien van j Kiesling, Langestraat 36. De de kermis ware gehandhaafd, 130 zijn ge-j brand is ontstaan in de bovenwoning, worden; practisch gesproken beteekent1 vermoedelijk in de kamer van een kost- het dus een ietwat mindere verlaging, j ganger, waar een olielampje brandde. Maar dat is gansch wat anders dan eer pe kostganger was beneden, en bemerkte verhooging. Idoor den rook den brand. Hij haastte Verder dient te worden erkend, dat B. zjCh naar boven en vond toen het boven- tief resultaat. Aangezien het vermoeden voor de hand ligt, dat de bedrijvers van deze snoode daad in korte k^^kkies gestoken zijn, zullen zij by de ontdekk van hun vandalisme wel wat des jongens is, n.1. op den oop zu gegaan Voor de bewoners zal dit echter geen aangenaam voorproefje van de Kerst dagen geweest zijn. Het spreekt, dat de drie zondagen het vischbedrijf ook in rust lieten, zoodat er op de Maandagsche afslag reeds daarom weinig viel te verhandelen. Mochten de vlet-botvisschers ook op deze rustdagen al gepoogd hebben wat bot te verzamelen, veel resultaat is daar mee schijnbaar niet bereikt. Zelfs het onstuimerige weer van Zondag op Maandag heeft de bot nog niet uit de diepte naar den kant van den Zuidwal gedreven, althans niet in die hoeveelheid als men had verwacht. Wel waren vele vletten bezig het moei zame bedrijf bij Harssens uit te oefenen, maar helaas was het succes zuinig. Door de weinige aanvoer blijft de prijs aan den hoogen kant en besteed wordt van 45 tot 50 cent per kilo. De vloot zelf koos geen zee. Het ruwe weer verhinderde de Noordzeevangst en het garnalenbedryf op Texelstroom kan helaas door de afwezigheid van vraag naar het artikel niet loonend gemaakt worden. Het burgerlogement een prooi der vlammen. Gisterenavond om ongeveer 7 uur is brand ontstaan in het burgerlogeraent Ingezonden mededeeling. 937 Schra/e Lippen Gesprongen Handen 1. A. en W., zooals de Burgemeester reeds op merkte, inderdaad reden hadden uit 's Raads houding af te leiden, dat deze vrijwel tegen handhaving der kermis was. Ook dient te worden erkend, dat de „Hel- dersche Courant" zich wel eens ongunstig over de kermis heeft uitgelaten aan de hand van ervaringen. Het was, meenen wij, de heer Eijlders, die daaraan herin nerde. Maar dit alles gold voor de eerste ver gadering, waar deze zaak ter sprake kwam. Daar werd toen uitstel bepleit en verkre gen op grond van het adres der winkeliers, die eerst eens belanghebbenden over deze aangelegenheid wilden hooren. En nu be gint o. i. de fout. Onder de adressen was er een (van een groep winkeliers), dat een zeer misleidend beeld gaf van de vergade ring der winkeliers. Daarin werd gezegd, dat op bedoelde vergadering slechts 15 le- huis reeds in lichtelaaie. Aan blusschen viel niet te denken. Fel woedde het vuur en spoedig sloegen de vlammen naar buiten. Er dreigde gevaar voor het per ceel aan den overkant van de smalle straat. Door de hitte sprongen de boven ramen en blakerden de luiken. Gelukkig was de brandweer spoedig op het terrein van den brand aanwezig en oogenblikke- lijk werd begonnen met de bestrijding van het vuur, met twee stralen op de waterleiding. De hulp van de Marine spuiten, die hun dienst kwamen aan bieden, bleek niet meer noodig. Na een goed half uur was men het vuur meester en het gevaar van uitbreiding geweken. Het bovenhuis was toen totaal uitgebrand, terwijl het benedenhuis veel waterschade heeft geleden. Verzekering dekt de schade. Op het terrein van den brand merkten den tegenwoordig waren, terwijl nog geen i we den opperbrandmeester, den heer A. 2/3 der vergadering vóór de handhaving j J. Dokter, op en verschillende brand- der kermis was. Waarheid was (en het meesters. Aanwezig waren ook wethouder weid door den heer de Zwart rechtgezet), dat er 32 winkeliers tegenwoordig waren; dat er van diverse organisaties adhaesie- betuigingen vóór de kermis waren inge komen, dat er slechts 2 winkeliers zich positief tegen de kermis verklaarden, en dat door toevallige omstandigheden onvol doende bekendheid was gegeven aan deze vergadering, waardoor verscheiden win keliers niet wisten, dat zij juist dien avond en op die plaats zou plaats vinden. Waarheid is verder, dat de vergadering het niet noodig oordeelde, gezien de in gekomen adhaesie-betuigingen, nog een speciale vergadering met verschillende andere organisaties te beleggen, doch dat zij uit de hierboven genoemde factoren meende te mogen afleiden, dat over het algemeen ook de handeldrijvende midden stand belang had bü de instandhouding der kermis, en dan ook in dezen geest heeft geadviseerd aan B. en W. Als wij dan ook de verzoeken pro en contra de kermis samenvatten, zijn eerst genoemde in de meerderheid. En dit nu had o.i. voor B. en W., had met name voor d6 soc.-dem. raadsfractie, aanleiding moe ten geven haar aanvankelijke houding te herzien. Dat de s.-d. raadsfractie, voor wie, zooals zij zelf zeide, de kermis geen prin- cipieele kwestie vormt, haar leden ook de tweede maal heeft gebonden ana het uit gegeven parool, achten wij een fout. In dien men individueel zijn stem had kun- hen uitbrengen, ware zeer zeker de uitslag anders geweest. En onwillekeurig doet zich dan ook de vraag op of hiervoor een speciale reden bestond? De opcenten. In verband met het votum betreffende de kermis is nu het aantal opcenten vast gesteld op 145, hetgeen een aanmerkelijke verlichting zal beteekenen van den belas tingdruk. Pogingen van den heer Bier steker c.s. om tot 130, van den heer Ties- sen om tot 100 opcenten te komen, leden schipbreuk. I)e heer B. wilde-een bedrag van 10000, door B. en W. gereserveerd in verband met het feit, dat men geen rente meer vergoed krijgt over een even tueel batig banksaldo, mede voor ver laging der opcenten bestemmen. De heer de Zwart, voorzichtig financier die hü is weigerde dit. De heer Tiessen zette uit een, dat z.i. wel tot 100 opcenten kon worden verlaagd. Ongetwijfeld had, mee nen wii, gerekend naar de groote over schotten, die men heeft, het thans vast gestelde percentage nog wel kunnen wor den verlaagd. AANRIJDING. Gisterenmiddag pl.m. twee uur had op den hoek Westplein—Djjkstraat een aan rijding plaats tusschen een wielrijder en een jongetje. Het jongetje, dat de fiets rijder niet zag aankomen, wilde juist naar het Dijkje oversteken, toen hij werd aan gereden. Hoewel de fietsrijder niet hard reed, werd het jongetje toch zoodanig tegen de straat geslingerd, dat het een bloedende neus opliep en eenige tanden uit den mond miste. RUIT INGEDRUKT. Donderdagmiddag werd In do \v eezen- straat, tijdens afwezigheid der bewoners, door baldadigen een ruit ingedrukt. Op het gerinkel kwamen al spoedig de buren te voorschijn, die direct' hun amateur detectiventalent in werking stelden om de daders op te sporen, echter met een nega- Smits, de inspecteur en adjunct-inspec teur van politie, onder wiens leiding de politie voor een goede afzetting van het terrein zorgde. POSTDUI VENTEN TOON STEL LIN G VAN DE VEREENIGING „HOLLANDS NOORDPUNT". -„en schrijft ons: Deze vereeniging hield gedurende de beide Kerstdagen haar jaarlijksche ten toonstelling in de bovenzaal van het Alg. Militair Tehuis, Spoorstraat. Als keur meester was de heer A. B. Dekkers, uit Rotterdam geëngageerd, iemand die op dit gebied reeds lang zijn sporen heeft verdiend en zich dan ook op uitnemende wijze van zijn moeilijke taak heeft ge kweten. Bij een vluchtige beschouwing van de tentoongestelde dieren bleek ons al gauw dat bij de 200 nummers verschil lende eerste klas duiven waren wat na tuurlijk de keuring dubbel moeilijk heeft gemaakt. Om op tijd klaar te komen was de heer Dekkers dan ook om 9 uur 's mor gens reeds begonnen. 's Avonds half negen werd de tentoon stelling door den voorzitter van de ten toonstellingscommissie geopend. In de eerste plaats werd dank gebracht aan alle schenkers van eereprijzen welke hebben medegewerkt de tentoonstelling tot een succes te maken. Ook de commissieleden werden bedankt voor het vele door hen verrichte werk en „last not least" de expo santen welke zulk een groot aantal duiven hadden bijeen gebracht Hierna werd de tentoonstelling voor het publiek geopend. Gedurende de beide Kerstdagen hebben vele personen een kijkje genomen. Hoe wel de meeste pluimveetentoonstellingen voor buitenstaanders niet interessant zijn, maakte deze tentoonstelling hierop een uitzondering door de practische beoordee- lingskaartjes, waardoor zelfs een leek op gemakkelijke wijze de fouten van de ge- exposeerde vogels kon opmerken. Het hoogst aantal punten der tentoon stelling werd behaald door den heer Men sink, terwijl ook de heer M. v. Dijk met zijn inzendingen bijzonder veel succes had. De prijzen werden behaald als volgt: Klasse I, oude doffers, 200 km: 1. F. Scholten, 2. H. v. d. Wal, 3. C. Puhl, 4. J. Riemers. Klasse 2, oude duiven, 200 km: 1. H. A. Mensink, 2. D. v. Dijk, 3. A. Felkers, 4. C. Puhl, 5. F. Scholten, 6. J. Riemers. Klasse 3, oude doffers, 400 km: TV1, ^.A- Mensink, 2. W. Godschalk, 3. D- Y- (Hik, 4. J. Nebbeling, 5. Bok en Vos. Klasse 4, oude duiven, 400 km: 1. H A. Mensink, 2. J. M. Peters, 3. wbisJuis, 4. C. Puhl, 5. A. Felkers, 6. W. Klasse 5, oude doffers, 600 km- 1. Gebrs. Buis, 2. C. Puhl, 3. F. Schol ten, 4. H. v. d. Wal, 5. J. Riemers, 6. M. van Dijk. Klasse 6, oude duiven, 600 km: 1. Gebrs. Buis, 2. M. v. Dijk, 3. J. M. Peters, 4. C. Puhl, 5. J. Nebbeling, 6. A. Felkers. Klasse 7. Oude doffers, 800 km: 1. M. van Dijk, 2. J. Nebbeling, 3. Bok en Vas, 4. W. Godschalk, 5. M. van Dijk, 6. Gebrs. Buis, 7. F. Scholten, 8. W. God schalk, 9. J. Riemers. Klasse 8. Oude duiven, 800 km: 1. H. A. Mensink, 2. Gebrs. Buis, 3. C. Puhl, 4. M. van Dijk, 5. J. van Riel, 6. J. Nebbeling, 7. M. van Dijk. Klasse 9. Oude doffers, onbevlogenj x. XX. Felkers, 2. W. Godschalk. Klasse 10. Oude duiven, onbevlogen: 1 J. Nebbeling, 2. F. Scholten, 3. H. v. d. Wal, 4. D. v. Dijk. Klasse 11. Jonge doffers, 150 km: 1. F. Scholten, 2. H. L. Mulder Zn., 3. j. Riemers, 4. Bok en Vas. Klasse 12. Jonge duiven, 150 km: 1. M. van Dijk, 2. J. M. Peters. 3. C. van Doorn, 4. F. Scholten. Klasse 13.Jonge doffers, 200 km: 1 H. A. Mensink, 2. M. van Dijk, 3. F. Scholten, 4. C. Puhl, 5. A. Felkers, 6. Gebrs. Buis, 7. H. L. Mulder Zn. Klasse 14. Jonge duiven, 200 km: l.'M. ..n Dijk, 2. D. van Dijk, 3. C. Pohl, 4 H. A. Mensink, 5. F. Scholten, 6. H. Prins. Klasse 15. Jonge doffers, 300 km: L J. Nebbeling, 2. H. A. Mensink. 3. Gebrs. Buis. Klasse 16. Jonge duiven, 300 km: 1. F. Scholten, 2. M. van Dijk, 3. F. Scholten. Klasse 17. Jonge doffers, onbevlogen: 1. J. van Wolferen, 2. H. A. Mensink. Klasse 18. Jonge duiven, onbevlogen: 1. H. A. Mensink. Beste oude doffer der tentoontelling: M. van Dijk. Beste oude duif der tentoonstelling: J. Nebbeling. Beste jonge doffer der tentoonstelling: F. Scholten. Beste joncre duif der tentoonstelling: M van Dijk. Beste doffer der tentoonstelling: M. v. Dijk. Beste duif der tentoonstelling: M. van Dijk. Hoogst aantal punten der geheele ten toonstelling: H. A. Mensink met 22 pt. Hoogst aantal punten met 3 aangewezen durven: D. van Dijk met 5 punten. EEN GOED VOORBEELD. Zaterdagnacht bemerkte een bewoner van de Vijzelstraat, bij zijn thuiskomst een man op zijn erf, die door het overklim- men van het hek, daarop gekomen was. De man ging op het zien van den be woner aan den haal, achtervolgd door dezen. Jammer genoeg mocht het niet ge lukken den indringer te pakken, in de sloppen en stegen, waaraan deze buurt zoo rijk is, wist de man te ontkomen. Een compliment aan den bewoner die het er nu eens niet bij liet zitten is hier wel op zijn plaats. Moge dit voorbeeld navolging vinden, dan zijn we gauw van de onge- wenschte elementen verlost. EEN INDRINGER GEPAKT. Vrijdagnacht moest een bewoner van de Breewaterstraat zijn vrouw naar het hos pitaal brengen, die daar moest worden opgenomen. Door de verbouwereerdheid vergat de man zijn deur te sluiten en toen hij terugkwam, kwam hij tot de ontdek king dat er ongewenscht bezoek in zijn woning was geweest. De politie werd ge waarschuwd die inde W.C., een matroos aantrof. Bij fouilleering werd een gestolen vulpen op den man gevonden. Procesverbaal werd opgemaakt. ONDER DRANKINVLOED. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag werd, op den Rijksweg, ongeveer bij het vliegkamp „Do Kooy", een bewustelooze jongeman aangetroffen. Bij naéere be schouwing bleek de man sterk onder den invloed te zjjn van sterken drank. Het was een bewoner van Breezand, die daar door eenige vrienden(?) was achterge laten. De man werd ter ontnuchtering overgebracht naar het Hoofdbureau van politie, alhier, vanwaar hjj den volgenden dag naar huis kon vertrekken. AAN DEN DOOD ONTSNAPT. Zaterdagnacht is een particuliere auto uit Breezand, met een vijftal inzittenden, waarvan er vier onder den invloed van sterken drank verkeerden, 'met snelle vaart tegen de brug aan het einde van de Binnenhaven gereden. De chauffeur, de eenigste die nuchter was, had de brug niet zoo $auw gezien. Een lantaarnpaal werd vernield, een stuk van de brugleu ning werd meegenomen en de auto, die vlak aan den waterkant bleef liggen, was totaal vernield. Wonder boven wonder mankeerde het vijftal, dat er uit geslin gerd werd, totaal niets. De chauffeur was zoo ontdaan dat hij het op een loopen zette. Hij werd 's nachts ter hoogte van de pontonbrug aangehouden. De andere vier huurde hier weer een auto en zetten daar mee hun fuiftocht voort. Met een kraanwagen zijn de brokken van den verongelukten auto Zondag weg gehaald. Naar wij vernemen zal er binnen korten tijd in het café „Prins Hendrik" van den heer A. Kossen een revue opgevoerd wor den, getiteld „Lachende Gerritje". Naar ons uit zeer betrouwbare bron werd medegedeeld, zal er in het gebouw van „De Ster der Hope" alhier een nieuwe Zondagsschool worden gesticht, zulks in verband met een reeds meermalen aldaar geopperde wenschelijkheid. De naambordjes vermeldende de nieuwe straatnamen op ons dorp zijn thans ge plaatst. zoodat het opzoeken van een be paald adres nu niet al te veel moeilijkhe den meer met zich brengt. Nu nog de nummering volgens de straten. De lantaarns aan de einden van Cal- lantsoogervaart, Van Foreestweg, Mid- denvliet, op de bochten van de Doggers- vaart bij de brug van den Verbindingsweg zijn geplaatst, terwijl die bij de brug naar de Kortevliet verplaatst is, zoodat de ver lichting van het Koegras zoo goed als ge reed is, alleen de lantaarn aan het pad Het lichtpunt bij het Sluisje van K. Raven naar den heer Vroom ontbreekt nu nog. is door het P.E.N. ook in orde gemaakt. BILJARTSEANCE. T. SPEUR JUL1ANADORP Beleefd aanbevelend. mooi klonk. De leiding berustte bü den heer G. 't Hart. die ook het boeiend ver haal van „Wolf" vertelde. Dankbaar voor de tractatie en het ge schenk dat zij meekreeg, ging de jeugd, vergezeld van de ouderen, weer huiswaarts toen, na het zingen van Gezang 245:2, met gebed gesloten was. KERSTFEEST GEREF. KERK. Vrijdagavond j.1. (lste Kerstdag) gaf de heer J. v. d. Laan in het „Dorpskoffie-1 I" de Ger. kerk werd Zaterdagmiddag huis" alhier een biljartseance. Allereerst annH»«w«hnnl. mt,«mande van de DE KERSTDAGEN. De beide Kerstdagen en de daarop volgende Zondag hebben niet veel stof opgeleverd om daar uitvoerig over te moeten schrijven. Op den eersten Kerstmorgen, het was nog duister, heeft het zangkoortje uit „De Ster der Hope" op verschillende punten van ons dorp zich laten hooren. In de morgengodsdienstoefening in de Ned. Herv. Kerk alhier, verleende het Dameszangkoor zyn medewerking. Des namiddags gaf in het café „Prins Hendrik" van den heer A. Kossen, de heer van der Laan een biljart-séance. t (erz°(fder tyd werd op het v.o.-terrein een liefdadigheidswedstrijd gespeeld tusschen elftallen van J.V.C en de billardelub „Op Stoot". Des avonds Kerstfeest voor de kinderen Kerk dagsch°o1 in de Ned. Herv. Op den 2e Kerstdag was er lieelemaal niets te doen, evenmin op Zoudag d.a.v Dus een stille boek speelde hy een party van 600 caramboles met een voorgift van 450 tegen den heer T. Blokland Tz. De uitslag was: J. v. d. Laan, 600 car., 16 beurten. Gem. 37,50. Hoogste serie 140. T. Bolkland, 35 car., 15 beurten. Gem. 2,33. Hoogste serie 7. Na verloting van een queu voerde de heer Van der Laan een serie kunststooten uit, waarby liet geluk niet aan zyn zijde was, wat blykbaar niet bevorderlyk was voor zyn humeur. Vervolgens werd nog een party gespeeld van 4C0 car. met een voorgift van 300 tegen den heer D. Vos. eHt resultaat was: J. v. d. Laan, 400 car., 27 beurten. Gem. 14,82. Hoogste serie 73. D. Vos, 55 car., 26 beurten. Gem. 2,12. Hoogste serie 10. Een talryk publiek woonde de seance by. Van der Laan heeft wel eens beter spel getoond. BREEZAND. KERSTFEEST-EVANGELISATIE. Het gebouw van de Evangelisatie bleek Zaterdagmiddag te klein te zijn om allen die het Kerstfeest kwamen vieren, te be vatten. De heer Boon sprak, na het zingen van Ps. 98 vers 1 en 2, over Jesaja 9 5, „Want een kind is ons geboren." De kinderen zongen vervolgens eenige liederen, waarna mej. Slootweg de kerst geschiedenis uit Lucas 2 vertelde. Mevr. Boon zong hierop een tweetal liederen. „De herdertjes lagen bij nachte" en „De klok der genade" en de kinderen, die intusschen reeds waren getracteerd werden daarna door den heer Boon ont haald op de vertelling met lichtbeelden „Een kerstnacht." Na dankgebed zong men nog gezamen lijk Gez. 180 1, waarop de pakjes aan de kinderen werden uitgedeeld en elk huis waarts ging, dankbaar voor het gehoorde en voor hetgeen men verder genoten had. AUTO TE WATER. Vrijdag reed de heer P. Muntjewerf, van Breezand komende, met z'n groote nieuwe vrachtauto bij de Driebruggen te water. Het ongeluk werd veroorzaakt, doordat de heer M. over de brug gedraaid zijnde en de Zuider Molenvaart op wil lende rijden, z'n stuur niet spoedig genoeg om kon krijgen. De wagen kwam schuin op zij, met den voorkant in het water en bleek, toen hij door de firma C. de Moor van Schagerbrug weer op den weg was gebracht weinig of geen schade te hebben geleden. De heer M. en een an- vrij. dere inzittende, kwamen met den schrik KATHOLIEKE KRING. Zondagavond werd door het Helder's r.-k. gemengd tooneelgezelschap voorden „Katholieken kring Breezand" het blij spel in drie bedrijven, „Gebroeders Kal koen" opgevoerd in de zaal van den heer Jb. Boïst. Deze uitvoering, alleen toe gankelijk voor katholieken, was heel goed bezocht. Onbedaarlijk is er gelachen om het geestige stuk, dat velen van ons zich misschien nog wel zullen herinneren van de vertolking door Ormenio en waarover we dus maar niet zullen uitweiden. De uitvoering werd een succes voor het genoemde tooneelgezelschap. Ver melden we tenslotte nog, dat het kap en grimeerweek werd verzorgd door den heer B. Polman van Den Helder. AM^A PAULOWNA. TWEE BEKERS GEWONNEN. Behaalde de vereeniging van postdui- venliefhebbers in het afgeloopen seizoen verscheidene successen bij de gehouden nationale concoursen, welke waren uit geschreven door verschillende vereeni- gingen, een zeer mooi succes werd in het byzonder behaald door den heer W. Blaauboer. De Ned. Bond van postduiven- liefhebbers had n.1. een beker beschik baar gesteld voor den eigenaar van de duiven, die in de 4 nat. concoursen voor oude duiven en de 4 wedstrijden voor jonge duiven te zamen het hoogste aantal punten behaalde. De heer Blaauboer nu was de gelukkige, die op dezen beker en nog een anderen, daarvoor eveneens uitgeloofd, beslag wist te leggen. KERSTFEEST NED. HERV. KERK. Vrijdagavond, den eersten Kerstdag, was de kerk aan de Kleine Sluis geheel gevuld door de velen die gekomen waren ter viering van het Kerstfeest mèt de cate chisanten van Ds. Vorstman. Deze opende met gebed, liet Psalm 68 vers 10 zingen en sprak een inleidend woord. De kinderen zongen een zestal liederen, waarvan het laatste, „Eere zy God", heel door de Zondagschool, uitgaande van de Evangelisatie-commissie der Ger. kerk, het Kerstfeest gevierd. Na opening met den Lofzang van Zacharia werd door Ds. S. U. Zuidema aan de kinderen en andere aanwezigen het kerstevangelie verteld. De heer J. van Neerden vertelde een kerstverhaal over: »Kees de pyp«. De leerlingen zongen ter afwisseling eenige liederen en werden door helpsters der Zondagschool onthaald op versnape ringen. Ook kreeg elk een mooi boek ten geschenke. Na het zingen van den Lofzang van Maria1 werd deze kerstviering met dankzegging door den heer Van Neerden gesloten. Beleefd aanbevelend, Csfé 't Cenirum Breezand (N.H.) Tel. 46 KERSTFEEST R. K. VOLKSBOND. De kinderen der leden van den R. K. Volksbond vierden Zaterdagmiddag het Kerstfeest in de zaal van den lieer W. Kossen. De kleinen, die met begeleidende ouders, de zaal geheel vulden, werden onthaald en kregen elk een cadeautje. Volop is er genoten van de sprookjesfilm, waarbij verteld werd door pastoor Van der Eem, terwyl ook het toegiftje, een teekenfilmpje zeer in den smaak viel. EEN GEVAAR, WAAROP ERNSTIG GELET DIENT TE WORDEN. De laatste jaren heeft ieder wel eens gehoord of gelezen van de Azolla, het z.g. Roode Kroos, een klein waterplantje met roodachtig gerand blad, dat, na hierheen (waarschijnlijk uit Zuid-Amerika) geïm porteerd te zyn, zich het eerst daarna ge leidelijk verder over ons land te versprei den. Door de byzonder snelle vermenigvul diging, welke van dit plantje een kenmer kende eigenschap is, kunnen de slooten, waarin het zich voor het eerst begint te vertoonen, soms in betrekkelijk korten tjjd met eene dikke laag van deze glant- jes worden bedekt, welke niet alleen hin derlijk is voor den vaart, maar ook den waterafvoer ernstig kan belemmeren en die bovendien op de instandhouding van den vischstand van funesten invloed kan zijn. De dikke krooslaag sluit n.1. het water volkomen af, zoodat noch het zon licht, noch de voor visch en vischbroed zoo onmisbare zuurstof tot het water kan doordringen, zoodat die wateren, welke met dit kroos sterk bezet zyn, door de visch worden gemeden, terwyl het visch broed onder den krooslaag afsterft. Dit zoo gevreesde kroos, wTaarvan onze gemeente tot heden steeds was vrijge- bleven, heeft hier thans zijn intrede ge daan. Aan de westzijde der halte oostpol der kan men het in de sloot naast den tramlyn en langs den kruisweg aantref fen. Waar er dit jaar nog al veel koolplan- ten van Langedyk aan deze halte zyn aangevoerd, ligt het vermoeden voor de hand, dat hiermee ook Azolla-plantjes of sporen daarvan mee zijn geïmporteerd, welke zich eenmaal in deze sloot aange land, nu op de hen eigen wijze zeer snel verbreiden, want over een flinken afstand zyn deze slooten reeds met een dikke Azolla-laag bezet. Waar de verspreiding zich op dit óogcn- blik nog tot de hiervoren genoemde sloo ten bepaalt en de Polder door een verdere verbreiding op tweeërlei wyze ernstig nadeel zou kunnen ondervinden, (wy doe len hier op de belemmering, welke de waterafvoer by sterke uitbreiding dezer waterplant zou kunnen ondervinden en daarnaast op de niet onbelangrijke baten, welke de Polder thans nog geniet uit de verpachting van het vischwater, welke baten door verbreiding der Azolla geheel of gedeeltelyk teloor zouden kunnen gaan) ligt het mogelyk op haar weg zoo spoedig mogelijk maatregelen tot verdere ver spreiding van dit plantje te nemen. Of er een middel is, om bedoeld plantje (nu het nog maar in een paar slooten voorkomt) met een of ander vergif te vernietigen, is ons niet bekend. Misschien zou de bekende visschery'-deskundige dr. H. C. Redeke hierin voorlichting kunnen verschaffen. Gaat zulks niet dan zal mogelyk getracht moeten worden, deze slooten tydelyk te isoleeren en door gestadige vernietiging der plantjes deze zoo mogelü'k uit te roeien. Een gunstigen factor it wel de regen- vrije herfst geweest, want een onderzoek bij den koker, die uit deze sloot onder den Kruisweg door in den toevoersloot nn het Oude Veer loopt, toonde aan, dat dezen koker droog lag en zich aan het andera uiteinde daarvan geen Azolla vertoonde. HANENGEVECHT Den tweeden Kerstavond voerde „or- nienio" voor een overvolle zaal het blüsn&ï „Hanengevecht" van D. H. Scheffer op De laatste jaren bepaalde „Ormenio" zich steeds tot stukken van meer ernstiger aard. We gelooven, dat de vereeniging geen split zal hebben, nu eens iets van ander genre gekozen te hebben, want zon der twyfel was het algemeene oordeel: een heel aardig stuk en zeer goed gespeeld „Hanengevecht" is een onbloedige strijd om een „kippie" (we blijven jn de beeld spraak van den titel), genaamd Loes jonge meisje wordt te logeeren gevild by den rentenier Van Dalsum, die met 7' schoonzuster Gonne samenwoont xfn zoon van deze schoonzuster, Christioo'" een jong artist, moet "ekoppeld worden aan Loes. In den beginne vlot dat \ana niet; de schilder, opgaand in z'n werk neemt, althans schijnbaar, weinig notitie van haai. Een huisvriend van Van Dal sum, dokter Laporte. doet het des te meer later ook Van Dalsum. Het jonge meisje geneest met één knauw den verliefden rentenier, het blijft bii wat geflirt met den dokter, maar zij verovert den jongen man, die haar geen attenties bewijst (of laat zich veroveren, als u dat liever heeft). De rentenier trouwt met z'n schoonzus ter; de veroveraar Laporte wordt „formeel aan de ketting gelegd" door de jaloersche Trixy, met wie hij vroeger eens geflirt heeft en die hem niet losliet. Een iiappy- end dus voor allen, met een wrang bij smaakje voor den joligen dokter, wien het geld van Trixy veel zal moeten vergoeden. Tusschen de wederwaardigheden van hen allen door, komen dan nog een paar aar dige scènetjes, waarin een dienstbode en een kruier optreden. Het gegeven is niet onaardig en de auteur, dezelfde van „Bergopwaarts", „Het lied van alle tijden", enz., schreef een vlotte, vaak geestige dialoog, nergens grof of banaal, niet strevend naar goedkoope suceesjes. Daarom was, naar onze mee ning, de vertolker van de rol van Laporte even mis, toen hij Gonne, doelend op haar zwager, met wien zy later zou trouwen, toevoegde: „Hij kan je niet missen, geen dag èn geen nacht". Dat werd zóó een ondeugendheidje, terwyl schrijvers bedoe ling waarschijnlijk geen andere was dan een uitdrukking in denzelfden geest als dien van het beroemde woord van dr. Abr Kuyper: „Ze kunnen niet wachten geen dag en geen nacht (de kleine luyden)" Het is niet alleen „ie ton qui fait la musique", ook de verlegging van een kleine rust in een zin (waarmee trouwens verandering van toon meestal gepaard gaat) kan deze totaal van strekking doen wijzigen. Allen, die van het goede spel van den heer V. Kaan genoten, wien het vertolken van de rel van Laporte, den charmeur, al lernatuurlijkst afging, begrijpen wel, dat we met bovenstaande opmerking niet het minst te kort willen doen aan z'n verdien sten. En zoo zyn we dan, door ter voorko ming van misverstand hier op te wijzen, toch begonnen met wat we niet wilden doen, de spelers de revue te laten passce- ren. Nu we eenmaal in het schuitje zitten moeten we doorvaren en tenslotte doen we dat toch ook wel met plezier, omdat we van alle... zonder uitzondering, kunnen getuigen dat ze goed speelden. De heer C. D. Rezelman was uitstekend als de rentenier Van Dalsum, een rol waar van de moeilijkheid zat in het aannemelijk maken van een onwaarschijnlijkheid in de karakterteekening van dezen man, die eerst geschilderd wordt als iemand met vast karakter, niet-temperatmentvol, maar die toch plotseling een vlaag van verliefd heid krijgt en zich dan, na één ontgooche ling, direct weer wendt tot z'n oude gene genheid, z'n schoonzuster. Mej. P. Rezel man gaf van deze Gonne, kalm, bedaard, gelykmoedig, een goede vertolking. Het uitmuntende spel van den heer V. Kaan memoreerden we al boven. De rol van Trixy, de miss, die haar Hollandsch met nog een tikje meer Engelsch accent rad braakte dan de bekende radioleeraar Fred Fry, werd een succes voor Mevr. Liefheb berSpeets. Van Mevr. Van der Horst- Stammes zouden we kunnen zeggen, dat zij het verliefd moeten worden van de „haantjes", Laporte, Van Dalsum en Christiaan, zeer vergemakkelijkt door de charmante wyze, waarop zy de rol van Loes speelde. In het bijzonder willen we wijzen op de rol van Christiaan, een figuur, die ons, voor hij ten tooneele verschijnt onaange naam is door wat we over hem te hooren krijgen en waaruit we zouden moeten con- cludeeren, dat het een groote sul is. Stee !s sympathieker wordt hij ons bij z'n optre den en het was de groote verdienste van den heer V. Kaan, die door z'n sober spel zoo'n mooie tegenstelling gevend met het impulsieve van den dokter, dezen omkeer in onze gevoelens ten opzichte van Chris tiaan wist te bewerkstelligen. Last not least noemen we de bijrollen. De onnoozele, maar toch guitige en hup- sche dienstbode, die by Trixy, wakend voor de gemoedsrust van Laporte, zeker geen kans zou maken bij sollicitatie, werf frisch gespeeld door Mevr. 't Hart—Rijf» zoodat haar eerste optreden bii „Ormenio" een succes werd, vooral in de aardige scène met den kruier (den heer C. de Wit), die zeker het zijne tot het slagen van dit tafe reeltje bijdroeg. Kort samengevat, bezorgde deze uitvoe ring ons dus een prettigen avond, waarin alleen de lange tijd, noodig voor tooneel- veranderiiw, een donker wolkje vormde. SOHAGZN. MARKTOVEItZICK'i Zooals wel te denken was, zou ue m#rkt van 24 Dec. j.1. niet veel opleveren. De markt voor een feestdag kan natuurlijk nooit wat worden, de slagers waren allen voorzien. Zoo was het met de vette koeien heel dunnetjes. Wat er was aangevoerd was nog lang niet van het beste. Wy hoorden, er was van de 2 die er aangevoerd waren, 1 verkocht voor 31 ets. Op deze manier was het gesteld met de geldekoeien, ook kalfkoeien waren niet aangevoerd, ren en pinken waren niet aangevoei c De graskalveren welke er waren werden verkocht, de prijs ging nog. Pe haude in nuchtere kalveren was goed, zeer goe

Heldersche Courant | 1931 | | pagina 10