K OSLEHDE MEUK. IS ALTIJD GOEDKOOPER NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA BuiisnSandsch overzicht BINNENLAND. ©OSC VOOR MEÖIIm KMiSS Nr. 7059 EERSTE BLAD DINSDAG 29 DECEMBER 1931 59ste JAARGANG Een kerstboodschap van het Internationaal Vredesbu reau. - Het ten einde spoedende jaar, het somberste der wereldgeschiedenis. - Ook sombere woorden van den Duitschen Rijkskanselier. - Het rapport van de commissie te Bazel. - De groote geschilpunten onop gelost gebleven. China en Japan. De kerstgroet van de Koningin. Nieuwe noodkreet van de land en tuinbouwers. breit alles best. PER POND GEEL.30cf. GROEN35 ROOD .40 FE U I LLETO N OURANT Abonnement per 3 maanden bij vooruitbet.: Heldersche Courant f 1.50; voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand, Wieringenen Texel f 1.65; binnen land 1 2.—, Nederl. Oost- en West-Indië per zeepost 1 2.10, idem per mail en overige landen f 3.20. Zondagsblad resp. f 0.50 f 0.70, f 0.70, f 1.—. Modeblad resp. I 0.95, f 1.25, f 1.25, f 1.35. Lossenos. 4 ct.; Ir.p.p.6ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v/h O. DE BOER Jr. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIÊN: 20 ct. per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction tekst) dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) van 1 t/m. 3 regels 40 ct., elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijsno. 4 ct. De kerstboodschappen, die zich bezig hielden met „de maatschappelijke omstan digheden", konden niet opgewekt gesteld zijn, bij den droevigen economischen toe stand van de geheele wereld kon men van geen blijheid spreken en alleen wanneer liet oog dus verder reikte dan de stoffelijke en vergankelijke dingen, kon er „kerst feest" gevierd worden. Wij vangen dit ©verzicht aan met het weergeven van eenige van deze „kerstboodschappen". En wel van het internationaal vredesbureau te Genève, dat evenals andere jaren ook thans weer een kerstboodschap richtte tot den Volkenbond. „De oproep, die naar allen rr 't, die hun geloof in de intellectueel© en iijke mo gelijkheden van de menschlieia nog be houden hebben, herinnert er aan, dat het ten einde spoedende jaar tot de somberste der wereldgeschiedenis zal behooren. Nooit hebben de betreurenswaardige te rugwerkingen van den wereldoorlog zich smartelijker bemerkbaar gemaakt dan dit jaar. Nooit heeft een zoo zware crisis de geheele wereld zoo verlamd en nooit zijn de vooruitzichten op herstel verder ver wijderd geweest. De oeconomische wanorde is nog ver zwaard door de gebeurtenissen van polik- tieken aard, die geest en geweten veran deren. Aan een geschil, dat reeds gedu rende een paar maanden met de wapenen wordt gevoerd, heeft men getracht een op lossing te geven, die gedekt werd door overwegingen die zich niet uitsluitend om recht en gerechtigheid schenen te bekom meren. Het is thans aan de volkeren om het noodzakelijk herstel te bewerkstelligen en hun regeeringen den steun te geven, dien deze blijkbaar zoo noodig hebben. Het Kerstfeest is het feest van de hoop. Het internationaal vredesbureau drukt de hoop uit, dat het Kerstfeest ook een feest zij van ontwapening der geesten, een onont beerlijke voorwaarde voor militaire ont wapening. Mogen alle christenen zich in deze da gen herinneren, dat slechts diegenen den meester waardig zijn, die arbeiden voor de vestiging van den vrede, die Christus on voorwaardelijk verlangde, omdat vrede al leen alle andere deugden schept en moge lijk maakt. De kerstboodschap van rijkskanselier Brüninq kon niet veel opgewekter zijn. De Duitsche rijkskanselier wijst er daarin op, dat meer dan ooit de menscbheid drin gend behoefte heeft aan het „Vrede op aarde". De crisis heeft zich thans over de ge heele wereld uitgebreid en uit het verloop der omstandigheden is nu wel ten volle gebleken, dat niet elk land op zichzelf die crisis kan bezweren, maar dat aller samen werking noodig is. In plaats van geïsoleer de actie moet de wil gericht worden op het gemeenschappelijke wereldprobleem. Daartoe behoort de wensch tot internatio nale samenwerking, tot vrede en tot een politiek van toenadering. De verantwoordelijkheid van den staats burger is groot, wanneer kostbare oogen- blikken niet benut worden; oogenblikken, waarin de mogelijkheid bestaat, het voort schrijdende onheil halt te gebieden, en Europa en de wereld vrede en herstel te geven. De overwinning en ineenschrompeling van internationaal misverstand en wan trouwen, de erkenning van gelijke rechten bereiken van dit doel. Duitschland is sinds jaren dezen weg gegaan. Het heeft terwille voor allen, zijn de voorwaarden voor het van dit doel de smartelijkste offers op zich genomen. Geloof, liefde en hoop, de be- MACDONALD WIL ONMIDDELLIJK EEN CONFERENTIE HOUDEN. Waarschijnlijk in Den Haag. Een journalist heeft Ramsay Mac- Donald bij hem thuis te Lossymouth ge ïnterviewd naar aanleiding van de con clusies van Bazel. MacDonald, die reeds over de jongste gegevens beschikte, zeide dat het rapport bewijst, dat de regeerin gen zonder een dag dan strikt noodig is1 te laten voorbijgaan, bijeen moeten komen. De Engelsche regeering is onmiddellijk daartoe bereid. Hij voegde er aan toe: „Laat ons in 's hemels naam onmiddellijk bijeenkomen". Deze journalist meent dat de conferen tie hoogstwaarschijnlijk in Den Haag zal plaats vinden. Nieuwe gevechten. Volgens een bericht van den „Petit Parisien" schijnen de gevechten in grippen van het Kerstfeest, moeten eeist jjjmtsioerije bervat te worden. De Japan !v. /In P, n m-, tt„ v, L rtt tt/iI 1t t /-flr nnnon oio -- i in de harten van het volk terugkeeren, als vervulling van zijn hoop bereikt zal kun nen worden. De commissie te Bazel heeft haar werk voltooidL In het nummer van de vorige week Donderdag hebben we nog een offi cieel communiqué kunnen geven van het te Bazel tot stand gekomen rapport, waar onder alle landen hun handteekening heb ben gezet. Deze eenstemmigheid zou heuglijk zijn als zjj niet verkregen was ten koste van het karakter der conclusie schrijft de „Nw. Rott. Ct.". En het blad vervolgt dan: In plaats van krachtig en met gezag ge sproken, heeft men bescheiden, maar in ieder geval met verstand, gefluisterd. Het voornaamste geschilpunt heeft men ten slotte terzijde gelaten, en de beslissing ten opzichte daarvan overgelaten aan de re- geeringsconferentie, die uiteraard nog sterker onder den invloed zal staan van de politieke overwegingen, welke Bazel zoo bescheiden hebben gemaakt. Dat zal een moeilijke conferentie worden! De staats lieden zullen er niet aan kunnen ontsnap pen rekening te houden met zeer sterke stroomingen in Frankrijk en in Duitsch land, die nu eenmaal niet te vereenigen zijn. De Duitsche strooming heeft den fei- telijken toestand in haar voordeel: Waar niets is verliest zelfs de keizer zijn recht. De Fransche tegenstrooming wordt ver sterkt door hetgeen de beraadslagingen van het Amerikaansch© Congres de wereld hebben geleerd: Dat van Amerika geen schrapping van vorderingen, ja, wellicht niet eens een verlenging van het morato rium te verwachten is. Als Duitschland, wat reeds door de commissie is erkend, in ieder geval in de eerste jaren niet meer kan betalen dan de, in het plan-Young sche bevelhebber moet echter verklaard hebben, dat men bezig is „de bandieten te bestrijden". Een beleefde waarschuwing aan Japan. De gezanten van Engeland, Frankrijk en de Vereenigde Staten te Tokio heb ben aan den Japanschen minister-presi dent hun ongerustheid betuigd wegens de mogelijkheid van een treffen tusschen de Chineesche en de Japansche troepen bij Tsjingtsou. De minister-president deelde aan den Amerikaanschen gezant mee, dat de krijgsoperaties alleen gericht waren tegen de bandieten. Maar voegde de minister-president er bij er bestaat zoo weinig verschil tusschen de Chineesche troepen en de bandieten, dat hij het ge raden achtte, dat de Chineesche troepen maar vrijwillig terugtrokken om een mo gelijk treffen te voorkomen. De woorden, welke de Koningin op den Eersten Kerstdag per radio tot haar Volk heeft gericht en door vele duizenden in den lande en ook elders zullen zijn opge vangen, luiden als volgt: Inleidend woord. Voor mij is het een reden tot dankbaar heid, mii op dit oogenblik door de radio met u allen verbonden te weten en daar- vastgestelde „onbeschermde annuïteiten" I door zoovele landgenooten te kunnen toe- Gelukkig brengt het feest Wijdere bood schap. Want het Kerstfeest is onafscheidelijk verbonden met onzen strijd en met ons lijden, het is de vervulling van al hetgeen w;j daarin ontberen. Het verlegt in ons het zwaartepunt van zorgen en moeite l^aar Hem, die ons spreekt van verlossing en troost, het brengt den klemtoon van die zorgen en die moeite over op Zijne liefde. Het komt met iets nieuws, met hoogere kracht, het doet die kracht in ons ontwa ken, het leert ons dragen wat zonder die kracht niet te dragen is. Over de wereld, gedompeld in kommer, daart de Kerstnacht, komt de liefde van God ons lichtend tegemoet, schenkt God Zjjn heerlijke gave, Immanuel daalt af in onzen diepen nood. „Het licht schijnt in de duisternis en de duisternis heeft het niet overmocht.". De liefde van Christus straalt door de schaduwen van dezen tijd heen, zij zal sterker blijken te zijn dan dat donker. Wij zingen „Stille nacht, Heilige Nacht" Die liefde maakt innerlijk stil. Waar zij overwint verdwijnt de onrust, die velen in onzen tijd den innerlijken vrede ontrooft, Zij voert ons naar dat thuis van de ziel, waar alles in overeenstemming is met het beste en met het diepste in ons wezen. Zü leert bidden, zóó bidden, dat God verhooren kan; eigen wenschen en begeer ten te toetsen aan den hoogen wil van God en dien wil tot den onzen maken en zoo het bedoelen van dat Vaderhart kennen. Zij bekwaamt ons om zelf mede te arbei den aan het plan dat Gods liefde voor ieder onzer persoonlijk heeft bepaald en, dat on danks alle stormen en beproevingen welke in deze wereld ons deel mochten zijn, rus tig zijne voltooiïng tegemoet gaat, voor welksverwezenlijking Immanuel onze ge stalte aannam. Hij deelt ons Zijn leven mede. Gelijk in de lente de plantenwereld bij haar ontwa ken, in eindelooze verscheidenheid, het wonder te aanschouwen geeft van het ont luiken van één en hetzelfde leven, zoo ver tolkt een ieder het van Christus ontvangen leven, volgens eigen aard en karakter in de heerlijke ruimte en vrijheid welke dit leven ons schenkt. Dit vernieuwe in ons de kracht om met blijdschap onzen weg te gaan. Welk een vastheid, welk een zekerheid komt er niet in ons bestaan, als wij mogen wandelen in het lieht dat Zijn leven uit straalt. Onze tijd vraagt veel moed, veel geest kracht, veel geloof. Het Kerstfeest roept het elkeen als het ware toe: waagt het met Immanuel, dit is God met ons. Vertrouwt op Zijn liefde, in gebed en in persoonlijke gemeenschap. Zóó wordt alle donker een lichtende Kerstnacht, en ieder kruis, hetzij bewust hetzij onbewust met hem gedragen, gaat over in heerlijkheid. In Nederl.-Indië slecht ontvangen. Aneta seint uit Batavia, dat in tal van plaatsen van Indië in openbare samenkom sten gelegenheid is gegeven tot het aan- hooren van den Kerstgroet der Koningin, die echter in de meeste plaatsen vrijwel KERSTREDE IR. J. W. ALBARDA. In een vergadering van de federatie Amsterdam van de S.D.A.P., Vrijdag (le Kerstdag) gehouden in de groote zaal van het Concertgebouw te Amsterdam, welke onverstaanbaar is doorgekomen. Een gun- geheel vol geloopen was, heeft de leider stige uitzondering vormde de ontvangst ten huize van den gouverneur van Jogja- karta, waar o. m. de Pakoe Alam en zijn gemalin de rede goed hebben kunnen vol gen. Te Soerakarta werden enkele volzin nen verstaan, hetgeen een diepen indruk op den Soenan maakte, die opgetogen was over dit technisch wonder. en ook zelfs dat lijkt onzeker dan zullen de schuldeischers uit eigen zak hun betalingen aan Amerika moeten voortzet ten. Dat zal een pijnlijk proces zijn, voor Engeland, omdat liet met gedeprecieerde ponden schulden in goud moet voldoen, en voor Frankrijk omdat zijn gevoelens zich zoo heel erg moeilijk met dezen nieuwen toestand zullen kunnen verzoenen. Dit is een loop van zaken, waarbij de spreken. Het is als scheidde ons geen af stand, als toefden wij in eikaars tegen woordigheid. Ik zie in ons contact door den aether het beeld van een hoogeren band, door God zelf gelegd, die de geheele menscbheid omvat. Terwijl ik u thans mün Kerstgroet zal voorlezen, doe ik dit in het levendig besef van die saamhoorigheid en gedenk met Fransche vertegenwoordigers, die ter con- j een uit het hart komende heilbede de ge- ferentie komen, zich heel moeilijk zullen heele menschheid kunnen neerleggen; zij zullen daarbij de JAAP SNOR Vraagt onze Truien (IJzersterk) Resultaatv.eigenwerk T ZUIDSTRAAT 19. e op den gelen winkel. - Onze vertegenwoor- ger den Heer L. ZWART, komt U bezoeken. Belgen en waarschijnlijk nog anderen aan hun zijde vinden. Dat kan een gerekten strijd teweeg brengen. VoorlooDig kunnen zich dus slechts de Kerstgroet. Er lijkt ongetwijfeld voor velen eene groote tegenstelling tusschen de schaduw welke de ongunst der tijden op de men- hotelhouders in de stad, die de conferentie schen en omstandigheden werpt, en de zal herbergen, zich verheugen over degroote blijdschap van het Kerstfeest, vooruitzichten, die zich openen door het De stoffelijke en geestelijke nood is academisch gehouden rapport der com missie. Wij maken deze opmerking, omdat Den Haag naar alle waarschijnlijkheid die hoog gestegen. Er is veel dat neerdrukt, dat de levensvreugde van pns allen be dreigt en sterker dan ooit is de overtui- stad zal zijn, zoo besluit het blad zijn be-ging, dat wij dit uit ons zelf niet kunnen schouwing. tfc b0Ven komen. 1981. WILHELMINA. <^30* B39 PER!* PD. Het comité voor economisch verweer uit de Nederlandsche land- en tuinbouworga nisaties heeft dezer dagen opnieuw verga derd, omdat voor de boeren en tuinders, die geld moeten maken voor hun export producten, de nood tot buitengewone hoogte gestegen is. Daarin wordt o. m. gezegd: De betaling van de Nederlandsche boter, kaas, groenten en andere landbouwexport artikelen heeft in sommige landen óf in het geheel niet meer plaats, èf met dus danige vertraging, dat elk oogenblik ge vreesd moet worden, dat ook in het laatste geval geen geld meer ontvangen zal wor den. Enkele landen hebben nJ. maatrege len genomen, waardoor geen geld het be trokken land meer verlaat, terwijl andere landen slechts onder zeer bezwarende voorwaarden het doen van betalingen mo gelijk maken. Wat moet er onder die om standigheden van onze boeren en tuinders terecht komen? Het comité voor economisch verweer heeft de overtuiging, dat het Nederland sche volk nog bij lange na niet beseft, wat dat niet betalen beteekent, En toch zal het niet lang meer duren of de middenstand en in het algemeen de leveranciers van boeren en tuinders zullen bemerken, dat geen landbouwer of tuinder meer zal kun nen koopen, indien daarin geen verande ring komt. Er is niet veel voorstellings vermogen voor noodig om tot de conclusie te komen, dat deze toestand tot groote débécles in de steden zal leiden. Het comité voor economisch verweer vraagt zich af of onze regeering dan niet ziet dat het stilzwijgend toelaten van der gelijke niet-betaling-methoden, door een buitenlandsche regeering toegepast of aangewakkerd, hier te lande tot een cata- strophe moet leiden. Het is oorlog en er wordt gevochten. Ook onze regeering moet voor haar bur- (gers medevechten. Zachte middelen hel pen niet meer, er moet forsoh aangepakt worden. Het comité voor economisch verweer ziet geen andere mogelijkheid om de scha mele betaling van onze eerste klasse land en tuinbouwuitvoerproducten te verkrij gen dan door een regeeringsmaatregel, waarbij de betaling van den uitvoer en den invoer onder regeeringscontrole komt en de daarbij betrokken bedragen met elkan der worden verrekend. Blijft de regeering in dezen een afwach tende houding aannemen, dan verliezen de land- en tuinbouworganisaties den invloed over hare leden en de meest chaotische toestanden zullen er het gevolg van woelen. Het is niet meer voldoende dat de regee ring waakt, het is noodig dat de regeering handelt. De belangen van het overgroote deel van het Nederlandsche volk staan hier op het spel. der soc. dem. Kamerfractie, ir. J. W, Albarda, een Kerstrede uitgesproken. Hij zeide, dat de wereldcrisis vooral de arbeidersklasse treft, omdat zjj haar eenig bestaansmiddel, de gelegenheid om te ar beiden, er door verliest. Er is overvloed van productiemiddelen, grondstoffen, ver voermiddelen, doch ze liggen ongebruikt. Dit is de grootste aanklacht, ooit tegen het kapitalisme aangeheven; een aanklacht, waaruit de noodzakelijkheid volgt van organisatie van het economisch leven. Deze is echter volgens kapitalistisch re cept onmogelijk gebleken; de internatio nale politiek heeft jammerlijk gefaald. Thans is loonsverlaging aangegrepen als middel om het bedrijfsleven uit de crisis te redden; maar de arbeidersklasse is de talrijkste klasse des volks geworden en haar koopkracht de belangrijkste econo mische factor. Daardoor kan zeker nooit door verlaging van de loonen een opleving komen, vooral niet, nu steeds hoogere tol muren de buitenlandsche markten afslui ten. Reeds daarom mogen de arbeiders nooit vrijwillig een loonsverlaging aan vaarden. In het vervolg van zijn rede zeide spr., dat de crisis ook hooge eischen stelt aan de S.D.A.P. en haar op een zware proef stelt. In het tweede gedeelte van zijn rede zeide spr., dat de crisis de socialistische beweging niet mag afleiden van aanval len tegen de arbeidersklasse gericht. Het vertrouwen in den Volkenbond is geschokt; deze zal iets kunnen bereiken alleen met den krachtigen steun der av beidersklasse. Hoe geringer haar vertrou wen is in den Volkenbond, des te krach tiger zal haar actie voor ontwapening moeten zijn; alleen zij zal de ontwape ningsconferentie kunnen dwingen, haar plicht tegenover de volken te doen. De mislukking van deze conferentie zou niet alleen de crisis rekken, maar ook den wed strijd in bewapening in hevigheid doen toenemen. Volledige ontwapening is in de tegenwoordige omstandigheden niet te bereiken, echter wel vermindering vaö bewapening, die van periode tot periode de mogelijkheid op het uitbarsten vaü nieuwe oorlogen zal verminderen. Intus- schen moeten wij den strijd voor nationale ontwapening onverzwakt voortzetten. PRODUCTIEBEPERKING IN BAKSTEENINDUSTRIE. DE Uit Arnhem wordt gemeld: In een heden gehouden vergadering van steenfabrikanten is definitief besloten tot stopzetting van de fabrieken voor den tijd van drie maanden. MftGMSLUSTM. Wilt gij U weer frisch en opgewekt voelen, vrij van slechte spijsvertering, verstopping en de daaruit voortvloeiende lusteloos heid, gebruik dan Foster's Maagpilllen. f 0.65 per flacon. 18) K. door R. G. BROWNE. HOOFDSTUK VII. Waarin het een en ander gebeurt. Om in het café-restaurant „De mauwe maan" te komen, moet men een nauw en cita Milligan, mr. Decimus Todd en de bekende amateur zakkenroller mr. George Merriweather Ashburnham Carr. Dit ge zelschap ging de glas-en-mahonie deur door en daalde de breede, marmeren trap af. Onderaan werden ze ontvangen door een stoet mannen, die er uitzagen als hoogwaardigheidsbekleeders, met veel vertoon naar een tafeltje vlak bij den dansvloer gegleid en daar aan hun lot overgelaten. Het vertrek, waarin ze zich bevonden, was bjjna rond, met, een meter of drie van den grond een cirkelvormig balkon. Het geheel was zwierig aangekleed in „en en geornamenteerd in een dans f" Zó0' met veel verguldsel. De dan^vlnpvwguiuoci. w 5Ö5. "SSSr.°,aS w™*™ SMeï Piccadilly Circus uitkomt, in. Voor de rest wijst de weg zich vanzelf. Ongeveer in het midden van dit straatje, aan den linkerkant, bevindt zich een poort, die toegang geeft tot een steenen gang. Die steenen gang mondt uit op een kleine bin nenplaats met een groote deur van ge lijke deelen glas en mahoniehout, geflan keerd door twee planten in potten. Boven !.u' Pr«kt een schild met iets erop geschilderd, dat op een schimmelige kaas Rikt maar dat niet is, hetgeen het onder schrift „De mauwe maan" bewijst. Ach ter de deur voert een breede marmeren trap, met een halven meter minder bree- den dikken rooden looper, naar beneden, naar den kelder of beter gezegd, naar het café zelf. Op den avond van den dag, waarop dit verhaal begint, verscheen er op genoemde binnenplaats, om even voor tienen, een gezelschap bestaande uit: Miss Carmen- SLn imrkPtiï,7«ng'h~ was voor zeven acht- Het SÏ !'w ?r tafeltjes en stoelen. Het achtste-achtste stuk werd beerensd door een podium, waarop een half doziin iMwatah,, i„ keuriBp "zSoïX waarmee ze straks de ooren en gevoelens van de bezoekers hoopten te geleedieen Meer dan twee-derden van de tafeltjes was nog onbezet de toeloop van ex schouwburgbezoekers was nog niet be gonnen. De kellners stonden in groepjes bijeen of te praten over de dingen, waar over de kellners het gewoonlijk hebben, nir# Todd taxe-erend te bekijken. Mr. Todd zag er, dank zij Saville Row, op zn voordeeligst uit. Boven het wit van een merkwaardig breed stuk overhemd- borst straalde zijn goedige, ronde kop als het gezicht van een jongen van een jaar of tien, die voor het eerst mee uit is; zijn embonpoint maakte, het tafeltje voor hem tot een stuk speelgoed; het juweelen overhemdsknoopje zond, pe dant, naar alle kanten stralen uit. Hij was op en top de man, die een halve crown in een half millioen had weten om te zetten. De pracht en praal van het uiterlijk zette wel wat den domper op zijn beide metgezellen. Aan zijn linkerhand zat George, keurig, maar niet bepaald over bluffend keurig in wat een jonge man behoort te dragen; aan zijn rechterhand Carmencita in een eenvoudige, maar aangezien het de japonnen-ontwerpers zijn geweest, die het eerst de ware waar de van den eenvoud begrepen hebben waarschijnlijk zeer kostbare japon van vlam-kleurig materiaal, die haar zoo bui tengewoon goed stond, dat George zich telkens als liii naar haar keek, lichtelijk ijlhoofdig voelde worden. „Zeg, George." zei Mr. Todd, terwijl hij steeds glurend om zich heen keek, Mr. Todd grinnikte en keek openlijk om zich heen. Van beide kanten schoten de kellners toe. De aanvoerder haalde een reusachtige, dicht-beschreven kaart te voorschijn en legde die met een zwie rig armgebaar voor Mr. Todd neer. Mr. Todd nam de kennisgeving voorzichtig bij een punt op, legde zijn hand als steun eronder en verzonk in trance. „Zeg," fluisterde hij na een poos zon der op te kijken, „help me 's, George. Ik heb nooit uit die pergramma's wijs ge kend." Ieder doorsnee man heeft een zeker quantum theorieën over zichzelf, waar aan hij zich vastklampt allen bewijzen en argumenten, die zonneklaar aantoonen dat hij ongelijk heeft ten spijt. Zoo gelooft bijna elke man, dat kinderen en honden, wanneer hij ten tooneele ver schijnt, een soort van liefde op het eerste gezicht voor hem opvatten; dat hij suc ces bü de vrouwen heeft als hij zou willen; dat hij gevoel voor humor heeft „waar zijn ze? Jii zee, dat het hier vol met en dat hij een menu samen kan stellen de arristocratie zou zijn." j Wat dit laatste item aangaat, behoorde „Alles op zijn tijd," gaf George ten j George tot de hierboven genoemde groep antwoord, ,,'t Is nog vroeg! Overeenkomst j maar met meer recht dan drie-kwart er- tusschen ,De Chic" en het geslacht kak-, van. De kunst om het te bestellen eten kerlakken: ze houden ervan om 't laat aan te passen aan de menschen, die het te laten worden." „O!" zei Mr. Todd verlicht. „Dan moes ten we nou maar beginnen strakkies is er misschien geen ruimte genoeg meer. Hoe denk je over zuurkool met spek, Mllie?" „Goed," zei Carmencita, „maar als u len bijna voortdurend knikte (lat hier bestelt, gooien ze u eruit." „Gom, jong," zei Mr. Todd toen „ik wou grappig zijn," legde Mr. Todd ceremonie was afgeloonen Tii wppi haar verontwaardigd uit. weg in dit woordenboek „ik ook, gaf Carmencita ten antwoord,! George glimlachte een ietsje bitter. „Vroeger een goede training gehad. De laatste jaren wat verleerd. Maar dit zal wel in orde zijn." Het was in orde. Zelfs zoo, dat er na het begin een periode van stilte on stond, die langer dan een kwartier duur de, want ze hadden een veelbewogen dag achter den'rug en waren dientengevolge uitgehongerd. Na dat kwartier legde Mr. Todd, die in recordtijd erin geslaagd was om zijn ergsten honger te stillen, zijn mes en vork voor een oogenblik neer, leunde achterover in zijn stoel en zuchtte tevreden. „Dat is nou in de laatste tien jaar de prettigste dag dien ik gehad heli," ver klaarde hij, stralend van tevredenheid. „Eerst, dat George hier op me hoed trapt, dan die President-en-juweelenge- scliiedenis en nou dit! Eén ding mankeert er nog maar an, en dat is het gezicht van die vriend van je, Smith, assie in ze zak daan heb "SS'6 tenminste no« niet «e- »^ijn gezicht kan me niets schelen," zei Oarmencita. „Ik zou graag willen we ten, wat hij dacht! Smith heeft kop. dan konden we voor zijn volgenden zet op onze hoede zijn-" „Als je het „been" dezen keer maar „Hè!" zei Mr. Todd verbaasd. „Wat! Of i k dan s!" Hij grinnikte vermaakt. „Kom nou, zeg! 't Staat je mooi om een ouwe man van mijn postuur voor den gek te houenVraag George liever. Die zal der wel mee overweg kenne." „Ik loop zoo'n beetje mee," zei George quasi-geestig, „maar meer niet. Zelfs had1" e6n eervo^e verme'ding voor ge- „Kom dan," zei Carmencita, terwijl ze opstond. „Ik kan me niet herinneren, wanneer ik 't laatst gedanst heb. lerwijl ze zaten te eten, had het groote ronde vertrek zich langzamerhand met een publiek, dat zeer duidelijk zichtbaar eerste klas was, gevuld. De lucht om hen heen roezemoesde van luide begroetin gen, van gekletter van vorken en lepels, van klinken van glazen, van praten, lachen, schertsen. En op de dansvloer oase want het orkest had nu alle reserve laten varen, en ging te keer op een manier, die beter in Olympis of Al- bert Hall op haar plaats geweest zou zijn bewogen zich eenige paren met lang zame, trage bewegingen heen en weer. George stond op, betastte nerveus zijn dasje, trok zijn vest naar beneden en wandelde achter Carmencita aan den eten moeten, is een gave - een gave die handZ 1 "uew' (aefn Inaar *anae'ae acuter Uarmencita aan den George had. Dus nam hij het menu'van ÏS v,®rst?p*„ heJft_ 'iü* .op' HV was een serleuse Mr. Todd over en zoo'n kcnnis'ïan Zm ?wg6i <lat ik nie'f ,te," all»n JW® jgeeni graciëuselans^-partnerrênlat'w"tet ,vv,;e.„n us van.gas- klaar sta om den verongelijkten te hulp u" dnt"'^©'1 vnitp onwlpCn t0°n spreiden, te komen.... Maar als ik het eens per waar ^ii bleêf en dp t^u^"38 n-iet wist da* van F-S" moet halen> ik waar hy bleef en de kellner eenige ma-oud voor m'n tijd." „Maak je maar niet bezorgd. Ze zijn de j veilig opgeborgen. eh.ergens on- de1 der mijn japon. En zoolang ik ze daar I houd, wil ik zien, wie ze er vandaan 'krijgt. Danst u niet, Mr. Todd?" hij. Hij danste, zooals hij bokste en reed en voetbal speelde kordaat, energiek, onvermoeibaar. Gesteld dat hij door ztju onhandigheid Carmencita'a ongenoegen gaande maakte! Gesteld dat hü haar bij voorbeeld op haar teenen trapte....! (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1931 | | pagina 1